N9. 183. 131® Jaargang. 1888; Zaterdag 4 Augustus. BEKENDMAKINGEN. Rijks-belastingen. Middelburg 3 Augustus, FEUILLETON. BLZBNHOP. Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsiümte. MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van de» Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbb Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg maakt be kend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden de door den provincialen inspecteur dei- directe belastingen enz. te Middelburg, den 2en Augustus 1888, invorderbaar verklaarde kohieren der personeele belasting no 3 en 4 voor het dienstjaar 1888/89, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunne dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9den April 1869, (Stbld no. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 2 Augustus 1888. De burgemeester voornoemd. P. ERMERINS l. b. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië (dd. 2 dezer), zijn ook de laatste twee belhamels der onlusten in Bantam onschadelijk gemaakt. Over het voorstel om een officieel analytisch verslag van de zittingen der Tweede kamer te doen verschijnen, spreekt ook het Vad. zich uit in afkeurenden zin. De kamerleden mogen van de overtuiging uitgaan, dat eenige onbekende heeren, waarschijnlijk zonder ervaring en routine, die zij zullen aanstellen, per se vollediger, nauw keuriger, onpartijdiger verslagen zullen leveren, de redactiën der bladen, zegt het Vad., deelen in die overtuiging niet. Zij zien zelfs geene enkele reden om iets dergelijks aan te nemen. Zij kennen hare verslaggevers als betrouwbare mannen en mannen van ervaring, die zeker wel eens fouten begaan, maar toch weinig in vergelijking van den ontzettend moeielijken en inspannenden arbeid. .Niet zonder verbazing las het Vad. in het voor- loopig verslag, dat verschillende leden, die aan- vankeljjk niet voor een analytisch verslag waren, van gevoelen zijn veranderd, „wegens de onder vinding, die zij in de laatste jaren hadden opge daan ten opzichte van het wedergeven van het in de kamer verhandelde door de dagbladen." Niet zonder verbazing, omdat in de laatste jaren het personeel der verslaggevers nagenoeg onver- Uit hat Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK II. Er was iets zoo innemends in de stem van den heer Rayner bij die laatste woorden, dat ik op dat oogenblik nog meer met hem te doen had dan met haar en bewogen de hand aannam die hij mij heengaande toestak. Dit scheen hem te treffen, want eensklaps boog hij voorover en legde zijne lippen zacht op mijn hand, drukte haar nog eens en verliet met een dankbaren blik het vertrek. Ik was eenigszins verbaasd over dit tooneel, dat ik tamelijk misplaatst vond. Maar hij was een levendig man, juist het tegendeel van zijn vrouw en hun echtvereeniging deed mij somtijds denken aan die van het leven met den dood. Toen ik later nadacht over alles wat hij mij ver teld had kwam ik natuurlijk tot de slotsom dat de schuld in dit ongezellige huishouden voorna melijk aan mevrouw Rayner lag. Nooit had ik een geduldiger, goediger echtgenoot gezien, noch een kouder, onaangenamer vrouw. De heer Rayner scheen mij toe een gezellig man te zijn, zeer ge steld op den omgang met zijns gelijken, zoodat het bijzonder hard voor hem moet geweest zijn om zulk een afgezonderd leven te leiden. Hij schimpte wel altjjd op het verkeer dat de buurt anderd is gebleven en die bij toenemende ervaring toch zeker niet in hun vak zijn achteruitgegaan. Dat andere verslaggevers het hun zullen verbe teren, is ook hierom volstrekt onaannemelijk, omdat het geschikte personeel eenvoudig niet te vinden is. Eene weldaad voor de bladen zal een analytisch verslag niet zijn, maar eene weldaad voor het publiek evenmin. De handelingen zijn tegen woordig voor zeer