N°. 181. 131e Jaarna lig. 1888. Donderdag 2 Augustus. Plaatsing van eea Gasmotor. BEKENDMAKINGEN N ati o nale JVI i I iti e. Middelburg 1 Augustus, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1886. T O O N E E L. ÜIIDDELBIRGSCHE COURANT. -y Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmxr te Botterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 Stblno. 95) tot regeling van bet toezicht bij bet oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van A. A. MES Az., om in perceel wijt I no. 311 in de Gravenstraat ten dienste van zijne pianofabriek aldaar, een gasmotor te plaatsen en in werking te brengen dat op Dinsdag den 14 Augustus a. ten raad- huize dezer gemeente, des namiddags te half 2 urtii gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg, den 31 Juli 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS l. b. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1886, behooren- de tot de le en 3e compagnie van het 3e en de 8e, 10e en 12e compagnie van het 4e regiment ves ting-artillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 10 Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, hij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich hij hun korps. Middelburg, den 31 Juli 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS L. B. De St. Ct bevat een kon. besluit van den 28 Juli 1888, houdende nadere vaststelling van het port der gedrukte stukken in het verkeer van Nederland met België. In de St. Ct is opgenomen eene wijziging van de statuten der naamlooze vennootschapMid- delburgsche Maatschappij van Stoomvaart, te Mid delburg. De kolonel H. F. C. Hardenberg, commandant van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, is naar het kamp van Oldebroek vertrokken, tot het bijwonen der schietoefeningen van de artillerie, welke aldaar van 1—18 Augustus zullen worden gehouden. Gedurende zijne afwezigheid zal het commando over het garnizoen worden gevoerd door den luit-kolonel A. A. E. Phaff. Nu het verminderen der salarissen van in be trekking zijnde onderwijzers door ged. staten veelal wordt tegengegaan, slaan onwillige gemeen tebesturen 't geval is voorgekomen te Mont- foort een anderen weg in. Zij geven hun onderwijzers eenvoudig eervol ontslag (de wet kan daaraan niets veranderen) en benoemen, op lager jaarwedden, anderen. In dezelfde gemeente Montfoort wordt echter nog het presentiegeld door de raadsleden genoten. Een voorstel tot niet-uitkeering ervan werd ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. De rekening over 1887 sloot dan ook met een batig saldo van ƒ3000. Toch worden de jaarwedden der onder wijzers verminderd, die er zeker vrij wat meer voor doen dan de raadsleden in verhouding tot het presentiegeld. Reeds de eer lid van den raad te zijn moest als voldoende belooning wor den geacht. AnïhCt.) Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, op morgen, zal door het garnizoen alhier eene groote parade worden gehouden op het Molenwater, te 12 uren. De dd. schutterij zal daaraan niet deelnemen, doch de officieren en het muziekkorps zullen de parade bijwonen. Yan de, bij publicatie van 28 dezer door den aftredenden burgemeester Arie Smit te Vlissingen bekend gemaakte gelegenheid om van hem ten raadhuize aldaar te 2 uren gisterennamiddag te komen afscheid nemen, is een buitengewoon druk gebruik gemaakt zoowel door verschillende corpo ration en commissiën als particulieren. Des avonds werd door de raadsleden in het raadhuis aan den heer A. Smit een afscheidsdiner aangeboden dat zeer geanimeerd was. Tot comité-lid van den hond voor den natio- nalen arbeid is o. a. benoemd de heer M. Salberg te Goes. In de gisteren (Dinsdag) gehouden zitting van den gemeenteraad van Terneuzen werd de gemeen terekening over 1887 aangeboden, welke in ontvangst bedraagt ƒ53.393.53 en in uitgaaf ƒ47.771.76) en dus een goed slot oplevert van 5.621.76). Onder de ontvangsten komt de hoofdelijke omslag voor met 10.843.94) en onder de uitgaven voor kosten van het lager onderwijs met ƒ15.581.45. Tot het voordragen van een dubbeltal personen, die de vereischten bezitten om - tot zetters der directe belasting te worden benoemd, werden gekozen de heeren J. A. de Jonge en P. Moes, beiden aan de beurt van aftreding, zoomede de heeren J. Wieland en R. Walraven. