Verspreide berichten. 8 FEUILLETON. ELZENHOE. Kerknieuws. Rechtszaken, school te Tholen hebhen zich 26 sollicitanten aangemeld. Hoewel de kerkeraad der Chr. evang. gem. te Goes, zooals wij meldden, er geen bezwaar tegen had om het kerkgebouw.af te staan aan Het leger des Heils, zijn vele gemeenteleden daar tegen in verzet gekomen, zoodat die kerkeraad het verzoek van de hand heeft gewezen. De heer H. H. Zaalberg, predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Zierikzee, beroepen bij de Herv. gemeente te Paramaribo, predikte in de voormid dag godsdienstoefening van gisteren te Zierikzee zijn afscheid naar aanleiding van Joh. XVII 8a. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Vrijdag 17 Augustus a. zullen voor die recht bank terechtstaan lo J. R. de R. 24 j., wagen maker, geb. en wonende te Middelburg, thans alhier gedetineerd en 2o E. P. V. 25 j., kuiper, geb. en wonende te Middelburg, beklaagd dat zij in den nacht van 8 op 4 Juli jl., omstreeks twee uur, te Middelburg J. G. Goudron te zamen en in vereeniging moedwillig hebben mishandeld door hem te slaan en te trappen, waarbij de eerste beklaagden genoemde Goudron moedwillig* met een mes verschillende verwondingen in de buik heeft toegebracht, die levensgevaarlijk zijn. In deze zaak zijn acht getuigen van wege het O. M. gedagvaard. Den eersten beklaagde is de heer mr F. J. Sprenger ambtshalve als verdediger toegevoegd. Wij ontvangen van verschillende correspon denten uit onze provincie nog berichten over de slechte verwachtingen omtrent den oogst. Wan neer een hunner daarvan melding maakt, werkt dit voorbeeld aanstekelijk op de andere. Bij de slechte weersgesteldheid zal niemand zich echter verwonderen over de somberheid waarmee menigeen de toekomst op dit punt tegemoet gaat, zoodat wij gerust meenen te kunnen volstaan met deze algemeene mededeeling. Het is te hopen dat we spoedig meer gunstiger berichten omtrent den stand der gewassen zullen te vermelden hebben. Door de firma R. J. P. Heeröldt Co. alhier is de vorige week aan Z. M. den koning een proefje aangeboden van de in die fabriek gemaakte kunst minerale limonades gazeuses. Z. M. de koning heeft dit geschenk, blijkens eene door de genoemde firma ontvangen dankbe tuiging, gaarne aanvaard. De flacons waren besloten in eene keurige, door de firma wed. Doesburg en Zn vervaardigde ca- sette van rozen en noten wortel hout, met antiek koperen beslag, geschulpt en van binnen bekleed met rood fluweel en zijde. In gulden schrift was in het deksel de opdracht vermeld. De Middelburgsche kermis van 1888 is ter ziele. Zij was, behalve aan paling-, poffertjes-, wafel-, schiettenten-, caroussels en andere tenten, ook aan regen rijk. Het Fischerin du kleine, dat ons nog in de ooren klinkt, behoort hopen wij tot de geschiedenisde draaiorgelmenscben, die Ons verveelden met hunne saaie muziek, zijn tot zwijgen gebracht en alle andere kermisvermake lijkheden zij zijn dahin. Rustig was de Middelburgsche kermis in vele opzichten en zelfs in de laatste dagen was van weinig opgewondenheid sprake. De politie was dan ook tevreden over de houding der kermis houders of de kramers het ook zijn Heden middag werd op de Markt alhier een knaapje door een boerenwagen aangereden. Ofschoon de kleine erg bloedde, achtte de bestuurder van den wagen het onnoodig om naar den overredene uit te zienhij lei de zweep over zijn ros en koos het hazenpad. De knaap werd naar het stadhuis gebracht en het publiek, zeer verbolgen op den wagenmenner, Vit het Engelscti. