N'. 180. 131® Jaargang. 1888. W oensdag 1 A ugustus. BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Middelburg 31 Juli Kerknieuws. Dit blad verschijnt da g e lij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie i): 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsrumIr. der Oproeping van verlofgangers lichting 1885. Landbouw. MIDDELBIRGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A, van Nieu wenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en adv ertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebnrean van Nijgh van Uitmak te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gelet op eene missive van den commissaris des konings in Zeeland, brengt ter kennis van zeevarenden, dat tenge volge van voorgenomen militaire oefeningen in het vaarwater Haringvliet, heneden Helle- voetslnis een gedeelte daarvan voor de scheep vaart onveilig zal zijn van 2329 Augustus e. k. Het onveilige gedeelte zal aan de zuidzijde zijn afgesloten door twee zwart geschilderde anker- boeivormige tonnende henedensté op geen grooteren afstand dan 1000 Meter heneden de haven. De zuidelijke grens van het vaarwater aldaar zal gedurende de oefeningen worden aangeduid door twee wit geschilderde huiktonnen. Des nachts zullen ongewone lichtverschijnselen kunnen worden opgemerkt tengevolge van tijde lijke verlichting door electrisch licht. Middelburg 30 Juli 1888. De burgemeester voornoemd F. ERMERINS L.B. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling [Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1885, hehooren- de tot het regiment grenadiers en jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e regiment infanterie, het korps genietroepen (de vestingtelegrafisten uitgezonderd) en de le, 2e en 3e compagnie hos pitaal soldaten, om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen hij hun vertrek met groot verlof medegenomen, henevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zjj moeten zich vooraf, en wel op Maandag den 6 Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner -woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden hij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 30 Juli 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS L. B. Met dezen dag is het burgemeesterschap van den heer Arie Smit over Vlissingen geëindigd. Een belangrijk tijdvak in de geschiedenis dier gemeente ligt achter ons een tijdperk dat spreekt van ernstig streven, krachtig willen, van voort varendheid en vast vertrouwen op de toekomst. Burgemeester Smit zag tegen geen bezwaren op; hij tastte door. En zag hij soms mis, zij, die daarom het hardst den staf over hem braken, verloren uit het oog dat niets grootsch tot stand wordt gebracht zonder misslagendat wie niets doen geen fouten begaan maar ook de maatschappij geen stap vooruit brengen. Burgemeester Smit hield stand, hoeveel bezwa ren hij ook ondervond. Eigenbelang, bekrompen heid en persoonlijke geraaktheid waren oorzaak dat men hem zoo dikwijls tegenwerkte. Hun, die niet metbem meegingen uit vaste overtuiging dat de door hem aangewende middelen niet tot het gewenschte doel zouden leiden, zal men daarvan geen verwijt mogen maken, maar niet alle oppo sitie kwam voort uit die eerlijke meening. En toch, die tegenwerking prikkelde den heer Smit te meer. Dathjjnu toch heengaat wijzijndelaatsten, die hem daarvan een verwijt zullen maken, maar wij betreuren het feit en vooral dat alle pogingen om hem nogmaals op zijn besluit te doen terug komen schipbreuk leden. Wij zien hem met leedwezen heengaan, omdat wij dit achten tegen het belang van Vlissingen, tegen dat van een groot deel van Zeeland; wij doen dit uit hetzelfde beginsel, waarom wij nog niet lang geleden een wenk gaven, een idee op perden, waarvan de opvolging hém wellicht had behouden voor ons gewest. Hoezeer ook door zeer velen gesteund is die wenk niet opgevolgd; gingen zij, die daartoe geroepen werden, op dat idee niet in. Zij hadden