N\ 1T5 131® Jaargang. 1888. Donderdag 26 Juli. BEKENDMAKINGEN Nationale Militie. Middelburg 25 Juli. FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel; Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1886. F>ar&sKa. Van mevrouw ALEXANDRA SHABELSKY MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhotjzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Rotterdam, en de firma B. van de* Ramp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling {Provinciaal ilad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1886; behooren- detot het corps genietroepen (de vestingtelegra fisten) om op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 3 Aug. a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bjj hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps, Middelburg, den 25 Juli 1888. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS L. B. Een deel onzer lezers konden wij gisteren slechts den geheelen uitslag van het debat over de bank- wet, gisteren in de Tweede kamer gevoerd, mede- deelen. Nadat het amendement-Gleichman, om niet de helft, zooals de regeering had voorgesteld, maar een vijfde van het kapitaal in effecten te laten beleggen, waardoor de 16 millioen, die thans het kapitaal uitmaken, aanwezig blijven en slechts de 4 millioen die er bijkomen, zullen worden be legd, was aangenomen, volgde een stroom van amendementen, vooral van de zijde van den heer Domela Nieuwenhuis, die alle met eene groote meerderheid werden verworpen. Het amendement van den heer Domela Nieuwen huis om het getal directeuren der bank te brengen op drie in stede van vijt, werd met 86 tegen 4 stem. men verworpen. Op art. 8 (schorsing en ontslag van de directie) was door den heer Domela Nieuwenhuis voorgesteld om de directie telkens voor 5 jaren te doen benoemen door den koning, met een aanbevelingslijst van de algemeene vergadering van directie en com missarissen. Dit amendement werd met 82 tegen 8 stemmen verworpen. Hetzelfde amendement door den heer Bahlman voorgesteld in eenigszins anderen NOVELLE. III. Op zijn strooleger uitgestrekt kon Shershene hij den slaap niet vatten. Hij denkt er over na hoe treurig hij zijne laatste levensdagen slijt. Zijn dorp verarmde ieder jaar meer, zoodat zelfs de zonen van Strélitz naar den Don vertrokken zijn. Wat is er van den ganschen rijkdom van vroeger geworden? Zou zijn gezin ook bestemd zijn om dagen van armoede te beleven Wie kon het weten Van uit de schuur, waarin hij ligt, ziet hij een hoekje van den hemel, er verschiet een ster. Dien lichten streep volgende zegt de grijs aard by zichzelven>indien er nog een verschiet zullen de Akhtirtzys hun proces winnen, en wij zullen ook onze akkers terug krijgen. Verschiet er geen ster meer dan is dat een teeken dat alle hoop verloren isen de moujik tuurt en tuurt, tot dat zijne oogen van vermoeidheid dicht-vallen Hij richt zich op zijn elleboog op om nog beter te kunnen turen. De maan staat bleek en weg stervend aan den hemel en verlicht de schuur vorm, om nl. de geheele directie door den koning te doen benoemen telkens voor 5 jaren en jaarlijks een der directeuren te doen aftreden doch opnieuw benoembaar te doen verklaren, werd met 72 tegen i9 stemmen verworpen. Het amendement-Nieuwenhuis bepalende, dat geen directeur of agent of de rijkscommissarissen aandeelen van de Ned. bank mogen hebben, werd eveneens verworpen, met algemeene stemmen op twee na. De discussiën zijn gevorderd tot art. 9. Een nieuw artikel, door den heer Domela Nieuwen huis voorgesteld, luidende »De namen der aan deelhouders en het aantal stemmen, dat ieder kan uitbrengen, worden éen maand voor de jaarlijksche vergadering in de St. Crt. bekend gemaakt," werd na een korte toelichting verworpen met algemeene stemmen op 1 na (die van den voorsteller.) Hierna