N'. 179. 131® Jaargang. 1888; Dinsdag 31 Juli, BEKENDMAKINGEN. Middelburg 30 Juli. Onderwijs Kerknieuws. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naai plaatsn in te. Veemarkt te Middelburg. IHIDDË Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Donderdag den 2 Aug. a. s., van des voormid dags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg den 30 Juli 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, S C H O R E R. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. Zeer uiteenloopend luidt zooals begrijpelijk: is het oordeel der bladen over de aanneming der bankwet. Het Hbld. over de aanneming der bankwet kennelijk niet ontevreden, betreurt het alleen, dat door verwerping van het amendement-Haffmans de wet min of meer tot eene partij-kwestie is geworden en een eenigszins impopulair karakter verkregen heeft. Nog minder tevreden over de verwerping van het amendement-Haffmans is blijkbaar de N. R. Ct., die in haar kameroverzicht schrijft «Terwijl de liberale partij tijdens den duur dei- vermoeiende debatten getoond heeft steeds oog te hebben voor het algemeen belang, dat ook betrokken was bij het voortbestaan der Neder- landsche bank als circulatiebank; terwijl zij mede gewerkt heeft om wijzigingen die te diep ingrepen in het leven der bank ter zijde te stellen, hoeveel goede redenen daarvoor overigens ook konden bijgebracht worden, heeft de rechterzijde de aanneming onmogelijk gemaakt van het eenige voorstel dat, zonder het leven van de bank aan te tasten, aan den staat eene belangrijke bate had kunnen verzekeren". De houding der regeering tegen de verlenging van het bankoctrooi wordt door Tijd en Standaard geprezen en ook door het Centrum toegejuicht. Wij wenschen den minister van financiën van harte met zijn zevendaagschen veldtocht en glans rijk bevochten overwinning geluk, zegt laatstge noemd blad. Tegen de verwachting van sommigen bij zijn optreden geuit, heeft hij bewezen voor zijn taak best berekend te zijn en zijn tegen stander, zelfs den zoo gevreesden heer Van der Loeff, te kunnen staan". Het Dagblad van Z.-Ii. en 1s-Gris van oordeel, dat de minister van financiën met rechtmatigen trots mag terugzien op dit eerste succes van zijn ministrieelen arbeid. Het Vaderland betreurt de verwerping van het amendement-Haffmans, «niet alleen omdat daar door den staat zonder eenigen grond eene bate ontgaat, die door den heer Yeegens zeker op 1.200.000 niet te hoog werd becijferd, maar ook omdat zij een noodeloos odieus karakter geeft aan eene bankwet, met welker hoofdbeginsel bijna alle kamerleden zich van ganscher harte konden vereenigen". Hoogst ontstemd is de Amsterdammerdie in tal van opzichten het ontwerp onaannemelijk achtte. De verwerping van het amendement- Haffmans vindt het blad ongehoord. Om politieke redenen heeft, zegt het blad, de rechterzijde aan de pressie van de bankdirectie en de regeering toegegeven. liet Nieuws van den, Dag schrijft aan het slot van haar overzicht van de laatste debatten: «De minister ontving veler gelukwenschen en de bank zeker niet minder. Toch willen we aan het einde van het grondig debat niet ont kennen dat de aanneming van het wetsontwerp ook al hadden we eenige beslissingen anders gewenscht, ons verheugt, omdat en dat is de hoofdzaak aan den staat in elk geval nu een billjjk aandeel in de winsten is verzekerd en de bank krachtig zal kunnen voortwerken, ook in het nationaal belang." De commissie van rapporteurs uit de vereenigde vergadering der staten-generaal over het wets voorstel tot regeling van de voogdij over H. K. H. prinses Wilhelmina, is Zaterdag bijeengekomen tot vaststelling van het voorloopig verslag, hetwelk, door de vele bijzonderheden bij het afdeelingson- derzoek ter sprake gebracht, vrij omvangrijk is. Naar aanleiding van het geval dat een belas tingplichtige, die in de laatste dagen van een kwartaal was verhuisd, wegens zijne nieuwe wo ning niet over dat kwartaal is aangeslagen, hoewel