BUITENLAND. Laatste Berichten, Kerknieuws. Verspreide berichten. FEUILLETON. ELZENHOF. Burgerlijke stand, Verkoopingen en aanbestedingen* Algemeen Overzicht. wemelt van onjuistheden; ja van positieve onwaar heden. Zoo kan ieder, die D. D. ooit over zijn moeder hoorde spreken, weten, dat deze niets gemeen heeft met juff. Pieterse. Dr Swarts artikel is niet alleen onbarmhartig, het is ook «perfide" in hooge mate. Het doet telkens allerlei onder stellen, dat ten nadeele van D. D. kan worden uitgelegd. Bedankt voor het beroep naar Ylissingen door den heer A. B. ter Haar Romenij Bz., te Dedemsvaart (cl. Zwolle). Onder de passagiers, die gisterennamiddag met de dagboot Duitschland, commandant S. Brouwer, te Ylissingen aankwamen, bevond zich de Russische prins Yon Homey Ranziw-Beizussow, die met den sneltrein van 7 u. 16 m. zijne reis naar Berlijn vervolgde. Bij gunstig weder zal morgen (Zondag), per stoomboot Telegraaf door eenige Antwerpsche vrienden, een bezoek aan Vlissingen en de bad plaats worden gebracht. De pleizierreizigers zullen vergezeld zijn van de Maatschappij Antwerpsche Fanfarendit muziek corps zal eene wandeling door de stad maken, en daarna eenige stukken aan het Bad-Hötel ten beste geven. Wanneer het weder dient, zullen ongetwijfeld velen zich aangetrokken gevoelen om de muziek van dit corps te hooren, hetwelk door de vroe ger gegeven matinée's hier een zeer gunstigen naam heeft verworven. Door eenige dames te Domburg is het plan opgevat om op den 31 Augustus e. k., den jaardag van prinses Wilhelmina, aan alle schoolkinderen een feest te bereiden. De ruime ondersteuning, welke aan dit plan ten deel valt, kan als bewijs dienen voor den onverdeelden bijval, dien het ondervindt, ook verdient. Wij wenschen der schooljeugd een heerlijken dag toe. In den nacht van Donderdag op Yrijdag heeft het gerijmd. Vele voorwerpen waren wit. Dank zij de windstilte is er weinig schade ver oorzaakt. In Noord-Brabant moet er eenige dagen geleden groot nadeel door nachtvorst aan boek weit zijn ontstaan. Te Goes hebben twee vrachtrijders uit eene andere gemeente twist gezocht over het bezorgen van pakjes, waarbij de een den ander allerlei liefelijke benamingen toevoegde. Het geschil had tot resultaat het opmaken van een procesverbaal wegens het 'uiten van beleedigende scheldwoorden. Dit zal de concurrentie vermoedelijk nog ver scherpen. Men schrijft ons In Zuid-Beveland is het ook treurig gesteld met den landbouw evenals op andere plaatsen hoewel er onderscheid is tusschen zware en lichte gronden. Door den aanhoudenden regen wordt de toestand van dag tot dag ongunstiger. Hooi ligt te rotten in de weiden. In de gerst bevindt zich een zoogenaamd tweewas, waardoor die vrucht opnieuw groen gaat staan. Het snijden, hier en daar aangevangen, kan niet worden voortgezet. Erwten hebben niet alleen te kampen tegen den regen, ook het onkruid, dat er overheen groeit, beschadigt veel. Doordien geen arbeider op het veld kan komen, heeft dit laatste vrij spel, wat ook in wortelgewassen te zien is. Zoo ooit dan is thans aanschouwelijk welke ontwikkeling door den regen wordt teweeggebracht. Alle vrucht baarheid wordt diep in den bodem opgewekt. Met de aardappels is haast iedereen verlegen- De ziekte woedt zoo voort dat in de vroege soor ten weinig knollen gespaard blijven, terwijl men van de winteraardappels vreest voor een oogst als in 1879, toen weinig opbrengst en nagenoeg geen volwassen eetbare knollen werden verkregen. Geen beter weer dan voor de kooien, die groeien bijzonder. De uitplanting geschiedde op ruime schaal. De voorraad zal derhalve groot kunnen zijn en de prijzen in 't voordeel van den con sument. Men schrijft ons Onder Rilland—Bath is eene hotstede verpacht voor ƒ62 per hectare. Wel een bewijs dat de gronden nog eene belangrijke waarde bezitten en dat het uitzicht nog niet ontbreekt om bij ver zekering van behoorlijke rente voor den eigenaar het landbouwbedrijf met voordeel te kunnen