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, in de plaats van den heer J. C. Harte, die daarvoor had bedankt, werd benoemd de heer J. A. Tazelaar. De reclames tegen den lioofdelijken omslag werden bij geheime zitting behandeld. Bij eene bespreking in zake den grintweg van Terneuzen naar Hoek, werd door den heer A. Visser gewezen op de wenschelijkheid tot het maeadamiseeren van den Vlooswijkschen weg, hehoorende tot dien grintweg, waarop door den voorzitter werd toegezegd, dit voorstel in de eerstvolgende vergadering der commissie over dien grintwegin overweging te zullen geven. In de vergadering van notarissen, op Zondag 29 Juli te Groningen gehouden, waren tegen woordig ruim 30 notarissen uit de 3 noordelijke provinciën. Er werd eene commissie benoemd van 4 personen (mr Treub, de Sturler, notaris te Ten Boer, mr A. H. Koning, notaris te Finsterwold, M. Schotman Mz., notaris te Hoogeveen, J. Even- blij, notaris te Amsterdam, lid van het hoofdbe stuur, welke belast is met het ontwerpen van een concept-adres aan den minister van justitie en de vertegenwoordiging, waarin zal worden aange drongen op wettelijke bescherming van het notariaat tegenover de zaakwaarnemerij. Het concept zal worden behandeld in eene vergadering van notarissen en candidaat-notarissen te Utrecht. De vereeniging Het Buitenland, die bedoelt op het voetspoor van andere volken, ook Nederland- schen jongelui gelegenheid te geven in den vreemde te gaan om ook daar Neerland's handel en nij ver heid te bevorderen, wendt zich tot het publiek om steun. Daar het hier niet geldt als hij land verhuizing de lieden te «loozen" maar integendeel het Neder] andsch belang door hen te dienen is het streven dezer vereeniging aanbevelenswaard, ja, kan het ten groot nut voor ons land en volk worden. Omtrent de wijze waarop men haar kan steunen, geeft een dezer dagen verspreide circu laire inlichting, en voorts de secretaris de heer G. M. Boissevan, Amsterdam Tesselschadestraat 4. In een artikel Met twee maten meten getiteld, beklaagt de Maasbode zich over de willekeur door den staat gepleegd ten opzichte van dë drukpers Het blad meent met grond te mogen verwachten, dat het tegenwoordig ministerie hierin verbetering zal brengen, omdat de heer Mackay als kamerlid nog geen jaar geleden hierop zeer krachtig bij de toenmalige regeering aangedrongen heeft, j «Wat is het geval? schrijft de Maasbode. Als men een courant verzendt, die hoogstens 25 gram weegt, dan moet men die bezwaren met een postzegel van een hal ven centwil men daarentegen een cent besteden, dan mag de cou rant zoo zwaar zijn als men verkiest. De Maas bode b. v. kost dagelijks cent aan port, omdat hij niet meer dan 25 gram weegt. Andere bladen wegen veel meer dan 50 gram, doch behoeven niet meer dan 1 cent te betalen. Dat is onrecht vaardig dat is de groote pers bevoordeelen boven de kleine. Tot de laatste behooren de bladen van hoogstens 25 gram, tot de eerste die, welke grooter gewicht hebben. Wij hebben een gewoon vel gewogen van het Nieuws van den Dag, het woog 19, een van het Handelsblad en we kregen 42 gram, de N. R. Ct. weegt 34 en het Dagblad 35 gram. Het eerste heeft in den regel wel eens 3, des Zondags 5 bladen, d. i. 95 gram, het tweede 3 of 126, het derde 3 of 102, het vierde 2 of 70 gram. Men ziet hieruit reeds, hoe groot de ongelijkheid is, maar al wilden die bladen 10 bijvoegsels nemen en 2 of 300 gram, ja al wilden zij 999 gram wegen, toch betalen zij slechts 1 cent. Voorts verwijst het blad naar wat te dezer zake door het