Onderwijs Kerknieuws. Landbouw. Verspreide berichten. "'FEUILLETON. BLZBNHOF, Door de internationale jury voor de beoordeeling' der op de te Munchen geopende jubileum-ten toonstelling van schilderijen ingezonden kunst werken is met eenparigheid van stemmen, in de Nederlandsche afdeeling de gouden medaille le klasse toegekend aan den schilder J. Maris en de gouden medaille 2e klasse aan de schilders L. Apol, D. C. A. Artz, J. C. K. Klinkenberg en W. Maris, en de schilderes mej. Bramine Hubrecht. Buiten mededinging warenA. H. Bakker Korff, A. Mauve, beiden overledenC. Bisschop, J. H. L. de Haas, Josef Israels, H. W. Mesdag, wegens vroeger behaalde onderscheidingen op de inter nationale tentoonstellingen te Munchen, en J.H.L. de Haas buitendien als jurylid. De cholera is 1 Juli te Soerabaja epidemisch verklaard. Zij was reeds gaan minderen, toen zij 29 Juni zich weder verhief. Eenige Chineezen en inlanders werden van de straat opgeraapt; uit de kazernes droeg men militairen naar de infirmerie, uit de gevangenis kettinggangers naar het stadsverband. Yan de Bromo moesten niet minder dan 27 schepelingen naar 't hospitaal worden vervoerd. En Zaterdags 30 Juni versoheen de ziekte ook in de Europeesche wijken; bij een paar families werden gevallen geconstateerd en de aangetasten, waaronder 2 dames, waren bin nen een paar uren overleden. De paniek was grootvelen vluchten »naar boven." Het na burige Lawang is reeds overvol en vele families gaan door naar Malang. Een geheimzinnig stuk, Atjeh betreffende, is, naar uit particuliere bron aan de Loc. wordt ge meld, bij de regeering in Nederland ingekomen. Het is een memorie van den gepensioneerden kapitein Schultz, een Duitscher, die het Ind. leger heeft verlaten met een buitengewoon eervollen staat van dienst, gedecoreerd en die een zeer kundig en bekwaam officier is. In die memorie worden verschillende veronge lijkingen, aan officieren en minderen te Atjeh ge pleegd, aan het licht gebracht en aan hoogge plaatste militaire autoriteiten verweten. De minis ter van koloüiën moet het stuk hebben opgezonden naar het legerbestuur te Batavia, waar men thans druk bezig is, de daarin genoemde feiten te onder zoeken. Met de volgende mail zal de Loc. hieromtrent nadere bijzonderheden mededeelen. Aan het vergelijkend examen voor school A te Middelburg schriftelijk gedeelte werd gisteren deelgenomen door 23 sollicitanten. De distictssehoolopziener werd bijgestaan door de heeren Ph. Rank Lzn. en D. van Oostveen. Het mondeling gedeelte zal afgenomen worden in het laatst van deze of het begin der volgende maand. Zaterdag 8 September a., smorgens te 10 uren, zal in de sociëteit de Vergenoeging alhier eene vergadering worden gehouden van de vereeniging van onderwijzers aan de rijksnormaallessen. De heer dr A. Kuijper herdenkt heden, 9 Aug., den dag waarop hij voor 25 jaar het predik ambt aanvaardde. De Amst. Crt geeft zijn, niet fraai, portret en wijdt eenige regelen aan dezen bekenden man. Op 9 Augustus 1863 werd hij bevestigd tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente te Beesd, in 1867 werd hij predikant te Utrecht en 3 Augustus 1870 te Amsterdam. Tot lid van de Tweede kamer der staten-generaal geroepen, vroeg en verkreeg hij 16 Maart 1874 eervol emeritaat en bleef van dien tijd af volks vertegenwoordiger tot 1877, totdat hij eindelijk, na een zeer korten tijd van rust, in 1880 geroepen werd het ambt te bekleeden van hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de vrije uni versiteit te Amsterdam, aan welke inrichting hij nog steeds met onvermoeiden ijver werkzaam is. Ook te Sluis heeft zich de besmettelijke vlek ziekte vertoond. Reeds een drietal personen hebben daardoor een varken verloren. Jam mer voor hen, zegt onze berichtgever, dat ze geen lid waren van de vereeniging, die hier bestaat en in zulke gevallen schadeloosstelling geeft. —Als bijlage is bij het pas verschenen jaarverslag van het veeartsenijkundig staatstoezicht in Ne derland over 1887 gevoegd een rapport bevattende de meeningen van 7 