N°. 174. 131 W oensdag 25 Juli. i Middelburg 24 Juli. e Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a, 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodbericht^enz.van 1-7 regels ƒ1.50; i< iere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, e FEUILLETON. Parétsls,a. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken, KINDERMOORD.' Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder "worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmak te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Slechts in een deel onzer vorige oplaag konden wij het slot van de zitting der Tweede kamer mededeelen. Het amendement van den heer Clercx, om het kapitaal op 16 millioen te behouden, werd verworpen met 41 tegen 40 stemmen, zoodat de kamer heeft beslist, dat het kapitaal der bank zal vergroot worden tot 20 millioen. Over 1t ge heel was de ministeriële zijde voor deze verhooging, doch de bestoking van het voorstel ging ook voor een groot deel van die zijde uit, van de heeren Clercx, Bahlman en Haffmans van de liberalen stemden de meesten voor het amendement om het kapitaal onvergroot te laten, enkelen ook daartegen, en de voorzitter gaf met zijn stem tegen den doorslag ten gunste der regeering. Artikel 2 werd daarop goedgekeurd, evenals art. 3 (reservefonds) en art. 4 1 en 2 (operatiën van de bank.) De heer Domela Nieuwenhuis stelde voor tus- schen 2 en 3 een nieuw in te voegen, be palende dat in de hankwet zal worden bepaald dat de operaties der bank o. a. ook zullen bestaan in het ontvangen van gelden in rekening-courant en in deposito. Hij lichtte dit amende ment uit algemeen belang toe als gewenscht voor solide geldbelegging. Door den minister van financiën werd dit amendement als onnoodig bestreden. Midden in de discussie over dit artikel, rakende de bevoegdheden der bank, is het debat verdaagd tot heden 10 uur, wat luide protesten uitlokte. Door den heer Levyssohn Norman is verlof gevraagd en gekregen met 't oog op de schaarsche tijdingen over den toestand in Atjeh, den min. van kol. over dien actueelen toestand en vooral over de beri beri, alsmede over de politiek der reg. op nader te bepalen dag te interpelleeren. Men schrijft ons uit Ylissingen Onze »pier" geschiedenis is eene nieuwe phase ingetreden, en wel eene zoo gunstige dat de tot stand koming verzekerd mag beeten. Er is namelijk evsn onverwacht als gewenscht hulp komen opdagen van eene zijde, waaraan wel niemand gedacht had. De concessionaris van den tramdienst tusschen Ylissingen en Middelburg, gelezen hebbende de discussiën van onzen provincialen landdag, be treffende bet aanleggen van een tramlijn tusschen de twee spoorwegstations, en begrijpende welk nadeel er voor hem ontstaan zou, indien bij door ons gemeentebestuur genoodzaakt werd om daartoe over te gaan, beeft een verzoekschrift ingediend aan onzen gemeenteraad daarin vragende om hem ontheffing te verleenen van de verplich ting, bij de concessie hem opgelegd, om die ver binding, des gevraagd, tot stand te brengen, Hij NOVELLE. Van mevrouw ALEXANDRA SHABELSKY III. ParÈtsk» doorleefde weer dien nacht, aan den rand van het bosch, bij den oever van de Donetz doorgebracht. Zij zit met haar zusje op de zandbankde klok van het klooster slaat uur op uurde slagen weerklinken langs de rivier zij luistert naar de riemen, die op de maat het water klievenvoor het eerst in haar leven ziet zij een boot vol menschen en roept uit»0, Maroussia, als wij ook eens zoo op het water konden vliegen?" Er naderen vele stemmen, alles is vreemd en nieuw voor haar en heeft het aantrekkelijke van het onbekende. Het gezang der monniken brengt haar in verrukking. En dan die groote steenen trap, die tot aan de rivier reikt en die andere, die smallere, die naar de kerk leidt en in de witte rots is uitgehouwen, zoo hoog dat men de treden niet meer kan tellen De pelgrims zeggen dat men als men er tien zoo op elkaar plaatste, den hemel zou bereikendaarom liepen ze er meermalen op en af, teneinde dichter bij God te zjjn. Sedert zes