geringen prijs verkrijgbaar. In elk geval zou het eene zeer kostbare onder neming worden, daar de kosten, die de voorstellers maar in het geheel niet ramen en die door som mige leden met 35.000 al zeer matig zijn berekend, niet zouden meevallen. Te Breda bevinden zich sedert Maandag de afgevaardigde baron Michiels van Yerduynen en Breda's oud-afgevaardigde dr Schaepman. Het doel hunner komst is, de handelsbelangen van Breda nader te leeren kennen, teneinde bij eene eventueele belastinghervorming daarmede reke ning te houden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van het waterschap Oud-Vosmeer, J. van As tot dijkgraaf van den polder Rapenburg, C. Janse; tot gezworenen van den Oud- Noord Beveland- polder M. de Regt Jz. en M. De Regt Stz. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Vlietepolder W. J. Vader De nieuwbenoemde officieren, afkomstig van de militaire academie, zullen 10 Aug. bij de ver schillende corpsen worden jbeëedigd en in dienst gesteld. Zij, die voor het leger in Oost-Indië bestemd zijn, zullen zich op dien datum bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk moeten aanmelden. De audiënties van den nieuwbenoemden gouv.- gen. van Ned.-Indië zullen voor het laatst plaats hebben op Dinsdag en Woensdag, 7 en 8 Augustus> De commissie, benoemd tot het onderzoek van de mogelijkheid en uitvoerbaarheid eener ver plaatsing van 's rijkswerf te Amsterdam naar de overzijde van het IJ, is met hare taak gereed en onder dankbetuiging ontbonden. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het D. v. N., dat volgens uit goede bron vernomen be richten, bij de regeering het plan bestaat, bij de aanstaande begrooting het voorstel te doen tot opheffing van de rijkskweekschool voor onderwjj- zers aldaar. Prinses Ghika, zuster van de koningin van Servië, is Woensdag avond met haren echtgenoot te 's Hage aangekomen. Zij hebben eveneens in het Hotel des Indes hun intrek genomen. opleverde en liet mij hartelijk lachen over de beschrijving van een dorpsdiner, waar men voor uit kon zeggen, wat eene dame zou aan hebben en waar de helft der heeren dominés waren, zoo dat het gesprek na den eten altijd op gemeente belangen uitdraaide, waarna een der dames een onbeduidend stukje op de piano speelde en een der heeren meestal een proponent met een schorre stem een onverstaanbaar lied zong. Maar ik verbeeld mij, dat, hoe vervelend de heer Rayner die partijen vond, hij er toch wel meer van zou hebben willen genieten en aan de bitsheid waarmede hij de landedellieden uitlachte begreep ik dat zij hem links lieten liggen. Den eersten Zondag na mijn aankomst was het zoo regenachtig dat wij onmogelijk naar de kerk konden gaan, zoodat ik eerst na veertien dagen iemand van de buren te zien kreeg. Den dag te voren had ik echter een ontmoeting, die een zeer onaangenamen indruk achter liet. Ik deed mijn ochtendwandeling met Haidee, toen er een groote hond door een opening in de heg schoot en het kind zoo deed schrikken dat zij begon te gillen. Daarop kwam er een meisje van veertien of vijftien jaar, aan wie die hond behoorde naar ons toe en zei dat het haar speet dat hij het kind verschrikt had en zij hoopte dat hij haar geen kwaad gedaan had. Nadat wij samen Haidee tot bedaren gebracht hadden, praatten wij nog even over den hond en de wandeling en waar we de eerste boschbessen konden vinden, waarop Haidee en ik den weg De op gemeentebegrootingen in de provincie /Zeeland voor dit jaar uitgetrokken subsidiën aan instellingen van weldadigheid, waarin door ge deputeerde staten is berust, bedragen /81,592.92j of 2125.36 meer dan voor 1887. Blijkens rekening der gemeente Zierikzee over 1887, bedroegen de totale o ntvangsten 112574,17 en de uitgaven 107265,90, zoodat die rekening een goed slot oplevert van 