Verkoopingen en aantiestedingen- Burgerlijke stand. met 't doel, oud kinderspeelgoed te verzamelen, teneinde hiermee op St. Nicolaas den minder bedeelde te verrassen. Voor reparatiekosten wordt eene contributie geheven van 50 cents. De notaris A. te 's Gravenhage, houder van een jarenlang zeer gezien kantoor, heeft, naar beweerd wordt, wegens financieele moeielijkheden de stad verlaten. Te Botterdam viel een driejarig kind voor over in eene waschteil, die met kokende stijfsel was gevuld. Het kind bekwam daardoor zware brandwonden aan het lijf en de armen. De woorden van den burgemeester van Amersfoort, die den officieren der dd. schutterij aanleiding gaven eenparig hun eervol ontslag te vragen, waren ook vrij zonderling. Die burge meester, jhr mr Titus van Asch van Wijck merkte in zijn toespraak tot het hoofdbestuur van den Nederl. schutterij-kaderbond op dat daar, waar het grootste gedeelte der officieren ongeschikt was voor hun taak, er een kundig kader bestond om hen voor te lichten. Deze woorden te richten tot een 35tal officieren der schutterij, waaronder ook gepensioneerde officieren van het leger, die thans bij de schutterij functiën vervullen, mag, zoo ze al niet met kwetsende bedoeling zijn uit gesproken, verre van handig genoemd worden. Bij den in aanleg zijnden spoorweg Ëotter- dam-Hoek van Holland is te VI aardingen eën der arbeiders door een zandtrein overreden, met het gevolg, dat de ongelukkige onmiddellijk dood was; en nabij het station Utrecht is Woensdag morgen een meubelmaker, die nog den weg wilde oversteken, door een trein overreden. Een der beenen werd den man afgereden, ten gevolge waarvan hij kort daarna overleed. Door een diamantwerker uit Amsterdam zijn op de Haarlemsche kermis verloren ruim 300 ronde ruwe diamanten, 180 karaats, ter waarde van ƒ3080. Te Haulerwijk geraakte de 24jarige knecht van den roggemolenaar, terwijl hij den molen zou smeren, tusschen de raderen beklemd. Op zijn angstgegil kwam men toeloopen, doch daar de molenaar niet thuis was, kon men hem niet helpen vóór en aleer de een kwartier verder wonende andere molenaar gehaald was. Inmiddels was de ongelukkige onder de vreeselijkste pijnen bezweken- Nabij de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht, was een schipper bezig zand te laden uit een baggermolen. Daar echter de baggermolen in twee keeren veel meer zand gaf dan de aak bevatten kon, zonk het achterschip weg. De schipper wilde eerst nog een deel van het zand uitwerpen, maar moest die poging met den dood bekoopen, daar de golfslag eener voorbij varende stoomboot de aak verder vol wierp. De ongelukkige woelde in het zand en zonk met zijn schip naar de diepte, om niet weer boven te komen. Onmiddellijk aangewende pogingen om den man nog te redden bleven vruchteloos. Van alle kanten, zegt de Hg. Crt. leest, en hoort men van den hoogen waterstand en zal het den Hollander, die gewoon is zjch Drente voor te stellen als een land van hooge heide, vreemd in de ooren klinken als hij hoort dat men van Dwingeloo tot Bellen over het weiland kan varen - dat te Gees het water eene el hoog op het land staat, dat te Alteveer de aardappels een palm onder water staan; dat boven het Hollandsche- veld een dijk is doorgebroken en eene geheele veenderij met een meter water is bedektdat het schut bij Nieuweroord groot gevaar heeft geloopen van te bezwijken door den aandrang van het kanaalwater. In 't korthet is al water wat men hoort of ziet. De