N\ 184. 131® Jaargang. 1 Maandag 6 Augustus. Middelburg 4 Augustus. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Brieven nit de Hofstad. MIDDELBllRGSC Agenten te Vlissingen: P. G. de Yet Mestdagh Zoon, te 6ï\ A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tliolen: W. A. van Nietjwenetjuzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementt J\\advertentiën aangenomenen nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Dithar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. HoofdapSjten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P. Jones, opvolger. 3 Augustus, 1888. Wat een drukte op zoo'n feestdag als gisteren Voor een gewoon menschenkind was het een moei- ljjk geval. Eenmaal in de feestvreugde wil hij liefst zooveel mogelijk genieten van alles wat ten vermaak wordt gedaan, maar naast die mensche- lijke zucht tot genot doet zich ook gelden de betrekkelijke zwakheid van de menschelijke krachten, die ten laatste de overhand krijgt en hem belet aan zijn verlangen naar uitspanning nog verder bot te vieren. Doch de Hagenaars ontwikkelen een verbazende kracht als het aan komt op het najagen van vermakelijkheden. Men krijgt reeds eerbied voor hun onvermoeid telkens herhaald bezoek aan Scheveningen, tent, dierentuin enz. enz., waardoor voor sommigen de geheele dag wordt ingenomen; er zijn er toch, die 'smorgens na het ontbijt zich haasten om aan het strand te komen, voor het déjeuner naar Den Haag terugkeeren maar dan onmiddelijk weer naar de Kursaal vertrekken om tegenwoordig te zijn bij het concert van het orchest van Kogel, door wien alleen het mogelijk is den verleden jaar als aan gebeden Mannstadt te vergeten, en die, na te huis het middagmaal te hebben gebruikt, zich weer opmaken naar tent of dierentuin of wel opnieuw naar Scheveningen om toch vooral het avond-concert niet te verzuimen. Tegenwoordig wordt door va'én de dierentuin opgeofferd en ook des Maandags- en Vrijdags avonds de voorkeur gegeven)aan het terras of wel de Kursaal. Jam mer, dat het zoo dikwijls de laatste is, waar men des avonds verpoozing moet zoekenhet ongunstige weer is daarvan zeker een voorname oorzaak, maar toch hebben wij reeds verscheidene avonden gehad, waarop velen het betreurden, dat de muziek niet op het terras werd gegeven. De heer Kogel meent echter en terecht dat zijn orkest beter gehoord en dus meer ge waardeerd wordt binnen dan buiten 's huis, en zeer zelden doet hij het daarom plaats nemen in de kiosk op het terras. Nu mogen zich de ware muziekliefhebbers het opeengepakt zitten in een warme, naar koffie en bier riekende zaal getroos ten, de beminnaars van frissche lucht en kalm genot zijn ook velen, en voor hen mocht de directie van het Kurhaus wel eens een keer meer een muziekuitvoering, bijv. van de schutterij, op het terras over hebben. Alleen op Zondag avonden, en dan nog slechts bij gunstig weer, is er zooge naamd dubbel orkest, èn binnen, èn buiten, maar die zijn niet de kalmste en de aangenaamste, door de velen, die op zulke dagen van alle kanten naar Scheveningen toestroomen. Wel kan men ook zonder muziek op het terras zitten lucht happen, maar dan zijn zij, die dit verkiezen boven de muziek binnen bij gebreke van een andere keus, slechts betrekkelijk gering in aantal, zoodat het terras met zijn lange rijen van ledige tafels en stoelen er dan vrij verlaten en ongezellig uitziet, waardoor velen öf tehuis blijven, of naai de Kursaal worden gedreven. Gisteren kon men vele Hagenaars in hun volle kracht zien. In het Bosch waren de lanen en vijvers geïllumineerd en was er muziek in de ver lichte societeitstent en op twee plaatsen daarbui ten in den Koekamp kon men zich vermaken met een lal champêtre op het verlichte tentoonstel lingsterrein te Scheveningen zou een schitterend vuurwerk worden afgestoken. De keuze was moeilijk tusschen zooveel heerljjks. Waarheen te gaan? Daarop wisten sommigen wel raad. Zij zorgden te negen uur achter in het Bosch te zijn om de illuminatie enz. te aan schouwen, gingen terug naar het begin van het Bosch, waar zij de stoomtram namen naar Sche veningen, zagen daar te tien uur het vuurwerk, keerden naar de stad weer, sommigen om toen nog verder tot twaalf uur in de societeitstent te verblijven, anderen om