BUITENLAND. Laatste Berichten, Rechtszaken. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen' Algemeen Overzicht. staat als no. 1 voor leeraar in de Hoogduitsehe taal de heer J. Kloosterhuis te Goes. Het aantal van hen, die tot nu toe van hun instemming bljjk gaven met de beweging door den heer C. Moerman Jz., te Tinte, tegen,de vergelijkende examens op het getouw gezet, be draagt niet minder dan ongever 800. Hoewel de termijn van aangifte Zondag 11. gesloten was ontving de heer Moerman daarna nog weer verscheidene bewijzen van instemming. Binnenkort hoopt genoemde heer gevolg te geven aan den raad, hem van verschillende zijden gegeven, door namelijk nogmaals uiteen te zetten, waarom de vergelijkende examens afkeuring ver dienen, en wat er zijns inziens beters voor in de plaats gesteld kan worden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens overtreding van rijks-belastingen (ongedekt binnenl. vervoer van accijnsgoederen, fiauduleuse invoer en weigering van visitatie) M. P. B., 32 j. hvr. van C. de V. werkvrouw St. Jansteen, tot 3 d. gev.; P- M., 26 j., A. M., J. M., 19 j., A. M., P. M., A. M. 23 j., A. M., 23 j., A. M., A. M., 23 j A. M, A. M., A. M., L. M., 23 j., B.H.,44 j., A. S. 25 j., A.R..F.R., allen Stekene (België), A. d. R., 34 j., P. T. 25 j., A. d. R., 34 j., allen Tromp-Stekene (België), en S d. R., 24 j., en V. R., 40 j., beiden Tromp Kemseke (België), allen arbeiders, ieder tot 3 m. gev. en ƒ10 b. s. 10 d. h.F. R., 29 j., A. R., 25 j., A. S. 25 jA.M., P. M.. A. M., 23 j., S. B., 20 j., F. R., A. R., en A. S., allen arbeiders Ste kene (België), ieder tot 3 m. gev.F. R., 25 j., en A. S.,25j.,beiden daglooners Stekene (België), ieder tot ƒ27 b. s. 10 d. h.A. R. tot 24.30 b. s. 10 d. h., en A. M. tot 22.50 b. s. 10 d. h., beide laatsten daglooners Stekene (België)allen in de kos ten, ook in die van bekeuring en met verbeurd verklaring der aangehaalde goederen mishandeling: J. L., 18 j., metselaar Goes, tot 8 b. s. 6 d. h., en A. H. 19 j., land bouwersknecht Sas van Gent, tot 2 m. gev. mishandeling en beleediging: lo J. M., 17 j., 2o J. d. R., visschers Arnemuiden, de le tot 8 b. s. 6 d. h. en de 2e tot 6 b. s. 4 d. h.; dooden van een dier: Ch. L. C., 19 j., arbeider Stekene (België), tot 1 m. gev. strooperij met een wagen: P. A. v. d. B., 15 j., arbeider Kapellebrug (Clinge), tot 3 d. gev., en kinderdoodslag: J. A. C. P., 27 j., dienst meid Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, tot 1 jaar gev. Laatstgenoemden ook allen in de kosten. Van de behandeling van de laatste zaak gaven wij in ons nommer van Woensdag jl. een breed voerig overzicht. J. A. Kok, te Arnhem gedetineerd, die door de rechtbank den 20 Juli 11. is veroordeeld ter zake van zware mishandeling op den heer Huide koper gepleegd, is van zijn vonnis in liooger be roep gekomen. Men schrijft ons uit Yerseke Er wordthier nogmaals een poging gewaagd tot het behouden dei* kermis. Door een inge zetene is nam. een verzoek aan den raad gericht om op het besluit tot afschaffing terug te komen. Zaterdag zal dit in de raadszitting in behandelng komen. Maandag vertrok van Yerseke een schipper met zijn vaartuig met het doel om dit ergens op een scheepstimmerwerf inHolland, waar maar plaats en gelegenheid was, te laten herstellen. Zijne thuisblijvende kinderen wisten huns vaders adres niet, en de moeder maakte de reis mee. Gedurende hun afwezigheid werd hun zoon, een 18jarig jongeling, plotseling ernstig ziek en stierf Woensdag. Tijding kon men den ouders niet doen toekomen en zoo moest de moeder, di gisteren alleen thuis kwam, onverwacht en ge eel onbevoorbereid het droevige geval vernemen. üonderdagnamiddag kwam te Hansweert met door midden gebroken zwaard binnen het Belgisch pleitschip Alice, gezagv. L. de Koninck, »Hoe is het?" Een wanhopig gebaar is al wat hij tot antwoord kan gevenmet de vuisten zijne tranen terug dringende wendt hjj het gelaat af. Het was Zaterdag. Des Zondags kwam er een man te paard in galop aanrennen, met de heu gelijke tijding dat de Akhtirtzys hun proces ge wonnen hadden. Malievka was