noodkeering, gelegd om de doorbraak te dichten, welke in de afgeloopen lente in de kade van den Drutenschen Uiterwaardenpolder gevallen was, is doorgebroken. Het vee is met moeite van de Uiterwaarden gered. Treurig is de aanblik, welken de meeste pol ders in Maas en Waal opleveren. Met alleen zijn door het overvloedige regen- en kwelwater de lagere binnenvelden onder water gezet, maar reeds beginnen de hoogere weilanden last van water të krijgen. Dientengevolge staat er reeds vee op stal, dat het slecht gewonnen hooi ver orbert, hetwelk toch reeds in te geringe hoeveel heid voor den a. s. winter voorhanden is. Bij menschenheugenis heeft het binnenwater in den zomer nog nooit zoo hoog gestaan. De steenfabrieken staan stil, en de arbeiders zonder werk zien bij het rotten der aardappelen een droevigen tijd tegemoet. Velen gaan er dan ook naar- Duitschland om te trachten daar hun brood te verdienen. j De Eindhovensche politie heeft eene goede K vangst gedaan. Vier personen, die in vereeniging wedè'om bij verschillende ingezetenen de ruiten hadden ingeworpen, werden op heeterdaad betrapti in arrest genomen en geboeid naar de strafgevan genis te 's Bosch overgebracht. De heer De G., sigarenfabrikant te Eindhoven bij wien allen werkten, heeft hen uit zijnen dienst ontslagen. Een ervaren paardenfokker heeft voor de fokkerij de volgende 10 geboden vastgesteld 1. Gebruik niet den naastbijzijnden of goed koopsten, maar steeds den besten dekhengst 2. Houd altijd voor oogen, dat een krachtige lichaamsbouw van het veulen alleen afhankelijk is van dien der merrie 3. Paar nooit anders dan de beste met den beste en laat n van dit beginsel nimmer afbrengen 4. Het Arabisch spreekwoord stilstaan en vet worden zijn de grootste vijanden van het paard, geldt ook voor de fokkerij 5. Een Engelsch spreekwoord zegt de natuur brengt het veulen voort, de fokker het paard 6. Let er op, dat in het eerste jaar de grond gelegd moet worden voor het toekomstige paard. 7. Vergeet niet, dat de waarde van 't paard door den mond gaat en dat de bij de voeding bespaarde centen licht verloren daalders kunnen worden 8. Behandel het jonge dier nooit als een ge vangene, maar verschaf het frissche lucht en veel beweging, want onreinheid, ongezonde lucht en stilstand ondermijnen krachten; 9. Behoed het dier voor overmatige inspanning arbeid geeft kracht en gezondheidte veel ver woest beide 10. Zorg dat gij steeds meester van uw paard blijft, maar wordt nooit zijn kwelgeest. Als middel om verkoudheid te voorkomen vestigt Eigen Haard de aandacht op eene origi- neele kuur, onlangs door prof. Brown Séquard in de Sociétê de Biologie aanbevolen. De deelen van het menschelijk lichaam, die het meest aan kouvatten zijn blootgesteld, zijn het hoofd en de roeten. De laatsten worden in den regel goed beschut, maar het eerste eischt, volgens den ge leerde, noodzakelijk eene prophylactische behan deling. Teneinde die te bewerkstelligen, maakt prof. Brown Séquard gebruik van een blaasbalg, waarmede hij verscheidene malen per dag een luchtstroom laat neerdalen op het hoofd van hem, die zich aan de nieuwe methode wil onderwerpen. Eerst wordt de blaasbalg gevuld met lucht van eene temperatuur van een goed verwarmd vertrek, maar eiken dag wordt zij kouder en vochtiger en eindelijk geheel winterachtig" toegediend. Na verloop van acht of tien dagen zal, volgens den professor, het zwakste individu gehard zijn tegen de wisselingen van het weder en beveiligd tegen