N*. 186. 131® Jaargang. 1888. W oensdag 8 Augustus. BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Middelburg 7 Augustus, Onderwijs. Landbouw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1886. MIDDELBIRGSGHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Niehwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen- en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1886, behooren- de tot de 9e compagnie van bet le regiment vesting-artillerie om op den tijd en de plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door ben bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zicb vooraf, en wel op Vrijdag den 17 Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van bun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recbt hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zicb bij bun korps. Middelburg, den 7 Augustus 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS L. B. De Roeperde zendingsfeesten besprekende vreest dat deze, nadat zij nu 25 jaar achter den rug hebben, als uitgediend kunnen beschouwd worden. Voor zoover het christelijk volk op die feesten een genotvollen dag mocht doorbrengen meent het blad dat zij iets goeds uitgewerkt hebben. Een Christen beeft ook wel eens behoefte aan ontspanning. Maar ontkennend beantwoordt de Roeper de vraag of die feesten wel zijn waarvoor ze uitgegeven worden. Het woord Zendingsïeest is een vlag, die een lading van ander allooi dekt. Op de vraag naar de rechtstreeksche vruchten voor de zending weet men alleen te wijzen op de zijdelingsehe vruchten door die feesten afge worpen. Thans beeft ons Nederland vijf-eh- twintig achtereenvolgende jaren zendingsfeesten gevierd. Maar zijn er meer dan zijdelingsehe vruchten Van bet ontwaken van den zendingsgeest bij ons volk, door middel van die feesten, hebben wij, zegt de Roeper, tot biertoe weinig vernomen. Veeleer hebben die feesten uithuizigheid bevor derd. Als wij nagaan hoeveel ons Christelijk Neder land, 25 jaren geleden en thans, opbrengt voor den arbeid des Evangelies, ten behoeve van ben, die onder de rubriek «Zending" vallen, dan ge- looven wij, dat de spoorwegmaatschappijen meer geprofiteerd hebben dan de zendingverenigingen. Menig Christen, die gaarne eenige guldens ver reist om tot bet zendingsfeest te gaan, zondert moeilijk enkele guldens voor de zending af. Die feesten moesten, zegt de Roeper, ook dienen om Christenen van verschillende kerkgenoot schappen te verbroederen. Wie dan ook jaar lijks ter bedevaart gaat, moet zijn kerkelijk en confessioneel geweten tehuis laten. Luther en Calvijn staan daar heel broederlijk naast Armi- nius. Maar ook dit doel is niet bereikten karakte ristiek is de uitroep van bet anti-revolutionnaire blad: »Nooit is de tweespalt en verwijdering Onder bet christelijk Nederland zoo groot geweest als thans. Onze zendingsfeesten worden boe langs hoe meer partijfeesten." Daarom krijgt ds Buitendijk nog een aanval te verduren, wijl op de lijst der sprekers bij bet nationale feest van dit jaar de ethische richting ruim vertegenwoordigd was, van de christelijke gereformeerde éen naam prijkte en de doleerenden schitterden door hunne afwezigheid. Ten slotte zag bet blad welks uitval van overdrijving niet vrij te pleiten is, en meer doet denken aan een boozen bui, voortkomende uit partjjdigheidj dan aan zuivere belangstelling in de zendingszaak, gaarne die feesten afgeschaft en bet geld, dat men daarop anders verteert, besteed aan de zending. De Standaard verklaart ook dat-het wel mogelijk is dat die feesten hebben uitgediend, althans als zending si eesten. Yan die zijde bevestigd te zien wat van anderen kant herhaaldelijk reeds is gezegd, betgeen men wel eens kwalijk nam is te opmerkelijk ver schijnsel om daarop niet eens de aandacht te vestigen. Waar men tegenwoordig aan die zijde er naar streeft de menschen van alle vermaken, boe onschuldig en goed ook, af te houden, blijkt nu toch dat dit eenvoudig