uitoefenen. Donderdag had vanwege de handboogschut terij Claudius Civilis te Colijnsplaat een concours plaats. Het ongestadige weder was oorzaak dat er slechts een betrekkelijk gering aantal schutters, 37 van 6 gezelschappen, waren opgekomen. Behalve Claudius Civilis waren vertegenwoordigd Batavieren van Kloetinge, Luctor et Emergo van Kapelle, Doel naar hoog er van Wolfaartsdijk, Kroonprins van Cats en Concordia van 's Heerenhoek. De hoofdvogel met zilveren medaille gewonnen door C. van der Maas van de Kroonprinszijvo gels door A. J Ridder van Claudius Civilis en door P. v. Stee van Concordia-, 1 kal door J. Zuidweg van Doel naar liooger2 kallen door A. D. Snoep en D. J. Anemaet van Claudius Civilis. Onder geleide van het muziekgezelschap Een dracht maakt macht trokkehvd.e schutters naar het schietterrein, waar de strijd plaats had em^s avonds gaf dat muziekgezelschap 'styg'i nommers in het dorp, waar eene opgewekte stemming neerschte. Aan het muziekgezelschap komt een woord van dank toe, daar zij geheel belangeloos het feest heeft opgeluisterd. Bij den landbouwer Modde op Draaibrug, gem Aardenburg, is de besmettelijke ziekte onder de varkens uitgebroken. De kapitein der stoomboot de Nijverheid van Dongen, die in verband met het verdrinken van de dochter van den havenmeester, zes dagen in voorloopige hechtenis is geweest, is weder op vrije voeten gesteld, daar hij naar alle waar schijnlijkheid niet in deze treurige «aak betrok ken is. Uit Rome wordt geseind, dat een detache ment Italiaansche marine-infanteriedeltaliaansche vlag geheschen heeft te Zula ten Zuiclen van Massouah, terwijl het protectoraat over dat dis trict formeel afgekondigd is. Eene nota der Italiaansche regeering aan de regeeringen welke hei tractaat van Berlijn onderteekend hebben, zegt dat deze stap niets anders beteekent dan de officieele bevestiging van een reeds bestaanden toestand. Het protectoraat is afgekondigd op grond van herhaalde aanvragen der bevolking. Het onderhoud tusschen den Pranschen con- seiller d'avibassade Gérard met den Italiaanschen minister-president Crispi in zake de Massouak- kwestie heeft tot geen gevolg geleid. De Fransclie minister van buitenlandsche zaken Goblet zal dientengevolge een nota over deze zaak aan de mogendheden zenden.' Men verwacht, dat het Engelsche parlement den 14 of 15 Aug. a. uiteen zal gaan. Naar men verzekert, is de gezonheiifêtoe- stand van generaal Boulanger niet zeer gunstig. Zelfs zijn vrienden gelooven niet, dat zijn lichaam tegen de vermoeienissen van een lang openbaar leven bestand is. Blazen de Boulangisten het sein voor den terugtocht? Yrij algemeen houdt men het) er voor, dat de kas van het comité der Rue de Sèze leeg is De vijf-pfennig leeszalen te Berlijn zijn eigenaardige stichtingen. Men treft er menschen uit alle standen aan, die een betrekking zoeken. De inrichting is oorspronkelijkeen stoel en een leestafel stelt de damesafdeeling voor. De eigenaar houdt er streng de orde. In Engeland is korten tijd geleden een statis tiek bekend gemaakt over »den invloed van het misbruik van alcohol op de sterfelijkheid", waarin belangrijke aanwijzingen voorkomen. De jaarlijk- sche sterfte van mannen tusschen 25 en 65 jaren bedraagt onder hen, die geestesarbeid verrichten, 8 pet., onder de boeren 9, de veldarbeiders 11, de timmerlieden en schrijnwerkers 12, kolengra- vers 13, metselaars 14, blikslagers, loodgieters, schilders en glazenmakers 18, brouwers 21, her- Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK III. Ik had echter schielijk bedacht dat het beter was om wel te gaan. Ik hield van naar de kerk te gaan en zelfs al ware dat niet het geval ge weest dan zou de saaiheid van den vorigen Zondag, dien ik met mevrouw Rayner en Haidee in het salon doorbracht er mij toe gebracht hebben. Ik zei dus dat ik zeer gaarne wilde gaan en daar er te Geldham geen namid- dagdienst was, duidde de heei Rayner mij den weg uit naar Gullinborough, een ander