districts-veeartsen en 58 plaatsvervangers betrekkelijk de vraag is de vlek ziekte der varkens besmettelijk? Yan de 58 plaatsvervangende districts-veeartsen zijn zeer velen niet in de gelegenheid geweest, eigen ervaring omtrent het voorkomen van de varkens ziekte op te doen, omdat de eigenaars in den regel hunne, aan deze ziekte lijdende of vermoe delijk lijdende varkens niet in behandeling geven, maar ten spoedigste slachten. Yoor de overigen bepalen zich de waarnemingen in deze meestal tot weinige, soms slechts enkele gevallen. Hunne mededeelingen, evenals die der districts-veeartsen, hebben grootendeels slechts betrekking op een en ander, wat hun vroeger of later toevallig of bij navraag bekend is geworden zoodat een geschiedkundig overzicht van het, voorkomen der varkensziekte hier te lande, naar tijd, plaats en omvang, daaruit niet is op te maken. Het blijkt echter voldoende, dat sedert langen tijd de vlekziekte, zeer ongelijkmatig verspreid, door geheel Nederland is voorgekomen, dat zij 1 in. eenige provinciën reeds sedert 4, 5 en meer tientallen van jaren is opgetreden, en dat zij in sommige jaren, bepaaldelijk in heete zomers en nazomers, meer of minder uitgebreid geheerscht en groote verliezen berokkend heeft. Het meest wordt dienaangaande vermeld uit de provincie Noord-HollandZuid-Holland en Zeelandverder uit Friesland en Groningen, minder daarentegen uit Drente en Overijssel, en luiden de opgaven zeer afwisselend naar tijd en streek uit de provinciën Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. Yan de 38 berichtgevers, die hun oordeel over het al of niet besmettelijk zijn kenbaar maken, heeft zich de kleine meerderheid voor, de groote minderheid tegen die meening verklaard. Yelen hunner, die eene smetstof als oorzaak der ziekte aannemen, meenen deze echter niet als de eenige oorzaak te kunnen erkennen, en plaatsen daarnaast als eene andere oorzaak een miasma, waaruit zich in het zieke dier de smet stof zou ontwikkelen. Anderen zien in dat onderstelde miasma niets anders dan de in den bodem gedrongen en bewaarde, wellicht ook ver menigvuldigde, maar in elk geval van vroegere dergelijke ziektegevallen afkomstige smetstof. Zij, die de ziekte niet voor besmettelijk houden, leiden haar ontstaan af uit schadelijke invloeden, die inzonderheid in vervuiling van voederbakken en stallen zouden gelegen zijn. Betrekkelijk het ontstaan der ziekte wordt door onderscheidene veeartsen opgegeven, echter meerendeels op grond van de meening van vee houders, dat varkens, die met dierlijk afval ge voed worden of in hunne jeugd gevoed werden (zoogenaamde bloedvarkens), voor de ziekte niet of weinig vatbaar zouden zijn. Morgen (Vrijdag) avond te zeven uren geeft het muziekkorps der dienstdoende schutterij op het Molenwater alhier weder eene openbare uit voering. Het programma is samengesteld als volgt: Hoclizeits-Marsch, Mendelssohn; Ouverture Titus, Mozart; Rêve de la Vie, Wals, Strauss; Fantaisie: Faust, GounodOuverture Czar und Zimmermann, Lortzing Concert-Marsch, J. Scholtens Finale. Door den pachter van het stedelijk badhuis te Ylissingen werden Woensdagavond een paar luchtballons opgelaten, terwijl hij voornemens was dit nu en dan te herhalen. De politie heeft echter den heer Boogaert erop gewezen dat het oplaten van ballons door middel van spiritus ten strengste verboden is. Woensdagmiddag zijn te Arnemuiden twee kinderen van 4 en 5 jaar bij het naloopen van een doortrekkenden wagen onder de wielen daar- Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN HOOFDSTUK Y. Den volgenden dag was een Zondag, waarnaar ik reeds verlangend had uitgezien, zooals men buiten verlangt naar iets wat de eentonigheid verbreekt. De oude heer Reade was niet in de kerk en zijn zoon zat op zijn plaats, met zijn rug naar mij toemaar in plaats van gedurende de gebeden de ellebogen op zijn knieën te leggen zooals hij den vorigen Zondag gedaan had, keerde hij zich om en knielde voor zijn bank, vlak tegenover mij hetgeen een beetje verve lend waswant daar hij met zijn kin