hem wegens zijne vorige woning over datzelfde tijdvak ontheffing is verleend, heeft de minister van financiën herinnerd, dat de belastingplichtige ook hij verhuizing in de laatste dagen van een kwartaal, over dat tijdvak, wegens zijne nieuwe woning aangeslagen behoort te worden, terwijl op zijne tijdig ingediende aangifte voor denzelfden tijd ontheffing wegens de verlaten woning moet worden voorgesteld. Daar de ontvangers soms verzuimen waarschu wingen personeele belasting no 31 te doen uit reiken, wordt door denzelfden minister in herinne ring gebracht, dat die uitreiking gevorderd wordt zoowel hij de perceelen, die na 15 Mei zijn in gebruik genomen, als hij het bezorgen van aan- slagbilletten aan belastingschuldigen, die zonder aangifte zijn verhuisd. Mochten de voorschriften onverhoopt niet wor den nageleefd, dan zal voortaan bestraffing in overweging worden genomen. Bij kon. besl. is ridder J. Panerai, laatstelijk gezantschapssecretaris aan het Italiaansch ge zantschap bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Yerder is voor het tijdvak van 1 September 1888 tot en met 31 December 1889, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg be noemd dr J. E. Couvée. Nog zijn benoemd: a tot adelborsten der le kl. hij de zeemacht de adelborsten der 2e kl., le afdeeling bij het koninklijk instituut voor de marine te Willems oord, L. C. van Buuren, J. H. Zeeman, F. H. de Koek van Leeuwen, P. H. D. Schullevaer, M. J. van Alphen de Veer, A. C. de Joncheere, J. H. A. van Barneveld, P. H. Cool, H. J. Boldingh, J. L. von Leschen, J. B. M. ten Bosch, J. W. F. de Wal, E. van Assum, P. A. Bik, M. Schoo, A. A. Visser, jhr O. T. L. Holmberg de Beckfelt, L. A. van der Stok, H. T. Cox, F. W. J. Groeneboom, J. Hofstede, J. M. Eyken Sluyter, A. C. W. baron van Haersolte van den Doorn, K. van Andel, jhr J. A. van Geen, J. A. van Hooff, J. M. van Wickevoort Crommelin, J. R. van Osselen, H. van der Slooten en M. J. Reynvaan b tot 2e-luitenant hij het korps mariniers, de adelborst der 2e kl., le afdeeling bij gemeld instituut, P. S. Groen 2o bepaald, dat de adelborst der 2e kl. D. J. A. G. F. van den Steen van Ommeren, wanneer hij, bij een na verloop van drie maanden te ondergaan geneeskundig onderzoek, geschikt mocht worden bevonden voor den zeedienst, als nog tot adelborst der le kl. zal worden benoemd, en alsdan zal rang nemen tusschen de adelborsten der le kl. M. Schoo en A. A. Visser. Ook zijn benoemd tot adjunct-administrateur hij de zeemacht, de asspirant-administrateurs G, W. Erfmann, C. P. Soutendam, A. G. ter Cock, C. J. Eeg en H. W. Stoelman. Eindelijk is de directeur van het rijkstelegraaf kantoor te Schoonhoven, W. W. Knoth, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontheven en benoemd tot telegrafist der eerste klasse. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 2en Augustus a. s. niet plaats hebben. Is De Ingenieur wel ingelicht, dan zal eerlang eene wijziging ingevoerd worden hij het depar tement van waterstaathandel en nijverheid, waarbij het aantal afdeelingen met éene wordt verminderd. De afdeeling waterstaat B (spoor wegen) zal namelijk worden gevoegd bij andere afdeelingen. Deze wijziging gaf waarschijnlijk aanleiding tot het minder juiste bericht, dat het voornemen zou bestaan het hoofdbureau voor den aanleg van staatsspoorwegen op te heffen. Van zoodanige opheffing is aan genoemd blad niets gebleken en komt het ook onwaarschijnlijk voor- Door den heer Domela Nieuwenhuis is aan de verveners op hun laatste schrijven het volgende antwoord gezonden Medeburgers Ongeveer een maand geleden zond ik mijn antwoord op u.we uitnoodiging, met een voorstel mijnerzijds. Sinds dien tijd vernam ik niets en nu eindelijk blijft gij hij uwe uitnoodiging, die, zooals ik aanwees, geen zin heeft. Op die wijze zullen wij de zaak niet tot klaarheid brengen. Gij beweertdat ik den bewijslast van mij afwentel. Dit is onjuist. Wat toch is het geval? Ik deelde de