ia» liiel BUITENLAND. YeMlffl ei aapte Schepen. ADVERTËNfilN. Laatste Berichten, Moopinpii en Terpfttiiip in Zsslaad. Handelsberichten. Onderwijs Kerknieuws. Verspreide berichten. verkoopingen en aanbestedingen- Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Graanmarkten, enz. Prijzen van JSöecten. Weerkundige Waarnemingen. Notariaat en zaakwaarnemer ij. I atig bekende gezelschap der gebr. Van Lier in den schouwburg op het Molenwater alhier te geven. De directie heeft voor een afwisselend repertoire gezorgd, waaronder elk tooneelliefheb- ber zijn gading zal vinden, de vrienden van tra gische tafreelen even goed als zij die naar de »komedie" gaan om te lachen. De op te voeren stukken zijn Onder valsche vlagZonder Naam, Krates, Salontyroler, Betje de Naaister, Mijn naam is Lehman, en Dokter Klaus. Onder de artisten zien wij welbekende namendie ook reeds te Middelburg meermalen met gunstig succes optraden. Wij raden onzen lezers dus met alle recht aan de tooneelvoorstellingen op het Molenwater een druk bezoek te brengenzij zullen zich zeker noch verlies van hun geld noch van hun tijd be klagen. Men schrijft ons uit Oostburg De onderwijzersvereeniging in het arr. Oostburg hield onder voorzitterschap van den heer J. G. Gerritsen, arr. schoolopziener, haar 45e algemeene vergadering te Gent op Donderdag 26 Juli '88 in de Mu »rUnion" op den Kouter. Goed droog w«er, wat in deze dagen een zeldzaamheid mag heeten, begunstigde den tocht naar- en het ver blijf in de stad van Artevelde, een tocht, die zeker bij de meesten een aangename herinnering zal achterlaten. Na het afdoen van eenige huishoudelijke werkzaamheden, vergaste de heer P. Barentsen, hoofd der school te Schoondijke, de leden op eene keurige, geestige lezing over den toestand van 't onderwijs in den ouden tijd. Het zou ons te ver voeren, indien we 't belang rijkste van deze voordracht hier mededeelden, of we zouden gevaar loopen onvolledig te beschrijven wat hij zijn hoorders, waaronder ook de school opzieners van de stad en het rijk benevens nog enkele genoodigde aanwezigen, te genieten gaf. Punt 7 van de agendaneutraliteit der open bare school, in te leiden door den heer Vorster- man van Open, hoofd der school te Aardenburg, werd wegens het vergevorderde uur aangehouden tot de eerstvolgende algemeene vergadering. Na eene wandeling door de stad, waarbij ker ken, scholen, openbare gebouwen en parken werden bezichtigd, vereenigde men zich te 4 uur aan een gemeenschappelpken maaltijd, waar een gezellige toon heerschte en menige dronk werd ingesteld. Het uur van vertrek was aangebroken en allen stonden gereed te vertrekken, toen een aangena me verrassing den feestvierenden luide bravo's ontlokten. Van den districts-schoolopziener, den heer Van Visvliet, werd een telegram ontvangen, waarbij hij zijne sympathie voor de vereeniging uitsprak, niet een betuiging van zijn leedwezen niet tegenwoordig te kunnen zijn. Te 8 uur was ieder te Maldeghem en vond de tram gereed om daarmede huiswaarts te keeren Zulke dagen van genot en ontspanning zijn goed voor lichaam en geest en geven kracht en lust om den arbeid moedig voort te zetten. De heer J. van Houte van Dirksland, vroeger onderwijzer te Groede, verwierf heden te Breda de hoofdakte. Bij het examepVte Utrecht voor de akte Fransch 1. o, zijn o. a. geslaagd de heeren L. A. van der Bent te Terneuzen en J. Blankert te Nieuwdorp. De heer Ph. Wëssels te Zierikzee is beroepen tot predikant bij de Chr. Ger. gemeente te Kam perland en de heer H. J. Schoolland te Colijns- plaat, naar dezelfde gemeente te Doesburg. De heer J. Willemse, predikant bij de N. II. gemeente te 's Heerenhoek, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Woudsend. Een der op onze kermis het meest de aandacht trekkende tenten is ongetwijfeld het sierlijk ge bouwtje dat met het opschrift Innovation Couprant prijkt. Maakt deze tent wat het uiterlijk betreft eene gunstige uitzondering op sommige