N\ 182, 131 Vrijdag 3 Augustus. e Middelburg 2 Augustus» s FEUILLETON, ELZBNHOF. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters vrorden ber ekend naar plaatsruimte. 8Q 1 O. COIK VM. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooi.t en te Tkolen: W. A. van Nieu wenhhxjzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John P. Jones, opvolger. De verjaardag van H. M. de koningin werd beden alhier op de gewone wijze gevierd. Van alle openbare en van zeer veel particu liere gebouwen wapperde de nationale vlag en 's middags bield bet garnizoen op bet Molenwater eene groote parade. De troepen maakten voor en na de parade een militaire wandeling door de stad. De kornmandant der dd. schutterij en vele offi cieren waren bij de parade tegenwoordig. De kapitein Van der Wal commandeerde de troepen, terwijl de majoor G. van Nouhuijs de opgestelde troepen inspecteerde. Naar men verneemt schijnt de gezondheids toestand van den koning, over bet geheel genomen, den laatsten tijd dezelfde gebleven te zijn. Wel beeft Z. M. bij bet gunstig weder van laatstleden Vrijdag zich eene kleine wandeling in de bekende Oranjelaan van bet koninklijk park kunnen ver oorloven, maar daarentegen zou volgens de jongste berichten de toestand thans weder iets minder gunstig zijn. Zaterdag a. zullen prins en prinses Albert van Pruisen een bezoek brengen aan den koning en de koningin op Het Loo. Het telegram van den gouverneur-generaal van Ned Indië, dat wij gisteren onder Laatste berichten in hoofdzaak opnamen is gedateerd 31 Juli en luidt als volgt: Meerendeel der belhamels onlusten Bantam met behulp bevolking successievelijk opgespoord. Eeni- gen wegens verzet, bij arrestatie gedood. Twee nog voortvluchtig, worden vervolgd. Negende bataljon keert terug. De garnizoens-compagnie (te Serang) wordt met eene compagnie tijdelijk versterkt. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van een gewijzigd reglement van orde der Eerste kamer verklaarde men zich algemeen ingenomen met de wijze, waarop de commissie met het samen stellen van zoodanig ontwerp belast, hare taak heeft opgevat, daar zij in de eerste plaats die veranderingen heeft voorgesteld, welke uit de herziene grondwet voortvloeien en vervolgens eenige wijzigingen heeft aangebracht, waarvan de ondervinding het nut heeft aangewezen. Wel gaven enkele bepalingen van het ontwerp stof tot gedachten wisseling en kritiek, maar men ver langde niettemin zich te plaatsen op het standpunt door de commissie ingenomen en zich niet verder in bijzonderheden te verdiepen. Nagenoeg alge meen werd de wenschelijkheid uitgesproken om het ontwerp, zooals het door de commissie is voorgesteld aan te nemen, daar men van meening was dat het bij wijze van proef kon werken en Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK II. Ik dacht dat de heer Rayner schertste maar ik was nog niet lang op Elzenhof geweest voor ik ont dekt had dat de hoofdtrek in het karakter van dit onbeminnelijke kind afkeer van haar vader was, zonder dat er eenige reden voor bestond, daar hij nooit iets wreeders deed dan om haar lachen. Zij wilde zelfs geen lekkers van hem aannemen. »Gjj weet nog niet, onder welke onbeschaafde, lieden gij verzeild geraakt zijt, juffrouw Christie," zei de heer Rayner bij dat eerste ontbijt. «Wij eten hier om half twee. Als we later wilden dineeren zouden wij zelf moeten kokenhet is toch al moeielijk genoeg om ons bescheiden aan tal dienstboden te houden. Zij zeggen dat het hier te vochtig is, 't geen met andere woorden beteekentte ver van de stad voor de vrijers om hier heen te komen. Waart gij niet verbaasd over de inkleeding mijner advertentie »Ja, mijnheer Rayner »Mijn vrouw was bang dat zij menige ge schikte jonge dame zou afschrikken door hare barbaarsche kortheid. De zaak was deze dat de gouvernante, die ons verlaten heeft, een echte onderwijzeres van veertig jaar, met een bril en vooruitstekende tanden, ons het leven ondrageljjk de ondervinding zou aantoonen, in hoeverre de aangebrachte