op zijne handen lag en zijn hoofd ophief, scheen het alsof hij al de antwoorden tot mij richtte, en ik kon mijne oogen niet opslaan zonder ondanks mijzei ven afgeleid te worden. Na den dienst, terwijl wij op het kerkplein stonden hoorde ik den heer Rayner met den dokter en een paar heeren spreken over de wed- renenn, die hij de vorige week bijgewoond had en hij vertelde dat hij honderd vijftig gulden ge wonnen had op e«n zeker paardhij haalde een verscheurd wedrenkaartje uit zijn zak, scheen verwonderd van het daar te vinden en zei dat daardoor zijne gedachten onder de preek zoo dikwijls afgedwaald waren. Hij vroeg mevrouw Reade of haar man ziek was en scheen niets te merken van de koele manier, waarop zij hem te woord stond. »Ik heb het genoegen gehad verleden week met een bloedverwant van u te dineeren, me vrouw, lord Bramley. Hij is een neef van u, niet waar »Men kan het bijna geen neef meer noemen, maar hij is aan mijn familie geparenteerd, mijn heer Rayner", zei zij iets beleefder. »Hij schijnt meer aan de relatie te hechten dan gij, mevrouwwant hij vroeg zeer naar u en wilde weten of gij dit jaar in de stad dacht te komen. Ik zei dat ik hem niets van uwe plannen kon mededeelen, maar dat gij er uit stekend uitzaagt, toen ik u de laatste maal ontmoette En mevrouw Reade sprak nog met nederbui- gende welwillendheid tot den heer Rayner, toen ik mij met Haidee op weg begaf. Aan het diner deelde hij ons het gesprek mede, met een grappige nabootsing van hare manieren en zijn eigen nederigheid. 's Middags was ik nauwelijks het hek uit, op weg naar de kerk, of hij haalde mij in. »Neen, neen, juffrouw Christie, wij ver trouwen u niet meer alleen." Ik bloosde en voelde mij gekrenkt, al wist ik niet waarom; ik kon toch wel voor mij zelf zorgen en had geen toezicht noodig, vooral niet van den heer Rayner. »Trek het u niet aan, ik zei het uit gek- van geraakt, waardoor het eene aan de hand en het andere aan het been zoodanig werd gewond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de omstreken van Koewacht en Zuid- dorpe is dezer dagen een hert gezien. Het dier is, naar men zegt, afkomstig uit een tuin bij Gent. Tot heden toe is het niet gelukt het te vangen, ofschoon 80 fr., welke de eigenaar geeft aan hem, die het beestje weder levend thuis be zorgd, de moeite wel loonen zouden. In een huisgezin te Biervliet doen zich een paar gevallen voor van diplitheritis, waarvan éen met doodelijken afloop. Thans moet vast besloten zijn het uitgebreide station te Rozendaal te verlichten door middel van electriciteit. In verband met het feit dat bij den brand te Nieuwer-Amstel de Amsterdamsche brandweer, hoewel aanwezig, werkeloos bleef, verdient wel de aandacht wat het Hbld meldt »Sedert 1874 toen de nieuwe brandweer te Am sterdam in werking kwam, zijn alle overeen komsten met naburige gemeenten tot het verleenen van hulp bij brand opgezegd. Toch wordt die hulp nog verstrekt, wanneer de burgemeester der gemeente, waar de brand woedt, die aan het hoofd onzer gemeente vraagt. Dit is sedert 1874 al een paar maal geschied, zelfs door de gemeente Utrecht bij de brandende kazerne aldaar, en steeds is daaraan dadeljjk voldaan. Ook is na 1874 die hulp eens ongevraagd verstrekt in Nieuwer-Amstel, hetgeen toen, als we ons wel herinneren, niet zeer dankbaar werd opgenomen. Het heette toen dat men het wel alleen afkon." Het lijkje van het kind dat bij dien brand het leven liet, is, nagenoeg geheel verkoold, van onder de puinhoopen te voorschijn gebracht. Omtrent dé omstandigheden waaronder dit on heil plaats vond meldt men nog dat de kleine, toen de moeder den sprong uit het venster waagde, haar met den uitroep »0 Moeder ik durf niet", losliet en zoo een prooi der vlammen werd. De moeder, die in het Buiten-Gasthuis te Amsterdam wordt verpleegd, is van smart als krankzinnig. Ook het weesmeisje uit het weeshuis der Chr. Gereformeerde gemeente te Amsterdam, dat met den weesvader was verdwenen, is daar terug gekeerd. Uit het ons toegezonden verslag van den toestand en de