MIDDELBURGSCHECOURANT BIJVOEGSEL Woensdag 25 Juli 1888. N°. 174. Middelburg 24 Juli. VAN DE VAN De wenscli van die leden der Tweede kamer, welke aandringen op een analytisch kamer-verslag, acht de Arnhemsche Courant niet vatbaar voor vervulling. De buitenwereld is tevreden met de korte, zaakrijke, juist en snel verschijnende versla gen van de zittingen, welke in de groote dag bladen voorkomen en waaraan men den lof van juistheid, onpartijdigheid en beknoptheid kan schenken. De leden der Tweede kamer zijn ei- echter niet over tevreden, grootendeels uit een vereeniging van aller vanité cTorateurdie niet ge makkelijk te voldoen is en voor welke beknopt heid met onvolledigheid, onpartijdigheid met par tijdigheid en juistheid met onjuistheid gelijkstaan. Al worden personen met buitengewone gaven belast met de samenstelling van het analytisch verslag, dezelfde ongegronde, althans overdreven klachten over partijdigheid, onjuistheid en opper vlakkigheid zullen uit de Tweede kamer blijven oprijzen. En aan wie anders zal men de samen stelling van het verslag kunnen opdragen dan juist aan de verslaggevers, over wier werk men thans klaagt Dat ook het beste analytisch verslag niet naai den zin der kamerleden zal zijn, blijkt wel uit het feit, dat ook met het woordelijk verslag dei- stenografen de kamerleden niet tevreden zijn. Indien de leden konden besluiten die verslagen niet na te zien, dan konden zij den volgenden ochtend bij het aangaan der zitting afgedrukt liggen. Maar dit wordt belet door het ongeluk kig gebruik, dat de leden, voordat het stenogra- phisch verslag ter zetterij gaat, hun redevoeringen corrigeeren en wijzigen zooveel zij willen, met het gevolg, dat dikwerf aan de beraadslagingen, gelijk die in de officieele Handelingen worden opgenomen, het verband ontbreekt. Dit bewijst, zegt de Arnh. Ct, dat de leden der kamer (en niet weinig ministers), hetzij uit een prijzens waardige kennis van eigen tekortkoming, hetzij uit een minder lofwaardig streven naar prijken met later aangebrachte toevoegsels als geïmpro viseerde sieraden, niet verlangen een officieel, volledig en woordelijk getrouw verslag van het geen zij in de kamer gesproken hebben. Dit verklaart hun afkeer van de dagbladverslagen, die zonder revisie van den spreker uitkomen en zaakrijk de werkelijke discussie wedergeven. Maar waarom, vraagt het blad, verlangen zij dan een ander analytisch verslag, tenzij zij zich ook daar voor het recht van revisie voorbehoudenMaar dan wordt het verslag even onjuist als het gere videerde in de Handelingen, en zal het evenveel bezwaar inhebben het met den gewenschten spoed afgeleverd te hebben. In een memorie van antwoord over een be- grootingsverhooging, deelt de minister van water staat mede, dat thans niet met zekerheid is te zeggen, of, behalve de ƒ12.500 op de begrooting van 1888 en 15.000, welke voor dat doel op de begrooting van 1889 zullen worden aangevraagd, nog meer geld voor de samenstelling der nijver heidsstatistiek zal vereischt worden. Vermoedelijk zal het begonnen onderzoek van fabrieken en werkplaatsen, dat door de daarmede belaste per sonen met kracht wordt voortgezet, in 1889 af- loopen. Ten aanzien van de reeds verrichte werkzaam heden wordt medegedeeld, dat op dit oogenblik zijn onderzocht de fabrieken en werkplaatsen in de provincie Groningen en gedeeltelijk in Fries land, alsmede in de gemeenten Leiden, 's Gra- venhage en voor een deel in Gouda. Ook de minister wenscht de vacante plaats van lid van den raad van toezicht op de spoorweg diensten ingenomen te zien door iemand, vertrouwd met de eischen van eene goede exploitatie en van het verkeer. Er bestaat, naar de meening van den minister van waterstaat, geen reden om aan het welslagen van het in te stellen onderzoek in gemeenten naar den toestand van den landbouw te twijfelen. Het ligt allerminst in de bedoeling van den minister om aan de landbouw-commissie een per manent karakter toe te kennen. Hij zou integen deel wenschen dat zij hare vrijwillig aanvaarde taak zoo spoedig ten einde bracht als met een goede en volledige vervulling daarvan bestaan baar is.' Het in te stellen onderzoek zal ook dienstbaar- worden gemaakt aan het leggen der grondslagen voor betere en meer vertrouwbare landbouwver- slagen. Naar men verneemt is de heer mr J. P. P. baron van Zuylen van Nijevelt, lid der Eerste kamer voor Gelderland, oud-minister van buitenl. zaken en oud-gezant te Parijs, ernstig ziek, en is zijn toestand niet zonder gevaar. De koningin van Servië ontvangt geen bezoe ken van officieele personen, maar zij maakt eene uitzondering voor den gezant