geschiedt om bun andere pretjes te verschaffen, waaraan men dan een kerkelijk tintje geeft. Maar zelfs zulke feesten konden niet meewerken om de deelnemers broe derlijk te stemmen. Van de verzekering dat een christen ook wel eens behoefte beeft aan uitspanning nemen wij daarom gaarne akte. Als nu de gezaebbebbenden bun best eens deden om de overtuiging ingang te doen vinden dat er op dit punt geen verwijdering behoeft te bestaan tusscben hunne volgelingen en andersdenkenden, dan deden zij een goed werk. Er wordt al genoeg scheiding teweeggebracht, en om zicb fatsoenlijk en behoorlijk te vermaken zou men in menig op zicht toch kunnen samengaan. Maar wanneer er sprake is van eenig openbaar vermaak, wendt men zicb af, weigert men mee te werken, onder voorwendsel dat er wel eens misbruiken plaats hebbenalsof anderen die ook niet zien. Te veel beeft zicb ook bierbij de zucht geopen baard om een geisoleerd standpunt in te nemen en de menschen van elkaar te verwijderente veel neemt bet meerendeel dier christenen eene houding aan alsof alle vermaak uit den booze is. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan W. J. Buijtendorp, hoofd eener openbare lagere school te Clinge, ad 425 's jaars. De luit. t. z. le kl. H. L. C. Wolterbeek Muller is ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, ad f 1400 met eene verbooging van pensioen van 1125 1s jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeescbe bezittingen. Bevorderd is tot luit. t. z. le kl. de luit. t. z. 2e kl. W. A. Mouton. De luit. t. z. 2e kl. C. Beels is, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij beschikking van den minister van binnen- landscbe zaken is eervol ontslag verleend aan de tijdelijke opzichters van rundvee J. Merkestein, ter standplaats Utrecht, en J. van der Heyden, ter standplaats Bergschenhoek. Verder zijn nog benoemd tot leeraars aan de R. H. B. S. te 's Hertogenbosch, I. H. Toole en H. C. Brans, tijdelijk leeraren aan die school, en tot onderwijzer bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem F. W. Fick, thans hoofd eener school te Hoorn. Door Ged. staten van Zeeland is bepaald dat' de verkiezing van een lid der staten in bet hoofd kiesdistrict Middelburg ter voorziening in de vacature-Smit zal plaats hebben Dinsdag 28 Augustus e. k. en de herstemming zoo noodig Dinsdag 11 September daaraanvolgende. De besmettelijke vlekziekte bij varkens heerscht te Souburg, en ook te Middelburg, Koudekerke en Nieuw- en St. Joosland zijn gevallen dier ziekte voorgekomen. Volgens ons welwillend verstrekte inlichting zullen de kapitein der artillerie G. F. Beer en de 2e luit. der infanterie J. Smit Sibinga bet transport troepen naar Ned.-Indië, waarvan gis teren melding is gemaakt, niet begeleiden. Het vertrek van luit. Sibinga is wegens onge steldheid onbepaald, dat van kapt. Beer voorloopig uitgesteld. In de afgeloopen week slaagde in bet notarieele staatsexamen voor bet eerste gedeelte o. a. de beer P. Dumon Tak, te Woerden. De minister van binnenlandsche zaken, mr M baron Mackay, zal Woensdag a. s. aan bet Oranje- Hotel den nieuwbenoemden gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, den beer mr C. Pynacker Hor dijk, een diner aanbieden, waaraan ook genoodigd zijn de ministers, de vice-president van den raad van state en de beide presidenten van de kamers der staten-generaal. De beer Pynacker Hordjjk was naar het Zoo vertrokken om beden in banden des konings den eed af te leggen. Naar aanleiding van berichten, volgens welke 's konings gezondheidstoestand minder gunstig zou zijn, wordt verzekerd, dat Z. M. welvarend is, al verlaat Z. M. zeer zelden zijne apparte menten. Z. M. hield zicb in de laatste dagen druk bezig met aanwijzingen ter versiering van bet Park met bloemen en planten. De beer W. Kes te Dordrecht beeft de benoe ming tot directeur van bet nieuwe concertge bouw te Amsterdam aangenomen, en zal den len October die betrekking aanvaarden. De