N\ 178. 131® Jaargang. 1888: - Maandag Middelburg 28 Juli. FEUILLETON. BLZBNHOF. EH& Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën*. 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/L5Ü; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatm in te. Hij deze courant behooren vier BIJVOEGSELS. MIDDEL 'O Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Rotterdam, en de firma B. van der Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Ter aanvulling van het telegraphisch bericht in ons vorig nommer over de gisteren gehouden kamerzitting, welks slot wij maar in een deel onzer oplaag konden mededeelen, laten wij kier nog het een en ander over de Atjek interpellatie volgen. Twee vragen vormden de interpellatie van den heer Levyssohn NormanHoe staat het in Atjeh met de beri-beri? en ten tweede: Welke zijn de plannen des ministers ten opzichte van de gecon centreerde stelling in Atjeh Met het antwoord van den minister van kolo niën kon de heer Levyssohn Norman zich geheel voldaan verklaren. Uit de verklaring van den minister blijkt, dat de toestand ten opzichte der beri-beri in den laatsten tijd niet onbevredi gend is. De regeering, waakzaam blijvend tot bestrijding der gevreesde ziekte, bepaalde zich niet tot de adviezen van prof. Pekelharing alleen maar wil bij den grooten strijd over den aard der ziekte, ook naar anderer adviezen een des kundig onderzoek instellen. »Wat op de tweede vraag werd geantwoord, schrijft het Vad. in zijn kamer-overzicht, liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. De regee ring was voornemens vast te houden aan de ge concentreerde stelling en door het plegen van overleg met den sultan en de hoofden orde en rust in Atjeh te herstellen. Waarom met dat doel juist de ambtenaar "Van Assen is ontboden, werd voldoende gerechtvaardigd. De verklaring der regeering is een waarborg tegen de bij som migen bestaande vrees, dat zij plotseling weder een andere politiek zou gaan volgen. Den waar deerenden toon, dien de minister Keuchenius aansloeg over de politiek zijner voovgangers, zijn optimistische beschouwingen van den toestand, een en ander sterk afstekende bij de kritiek, waarin het kamerlid Keuchenius gewoon was zich uit te laten, wenschen wij bjj voorkeur aan te merken als een vrucht eener wetenschap der- feiten, die hem vroeger ontbrak en die hij zich als minister heeft kunnen eigen maken, en uit dien hoofde als motief voor gunstige verwachtingen van de toekomst." Nadat de kamer nog de huishoudelijke raming voor 1889 in comité-generaal had vastgesteld-, is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. De St. Crt. van heden bevat een koninkljjk besluit van den 21sten dezer, bepalende de plaat sing in het Staatsblad van de op 10 Juli 1888 te 's Gravenhage tusschen Nederland en België ge sloten schikking, betreffende de verlaging van het port van drukwerken tusschen de beide lan den uit te wisselen. Uit het Engelsch. Van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK I. «Gevraagdeen gouvernantevooral jong." Die advertentie in den Times knipte ik nit. Ik was achttien jaar; tot nogtoe was mijn jeugd steeds een hinderpaal geweest bij elke betrekking, waarnaar ik solliciteerde en hier noemde men haar juist als een eerste voorwaardeIk schreef aan het opgegeven adres en sloot mijn portret en een opgave mijner bekwaamheden in. Binnen een week reisde ik naar Geldham in Norfolk, en werd aangenomen om een klein meisje van zes jaren te onderwijzen tegen een salaris van vierhonderd gulden in het jaar. De correspon dentie was gevoerd door den vader mijner leer ling, die mij aan het station te Beaconburgh, de stad die het dichtst bij Geldham lag, zou komen afhalen. In het begin van Augustus zat ik tegen vijf uur in den namiddag, bevende van agitatie en angst aan het raampje van de waggon, terwijl de trein langzaam het station binnenreed. Ik keek het perron langs, waar slechts weinig menschen stondenmaar zag niemand die eenigszins