is de zitting gesloten. Heden was de winstverdeeling aan de orde, waarbij een menigte wijzigingen zijn voorgesteld. Door de heeren Kerdijk, Balhmann, Sanders, Roijaards en Rutgers is bij de behandeling der bankwet voorgesteld de winstverdeeling zoodanig te regelen, dat reeds als het aandeel der bank 6 pet. van het maatschappelijk kapitaal bereikt de staat meer dan de helft gaat genieten en wel 3/4 in plaats van 2/3 gelijk het ontwerp voorstelt. De kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft een adres aan de Tweede kamer gericht, verzoekende art. 5 van de in beraadsla ging zijnde bankwet zoodanig te wijzigen, dat niet in elke provincie minstens een agentschap zal zijn, maar in alle gemeenten boven twintig duizend zielen, omdat in den regel in die gemeenten handel en nijverheid van genoegzaam belang zijn om zulk eene vestiging te wettigen. De Haagsche corr. van de Zutf. Ct schrijft, dat »men" denkt, dat de tweede kamer nog slechts éene week zal blijven doorwerken. De voogdij wet moet, wat het hoofdbeginsel betreft, algemeen gunstig zijn ontvangen, maar wat de bijzondere bepalingen betreft, tot zooveel critiek hebben aanleiding gegeven, dat omwerking wel niet zal uitblijven. In elk geval verwacht men eene zeer uitvoerige schriftelijke gedachtenwisseling over dit onderwerp, die wel niet zal zijn afge- loopen voordat de kamer haar zomerslaap ingaat. Bij kon. besl. zijn benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arr.-recht- bank te Almelo, mr J. C. Roosenburg, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Almelo tot subst.-grifïier bij de arr.-rechtbank te 's Her togenbosch, mr G. J. van Heyst, advocaat en procureur, wonende te Yught tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Am sterdam, mr H. L. Lindaal Jacobs, advocaat en procureur aldaar. Verder zijn benoemd bij het wapen der genie, tot eerste-luitenant, bij den staf van het wapen, de tweede-luitenant C. C. Petri, van dien staf; bij het korps genietroepen, de tweede-luitenant jhr J. van Heemskerck van Beest, van het korps. De onlangs tot 2e luit. der infanterie bij het leger in Oost-Indië benoemde cadet J. Smit die veel minder vol is dan vroeger. De sterren fonkelen onbewegelijk aan het firmament; Sher shene wordt door zielsangst gekweld, hij voelt zich oud, ongelukkig; het zou beter voor hem geweest zijn, zoo hij gestorven ware, dan in dit wegknijnende Malievka te leven, met een Star- shina die steelt en een schoondochter die hem, een grijsaard, niet eerbiedigt. Twee dikke tranen rollen in zijn grijzen baard, hij dringt ze met geweld terug, keert zich met een ongeduldig gebaar om en valt in een zwaren slaap. IV. Het feest had dit jaar op een Vrijdag plaats gehad en des Zondags 's middags begonnen de menschen terug te keeren. Pieter en zijn moeder reden zegevierend het erf op, gevolgd door een fraai span jonge ossen, die achter aan den wagen gebonden waren. Paraska was niet thuis, zij was naar beneden om water te halen. De grijsaard ontving hen met een vreugde, alsof hij hen in maanden niet ge zien had. Toen de jonge vrouw in huis kwam, zag zij dat haar man en haar schoonvader er bekom merd uitzagen. Wat was er gebeurd? Zij zag Sibenga, herkomstig van de militaire academie, heeft aanschrijving ontvangen om in den loop van de maand Augustus naar Oost-Indië te ver trekken. Naar men meldt, zullen prins en prinses Al- brecht van Pruisen tegen het midden der volgende week een beeoek brengen aan het koninklijk gezin op het Loo. Uitstekende muziek, een fraaie tuin, veel pu bliek en in onzen winterschen zomer goed weer dit alles te zamen begunstigde het buitengewone concert, gisterenavond in het Schuttershof ge geven, ter gelegenheid van het 200ste der sedert 1852 in den hove gegeven zomerconcerten. Tegelijker tijd werd