N°. 176. 1.31® Jaargang. 1888: Y rijdag 27 Juli, BEKENDMAKINGEN. Nationale Militie. Middelburg 26 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1886. Tweede kamer. DELBLRGSC URANT. Agenten te Ylissingen:.P. G. de Veï Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. tan dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Neeuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Botterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling (Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1886, behooren- de tot de 5e en 8e compagnie van het le, en de 2e en 4e compagnie van het 2e regiment vesting-ar tillerie om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen hij bun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Zaterdag den 4 Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be lmoren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 26 Juli 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS L. B. Ter aanvulling van de telegrammen over de gisteren gehouden kamerzitting, welke slechts in een deel onzer vorige oplaag geheel konden wor den opgenomen, deelen wij nog mede, dat, na ver werping van het amendement der heeren Kerdijk, Bahlman, Sanders, Rooyaards van der Ham en Rutgers aan de orde was het subsidiair amende ment van den beer Domela Nieuwenhuis, om de eerste winstuitkeering aan de bank te stellen op 4 pet. Dit werd verworpen met 68 stemmen tegen 18. Behalve de voorsteller stemden voor het amendement de heeren Seyffardt, Kerdijk, W. K. v. Dedem, Goeman Borgesius, Mackay, Heldt, Van Delden, Van der Kaay, Dyckmeester, Rutgers, Lieftinck, Schepel, Zylker, Rooseboom, De Meijier, Hartogh en Zaaijer. Artikel 10 werd goedgekeurd. De heer Domela Nieuwenhuis stelde een nieuw art. voor, strekkende om de wijze aan te geven, waarop de staat, bij het eindigen van 't octrooi, het recht van de Ned. bank kan overnemen, (wissels, beleende effecten, gebouwen enz.) Ofschoon de heer Van Houten erkende, dat deze regeling goed zou zijn, als men de goed keuring van de Ned. bank kon verkrijgen, achtte hij dit amendement voor de aandeelhouders on aannemelijk en de aanneming gelijkstaande met verwerping der voordracht. Ook de minister be streed het amendement, dat met algemeene stem men op éen na verworpen werd. Nu kwam aan de orde art. 14 bepalend dat de nieuwe aandeelen tegen 125 pet (25 pet te storten in 's rijks kas) ter beschikking worden gesteld van de oude aandeelhouders. Door den heer Haffmans werd voorgesteld om door den staat de vermeerdering van het kapitaal te doen storten tegen ontvangst van 4000 aan deelen der bank, die verkocht worden, met stor ting van de opbrengst in de schatkist. De heer Van Houten ondersteunde dit amendement, maai de minister bestreed het als onaannemelijk voor de aandeelhouders en waarschuwde de kamer voor de te ver strekkende gevolgen, die aanneming zou hebben. Tegen deze bedreiging protesteerde met ernst de heer Van der Loeff, die met een paar woorden, trillende van verontwaardiging, vroeg, of dan de kamer tot het einde toe een voudig zich moest neerleggen bjj het 6on plaisir der aandeelhouders. Alles was doorgedreven, alle wijzigingen waren afgestemd in 't belang der aan deelhouders zou dan de staat nog ten slotte om hunnentwil van deze billijke bate afstand moeten doen Na het krachtig optreden van den heer Van der Loeff vroeg de heer Lohman te vergeefs het woordde voorzitter verdaagde onder luide pro testen rechts, de zitting tot hedenmorgen,!] uren. Men schrijft ons uit Vlissingen Het gisteren in de vergadering van onzen ge meenteraad gevallen besluit om de tram-maat schappij te ontheffen van de verplichting tot ver lenging van de tram tot het havenstation, nu zij hare deelneming heeft toegezegd in den aan leg van de pier, zal waarschijnlijk de boosheid van het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderens westelijk deel ten toppunt voeren. Zielkundig zou dit verschijnsel