geleek op den heer, dien ik mij als mijn toekomstigen meester voorstelde. Ik zag Deze schikking luidt als volgt Art. 1. Het port van gedrukte stukken van allerlei aard, van Nederland naar België of Ta« België naar Nederland verzonden, is als volgt vastgesteld voor elk pakket of stuk van een af zonderlijk adres voorzien lo. voor dagbladen en tijdschriften, die ten minste eenmaal 's weeks verschijnentot en met een gewicht van 25 gram, 2 centimes of 1 cent; boven de 25 gram tot en met 100 gram, 5 cen times of 2£ cent; voor elke 100 gram meer, 5 centimes of 2£ cent; 2o. voor de andere gedrukte stukken tot en met een gewicht van 15 gram, 2 cent. of 1 cent boven de 15 gram tot en met 50 gram, 5 cent. of 2J centvoor elke 50 gram of gedeelte van 50 gram meer, 5 centimes of 2J cent. Art. 2. Teneinde onder het 'tarief, bij het vorig artikel vastgesteld, te vallen, moeten de gedrukte stukken onder kruisband of band of wel geheel zonder omslag, als kaart, worden verzonden. De stukken die in anderen toestand worden verzonden, blijven onderworpen aan het algemeen port, bij artikel 5 van de overeenkomst van 1 Juni 1878 voor de gedrukte stukken vastgesteld. Artikel 3. Deze schikking wordt beschouwd als te behooren bij de overeenkomst, tusschen Nederland en Belgie op 5 Maart 1879 gesloten, en zal denzelfden duur als die overeenkomst hebben. Zij zal in werking treden op den lenAug. a. s. Bij kon. besluit zijn bevorderd tot officier van gezondheid der le klasse hij de zeemacht de offi cieren van gezondheid der 2e klasse J. Bijl en H. M. J. Wertenbroek. Naar wij vernemen is door douairière Rader- macher Schorer uit de nalatenschap van wijlen haren zoon jonkheer Radermacher Schorer van Nieuwerkerk een kapitaal van dertig duizend gulden geschonken tot het oprichten te Middel burg van een Schorer-fonds uitsluitend bestemd tot liefdadige doeleinden. Als bestuurders van dit fonds zullen optreden de heeren jonkheer mr L. Schorer, mr E. P. Schorer en A. M. Tak, allen te Middelburg en het beschermheerschap is aanvaard door den heer commissaris des konings in Zeeland. Door den heer A. Smit aftredend burgemeester van Vlissingen, is gisteren, ook zijn ontslag inge zonden alslid der Provinciale staten van Zeeland, lid van den raad en lid van de commissie voor de landverhuizers. Naar men ons meldt, is de geldleening voor de gemeente Vlissingen geheel volteekend, tot een bedrag van 400.000. Maandag middag te twee uren vergadert de gemeenteraad van Vlissingen. In die zitting wordt door den heer A. Smit medegedeeld, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Verder komt in behandeling een verzoek van een paar mannen met roode gezichten, waar schijnlijk pachters, en aan het eene einde stonden twee heeren bezig om een grooten hond vast te houden, die tegen den trein wilde opspringen. Ik stapte uit en ging naar den stationchef. «Daar is mijnheer Rayner zelf, juffrouw", zei hij op de heeren met den hond wijzende. Een hunner keek nu rond, alsof hij iemand zocht en ik ging bedeesd naar hem toe. Hij scheen verlegen, toen hij mij in het oog kreeg en nam toen eensklaps zijn hoed af. «Juffrouw Christie vroeg hij, zeer sterk blozende. »Ja", zei ik en werd insgelijks rood. «Wilt gij mij uwe koffers aanwijzen Het maakte mij ook een weinig verlegen dat de heer Rayner zooveel jonger en kinderachtiger was dan ik verwacht had. «De dogcart wacht buiten,laat ik uw tasch dragen." Ik volgde hem door het station. Drie of vier groote honden begonnen tegen ons op te sprin gen, zoodra wij eruit kwamen. «Stil Rover! Weg Lucas! Bedaard Tray riep hij, zijn stem verheffende. Ik merkte dat die stem bijzonder aangenaam was en herinnerde mij nu hoe nauwkeurig hij in zijn brieven naar mijn muzikale kennis gevraagd haddus begreep ik dat de heer Rayner zong. Hij hielp mij op de dogcart, stopte mij in met een plaid en in plaats van toen zelf in te stappen ging hij het paard op den nek kloppen, A. J. Fenks om eervol ontslag als onderwijzer