lotgevallen van het Centraal Israel. Weeshuis te Utrecht over 1887 blijkt, dat het aantal verpleegden in het begin van dat jaar bedroeg 41 jongens en 23 meisjes. In dat jaar werden opgenomen 5 jongens en 4 meisjes op 31 Dec. 1887 werden in de inrichting 37 jongens en 34 meisjes verpleegd. Yan deze 61 verpleegden werden 2 kosteloos verpleegd, 1 tegen een ver- pleeggeld van 80, 27 tegen een verpleeggeld van 125 en 31 tegen f 160 vergoeding. Ter herinnering aan den 70en verjaardag van den koning werd door eene commissie gelden bijeengebracht tot vorming van een fonds, dat den naam van Oranjefonds verkreeg. De gezondheidstoestand aan het gesticht kan over het algemeen gunstig worden genoemd. In het college van regenten werd, in plaats van den heer J. A. Heijmans, wien op verzoek eervol ontslag was verleend, gekozen de heer J. van den Bergh uit Osch. In het jaar 1887 is het bedrag der kleine giften zoowel als dat der schenkingen voor vast kapitaal en legaten aanmerkelijk lager geweest dan in de laatste jaren. Ook de periodieke bijdragen ver minderden. Door zooveel doenlijk op de gewone uitgaven te besparen en daardoor eenigszins een equivalent te vinden voor de verminderde inkomsten, is het mogen gelukken de verhouding tusschen inkom sten en uitgaven niet al te ongunstig te doen schijnen. Te Amsterdam viel een zevenjarig meisje te water en verdronk. Ook een schipper uit Makkum varende op een te Texel behoorende tjalk, ge raakte bij het ten anker komen overboord en verdronk. De knecht poogde nog hem te redden, heid. Ik moet Boggett spreken en ik weet dat ik hem in de kerk zal vinden. Maar als gij iets tegen mijn gezelschap hebt »0 neen, mijnheer Rayner, volstrekt niet", zei ik, ontstellende bij de gedachte dat men mij van zulk een onbeleefdheid kon verdenken. Dit maakte de conversatie moeielijk voor mij en ik antwoordde slechts ja en neen op hetgeen myn heer vertelde. Wij gingen het park langs en ik zag dat de heer Lorenzo in het zwart gekleed met een kerkboek in de hand, een sigaar stond te rooken. Hij moet ons zeker al lang gezien hebben voor ik hem zagwant ik keek naar een eiken blad dat ik in de hand hield, en waarvan de heer Rayner mij de schoonheid deed opmer ken. Nog nooit had ik het gelaat van den heer Reade zoo toornig gezien, en ik vond het jammer dat hij zijn schoon voorhoofd zoo in rimpels trok ik was benieuwd of hij zoo'n slecht humeur had of dat hem iets ergerde. Als men iemand met een kerkboek in de hand en in het zwart gekleed ziet, denkt men natuurlijk dat hij naar de kerk gaat en ik voelde een kinderachtige teleurstelling toen hij niet verscheen. Ik keek telkens op als de deur open ging, maar hij kwam niet. De warmte en deze kleinigheid leidden mij zoodanig af dat ik bijna niets van de preek verstondmaar het was ook slechts de proponent en die zei nooit veel bjjzonders. Ik hoorde hem alleen verkondigen dat hij zes vervolg preêken zou houden, waarvan dit de eerste was, daarna doch de drenkeling zonk weg vóórdat hij hem met de boot kon bereiken. Zaterdag is van Rotterdam de Russische prins Bariatinsky met zijn gemalin vertrokken, die drie dagen aldaar in het bad-hotel heeft ge logeerd. Dit prinselijk echtpaar maakt een reis door Europa per rijtuig waarvoor vier paarden zijn gespannen, terwijl nog vier paarden in reserve zijn, die door het bediendenpersoneel bereden worden. Dinsdag stapte het af in het hotel De Wereld te Wageningen. De prins denkt te Wage- ningen een paar dagen te vertoeven om de om streken te bezoeken hjj gaat van daar rechtstreeks naar Tyrol. De bij de kweekschool voor de zeevaart te Leiden voorgekomen febris typhoïdea heeft zich niet verder verbreid en zich alzoo slechts tot enkele gevallen bepaald. De heilsoldaat P. V., te Groningen, beschul digd van diefstal, is voorloopig op vrije voeten gesteld Te Hollandscheveld, bij Hoogeveen, is een knaapje van 3 jaar in een mestput omgekomen. Aan den Berchemschen weg te Osch heeft Dinsdag avond eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekeren G. met een mes een drietal won