anderen, ook wat er binnen te zien is onderscheidt zich voordeelig van vele kermisvertooningen. In de door electriciteit verlichte ruimte vindt men een groot aantal machines in miniatuur, locomotieven, locomobiles, stoommachines met opstaande en liggende ketels enz., die door electriciteit gedreven, alle in volle werking zijn. Verder munt uit een constructie-werkplaats, waarin een aantal werk- ieden allerlei bezigheden verrichten. Veel bekijks vindt een drukke kermis en niet minder ook de voorstelling van de zee met daarop varende schepen. Bovendien verdienen de automaten, waaronder een acrobaat en eene baadster, genoemd te worden. Het geheel is, zooals de directie volkomen terecht zegt, keurig net, leerzaam en vermakelijk tevens. Naar men ons uit Goes meldt zullen 8 ver- eenigingen aan het Turnfeest aldaar deelnemen. Drie uit de gemeente zelf en voorts een uit DordrechtBreda, Kruiningen, Antwerpen en Gentte zamen vertegenwoordigende ruim hon derd gymnasten. Ook op de plattelands gemeenten begint deze zaak de aandacht te trekken. Te Wemeldinge werd deze week eene gymnastiek-vereeniging opgericht. Zij telt thans 11 leden en er bestaat gegronde verwachting dat het ledental spoedig zal toenemen. Aan het hoofd staat de heer J. H. J. Bartelse, gediplomeerd gymnastiekonder- wjjzer en hoofd der school aldaar. Te Colijnsplaat zal van wege de vereeni ging Help u Zelf eene Fair-bank worden opgericht indien het gemeentebestuur op> het Havenplein de beschikbare ruimte wil afstaan. Woensdagavond rende een jong hert over den Posthoornschen weg onder Philippine. Dooi de personen, die terstond kwamen toeschieten opgeschrikt, sprong het over een sloot, liep door den St Pieterspolder, naderde de gemeente, zwom over de vest, keerde daarna terug en verdween in den Vergaertpolder. Vanwaar het afkomstig is, is niemand bekend. Gisteren voormidd ag bezochten keizer Wil helm en de koning van Zweden, vergezeld van den kroonprins Hendrik en graaf Bismarck, te Stockholm den Katharinen-elevator, het natio nale museum, het centraal-telephoonstation en in den namiddag de Riddauholmskerk. Daarna reden zij naar het slot Drottningholm, waar het diner plaats had. Het Duitsche eskader werd door een aantal inwoners van Stockholm bezocht; de vreemde bezoekers werden zeer vriendschap pelijk ontvangen de Duitsche officieren en sche pelingen maken druk gebruik van de genoegens, die Stockholm aanbiedt. Het vertrek van keizer Wilhelm uit Stockholm is bepaald op morgen, Zondag. De koning van Denemarken zal den keizer op de stoomboot Danebrog te gemoet varen. Het jongste kind van keizer Wilhelm, Donderdag nacht te Potsdam geboren, is de vijfde zoon van den Duitschen keizer. Volgens de Nationalztg. bestaan er plannen tot een samenkomst op Duitsch grondgebied van alle monarchen, welken keizer Wilhelm ter gele genheid van zijn troonsbeklimming een bezoek brachten. De Iersche afgevaardigde O'Kelly, die zonder voorafgaande waarschuwing in een der straten van Londen werd opgepakt en naar Dublin overge bracht, was vroeger correspondent van de ?Daily News", bezocht zoodanig eenige jaren geleden Soedan en drong tot Dongola door. Hij was vroeger reeds doo r de Spaansche autoriteiten op Cuba ter dood veroordeeld en Forster zond hem indertijd naar Kilmainham. O'Kelly is voorloopig tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. 28 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 28 Juli '«morgeus 8 uren S3 gr. 's middags 12 uur 85 gr. 's avonds 4 nur 6 b gr. F Datum. Plaats. Voorwerpen. jlnformatiën. 30 Juli Zoutelande, Hofstede, Tak. 30 Gapinge, Vruchten, Tak. 31 n Serooskerke, Inspan, Tak. 1 Aug. Oostburg, Hofstede, Hammacber. 1 ff Wissenkerke, Inspan, Roelof. 1 0 Zoutelande, Hofstede, Verbeij. 2 Oost burg, Vruchten, Hammacber. 2 H Goes, Hofstede, Gallis Merens. 3 Koudekerke, Inspan, Tak. 6 H Vrouwepolder, Huhen enz., Tak. 7 ff Koudekerke, Inspan, Loeff. 8 H Oostburg, Iuspau, Hainmacher. 