N9. 191. 131® Jaargang. J888. Dinsdag 14 Augustus. BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Middelburg 13 Augustus. Onderwijs. Kerknieuws. Landbouw. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten,enz.: van 1-7regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1885. MIDDELR11RGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijd, te Zierikzee: A. C. de-Mooij en te Tholen: W. A. van Nxedtvenhüijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. VAN DES Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 15 Augustus 1888, des na middags te 3 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 13 Augustus 1888. De Burgemeester voornoemd, F. EBMEBINS l. b. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling {Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, behooren- de tot bet korps rijdende artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 24 Ang. a., des voormiddags tusscben 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van bun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich bij bun korps. Middelburg, den 13 Augustus 1888. De burgemeester voornoemd, F. EBMEBINS L. B. De Haagscbe briefschrijver aan de Arnh. crt. schrijft »Ik noem Den Haag de koninklijke residentie. Dit woord, dat in gewone tijden den dienst van eene spotternij kan doen, omdat de hofstad slechts bij uitzondering en voor korten tijd bet voorrecht beeft van door de koninklijke familie bewoond te worden en dan nog die bewoning voor de tallooze hofleveranciers en Haagscbe industri- eelen onmerkbaar is, kan echter in deze laatste weken wel degelijk worden gebezigd in den wezen lijken zin. Dubbel zelfs, want de stad 's Graven- hage zelve telt op bet oogenblik een gekroond hoofd, de koningin van Servië, onder bare inge zetenen en wie niet tevreden is met eene koningin zonder hofhouding, die kalm rijtoertjes maakt in de omstreken, kan zijne blikken wenden naar Scbeveningen, waar in 't Oranje-hotel eene wer kelijke hofhouding te vinden is, samengesteld uit Nederlandsche ministers en staatslieden en verdere hooggeplaatste heeren en dames, vereenigd om den zesvoetigen prins Albrecht van Pruisen, den regent van Brunswijk. Becepties, diners, audiënties wisselen elkander daar af, en in dagbladen en particuliere gesprekken verschijnt deze prins nooit anders dan in de gedaante van een in bet land zelf regeerend vorst of troonsopvolger. Ik vind dat mijne stadgenooten wel eenige voorzichtigheid konden in acht nemen, en dezen prins, die in elk geval een Duitscbe prins is, zonder relatie tot bet Nederlandsche volk, niet zoo moesten naloopen met bedelpartijen en verzoeken, om zuiver Neder landsche inrichtingen en ondernemingen testeunen. Ook in bet waarborgfonds voor de tentoonstelling in de Koekamp is prins Albrecht deelhebber. Dit alles komt mij verkeerd voor. Niet dat ik vrees dat de prins ons land op een kwaden dag zal annexeeren en voor de voeten van Bismarck leggen, maar ik vrees voor eene toekomstige prussificatie van onze dynastie. Al is onze prinses en toekom- tige koningin pas acht jaren oud, men berinnere zich dat de quaestie der Spaanscbe huwelijken ook met zeer jonge prinsessen werd gemoveerd. Wan neer onze Nederlandsche ministers, staatslieden en heeren van hooge coterieën, waaronder zelfs journalisten geteld worden, zich zoo gemakkelijk tot hovelingen en tafelvrienden laten maken van een Pruisisch prins, die bier te lande meer en meer vasten voet krijgt en zoons beeft, die eene carrière te maken hebben, zou ik vreezen, dat bun oordeel niet geheel vrij meer zal zijn, wanneer de gewichtige quaestie van een huwelijk der regee- rende koningin van Nederland op bet tapijt komt." Dezelfde briefschrijver meldt dat genoemde tentoonstelling van nijverheid in geldelijken zin fiasco maakt. Het waarborgfonds en meer zal er wel mee beengaan. Verder ondervindt, volgens eene mededeeling zijnerzijds, bet plan om den achtsten verjaardag van