den werden toegebracht. Volgens den in allerijl geroepen geneesheer bestaat er weinig kans op levensbehoud. De verwonde heeft als dader aan gewezen zekeren M. v. B. (wat overigens ook door getuigen moet kunnen bevestigd worden,) een berucht sujet. Aanleiding tot de vechtpartij moet een twist over den verkoop van een huisje geweest zijn. Als eene nieuwigheid in de binnenlandsche pers kan dienen, dat te Tilburg een Nederlandsch industrieel advertentieblad zal verschijnen, gedrukt met roode inkt. Radicaal zelfs tot in de adver- tentiën. Volgens bekendmaking van eenige te Maas tricht wonende grondeigenaars in de aldaar verschijnende bladen zullen zij, uithoofde dei- verwoestingen die het wild bij toeneming op hunne eigendommen in de gemeente St. Geertruid aanricht, jagers aanstellen ter beveiliging. Zij noemen de vermenigvuldiging van het wild in die streken schrikbarend, zoodat landerijen, ge legen in de nabjjheid der bosschen, schier niet meer vatbaar zijn voor bebouwing, terwijl zij als onmiddellijke oorzaak daarvan opgeven het uit gestrekte jachtterrein, dat door eenige te Meer en Eisden gevestigde groote grondeigenaars tot hun persoonlijk gerief en genoegen beschikbaar gehouden wordt. Zij noodigen andere grond eigenaars uit, met hen gezamenlijk bij de wet gevende macht stappen te doen ter verkrijging eener jachtwet in overeenstemming met hel algemeen belang. Toen het stoomsc hip Ohio, van Liverpool naar Philadelphia, Zondag jl. te Queenstown aankwam, werden twee der passagiers, de heer Bnttermeijer en echtgenoote, gearresteerd. De man werd herkend als zekere Müller uit Kassei, de dame als zijn minnares, een meisje van schatrijke familie, dat door hem is geschaakt. Zij is aan haar voogd uitgeleverd en Müller naar Londen getransporteerd om terechtgesteld te worden. Hét spoor dezer vluchtelingen was door de Vlissing- sche politie ontdekt. Nabij Londen zijn, op de Hampton-Wicklijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen Vier reizigers werden gedood en verscheidene gekwetst. Toen gisteren op den boulevard Voltaire te Parijs bij de begrafenis van Eudes de politie zich meester wilde maken van de roode vlaggen, floot een revolverkogel den commissaris Clément langs het hoofd en brak eene glasruit van eenen kap perswinkel. De commissaris ontving daarop een zwaren slag met eenen knuppel op het hoofd, maar toen kwam de gendarmerie, met de geweer kolven slaande, de politie ontzetten, zoodat de wet geëerbiedigd werd. Eene vreeselijke paniek greep de menigte daarbij aan, die hard schreeuwende uiteenstoof. Rochefort, door de possibilisten uit gejouwd, moest den stoet verlaten en kreeg daarbij ook eenen stokslag op het hoofd. Voor de mairie van het 11e arrondissement ontstond een nieuwe dwaalde ik heelemaal af. Eensklaps zag ik dat de heer Rayner, die anders zeer aandachtig luisterde, vast in slaap was gevallen. Toen de kerk uit was bleef hij achter om met Boggett te praten en ik liep door, maar hij haalde mij spoedig in en begon te vertellen dat de preêk zoo goed in zijn soort was geweest, waarop ik snel het hoofd omdraaide opdat hij mijn glimlach niet zou zien maar ik was niet vlug genoeg voor hem en hij vervolgde: >ik zeg niet in welk soort. Misschien bedoel ik als wiegenliedjemen moet voorzichtig zijn met zulke scherpzinnige dames als gij zijt. Tot nogtoe heb ik altijd onopgemerkt in de middagkerk geslapen, maar- voortaan zal ik mij verbeelden dat de heele ge meente de oogen op mij gevestigd houdt. Ergert het u juffrouw Christie - »0 neen, mijnheer Rayner." »Gij durft u zeker niet te ergeren over iets wat ik doe, is het wel?" Zijn ondeugende toon wekte mijn lachlust op. »Hoe komt gij aan dat gevoel voor humor en waarom verbergt gij het zoo zorgvuldig, juf frouw Christie »Dat weet ik niet, ik verlang niets te ver bergen," antwoordde ik erg onnoozel. »En hoe vondt gij de preêk?" »Ik ik heb niet veel geluisterd." »Niet geluisterdeen vroom meisje zooals gij, niet geluisterdDat verbaast mjj zeer." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2