dorpje dat niet veel verder af lag. Het was een zoele middag met een bewolkte luchtmaar heerlijk om buiten te zijn en alleen, want het gezelschap der kleine Haidee, die haar verlegenheid nog niet geheel afgelegd had, was dikwijls drukkend voor mij ik lag wel eens des nachts te schreien over de moeilijkheid om de liefde van het kind te winnen. Het was dus een verlichting om den somberen atmosfeer van Elzenhof een poos te kunnen ontvluchten. Ik kwam langs het hek van een buitenplaats, waarvan ik het groote witte huis tusschen de boomen door, zag liggen; iets verderop ontwaarde ik op het gras een Ame- rikaanschen stoel, waarin een jong mensch in een Jicht pak lag, met zijn das los en zonder hoed. Hij had een sigaar in den mond en een boek in de hand en op een tafeltje naast hem stond een half vol glas met ijs er in. Ik keek natuurlijk slechts even, maar herkende toch den heer Reade. Hij zag mij zeker ook, want hij sprong overeind en knikte, maar ik deed alsof ik hem niet hoorde en zag den anderen [kant uit. Den hoek om slaande wierp ik nog éen blik op het witte huis en zag tot mijn verbazing den heer Reade. snel daarheen loopen. Ik kwam heel vroeg in de kerk en zag al de dorpelingen binnenkomen en juist toen de laatste orgeltoon wegstierf en de dienst zou beginnen, stapte de heer Reade, die zijn licht pakje voor een zwart verruild had, de kerk binnen en sloeg de deur zijner bank vrij hard dicht. Ik bedacht hoe heerlijk dat plekje op het gris, met dien koelen drank er uit had gezien en vond hem erg braaf dat hij voor de tweede maal. in de kerk kwam. Toen de dienst afgeloopen was barstte juist het onweêr los en er vielen reeds groote drop pels, zoodra ik de kerk verliet, zoodat. ik zeer bezorgd werd voor mijn beste japon, een licht grijs stofje. Ik had een half uur te loopen op een open weg, en mijn parapluie was heel klein. Er bleef mij echter niets anders over dan door te loopen, in de hoop dat het ergste pas zou komen als ik thuis wasmaar het duurde niet lang of het begon te stortregenen. Ik stond even stil om mijn japon om mij heen te slaan en keek rond of niemand mij zag, over- bergiers 23 en onder de kellners, buffetknechts en dergelijken 34 pet. Uit deze statistiek blijkt ten- duidelijkste, dat de ruwheid van den arbeid een veel geringer invloed op de levensbaan uit oefent dan het overmatig alcoholgebruik. Ook gebrek aan beweging en lucht en slechte woning doen minder kwaad dan alcohol. Zelfs lieden, die een zoo nadeelige stof als lood in hun lichaam opnemen, zijn hun leven meer zeker dan de drinkers van beroep. Een vuistgevecht tusschen twee jonge vrou wen, Jet Leslie en Elsje Leary, zal krachtens schriftelijke overeenkomst tusschen 23 en 27 Augustus a. te Buffalo of in den omtrek dier stad worden geleverd, en wel in het openbaar, met gewone handschoenen, voor een inzet van 500 dollars. De overwinnaarster neeft bovendien recht op een deel der toegangsgelden en zal als de vrouwelijke kampvechtster der wereld worden uitgeroex>en. Juffrouw Leslie is kunstenmaakster, hare mededingster komische zangeres van beroep, zij zijn 20 en 24 jaar, v^fcn elk slechts 180 x>ond, zijn ruim 5 en i^woet lang en zien er allerliefst uit. Dat men na^st booze schoonmoeders ook minder vriendelijke schoonvaders heeft, kan het volgende prcmaK getuigen, dat in Milwaukee in "^S!*ffS!5*^^oerd wordt. Een man daagde zijnen schoonzoon onmiddellijk na de bruiloft voor den rechter, omdat hij een door zijn schoonvader in geleverde rekening voor thee en boterhammen! die hij gedurende den tijd dat hij de dochter het hof maakte zou gebruikt hebben, niet betalen wilde. Naar men later meldt, heeft de jonge echt genoot zich bereid verklaard nog een aanzienlijke schadevergoeding bovendien te betalen, als de vader zijn dochter weder terug wil nemen- Yan 28 Juli tot 4 Augustus. Vlissingen. Gehuwd: H. W. van Gelder, jm. 22 j. met J. Maquelin, jd. 19 j. P. Lute, jm. 28 j. met M. de Smit, jd. 25 j. BevallenJ. van der