5308,27, Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Overslag zijn 16 stemmen uitge bracht, waarvan een briefje blanco. De heer B. Buijsse (aftr. lid) verkreeg 8 stemmen, de heer P. Apers 7 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben. Door mej. .T. S. de Vries geboren te Aardenburg, is te Rotterdam de akte als vroedvrouw verkregen. De vergadering der Vereeniging tot bevordering der belangen van den boekhandel werd gisteren te Amsterdam gehouden. Aan den heer Tjeenk Willink te Haarlem werd de prijs uit het Thie- mefonds toegekend voor het fraaist uitgevoerde boekwerk in de laatste drie jaren. Tot nieuwe bestuurders werden gekozen de heeren van Kam pen, De Bussy en Sickesz, tot algemeen penning meester de heer Holkema, tot secretaris de heer Van Heteren. De commissie voor de oprichting van een wëduwenfonds werd deligent verklaard. Verschillende voorstellen komen nog in behande ling. Op de drie-en-twintigste algemeene vergadering der Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van M. O-, den 24en en 25en Aug. a. te Rotterdam te houden, zullen de volgende punten behandeld worden1. Inleidend woord, ter herinnering aan het 25jarig bestaan der wet op het M. O., door den voorzitter; 2. Is het geven van rang nummers aan leerlingen op de hoogere burger scholen wenschelijk of niet (In te leiden door den heer M. J. IJzerman)3. Het ontwerp van wet tot regeling van het militair onderwijs. (In te leiden door den Herman Snijders)4. De be zwaren, die bij de toenemende uitbreiding der Physica aan het onderwijs in dat vak op de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus ver bonden zijri. (In te leiden door den heer dr A. van Oven)5. Hoever kan zich aan hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus het onderwijs in de letterkunde uitstrekken (In te leiden door den heer K. P. L. Weber)6. a. Het is raadzaam dat de leeraren in de natuur- en wis kundige vakken aan de hoogere burgerscholen onderling in overleg treden ter aanwijzing van de veranderingen in het leerplan die ter sprake -zouden behooren te komen bij een herziening der wet op het M. O. Voor de letterkundige vak ken is een soortgelijk onderling overleg ook aan bevelenswaardig b. Het is wenschelijk dat de herziening van de wet op het M. O. worde opgedragen aan een staatscommissie. (In te leiden door den heer A. Huët). opgingen, terwijl het jonge meisje nog op het korenveld bleef. Wij hadden nog slechts een paar stappen gedaan, toen ik iemand vrij scherp tot haar hoorde zeggen „Met wie praatte je daar, Alice Het antwoord kon ik niet verstaan. »Wel, gij hadt niet tot haar moeten spre ken. Weet gij niet, dat zij van Elzenhof komt?" HOOFDSTUK III. Die woorden maakten zulk een indruk op mij dat ik den volgenden nacht niet kon slapen en mij afvroeg of die afkeer van Elzenhof en zijne bewoners in verband zou staan met de aandoe- lrjke geschiedenis, die de heer Rayner mij verteld had, en of ik wel verstandig deed met in een huis te blijven, waaraan blijkbaar iets zoo ge heimzinnigs verbonden was. Toen ik eenigszins tot bedaren kwam, begreep ik dat het een be vooroordeeld gezegde van een dorpsmeisje zou wezen, voor wie alles wat ongewoon is, onbe hoorlijk schijnt. Ik kon mij die ontmoeting echter maar niet uit 'het hoofd zetten en de herinnering daaraan verscherpte den volgenden dag mijn oplettendheid bij de begroetingen tus- schen den heer Rayner en zijne huren. Ofschoon de kerk van Geldham op korten af stand van Elzenhof lag, was mevrouw Rayner toch te zwak om er heen te loopen, zoodat zij met haar man in den coupé reed, terwijl ik met Haidee te voet ging. Wij kwamen juist aan het Bij de Volksvriend, alg. Weekblad uitgegeven door de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drankis een circulaire