Verspreide berichten. eene nieuwe uitgave van de werken van Multatuli verschijnen. Deze naar tijdsorde gerangschikte uitgave zal voorafgegaan worden door studiën over de werken van dien meester, door rnr C. Vos- maer, en bezorgd worden door Multatuli's weduwe. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbld. schrijft Uit naam van den directeur-generaal van het Zeebad Scheveningen brengt een mijner vrienden, naar 't schijnt in zachteren vorm dan het hem gezegd werd, de verklaring over, dat er niets waar is van hetgeen ik de vorige week schreef over het spelen in de Club de Schéveningue. Heb ik het goed begrepen en is mij de bedoeling goed overgebracht, welke bedoeling kan geleden hebben door het weglaten, naar 't schijnt, van min vleiende bewoordingendan komt de tegenspraak hier op neer, wat het feitelijke aan gaat dat er niet met de roulette en alleen met kaarten wordt gespeeld, dat ieder er tot lid kan worden voorgedragen, door twee leden, zon der dat men behoeft te toonen, een zeker mini mum te verliezen te hebben, dat er in de groote sociëteiten in de stad veel hooger wordt gespeeld dan in de Scheveningscho club, en dat het zeebad geen aandeel in de winst geniet, maar alleen voordeel trekt van kaartengeld en vertering. Ofschoon ongevraagdwil ik van deze verzekeringen wel akte geven, te meer wijl ik overigens gaaf aan den Amsterdamschen cor respondent der /trondpositoegeefjdatwelbeschouwd zulk spelen meer of minder in het klein eigen lijk maar kinderspel is, in vergelijking met het spelen aan de beurs. Inderdaad, spelers zijn niet de moeite waard, dat men zich over hen bekom mertzij zijn toch onverbeterlijk. Bij Deventer is de kolossale stoom-, olie-, meel- en lijnkoekfabriek van de firma Noury en Van der Lande afgebrand. Slechts het graan- pakhuis en de oliekelders bleven gespaard. De oorzaak is onbekend en de schade is nog niet te berekenen. Vele lieden komen door dit onheil zonder werk. Bij het blusschen van den brand kregen drie personen brandwonden aan hun beenen. Alles is tegen brandschade verzekerd. In de militaire bakkerij te Arnhem is een belangrijke diefstal van meel en brood ontdekt. De daders zijn gevat en zullen voor den krijgs raad terechtstaan. De Spectator heeft het haren teekenaar deze week gemakkelijk gemaakt en toch kans gezien een geestige plaat te bezorgen. Als teekening toch ligt er in een wit vel papier met den Neder- landsohen leeuw als watermerk. Het opschrift luidt«de Nederlandsche leeuw op den eersten hondsdag 1888" het onderschrift »Daar niets gebeurt in staat en kerk - Ziet men, bij regenzwanger werk, Den leeuw alleen als watermerk." Te Schoonhoven viel Zondag middag een 6-jarig meisje van den hoogen walkant in de haven. Een heer, die gereed stond om met zijne familie een rijtoer te gaan maken, sprong onmid dellijk gekleed het kind na, greep het en had, al zwemmende en wadende, het voorrecht den steilen kant te bereiken, waar men inmiddels eene ladder had geplaatst, die den redder gele genheid bood, met zijnen last behouden op den wal te komen. De vraag wat als levefantie aan de gemeente moet worden beschouwd, is niet altijd gemakke lijk op te lossen. Te Venlo bestaat een muziek gezelschap, waarvan de directeur wethouder is en dat uit de gemeentekas eene toelage ontvangt. Een ingezeten van genoemde plaats, vroeg nu aan de Gemeentestem, of hier de artt. 2426 of 91 der gemeentewet van toepassing zijn. Het blad antwoordt dat hier geen kwestie is van «levering" of «aanneming," en dat de wet houder ook gerust mag medestemmen, omdat het muziekgezelschap niet zijne zaak is. Door de Schles. Ztg was het volgende ver haald over de ontvangst, welke keizer Wilhelms bijzondere gezanten, die de koningin van Enge land, zijn troonsbeklimming aankondigden, op Windsor-Castle vonden. In de eerste plaats wenschte koningin Victoria, dat de beide gezanten in burgerkleeding haar hun opwachting zouden maken. Wijl zij van deze niet voorzien waren, moesten ze zich er in de grootste haast in een magazijn van voorzien. Tot generaal Von Winterfeld, lange jaren gene- raal-adjudant van keizer Frederik, zeide de koningin alleen »Er is bij u in den laatsten tijd veel veranderd" en tot den hem vergezellenden adjudant, dien Victoria vroeger in de omgeving van keizer Friedrick had gezien»Ik heb u in lang niet gezien." Daarna volgde het slot dei- audiëntie met de woorden «Ik dank u, mijne heeren." Hiermede verlieten de gezanten van keizer Wilhelm spoedig, zooals de Köln. Ztg schrijft, die het bovenstaande bevestigt, das gastliche Schlosz und das neblige England! In Noorwegen is alweer een brand uitge broken. Ditmaal te Frederiksstadt, een belangrijke houthandelplaats. De houtvoorraad die verbrandde was verzekerd voor 350,000 kronen. Oök een schip dat in de haven lag, werd zeer beschadigd. De Magdeburger Ztg. verneemt, dat de aan koop van de villa Zirio te San Remo, door koningin Victoria van Engeland geschiedt ten behoeve van keizerin