een dansje te wagen in den Koekamp. Dat heet eerst praktischJammer, dat te Scheveningen de gelegenheid ontbrak om nog even van het nieuwste amusement daar ter plaatse te genieten, van de montagne russe. Dat is een allergezelligste inrichting, die vooral in den smaak der dames en kinderen valt. Op een houten stellage met golvend oppervlak wordt een wagentje los gelaten, dat langs rails onmiddellijk de eerste helling afgaat om door de daardoor verkregen vaart een volgendë weer te bestijgen en zoo voort tót het eindpunt, reis langs een nevengëiegen stellage wordt ge maakt. Mij dunkt, de uitvinder van die mon- tagnes russes kan nog een groot man worden. Door een kleine uitbreiding verkrijgt hij wellicht het perpetuum mobile, de eeuwigdurende beweging, waarnaar reeds zooveel eeuwen is gezocht. Hij moest de proef eens nemen op een groot terrein, en daar zijn stellage oprichten in een flauw naar binnen buigenden vorm, zoodat de rails ten laat ste weer aan het aanvangspunt aansluiten. Wat door wrijving aan kracht verloren gaat wordt weer herwonnen door de werking van de helling, die het mogelijk maakt een volgende helling te bestijgen. Op de bedoelde cirkel- of ovaalvor mige baan zal het wagentje dus, als de hellingen maar goed gemaakt worden wat ook thans te Scheveningen nog wel iets te wenschen overlaat, tot in het oneindige bljjven voortrollen. Ik hoop spoedig van dit denkbeeld partij te zien trekken! Wat ik in mijn vorigen brief in het vooruit zicht stelde schijnt thans reeds geschied te zijn. De heer Keuchenius heeft, volgens bericht in de dag bladen, werkelijk namens den koning de intrek king van het verbanningsbesluit betreffende de heeren Sol en De Sturler bevolen. Weldra zullen zich dus daarvan de gevolgen openbaren. Een dergelijke maatregel was wel te verwachten bij de bekende zienswijze over dat besluit van den tegenwoordigen minister van koloniën, maar toch rijst de vraag of het staatsmans-wijsheid is thans den gouverneur-generaal zulk een slag in het aangezicht te geven, nu hij toch op het punt staat af te treden. Op een paar maanden meer of minder kwam het toch waarlijk niet aan, en had men nog zoolang gewacht dan had de nieuwe gouverneur-generaal het besluit kunnen herroepen. Dan zou den heer Van Kees niet. zulk een ge- voeligen slag zijn toegebracht, die bij slot van rekening minder hem zelf deren zal dan het ge zag van 's konings landvoogd in Indië in het algemeen. Dit laatste maakt den stap van den minister tot een gevaarlijkentegenover de In dische bevolking moet toch het gezag steeds zoo hoog mogelijk worden gehouden. Ten slotte deel ik als gerucht mede, dat een nieuwe burgemeester voor Vlissingen zou gevon den zijn. Als zoodanig wordt hier genoemd de heer Thomassen a Thusink van der Hoop, oud-lid van de Tweede kamer en officier der marine. Het voorloopig verslag omtrent de ontwerp- voogdijwet is in het begin dezer week aan de regeering medegedeeld Het wordt eerst openbaar gemaakt als het antwoord der regeering zal zijn ontvangen. Het schijnt, dat de aandacht vooral getrokken is door de vraag, of de geldelijke be langen van de jeugdige koningin bij deze voor dracht wel voldoende waren in het oog gehouden. De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, de heer Pijnacker Hordijk, zal zich in de tweede helft dezer maand naar Batavia begeven. Naar aan de N. R. Ct gemeld wordt, bestaat bij de regeering het voornemen over te gaan tot de opheffing van twee rijks kweekscholen. De le luit. der infanterie F. E. H. Liebert, van het 8e regiment te Doesburg, heeft nonactiviteit aangevraagd. Naar men verneemt komen voor de betrekking van commies van staat bij den raad van state in aanmerking de heeren mr H. H. A. Neijs en jhr mr A. J. van Citters. Op het van 2028 Augustus a. s. te Frankfort a. M. te houden internationale binnenscheepvaart congres zal Nederland door zeventien deelnemers vertegenwoordigd worden. Bij kon. besluit is aan den gewezen rijks veldwachter P. Verwer een pensioen toegekend van 317 's jaars. Verder zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz.te Ossendrecht c. a.. G. van de Ven, ontvanger te Baarlo c. a. j te Haarlem, G. Bouricius, ontvanger te Gouda; te Oude Tonge c. a., J. Jorissen, ontvanger te Goedereede c. a.; te