gevoegd, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van de oprich ting van een asyl voor dronkaards. Een ieder wordt uitgenoodigd op te geven of men instemt met het doelof men lust en op gewektheid gevoelt mede te werken als lid van een centrale of plaatselijke commissie, en of men ook bekend is met een persoon, geschikt en ge neigd als directeur van een inrichting als bedoeld, op te treden. De Lantaarn bevat een plaatde bankwet in de Tweede kamer. Verder Van den mosch en den vreemden vogel, door Veldmuis. (Naar aan leiding van het artikel over Multatuli door dr Swart Abrahamsz, in de Gids van Juli 1888.) Georg Nordensvan door Erica. Hollandiae Gloria Maris. (Tentoonstelling der gebr. Maris te Londen) door James Dolmaine Vyner. Jules Soury over Jezus en dr Swart Abrahamsz over Multatuli Ernst Ahlgren. Men schrijft ons uit Yerseke: A. s. Zaterdag wordt hier een, deze week vol tooid, gebouw van de Zondagsehoolvereeniging Eben Haëzer feestelijk ingewijd. Er is plaats voor ongeveer .150 'kinderen. Hoe nuttig deze school ook wezen moge, wij zagen toch nog liever eene, hier nog steeds ontbrekende, bewaarschool in gebruik nemen. Voor hoofd der openbare school te Tholen hebben zich 26 sollicitanten aangemeld. Bij het examen voor de akte Fransche taal 1. o. zijn o. a. geslaagd de heeren J. Hage van Bruinisse en S. de Graaf van Terneuzen. De inspecteur van het geneeskundig staats toezicht in Noord-Brabant heeft éen der lokalen der openbare school te Dinteloord als schadelijk voor de gezondheid der leerlingen afgekeurd. De gemeenteraad was zoowel door het provin ciaal bestuur als door het geneeskundig staats toezicht tijdig gewaarschuwd, doch bleef weigeren tot eene noodzakelijke verbouwing over te gaan. De heer J. J. Walsem, predikant teNoordwijk a/z., classis Leiden, is beroepen naar Biervliet. Door den minister van justitie is op verzoek eervol ontslag verleend als godsdienstleeraar in de strafgevangenis te Scbeveningen aan ds. L. J. Dermout, en zijn als zoodanig benoemd de heeren E. J. W. Koch en C. M. Dekker. Door mr P. N. v. d. Bilt is als verdediger- van W. P. H. V., koopman te Vlissingen, ter griffie der arrond. rechtb. te Middelburg hooger beroep aangeteekend tegen het te zjjnen last® gewezen vonnis. hek, toen de heer Rayner zijn vrouw zeer behoed zaam uit het rijtuig hielp. Er was niets bijzonders in de manier, waarop zij voor den een bogen, den ander een hand gaven, met een derden een paar woorden wisseldendaarop begaven wij ons allen in het kleine kerkje, dat eerst kortelings gebouwd en aan eene zijde nog niet voltooid was. Vlak tegenover onze bank was eene vierkante familiebank, die nog leeg was, toen wij kwamen, doch toen ik van het knielen opstond merkte ik dat de niet zeer vriendelijke oogen van een meisje, iets ouder dan ik, op mij gevestigd waren en herkende de persoon die gezegd had, >weet ge niet dat ze van Elzenhof komen Naast haar zat het jonger zusje met wie ik gesproken hadzij ontweek mijn blik en scheen verlegen. Ik voelde dat ik heiden haatte enjwas blij dat een heer, waarschijnlijk haar vader, van houding ver anderde, waardoor zij aan mijn oog onttrokken werden, Naast hem zat een dikke dame, in een zwartzijden mantel met kant en gitten overladen en een witten hoed met gele strikken en onna tuurlijke rozen doch hoe ontstelde ik, toen ik achter in diezelfde bank den heer Lorenzo Reade ontwaarde het was alsof een gewaande hond- genoot eensklaps gebleken was tot het vijande lijke kamp te behooren. Sedert ik mjj in dat ongezellige huishouden bevond, had ik onbewust verlangd om den eenigen persoon, dien ik in Norfolk ontmoet had, aan wien niets weemoedigs of geheim zinnigs verbonden was, terug te zien. En dat hij nu bij die akelige meisjes hoorde. Hjj was blijkbaar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1