volkomen verklaarbaar zjjn de ont wakende overtuiging dat men schromelijk onhan dig is geweest maakt kregelig in hooge mate. Het Weekblad was 't zoo uitermate eens met het ongemotiveerd oordeel van gedeputeerde staten, dat het belang der provincie niet »genoegzaam" betrokken was »in zoo'n wandelpier-aanlegplaats." Welnu, heeft Vlissingen's vertegenwoordiging zeer terecht gezegd -. dan zullen wij trachten ons zelve te helpen en het zwaarste latën wegen wat het zwaarste is. Van zijn vierde-district-standpunt ziet het Weekblad niet in: dat het belang onzer gemeente medebrengt de uiterste pogingen te doen om haar internationaal karakter als badplaats te vermeer deren dat het daarvoor alle krachten moet inspan nen dat daarbij het gemak der ingezetenen van het vierde district, die nu eindelijk, voorwaar niet door eigen energie, een tram hebben gekregen tot Breskens en nu ons te Vlissingen de wet zouden willen komen stellen, ten achter moet staan. Maar men hoort dan ook somtijds wonderlijk redeneeren over de dwaze" opvatting, die anderen omtrent hunne eigene belangen hebben, zoodra die belangen met dé onze in strijd komen. 'Een curieus voorbeeld daaromtrent leverde het Week blad, toen het, wijzende op het als onzinnig uit gekreten vroeger besluit van onzen gemeenteraad om in den aanleg van de pier hij te dragen, beweerdedat men »de reizigers van Vlissingen afvoerde ten voordeele der aandeelhouders van het badhuis." Het Weekblad moest hiermede bij zijne lezers wel den indruk teweeg brengen dat de groote meerderheid van onzen gemeenteraad eensklaps krankzinnig was geworden of wel daar men dit toch zoo maar niet dadelijk kon aannemen dat het Weekblad, zjj 't bij hooge uitzondering, ditmaal zich eens geen bijzonder helder begrip had gevormd van hetgeen zoo uit de hoogte werd veroordeeld. Het Weekblad holde echter maar blindelings voort op den ingeslagen weg en gebruikte zijn invloed bij de leden der provinciale staten tegen het verleenen van finantieelen steun aan de pier Het predikte den kruistocht onder de leusgeen tram naar 't havenstation, dan ook geen pier! En alzoo geschiedde. Zou nu het Weekblad nog meenen met dergelijke optreding de belangen van het vierde district te hebben gediend? Het tegendeel zal het later wel inzien en zijne houding betreuren. En dan treuren wij mede, want het weekblad doet meer goed dan menigeen bevroeden kan of erkennen wil, in de streek waar 't verschijnt. En dan treuren wij ook vooral mede, omdat het voor de naaste toekomst meer kwaad heeft gesticht dan het wellicht zelf spoedig kan inzien. Omtrent de aangekondigde Atjeh-interpellatie schrijft de Haagsche correspondent van de Zaan- landsche courant Nu de heer Keuchenius niet meer op de groene banken zit, zal hij waarschijnlijk veel korter van stof worden en met het oog op de uitzending van een nieuwen gouverneur-generaal, en het over leg, dat nog, vóór diens vertrek naar Indië, met den uit Atjeh terugkeerenden heer Van Assen moet plaats hebben, zal hij vermoedelijk den interpellant met enkele feitelijke mededeelingen en algemeene verzekeringen trachten tevreden te stellen. Men kan overigens den heer Keuchenius op dat gebied met vertrouwen aan het werk laten. Het is hekend dat hij naar een pacificatie op Sumatra streeft en van niemand meer ban worden aan genomen dat hij recht op zijn doel afgaat en voet bij stuk houdt. Vandaar dan ook dat ik werkelijk geloof iiecht aan de verzekering der Middel. Ct., [bedoeld is onze briefschrijver uit de Hofstad] dat weldra het verbanningsbesluit van de heeren Sol en de Sturler zal worden herroepen. En ik kan u nog een ander feit meedeelen, dat voor de standvastigheid van den minister van koloniën getuigt. Hij heeft, als minister, in Indië destuk ken in de veelbesproken zaak van den heer Willink Ketjen, ook na 't minder opwekkend einde van diens ^parlementair proces", nog opge vraagd, om te onderzoeken of er nog aanleiding bestaat om in