St. Ct bevat bet verslag der commissie, in 1887/88 belast met het afnemen van de practiscbe examens van apothekers. De slotsom van dat verslag luidt als volgt «De algemeene indruk, dien de commissie ver kreeg van deze examens, wordt teruggegeven in de volgende punten, die, naar bare opvatting van de tegenwoordig aan de apothekers te stellen eiscben, de aandacht verdienen van allen, die op bet pharmaeeutisch ouderwijs in ons vaderland invloed kunnen uitoefenen. Zij zijnlo er wordt te weinig werk gemaakt van de kennis der La- tijnscbe taal2o de practiscbe opleiding der candidaten in de particuliere apotheken is over bet algemeen niet voldoende 3o de tijd, die door de candidaten aan de oefening in bet laboratorium word besteed, is voor de meesten te kort; 4o aan de beoefening der pharmacognosie, bijzonder in practiscbe richting, wordt over bet algemeen te weinig zorg besteed." De verveners in bet district Scboterland hebben uit Heerenveen i d. 6 dezer een uitvoerig schrjj ven aan den beer Domela Nieuwenbuis gezonden, waarin zij beweren dat uit de brief, dien bij op 24 Juli jl. tot ben beeft gericht, duidelijk blijkt dat bij niet wil voldoen aan de door ben tot hem gerichte uitnoodiging. «Gij zegt", zoo schrijven zij dat onze uitnoodiging geen zin beeft, maar hierin vergist gij n. Wel hebt gij beweerd, dat bet overbodig zou zijn, mondeling te komen herbalen wat reeds schriftelijk door u is medegedeeld, doch wij hebben u daarop geantwoord, dat de door ons ge- wensebte vergadering een geheel ander doel beeft. »Van deze terechtwijzing schijnt gij echter geen notitie te hebben willen nemen, maar gij blijft bij uwe bewering, dat gij kunt volstaan met te poneeren en dat op den tegenspreker de last rust, te bewijzen, dat gij onjuist poneerdet. Toen in de zitting van de Tweede kamer van den 19 Juli jl. de beer Van Houten u toevoegde, dat gij voor u zeiven het eigenaardig privilege vindiceert, dat wanneer gij cijfers noemt, een ander de onjuistheid moet bewijzen, hebt gij daarop geantwoord«dat heb ik niet beweerd". Als gij echter herleest, wat gij op 21 Juni jl. aan ons hebt geschreven, dan zult gij moeten erkennendat de beer Van Houten bet toch niet zoo geheel mis bad, en na de woorden in uw schrijven van 24 Juli jl.«ik poneerde dus en dan rust op den tegenspreker de last, te bewijzen dat ik onjuist poneerde", hebt gij geen recbt meer den beer Van Houten tegen te spreken, als bij u later weder iets dergelijks toevoegt. «Merkwaardig is de wijze waarop gij den be wijslast van u tracht te schuiven, als gij schrijft »Gij zegt dat ik gelogen heb. Berust nu op mij de last, te bewijzen dat ik gelogen heb Gij beschouwt ons wel als zeer onnoozele mannen, als gjj meent dat gij door het stellen van die vraag ons zult overtuigen van dwaling. Wij hebben niet gezegd dat gij gelogen hebt, maar al hadden wij bet gedaan, dan zegt ons natuurlijk gezond verstand dat gij zoudt moeten bewijzen dat gij waarheid hebt gesproken, omdat die door ons geloochende cijfers den grond vormen van eene door u tegen de veenbazen in het algemeen gerichte beschuldiging. Dit laatste verliest gij bij de mededeeling van de toedracht der feiten, gelijk gij die nu doet, geheel uit bet oog". Na weerlegging van enkele beweringen van den beer Nieuwenbuis schrijven de verveners »Gjj verwijst voor de juistheid van de door u opgegeven cijfers naar K. Nieuwenbuis te Wil lemsoord en A. van Emmene, graver en bagger man, thans te 'sGravenhage. Indien deze mannen werkelijk uit eigen ervaring de door u gegeven cijfers kunnen bevestigen dan is het voor ons onbegrijpelijk, waarom gij niet aan onze uitnoo diging wilt voldoen, daar gij immers in de door ons gewensebte vergadering, gesteund door de ervaring van die beide mannen, met de stukken in de band ons liadt kunnen overtuigen, dat uwe becijfering juist was eb gjj recht bad te spreken gelijk gij hebt ge daan. «Wjj meenen dus, dat ons geenszins bet verwijt kan