de ziekten van de ademhalingsorganen. De moordzaak van Kwitang is thans naar uit de Indische bladen blijkt tot klaar heid gebracht. De verdachte Wongso heeft een volledige bekentenis afgelegd. Geen andere reden heeft hij voor den moord gehad dan de nood dwang der zelfverdediging. Hij had den avond bij de baboe doorgebracht en zich onder 't bed van den heer en mevrouw W. verscholen toen deze vroeger thuis kwamen dan eerst het plan was. In het midden van den nacht wilde hij zich stilletjes uit de voeten maken. Het was op het oogenblik dat hij door het openen van een der vensters trachtte buiten te komen, dat me vrouw W. hem zag en toen de heer W., door haar gillen wakker geworden, hem te lijf ging, heeft hij zijn gollok getrokken en hem na een verschrikkelijke worsteling gedood. Onlangs deelden wij den slechten indruk mede die Volgens de Duitsche bladen het incident Winterfeldt te Berlijn maakt. werkmeid, het hof te maken en de heer Bayner was van oordeel dat het zeer ongelukkig voor Jansje zou zijn als zij naar den fat luisterde. Dus luchtte Sara nu haar jaloezie tegen den gast van haar heerdat vond ik al heel vreemd. Ik wist wel dat heeren vriendelijk konden zijn tegen mooie dienstmeisjes maar Sara was leelijk en zag er voor hare jaren oud uit, en ik was blij dat ik hare zwarte oogen niet kon zieii glinsteren terwijl zij zei »Wat heb ik niet voor hem gedaan en gewerktHij zou nooit zijn wie hij is, als hij mij nisf gehad had. Zou hij zich verbeelden dat. zjjn niéuwe liefje zoo voor hem zou wikken, wegen en Vagen »Stil, stil, niet zoo luidWaar is uw oude voorzichtigheid, Saartje »Laat hij voorzichtigheid zoeken bij dat kind, met haar ronde gezichtje en poppenoogjes. Denkt hij dat hij haar kan gebruiken Gekheid Hij moet een vrouw hebben met een sterk hoofd en sterke ledematen, om het werk te kunnen doen dat hij eischt, en geen tenger schepseltje zooals zij!" »Gjj kunt er van op aan dat, hoe nuttig zij zich ook mag maken, hij hare diensten nooit met de uwen zal vergelijken, Saartje. Hij houdt haar maar een beetje voor den gek." Zij viel hem in de rede met een drift, die mij in mijn schuilhoek deed beven. Houdt hij haar voor den gek Neen, hij houdt raa haar, zooals hij aooit vaa een zijner werktuigen gehouden heeft, ofschoon zij tienmaal mooier waren dan dit ellendige schep sel O, ik zou haar voor goed van hare schoon heid kunnen (berooven, al mocht ik er voor ge hangen worden Welk een vreeselijk menschEn dat alleen omdat Jansje jonger en mooier was dan zij en het ongeluk had om haren lichtzinnigen vrijer te behagen. Ditmaal zei de heer op zeer ernstigen toon: »Sara, doe geen dwaasheden. Jaap is geen zot en hij weet diensten als de uwe tebeloonen, al is hij somtijds wat ruw. Hij had u met al de anderen in den steek kunnen laten toen Meer kon ik niet verstaan, zij waren te ver weg. Ik wachtte tot zij geheel verdwenen waren, sprong van mijn tak af en liep zoo hard ik kon naar mijn kamer, waar ik mij opsloot. Als dat zoo voortging wat was er dan een vreeselijk treurspel in de keuken ophandenAls mevrouw Bayner een gewone vrouw ware geweest, zou ik haar alles gezegd hebben, maar nu baatte het niets. Met mijnheer kon ik er ook niet over spreken en er was geen ander middel om hem te waarschuwen. Ik kon alleen maar hopen dat Jansje verstandig genoeg zou zijn om Sara niet verder te tarten en dat deze wat zachter gestemd zou worden. Maar wat een mensch om in huis te hebben en waarom zou die vreemdeling