prinses Wilhelmina luisterrijk te vieren maar zeer geringe ondersteuning. »Dit is jammer" schrijft bij maar toch niet onnatuurlijk. De op 't getouw gezette feesten zullen wel doorgaan, al moesten de heeren van de feestcommissie, gelijk wel meer gebeurt, de kosten omslaan als eene kleine retributie voor de zelfvoldoening van zoo in 't openbaar hunne uit- borrelende gehechtheid aan bet stamhuis te heb ben kunnen toonen, maar een natuurlijk gevolg zal zijn een afgewonden feest, eene feestviering op boog bevel, zonder animo noch warmte. Daar mede wordt meer kwaad dan goed gesticht, en de vreemdelingen, die te Soheveningen in badkuur zijn, zullen, wanneer ze bij hunne thuiskomst in bet groote vaderland vernemen boe de Neder landsche badgasten in Duitscbland op koningin- nendag zingend en met de driekleur voorop door de Kur tuinen hebben gewandeld en Fest-essen met ?>schuimwijn" gehouden, den indruk krijgen dat dit alles maar opschroeverij en niet-gemeende ■mise-en-scène is geweest, daar zij zelf getuigen zijn geweest van de koude, waarmee 31 Augustus in bet eigen land was herdacht, nogal in de koninklijke residentie zelve. Dat men den Hage naars bun gebrek aan offervaardigheid niet ten laste mag leggen, zal bij kunnen toegeven, die er aan denkt welk een kwade zomer bet is voor de :industrieelen der residentie. Omtrent de aanleiding tot bet vertrek van de koningin van Servië uit 's Gravenhage geven de Hollandsche bladen niet de minste opheldering. Alleen weten wij wat uit bet ons gezonden telegram niet duidelijk bleek dat zij zelve eene levendige telegraphische gedacbtenwisseling met bet buitenland beeft gevoerd. Het schijnt dus dat onze regeering bij deze zaak niet gemoeid is. Zooals wij in 't kort in ons vorig nommer meldden beeft de regeering een wetsontwerp in gediend tot bekrachtiging der overeenkomst met de maatschappij Zeeland betreffende bet post vervoer tweemaal per etmaal, ingaande 1 Oct. 1888. Wjj hebben indertijd de voorwaarden van die overeenkomst uitvoerig meegedeeld. In baar memorie van toelichting zegt de regeering dat aan de niet-vernieuwing van het contract, dat dit jaar eindigt, niet gedacht kan worden. Het bezit van eene rechtstreeksche stoombootlijn onder Nederlandsche vlag, onaf hankelijk van vreemden invloed, waardoor alleen eene postverbinding is te verkrijgen die enkel rekening houdt met de Nederlandsche belangen, kan niet meer gemist worden. Het in stand houden van die lijn met de aansluitingen die zij aanbiedt, mag als een onverbiddelijken eiscb des tijds worden aangemerkt. De regeering is derhalve met de Maatschappij Zeeland in overleg getreden. Fmancieele overwegingen in verband met bet postvervoer zijn bij de gevoerde onderhandelingen als van zelve op den voorgrond getreden. In de eerste plaats is in dit opzicht rekening te houden met de uit Nederland herkomstige brievenmalen, bestemd naar Engeland, de Yeree- nigde Staten van Noord-Amerika, Suriname en Cura9ao, alsmede de van daar herkomstige brieven malen, bestemd voor Nederland, waarvan bet vervoer door de Maatschappij Zeeland geschiedt. De kosten van vervoer wegens deze brieven malen, volgens den bjj bet verdrag der algemeene postvereeniging vastgestelden prijs van 2 francs voor brieven en 0.25 francs voor gedrukte stukken en monsters, vertegenwoordigen een bedrag van 16,462.63, wegens de brievenmalen uit Neder land herkomstig, en 20,873.06 wegens de brievenmalen voor Nederland bestemd, een en ander naar den grondslag van bet werkelijk gewicht der bedoelde brievenmalen, gedurende de eerste vier weken van de maand November 11. Yoorts is gebleken dat, volgens de opname over November bovenvermeld, wegens bet vervoer van vreemde brievenmalen met de booten der maatschappij Zeeland en over Nederlandscb grond gebied, in bet jaar verdiend wordt eene som van pl. ra. 225,000, en zulks bepaaldeljjk wegens de brievenmalen van en voor Duitscbland, Enge