8 m Grijpskerke, Inspan, Tak. 9 Oostburg, Meubelen, Hammaeher. 10 n Koudekerke, Hofstede, Loeff. 14 Grijpskerke, Inspan, Verhulst. 14 H Zoutelande, Bouwland, Loeff. 14 15 Middelburg, Inboedel, Tak. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: lederen dag. Aanmelding bij de stadsboden of concierge. Verzamelingen van het Zeeuwschgenoot- sehap der wetenschappen, o. a. oud- Walchersch boerenvertrek. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrij dags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uren (des winters tot zonsondergang), des Zondags van 12 tot 5 uren (of tot zonsondergang). Toegangs prijs 0.25; voor ambachtslieden en tot den werkenden stand behoorende personen 0.10. Aanmelding bij den concierge van het Museum, Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Aanmelding bij mej. Oosthout, Schuttershof. Zeeuwsche tapijtenbehangsels in de ver gaderzaal der staten van Zeeland (Abdij). Iederen dag. Aanmelding bij de boden. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het gerechts gebouw op het Hofplein. Iederen dag wan neer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. Iederen dag. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. De Abdijtoren. Iederen dag 's voormiddags van 10 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 5 uren. Aanmelding bij den torenwachter. Utrecht. Geslaagd voor de akte Fransch 1. o. mej. D. M. C. van de Kreke van Middelburg. 1" Stockholm. Na een hartelijk afscheid van den koning en den kroonprins vertrok de Duit» sche keizer naar Kopenhagen. Gisteren avond is te Vlissingen ten overstaan van den notaris J. A. de Wolff, in het openbaar te koop aangeboden, een pakhuis en erf, staande aan de Kolvenierstraat aldaar, wijk E no 75, gekocht door den heer J. P. Swenne voor 700. Gisteren (Vrijdag) werd ten overstaan van den notaris Roelof te Camperland, geveild de te veld staande oogst op de landen van den heer J. W. Vader gelegen in den Onrustpolder. Tarwe bracht op van 84 tot 126 of gemid deld ƒ99; wintergerst van ƒ81 tot ƒ95 of ge middeld 88zomergerst van 50 tot 88 of gemiddeld 67 erwten van 89 tot 102 of gemiddeld f91boonen van 67 tot 70 of gemiddeld 68haver van 48 tot 51 of ge middeld 49alles per 0.41.68 hectare of Schouwsch gemet. Van 21 tot 28 Juli. Vlissingen: GehuwdW. J. Ardewijn, jm. 35 j. met C. Devreucht, wed® 34 j Bevallen: J. Sinke, geb. Van Wallenburg, z. C. J. Auer, geb. Hollebrands, z. J. H. Kokelaar, geb. Rashorn, d. W. deVey, geb. Van Maldegem, z. M. v. d, Visse, geb. De Ruiter, z. A. M. Pison, geb. Vandamme, d. M. R. van der Most, geb. De Kat, d. C. Ardewijn, geb. Tabbernee, z. (levenl.) J. M. van Brussel, geb. Van Kol, z. (levenl.) OverledenP. de Witte, ongeh. d. 49 j. D. J. Gijselman, z. 13 j. J. de Pagter, z. 7 w. T.Knuijt, wed® van J. Joosse, 70 j. W. F. de Witte, z. 4 w- L. C. Polij, d. 6 m. A. van Lierop, wed® van G- van Rosweijde, 67 j. Naarmate keizer Wilhelm op zijn bezoek aan de Noordsche Europeesche hoven weder de va- derlandsche kust nadert worden de conclusiën omtrent de door zijn reis verkregen of te ver krijgen politieke resultaten: stouter. De oplossing der Boelgaarsche kwestie speelt een hoofd rol bij de beschouwingen over de ontmoeting met den czaar maar watvraagt men heeft keizer Wilhelm te Stockholm en te Kopenhagen te doen Nuchtere hoofden verklaren dat hij deze beleefdheid tegenover de Zweedsche en Deensche koningen alleen heeft om de beteekeni3 van het bezoek aan het Russische hof meer te neutraliseeren. Daardoor ontvangt het toch meer het karakter van den door de Nordd. Allg. Ztg. gewenschten Antrittsbesuch. Fijner bespiegelende geesten zien in keizer Wil- helm's reis naar Zweden en Denemarken daaren tegen een poging om de kleine Noordsche staten voor een alliantie met Duitschland bij den toe- komstigen oorlog te winnen. Wat Zweden en Noorwegen betreft, beide landen zullen met hun zeevarende bevolking onschatbare diensten bewijzen aan het Duitsche rijk, dat nog slechts een