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK III. «Dat gij meer van mijnheer houdt vulde de heer Reade aan. »0ja." «Dat doen de meeste dames, geloof ik", zei hij tamelijk afgemeten. «Men kan niet nalaten meer van iemand te houden, die lacht en praat en vriendelijk en vrooljjk is, dan van iemand, die nooit iets zegt, rondwaart als een geest en u aanziet als een beeld wanneer gij tot haar spreekt", barstte ik uit. «Misschien is het toch haar bedoeling om vriendelijk te zijn." «Dan moest zij dit wat duidelijker laten merken. Zjj kan toch niet denken dat het vrien deljjk staat om mij aan te kijken, alsof ik geen mensch ben, wanneer ik lach, en mjj zulk een koele, slappe hand te geven, alsof het die van een doode is en op andere tijden neemt zij weer in 'i geheel geen notitie van mij. Daarbij weet zij dat het de eerste maal is, dat ik van huis ben, en zij moet begrijpen dat ik niet altijd gelukkig ben." Eensklaps boog de heer Reade zich naar mij toe, richtte zich op zonder iets te zeggen en schraapte zijn keel. Ik bedacht mij dat ik het bracht deze op de Vlasmarkt tot staan en in triomf naar het bureau van politie. Eigenaardig was het de meening van het pu bliek over dezen menschliev enden boer te hooren Men schrijft ons uit Ylissingen Hoepel het weder Zondag lang niet gunstig was, bracht de stoomboot Telegraaf toch een 300 tal Belgische plezierreizigers hier aan, waar onder, zooals werd verwacht, zich bevond het muziekgezelschap Antwerpsche Fanfaren, ongeveer 40 man sterk, directeur de heer Hendrickx. Ha eene muzikale wandeling door de stad, waarbij aan den waarnemenden burgemeester, den heer J. Verkujjl Quakkelaar, en aan den inspecteur van het Belgisch loodswezen eene serenade werd gebracht, begaf het gezelschap zich naar het Grand-Hotel, waar het genoemde muziekkorps onder de kolonnade eene matinee gaf, welke ondanks den nog al feilen N. W. wind geen on aardig effect maakte. Vooral door het laatste stukje Homage a la Hollande handhaafde het corps den gunstigen naam, dien het bezit, met eere. Veel publiek was niet aanwezig, wat niet te verwonderen was met het oog op het ongunstige weer. De sterke westenwind, waardoor ook de Tele graaf ruim een uur later aankwam dan bepaald was, maakte het onmogelijk om buiten te zitten. Na een kort verblijf aan het strand, en nadat toch nog door verscheidene van de gelegenheid om te baden gebruik was gemaakt, keerden de reizigers naar de stad en vandaar naar de buiten haven terug, vanwaar de Telegraaf op den ge wonen tijd te vier uur weder vertrok. Naar men ons verzekerde hadden een groot aantal reizigers te Antwerpen zich door het gure weder laten terughouden. Eenige leden van het Brusselsche zanggezelschap Union lyrique maakten den tocht mede. Zaterdag namiddag geraakte de Russische bark Braumo bij het kustlicht Borssele, door de werking van den maalstroom, vast aan den voet der steenglooiing, trots aangewende pogingen om het vaartuig in het diep te sturen. Toen tegen den avond de vloed het water deed wassen mocht het gelukken de bark per sleepboot weg- te leiden. Het steenkolenfonds Hibernia te Hoedekens- kerke, voor welks leven men vreesde, is behouden gebleven De heer Van Betten, hoofd der R.-C. school aldaar, die 12 jaren achtereen met zorg en toewijding als voorzitter aan het hoofd der ver eeniging gestaan had, legde om voor hem geldige redenen zijne betrekking neder en was niet te bewegen op zijn besluit terug te komen.. Donderdag 11. nu werd tot voorzitter benoemd de heer Welleman, burgemeester van Hoedekens- kerke. Hij verklaarde enkel en alleen in het belang der arbeiders de benoeming aan te nemen, mits de afgetreden voorzitter zich bleef belasten met de administratie te Kwadendamme. Deze verklaarde - zich daartoe bereid, op voorwaarde dat hij buiten alle verantwoordelijkheid bleef. Te Sas van Gent is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer C. J. Warrens. De gekozene verkreeg 44 stemmen evenveel als de heer H. J. van der Heijden en werd benoemd omdat hij de oudste in jaren was. De besmettelijke vlek-ziekte onder de varkens begint zich ook in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te vertoonen. In den loop der vorige week heb ben zich daarvan twee gevallen in de gemeente Axel voorgedaan. (N. R. Crt.) Ook te Rotterdam heeft zich eene commis sie gevormd voor de ontvangst der leden van de Holland Society of New-Yorkbestaande uit den heer mr S. A. Vening