N'l 190. 13ie Jaargang. Maandag 13 Augustus. 1888. Middelburg 11 Augustus. Kerknieuws. Landbouw, Onderwijs. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 1 MIDDELBURGS» COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Yex Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen. Yerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. Men seint ons uit 's Gravenhage het volgende bericht Na levendige telegraphische gedachtenwisseling gisteren met het buitenland gehouden, heeft de koningin van Servië heden ochtend voor goed de residentie verlaten, reizende naar Versailles. Wij zijn verlangend nadere bijzonderheden om trent deze kwestie te vernemen en hopen vooral dat hierbij geen inbreuk is gemaakt op onze reputatie van gastvrijheid. Er is een bericht aan het rondgaan door de dagbladen betreffende een oud koloniaal militair die, een lichaamsgebrek als gevolg eener bekomen wond voorgewend hebbende, aldus bedriegelijk in het genot van een pensioen was gekomen, maar wien, toen hij op een goeden dag zekeren in het bericht genoemden dominé had hooren prediken, het bedriegelijke van zijne handelwijze plotseling in het ware licht verschenen was. Hij reisde naar Den Haag, naar den minister Keuchenius en had bij dezen de belijdenis zijner zonde afgelegd. De minister kon niet anders doen dan den man het op bedriegelijke voorgevens indertijd gevraagd en onwettig toegekend pensioen afnemen, maar was zoo getroffen door 's mans eerlijkheid", dat hij hem hetzelfde pensioen uit eigene middelen toe legde. Dit laatste vooral kwam ons zoo onwaarschijn lijk voor dat wij daarom het bericht nog niet opnamen. Het schijnt echter uit de Standaard afkomstig, die toch zeker met den heer Keuchenius geen loopje nemen zal. En de Arnhemsche courant maakte naar aanlei ding hiervan eenige zulke juiste opmerkingen dat wij het daarom wel gewenscht vonden een en ander onder de oogen onzer lezers te brengen. De Arnh. Crt. meent dat men wel doen zal dit verhaal niet zonder eenig nadenken aan te nemen, wil men zijn oordeel niet vervalscht zien. Indien het namelijk aan het publiek wordt ver haald om bewondering op te wekken voor den deugd beloonenden minister des Konings, of sympathie voor den tot deugd bekeerden gepen sioneerde door bedrog, dan is de bedoeling ten eenemale mislukt. Beider handelwijze komt aan de Arnh. Crt. uit een zedelijk oogpunt verre van correct voor, en de eenige die in het verhaaltje een goed figuur maakt is de dominé, die door zijn welsprekend woord den ouden zondaar en bedrieger ten goede heeft bekeerd. »Er bestaan zegt de Arnh. Ct verder bij het groote publiek, en vooral bij de lagere klasse, wonderlijke, maar vooral gevaarlijke dwaalbe grippen omtrent eerlijkheid, die niet zelden worden gevoed van eene zijde, waarvan men juist eene ernstige bestrijding verwachten zou. Dat de vinder rechtmatig eigenaar wordt van gevonden voorwerpen, kan men menig klein man niet uit het hoofd praten, en indien gevonden zaken aan den verliezer teruggebracht worden, geschiedt dit niet uit eenig besef van plicht, maar hoofdzakelijk uit speculatie op de goede belooning," die voor den eerlijken vinder" wordt uitgeloofd en in den regel meer in verhouding staat tot den onbe- grensden prix d'affection dan tot de aanzienlijke waarde van het gevondene. Wanneer hij die zijn verloren eigendom terug ontvangt den eerlijken vinder" bij toeval eens niet beloont volgens dien /ajïcy-prijs, wordt hij er op aangezien en niet zelden als voorbeeld van gierigheid in de dagbladen aan de kaak gesteld. De meeste «eerlijke vinders" denken als Basile met het gewijzigd spreekwoord: »ce qui est bon a prendre est bon a garder," en wanneer zij het gevondene aan den verliezer terugbrengen beschouwen zij dat eigenlijk als een verkoop van hun wettig eigendom en verwachten zelfs een koopprijs hoven de waarde. Dat zulk eene opvatting met de nauwgezetheid en eer lijkheid in strjjd en in de hoogste mate onzedelijk is, zal men gemakkelijk inzien. »Het verwondert ons daarom dat dit verhaal voor komt in een anti-revolutionnair blad, en nog meer dat het van een anti-revolutionnair staats man kan verhaald worden. Want al mag over den grondslag van zedelijkheid verschil bestaan, wat zedelijk en eerlijk is weet toch de liberaal