deze het onrecht te herstellen. Mij dunkt dat zulk een daad voor 's mans ka rakter en rechtsgevoel getuigt. Als een lichaam van honderd vijftig leden schrijft de Arnh. Crt. een beslissing neemt, moet men bijna overtuigd zijn ongelijk te hebben, wanneer men eene meening is toegedaan, welke in strijd is met de beslissing. Toch veroorloven we ons te meenen, dat er niet zulk een lange tijd behoefde te verstrijken om de voogdijwet tot stand te brengen als nu het geval zal zijn. Met het beginsel zijn de kamers het eens en alleen omtrent de formaliteiten, welke zich zou den kunnen voordoen in bijzondere gevallen, kan er eenig verschil van meening bestaan onder de rechtsgeleerden. Eene wet echter, die maar voor éene speciale zaak geldt, behoeft toch waarlijk de stof niet aan te bieden voor juridische spits vondigheden, en een gemis aan eerbied voor de dynastie zou er wel in gelegen zijn, wanneer men dit onderwerp binnen korten termjjn regelde. Nu zullen in de zeven afdeelingen en in de openbare zittingen der vereenigde kamers, wie weet hoevele rechtsgeleerde adviezen worden ge geven en bestreden, die met de eigenlijke zaak, de voogdij der troonopvolgster, niets hebben te maken. Op last van den minister van justitie worden door de commissarissen des konings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan -. I. Worden in uwe gemeente aan werklieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeelte lijk op andere wijze dan in Nederlandsche geld specie of munt- of bankpapier uitbetaald II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uitkeering van het loon III. Wordt in uwe gemeente door werkgevers een rechtstreeksche of zijdelingsche dwang uit geoefend op hunne werklieden, om zich in be paald aangewezen winkels hunne benoodigdheden aan te schaffen IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waarin bestaat die dwang, en worden die benoodigdheden aan de werklieden ook op crediet verstrekt V. In hoever worden de waren in die aange wezen winkels en de waren of de genietingen, waarin het loon wordt uitbetaald, den werklieden tegen hoogere prijzen berekend dan in den regel elders in uwe gemeente daarvoor besteed worden? VI. Komen in nwe gemeente nog andere der gelijke misbruiken als de hierboven ender III, IV en V genoemde voor en, zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven Naar het N. v. d. D. verneemt, is er alle kans, dat de voorgenomen groote manoeuvres in N. Brabant, met het oog op de vele kosten, dit jaar niet znllen doorgaan. De kamer van koophandel te Zutfen heeft de aandacht van den minister van waterstaat ge vestigd op hij de administratie der posterjjen geldende regeling der invordering van zegelrecht bij 't incasseeren van gelden op kwitantiën. De afzender ontvangt nameljjk, wanneer de betaling is geschied, ter teekening voor kwijting een borderel, met daarop geplakt kwitantie-zegel, indien het bedrag boven de 10 is, en is ver plicht dit zegel te betalen. Dit zegelrecht wordt derhalve ter zake van éene kwitantie dubbel voldaan, waar het slechts eenmaal verschuldigd was en somtijds bij meerdere kwitantiën allen heneden de 10, éénmaal betaald, waar het in het geheel niet verschuldigd was. De kamer verzoekt den minister verandering te brengen in deze regeling. Naar de Avondpost verneemt, heeft de regeering besloten Ned.-Indië te doen toetreden tot de in ternationale Unie tot bescherming van den industrieelen eigendom. Tot dusver behoorde alleen het moederland tot die staten-vereeniging. Hierdoor zal een einde komen aan de vele klachten door huitenlandsche fabrikanten, vooral Fran- sche, aangeheven over het misbruiken van hunne handelsmerken in Ned.