in de vreugde, maar het gezin van Shershene werd dien dag in rouw gedompeld. Men heeft Paraska op een bank onder de-hei lige beelden neergelegd. De smart blijft op haar gelaat gegrifthet is geel als washare lippen zijn voor altijd gesloten. Voortaan zal zij nie mand verwijten dat hij steeltniemand kan voortaan zijn lafheid achter haar openhartigheid verbergen. De oude vrouw staat met gezwollen oogen voor de wieg en tracht met bevende handen den zuigeling, die om zijn moeder schreit, te voeren. De oudsten, verschrikt door het algemeene ge ween, houden zich een oogenblik stil, maar be ginnen weldra weer te vechten. Bij de begrafenis volgt een gebrekkige, ineen gedoken grijsaard de lijkkisthet is SherBhene. Hoe zou die ooit Starshina hebben kunnen zijn Zoo eindigden die twee levens, misschien de besten van geheel Malievka. En de gemeente Is zij weer welvarend ge worden Zijn de Malievtzys opgewekt uit hun dofheid Als dat ooit het geval is zal ik het mijn lezers mededeelen. E I W D E. beladen met ijzerwerk van België naar Rotter dam. Daar genoemd vaartuig hierdoor de reis niet zeilende kan voortzetten zal het heden met een sleepboot zijne reis vervolgen. Uit Stavenisse schrijft men ons: Met den landbouw ziet het er in onze omgeving niet zeer rooskleurig uit. Verlangde men voor eenige weken sterk naar regen, de algemeene wensch is nu droogte. De meeste zoo niet alle vruchten lijden veel van het overtollige nat. Het hooi ligt op som mige plaatsen te rotten op de weilanden en al krijgt de boer het ook nog binnen, de qualiteit ervan is zeer zeker veel verminderd. Op verschil lende plaatsen hoort men ook al spreken van de aardappelziekte, die zoowel van de vroege als van de late soorten èn stengel èn knol reeds heeft aangetast. De suikerbieten lijden ook veel door den regen, hier en daar ziet men reeds sommige dezer planten geel worden. Het vlas, dat over het algemeen 1 d.M. te kort is gegroeid, heeft in prijs zeer gevarieerd, nl. van 50 tot 170 per gemet van 39.24 a. Terwijl het gisteren avond te Nijmegen hevig onweerde is een beambte, die zeer kort bij een telephoontoestel zat te werken, bijna het slacht offer van de telephoon geworden, daar een blik semstraal rakelings langs hem heen over de ge leiding ging, en de telephoon totaal onbruikbaar maakte. Het vertrek, waarin die persoon was gezeten werd door den bliksem helder verlicht, terwijl door hem een hevige schok gevoeld werd, zoodat hij, zooals licht te begrijpen is, door hevigen schrik van zijn stoel opsprong, en zich ijlings van het gevaarlijke instrument verwijderde. Te Voorst werd een arbeider in een weide door den bliksem doodelijk getroffen. Een andere arbeider, mede aldaar werkzaam, raakte eenigen tijd zijn bewustzijn kwijt. Door het spelen met lucifers is gisteren te 's Gravenhage brand ontstaan. Een kind dat de brand veroorzaakte is aan in de vlammen beko men brandwonden gestorven. De heer J. F. de Booy, het veelmalen ge noemde lid van den gemeenteraad te Breda, is dezer dagen verbaliseerd wegens het niet binnen den bepaalden tijd bij den burgerlijken stand aangeven van de geboorte van zijn jongste kind. Door het struikelen van zijn paard is gis teren de generaal-majoor Den Beer Poortugael te Breda gevallen. Hij bekwam eene hoofdwond en eene lichte kneuzing aan den arm. Voor de juiste tijdsbepaling op spoorweg stations en telegraafkantoren in ons land wordt op de volgende wijze gezorgd Tweemaal in de week wordt van de sterrenwacht te Leiden een tijdsein ten dienste van de marine gegeven aan eenige zeeplaatsen. Deze seinen worden op de hoofdtelegraafkantoren te Amster dam en 's Gravenhage opgevangen. Naar dat sein wordt een tijdbewaarder te Amsterdam ge regeld, en van de hoofdstad uit worden iederen dag tijdseinen gegeven aan de rijkstelegraaf kan-., toren, alsmede aan de spoorwegstations te Am sterdam en Utrecht, welke op hare beurt zorgen dat de uurwerken op de andere spoorwegstations met den middelbaren tijd van Amsterdam worden gelijk gezet. De eerste trein van Roermond naar Ant werpen is Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Een