evengoed te beoordeelen als de anti-revolutionnair en de ultramontaan. Wij zouden daarom van een staatsman van het christelijk bewustzijn" niet hebben verwacht dat hij een bedrieger van het gouvernement en arglistig bemachtiger van 'g lands penningen, ook al was die door een geest verwant evangeliedienaar bekeerd, met eene mis plaatste en tegenover de zonde ongeoorloofde zoetsappigheid beloond, »om zijne eerlijkheid" niet slechts voor de verdiende straf behoed, maar zelfs voor het verlies van de onwettig genoten gelden schadeloos gesteld zou hebben. »Dat dit niettemin geschied is doet ons leed, niet omdat de bedrieger in plaats van straf be looning kreeg, maar omdat de daad van den minister, door de dagbladen zijner richting uit gebazuind, moet leiden tot bevestiging van de wonderlijke, gevaarlijke en hoogst onzedelijke begripsverwarring, die bij een groot deel van het Nederlandsche volk ten aanzien van eerlijkheid en het mijn en dijn bestaat." Naar wij vernemen worden ook hier pogin gen aangewend om een comité te vormen tot ontvangst der dames en heeren van de Holland Society of New-York, wanneer zij te Middelburg komen. Deze bezoekers uit Amerika werden Vrijdag avond in een der zalen van het Amstel-HStel ontvangen door het comité, dat zich te Amsterdam te hunnen behoeve gevormd heeft. De zaal was smaakvol met de Nederlandsche en Amerikaansche vlaggen versierd en te midden van een trofee prijkte het borstbeeld van Willem den Zwijger. Hoewel de Amerikaansche bezoekers nog slechts een dag in Nederland hebben vertoefd, waren zij opgetogen over alles wat zij gezien hadden en over de wijze waarop de gastvrijheid jegens hen was opgevat. Zij hadden geen woorden genoeg om de eigenaardige schoonheid der hoofdstad te roemen. De receptie werd bijgewoond, behalve door de leden van het comité, door den burgemeester en de wethouders Coninck Westenberg en Driessen en vele andere genoodigden. De heer Cazaux van Staphorst heette de heeren welkom, waarop de secretaris van de Holland Society de heer Geo. W. van Siclen antwoordde. Ook prof. Asser hield eene toespraak. De vice-admiraal J. W. Binkes, adjudant des konings in buitengewonen dienst, afgetreden commandant der zeemacht en chef van het depar tement der marine in Nederlandsch-Indië, van daar in Nederland teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Eveneens is op non-activiteit gesteld de officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht D. W. C. van Dort Kroon, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd. Bij kon. besl. is pensioen verleend aan I. Wijnperle, commies 2e kl. bij 's rijks belast., 454, wegens lichaamsgebrekenmr C. H. B. Boot, lid van den raad van state, 1256, wegens ouderdomC. J. de Raad, deurwaarder der dir. belast., 160, wegens lichaamsgebreken. Bij het wapen der cav. zijn benoemd tot le luit., de 2e luit. R. G. B. van Overveldt, van het wapen, thans op nonactiviteitbjj bet le reg. huzaren, de 2e luits R. W. Wijnmalen en F. A. J. Pippenghegen, heiden van liet korpsbij het 2e reg. huz., de 2e luits. E. W. baron van der Capellen, van het 3e reg. huz. en J. M. baron van Boecop, van het korpsbij het 3e reg. huz. de 2e luit. H. E. Ort, van het korps. Bij kon. besluit is agreatie verleend le aan de onderlinge opklimming van de com mandeurs der ridderlijke Duitscheorde balije van Utrecht R. J. C. baron van Pallandt van Rozendael, A. baron Sloet van Oldruitenborgh, E. J. baron van Pallandt, A. E. L. C. baron von Bodelschwing Plettenberg, J. A. Z. graaf van Rechteren Limpurg en F. baron van Pallandt van Hagen 2e aan de opklimming van den eersten kapittel ridder W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, tot jongst en commandeur, en van den tweeden kapittel-ridder P. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg, tot eersten kapittel-ridder; 3e aan de benoeming van den oudsten ridder- expectant R. baron van Heeckeren van Brandsen burg, tot tweeden kapittel-ridder. Domburg, J. Risseeuw te 's Gravenzande en J. Risch te Rotterdam. Tot leden van het hoofdbestuur der broeder schap van notarissen in Nederland zijn gekozen de heeren W. J. N. Landré te Vlijmen en mr M. Donker te Zaandijk. De broederschap telt thans 562 leden. De R. K. bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Grauw en Langendam den heer J. H. Bogaerts. Een lezer van het N. v. d. D. deelt de redactie de volgende opmerking mede omtrent de telkenjare heerschende, voor den veehouder zoo schadelijke varkensziekte. Toen hp vóór jaren te Hoorn woonde, bestond reeds die gevreesde ziekte. Een slachter aldaar legde er zich in het bijzonder op toe om biggen op te kweeken. Hij kocht in het najaar op de zoogenaamde knollenmarkt te Pur- merend enkele paarden, die de boeren van de toen nog niet bestraatte en 's winters niet te berijden Beemster ter markt brachten, om een half jaar belasting voor die trekdieren uit te winnen. Die paarden werden door hem geslacht: de goeden stukken dienden voor nagelhouten en werden bij den kuiper gerookt eu kwamen in de groote steden als best (ossen) rookvleesch in den handel. De rest van het paard, zelfs het bloed en de ingewanden, kuipte hij'in tonnen met pekel, om het gedurende den winter voor bederf te bewaren. Dagelijks gaf bij zijne biggen, bjj ander groen afval, daarvan te eten, en zijne dieren groeiden bij den dag en waren sterk en krachtig. Twee of drie keeren in de week reinigde hij het hok en vooral zijn biggen, en het was een lust om die kloeke, gezonde dieren te zien. Onz e slachter vele ouden uit Hoorn zullen zich den man nog wel herinneren, voer bijzonder wel bij zijn op- kweekings-methode, want de meeste landlieden kochten bij hem des voorjaars hunne biggen en zij gedijdden uitstekend, en onze lezer verzekert ons, dat de zoo groot gebrachte biggen nimmer de varkensziekte kregen. Er waren echter boeren, die zekere antipathie van die zoogenaamde bloed- biggen hadden en deze verloren menig varken om hun vooroordeel. De herinnering aan zijne ervaring kan misschien zijn nut hebben't zal echter tegenwoordig niet zoo gemakkelijk gaan een goed doorvoeden «Beemsterknol" voor den toenmaligen prijs te krijgen, want het paardenvleesch is tegen woordig hij den minderen man een gewild sur rogaat voor het dure rundvleesch. Te Utrecht hebben met goed gevolg examen gedaan voor de akte Fransch 1. o. de heeren C. van de Putte te Vlissingen, G. van de Putte te Volgens door ons verkregen inlichtingen is de verhuring van de kegelbaan der sociëteit de Ver genoeging alhier aan het Leger des Heils nog geen voldongen feit. Wel is daartoe eene voorloopige overeen komst gesloten tusschen het bestuur dier sociëteit en een vertegenwoordiger van dat legermaar dit is geschied behoudens goedkeuring der algemeene vergadering. De leden der sociëteit zullen daarover dus nog moeten beslissen. Of nu het Leger des Heils van dien stand der kwestie wel goed op de hoogte is meenen wij, op grond van een schrijven waarvan wij gisteren inzage verkregen, te moeten betwijfelen. In ieder geval was het ook uit dat oogpunt goed dat wij in ons bericht nog eenige reserve in acht namen door de woorden «het schijnt" en «vermoedelijk" te bezigen. Met de atoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen hadden gisteren twee ongelukken plaats. Op den Vlissingschen weg, ter hoogte van de aan te leggen ijsbaan, kwam smiddags een met mineraalwater gevuld ezelwagentje, waarin zich ook twee kinderen bevondenmet de tram in aanraking. De kar werd beschadigd en de kogel- fleschjes werden vernield, doch de kinderen en de ezel bekwam gelukkig geen letsel. Erger was betgeen 's avonds gebeurde. De machinist T. H. van de machine, die te 8 uur uit Middelburg vertrekt, wilde, terwijl de tram door de Langeviele reed, zich verzekeren of een deel der machine niet warm liep. Onge lukkig geraakte zjjn rechterhand tusschen het werk; zjj werd gegrepen en gedeeltelijk verplet terd. Spoedig was de tram tot staan gebracht en werd de gekwetste in de apotheek van den heer H. J. Hackenberg opgenomen waar hem de eerste zorgen werden betoond. Weldra was ook de heer dr J. P. Berdenis van Berlekom aanwezig die den gewonde zoo flinke hulp verleende dat hij met een volgende tram naar Vlissingen, zijne woonplaats, kon vertrekken. Bij de Vrijdag te Bruinisse door het bestuur van den polder Bruinisse gehouden publieke ver pachting van bouw- en weiland waren de prijzen omstreeks 40 lager dan de vorige zeven jaren. Donderdagavond passeerden te Terneuzen eenige beeren den straatweg bij bet Schuttershof, toen