opko mend marinerijk is en geen zeelievende bevolking bezit. Het bezoek aan koning Christiaan heeft volgens hen een zeer vredelievend doel. Keizer Wilhelm zou door zjjn persoonlijkheid de vijandelijke stemming in Denemarken tegenover Duitschland, nog altijd wegens het verlies van Sleeswijk- Holstein bestaande, trachten te verzoenen. Boven dien is koning Christiaan de schoonvader van den czaar aller Russen. En hiermede komt weder de Boelgaarsche kwestie in verband met het bezoek aan Kopenhagen op het tapijt. Herhaaldelijk, was reeds kwestie van prins Waldemar van Dene marken onder de candidaten voor den Boelgaar- schen troon. Maar men gaat in zijn combinaties nu nog een stap verder en spreekt van den hertog van Cum berland, evenals de czaar een schoonzoon van den Deenschen koning, als opvolger van den Coburger. Indien de hertog van Cumberland kon besluiten afstand te doen van zijn rechten op den Hannover- schentroon zou men van hem een spiksplinternieuw koning van het vereenigd Boelgarije en Oosteljjk- Roemelië willen maken, hem tevens de beschikking over de rijkdommen zijns vaders teruggevend. Wij weten niet, of deze combinatie slechts het pro duct is van het phantazierijk brein van een Engelsch journalist, maar Europa zou op deze wijze een stap nader bij den algemeenen vrede zijn en Duitschland een «lastig geval" minder hebben. Indien de czaar met deze oplossing ge noegen nam zou de Boelgaarsche kwestie althans voorloopig van de baan geschoven zijn en bij ontbinding van de Welven partij Bismarck over nog meer stemmen in den rijksdag beschikken. Maar wat zou er van het reptiliënfonds moeten worden Nog een derde candidaat wordt genoemd. Naar de correspondent van den Standard te Weenen verneemt, zou keizer Wilhelm met den czaar gesproken hebben over de candidatuur van groot vorst Wladimir en zijn voornemen te kennen hebben gegeven, genoemden grootvorst voor te dragen. Het zou onbegonnen werk zijn alle combinaties, gewaagde en minder gewaagde, die men aan keizer Wilhelms reis vastknoopt te willen mede- deelen. Alleen zij nog vermeld het bericht uit St. Petersburg aan de officieuse Weener Pol. Cor., dat in goed onderrichte kringen in de Russische hoofdstad de overtuiging heerscht, dat een toe nadering tusschen Rusland en Duitschland te verwachten is; de vredelievende bedoelingen der beide keizers zijn bij het bezoek gebleken en de,vrees voor eenig internationale conflict is ten minste voor de naaste toekomst opgeheven. Het bericht evenwel van den Standard, over vertrouweljjke onderhandelingen tusschen Duitsch land, Rusland en Oostenrijk betrekkelijk Boelgarije, verklaart men te Weenen voor uit de lucht ge grepen. Maar alle berichten voorspellen vrij wel dit eenedat de dagen van den Coburger als vorst van Boelgarije geteld zijn. Wellicht maakt zijn toekomstig lot het onder werp uit van den familieraad, die dezer dagen te Coburg gehouden wordt en waar behalve prinses Clementine, de moeder van vorst Ferdi nand, en zjjn broeder ook hofraad Fleischmann, de vertrouwde van den vorst tegenwoordig moet zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat er een Turksch- Italiaansch geschil is ontstaan. De Turksche regeering bepaalde voor alle uit de golf van Napels komende schepen een quarantaine van verscheidene dagen, waarschijnlijk wegens de geruchten over choleragevallen te Napels. Hierop heeft de Italiaansehe regeering aan Turkije laten verze keren, dat de gezondheidstoestand in geheel Italië uitstekend is. Italië is voornemens, indien de Porte bovengenoemde maatregelen bljjft hand haven, allen Turkschen consulairen agenten in de golf van Napels de exequatur te ontnemen, wijl de Turksche regeering met of zonder opzet door hen verkeerd is ingelicht. Omtrent het lot van Stanley blijft men in onzekerheid verkeeren. Of hij of Emin bey de «blanke pacha" is, van wiens verschijning men onlangs melding maakte is nog onbekend. Van de aanhangers van den Mahdi, moet volgens den