Meinesz, burgemeester, commissarissen en directie der Ned. Am. Stoomv. Maatschappij, en eene commissie van drie leden uit de kamer v. koophandel. Men zal met de leden der Holland Society een riviertocht naar Brielle en Dordrecht maken. Onder de jongens van de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zijn eenige gevallen van febris typhoïdea voorgekomen. Bij het feestmaal in Concordia te Breda op den verjaardag der koningin, bij gelegenheid van den 57sten gedenkdag van den Tiendaagschen recht niet had aan een vreemde dergelijke be kentenissen te doen en voegde er snel bij »Ik moest niet zoo praten, alsof ik slecht behandeld werddat is het nietals zij maar niet zoo koel was «Misschien is haar eigen leed zwaar te dragen." >0 neenZij heeft ten minste een goeden man, een mooi huis en alles wat zij wenschen kan, en ik vind het heel zelfzuchtig van haar dat zij voortdurend blijft tobben over het verlies van haar kind, in plaats van haar man het leven te veraangenamen." »Het verlies van haar kind »Ja, een paar jaar geleden heeft zij een jongetje verloren en daar kan zij niet overheen komen. Daarom is zij zoo neerslachtig en stil." «OHoe lang is dat kind al dood vroeg hij op ongeloovigen toon. «Ongeveer vijf jaar," zei de heer Rayner. «Dus heeft hij het u verteld «Ja." «En kan mevrouw dat niet te boven komen «Neen. Het schijnt ongeloofelijk, niet waar, dat zulk een knappe vrouw, die boeken geschreven heeft en zoo algemeen gevierd was, wegkwijnt als een schaduw. Ik begrijp niet dat zij niet weer begint te schrijven om hare gedachten af te leiden." «Zoo, heeft zij boeken geschreven Heeft zij u dat zelf verteld «Neen, de heer Rayner." »0 Heeft hij u nog meer verteld veldtocht, werd een 84jarige oud-strijder een inwoner van Breda plotseling ongesteld. Naar een zijvertrek gebracht, stierf hij binnen weinige oogenblikken. Dezer dagen werd een verpleegde van het krankzinnigengesticht te Vucht levenloos uit het water opgehaald. Bedoelde verpleegde was gepen sioneerd, zoodat zijne weduwe thans dit pensioen moet derven. Naar men verneemt, zal zij dienten gevolge eene vordering tot schadeloosstelling tegen het bestuur van gemeld gesticht instellen. De Belgische centen, die eenige dagen ge. leden te Rozendaal nog sterk in omloop waren, zijn thans als bij tooverslag verdwenen. Alleen de Hollandsche centen doen dienst en niemand zal het wagen met «Belgen", uit te betalen. Honderden winkeliers zitten echter nog met een vracht van die munt te kijken, welke zij niet dan met 10 verlies van de hand kunnen doen. Het ware te wenschen, dat die vreemde munt, wegens de vele misbruiken, voor goed verboden werd. In dit jaar (1888) viert een der meest populaire en verspreidde planten het honderd jarig jubileum van haar intrede in de Europeesche culturen, te weten: de zoo zeer beminde Fuchsia. (S. V.) De weesvader van het weeshuis op de Bloemgracht te Amsterdam is weder teruggekeerd. Het meisje vertoeft, zegt hij, in Rotterdam. De persoon, die jongstleden Maandagavond bij het station Beilen uit den sneltrein is ge sprongen, is aan de gevolgen der verwonding overleden. De vier laatste Maandagen zijn werkeljjk maandagen geweest. Wat niet vaak voorkomt geschiedde toch die dagen. De maanswisseling nieuwe maan, eerste kwartier, volle maan en laatste kwartier had telkens op Maandag plaats. (17. D.) Leeraar (voor de klasse): Wat is de betee- kenis van de uitdrukking «De schaduw van den nacht daalde ras." Schrandere scholierDat ze de luiken dicht deden, mijnheer. Het bericht dat koningin Victoria dit jaar het vaste land zal bezoeken en een ontmoeting met den keizer van Duitschland zou hebben, wordt tegengesproken. H. M. zal dit jaar het vaste land niet meer bezoeken. Volgens Daily Neios heeft de Porte bij de Italiaansche regeering niet geprotesteerd in zak« Massouah. De commissie uit het Engelsche lagerhuis omtrent het loodswezen heeft Zaterdag haar rapport vastgesteld. Volgens de Standard beveelt de commissie