Hooft, geb. Kegge, z. R. M. Druijve, geb. Brijs, d. N. van der Eijk, geb. Mommaas, z. M. Hendrikse, geb. Vader, z. G. Weug, geb. Mos, d. A. M. Mommaas, geb. Beve lander, d. P. C. Willems, geb. Plaizier, z. J. de Munck, geb. Lere, z. J. Rozemond, geb. De Yos, z. Overleden J. Dommisse, z. 3 w. J. Wanner, d. 2 m. G. Smaal, wede van G. F. de Loenen, 81 j. D. Schuurkamp, z. 16 j. N. M. Brielsman, d. 16 j. Q. P. Zeijger, z. 10 w. H. R. J. Bosman, d.' 8 w. Vrijdag werd door den notaris A. Gallis Merens te Kapelle in de gemeenteherberg te Biezelinge voor de erven van A. Meijaard en J. de Jager de vruchten te velde verkocht. De tarwe gold van f 48 tot 84 rogge van 68 tot 87 win tergerst van ƒ68 tot 76; zomergerst van 62 tot f 64haver van 26 tot 50 paar- denboonen van 53 tot f 81erwten van 30 tot 61klaver en wikken van 5 tot 30 mangelwortels van 15 tot 42 aardappelen 73 en hooiwei van 15 tot 25 alles per 39 aren 247,00 cent. of blooisch gemet. De 42 h. 13 a. 88 ca. of ruim 107 gemet bracht tezamen 5269.93 op dat is gemiddeld 49.25 per gemet. Yrijdag werd door den notaris H. Roelof te Cortgene geveild een woonhuis met schuur en tuin aldaar, ter grootte van 9.16 aren, toebehoo- rende aan de wed. en erven van Corn Noordhoek. Kooper werd Daniel Kallewaard voor 800, benevens 13% onkosten. Sïom 'surg> Heden werd ten raadhuize alhier aanbesteed de bouw van een nieuw badpaviljoen Minste inschrijver was de heer J. J. Hornstra te Bergen op Zoom voor 38900. 's Gravenhage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is aangenomen de conventie tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den drankverkoop op de Noordzee onder de visschers na de verklaring van den minister, dat een ontwerp wordt voor bereid om het visschen door vreemde visschers in tuigd dat mijn uiterlijk verre van bekoorlijk was en zette het toen op een loopen. Weldra hoorde ik echter dat iemand mij achterna liep en her kende de stem van den heer Reade, roepende »juffrouw Christie 1" maar ik liep door, omdat ik mij schaamde over mijn toilet. Hij liet zich evenwel niet uit het veld slaan en zoodra hij mij ingehaald had, nam hij mij mijn parapluietje af en hield zijn groot regenscherm over mij heen. Daarop deed hij rechts een hek ojien en sloeg een zandweg langs een heg in, «Maar dit is de verkeerde kant. Ik weet dat ik rechtsom moet", zei ik. »Hier is een karrenloods, waar wij kunnen schuilen", zei hij. Wij hadden binnen een x>aar minuten die loods bereikt en ik zat onder het roode afdak op het lemoen van een kar, naar den stroomen den regen te kijken, terwjjl de heer Reade onze parapluie afschudde. Een paar dagen vroeger zou ik schik gehad hebben in deze zonderlinge ontmoeting met mijn vriend van den dogcart maar de lompheid zjjner zusters maakte mij be schroomd voor hem. Hij stond aan den ingang van de schuur en ik zag de regendroppels op zijn hoed vallenmaar wilde het hem niet zeggen en mijn strakheid scheen hem ook den lust tot spreken te benemen. Eensklaps kwam er een felle bliksemstraal die mij: «Odeed uitroepen. «Zjjt gij geschrikt Ik zal voor u gaan staan." de territoriale wateren tegen te gaan. Het ont werp tot verlenging van den militiedienst, lich ting 1883, is aangenomen met 31 tegen 8 stem men na de verzekering van den minister Mackaij aan den heer Van Royen, dat er omtrent de wet betrekkelijk de levende strijdkrachten vol strekt geen verdeeldheid in den boezem van het kabinet heerscht. De discussiën over de bankwet zijn daarop aan gevangen. De heeren Van Roijen, Van der Goes en Prins verklaarden de wet tegen te zullen stemmen, vooral met het oog op de kapitaals- vergrooting,terwijl de heer Yan der Goes bovendien het financieel belang van den staat onvoldoende ge waarborgd achtte. De heeren Van Lier en Wertheim wezen op de nadeelen bij verwerping voor den staat, laatstgenoemde achtte uit een koopmansstand punt den staat in veel nadeeliger positie dan debank met haar verleden in verband met den handel. De