groot stuk hout werd even voor de aankomst van den trein, door den baanwachter W. Peeters, nabij het station Haelen op de lijn gevonden en bijtijds verwijderd. Vermoedelijk door de menigvuldige regens, schijnt in sommige binnenwateren van Texel de paling zoo benauwd te worden, dat zij uit het water kruipt tusschen het gras der oevers. Alleen met een mesje gewapend, slaagde in de vorige week eene visschersfamilie er in, 300 pond paling buit te maken, die aan het troebele water poogde te ontkomen. Nog steeds gaat het den maildienst van Ostende op Dover niet naar wensch. Een onge val dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, heeft in de haven van Dover plaats gehad. De nieuwe Belgische paketboot de Prinses Henriette uit Ostende naderde met volle kracht tijdens een hevigen mist. Onderweg was iets aan de machine gebroken, waardoor het onmogelijk was de vaart van het schip te stremmen. Men schoot het kanon af, en blies in den misthoorn om de nabij zijnde vaartuigen te waarschuwen. Het gevaar werd steeds grooter en het schip liep recht op het havenhoofd af, op het punt, daartegen ver brijzeld te worden. Passagiers en manschappen liepen als razend dooreende boot was niet verder dan eenige meters van de pier verwijderd. Plotseling liet de kapitein, met groote tegen woordigheid van geest, een hevigen stoot aan het roer geven op gevaar af, de boot omver te wer pen, ten gevolge waarvan zij niet tegen de steenen maar tegen de houten meerpalen van de kade aanliep. Een geweldige schok wierp de passagiers van de been, maar de kneuzingen waren onbe duidend. De meerpalen werden geheel verbrijzeld, de romp der boot was op verscheidene plaatsen stuk gestooten, het roer omgebogen en ver wrongen en de voorsteven benevens de rechter zijde sterk beschadigd.. Maar de bemanning en de reizigers waren gered. De Primes Henriette is naar Londen gebracht, waar zij een aanzienljjke herstelling zal moeten ondergaan. Te Belgrado is de ministerraad door den koning bijeengeroepen om over dè echtscheiding te beraadslagen. De raadgevingen van binnen- en buitenlandsche vrienden des konings om voor- loopig van de echtscheiding af te zien, beginnen haren invloed te doen gevoelen. Hoewel het consistorie binnenkort nog een afgezant aan de koningin zenden moet, zal diens opdracht voor namelijk daarin bestaan, dat hij moet trachten, de koningin tot eene nieuwe overeenkomst over te halen. Weigert zij deze, dan zal men mogelijk de geheele zaak laten doodbloeden. Het nieuwe voorstel biedt evenwel zulke groote zedelijke en politieke voordëelen aan de koningin, dat wanneer Panslavistische ophitsingen niet opnieuw hinderend in den weg treden de kans op eene schikking niet volkomen hopeloos is. Het bericht gisteren op gezag van een buitenlandsch blad door ons medegedeeld, dat het Engelsch lagerhuis de bill ter benoeming van een commissie tot onderzoek van de beschuldi gingen van den Times heeft aangenomen, was niet geheel juist. De tweede lezing van het wetsontwerp werd ten einde gebracht, maar Maandag a. beginnen de beraadslagingen over de afzonderlijke artikelen. Den len Aug. vertrekt president Carnot naar Fontainebleau en zal den 8en aldaar de inwijding van een zuil ter herinnering aan Mirabeau bijwonen. Te Washington zijn verscheidene berichten uit de republiek Venezuela aangekomen, waarin gemeld wordt dat de opstand, die in het district Guarico was uitgebroken, onderdrukt is. Onder de Parijsche aardwerkers is een werk staking uitgebroken. Zij breidt zich aanmerkelijk uit en dreigt zich over het geheele departement der Seine te zullen uitstrekken. Verscheidene troepen werkstakers trokken gisteren met de driekleurige vlag op naar het centrum van Parijs onder het zingen der Marseillaise. De gendarmerie had maatregelen genomen om ze uiteen te drijven. De steenkolenmijnstad Roslyn (Washington- Territory) is geheel door brand vernield. Vijf tienhonderd menschen zijn door het ongeluk van hun onderkomen beroofd. Woensdag vierden de heer en mevrouw Gladstone te Hawarden hunne gouden bruiloft. Eenige vereerders, met lord Granville aan 't