o. a. aan, dat de bestaande voorschriften ter zake van verplichte loodsing onveranderd zullen blijvendat het uitreiken van loodsbrieven aan deskundig gebleken gezagvoerders en schippers, zoowel inboorlingen als vreemdelingen, blijve gehandhaafd, waartegenover zij echter zouden gehouden zijn bij te dragen tot loodsfondsen binnen hunne vaarwaters.; eindelijk dat loodsen behooren zitting te nemen in alle Britsche loods- besturen. Volgens het Journal de Bruxelles heeft de Belgische regeering den invoer van varkens uit Duitschland verboden Daar dit het eenige land was vanwaar de Belgen hun varkensvleesch kre gen, zullen zij zich voor 't vervolg hunne hammetjes en soepkluifjes moeten ontzeggen. De koning van Zweden zal waarschijnlijk den 15en Augustus naar Petersburg vertrekken. Na zijn terugkomst zal hij den keizer van Duitsch land een bezoek gaan brengen, en tevens als peet de doopplechtigheid van den pasgeboren Duitschen prins bijwonen. Wegens gerezen moeieljjkheden is van het gedenkteeken voor keizer Frederik op den Sneeuw- kop (Reuzengebergte) afgezien. Te Uerdingen bij Dusseldorp werden ver leden Dinsdagavond een aantal badende dames opgeschrikt doordien eene stoomboot tegen de kamer der bad- en zweminrichting aanvoer en deze geheel aan splinters deed vliegen. In de Er lag zulk een onverholen spot in zijn toon, dat ik hem vragend aanzag. «Hij heeft u zeker ook verteld dat hij mis kend wordt en een ongelukkig echtgenoot is en u gevraagd om medelijden met hem ^"hebben. Is het zoo niet, juffrouw Christie O ik zie dat het zoo isriep hij uit. Ik voelde het bloed naar mijne wangen stijgen; maar dit verhoor ergerde mij en ik antwoordde streng. «De heer Rayner heeft mij nooit indiscrete vragen gedaan." De jonge man trad achteruit, mompelde «neem mij niet kwalijk" en ging weer naar den regen staan kijken, een deuntje fluitende om zijn verlegenheid te verbergen. Het speet mij wel, maar mijn waardigheid verbood mjj hem terug te roepen en toch verging ik van nieuwsgierigheid om de reden van zijn geweldige vooringenomenheid tegen den heer Rayner te weten. Tot mijn blijdschap begon hij uit zich zelf weer op zenuwachtigen toon «Ik vrees dat ik u beleedigd heb, juffrouw Christie. Vergeef mij dat ik mij heb laten mee- sleepen door mijn belangstelling in een dame, die mij zelf bekend heeft dat zjj voor het eerst ver van huis en niet heel gelukkig is." Ik zag op, met tranen in de oogen, en zei «O, ik ben volstrekt niet beleedigdMaar ik zou wel eens willen weten, welke reden gjj hebt om gering over den heer Rayner te denken." «Misschien vergis ik mjj. Ik heb waarljjk geen enkel bewijs dat hjj iets anders is dan schilderachtigste verwarring zochten de schoonen, het eerste het beste kleedingstuk omslaande, op de landingsbrug een goed heenkomen. Spoedig echter bleek er geen gevaar te zjjn en keerde alles tot de gewone rust terug. De dwaze circulaire van den prefect van politie te Parjjs aan de commissarissen om hun aan te schrijven voortaan geen proces-verbaal |op te maken tegen werkstakers, die zich eenvoudig bepalen tot het vernielen van gereedschappen of het omverwerpen van zandkarren, daar het parket van oordeel is, dat door de afschaffing van art. 414 van het strafwetboek feitelijkheden van dien aard opgehouden hebben strafbaar te zijn, die circulaire is vervallen, en vervangen door een andere, waarbjj dergeljjke buitensporigheden wel degeljjk als strafbaar worden aangewezen. De prefect beweert dat de eerste circulaire vertrouwe- ljjk was, wat aan de dwaasheid van zijn aan- schrjjving echter niets afdoet. Te Condé-sur-l'Escaut, in Frankrjjk, werd door een douane-beambte een groote hond gedood die, beladen met sigaren, de Belgische grens overging. Op zeer slimme wijze was die contra bande verborgen. Het lichaam van het dier was van de schouders tot de heupen geschoren en het gladgeschoren gedeelte bedekt met een soort van ljjf, uit met haar bezet vel vervaardigd, dat juist dezelfde kleur en hetzelfde voorkomen