wijzigingen aan de verwachting beantwoorden, omdat, wanneer de wet tot regeling van het recht van onderzoek (enquête) zal zijn gewijzigd, toch het reglement van orde zal moeten worden aangevuld en alsdan eene ongezochte gelegenheid zal bestaan om zoo noodig het reg lement van orde in zijn geheel aan eene herziening te onderwerpen. De commissie van rapporteurs heeft gemeend in den geest der kamer te handelen door haar voor te stellen zich met het ontwerp en bloc te vereenigen. Bij kon. besluit is de kapitein T. Cieremans, van het 5e regiment inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op ƒ1560 'sjaars. Verder zijn benoemd bij het wapen der inf., tot kapitein, bij den staf van het wapen, de le luitenant J. van den Berg, van dien staf, werk zaam bij de Kon. Mil. Acad.; bij het 3e reg., de le luit. G. F. G. van Doornum, van het 7e reg. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid is aan O. A. Koorevaar, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebrekeneervol ontslag verleend als opzichter van den waterstaat der 2e kl. benoemd tot opzichter van den waterstaat der 4e kl. W. C. van der Beeke te Amsterdam; en bevorderd tot opzichter van den waterstaat der 2e kl. C. Clausing, thans opzichter der 3e kl. tot opzichter van den waterstaat der 3e kl. A. Pateer, thans opzichter der 4e kl. De 2e luitenant-kwartiermeester S. J. Koster, van het 3e regiment infanterie, wordt met 1 .Sep tember gedetacheerd bij de permanente militaire spoorweg-commissie te 's Hage. van de bezoldiging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers der gemeenten in Nederland, zoodanig, dat daarin meer eenvormigheid heerscht. Het ontwerp eener algemeene politieverordening werd nog vastgesteld en zal dit ontwerp nu weldra in druk verschijnen. Uit Wissekerke werd deze week weder een request verzonden aan de Tweede kamer der staten, generaal inhoudende klacht omtrent het over vloedige wild (hazen.) Meer dan op andere plaatsen schijnt het wild daar onder die gemeente vertegen woordigd te zijn. Moge de derde poging die men aanwendt een gunstig gevolg hebben, want 't vooruitzicht op den oogst daar is ook ver van bemoedigend. (N.-B.) Bij besluit van ged. staten van Gelderland i. d. 9 Mei jl., no 20, werd de raad der gemeente Nijmegen, die, zooals men weet, weigerachtig was gebleven, om een hoofd der school te Hees te benoemen, bedreigd, dat, wanneer de raad tot beëindiging dezer schoolkwestie niet onverwijld zelf een hoofd der school benoemde, ged. staten dan tot die benoeming- zouden overgaan. Dooi den raad werd daarop den 15en Mei besloten op grond van deze bedreiging, welke men onverdiend, ongepast en grievend noemde, bij Z. M. den ko ning in hooger beroep te gaan. Naar aanleiding van dit hooger beroep was de raad door den raad van state uitgenoodigd nadere memoriën en bewijsstukken omtrent dit hooger beroep voor 2 Augustus in te zenden. De raad heeft alsnu besloten aan den raad van state te berichten, dat geene nadere memoriën en bewijsstukken zullen ingezonden worden, hetgeen men onnoodig achtte. Inmiddels is het door ged. staten van Gelderland benoemde hoofd der school te Hees reeds in functie getreden. De kapitein C. J. B. Sprengers zal wegens ziekte alsnog niet in activiteit worden hersteld. In de gisteren te Goes gehouden vergadering van het bestuur der Vereeniging van bu rgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland is be paald, dat de najaarsvergadering zal plaats hebben op Donderdag den 20 September a. s. en dat daarin zullen behandeld worden de volgende stel lingen aDe akte van echtscheiding moet in de regis ters van den burgerlijken stand zijn ingeschreven wil de echtscheiding van kracht zijn. b. Kan de aanslag van een gefailleerde in den hoofd, omslag eener gemeente tot eene bevoor rechte schuld gemaakt worden Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering van de Nederlandsche vereeniging voor gemeen tebelangen, op Maandag den 13 Augustus a. s. te 's Gravenhage te houden, is benoemd de heer