van Rusland, die reeds eenige keeren bij haar is geweest. Zondag bezocht zij Scheveningen en Loosduinen, en gisteren deed zij eenen rijtoer naar Katwijk aan Zee. Te Arnhem heeft de voorloepige commissie voor de Nederlandsche Heimaatschappij eene vergade ring gehouden, om over te gaan tot het benoemen van een raad van commissarissen. Voor de verschillende provinciën werd een be noeming gedaan behalve voor Zeeland, daar de belangstelling in de maatschappij gebleken is in onze provincie zooal niet geheel te ontbreken, dan toch uiterst gering te zijn. Ingevolge aanschrijving van den luitenant- generaal, inspecteur der infanterie, is het aan de volgende onderofficieren van het 3e reg. infanterie vergund deel te nemen aan het examen voor den hoofdcursus: Bruijn, Brandenburg van der Gronden, Hamakers, De Haas, Geill, graaf Van Limburg Stirum, Meerburg, Van Nistelrooy en Van Rossem. Uit Vlissingen schrijft men De groote stoomfluit van de fabriek der kon. maatschappij de Schelde, die het sein geeft voor den aanvang en het eindigen der werkzaamheden, deed zich gisteren avcnd voor het eerst reeds te 6 uren hooren. Daaruit blijkt dat de werkzaamheden op ge noemde fabriek sterk aan 't verminderen zijn en vernamen wij bij een ingesteld onderzoek dat op bovengenoemden tijd nog niet alle doch slechts 3 a 4 afdeelingen reeds zoo vroeg met werken moeten eindigen. Sedert de Bromo is vertrokken zijn successievelijk circa 150 personen bedankt, dat, wanneer niet spoedig nieuwe orders komen opdagen, tegen den winter nog met een aanzienlijk getal zal moeten vermeerderd worden. Zal de in den tijd der verkiezingen rondgezon den Droom, Middelburg in 1891, reeds zoo spoedig tot verwezenlijking moeten komen In eene gisteren gehouden gemeenteraadszitting te Cortgene werd aan den heer A. van Rooijen onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar op aanvrage een eervol ontslag verleend tegen '1 September a. s. en kwam een voorstel ter tafel van eene meerderheid van het dagelijksch bestuur om een onderwijzer in diens plaats te benoemen met hoofdacte en op een tractement van 600. Een request van 57 ingezetenen was inmiddels ingekomen om adhesie te verleenen aan dit voor stel, doch het salaris te bepalen cp 700. Bij monde van den heer Roelof minderheid van het dagelijksch bestuur vond dit voorstel een hevige bestrijding. Spreker toonde duidelijk aan dat de onderwijs kosten op Cortgene hooger zijn dan op ieder andere gemeente in Noord-Beveland (ƒ3 per hoofd.) De heer J. W. Vader was mede van hetzelfde gevoelen. Nadat het voorstel krachtig verdedigd was dooi den voorzitter den heer L. A. Bybau, de hee- ren J. van Damme en A. C. Dankaerts werd toch bij stemming beslist dat eene oproeping zou ge daan worden van een (hulp) onderwijzer zonder hoofdacte op een salaris van 450, met 4 tegen 3 stemmen, onder nadere goedkeuring van ged. staten. Na afdoening van nog eenige minder gewichtige zaken sloot de voorzitter de vergadering. Te Amsterdam is door dr C. H. A. Westhoff eene oogheelkundige kliniek geopend, waarin ook een tiental lijders in een daarvoor bestemd huis zullen verpleegd kunnen worden. Jkv. J. de Sa- vornin Lobman nam de taak op zich, de huis houdelijke inrichting te besturen, terwijl de off. v. gez. dr Th. Abrahamsz bij de behandeling in het verleenen van operatieve hulp zijnen bijstand zal verleenen. Voor behandeling gedurende 3 achtereenvolgende maanden worden kaarten ver strekt, die personeel zijn, en wier prijs éen gul den is. Voor de verpleging wordt éen gulden per dag in rekening gebracht. De Nieuioe Winschoter Courant van 22 Juli deelt het volgende mede '»Naar we van goederhand vernemen, heeft zich te Arnhem een comité van enquête geconsti tueerd, dat zich tot taak heeft gesteld, onderzoek te doen naar de waarheid der toestanden, die met zulke levendige kleuren geschetst worden in het zooveel besproken boekje van Tiszoo, getiteld »Photographie of Schilderij van welk boekje we eenige dagen geleden een kritiek opnamen, over genomen uit de N. R. Ct. »We juichen dit van harte toe, want we be schouwen de zaak, die door Tiszoo behandeld werd, als van algemeen belang. Met ongeduld zien we de resultaten van dit onderzoek te gemoet." Bij de vrienden van Vosmaer bestaat het voor nemen, voor den overledene een gedenkteeken op te richten in de Scheveningsche boschjes Te dien eiude heeft zich een commissie gevormd, die een beroep doet op de talrijke vereerders en vrienden van Vosmaer. Naar de Portef. meldt, zal bij de uitgevers- maatsch. Elsevier nog in den loop van dit jaar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5