had als het echte haar van het dier, en onder dit ljjf je nu werden eenige honderden sigaren ver borgen. Te Nantua in het departement van de Ain in Frankrjjk moet het verleden week geen «honden en katten" maar kikkers geregend hebben. Toen de inwoners op zekeren dag ontwaakten, zagen zjj de velden, boomen en daken met kwakers be dekt. Waar kwamen ze anders vandaan dan uit de wolken? Een geloofwaardig getuige uit Ham verzekert, dat ook daar eens iets dergeljjks is voorgevallen en men in een storm de kikvorschen uit de wolken zag vallen. Ook in een ander land moeten in 1850 geheele zwermen kikkers en padden uit de lucht zijn komen vallen. De heer Baldwin is Zaterdag bjj het Alexandra paleis te Londen in een luchtballon opgestegen en heeft zich, toen hjj op een hoogte van 1000 voet was, met een parachute uit een ring, waarin hjj stond, laten vallen. Hjj had aangekondigd, dat hjj eerst wanneer hjj 100 voet gevallen was, Van zjjn parachute zou gebruik maken. Hjj was in anderhalve minuut beneden en kwam er ongedeerd af. De ballon, die ook langzaam had moeten dalen, ging de wolken in. Aanhoudende slagregens hebben eene over strooming veroorzaakt van de Vierwaldstadterzee, waardoor .alle huizen en logementen aan de kaden onder water staan, terwjjl de oever-promenade zelve ingezakt is. Groot is in het algemeen de verwoestingook de Gotthardspoor staat gedeel- teljjk onder water. De regens bljjven steeds voortduren en in het gebergte valt er sneeuw. Volgens een particulier schrjjven van een Nederlander, die tjjdens het bezoek van keizer Wilhelm te Kopenhagen vertoefde, was bjj het voorbjjrjjden van koning Christiaan met zjjn gast het sissen zoo hevig dat hij het nog een paar honderd meter ver kon hooren. «Verder zoo schrijft hjj was opmerkeljjk de afwezigheid van eenige vlag in de stad. Alleen de openbare gebouwen vertoonden de Deensche kleuren. Ik vond dat de keizer, ondanks de vjjandige ontvangst, zeer vriendeljjk keek. Hjj deed mjj daarbjj aan zjjn vader, keizer Friedrich, denken. De keizer was in admiraals-uniform met de steek op. De jonge Bismarck, in lichtblauw dragonders-uniform, zag met zjjn lorgnet uit het rijtuig vol zelfgenoegzaamheid, ik zou bijna zeggen uittartend op de menigte neder. Zoowel hem als den keizer heb ik dien dag nog driemalen op verschillende plaatsen der stad gezien. Later, op het tentoonstellingsterrein, kon ik van zeer nabjj den nog zeer jeugdig uitzienden keizer zien wandelen. Hjj maakte op mjj een zeer gunstigen indruk". De «blanke pacha", die in Soedan is ver schenen en öf voor dr Schnitzler (Emin-pacha) waarvoor hjj gaarne gehouden wordt een luchthartig, welopgevoed man, die niets uitvoert en een aangenaam humeur heeft. Het is niet zjjn schuld dat, met al zjjn knapheid, zijn gemak- keljjkheid in den omgang, toch niet geheel de gemakkeljjkheid van een fatsoenljjk man is." Ik had te weinig ondervinding om zoo iets zelf op te merkendacht een oogénblik na en zei bedeesd «Wilt gjj mjj niet iets meer zeggen Ik geloof dat gjj het kunt, als gjj wilt en daar ik zoo alleen op de wereld sta, heb ik de voorlich ting noodig van de menschen, met wie ik ver keer, om mjjn gedragsljjn te bepalen." Hjj scheen een oogénblik te overleggen, ging naast mjj op het lamoen zitten en zei ernstig «In allen ernst, juffrouw Christie, moet ik u raden Elzenhof zoo spoedig mogelijk te verla ten, zelfs al hebt gjj geen andere betrekking. Gjj verkeert te midden van grooter gevaren dan gjj vermoedt, dan ik zelf waarschjjnljjk weet en dan ik u met zekerheid voor waarschuwen kan." Hjj sprak op het laatst zeer zacht en terwjjl wjj beiden stil zaten, hjj met de oogen onafgebroken op mjj gevestigd, terwjjl ik angstig naar de lucht keek, verscheen er plotseling een gedaante die ons het licht benam. Het was de heer Rayner. Wjj sprongen beiden als schuldigen op. Hjj was zóo stil gekomen, dat wjj hem niet gehoord hadden. Zou hjj ons gehoord hebben? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2