MIDDELBURGSCHECOURANT BEKENDMAKINGEN. SOHTJTTERIJ. Jaaröas vac H. I. ie Waiia. Verspreide berichten. BIJVOEGSEL Maandag 30 Juli 1888. N°. 178. EERETEEKEN. VAN DE VAN De burgemeester en -wethouders van Middelburg, gezien het kon. besluit van 5 December 1851 (Staatsblad no 149) houdende instelling van een eereteeken voor eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij in aanmerking genomen dat jaarlijks de opga ven met de staten van dienst moeten worden ingezonden roepen bij deze op, alle binnen deze gemeente zich bevindende tegenwoordige en voormalige offi cieren, onderofficieren en verdere leden der schut terij, die in den loop van dit jaar in de termen zijn gekomen en die met bedoeld eereteeken ver langen te worden begiftigd, om zich tot dat einde vóór den 10 Augustus a. aan te melden ter ge meente-secretarie. Middelburg den 27 Juli 1888. De burgemeester en wethouders van Middelburg, F. ERMERINS L. B. De secretaris, A. DE VULDER VAN NOORDEN. De burgemeester en wethouders van Middelburg gelet op de verordering van algemeene plaatse lijke politie, maken bekenddat ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de koningin op den 2en Augustus a. het afsteken van vuurwerken zal geoorloofd zijn op het exercitieplein van het Molenwater, en zulks van 8 tot 11 uren des avonds, alsmede dat het verkoopen van vuurwerken, eveneens tot 11 uren des avonds zal worden toegestaan. Middelburg, den 27en Juli 1888. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. ERMERINS, L. B. De secretaris A. DE VULDER VAN NOORDEN. Te Lobith is een rijksambtenaar in arrest genomen en heden naar Arnhem overgebracht, als verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van eenig geld, waaronder bankpapier, waarvan de nummers bekend zijn. Door den verdachte was een bankbiljet uitgegeven, hetwelk het nummer droeg van een der vermiste papieren. De commissaris van politie te Schiedam ves tigt de aandacht op een persoon, zich noemende Cornelis Johannes Vergouwe, venter met lucifers, volgens zijne opgaaf geboren te Middelburg 14 Nov. 1835, wonende aldaar Gravenstraat 219, die zich in de afgeloopen week te Schiedam, ophield, klaarblijkelijk om het medelijden op te wekken, zich zeer moeilijk, met behulp van twee stokken, langs de straten bewoog en deed alsof hij blind was, daarbij op een akeligen toon roepen de »koop." Het bleek dat zijne gebrekkige houding voor gewend was, waarop hij- de gemeente Schiedam heeft verlaten. Te Baarn is in een gezin een begin van vergiftiging geconstateerd als gevolg van het feit, dat er onder de boonen, die men gegeten had, verscheiden zaden van gouden regen voorkwamen. Door spoedige hulp gelukte het ernstige gevolgen te voorkomen. Buiten Naarden ontspoorde eergisterenavond een zandwagen van de Gooische stoomtram. Een arbeider, die zich op den trein bevond en zich door het afspringen van den wagen trachtte te redden, geraakte tusschen de buffers en werd zoodanig gewond dat hij spoedig bezweek. Te Renkum is een negenjarigen knaap, die onder het rijden op de stoomtram wilde springen daaronder geraakthp bleef op de plaats dood. Te Osdorp geraakte gisteren in een onbe waakt oogenblik een tweejarig kind te water zonder dat iemand het bemerkt had. Na eenig zoeken werd het levenloos opgehaald. De zoogenaamde »tweede millioenenjuffrouw" welke vóór eenige maanden naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik is overgebracht, werd Donderdag van daar naar Appingedam terugge bracht, om haar nog resteerende straf in de gevangenis te ondergaan. Een schutter schrijft aan de Locomotief (niet uit Samarang): >Een nieuw genoegen dat ik me tegenwoordig permitteer, is het schutterlijk genoegen. Vandaag voor acht dagen heb ik voor het eerst, tot de tanden gewapend, plaats in de gelederen genomen. LieV Vaterland, kannst ruhig sein. Met het oog op mijn gebrekkige kennis der schutterlijke vechtkunst ging ik er met een eenigszins klop pend hart heen. Maar voor die vrees bleek weinig reden te zjjn. De schutterlijke kunst toch bleek mjj zeer eenvoudig. Men zou haar kunnen noemen een leer der gemiddelde beweging." Men maakt slechts het gemiddelde van de beweging zijner omgeving en men loopt nooit in den kijker. Daarbij verdient vooral aanbeveling, zijne beide buren, liefst ook nog den achterbuurman, bij het begin der oefening goed op te nemen. Men tracht dan gedurende de oefening zooveel mogelijk dezelfde buren te behouden. Gelukt dit tot het einde toe, hetgeen echter slechts zelden voor komt, zoo gaat men met een gevoel van zelfvol daanheid naar huis. Verdwaalt men daarentegen, zoo geven de oogenblikken van rust gelegenheid om onder geleide van den sergeant-majoor te trachten zijn plaats