andere begrippen dan wij, die nog steeds, uit practisch oogpunt, in ver band met de eigenaardige belangen van Zeeland, de gevallen beslissing blijven betreuren, welke aan het besluit van den heer Smit wel niet vreemd zal zijn. De toekomst zal uitspraak doen, of wij zoo verkeerd zagen, maar voorshands blijven wij op dit punt vasthouden aan onze eerste meening. Aan dit alles is echter nu niets meer te ver anderen. De heer Arie Smit zal Zeeland verlaten en wij tellen een voortvarend man, iemand waar aan wij zooveel behoefte hebben, minder. Hem zij op dit oogenblik, niet uit naam van Vlissingen dit is reeds gisteren in den raad dier gemeente geschied maar zeker met instem ming van velen daarbuiten, dank gebracht voor al wat hij deed, voor zijn ijverig pogen om Vlis- singen's belangen te bevorderen en daarmee den vooruitgang van ons gewest te dienen. Veel van hetgeen hij tot stand bracht kan eerst in de toekomst vruchten dragen. Moge het hem gegeven zijn die nog te aan schouwen, dan zal er zeker, naar onze meening, een rechtvaardiger oordeel geveld worden over zijne daden dan nu menigeen doet, en zullen allen instemmen met de overtuiging dat de heer Arie Smit gerekend moet worden onder de meest voortvarende, de meest wakkere burgemeesters van Vlissingen. Z. Exc. de minister van staat mr J. Heems kerk Azn., lid van den raad van state, vierde gisteren zijn 70en verjaardag, geheel in overeen stemming met zijn wensch, huiselijk en in den familiekring. Niettemin vloeiden de betuigingen van belangstelling den 70-jarigen staatsman van alle kanten toe. Tegenwoordige en vroegere ambtgenooten, tal van autoriteiten en vele be langstellenden betoonden hetzij door persoonlijk bezoek, hetzij door het zenden van gelukwenschen hun sympathie. Naar men verneemt had de heer Heemskerk reeds vroeger, in verband met de daartoe te zijner kennis gebrachte voornemens, voor een publiek huldebetoonbepaaldelijkbedankt, meenende dat de aard van zijn ambtelijk leven daarop geen aanspraak gaf. De Eerste kamer der staten-generaal heeft gisterenavond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn verschillende stukken en de laatstelijk door de Tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen zijn ver zonden. Deze zijn hernieuwd, waarna de sectiën bijeen kwamen tot verkiezing van hare bureau's. Heden, Dinsdag, worden de ingekomen wets ontwerpen onderzocht. De heer Bahlmann is bezig een wetsontwerp samen te stellen tot invoering van graanrechten: althans dat valt af te leiden uit een hoofdartikel van het Venl. Weekblad, verzekert het Vaderland. Bij het uiteengaan van de Tweede kamer zijn aanhangig gebleven de volgende wetsontwerpen of voorstellen a. voorstel-Domela Nieuwenhuis betreffende maatregelen tegen de gedwongen winkelnering; de rekeningen van Ned.-Indiëbekrachtiging van twee overeenkomsten met de Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij wijziging der marine-begrooting, dienst 1887, waaromtrent het voorloopig verslag nog niet is uitgebracht b. bekrachtiging eener provinciale heffing in Frieslandtoepassing van de hij het wetboek van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming c. nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijnwijziging van het invoerrecht op azijn, waaromtrent het voorloopig verslag of ver slag is uitgebracht d. het voorstel vau de heeren De Savornin Lohman en Schaepman tot herziening van het reglement van ordehet voorstel van den heer De Beaufort c. s. omtrent de uitgave van een kort verslag van de handelingen der kamer, waarover het (eind)verslag is vastgesteld, zoodat heido voorstellen in staat van wijzen verkeeren. Men meldt dat een koninklijk bevel naar Indië gezonden is, strekkende tot opheffing van het besluit, waarbij aan de heeren Sol en De Sturler het verbljjf in een gedeelte van Indië is ontzegd. Met ingang van 1° September a. s. is de officier van gezondheid J. C. S. Pichal, van het 6e reg. it's,, hij de E. M. academie Du de officiér