correspondent van den Times te Alexandrië, binnen kort een noordwaartsche beweging te verwachten zijn, waartoe zij op het oogenblik meer door honger dan door fanatisme gedreven worden. De berichtgever oordeelt het raadzaam, dat deze beweging zoo krachtig mogelijk gestuit worde, en vele deskundigen achten dan ook het tijdstip gunstig tot het nemen van meer doortastende maatregelen in Soedan. Uit alle berichten valt op te maken dat het gezag van den Mahdi ondermijnd is, en dat eene Egyptische strijdmacht bij een oprukken van Wady Haifa naar Omdoerman meer bondgenooten dan vijanden ontmoeten zou. «Zonder nu nog zóo ver te willen gaan"zegt de correspondent, «zou men in overweging kun nen nemen, of er thans niet ten tweeden male eene goede gelegenheid zich aanbiedt om Zebehr's invloed aan te wenden ten behoeve van den «blanken pacha". Het winnen van dien invloed is slechts eene geldkwestie, van welke misschien de toekomst van Soedan en de veiligheid van den «blanken pacha" zij het Stanley, of Emin zou afhangen". Mijnheer de Redacteur Het in uw bijvoegsel van 23 Juli geplaatst bericht omtrent de vergadering van notarissen, die den 29 dezer te Groningen gehouden wordt, teneinde de zaakwaarnemer^ van alle kanten te bekijken en te bespreken, doet mij de vrijheid nemen in uw blad een plaatsje te verzoeken voor enkele opmerkingen lo dat verscheidene notarissen gepatenteerde zaakwaarnemers zijn, zich met zaken bezighouden die niet tot hun ambt behooren en daardoor zelf het notariaat in discrediet brengen 2o dat dit voortwoekeren der zaakwaarnemers- plant juist daaraan is toe te schrjjven dat velen meer vertrouwen stellen in een zaakwaarnemer dan in sommige notarissen, ook al zijn deze niet behoeftig 3o dat de staat evengoed aan zaakwaarnemers als aan notarissen verplichtingen oplegt en beiden jn het patentrecht naarmate van hun vermoedelijk jnkomen worden aangeslagen 4o dat eene vergelijking van de slachtoffers die notarissen en die zaakwaarnemers hebben ge maakt, zoowel wat aantal als belangrijkheid be treft, zeer zeker in het voordeel van laatstge- melden zal uitvallen en 5o dat wat «stand of titel" betreft een ieder in zijn stand een fatsoenlijk man kan zijn en zijn titel eer kan aandoen onverschillig of hij zaak waarnemer of notaris, tandentrekker of arts ge noemd wordt. Onder dankbetuiging, hoogachtend Een zaakwaarnemer, wiens naam gij aan belangstellenden vrjjeljjk moogt noemen. Gepasseerd de Nederl. schoener Vertrouwen ge- zagv. H. H. Nieboer van Leuven naarNijkjöbing. Een der op de werf de Lastdrager van de gebr. Sinkelenberg te Nieuwediep gebouwde loodsschoe- ner bestemd voor het Ned. loodswezen te Vlissingen is heden daar aangekomen, van IJmuiden over gebracht door den stoomtransportschoener Coertzen. Blijkens ontvangen telegram is Zr Ms schroef- stoomschip le klasse Zilveren Kruisonder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, den 26en dezer van Hiogo vertrokken, koers stellende naar Nagasaki. Aan boord was alles wel. Goes, 28 Juli. Tarwe ƒ9 a 'ƒ9.25; rogge ƒ5.60 a ƒ5.75; ƒ0.95; eieren ƒ2.60. Heden ia liet te Amsterdam vakantie dag. Kr is das geen benrs gehouden, Voor de vele blijken van deelneming, ondervon den bjj het overlijden van ons WILLEMIENTJE, betuigen wij onzen hartelijken dank. SerooskerkeA. MEIJERS. 27 Juli 1888. S. MEIJERS— van den bosse. De heer en mevrouw DE RUIJTER—DE VEIJ MESTDAGH betuigen hunnen dank voor de vele harteljjke bewijzen van belangstelling hun betoond bjj de geboorte hunner dochter. Vlissingen, 28 Juli 1888. Kraamvisites worden het liefst afgewacht op Dins dag 31 dezer. Voor de vele bljjken van deelneming, onder vonden gedurende de ziekte en het overljjden van mijn geliefden echtgenoot, betuig ik mjjnen harteljjken dank. Wed. M. BOS—de Buisonjé. De zaak zal op danzelfden voet worden voort gezet, terwijl ik mij in ieders gunst beleefdeljjk aanbeveel. Middelburg, 28 Juli 1888.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2