herdacht het dertigjarig bestaan van den muziektempel en de aanbieding van de prachtige met goud geborduurde fluweelen banier aan de confrérie door eenige Middelburgsche dames. Het stafmuziekkorps van het derde regiment infanterie, onder directie van den heer N. A. Bouwman, deed zich, dank zij de welwillendheid van heeren officieren, hooren. Zouden wij hier nog iets kunnen zeggen ten gunste van dit korps, dat niet reeds door anderen en door ons gezegd is Bij elke nieuwe gelegenheid bewonderen we de artistieke uitvoering, waarbij elk instrument, elke passage tot hun voile recht komen. Indien wij uit het zeer gevarieerde programma een keuze moesten doen, zouden wjj de Fantaisie uit Popera Lakme' van Delibes, evenals de Gavotte en het intermezzo Loin du Bal van Gillet de voorkeiar geven. Op smaakvolle wijze, met de fijnste nuan ceeringen werden vooral deze stukken voorge dragen. Dat het publiek eveneens ingenomen was met deze nommers bewees het daverend en welverdiend applaus. Dank zij den heer Bouwman gebracht voor zjn welwillendheid, om het inter mezzo nog eens te herhalen. Het orkest was op dezen herinnerings-avond in feesteijjken tooi. Aan de zijden prijkten tusschen groen en bloemen twee schoone beelden, terwijl tusschen de slingers van groen, die de muziektent van binnen sierden, drie schilden met de jaartal len 1858 en 1888 en het cijfer 30 waren aan ge bracht. Toen de donker viel werd de schitterende gas- illuminatie ontstoken, waartusschen de talrijke kleurige giorno's en de allerwege aangebrachte wapenschilden een aangenamen aanblik boden. De schoone tuin prijkte op deze wijze in hoogtjjds- dos. Reeds meermalen hebben wij ons tot tolk van veler klachten gemaakt en gewezen op de on hebbelijkheid van sommige bezoekers van zomer, concertenom gedurende de uitvoering der muziekstukken te praten, ja luide te praten. Wij kunnen ons voorstellen, dat daar onder een kop thee of glas wijn in een buitentuin vele belang, rijke onderwerpen worden behandeld, maar zou het tegenover de uitvoerende kunstenaars en de toehoorders niet van wellevendheid getuigen, wanneer men deze verhandelingen tot geschikter gelegenheid uitstelde of indien dit onmogelijk is thuis bleef, opdat niet anderen gehinderd wor den? Wij vleien ons niet, dat onze stem ook ditmaal veel meer zal zijn dan die van den roepende in de woestijn. Maar wij wenschen op dit gebrek aan beleefdheid bij een deel van het nu den een, dan den ander aan, maar zij ont weken haar blik. Weldra loste het raadsel zich op; men had de oude vrouw vjjftien roebels ontstolen. De oude man»was woedend. »Ik heb het wel gezegd," zei Pieter, »dat mjjn vrouw had moeten meegaan" Hij was naar de herberg gegaan voor den verkoop der paarden en den aankoop der ossen en, vreezende bestolen te zullen worden, had hij het geld aan zijn moeder gegeven, die het in een doek knoopte en in haar keurslijf verborg. Daarop ging zij naar den vesper, waar het zoo vol was dat zij in het gedrang flauw viel en toen zij bijkwam lag zij op den stoep en was haar doek met het geld verdwenen. De arme vrouw was doodongelukkig, maar zocht zich niet eens te verontschuldigenzij was geheel uitgeput het vasten, de lange missen, die zij staande had bijgewoond, het moeielijke loopen in het zware zand, dat alles was te veel voor hare krachten geweest. Zij ging in een hoek onder de heilige beelden zitten, zuchtte en maakte voortdurend het teeken van het kruis. Pieter wilde voortdurend aantoonen dat al het ongeluk alleen daaraan te wijten was dat men Paraska niet met hem had laten medegaan. publiek nog eens de aandacht te vestigen met het oog op de beide concerten, die ons nog van het muziekcorps uit Bergen op Zoom wachten het eene heden in den tuin op het Noord- bolwerk, het andere morgen in het Bathötel te