van gezondheid J. Rentmeester van laatstgenoemde inrichting bij eerstvermeld regiment te Breda overgeplaatst. Bij kon. besl. is benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Leeuwarden, voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Bolsward, mi- Th. C. van Eyk Bijleveld, adcocaat en procureur .te Amsterdam. Verder is ingetrokken de benoeming van W. M. D. van Wely, tot ontvanger voor de accijnzen op wijn, gedistilleerd, zout, bier en azijn en zeep te Amsterdam, met bevestiging in zijne tegen woordige betrekking van ontvanger der invoer rechten, accijnzen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Maastricht c. a., en benoemd tot ontvanger voor de accijnzen op wijn, gedistilleerd, zout, hier en azijn en zeep te Am sterdam, J. W. Veen Vaick, ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Schiedam tot directeur van het rijkstelegraafkantoor en brievengaarder te Krimpen aan de Lek in benoemd J. Zoeter, thans telegrafist der 2e klasse. Met 18 Augustus a. worden geplaatst aan boord van Zr Ms schroefstoomschip le klasse Jan Wil lem Friso, de adelborsten der le klasse P. P. van Bosse, C. L. van Buuren, F. H. de Koek van Leeuwen, M. J. van Alphen de Veer, J. H. A. van Barneveld, P. H. Cool, J. L. von Leschen, J. W. F. de Wal, P. A. Bik, jhr O. F. L. Holmberg de Beckfelt. H. F. Cox, J. M. Eyken Sluyter, A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn, jhr J. A. van Geen, J. A. van Hooff, J. M. vanWicke- voort Crommelin, en H. van der Slooten, en de adjunct-administrateur A. G. ter Cock en aan boord van Zr Ms wachtschip te Helle- voetsluis, met 1 September a., de adelborsten der le klasse J. H. Zeeman, P. H. D. Schuttevaer A. C. de Joncheere, H. J. Boldingh, J. B. M. ten Bosch, E. van Assum, M. Schoo, A. A. Visser, L. A. van der Stok, F. W. J. Groene boom, J. Hofstede, K. van Andel, J. R. van Osselen en M. J. Reynvaan, en de adjunct-administrateur C. P Soutendam; terwijl de adjunct-administrateur H. G. Havik, dienende aan boord van eerstgemeld stoomschip, met eerstgemelden datum wordt op non-activiteit gesteld. Niet enkel te Tilburg, aldus schrijft men aan het Hdbld. uit Noord-Brabant, maar ook te Goirle en in de Langstraat bestaat de gedwongen win kelnering, koopdwang, winkeldwang of hoe men het noemen wil. Te Eindhoven doet het euvel zich slechts in zwakken vorm voor, daar de arbeidersbevolking er zich met kracht tegen verzet, Te Goirle en in de Langstraat bloeit het stelsel reeds vele jarenzelfs toen de nijverheid den werkgever aanzienlijke winsten verschafte, dwong men den arbeider te koopen waar de werk gever wenschte. Deed hij dit niet, dan werd hij ontslagen. Van de vijf groote nijverheidsinrich tingen te Goirle honden er tegenwoordig drie op groote schaal een winkel voor de eerste levens behoeften op na. Gelukkig valt het waar te nemen, dat enkele patroons beginnen te begrijpen dat zij door den winkeldwang onrecht tegenover den arbeider plegen. Ter aanvulling van de door den minister van justitie aan de gemeentebesturen gestelde vragen, teneinde op de hoogte te worden gesteld van misbruiken, die in sommige Btreken van het land zouden bestaan en in het algemeen met den naam gedwongen winkelnering worden aange duid", heeft de commissaris des konings in de provincie Gelderland de twee onderstaande vragen daaraan toegevoegd a Is geheele of gedeeltelijke uitbetaling van het loon op andere wijze dan in geld (bijv. in huisvesting, brandstoffengenot van een stuk grond, levensmiddelen enz.) en het op crediet leveren van waren, onder alle omstandigheden onvoorwaardelijk nadeelig voor den werkman gebleken b Heeft in uwe gemeente uitbetaling van werkloonen (bijv. door steen- of andere fabrikanten aan hun werkvolk, door de scheepbevrachters aan sjouwerlieden enz.) in tapperijen en koffie huizen plaats en zoo ja, is zoodanige gewoonte niet in strijd met de belangen van den werkman te achten, die daardoor allicht tot het maken van verteringen genoodzaakt