Tom Parkes »Jaap" genoemd hebben? De Engelsche pers doet thans haar best om dien slechten indruk weg te nemen. Zij loochent dat de ontvangst van dezen afgevaardigde des Duitschen keizers bij de koningin, toen hij haai de troonsbeklimming van den nieuwen souverein kwam berichten, niet in den vorm zou geweest zijn. Op dat oogenblik droeg de koningin rouw over het afsterven van haar schoonzoon Frederik III en het is gewoonte dat in zoodanig geval de gezanten van vreemde mogendheden niet in uni form maar in officieel zwart kostuum verschijnen. Generaal Winterfeldt had dit niet gedaan, en moest alvorens hij tot de koningin kon worden toegelaten wachten totdat hem een civiel kos tuum was gemaakt. Het was dus zijn eigen schuld dat hij moest antichambreerenzoo ook verbood de etiquette de koningin den afgezant aan haar tafel te noodigen zoo kort na het over lijden van haar schoonzoon. Wanneer men de Londensche pers hoort zou veeleer de koningin reden hebben zich over het gedrag van den generaal te beklagen. Deze, een weinig verward toen hij bij de koningin werd toegelaten, vergat haar kennis te geven van het overlijden van keizer Frederik en begon met te zeggen»Ik heb het genoegen Uwer Majesteit kennis te geven van de troonsbestijging" enz. De schoonmoeder van keizer Frederik was zeer getroffen over deze lompe aankondiging en wendde het hoofd af teneinde hare tranen te verbergen. Keizerin Frederik heeft de beschikking over niet minder dan 5 paleizen dat hetwelk zij te Berlijn bewoonde sedert haar huwelijkde villa Carlotta te Potsdamhet kasteel te Wiesbaden het oude kasteel te Homburg en het kasteel te Bornstadt. De keizer vermaakte haar 1.800.000 gd., in Engelsche fondsen belegd, die na haar dood onder de jongere kinderen zullen worden verdeeld. Koningin Victoria, de koning van België en de hertog van Saksen-Coburg Gotha zijn belast met het beheer. Te Lyon hebben de glasblazers besloten den arbeid te staken. Men vreest dat dit voorbeeld door hun collegas in de geheele streek tot zelfs te Parijs gevolgd zal worden. In de omstreken van Bedding, in Californie, heeft zich een voormalig postiljon, men weet niet om welke reden, op zonderlinge wijze van het leven beroofd. Hij kocht een vaatje met 50 pond eener voor mijnwerken gebruikte ontplofbare stof, ging er op zitten en stak het aan. Hij bereikte zijn doel ten volle. Een verschrikkelijke misdaad heeft het Fransche stadje Tallende in Clermont met ont zetting vervuld. Marie Chanet, vrouw van een zekeren Delarboulat, hoorende dat haar man voor nemens was haar te verlaten, heeft hare drie kinderen, waarvan de oudste, een doofstom meisje, 5 jaren telde, de tweede 3 jaar en het jongste 8 maanden oud was, in de rivier verdronken. De lijkjes waren door den stroom weggevoerd en werden op verschillende plaatsen opgevischt, ter wijl het oudste eenige kwetsuren aan het hoofd vertoonde. De ongelukkige vader droeg zelf de lijkjes der kleine slachtoffers naar zijn huis. De- vrouw, die bij hare ouders gevlucht was, bevindt zich in hechtenis. Als een staaltje, hoe onachtzaam reizigers over het algemeen zijn, kan dienen, dat in Groot- Brittannie alleen in de Maand Augustus niet minder dan 13000 valiezen, 13000 parapluies en 67000 voorwerpen van verschillenden aard onbe heerd werden gevonden in spoorwegcoupés Eene der grootste Duitsche fabrieken voor breikatoen, die van Tepner en zonen in Schwei- zerthal (Saksen), werd dezer dagen door brand vernield. De schade, door dien