terug te vinden. Eens was zelfs een onzer luitenants bij een verkeerde sectie terecht gekomen, en kostte het veel moeite, hierin bijgestaan door den kapitein der com pagnie, zijn sectie terug te vinden. Men kan de schutterlijke kunst ook vergelijken bij de »theo- rie der fouten." Een ieder maakt een fout meestal zijn dit toevallige fouten. Bij sommigen komen echter ook constante fouten voor, die zoo veel mogelijk geëlimiteerd moeten worden. Zoo zegt bij voorbeeld mijn luitenant altijd »links", als hij »rechts" bedoelt. Bij het comrnan- deeren gaat het aldus in zijn werk. Eerst zegt de kapitein wat, dat niemand verstaat. Dan zegt de luitenant wat, dit verstaat men wel, doch dit is meestal verkeerd. Dan roept een van de schutters, die vroeger gediend heeft, hoe het zijn meet. Daarna is er een grappenmaker, die er aardigheid, op tapt, waarop de geheele sec tie begint te lachen, met inbegrip van den luite nant. Eindelijk openbaart zich op enkele punten beweging, en wel bij degenen die vroeger ge diend hebben, en dus weten wat er moest gebeu ren. Deze zijn de centra van beweging, vanwaar uit het mouvement zich verder golfvormig voort plant. Zjjn nu deze autoriteiten het onder elkaar eens, zoo gaat alles goed en komt de troep na een betrekkelijk korten tijd tot rust. Bestaat er echter verschil van meening bij de genoemde centra van beweging, zoo doen zich allermerk waardigste interferentie-verschijnselen voor die tot de meest uiteenloopende bewegingen aan leiding kunnen geven. Vooral is dit het geval bij een kommando, waarin zoowel het woord »links" als het woord »rechts" voorkomt, ik ge loof zoo iets van slinks uit de flank met rotten rechts." Op dit kommando beweegt zich ge regeld de helft van den troep in de linker, de andere helft in de rechter richting, waardoor de heftigste botsingen plaats hebbeneindigende met de meest hopelooze verwarring. Het spijt me werkelijk dat ik tot nog toe de genoegens, die een schutterlijke oefening oplevert, heb ver smaad." Is 'tin Nederland beter gesteld met de schutterij Aan den Standard wordt uit Konstantinopel geseind, dat het geschil tusschen Engeland en de Porte, betreffende de forten in Klein-Azië, nog niet vereffend is, maar dat de sultan waarschijnlijk zal toegeven. De Londensche World meldtKeizer Frederik heeft dertig groot-folio banden nagelaten, inhou dende dagboeken, die hij sedert zijn huweljjk had bijgehouden. Zij bevatten niet enkel aanteekenin- gen, maar ook beschouwingen van gebeurtenissen gedurende de laatste dertig jaren. Koningin Victoria heeft bij haar bezoek te Charlottenburg deze dag boeken naar Engeland medegenomen. Onmiddellijk na het overlijden van keizer Frederik zond keizer Wilhelm II aan zijne moeder een verzoek om die stukken ten behoeve van het staatsarchief af te geven. Zij weigerde dit echter, op grond dat keizer Frederik haar had opgedragen, ze hier en daar te herzien en vervolgens openbaar te maken. Zij zullen echter niet in hun oorspronkelijken vorm worden uitgegeven, maar in een andereni bij wijze van grondslag vooreenelevensbeschrijving' De nieuwe munten met keizer Frederiks beeltenis zijn uitgegeven. Stukken van twee mark worden met drie mark betaald. In de nabijheid van de rijksbank te Berlijn heerscht een levendige handel in munten, die keizer Frederiks portret dragen. Omtrent de werkstaking der arbeiders aan de aanstaande tentoonstelling op het Champ de Mars te Parijs, worden de volgende bijzonderheden gemeld. Ongeveer 500 vereenigden zich op den Boulevard Suchet, waar zjj eenigen, die aan het werk waren, dwongen daarmede op te houden. Na een betooging te hebben gehouden op het plein voor het stadhuis, begaven zij zich, ten getale van ongeveer 3000, naar de arbeidbeurs, waar redevoeringen gehouden werden. Zij ver langen een loon van 60 centimes per uur, 1 franc 20 centimes voor nachtwerk en een vasten werk dag van negen uren. Een commissie van 12 leden werd door hen naar den gemeenteraad afgevaar digd om te trachten deze bepalingen te verkrijgen. De vergadering ging zeer kalm uiteen. Des namiddags werd de deputatie op het raad huis toegelaten en in de avondzitting heeft de heer Yaillant voorgesteld, hun een som van 20.000 francs toe te staan om hen in hun pogen te steunen. Hij verzocht dringend verklaring van het voorstel, doch dit werd door den raad ver worpen. In de Oostenrijksche Alpen heeft een nieuw ongeval plaats gehad. Drie touristen hadden den Dachstein, 9000 voet hoog, bestegen. Bij het neer dalen stortten twee in een met losse sneeuw bedekte spleet. De eene was onmiddellijk dood, de ander stierf weldra, terwijl men hem naar een nabjjzijnde hut bracht.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5