jaar bad Paraska volstrekt niet gereisd en gedurende al dien tijd onophoudelijk hard gewerkt, te midden eener vreemde familie, biedt als vergoeding voor de inwilliging van zijn verzoek aan om 12000 bij te dragen voor de »Pier" en voor bet geval dat die niet tot stand mocht komen, 4000 te storten in de gemeentekas. Het laat zich verwachten dat onze raadsleden gretig gebruik zullen maken van dit aanbod om aldus de begeerde »Pier" te krijgen. De gemeenteraad van Vlissingen lioudt morgen, Woensdag, des namiddags te 2 uren eene openbare vergadering. Daarin zullen worden behandeld voorstellen betrekkelijk de bij raadsbesluit van 3 Juli 1888, no 3, ingezonden 2o wijziging der gemeente- begrooting voor 1888 tot voorloopige goedkeuring van de rekening der schutterij over 1887 omtrent een verzoek van den beer V. Gravestein om continuatie van huur van gemeentegrond aan de Kaaskade; een verzoek van de directie van de stoomtram alsvoren en een verzoek van bet Ned. loodspersoneel om grond in koop aan'de Noordzee- Boulevard; tot het doen uitvoeren van eenige werken aan de Noordzee-Boulevardomtrent een verzoek van de commissie voor de zeemans- en visschersbeurs om machtiging tot deelneming in de geldleening groot 400.000 en een gelijk verzoek van regenten over bet gasthuis. Ten slotte komt in behandeling een verzoek van den concessio naris van de stoomtram tot opheffing van de verplichting tot doorlegging en exploitatie van den dienst naar het lokaal- en havenstation. b. te Utrecht, mr J. baron d'Aulnis de Bourouill; c. të Groningen, dr A. P. Fokker. Bij Prov. blad no. 69 wordt aan de gemeente besturen kennis gegeven dat door den gemeente raad van Yerseke besloten is tot afschaffing van de jaarmarkt of kermis aldaar, welke van den laatsten Woensdag van September tot en met den eersten Maandag van October gehouden wordt Indien bij den raad van een of andere gemeente tegen dat besluit bezwaar mocht bestaan, moet daarvan voor 5 Augustus e. k. aan ged. staten mededeeling worden gedaan. De gemeentebesturen, van wie op dat tijdstip geen bericht is ingekomen, worden geacht geen bezwaren te hebben. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan na te melden officieren bij de rustende schutte rijen M. Hoogenboom als 2en luit. bij bet 2e bat., W. A. de Ridder als 2en luit. bij bet 5e bat. en mr C. Jentink als 2e luit. bij betzelfde batal jon, allen in Zeeland. Yerder is benoemd tot bewaarder van de hy potheken, bet kadaster en de sckeepsbewijzen te 's Hertogenbosch, A. Bevers, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbe- wijzen te Breda. Voor de betrekking van hoofd der school te Overslag hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. Bij kon. besluit zijn, voor bet studiejaar 1888-1889 tot rector-magnificus benoemd a. te Leiden, dr J. M. van Bemmelen door haar schoonvader gehaat, er altijd op uit bij het minste verwijt van den ouden man, om geen vat op zich te geven. Een onweerstaanbaar verlangen om een paar dagen die drukkende omgeving te verlaten, om met volle teugen adem te scheppen; alleen met haar man vrij ie zijn, zonder altijd die brommige stem van haar schoon vader te hooren, maakte zich van haar meester. Wat zou dat een ontzaglijk genot zijnZij draait steeds om Pieter heen en belooft hem een vierden, een vijfden zoon Als hjj wilde zou hij de toestemming van zijn vader wel kunnen krijgenhij moest als voorwendsel gebruiken dat zijn vrouw rust noodig had en afleiding moest hebben. Grootmoeder zou wel voor de kinderen zorgen. Den veertienden Augustus keerden zij vroeg tijdig van het veld terug. Het was volle maan, er was afgesproken dat men, om de paarden niet te vermoeien, des avonds op weg zou gaan. De familie gebruikte stilzwijgend het avond eten. Paraska wachtte met een kloppend hart af, wat er heslist zou worden. Pieter verklaarde stotterend, zonder zijn vader aan te zien, dat hij zijn vrouw dacht mee te nemen om haar de kermis te laten zien. De oude man zei, neen, de moeder zou gaan zij zou niet lang meer leven en dus moest