uitgaven voor de productie mede en tevens de turfprijzen, gelijk ze mij waren ver strekt als resultaat van talrijke inlichtingen te Weststellingwerf. Voor de juistheid dier cijfers kan ik verwijzen naar K. Nieuwenhuis te Wil lemsoord en A. Emmenes, graver en baggerman, thans alhierdie volkomen in staat zijn ze te bevestigen. Ik poneerde dus, en dan rust op den tegenspreker de last om te bewijzen, dat ik on juist poneerde. Gij zegt dat ik gelogen heb. ueiusfc nu op mij de last om te bewijzen, dat ik gelogen heb Een ieder zal toestemmen, dat al tracht gij behendig de zaak om te draaien, de ware toedracht is gelijk ik haar nu meedeel. Ik wacht dat bewijs nog altijd af, maar blijf intusschen bereid mijn voorstel te handhaven. Indien gij voor eene commissie, samengesteld op de voorgestelde wijze, wil en kunt bewijzen, dat mijne cijfers onjuist zijn, welnu ik verklaar nog maals mij aan het oordeel dier commissie te onderwerpen. Echter daartoe is het niet vol doende, dat een of twee bereid zijn, maar al de onderteekenaren der uitnoodiging, om een ruimer en heter overzicht over het geheel te krjjgen. Mocht gij niet willen of niet durven voldoen aan dit billijk] voorstel, tegen de juistheid waar van nog niemand in de pers, die mij anders vijandig genoeg is, opkwam, dan moet ik het beschouwen, dat gij liefst in deze materie het publiek niet tot klaarheid wilt brengen. Het D. v. Z.-H. schrijft Wij maakten in ons artikel over de voogdijwet melding van een gerucht, volgens hetwelk het ontwerp, door net vorig kabinet den koning aan. geboden, niet door Zijne Majesteit zou zijn goed gekeurd. Van geachte zijde deelt men ons mede dat die voorstelling van zaken onjuist was. Het bedoelde ontwerp, door den toenmaligen minis terraad vastgesteld en met de memorie van toe lichting door al de toenmalige ministers onder teekend, heeft de volle en volkomen goedkeuring van Z. M. erlangd en werd, op HDs. last, bij den raad van state ingezonden, waarna dit college daarover heeft geadviseerd, nog vóór de optreding van het tegenwoordig kabinet. Naar het Dagbld. verneemt zou er eenige kans bestaan dat het ontwerp-voogdijwet nog gedurende deze zitting der Staten-Generaal in de vereenigde vergadering der beide kamers, in openbare behan deling zou komen. De verjaardag van H. M. de koningin 2 Augustus zal op het Loo o. a. worden gevierd door een kinderfeest voor H. K. H. prinses Wil helmina. Aan den heer Okhuijzen te Rotterdam is de organisatie van dit feest opgedragen. Blijkens bericht van den consul-generaal te Christiania heeft de Noorweegsche regeering den 17 dezer den invoer in Noorwegen verboden van varkens en ongekookt varkensvleesch, herkomstig uit Nederland en België. Het Hollandsch tooneelgezelschap onder directie van de heeren Van Lier opende gisteren avond de reeks voorstellingen, die het voornemens is hier gedurende de kermis te geven, met het dra ma Onder valsche Vlag. Van dit drama, in negen tafereelen en ontleend aan een sensatie roman, een overzicht te geven zullen wij ons onthouden en evenmin critiek uit oefenen over hen, die de vertolking ervan op zich namen. Het publiek gaf blijk van zijne belangstelling door voor alle rangen, uitgenomen de eerste, in overgrooten getale op te komen en bij de meest «pakkende" passages luide zijne goedkeuring te kennen te geven. Vooral aan het slot, toen de verdrukte onschuld in eer en naam werd hersteld en de gerechte straf op de misdaad volgde was het daarmede niet karig. Mevrouw De la Mar Johanna Fortier, de on schuldig veroordeelde, had de voldoening menig een, vooral in het derde tafereel tot tranen te roeren; de heer André, als de cynische boef Jean Soliva, behaalde met zijn opvatting van dit karak ter eveneens succes. Ook de andere artisten kweten zich goed van hunne taakzij maakten van hunne rollen wat er van te maken was. Een enkele opmerking veroorlove ons de souf fleur hij gelieve er rekening mede te houden dat zijn aandeel in de voorstelling