kamerlid Heldt, werd aangevoerd tegen het argument van den vorigen minister van waterstaat en brengt tevens in herinnering, hoe toen de heer Mackay, thans minister van binnenlandsche zaken, zijn volkomen instemming betuigde met deze argumenteering van den heer Heldt. Nu bij de uitbreiding van het kiesrecht de z. g. kleine pers ook een uitgebreider taakte vervullen heeft, hoopt de Maasbode, dat onze regeering aan de bestaande onrechtvaardigheid een eind zal maken. Dat het nu pas opgetreden ministerie zegt het blad velerlei zorg en arbeid heeft, wordt door ons zeker niet over het hoofd gezien, doch wat hier gevraagd wordt, is de arbeid van misschien enkele urengeringer arbeid ter wegneming eener groote onrechtvaar digheid zal wel zelden geëischt worden. De Echo, volksblad voor Nederland, meent dat de Nederlandsche regeering veel kan doen, om het aan landverhuizers zonder geld mogelijk te maken zich in Transvaal te vestigen, nl. door van haar crediet en van haar onbesproken naam gebruik te maken. Wat tot dusver, op dit gebied, door het par ticulier initiatief is tot stand gebracht, is weinig zaaks en kon ook, uiteraard niets anders zijn. Maar aangenomen, dat een combinatie van aan zienlijke Nederlanders zich voor de onbemiddelde landgenooten, die zich naar een ander deel der aarde wenschen te verplaatsen, in de bres willen stellen, door zich aan het hoofd te plaatsen van een emigratie-commissie, dan zou de Nederland sche staat, door aan dit denkbeeld haar sanctie te geven en rente en amortisatie van het op te nemen kapitaal te garandeeren, tegelijkertijd de levensvatbaarheid van zulk een heilbrengende corporatie waarborgen. Ontworpen op groote schaal want wat helpt een knutselonderneminkje, dat per jaar 20 tot 30 personen expedieert zouden de zich aanbie dende landverhuizers, bijv. eenmaal per maand, per scheepsgelegenheid naar Durban of Delagoa- baai, en van daar verder Transvaal in, naar op degelijken voet in te richten nederzettingen van het comité kunnen worden vervoerd. De voor geschoten transportkosten en het geld voor in richting en uitrusting uiterst matig natuurlijk zouden moeten worden inverdiend, door bijv. het werken op de onderneming, voor half geld, gedurende een zekeren tijd verplichtend te stellen. Na afbetaling van het voorgeschotene zouden de gebenifioeerden natuurlijk vrij zijn te doen wat en te gaan waarheen zij zouden verkiezen. Zij zijn alsdan geen vreemdelingen meer in het nieuwe land en hebben ruimschoots gelegenheid gehad naar een passenden werkkring om te zien. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, Nederlanders zonder eenig fortuin een onbezorgd leven in een heerlijk land te bezorgen, aan de geldschieters in Nederland een flinke interest te verschaffen en in Transvaal een uitgebreide kolonie van degelijke, volhardende werklieden te vestigen, die zichzelf en het land hunner inwoning in waarde zouden doen stijgen. Alsdan zou het ook geen bezwaar zijn, vrouw en kinderen mede te nemen. De vrouwen en kinderen zouden hun passagekosten evengoed en even spoedig op de hoeven der on derneming kunnen inverdienen, want in een land als Transvaal komen steeds handen te kort. De Echo onderwerpt dit denkbeeld aan het oordeel van hen, die in staat zijn, het uit te voeren, hopende, dat het in goede aarde moge vallen. Als volkstooneelspelschrijver moet Rosier Faas- sen in den smaak van ons publiek eerlijk deelén met Justus van Maurik. Heeft de directie Van Lier een vergelijking willen maken door twee avonden achter elkander van beide schrijvers een stuk op te voeren Wij weten niet aan wien het Middelburgsche publiek de eérepalm reikt, maar wel weten wij dat het overgroote getal van het aanzienlijk contingent toeschouwers gisteren avond, die in den schouwbuvg op hefMol en water de opvoering van Krates bijwoonden, voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Van alle zijden hoorden wij uitroepen: «Wat is