zij de bergen vaarwel zeggen eer zij stierf. Pieter wilde spreken,' maar zijn vader wierp hem zulk een blik toe dat hij zich verslikte. De oude baba durfde ook niets te zeggen, of- Zondag werd te Westdorpe door zijne doorluch tige hoogwaardigheid, den bisschop van Breda, de nieuw gebouwde kerk plechtig gewijdvan bijna alle buizen wapperde de driekleur, terwijl liet ganscke dorp versierd was met groen en bloemen. De heer J. H. J. Gobius du Sart, predikant bij de N. H. gemeente te Nieuw- en St Joosland heeft bedankt voor de beroepen naar Schoonhoven en Wilnis. De heer C. W. A. Nonhebei, candidaat te Apeldoorn beeft bedankt voor het beroep naar Scherpenisse. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Beklaagd van deze misdaad nam beden op bet bankje der beschuldigden plaats de 27jarige dienstmeid J. A. C. P., geboren te Koewacht, wonende te Terneuzen. Haar werd te laste gelegd dat zij op 1 Juni jl. omstreeks den middag, liggende in eene sloot aan den openbaren weg te Terneuzen, bet kind van bet vrouwelijke geslacht, dat zij bad ter wereld gebracht, uit vrees voor de ontdekking harer bevalling, onmiddellijk bij de geboorte, nadat zij het bad hooren schreeuwen, opzettelijk van het leven heeft beroofd, door het eene prop gras met aarde en bladeren in den mond te stoppen, tengevolge waarvan het door verstikking is'gestorven. Na voorlezing van verschillende stukken, o. a. de acte van verwgzing en het rapport der genees- heeren, die de beklaagde en het lijkje hebben onderzocht, werd overgegaan tot bet hooren der verschillende getuigen. De eerste, M. C. Scholten, verklaarde dat bekl. op 31 Mei bij baar was gekomen en bad gezegd haar dienst te moeten verlaten en naar hare ouders te vertrekken. Bekl. is den geheelen dag bij haar geweest, was ongesteld en had veel te bed gele gen. Getuige bad baar gevraagd of zij niet moest be vallen, waarop zij een ontkennend antwoord gaf. Wijl get. aan den toestand van bekl. bemerkte, dat dit antwoord niet juist was, heeft zij herhaal delijk daarover gesproken zonder dat echter bekl. een ander antwoord gaf. 's Morgens is bekl. vertrokken, den weg naar Koewacht inslaande. Beklaagde, die van den aanvang der zitting in tranen baadde, zeide op deze verklaring geen aanmerking te hebbenzij had dit evenmin op de overige getuigenverklaringen. De brigadier der marechaussée J. Minderhout gaf een overzicht van betgeen door hem was verricht, nadat bij kennis bad erlangd van bet schoon zij volstrekt geen lust had om die reis te ondernemen. Paraska ging de kamer uit. Zij stikte van woede en liet zich op een bank neervallen, op het punt van woeste kreten te slaken. Als de oude man haar beknord of geslagen had, zou het haar nog aangenamer geweest zijn, maar die stilzwijgende, onverpoosde haat, waarover zij zich niet eens mocht beklagenVerwenscht, ver- wenschtherbaalde zij bj zich zelf en balde de vuist tegen de deur. »Ik zou in staat geweest zijn om hem een pot met kokend water naar het hoofd te gooien", dacht zij. Altijd werken, nooit rust, nooit eenige afleidingO, waarom was zij in die familie gekomen, waar de vader zoo hardvochtig wasZij voelde zich in staat om hem te dooden. Dit was] de droppel, die den emmer deed overloopenmet gebalde vuisten keek zij door de geopende deur naar den ouden Sherskenebij zat aan de tafelzij zag niets dan zijn gebogen rug en zijn grijze haren aan de slapen. Een woest verlangen maakte zich van haar meester om de kamer binnen te stuiven en haar schoonvader openlijk den oorlog te ver klaren. Dan zon Pieter misschien haar partij kiezen. Zij beet zich op de lippen en wrong de handen dat zij pijn deden. Zij voerde een hevigen strijd en als iemand haar op dat oogenblik gezien had zou hij bang geworden zijn voor baar vertrokken gelaat en hare oogen die als bet ware vuur spoten. Nog éen minuut en de geest van het kwaad zegevierde er werd een gepleegde feit. Deze getuige verklaarde nooit iets ten nadeele van bekl. gehoord te hebben. De gemoedstoestand van bekl. 