H. G. Hartman Jz. secretaris van Goes, die daar zal inleidende wenschelijkheid eener herziening gemaakt heeft. Zij wilde niet praten en mijn vrouw heeft behoefte aan opvroolijking. Zij beweerde dat zij verging van rheumatiek en dreigde mij te vervolgen, omdat ik haar naar zulk een vochtig oord gelokt had. Daarom deden wij een gelofte om ons nooit meer met de oudheid in te laten." >Hoe kon zij zoo iets zeggen van zulk een beelderige plaats?" »Nu ja, ik moet zeggen, dat zij in een zeker opzicht geen ongelijk had. Ik heb het hier zelf wel eens vochtig gevondenmaar mijn vrouw is zoo aan de plaats gehecht, niet waar, Lola »Ja", zei zij, zonder eenige belangstelling. »En daarom blijven wij hier. Een vrouw moet haar zin hebben, en er zijn in dit geval bijzondere redenen voor. Gij moet weten, juffrouw Christie, dat ik een arme drommel ben, geheel afhankelijk van mijn vrouw, niet waar, Lola »Niet heelemaal", zei zij, iets levendiger dan te voren. Eigenlijk toch wel. Zij was een rijke erfgename en ik een losbol, die alles erdoor gebracht had, toen wij trouwden. Zij stelde ver trouwen in mij en gedoogde alleen dat hare vrienden deze eene voorwaarde stelden, dat wij buiten zouden gaan wonen buiten het bereik der verleiding, begrijpt gij, juffrouw Christie Hij sprak met gevoel en zag aan het einde dier gulle bekentenis zijn vrouw teeder aan maar zij bleef even koel. Ik kon niet nalaten medelijden met hem te Eenige dagen geleden werd in 't N. v. d. D. gemeld, dat de groote divisie-manoeuvres in Noord- Brabant dit jaar vermoedelijk niet zouden plaats hebben. Dienaangaande wordt echter aan de Ziu. Crt. geschreven Nu is toch beslist dat de groote divisiemanoeu vres, ditmaal in Noord-Brabant door de le divisie te houden, voortgang zullen hebben. Gedurende een tiental dagen zal de divisie in twee brigades gesplitst worden, die tegen elkander zullen agee- ren en respectievelijk zullen gekommandeerd worden door de kolonels van het regim. grena diers en jagers en van het 4e regim. infanterie. Twee dagen zullen beide brigades echter ver- eenigd manoeuvreeren, éen dag tegen het 3e reg. infant, met cavalerie en veldartillerie gecombi neerd onder zijn, kolonel (Hardenberg), en éen dag tegen het 6e reg. infant, ieder gecombineerd onder zijn kolonel (jhr v. Mühlen). Hierdoor wil men een paar dagen lang den strijd niet tusschen twee gelijke partijen, maar door éen brigade tegen éen overmachtigen vijand doen plaats hebben. gevoelen. Hij was altijd aardig en oplettend voor zijn vrouwmaar 't zij hij opgewekt was en haar trachtte te doen lachen, of stil, zoodat hij zelf behoefte aan opvroolijking had, zij was altijd even saai, mat, traag, loom en sprak alleen als het hoog noodig was, op langzamen, gerekten toon. Zij had de gewoonte om de laatste woorden van een zin te laten wegsterven en ze na eenige oogenblikken, als het ware met inspanning, nog eens overluid te zeggen. Ik werd bang van haar, ontstelde als ik haar onverwachts tegen kwam en voelde mij in haar bijzijn zóo bedremmeld, dat ik, om een einde aan dien pijnlijken toestand te maken, voorstelde om haar na afloop der lessen wat voor te lezen. Zij nam mijn aanbod gretig aan en ik begaf mij nog dienzelfden middag naar het salon, waar ik eenige hoofd stukken uit Adam Bede las, terwijl zij in een wipstoel zat te borduren. Ik hield bij het einde van elk hoofdstuk op, en wachtte op een opmer king, die nooit kwam, hopende op een complimentje over mijn lezen, waarop ik mij nog al liet voor staan. Het eenige wat zij zeide was echter »Dank u," en toen ik vroeg of ik voort zou gaan »o ja, als het u niet vermoeit." Weldra merkte ik dat zij in het geheel niet luisterde en met de handen in haar schoot in den tuin zat te -staren, met een diep neerslachtigen blik, die sterk afstak bij haar gewone onver schilligheid. Ik deed alsof ik niets merkte en las door, totdat zij zulk een wanhopigen zucht slaakte dat ik er van schrikte, onwillekeurig Het geheel zal onder de bevelen staan van den genei-majoor, adjudant des koni-ngs i. b. d. jhr. Klerck. Het Utr. Dbl. verneemt dat de ingenieur le klasse van 's rijks waterstaat P. J. de Quartet voornemens is, met eenige Engelsche en Amster- damsche kapitalisten concessie aan te vragen aan de Nederl. regeering tot droogmaking en inpol dering van het grootste gedeelte van de Zuiderzee en de Friesche wadden. Met ingang van 1 Augustus jl. kunnen per post naar de navolgende plaatsen inN.