hoofd, boden het gouden bruidspaar beider por tretten aan, geschilderd door Holl en Herkomer. In een der mijnschachten te Magny, bij Mont- ceau-les-Mines, zijn tengevolge van het loskomen van gassen door een mijnbrand zeven werklieden gestikt. Woensdag avond omstreeks 8 uur heeft er boven Brussel een kort, maar hevig onweder ge woed. De bliksem sloeg in het wereldberoemde stadhuis, en reeds kort na den slag zag men eene rookwolk uit het dak opstijgen. Maar slechts weinige oogenblikken daarna was de brandweer der hoofdwacht reeds boven in het gebouw, en in minder dan een kwartier tijds was elk gevaar voor het prachtige gebouw geweken. Zola heeft besloten zich candidaat te stellen voor de Fransche academie. Aan zijne vrienden, die niet weinig hierover verbaasd, hem gevraagd hebben, hoe hij tot dit besluit gekomen is, heeft hij geantwoord dat hij zien wil of er voor zijne denkbeelden eene plaatB is onder den koepel van het instituut. Uit New-York wordt aan de Daily News geseind, dat ondanks de vorige teleurstelling, specu lanten te Novastia andermaal een monster-houtvlot uitrusten, bestaande uit 30.000 samengeketende boomstammen, hetwelk door twee sleepbooten naar New-York gebracht wordt. In Engeland worden gelden verzameld voor een gedenkteeken voor Christopher Marlowe, den voorlooper van Shakespeare en den schepper der »Englisch blank verse", zooals Swinburne hem noemt. Marlowe werd in 1593 te Deptfort in een vechtpartij gedood en aldaar begraven. Het is heden negenhonderd jaar geleden, dat het Christendom in Rusland werd ingevoerd. Te Kiew wordt dit negende eeuwfeest met groote plechtigheid gevierd. De maatregelen, voor eenige jaren door de Pruisische regeering genomen tegen den invoer van aardappelen, tot wering van den Colorado kever, worden thans bij vernieuwing met streng heid gehandhaafd. Bij elke zending aardappelen uit Nederland naar Duitschland moet een certifi caat gevoegd zijn, dat afgegeven is door den burgemeester der gemeente, waar de aardappelen geteeld zijn, met vermelding, dat zij van Neder- landschen oorsprong en niet uit Amerika afkomstig zijn. Prins Bismarck heeft van een rijken bewon deraar in Stuttgart een kostbaar jacht ten ge schenke ontvangen. Yan 26 en 27 Juli. Middelburg. OndertrouwdJ. C. Vinke, jm. 27 j. met D. D. Machielse, jd. 23 j. Getrouwd: J. Steijn, jm. 37 j. met M. M. F. van Engelen, jd. 26 j. A. Pasveer, wedr 40 j. met J. Minderhout, jd. 38 j. K. J. Kraamer, wed* 51 j. met J. A. Petersen, wed0 34 j. Bevallen: C. H. Waage, geb. Wiessner, z. J. Vogel, geb. Gideonse, z. A. van Maldegem, geb. De Lange, z. Gisteren avond is op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier, ten overstaan van den notaris A. M.Tak te koop aangeboden: een huis en erf te Middelburg, aan de Koepoortstraat, gemerkt E no 64, grootte 1 are 38 centiaren. Verkocht voor 4100. Heden werd aan het gebouw van het ge- westelijk bestuur alhier aanbesteed het uitvoeren van eenige herstellingen en vernieuwingen aan den steiger op het zeeëinde van den Westhaven- dam te Breskens, behoorende tot de havenwerken te Breskens en geraamd op 2040. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Visser Pz. te Hansweert voor 2439, J. Tollenaar te Terneuzen voor 2310, C. F. van Fraijenhove te Terneuzen voor 2237, en P. Monjé te Breskens voor f 2087. De tienden aankomende de gemeente Zie- rikzee, hebben bij publieke veiling ten raadhuize aldaar op Donderdag 26 Juli 11. opgebracht met inbegrip van op- en blokgeld 1698,95, zijnde 81.15 meer dan ten vorigen jare. »s Gravenhage. Tweede kamer. Bij de voorzetting van het debat over de overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken bij den drank verkoop op de Noordzee, bestreden in de heden gehouden zitting de heeren Bahlmann, Patijn en Van der Feltz, het ontwerp als schadelijk voor de Nederlandsche belangen, terwijl de heeren Van der Loeff en Oppedijk er vrede mede hadden, in de hoop op een betere conventie in de toe komst. De overeenkomst is aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Bij de behandeling der suppletoire begrooting van