Frederik. Geen vreemde zal meer in de vertrekken wonen, waar keizer Frederik zoo treurige dagen doorleefd heeft. In Hongarije hebben zich de sprinkhanen vertoond. Verscheidene velden zijn kaal gegeten. In een der berichten over de aankomst van keizer Wilhelm te Kronstadt werd gemeld, dat den Duitschen keizer op Russische wijze het welkom werd toegeroepen. Van meer dan éen zijde is de vraag gedaanhoe deze begroeting was. Blijkens latere mededeeling bestond deze daarin; dat de manschappen der eere-compagnie hem op de landingsplaats te Peterhof naar Rus sisch gebruik toeriepen Sdrawija shelaem Waschie Welitschestwo! Wij wenschen Uwer Majesteit ge zondheid en Wilhelm daar terstond in het Russisch, en wel juist zóo als de czaar zelf dat gewoon is, ten antwoord gaf: »Spassibo rebjata! Dank kinderen!" wat dadelijk menig Russisch hart vriendelijker voor den Duitschen keizer deed kloppen. Te Luik, in het hart der Waalsche provin ciën van België, waar sedert 1886 door het Kinker-genootschap eene leeszaal was geopend, waar Vlamingen en Noord-Nederlanders van den werkenden stand tijdschriften, dag- en weekbladen konden lezen, is thans door dat genootschap eene uitsluitend Nederlandsche volksboekerij gesticht, waar tweemaal per week Nederlandsche boeken kosteloos worden uitgeleend. Een deel der koninklijke stallen te Brussel, gelegen in de Rue de Namur achter het paleis van den graaf van Vlaanderen, zijn Zondagavond afgebrand. De paarden zijn gered en de gala koetsen bijtijds geborgen toch wordt de schade op 100.000 frcs berekend. Onder het belangrijke op de tentoonstelling te Kopenhagen behoort inzonderheid ook het park om het gebouw. Voor andere tentoonstel lingen moest het worden aangelegd, hier bestond het reeds en het schaduwrijke zwaar geboomte met de fraaie lanen, heuvels en dalen, levert een aangenaam rustoord op. In dat park zijn vele kiosken' en ook grootere gebouwen. Onder anderen een Neurenburgsch huis in echt middeleeuwschen stijl. Daarin heeft de goudsmid Michelsen zijne werkplaats opgeslagen, waar hij arbeidt met twintig man en de sieraden en edelgesteenten, door hem gemonteerd, aan de koopers worden aangeboden tegen betaling. Voorts vindt men er eene hoeve, waar men het landbouwbedrijf in al zijne takken kan gadeslaan en de knappe deerns aan het werk kan zien Gaat men de brug over, dan is men in het vermaarde Tivuli, waar nu bij deze gelegenheid alles prachtig is ingericht en dat eiken avond geïllumineerd is. De tentoonstelling wordt zeer druk bezocht, ook door vreemdelingen. Bij de aanstaande Engelsche vlootmanoeuvres zullen twee eskaders tegen elkander opereeren éen, samengesteld uit 13 gepantserde schepen en 11 kruisers, het andere uit 9 pantserschepen en 8 kruisers, en verder ieder uit 14 torpedo-booten. De vijandelijke "vloot de zwakste moet trachten zooveel mogelijk den handel binnen zekeren kring te benadeelen, een der havens van Groot-Britanje aan te vallen en troepen te doen landen op een onverdedigd punt van de kust de andere vloot moet dit trachten te beletten. Ieder van de scheepsmachten krijgt een transport met 3000 ton steenkolen mee. Amilcar Capriani, een der voornaamste leden van de internationale socialistische partij, heeft van koning Humbert gratie gekregen van de straf, waartoe hij in Italië werd veroordeeld. - Het gouvernement van Boelgarije heeft zich met geweld meester gemaakt van den spoorweg van Vakarel naar Bellova. Deze weg is 47 kilo meters lang, geheel op Oost-Roemeelsch gebied gelegen en verbindt de Oost-Roemeelsche en Boel- gaarsche spoorwegen. Het Boelgaarsche gouver nement had te vergeefs aan de Porte aangeboden de lijn te koopen en het beweert thans, dat het alleen maatregelen heeft genomen om de veilig heid te verzekeren van den weg, waarlangs vorst Ferdinand voornemens is te reizen. De Porte zal waarschijnlijk in het gebeurde berusten, maar in Rusland is men er over ver bolgen, daar men in dezen stouten zet van Boel garije Oostenrijks hand meent te herkennen. Het Engelsche lagerhuis heeft Vrijdag met 248 tegen 168 stemmen een motie van lord Churchill aangenomen, waarin de socialistische afgevaardigde Conybeare gegispt wordt wegens zijn grove lasteringen over den Speaker in een schrijven aan de Star. Tevens is besloten, dat Conybeare gedurende een maand niet deel mag nemen aan de zittingen. Te Jena is Zondag een Fritz-Reuter-gedenk- teeken feestelijk onthuld. Met koning Milans wenschen tot echtschei ding gaat het niet naar wensch. De Servische synode li, eft zich incompetent verklaard om in de echtscheidingskwestie een beslissing te nemen. De zaak zal, naar het Berl. Tgbl. meldt, voor liet gewone geestelijke huwelijksgericht gebracht moeten worden. Men meldt in een Engelsch blad, dat de bekende uitvinder T. A. Edison bezig is met het beproeven van eene nieuwe electrische vliegmachine die hem door de Spaansche regeering zou zijn besteld! Gedrukt bij D, G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6