dat mooi!" «Wat spelen ze goedZouden wij ook niet gaarne het eerste volmondig willen onderschrijven, het laatste volgaarne. Aan de lezers van Eigen Haard was het ge gund met Krates het eerst kennis te maken. Het is de geschiedenis van een armen gebochelden knaap, wiens vader zich dood drinkt. Alleen op de wereld gelaten, door niemand bemind maar zelf ook niemand of. niets liefhebbend behalve zijn kleinen hond, een verstootelingjen verminkte als hij, ontvlucht hij na den dood zijns vaders het huis, waar de vrek en ziel verkoop er Strijkman zich van zijn armzalige bezittingen meester maakt. Maar uit den verachten »kriek," den States,'' groeit een groot kunstenaaralvorens de wereld hem echter als zoodanig erkent heeft hij een hobbelig levenspad af te leggen. Paljas in een kermistent, waar zijn eerste onderricht in de muziek door een Duitsch straatmuzikant geleid wordt, is het zijn dagwerk het publiek met clownsgrappente vermaken, terwijl zijn hart smacht naar het instrument, waaraan hij zulke jheerlijke tonen weet te ontlokkenzijn eenige troost, behalve de goede Juffromo Keetje, in zijn verdriet en vernedering. Dank zij den «edelen" dokter Abels wordt het talent van Krates ontwikkeld. Als wij hem na tien jaren terugzien is hij be roemd en geëerd. Hij staat op het punt ook schatrijk en een gelukkig echtgenoot te worden; en wordt dit ten laatste ook trots de schelmen streken van Strijkman en de kleine coquetterieën van juffrouw Augusta. De deugd is beloond en de ondeugd ontmaskerd niet gestraft. Dit laatste zijn zoo van die kleine inconsequenties, waaraan zich zelfs een schrijver van volksstukken schuldig maakt. Want een echt volksstuk is Krates, met al den aankleve van dien met de »edele" en de «slechte" menschen, een middel soort, in het werkelijke leven het gros der menschen, schijnt er in dergelijke tooneelspelen niet te bestaanmet de roerende scènes van een sterfbed en de gebeden eener stervende; meteen «akelig" dronkemanstafreel maar ook met de grappen en kwinkslagen en gechargeerde grimes. In één woord Krates is vol van die huilerige en grappige effectjes, welke voor de liefhebbers van Van Mauriks novellen en schetsen de grootste bekoor lijkheid vormen. Bovendien is Krates uit een roman getrokken, en tooneelstukken uit romans gefatsoeneerd be antwoorden hoogst zelden aan de meest beschei den dramatische eischen. Het toeval moet op het tooneel aanvullenwat de romanschrijver anders met uitvoerigheid kan verhalen er ont staan hierdoor diepe afscheidingen tusschen de handelingen op het tooneel, welke het den toe schouwer niet altijd gemakkelijk valt aan te vullen. Daardoor krijgen enkele gedeelten iets vaags, iets schetsmatigs, zoo bijv. in Krates de liefdesgeschiedenis tusschen Dorus en Augusta. Maar nog eens Krates is een volksstuk in zoo veel afdeelingen en zooveel tafreelen met een tiental jaren tusschenruimte. Dit zegt genoeg en bovendien het is kermis. Van het spel der dames en heeren artisten kunnen wij met grooten lof getuigen. In de allereerste plaats zij genoemd de jongeheer De la Marzijn rol was niet gemakkelijk, maar zij werd met talent en toch met kinderlijken een voud vervuld. De heer André als Strijkman heeft in de geliefde volksfiguur als «schelm" het leeuwen aandeel in het succes van den avond gehad. In de tafreelen Roofvogels en Ontmaskerd werd hij uitstekend terzijde gestaan door Mw. Albregt Engelman, maar deze laatste is ook een artiste de race, die aan de kleinste rollen relief weet te geven en tot aan de geringste kleinigheden de grootste zorg besteedt. Tegen dit laatste heeft de heer Ch. de la Mar gisterenavond nog als eens gezondigd. Van zekere nonchalance in zijn spel was hij ditmaal niet vrij te pleiten. Van een verre reis terugkomend treedt men bij oude vrien den anders binnen dan alsof men eens even «aan loopt". Geen heer houdt in het bjjzijn van dames

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1