land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Ootenrijk en Busland. Die van de Yereenigde-Staten, waarvan de verzending met de Zeeland eerst in December jl. is begonnenzjjn in die opname niet begrepen. Met de gemelde financieele uitkomsten voor oogen, is aan de maatschappij bij bet nieuwe contract toegekend een waarborg van ƒ260,000 voor transitrecbten van buitenlandscbe brieven malen in bet jaar. Zij zal voor bet overbrengen der post tweemaal per etmaal genieten de volgende betalinglo voor de Nederlandsche brievenmalen in de beide richtingen eene som van 40,000 in bet jaar 2o voor de brievenmalen van en aan buitenland- sohe postadministratiën de daarvoor bij verdrag tusscben de leden der algemeene postvereeniging vastgestelde of nader vast te stellen betaling; 3o voor de pakketpost5 cent voor elk pakket, bet wicht van 3,178 kilogram niet te boven gaande, en 10 cent voor elk pakket van een gewicht boven 3,178 kilogram en tot 5 kilogram. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van tien jaren, te rekenen van 1 Oct. De gemeenteraad van Middelburg houdt Woens dag a., des namiddags te 3 uren, vergadering, ter voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1887 en ter behandeling van adres van den beer Gobetz, om vermindering der huursom voor den grond op de loskade, met voorstel van burg. en wetb.de in de vorige vergadering overgelegde missive van bet burg. armbestuur, betreffende bet goed slot zijner reke ning over 1887een adres om tegemoetkoming in d?- kosten wegens invoering van bet tonnen stelsel met voorstel van burg. en wetb. en be zwaarschriften tegen de inkomsten belasting over 1888. Yerder zal moeten worden opgemaakt eene opgaaf van 6 personen die voor eene benoeming van zetter in aanmerking kunnen komenbe noemd worden een stembureau voor de verkie zing voor een lid der prov. staten en een leeraar in de Hebreeuwsche taal aan bet gymnasium. Bjj kon. besluit is aan den ontvanger der dir. bei. en ace. W. Schadd, te Vreeswijk c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Sep tember a., benoemd tot officier-machinist 2e kl. in bét vaste korps J. de Leeuw en C. Boon. Yolgens bericht uit Heeren veen aan een tweetal bladen is de toestand van den beer Bosgra, lid der tweede kamer, zorgelijk en bestaat er weinig hoop op herstel. De le luit. P. D. Buijze, van het 3e reg. inf., wordt met ingang van 15 September werkzaam gesteld bij de Kon. Ned. academie te Breda, en in verband daarmede geplaatst bij den staf der infanterie. Van de 26 sollicitanten voor hoofd der open bare school te Tholen hebben 19 Zaterdag aan bet vergelijkend examen deelgenomen. In bet nommer van Maandag is als geslaagd voor de akte Fransch 1. o. genoemd de beer J. Biscb te Botterdam; dit moest zijn F. D. J. Eiscb. Uit naam van de Vereeniging voor gerefor meerd schoolonderwijs is bet diploma vau bet na- examen uitgereikt o. a. aan de heerenM. C. Keulemans te Amsterdam. C. Staal te Ierseke en J. Staal te Leiden. De beer J. Nijland van Puttershoek verwierf te 's Gravenhage acte hoofdonderwijzer en mej. A. L. E. Steens Zijnen van Gouda te Amsterdam die van hoofdonderwijzeres. Aan B. G. G. Filbri, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als prosector bij de ana tomie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Uit Anjum komt een klagend schrijven: »Kan 't erger zoo vangt bet aan. De zaak betreft bet hoofd der Chr. school. De commissie is bezig den bejaarden man af te zetten, zoo 't beet om zijn gebrekkig onderwijs; maar inderdaad, omdat bjj niet mede doleert. Yan bet hoofdbe stuur is de goedkeuring tot afzetting aangevraagd, doch volgens het Doetichems Weekblad mag ge twijfeld worden of die goedkeuring wel zal komen. In bet vorige jaar was bet onderwjjs naar luide van bet verslag der schoolcommissie goed, maar zij is onder den invloed geraakt van den predikant Langbout, zegt bet blad en nu is plagen aan de orde van den dag, zoodat den ouden man bet leven zoo