aan school B. De voorstellen van burg. en weth. >Y:,a verder ter tafel komen betreffen de voordracht voor benoemingen in het college van zetters en verschillende verzoeken om grond in koop. Eindelijk wordt voorgesteld een crediet te ver- leenen voor het nivelleeren van bouwterrein en eene wijziging te brengen in de gem. begrooting voor 1888. Men schrijft ons uit Bruinisse In weerwil van de vele werkzaamheden die reeds werden uitgevoerd om het op de plantoesters gevallen mosselzaad, ter plaatse dood te maken, schijnt alles vruchteloos zonder genoemde oesters op te visschen en schoon te makenmen is dan ook druk in de weer, bij afwisseling zelfs met stoomsleepbooten, om de oesters van de besmette perceelen in de putten over te brengen en af te schuren. Het ergste is maar dat ze naar dezelfde gronden, die in zoo weinig tijdsverloop niet schoon te maken zijn, terug gebracht moeten worden om ze gewenschte ontwikkeling te doen erlangen, zoodat men gevaar loopt dat eenmaal verplaatste oesters andermaal besmet worden, gelijk nu reeds het geval is met de vroeger verplaatste Fran- sche oesters, die naar men zegt ten tweeden male met zaad bezet zijn. De schade door een en ander veroorzaakt is zelfs niet bij benadering te bepalen. Niet alleen de tegenwoordig dagelijksche uitgaven zijn dupeerend, maar terwijl de meergemelde oesters onder behandeling zijn als bovengenoemd, wordt de aanvankelijk verkregen groei beschadigd en gaat de beste ontwikkelings-periode voorbij, zoo dat de meerderheid, die anders voor den handel bekwaam wordt, thans minderheid wordt of dood gaat. 'tls wel opmerkelijk dat de drie eerste jaren der zoo duur gepachte gronden zulke onaange name als schadelijke resultaten opleveren. Verle den jaar geen groei door 't koude weder, doch niet minder eene vingerwijzing (volgens sommigen) dat de voor oestergrond gepaste perceelen geen oester- maar mosselgronden zijn, die er dan ook zeer welig en goed op tieren, doch schaars de geleden schade en hooge pachtprijzen zullen kun nen vergoeden. Men schrijft ons uit Groede Wat in vorige jaren zeldzaam was, namelijk dat na 1 Juli zich voor het eerst in 'tjaar mos selzaad op de strandhoofden vertoonde, doet zich thans voor. Op de hoofden van de watering Groede is een zeer aanzienlijke zaadval, zooals zich in de laatste jaren zelden voorgedaan heeft. Hoewel laat op 'tjaar, schijnt het bestuur van het Waterschap nog plan te hebben tot eene verpachting van het zaad over te gaan. Blijkens het bij dit nummer verzonden verslag van het verhandelde in de zomerzitting dei- provinciale staten was de eerste opgave over het kolenverbruik op de stoomboot de Wester schelde niet juist. Het vroegere kolenverbruik van de Wester- dat zich omdraaide en zijn neus in zjjn hand lag. Ik trachtte mijn verbazing te boven te komen. Natuurlijk had ik kunnen verwachten dat de vader van een meisje van zes jaar geen eerwaardige grijsaard zou zijn maar dat hij er niet ouder zou uilzien dan drie, vier en twintig jaar, dat was toch erg verrassend en dat hij zoo schuchter en gedienstig was kwam bij onze verhouding niet te pas. Hij was groot en breed, met donker haar en knevel, lachende oogen en een eenvoudige uitdrukking op zijn gelaat, die hem, bij zijn gewoonte om te blozen, iets nog veel jeugdigers gaf. Hij verliet het paard en kwam weer bij mij staan. «Ik vrees dat gij het hier buiten vrij saai zult vinden. Gij zult de drukte van Londen missen." «Ik heb geen heel vroolijk leven gehad", zei ik, «arme lieden kunnen overal tevreden zjjn." «Maar gij waart toch niet in een leerkamer opgesloten. Ik begrijp niet hoe gij het zult uithouden. Ik heb altijd een hekel gehad aan de leerkamer en 't is een feit dat ik nergens op school ben geweest, waar men niet zei dat ik haar tot schande maakte." De heer Rayner scheen zich die bekentenis niet zeer aan te trekken. «Gij zijt zeker ver in het roeien, cricket spelen, schermen", zei ik, voelende dat ik toch iets moest