-Indië, waar stations of halten der N.-I. spoorwegmaat schappij gevestigd zijn, pakketten geheel tot bestemming gefrankeerd worden. le lijn BataviaBuitenzorgBodjong-Gedeh, Buitenzorg, Depok, Meester-Cornelis, Passar-Mingo, Pondok-Tjina, Tjileboet, Tjitajam, Weltevreden 2e lijnSamarangVorstenlanden Brambanan, Bringin, Broemboeng, Delangoe, Djocja, Goendih, Gogodolem, Kalassan, Kalte-Osso, Karang-Sono, Kedoeng-Djatie, Klatten, Lawang, Padas, Poerwo- dadie, Salem, Solo, Srowot, Tangoeng, Telawa, Tempoeran, Tjepper, Toentang (Salatiga), Willem I. Het port bedraagt: tot 1 KG. 1.15, van 1 tot 3 KG. 1.65 en van 3 tot 5 KG. 2.25 per pakket. Tevens kunnen aan diezelfde stations en halten pakketten tot bovenvermeld gewicht, ter verzending naar Nederland en overige landen die pakketpost toelaten, worden aangenomen, dit laatste evenwel ingaande 1 September e. k. De pakketten worden ook dan volledig tot bestemming gefrankeerd. Van Lier's tooneelgezelschap gaf gisteren avond voor een vrij goed bezette zaal De Salon tyroler van G. von Moser. Dit hier vroeger opgevoerd en daardoor bekend tooneelwerk werd door al de acteurs, die er in optraden zeer goed gespeeld en vooral de hoofd personen verdienen lof voor de wijze, waarop zij hun rol opvatten en vervulden. Jammer dat er niet wat meer werk van de regie gemaakt was. Die had er onder meer voor moeten zorgen dat het schoone tooneeltje in het 3e bedrijf, zooals Defreggers schilderij het voor stelt, niet verloren ware gegaan, terwijl ook van de terugkomst van den bankier Lichtenberg en zijn gezin, na het door de schuld van den onkun digen gids genomen modderbad, veel meer partij had kunnen getrokken worden. Dit zijn wel bijzaken, maar die dragen er niet weinig toe bij om den gewenschten indruk op bet publiek te maken. Bij ons tooneelverslag over de voorstelling van Krates pleegden wij onwillekeurig een verzuim door den naam van den heer Ch. de la Mar als bewerker van het volksstuk niet te noemen. Inhoud van de Nieuice Gids van AugustusIn memoriam, mr C. Yosmaer. De Nachtcactus II, door Jac. v. Looij. Kindervreugd in de bewaar- ophield en haar met deernis aanzag. Zij ont stelde, zag mij aan en hield mijne oogen op haar gevestigd als door een betoovering van haar blik, waarmede hij in het diepst mijner ziel scheen te willen lezen. Er kwam een blosje op hare wangen, ik kon onder haar dunne japon haar borst zien hijgenzij strekte haar hand half naar mij uit en ik geloof dat zij op het punt was van mij tot zich te roepen, toen een stem achter haar stoel ons beiden deed opspringen. De heer Rayner was zóo stil de kamer in ge komen, dat wij hem geen van beiden gehoord hadden. »Gij ziet er vermoeid uit, beste Lola, zoudt gij niet een poosje gaan liggen," zei hij. Zoodra zij de stem van haar man hoorde had mevrouw Rayner weer haar gedaante van een beeld aangenomen, evenals een gevoelige plant zich bij de aanraking van ruwe vingers sluit en zóo schielijk dat ik bijna begon te gelooven, toen ik weer op dat strakke gelaat staarde, dat ik mij verbeeld had dien wanhopigen blik en dat vriendelijke gebaar gezien te hebben. Ik bood aan om haar in slaap te lezen, maar zij wees dit bijna kortaf van de hand en met een vormelijk bedankje voor mijn moeite, nam zij den arm van haar echtgenoot, dankte hem dat hij haar shawl om haar heen trok en verliet met hem het vertrek Daarna was haar terughoudendheid tegen mij sterker dan ooitzij scheen huiverig om de kleinste beleefdheid, den geringsten dienst van mij aan te nemen en wilde niet meer door mjj voorgelezen

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1