Sneek c. a., J. W. Callenfels, ontvanger te Zuidhorn c. a.te Zaltbommel c. a., J. A. baron Bentinck, ontvanger te Etten en Leur c. a.te Hontenisse c. a., H. Feisser, ontvanger te Heyt- huysen c. a. Deze laatste benoeming deelden wij gisteren reeds mede. Met ingang van—eten len September a., zijn _flen miniéter van marine, in alphabetische "orde "gerangschikt, bëhofeind tot adspLanc-admi- strateur bjj de marine F. Bezemer, C. A. Ter Cock, J. H. Dijkman, H. J. Faure, C. Ferguson en E. van der Schaft. Bij de jongste veranderingen in het personeel der rjjksveldwacht zijnverplaatst met 7 Sept. a. s. de rijksveldwachters der 3de klasseC. Malepaardvan Domburg naar KruiningenJ. C. Adriaansen, van Kruiningen naar Biggekerke I. J. Drever (brigadier-titulair), van Biggekerke naar Domburg. De off. van admin, le kl. P. J. Koest, maga zijnmeester van kleeding en levensmiddelen dei- marine te Amsterdam, is door den president der Vereenigde staten van Venezuela benoemd tot ridder der orde van het borstbeeld van den be vrijder Simon Bolivar. De redacteur van de Loc., mr Brooshooft, die den nieuw benoemden gouverneur-generaal van O. Indië als student schjjnt te hebben gekend, schrijft van hem: Toen hij in October van het jaar 1865 het groenen-pakje uittrok, om, te midden der gebrui kelijke gloeiende feestvreugde, te worden opge nomen in het Utrechtsch studentenkorps, ging van dezen Pijnacker reeds de roep uit, dat daar geen onnoozele nieuweling de gymnasium-banken had verlaten, maar een jongeling, die door bui tengewone verstandelijke gaven bjjna >man" mocht worden genoemd. Van den beginne af was Pijnacker onder zijne academische tijdgenooten de onbetwiste meerdere in verstand, de vraagbaak voor vrienden, die eenirje wetenschappelijke moeielijkheden hadden te Overwinnen, de man van invloed in het stu- dentenkorp sde als uitstekend gesignaleerde discipel zijner professoren. Ook zijn uiterlijk teekende meer den man dan den jongeling. Deze oogen met den ietwat koelen blik, dat breed en hoekig voorhoofd waren niet omlijst door den gekrulden of weligen haartooi der jeugd. Pijn- acker's schedel was, reeds bij zijne komst aan de academie, zoo glad als een biljartbal, maar het misstond hem niet, maakte integendeel den indruk van bij zijne ongewone persoonlijkheid uitnemend te passen. Dat echter de bekwaamheid niet slechts van buiten, maar ook van binnen zat, bewezen zijne academische studiën. Hij heeft, naar wij meenen, zes of zeven jaren gestudeerd. Voor de geld kwestie behoefde hij zich niet te haasten, en hij leefde dus verstandig hierin evenals in het andere het studentenleven behoorlijk mee. Hij was geen afgetrokken geleerde, integendeel veel meer de man van actie, geroepen en geneigd om zich in de kleine studenten-, evenals later in de grootere ploertenwereld te doen gelden. Daardoor was er ook in zijn meedoen" iets beredeneerds, iets dat den indruk maakte alsof hij straks, te midden zijner boeken, den verloren tijd zou be treuren, zich min of meer schamen over het gebeuzel met al dat jonge volkje. Hij zat in eene club, die het studenten-leven vroolijk, maar niet overdreven, de studie vrij gemakkelijk opnam. Pijnacker was aan die tafel bij Klokke mensa Klokkiana tertia evenals overal, de primus inter pares. Hij onttrok zich niet aan hare ge zelligheid, maar begaf zich toch dikwijls naar zijne boeken, wanneer aan het dessert, j>de vier,1' of »het lange span" gereed stonden, om de anderen hunne spijsvertering te Zeist of Driebergen te doen zoeken. De studie was en bleef voor hem hoofdzaak, en dat hij betrekkelijk lang aan de academie bleef, kwam dus niet, zooals bij de meesten, kroeg of bierknijp, maar zijn schat van kennis ten goede. De slotsom was, dat toen hij summa cum laude promoveerde (de nieuwe regeling, waarbij de drie graden werden afgeschaft, bestond toen nog niet), de sedert overleden hoogleeraar Fruin bij Pijnac- ker's promotie openlijk verklaarde, dat hij dezen zijn leerling in verschillende opzichten zijn meerdere achtte. Omtrent hetgeen door den commissaris des konings in de provincie Gelderland toegevoegd is aan de vragen, die in zake de gedwongen win kelnering door den minister van justitie zijn gedaan, schrijft het Sociaal Weekblad Gelukkig dunkt deze aanvulling