antwoorden. «Neen, ook niet. Ik herinner mij dat ik s chelde op de reis van Vlissingen naar Terneuzen besomden wij op gezag van het lid van gedepu teerde staten on i.h.77 HL. tegqn 9.35 HL. na de verandering. Het verschil is echter zoo als ons uit eene nadere opgaaf van den spreker blijkt veel grooter. Vroeger verstookte de Wester schelde voor die reis 17.16 HL. thans slechts 9.35 HL. Met de waarneming der betrekking van deur waarder bij de directe belastingen zijn tjjdelijk belastM. Buurveld, kommies 4e kl. te Terneuzen, voor de gemeenten Terneuzen en HoekA. W. Rijnberg, kommies 3e kl. te Axel, voor de ge meente ZaamslagJ. W. van der Weele, kommies 3e kl. te Hulst, voor de gemeenten Hulst, Clinge, Graauw en St. Jansteen; W. J. Tanis, kommies 2e kl. teWalsoorden, voor de gemeenten Hon tenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. De plechtige buitengewone dienst in de Rus sische kapel te 's Hage, gisteren ter gelegenheid van het 900jarig bestaan van het Christendom in Rusland, werd bijgewoond door H. M. de koningin van Servië, den Russische gezant, graaf Kapnist, de leden der Russische legatie, Russische dames en heeren die te Scheveningen tijdelijk verblijf hielden, benevens eenige te Rotterdam, Amsterdam en elders in Nederland woonachtige Russische familiën. De aartspriester Bogoslowsky, bijgestaan door de heeren zangers Gregorieff en Alexiew, bad voor het lang leven van de Russische keizerljjke familie en van koningin Nathalie. Er werd een Te Deun gezongen. In Amsterdam houdt men zich met een eigen aardige kwestie bezig. In de gewijzigde politieverordening, die verle den jaar aldaar in werking is getreden, zijn be palingen opgenomen omtrent bewaarplaatsen voor kleine kinderen, waaronder mede zijn begrepen de scholen, waarin geen kinderen boven de zes jaren worden toegelaten en geen ander dan voor bereidend lager onderwijs wordt gegeven. Tot 1 Augustus van dit jaar is voor de bestaande bewaarplaatsen uitstel verleend tot het in over eenstemming brengen van de inrichting der localen met de nieuwe bepalingen. De ruimte voor elk kind voorgeschreven, maakt of vermin dering van het getal kinderen of uitbreiding der localen noodzakelijk. Twee katholieke vereenigingen hebben na het optreden van het tegenwoordige ministerie tegen de nieuwe bepalingen bij de regeering protest aangeteekend, en naar de Tijd vernam, had de regeering de verordening verklaard te zijn strijdig met de wet. Het officieele bericht dezer beschikking was, blijkens inlichtingen door het Hbld. ten stadhuize ingewonnen, Donderdag nog niet bij B. en W. ontvangen. Volgens het N. v. d. D. van heden is echter nn bij het gemeentebestuur van Amsterdam het desbetreffend koninklijk besluit tot vernietiging ingekomen. Onder de kermisvermakelijkheden, welke ons in de aanstaande week wachten, behooren ook verscheidene tooneelvoorstellingen door het gun- eens een jongen een blauw oog sloeg, omdat hij mij een ezel noemde, waar hij groot gelijk in had en ik weet wel dat ik erg verbaasd was dat ik hem zoo'n pijn had gedaanwant ik delfde steeds het onderspit bij een vechtpartij. Men zei altijd dat er heel wat toe noodig was om mij aan den gang te maken en dan deed ik nog niet veel kwaad", voegde hij er lachend bij. «Ik hoop dat uw dochtertje dien afkeer van het leeren niet van haar vader geërfd heeft." Hij zag mij verschrikt aan, bloosde hevig en zei lachend «Ziet gij mij dan voor mijnheer Rayner aan Ik heet Reade. Mevrouw Rayner zond den coupé om u af te halen maar onderweg kwam die in hotsing met een kar, zoodat er een wiel brak en dus stelde ik mijn dogcart tot uw beschikking. Ik hoop dat gij er niet tegen hebt om in zoo'n ding te rijden «O, neen I" «De heer Rayner stond met mij op het perronmaar daar zijn hond juist kwam aan- loopen, toen de trein binnen reed, verzocht hij mij voor uw bagage te zorgen terwijl hij hem vasthield. Ik begrijp niet waar hij zoo lang blijft." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1