wordt? Het groothertogdom Luxemburg is toegetreden tot de internationale unie voor de bescherming van werken van letterkunde en kunst. Op verzoek van het Vosmaer-comité, maken wij vrienden en vereerders van mr C. Vosmaer er op opmerkzaam, dat het zeer wel mogelijk i3, dat bij de verzending der circulaire de een of ander geheel onwillens is overgeslagen. Personen, geneigd tot deelneming aan de hulde der nagedachtenis van Vosmaer te brengen, wordt op verzoek gaarne eene circulaire toegezonden door den secretaris P. A. M. Boele van Hensbroek, 10 Zoutmanstraat, 's Gravenhage. In verband met een schrijven van Z. Exc. den minister van oorlog, zal door den algemeenen Nederlandschen wielrijdersbond eene oproeping worden gedaan voor vrijwillige deelname van wielrijders, aan de van 3 tot 13 September e. k. te houden najaarsmanoeuvres van de le divisie in Noord-Brabant. In eene vergadering van belanghebbende oes terkweekers, op 26 dezer te Bergen op Zoom gehouden, is besloten de statuten van de Coöpe ratieve vereeniging voor den oesterhandel, geves tigd te Ierseke, zoodanig te wijzigen, dat al de oesters der leden door of namens de vereeniging verzonden worden. De meerderheid der oesterkweekers heeft zich daarbij aangesloten, zoodat de vereeniging voor het aanstaande seizoen over verreweg het groot ste gedeelte van den oestervoorraad op de Schelde zal beschikken. (Get.) Bij de heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid van ,den gemeenteraad van Nieuwerkerk bleek dat de heer L. Koopman Pz. met 61 stemmen was gekozen. De overige 27 uitgebrachte stem men verkreeg de heer Job van der Have Az. Te Rotterdam is aan mej. C. Schippers, gebo ren te Cortgene de akte als vroedvrouw uitgereikt. De heer H. J. Schoolland, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Colijnsplaat, heeft voor het beroep naar Doesburg bedankt, Voor de meer dan 350 vacante predikantsplaat sen bij de herv. kerk is thans geen enkele candidaat meer beroepbaar, terwijl de 14 candidaten, die in Mei 11. tot de evangelie bediening zijn toegelaten, reeds allen een beroep hebben aangenomen. De heeren H. Pos te Utrecht, en J. H. Schreuders te Rotterdam, die nog beschikbaar zijn, stellen zich echter nog niet beroepbaar. Naar men met zekerheid verneemt zegt de Zwolsche Ct. - is ds Kuyper te Nunspeet door de synode in zijn beroep ter zake de uit spraak van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, waarhij hij uit het predikambt is ontzet, niet ontvankelijk verklaard. Men schrijft ons uit Bruinisse Evenals op vele andere plaatsen is het ook op het eiland Duiveland treurig gesteld met den landbouw. Eerstens door den langen en sterk afwisselenden wintertweedens door de langdurige droogte en koude in het voorjaar en ten derde door de geweldige regens der laatste weken. De roode klaver is voor het meerendeel doodgevroren en die nog overbleef was zoo zwak dat er bijna niets geen ontwikkelingsvermogen in zat. Het weinige hooi dat er aldus nog van kwam is grootendeels door den regen bedoiwen. Met de lucerneklaver was dat niet zoo erg, de meeste groeiden goed, doch het hooi daarvan heeft meestal ook veel geleden. Het kanthooi is bijna niets waard en het weihooi heeft ook zeer veel te verduren; Donderdag en Vrijdag is er nog al wat binnengehaald, doch gedurende den nacht van Vrijdag op Zaterdag viel de regen weder by stroomën neder. De aardappelen, die uitstekend te velde stonden en een ruim beschot beloofden, zijn op verscheidene plaatsen weder door de bekende ziekte aangetast en zullen bjj voortdu- renden regen zeker erg over stuur gaan, er worden reeds zieke exemplaren aangetroffen van het vlas zijn enkele partijtjes voldoende, vele minder voldoende, doch verscheidene in het geheel niet tot eenige waarde gekomen. De tarwe en wintergerst liet bij het uitgaan van den winter reeds veel te wenschen overenkele partijen zyn door toevoeging van kunstmest*

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1