zij door het hulpgeroep van eenige kinderen opmerkzaam gemaakt werden, dat een kleine in den daar langs loopenden watergang was gevallen en in den modder lag te worstelen. Een hunner, de heer P. J. van de Sande, snelde toe, begaf zich in den watergang en haalde het kind van onder den modder, waarin het zeker weinige oogen- blikken later had moeten stikken. De inmiddels toegesnelde moeder mocht nu met haar kleine dankbaar huiswaarts keeren. Dit is de tweede maal dat de heer v. d. S. de zelfvoldoening smaakt een kind op die wijze te redden. Naar de Wereldburger meldt, is van eenige ondernemende personen het plan uitgegaan tot oprichting eener Nederlandsch Zuid Afrikaansche Emigratie- en Landbouwmaatschappij,te vestigen te Amsterdam met bijkantoor te Pretoria. Eene vertrouwelijke circulaire, waarin het plan der ondernemers waaronder mannen met klin kende namen voorkomen nader uiteengezet wordt, is dezer dagen verzonden. Omtrent het vertrek van notaris A., verneemt het Vad. nader, dat hij aan den officier van justitie verlof had gevraagd voor 1 maand, tot herstel van gezondheid, terwijl hij notaris Wester- ouen van Meeteren aanwees om zijn minuten te bewaren. De officier had geen reden het verzoek te weigeren. Eerst later is gebleken, dat de heer A. geen orde heeft gesteld op het beheer zijner zaken en belangen, zoodat het noodig werd bewind voerders aan te wijzen. De rechtbank heeft daartoe benoemd de heeren mrs. Stipriaan Luïseuis en Van Rossem. Men spreekt van een passief van een half millioen. De juiste omvang der verbintenissen is echter nog niet bekend. Naar Ons Belang verneemt, worden er reeds stappen gedaan, Om het denkbeeld tot verwezen lijking te brengen, om op eene zeer eenvoudige en goedkoope wijze aan de leden van Eigen Hulp gelegenheid te verschaffen des zomers op een gezond en aangenaam gelegen oord eenigen tijd door te brengen, voornamelijk ten behoeve van diegenen voor wier gezondheid versche lucht een eerst vereischte ie. De Vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier wenscht ook nu weder, evenals verleden jaar, in de maand Sep tember een aantal volbloed Lincoln ramlammeren rechtstreeks uit Engeland in te voeren. De uitstekende ontwikkeling der oudere ram men en de schoone afstammelingen daarvan, dit voorjaar verkregen, doen de vereeniging wenschen ditmaal, zoo mogeljjk op nog ruimere schaal, in deze richting werkzaam te zijn. Daar het haar niet te doen is om geldelijk voordeel en de algemeene vergadering ook nu weder eene som tot vergoeding van eventueele hoogere onkosten heeft toegestaan, kan zij de dieren weder op bijzonder voordeelige voorwaar den aanbieden. Daar alleen bij hestelling van minstens 30 ram men de invoer zal plaats hebben, en de commissie in de eerste dagen van September naar Engeland moet gaan, wordt men verzocht, eene eventueele bestelling vóór den 24 Augustus e. h. in te zenden aan den secretaris, den heer W. Teengs te Wie- ringerwaard. Te Visvliet (Gron.) is zekere A. L., eehtge- noote van K. N., geheimzinnig verdwenen. Onder voorgeven hare familie te S. te willen bezoeken, heeft zjj den 6en Juli jl. de echtelijke woning ver laten en 's morgens op den eersten trein, naar Groningen plaats genomen. Na ruim drie weken van huis te zijn geweest, bevreemdde het haar man en hare schoonouders wel eenigszins, dat zij zoo lang uitbleef en ook in 't geheel niet schreef. Na informatie bleek, dat zij na 6 Juli jl. niet bij de familie te S., noch ergens hij hare andere fami lieleden geweest was. Nu rees van alle zijden het vermoeden op, dat zij naar Noord-Amerika zou vertrokken zijn, in welk vermoeden men te meer versterkt werd, toen 11. Zaterdag hij een opzet telijk onderzoek in de woning bleek, dat nage noeg al haar kleederen, benevens het goud en zilver en eenig geld, vermist werden. Nadat K. N. bij een agent van emigratie te Groningen verno men bad, dat zijn echtgenoote onder een valschen naam den 7en Juli jl. naar New-York was ver trokken, werd hem bij zijn thuiskomst een parti culiere brief ter hand gesteld, waarin vermeld werd, dat zij reeds den 21 Juli'te Chicago was aangekomen en haar intrek genomen had hij den vrijgezel T. d. V. aldaar, vroeger te Visvliet

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1