zich tot fluis teren moet bepalen. Gisterenavond kwamen met den sneltrein uit Duitsehland te Vlissingen aan H. K. H. de erf- groothertog van Hessen en prinses Alice van Hessen, die per aansluitende mailboot Prinses Elisaheih, kommandant D. W. van Boven, hunne reis naar Londen voortzetten. De kapitein C. J. B. Sprengers, in actieven dienst hersteld bij het 3e regiment infanterie, is belast met het bevel over de 4e comp. 4e bat. van het korps te Vlissingen. In de vergadering, van den gemeenteraad van Yerseke van 28 Juli werd eervol ontslag ver leend aan mej. C. M. de Broekert als gemeente vroedvrouw aldaar. Vervolgens is het request behandeld, dat 73 ingezetenen dier gemeente aan ged. staten hebben verzonden, met verzoek het raadsbesluit van de vorige vergadering, waarbij de kermis is afgeschaft niet goed te keuren.Dit request is door ged, staten aan den raad gezonden. Met 4 tegen 3 stemmen is besloten niet op het be sluit van de vorige vergadering terug te komen, dus de kermis niet te houden. De tijdelijke waarneming van het kantoor van 's rjjks directe belastingen te Heinkenszand is opgedragen aan den heer J. van Hee, surnume rair in de inspectie Middelburg. Ingelanden van den Nisse-Stellepolder hebben tot gezworene van hun waterschap gekozen den heer W. Boonman, in plaats van wijlen den heer D. Rijk. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk Deel en de R. K. kiesvereeniging te Hulst, is tot candidaat gesteld voor de provinciale staten de heer P. F. Fruijtier, lid van den gemeenteraad te Hontenisse. Ter kennis van belanghebbenden wor dt gebracht, dat voor de uitvoering van werken aan het Ne- derlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen het benedenpand van dat kanaal, van 24 Sep tember tot 9 October aanstaande, zal gehouden worden aan het peil van 1.30 M. boven A. P., overeenkomende met 0.73 M. beneden het regle mentaire peil. In de jongste gemeenteraadszitting van Zaam- slag werd de gemeenterekening aangeboden, welke in ontvangst bedraagt 18933.99 en in uitgaaf 17305.60 dus een goed slot ad 1628.39 oplevert. In de begrooting voor 1888 werd de post verpleging van krankzinnigen van gemeenteswege verhoogd met 565.18 en dus gebracht op 835.18 en besloten deze uitgaaf te voldoen uit het goed slot der rekening van 1886. Na benoeming van stemopnemers voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. staten werd andermaal geregeld de belooning van den waav- nemenden gemeente' genees-, heel- en verlos kundige dr Van Nes te Terneuzen en thans bepaald op 600 zonder levering van geneesmiddelen aan 4e armlastigen. De geneesmiddelen zullen nu tegen een jaar- lijksch abonnement van ƒ200 verstrekt worden door den apotheker Houtzager te Terneuzen, mits zij vanwege de gemeente worden afgehaald. Onder de geslaagden van de 64- aspiranten voor ae kweekschool voor machinisten hehooren ook A. C. Boogaert te Driewegen, C. L. N. Cop- pieters te Middelburg, J. C. de Jonge te Krui ningen, A. Coert van Leiden, W. van Woringen van Rotterdam en C. G. Lammers van Zierikzee, allen laatst woonachtig te Groede. Bij de akte-examens voor hoofdonderwijzers te Arnhem slaagde A. le Clercq te Goes. Voor het eind-examen van de Rijks-land bouwschool, afdeeling B, is geslaagd en heeft het diploma van landbouwkundige volgens art. 57 der wet op het middelbaar onderwijs verworven J. C. J. van den Bosch te Wilhelminadorp. Aan de universiteit te Heidelberg is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heerD.P. van Nouhuys, te Leiden, na verdediging van een proefschrift getiteld Ueber Tracheotomie bei la ryngitis diphterica. Men schrijft ons uit Arnemuiden Gisteren hebben de doleerenden dezer gemeente hun eerste godsdienstoefening gehouden in een schuur. Als voorganger was opgetreden de evangelist Van Leeuwen uit Schiedam. De scheiding heeft plaats gehad zonder moeite, tot genoegen van vele doleerenden en niet dolee renden.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1