onaangenaam mogelijk wordt gemaakt, 's Mans beste krachten beeft men verbruikt en nu tracht men hem aan den dijk te zetten. Krijgt de eerzuchtige dominé zijnen zin, dan dient de school niet meer gesteund te worden uit de kas der vereeniging, zegt bet blad. »Omdat hij niet doleeren wil", zoo leest men verder, wordt bij weggejaagd, waarom 't niet ronduit gezegd, waarom zoo slinks gehandeld?'' Onlangs bad bet omgekeerde plaats in Ooster" bierum, daar moesten twee hulponderwijzers de plaat poetsen, omdat zij al doleerden, 't Is 'n spul! (Wekker.) De beer P. J. Boscam Abbing, beroepen predi kant bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier, werd Zondagochtend in de Nieuwe kerk in zjjn ambt bevestigd door den beer dr J. Sie mens, die daarbij tot tekst bad gekozen 2 Tim. 4: 5 »doe bet werk van een evangelist". Des avonds hield de bevestigde leeraar zijne intrede met de woorden: »predikende en verkondigende bet evangelie van bet koningrijk Gods" Luk. 8 1. Bij beide gelegenheden was bet kerkgebouw door eene groote menigte gevuld. Zondag a. predikt de beer dr. J. Biemens zijn afscheid. Niettegenstaande de agenda een belangrijk punt vermeldde en aan de bijeenkomst eene ver loting van landbouwwerktuigen was verbonden, kwamen beden morgen slechts weinig leden der afd. Walcheren van de Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij ter algemeene vergadering op. Wij telden niet meer dan een vijf en twintigtal. De werk zaamheden op bet land bielden misschien velen terug. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering was aan de orde bet rapport van den afgevaardigde, ter voorjaarsvergadering van bet hoofdbestuur. De voorzitter, de beer J. Biemens, deelde mede dat de rapporteur verhin derd was tegenwoordig zijn waarom besloten werd dit punt aan te houden. Alsnu kwam ter tafel bet rapport betreffende de vraag naar een algemeen Nederlandscb land bouw weekblad door bet ]\ed. Landbouw-comité, waarbij tot stichting van zoodanig orgaan wordt geadviseerd. Het oordeel der afdeeling werd opgeschort tot eene volgende vergadering. Alvorens tot de be handeling van bet volgend punt over te gaan wezen echter een paar leden er nog op dat zij ofschoon erkennende dat er behoefte aan zoodanig blad bestaat bezwaar hadden tegen de groote kosten die er voor de afd. of voor de maatschappjj uit zouden voortvloeien. Onder de ingekomen stukken behoorde ook eene beschikking van Ged. staten van Zeeland, waarbjj voor 1888 en 1889 ten behoeve der maatschappij een jaarlijksch crediet van ƒ2200 als maximum geopend wordt ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland. In verband hiermede moet aan bet hoofdbestuur eene voordracht worden gedaan ter benoeming van keurmeesters. Goedgevonden werd bet opma ken dier voordracht aan te houdentiot de Octo- bervergadering. Yervolgens werd door de commissie, aan welke in eene vorige bjjeenkomst werd opgedragen een onderzoek in loco in te stellen naar de coöpera tieve zuivelfabrieken in bet Noorden van ons land rapport uitgebracht. De beer Yan Waarde deed zijne hoorders daarbjj een kijkje nemen in de stoom-zuivelfabriek te Tjummarum, gemeente Barradeel, zette in bet breede de inrichting ervan uiteen en deelde bet een en ander mede omtrent de uitgaven, de in komsten en de wijze boe daar wordt gewerkt. Ook deelde de beer Yan Waarde mede dat te St. Anna parochie nog eene fabriek was bezocht, die echter op aandeelen was gesticht. Een ander commissielid, de beer A. Meeuwse, beantwoordde daarop een drietal vragen, die hij zich had gesteldlo boe zijn de landbouwers te Tjummarum tot de stichting der fabriek gekomen? 2o wat is de uitkomst? en 3o is ook in onze omgeving verwezenlijking van betgeen in bet Noorden is tot stand gebracht mogelijk De bewoners van Tjummarum, even als van onze omgeving hoofdzakelijk landbouwers, houden gemiddeld ongeveer evenveel koeien als bier ia

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1