brand veroorzaakt, wordt oppervlakkig geschat op 400,000 mark. Ook eene groote hoeveelheid breikatoen en nieuwe machines zijn grootendeels verloren. Luidens berichten uit Eome, duurt de vul kanische uitbarsting op het eiland Yulcano voort en worden er zeer groote, witgloeiende steen klompen en ook kleinere steenen uitgeworpen. Te Porto werden aanplantingen en huizen, waar onder ook de strafgevangenis, benevens de wijn gaarden, door het vuur verwoest. De beambten en de soldaten, die geland waren, moesten wegens HOOFDSTUK VI. Den volgenden morgen ontwaakte ik met een benauwd gevoel van iets onaangenaams beleefd te hebben. Spoedig herinnerde ik mij wat het was en trachtte het zooveel mogelijk van mij af te zetten. Ik zag Sara ondexzoekend aan toen zjj deemoedig met de andere dienstboden binnen kwam voor het gebed en kon het Tom Parkes of Jaap niet] euvel duiden dat hij zich meer tot dat aardige werkmeisje aangetrokken voelde dan tot zoo'n feeks. Maar misschien was zij vroeger mooi geweest en dan was het heel gemeen van hem dat hij haar nu ontrouw werd, omdat zij zich leelijk maakte door het werk dat zij voor hem deed. Wat zou dat toch voor werk zijn? Ik had Tom Parkes een paar maai gezienhij zag er tamelijk dom maar goedhartig uit en was een kort gezet mannetjeik zou nooit gedacht hebben dat hij iemand was om Sara met een jjzeren roede te regeeren. Dienzelfden dag was ik in de gelegenheid om zijn persoon te vergelijken met den indruk dien ik gisteren van hem gekregeu had. Met Haidee van de wandeling terugkeerende kwam ik door een zijhek den tuin in en zag Tom Parkes achter het huis op een gebroken stoel zitten een boter ham etende, terwijl Jansje en Sara, blijkbaar in de beste verstandhouding, bij hem stonden en hem een glas bier inschonken^ Zij hadden het over kussen en ik geloof dat zjj op het punt waren om tot dadelijkheden over te gaan toen Tom ons de hoeveelheid steenen, welke voortdurend uit gebraakt werden, het eiland weder verlaten. De steenklompen, welke des nachts vurige ballen geljjk zijn, veroorzaken bij het nederstorten diepe openingen in den grondwelke zich spoedig daarop met water vullen. Het vulkanische ge ratel is op grooten afstand waar te nemende uitgeworpen asch wordt door den wind tot op Sicilië meegevoerd. Don Pedro van Brazilië, de keizerin en prins Pedro zjjn Woensdag per stoomschip Congo der Messageries Maritimes uit Pauillac naar Brazilië teruggekeerd. Blijkens de nadere berichten uit Kaapstad omtrent het schrikkelijk onheil in De-Beersmijn dd. 18 Juli werd het geheele verlies aan mensehen- levens, Europeanen en inboorlingen, op 250 ge schat. Omstreeks 6 uren in den avond werd de brand ontdekt en eerst te tien uren den volgenden ochtend kon de eerste der opgesloten mijnwerkers ontkomen. In den loop van den dag werden 43 blanken en 460 inboorlingen gered, waarbij veel heldenmoed en menschenliefde werd aan den dag gelegd. De geldelijke schade werd op 25,000 p, st. geraamd, maar men vreesde dat de schrik, door het onheil veroorzaakt, in het vervolg het vinden van de noodige werklieden onder de inboorlingen zeer zou bemoeielijken. De schade, door de sprinkhanen te Algiers aangebracht, alléén in het arrondissement Sedrata, kan uit het volgende nagegaan worden50,000 inboorlingen hebben gedurende 40 dagen gewerkt om de sprinkhanen te dooden en er werden ongeveer 2 millioen dubbele decaliters dier insecten afgemaaktvan de 731,000 hectaren, welke met koren en gerst in dit