-Indië door aldaar geves tigde huizen. Tevens zullen nu de daar gedepo neerde merken voortaan ook bescherming genieten in alle landen van de Unie, waar de eigenaars dit verlangen. Gisterenavond genoten de huurders van den tuin op het Noordbolwerk van een concert door Bouwmans kapel dat hen door de heeren officieren hier in garnizoen werd aangeboden. Bouwmans keurkorps handhaafde zijn ouden roem, de barometer die slecht weer verkondigde bleek gelukkig een leugenprofeet, weer en wind werkten mee en wanneer nu ook de bezoekers gevolg hadden gegeven aan de beleefde uitnoo- diging aan de achterzijde van het programma ware het gisterenavond in den Theetuin geweest tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles. Aan den sergeant D. Viergever van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, is de zilveren medalje voor 24 jaren trouwen dienst toegekend. Men schrijft ons uit Bruinisse Zeer in het belang van de vaart naar en van de oesterperceel en in het riviergedeelte den Hals c. a. zal, door de bemoeiingen van de hier bestaande vereeniging voor de belangen der vis- scherij, een lantaarn geplaatst worden op den noordelijken zeedijk van den polder Bruinisse in verband met den hoek van den Roxonistepolder (Zuid-Holland.) Opnemingen in loco hebben reecls plaats gehad. Tot raadslid te Axel is gekozen de heer P. Koster met 126 stemmen. De heer K. de Feijter verkreeg 102 stemmen, van onwaarde waren 2 briefjes. Van de 304 kiezers stemden er 230. De Ned.-Ind. Juristenvereeniging heeft voor onbepaalden tijd hare werkzaamheden gestaakt wegens de moeilijkheid om praeadviseurs te vinden en het bestuur voltallig te houden, de slechte opkomst der leden, het in stemming brengen der vraagpunten en het gebrek aan stenografen. Koningin Nathalie van Servië heeft te Sche- veningen de villa Golfzicht gehuurd en is voor nemens aldaar gedurende vele weken haar verblijf te houden. Aanstaanden Zaterdag wordt te Amsterdam geen beurs gehouden. Door den minister van waterstaat is bij beschik king van 12 dezer vrije toegang tot de spoorwegen verleend aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 's rijks wapen aan een oranje-lint om den hals wordt gedragen. Naar het Nieuwsbl. v. d. Boekh. meldt, is op Maandag den 23en dezer aan den heer A. C. Krusema, te Haarlem, "door de heeren Loman en Holkeman, uit naam van vele zijner vrienden een geschenk aangeboden, als blijk van erkente lijkheid en vereering voor den schrijver van het eerste standaardwerk over de geschiedenis van den boekhandel in Nederland. Het geschenk bestaat uit een zeestuk van Mesdag en een album met de namen der gevers, gebonden in eenen prachtband van Claessen te Brussel. De commissie van inspectie over de koninklijke militaire academie besluit haar rapport met, als haar algemeenen indruk van de gehouden in spectie, mede te deelen lo dat de studiën aan de koninklijke militaire academie met groote belangstelling en ijver door het bestuur dezer inrichting en de daaraan ver bonden leeraars worden geleid, doch dat het toe nemen der leerstof, in omvang en belangrijkheid, thans slechts zelden toelaat het houden van repetitiën en ondervragingen door den leeraar, zooals in vroegere tijden veel meer het geval was; terwijl ook het aantal uren, den cadetten voor eigen oefening gelaten, blijkens de programma's van studiën en de tableau's der lessen, niet meer in de gewenschte verhouding staat tot het aantal lesuren 2o dat ook voor de practische vorming der ca detten aan de koninklijke militaire academie niet over genoegzamen tijd en over voldoende midde len kan worden beschikt, om die voor alle wapens tot eene gewenschte volkomenheid te brengen. De commissie erkent ten volle, dat daarin bij het tegenwoordige stelsel van opleiding voor den officiersrang geene afdoende verbetering is te brengen, en kan dus de gemaakte opmerking allerminst het bestuur der koninklijke militaire academie treffen, doch zij spreekt als haar ge voelen uit, dat ook uit dien hoofde eene zooda nige verandering van stelsel wenschelijk schijnt, waardoor de voor de latere vakstudie noodige voorbereidende studiën en die welke meer alge-

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1