ons niet. Vooreerst niet gelukkig inzóover, als de minister terecht tot een verzoek om voorlichting omtrent feiten zich had bepaald, terwjjl hier tevens waardeering dier feiten wordt verzocht. Bovendien echter niet gelukkig, omdat de vragen zelve zonderling zijn. Wat toch geeft het, of men al dc verzekering ontvangt, dat iets niet, »onder alle omstandigheden," onvoorwaardelijk" nadeelig is gebleken voor den werkman, als men dan niet tevens verneemt, welke, in sommige omstandigheden, de nadeelen en welke de voor- deelen waren En wie ter wereld heeft, als de uitbetaling van weekloonen plaats heeft in tap perijen, nog het advies noodig van gemeentebe sturen, om overtuigd te zijn, dat zulks den arbeider voert tot het maken van verteringen Wij laten daar, of het op den weg van den gouverneur eener provincie lag, door bijvoegingen als deze als 'tware te kennen te geven, dat het werk van den minister verbetering behoefde zijnerzijds. Als hij zich daartoe echter gedrongen en geroepen gevoelde, had hij wel mogen zorgen, dat zijn bijvoegingen geen aanleiding gaven tot voor de hand liggende critiek. Particuliere berichten uit Atjeh bevestigen, dat de beri-beri tot stilstand gekomen is. Deelectri- citeitsproef, waaraan thans de van beri-beri ver dachten worden onderworpen schijnt gunstig te werken. Sedert zij wordt aangewend worden betrekkelijk velen als gezond uit het hospitaal naar de kazerne teruggezonden, die zich als beri- berilijder hadden laten opnemen. Naar men verneemt, is een adjudant-onderoffi cier, kwartiermeester van een der posten ter Sumatra's Oostkust, na zich onrechtmatig p. m. 2000 gulden te hebben toegeëigend, naar de Straits-Settlement gevlucht. De Britsche regeering heeft den delinquent echter uitgeleverd, die nu voor den krijgsraad zal terecht staan. Te Menado is een tekort ontdekt in 's lands kas van p. m. ƒ29.000, niet van de administratie van -den tegenwoordigen, maar van den vorigen algemeenen ontvanger, den heer P., thans gepen sioneerd. Het tekort moet ontdekt zjjn bjj het departement van financiën. Stbl. no 99 bevat een kon. besl. van den 25en Juli, betreffende het beheer van de vereenigde telegraaf- en hulpkantoren der posterijen. Vol gens dat besluit zal bij vereeniging van de diensten der telegraafkantoren met die van de hulpkantoren der posterijen onder het beheer van éen ambtenaar, de benoeming van dien ambte naar in het vervolg door den koning geschieden. Het traktement der genoemde ambtenaren zal bedragen van 800 tot 2000, en hun kan vrije woning in de daarvoor bestemde lokalen of eene schadeloosstelling wegens huis- of lokaal huur worden verleend. Het bedrag der abonne menten voor bureel- of lokaalbehoeften wordt ten aanzien van de voormelde ambtenaren dooi den minister van waterstaat geregeld. De minister van waterstaat, handel en nij ver heid maakt bekend, dat in de maand April of Mei 1889 een vergelijkend onderzoek zal plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterjjen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling worden openge steld. Een volgend examen zal eerst in 1890 worden gehouden, zoodat gedurende 1889 slechts éen exa men zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich voor ultimo Februari 1889 bij een op zegel geschreven adres tot den minister te wenden. Na dien tjjd inko mende verzoeken worden buiten aanmerking ge laten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naai de Staatscourant. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Zierikzee, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de ver vulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, zich nog tot 20 Augustus e. k. bij het departement van financiën kunnen aan melden, onverschillig of zij overigens tot mede dinging naar een kantoor van de 4e klasse be voegd zijn. Binnen kort zal verschijnen >Multatuli, een valsche diagnose van een dolenden Gids", »een onpartijdig antwoord op het bekende artikel van dr. Swart Abrahamsz". De heer I. H. Róssing deelt in de Lantaarn een stuk van een brief mede, van iemand, die Multatulie gedurende de laatste 15 jaren van zijn leven intiem kende. Deze zegt, dat het artikel van dr Swart Abrahamsz veel waars bevatte, maar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1