Vlissingen. Goede muziek hooren wij zomers in Middelburg te zelden, om niet dankbaar en in stilte te genieten. lieden middag om 12 J uur had in den tuin op het Noordbolwerk alhier een matinee plaats, waarbij de stafmuziek van het 3e regiment infanterie zich liet hooren. De tuin was daartoe door het bestuur welwillend afgestaan en de toegang uitsluitend opengesteld voor de militairen uit dit garnizoen die door de zorg van den majoor G. van Nouhuijs, aldaar op bier en sigaren werden onthaald. Men schrijft ons uit Vlissingen Naar wij vernemen geeft de deelname aan de inschrijving voor de Pier stof tot tevredenheid. Vooral onze Middelburgsche vrienden gaven blijk van sympathie voor de zaak. Wij hooren dat de helft van het gevraagd kapitaal genomen is. En wij mogen vertrouwen dat er, des noods, ook van andere belangheb benden nog wel ondersteuning verkregen zal worden. De le luitenant W. F. Hartman van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen wordt op den len Aug. a. met een detachement sterk 22 onder officieren en minderen gedurende 3 maanden te Terneuzen gedetacheerd. De heer H. J. van Dale is erkend en toege laten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Nieuwediep. In de Maandag 24 Juli gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van de cala- mitense Margaretha, Kleine Huissens- en Eendragt- polders werd o. a. mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van gedeputeerde staten, waarbjj machtiging werd verleend om de uitvoe ring voor te bereiden van de werken tot oever verdediging aan den Eendrachtpolder, mits met inachtneming van hetgeen voorkomt in het daarbij in afschrift gevoegde ambtsbericht van den hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, zoodat de voorgestelde overbestorting tusschen de peil- raaien XV en XVII en XIX en XX meer zeewaarts beperkt wordt, en op het westelijk zinkstuk de noordwestelijke hoek ter grootte van 115 M" vervalt, tengevolge van welke bezuiniging de raming met 1604 vermindert. Vervolgens werd de begrooting over 1888/89 opnieuw vastgesteld, nadat daarin was opgenomen een post ter uitbe taling van het pensioen aan den werkbaas Meeusen en het artikelbuitengewone werken, met de kosten van het oeverwerk aan den Eendragtpolder verhoogd, zulks op eene inkomst van fl9376,44J en in uitgaven op ƒ33412,54. Voorts werd besloten het dijkgeschot en de bijdragen over het dienstjaar 1888/89 te heffen tot het volle bedrag, en de rekening over 1887/88 voorloopig vastgesteld op 15494.47 J in ontvang, en op 15106.12 in uitgaaf, goed slot 388.35^. Shershene werd kwaad en gebood hem te zwijgen. Het middagmaal liep in stilte af. Niemand at, iedereen was droefgeestig. Voor een moujik is het geen bagatel om vijftien roebels te verliezen, vooral in zulk een tijd van armoede als Malievka doorleefde. De oude man ging zelfs na het eten niet meer slapen, zooals bij gewoon was. Hij begaf zich naar buiten en Pieter maakte van die ge legenheid gebruik om zijn vrouw iets in de hand te stoppen, dat zij snel verborg. Weldra vluchtte zij naar den moestuin om het geschenk te be kijken, het was een blauwe das met roode arabesken. Wat zou die haar een genoegen gedaan hebben, als die vijftien roebels niet ver loren waren 1 Maar nu smoorde het verdriet over het gestolen geld do blijdschap over den zegepraal, op haar schoonvader behaald, die toch al genoeg gestraft was voor zijn hardvochtigheid om haar dat vurig begeerde genot niet te doen smaken. Alleen de kinderen waren waarlijk ge lukkig hun vader had van de kermis fluitjes en krakelingen medegebracht; zij waren opgetogen van blijdschap. De oudste blies onophoudelijk op zijn schelle fluit en de ander stond met een vollen mond met zijn fluit op de deur te trom melen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1