waterstaat verklaarde de minister aan den heer Roëll dat omtrent de weigering tot subsidiebetaling door het belanghebbend water schap in NoordBrabant voor de nieuwe Maas uitmonding een procedure aanhanging is gemaakt. Met 57 tegen 16 stemmen is aangenomen de post over de landbouw-enquête door de landbouw-coru- missie, nadat de heeren Rutgers en De Beaufort hem bestreden hadden zoowel wegens den omvang dier enquête als omdat zij alleen in een parle mentaire enquête een waarborg zagen voor goede uitkomsten. De heeren Goeman Borgesius en Schepel en de minister verdedigden haar. Hierop volgde de interpellatie over de politiek der regeering in Atjeh. De heer Levyssohn Nor man wees op de onbekendheid met de toestanden van Atjeh vooral omtrent de beri-beri. Zijns inziens moest er meer gedaan worden dan zich neer te leg gen bij het advies van prof. Pekelharing bij de groote bedenkingen tegen diens theorie geuit. Wat wordt er gedaan De tweede vraag is welke zijn de plannen van den minister omtrent de geconcentreerde stelling in Atjeh. De minister zal toch wel behouden willen, wat we hebben. Spreker deed deze vraag in verband met de komst van den assistent-resident Van Assen. De minister van koloniën antwoorde, dat alles gedaan wordt voor de desinfectie om de beri- beri te weren, maar dat intusschen ook onder zocht zal worden of er andere middelen mogelijk zijn door een commissie. Wat het ge concentreerd stelsel betreft, zeide de minister dat de regeering natuurlijk dat stelsel moet hand haven, welke bezwaren aanvankelijk ook daar tegen bestonden, als middel tot redres van den toestand en om Atjeh langs dezen weg tot rust en orde onder het wettig gezag terug te brengen. Juist daarvoor is de heer Van Assen hierheen opgeroepen. De heer Chincholle deelt in den Figaro den inhoud mede van een gesprek, dat hjj met Roche- fort over Boulanger had. Het artikel draagt den titelHenri Roche/ort, pêcheur a la ligne maar had even goed, merkt de Justice op(7a na mord pas mogen heeten. Het doel van den heer Chincholle was te zien welken indruk het echec van zijn vriend Boulanger in de Ardéche op Rochefort had gemaakt. De hoofdredacteur van den Intransigeant heeft voor de zomermaanden een kleine schilderachtig gelegen villa links van den Pont de Suresnes ge^ huurd. Op zijn vraag, of de heer Rochefort te huis was, ontving de bezoeker van den bediende ten ant woord »Tehuis en niet tehuis. Gij vindt hem daar ginds onder dien grooten boom aan den oever der Seine, bezig te hengelen." »Ik moet bekennen verklaart de heer Chin cholle dat ik op het eerste oogenblik niet wist wat tehooren.'Wat! Rochefort de vroolijke vaude. villenschrijver van 1860, de verwoede pamflettist was een alledaagsch hengelaar gewordenIk had mij hem kunnen voorstellen op de ruïnen van Kar- thago. Maar den grondeling vervolgend! Prohpudor! »Ik begaf mij evenwel naar de aangeduide plaats Tegen den boom geleund, een zonderling soort hoed boven zijn weelderigen haardos, een langen hengel in de hand, zat daar de schrijver vanZa Vieülesse de\Brididi van Théodoros en de Lanterne. Wacht even», voegde hij mij toe. »Ik ge loof dat ik beet heb. Wij eten samen een matelote." »Niet ver van hem zag ik een vreemden man, met een ruigen baard en gescheurde kleeren, een oude visscher die glimlachte. »Nu, riep ik hem toe, gij zijt sedert onze laatste ontmoeting een wreede teleurstelling rijker geworden. Hebt gij den generaal gezien?" »Neen, stel u voor, dat ik niet naar hem durf toegaan. Hij leest mijn artikels. Hij weet, dat hij op mij kan rekenenmaar indien ik al met hem praatte, zou dit hem niet troosten. Waartoe ons beiden verdriet te doen Gij ziet vele triomfbogen. Wij zouden ons de kosten van een are de défaite kunnen getroosten. Wat zou dat grappig zijn Men zou hem hol maken. Op den bodem zou dan wellicht de mijn zjjn om ons schadeloos te stellen. Maar stilDe dobber beweegt weer!" En kijk, hij haalt op Niets. Rochefort doet er nieuw aas aan en werpt de ljjn weer in 't water. »Ik verzeker u, herneemt hij, dat er voor mjj

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2