heer Van Swinderen betoogde dat juist deze wet den staat tot een speculant maakt. De heeren Yening Meinesz en Six motiveerden hun stem voor het ontwerp. De minister van financiën verdedigde het ontwerp en spe ciaal de kapitaalsvereranting, waarin |hij een waarborg zag voor i^^goed beheer der bank, terwijl zij een bepaald voordeel voor den staat is van 33,000. De heer Fransen v. d. Putte verklaarde zich ook tegen het ontwerp, daar de kapitaalsvergrooting alleen gewenscht wordt dooi den minister. De bankwet is aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. De kamer is daarop uiteen gegaan. Derlijn. Uit Silezië komen berichten van ernstige overstroomingen tengevolge van de aanhoudende regens. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer verbroken en de oogst vernietigd. Thermometerstand te Middelburg. 4 Aug. 's morgens 8 uren 59 gr. 's middags 12 uur 62 gr. 'b avonds 4 uur 63 gr. F Vorst Ferdinand van Boelgarije en keizer Wil helm» reizen zijn in de belangstelling van den Europeeschen courantenschrijver en lezer geheel op den achtergrond geraakt door het »geheime rapport" van Bismarck in Mad. Adam's Nouvelle Revue gex>ubliceerd. Over den inhoud is men het vrij wel eens nieuws bevat het stuk niet. Er wordt niets meer over de Battenbergsche huwe lijksgeschiedenis gezegd dan wat men reeds wist, door de Köln. Ztg zeer breedvoerig medegedeeld ten tijde van de «kanselierscrisis." Het is ook algemeen bekend, dat Bismarck gedachtig aan de kool en de geit de intime betrekkingen met Oostenrijk wenscht te onderhouden zonder zich Rusland tot vijand te maken. Voor Rusland is het bijzonder vleiend uit boven genoemd rapport zich opnieuw te kunnen over tuigen van 's rijkskanseliers oprechte bedoelingen om Rusland niet te ontstemmen door de hand van de Duitsche keizersdochter te schenken aan den door den czaar zoo gehaten Alexander van Battenberg. Er is evenwel een passage, tenzij deze bij de vertaling wat scherper vormen heeft aan genomen, welke Rusland kwetsen kan. Deze zinsneden luiden »Ik smeek uwe majesteit om te overwegen, dat al deze redeneeringen be trekking hebben op éen doelde bevestiging van het vredelievende verband, dat de centrale mogend heden van Europa vereenigt, en dat de gemeen schappelijke arbeid, welken die mogendheden ondernomen hebben, alleen volledig het doel kan bereiken, als Rusland gehouden wordt in den toestand van officieele sympathie, welke altijd heeft bestaan tusschen onzen overleden keizer en de czaars van Rusland. De schijnbare onzijdigheid van onze staatkunde ten aanzien van al de po gingen der Russische staatkundezelfs eene soort van aanmoediging onzerzijds, binnen de grenzen, die wij ons zeiven hebben gesteld, ziedaar de modus vivendi van ons beleid ten opzichte van Rusland. »0 neen, dank u, ik ben niet zenuwachtig!" antwoordde ik minachtend en tegelijkertijd kwam er een donderslag, die mij bijna van schrik op den grond deed tuimelen. Hij zei niets, lachte zelfs niet om mijn ontdaan gelaat, maar ging vlak voor mij staan, zoodat ik een mooi gezicht had op zijn profiel dat scherp tegen de donkere lucht afgeteekend was. Het werd ieder oogenblik moeilijker voor mij om iets te bedenken om te zeggen. »Ik wilde dat het over was", zei ik ein delijk heel dom. «Hebt gij zoo'n haast om naar Elzenhof terug te keeren? Daar is het niet droger dan hier." «Daar kan ik ten minste andere laarzen aandoen." «Hebt gij natte voeten? Waarom draagt gij ook zulke fijne stadslaarsjes, daar kunt gij buiten niet mee loopenGij zult rhumatiek of iets van dien aard krijgen", zei hij, om zich heen ziende, alsof hij droge laarzen voor mij zocht. »0 neen, neen, zij zijn veel dikker dan zij schijnen zei ik, »dat is het niet, maar mijnheer Rayner zal ongerust zijn." «Mijnheer Rayner En mevrouw niet mevrouw is nooit ietsTen minste ik meen zij is zoo kalm dat stot terde ik verlegen dat ik praatte zonder er bij te denken. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2