arrondissement bebouwd waren, werden 267,000 hectaren kaalgevreten. De telegraaf zal weldra worden afgeschaft en vervangen door de tetantograaf dit is het laatste nieuws uit New-York. Voor dit werktuig is reeds patent aangevraagd door professor Gray, uit Illinois. De telegrammen worden daardoor overgebracht in het schrift van den afzender, zoodat tusschenpersonen overbodig zijn. Edison vervaardigde reeds vóór jaren een werktuig, waarmede hetzelfde geschiedde, doch dit werkte niet zoo spoedig als noodig was. Andere bezigheden verhinderden Edison toen met zijn proefnemingen voort te gaan. Professor Gray is er echter nu in geslaagd een werktuig te vinden, dat berust op een geheel nieuw beginsel, om gebruik te maken van een electrischen stroom, en volkomen aan de gestelde eischen voldoet. Heden werd aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier aanbesteedhet aanleggen van een strandhoofd aan de Oude Hoeve, noord- westzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland, en geraamd op 14.450. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. Volker te Dordrecht, voor'f 16.350H. C. van den Ende té Zierikzee, voor ƒ16.280W. Bin- gelberg te Duivendijke, voor 15.970; C. Kappers te Brouwershaven, voor 15.900G. Beenhak ker Gz. tejSliedrecht, voor ƒ15.885 C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor 15.487 H. J. Komijn te Burgh, voor 15.354P. Yink te Noordgouwe, voor ƒ15.258; C. Boskam Jz. te Sliedrecht, voor ƒ14.980 en M. van den Hoek te Terneuzen, voor 14.825. In het Hotel de Abdij alhier had gisteren de openbare verkooping plaats der tiendvruchten, in de gecombineerde particuliere tienden in Walcheren. De verkooping bracht f 3364 op. Yoor het burgerlijk armbestuur te Goes werden, ten overstaan van den notaris J. M. Pilaar, Donderdag in de Prins van Oranje verpacht 49 perceelen tuin-, bouw- en weiland, liggende onder de gemeente Goes. De gezamenlijke grootte bedraagt 43 h. 80 a. 76 ca. tot een bedrag van 3848.37. De laatste 7 jaren bedroeg de opbrengst 3839.89. De onkosten beloopen 15 en voor enkele tiendvrije gronden bovendien 10 extra. 6 perceelen weiland ter gezamenlijke grootte van 12 h. 87 a. 75 ca. bleven, door te laag bod, onverpacht. Donderdag werd door het dagelijksch bestuur van Cortgene bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een regenbak aan de gemeente school en het verleggen van een gedeelte der rijbaan in de Kaaistraat. Aan den minsten in schrijver werd het werk gegund, zijnde de heer Mar'. Schippers Jz., voor ƒ696. Van 9 en 10 Augustus. Middelburg. OndertrouwdP. Caljouw, jm. 39 j. met L. Joosse, jd. 34 j. Getrouwd: W. K. Kuiler, jm. 24 j. met J.E. de Jongh, jd. 23 j. H. Westdorp, jm. 26 j. met H. M. Merk, jd. 19 j. H. P. Wondergem, jm. 25 j. met M. P. Westdorp, jd. 25 j. Bevallen C. Barentsen, geb. Wouters, d. A. de Bruijne, geb. De Noojjer, d. eensklaps in 't oog kreeg en heel eerbiedig zijn pet afnam totdat wij voorbij waren. Welk een tegenstelling met hetgeen ik den vorigen avoDd gehoord hadHoe kon Sara zich zoo beheerschen en al lachende en gek scherende aanzien dat Tom zich met haar mededingster afgaf Ik schaamde mij bijna over mijn belangstelling in die dienstboden liefdesgeschiedenissen, maar Sara was zulk een zonderling wezen en haar vrijer zulk een buiten gewoon man, naar ik gehoord had, dat ik niet kon nalaten mij er in te verdiepen of dit nu allemaal comedie-spel zou wezen. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2