's middags, nadat zij den moord moet gepleegd hebben, was van dien aard dat get. niet met haar kon spreken. De volgende getuige was H. Besemer, eveneens marechausseebij verklaarde de bekl. op den Axelschen weg gevonden te hebben, liggende op een hondenkar en bij haar het kinderlijkje. Bij onderzoek van bet lijkje bevond bij dat in den mond ervan zich gras, bladeren en aarde bevonden. Bekl. ontkende eerst de daad gepleegd te hebben, doch nam later die ontkentenis terug. Zij was zeer ontroerd en zwak. De vierde getuige, J. Dieleman, kantonnier, verklaarde op 1 Juni bekl. gezien te hebben, gaande in de richting van Driewegen. Haar achterop komende en inhalende, zag hij dat bekl. een kinderlijkje onder haar schort verborg. Hij hield baar aan, waarop bekl. het veld inliep intusscben baalde getuige assistentie, beeft bekl. weder ingehaald en gezien dat bet kind een prop in den mond had. Hij bracht haar naar Ter neuzen, waarbij zij onderweg erkende bet feit gepleegd te hebben. Bekl. scheen hem nog al kalm. J. Wolfert, de volgende getuige, heeft bekl. in de sloot zien liggen en baar aangesprokenzij is op zijn verzoek opgestaan, echter niet voordat bij door zijn baas geroepen, haar den ,rug toe keerde. Zij liep eenige schreden voort en legde een kinderlijkje op den dam nabij den weg. Met Dieleman heeft hij bekl. naar Terneuzen gebracht. De zesde getuige verklaarde eveneens bekl. in de sloot te hebben zien liggen en uit baar toe stand opgemaakt te hebben, dat er iets niet in den baak was, waarom bij de politie, den kan tonnier Dieleman, waarschuwde. Hij had bekl. om elf uur aan de sloot zien liggen en toen reeds opgemerkt dat hare handen bebloed waren. Eerst toen hij haar de tweede maal zag, heeft hij aangifte gedaan. Dr J. van Pienbroek, geneeskundige te Ter neuzen, die vervolgens werd gehoord èn als ge tuige èn als deskundige, verklaarde dat hem op 2 Juni een kinderlijkje ter hand is gesteld en hij met den heer Yan Nes dat lijkje heeft onderzocht. Getuige .heeft geenerlei beleediging aan het lichaam kunnen constateeren. Het was het lijkje van een voldragen goed gevormd kind, dat levens vatbaar was, geleefd en goed geademd bad. Als oorzaak van den dood wordt door getuige verstikking opgegeven, wat ook bevestigd wordt door de prop van gras, aarde en bladeren, die door getuige in den mond van het lijkje werd gevonden. Dr H. P. van Nes te Terneuzen, de laatste ge tuige, verklaarde dat bekl. op 30 of 31 Mei bij hem geweest is, klagende over maagpijn en tevens vragende baar een briefje te willen geven dat zij niet zwanger was. Getuige beeft bekl. daarop onderzocht en haar medegedeeld, dat zij .hoogst zwanger was. Vervolgens legde deze getuige-deskundige een misdaad gepleegd. Over haar geheele lichaam bevende, keek zij nog altijd door de deur. Van lieverlede kreeg zij een gevoel alsof zich iets van haar verwijderde; zij stond op en begaf zich naar het voorhuis, dat twee uitgangen had, een op het groene erf, de andere op een klein kamertje. Paraska begaf zich daarheen en leunde tegen den muur. Er verliepen eenige minuten, toen werd er een hand op haar schouder gelegd. Zij keek schielijk omhaar schoonmoeder stond voor haar. »Wees niet bedroefd, mijn kind, een ander maal is het uw beurt.'.' Het hart van Paraska sprong op. »Maar waarom Waarom begon zij op bevenden toon. »Wat heb ik hem gedaan Zij kon niet meer zeggen, de tranen sprongen haar uit de oogen en zij schreide hitter, wan hopig, zoodat het pijnlijk was om aan te zien. De oude vrouw zag haar met betraande oogen vol teederbeid aan, zij had ook veel van haar ruwen man te lijden gehad. Waarom hield hij niet van zijn schoondochter Zij had het nooit kunnen begrijpen en daarom deed zij haar best om lief en rechtvaardig voor de arme vrouw te zijn. »Genoeg geweend, arm kind", zei ze en klopte Paraska met haar vereelte hand op den schouder, »gavergezel uw man Paraska droogde snel hare tranen af, ging naar een hak met frisch water, wiesch hare oogen uit en ging toen in haar koffer rommelen.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1