treffen, dat wij behendig de zaak zouden omdraaien, als wij op bet door ons ingenomen standpunt blijven en verlangen, dat gij de juistheid van de door u gegeven becijfering zult staven. Zjjt gij biertoe niet in staat, dan ware bet meer eervol voor u, dit openlijk te erkennen, dan u van den op u rustenden bewijslast af te maken, door te trachten de boeken van elk onzer tot een voorwerp van beoordeeling eener commissie te maken. «Wjj herbalen alzoo nogmaals onze uitnoodiging en indien gij volhoudt bij uwe aanvankelijke weigering om daaraan gevolg te geven, dan sluiten wij van onze zijde de correspondentie over dit onderwerp met u, in bet vertouwen, dat daaruit voldoende is gebleken uwe onmacht om te bewjjzeUj dat de door u in de Tweede kamer gegeven cijfers aan de werkelijkheid zjjn ontleend, waaruit volgt, dat de door u uit de cijfers gemaakte gevolgtrekkingen alle waarde missen." De beer J. Kloosterbuis te Goes is benoemd tot leeraar in de Hoogduitscbe taal aan de H. B. S. en bet gymnasium te Tiel. De beide leerlingen der o. 1. s. te Sluis, A. A. J. Beijaart en L. J. Pireé, die naar eene rijksbeurs aan eene kweekschool dongen, zijn benoemdde eerste te 's Hertogenboseb, de laatste zooals reeds gemeld is te Middelburg. Geslaagd bjj bet eerste examen van surnume rair bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de beer A. L. Boot te Burgb. Het aantal onderwijzers die instemmen met den beer Moerman, om aan te dringen op afschaffing der vergelijkende examens, wordt steeds grooter. De beer Moerman beeft bet voornemen op Zater dag 18 Augustus eene vergadering te beleggen in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht, ten einde over dit punt te beraadslagen- De beer Jaques van der Hart, geboren te Bergen op Zoom, heeft den eersten prijs behaald op bet conservatoire te Brussel. Volgens bet thans openbaar gemaakt regee- ringsverslag was de gezondheidstoestand van den veestapel in 1887 zeer gunstig. Van veepest bleef Nederland in dat jaar wederom verschoond, terwijl slechts een geval van longziekte te Heer werd waargenomen. De kosten van beteugeling dezer laatste ziekte welke tot voor weinige jaren nog groote offers van de schatkist eisebte, bedroegen dan ook slechts f 402.25, wegens onteigening van 3 verdachte runderen. Mond- en klauwzeer kwam niet voor. Kwade droes en huidworm werd in 8 provincies waargenomen, alwaar in 28 gemeenten 47 paar den werden aangetast. Dierenscburft bij paarden en bij schapen kwam daarentegen zeer vsel voor. Het aantal door de districts-veeartsen waargenomen gevallen bedroeg 2263 bij schapen en 65 bij paarden. Vooral kwam die ziekte voor in de noord-oostelijke provinciën, in bet bijzonder in Friesland, alwaar 777 gevallen bij 62 kudden geconstateerd werden. Pokken bij schapen werden alleen in Zeeland waargenomen, eerst te Kapelleen daarna te Groede. De genomen maatregelen bestonden in strenge observatie en afzondering der verdachte schapen, spoedige onteigening en verbranding der aange tasten, ontsmetting op uitgebreide schaal, benevens toepassing van bet kon. besluit van 7 November 1886 (Staatsbl. no. 179), terwijl om bet nemen der noodige maatregelen te verzekeren, de plaatsver vangende districts-veearts E. L. van Mervennée als tijdelijk buitengewoon districts-veearts en twee veeopzichters werkzaam werden gesteld. Het miltvuur openbaarde zicb in alle provin ciën. Van die ziekte kwamen 203 gevallen bjj runderen, 2 gevallen bij paarden, 14 gevallen bij schapen en 2 bij varkens voor. Het meest open baarde zicb de ziekte in Noord-Brabant en Zuid- Holland. De inenting vond, ondanks de daartoe aangewende pogingen en aanbieding van aanne melijke voorwaarden, bjj de veehouders vooralsnog weinig instemming, behalve in Limburg, waar zjj overal, waar zjj is toegepast, aan de verwach ting beeft voldaan. Ook in 1887 is, evenmin als in de vjjf vorige jaren, nergens een enkel stuk

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1