Verspreide berichten. den uitvoer Januari—April 1888. Naar Groot- Brittannië 410.500 Ms; Frankrijk 106.500 M' België 46.800 M3; Nederland (waarvan 14.400 M3 geschaafd, 7200 M3 gezaagd, 3000 M3 juifers, 1600 Ms balken, 1300 M3 divers hout) 26.500 M3 Dnitschland 13.600 M3Australië 11.500 M3ver schillende landen 15.600 M3; te zamen 631.000 M3. Van wege de vereeniging Uit het volkVoor het volk alhier ontvingen wij heden eenige mede- deelingen omtrent den op het eind van Augustus of in het begin van September alhier te houden vliegerwedstrijd. Aan dezen wedstrijd kan kosteloos deelgenomen worden door jongens tusschen den leeftijd van 9 en 17 jaar. Hij omvat vijf afdeelingen 1 die voor den groot sten, voor den fraaisten, voor den aardigst uitge dachten, voorden stilststaanden en voor den hoogst- staanden vlieger. Hij is dus gelijk aan dien, welke in September van 1886 hier zooveel succes had. Waar toen, ofschoon de vliegerwedstrijd nog een nieuwtje was, de Middelburgsche jeugd zoo flink opkwam, mogen wij gerust vertrouwen dat zij dit jaar nog in veel grooter getal aan den strijd deelnemen zal. We wijzen hen, die wenschen mee te dingen naar de te behalen prijzen en premiën erop, "dat de tijd, dien zij voor zich hebben, betrekkelijk kort is en dat het van belang is spoedig zijne keus te bepalen, in welke afdeeling men wil meededoen, dan te beslissen hoe de vlieger moet zijn en niet te lang te wachten met het samen stellen van het luchtgevaarte. De jongelui hebben twee jaar geleden kunnen zien op hoevele manieren een vlieger te maken is. Er waren visschen, molens, menschen, dieren, kuizen, vogels, wapens, in éen woord afbeeldingen van al wat de omgeving te zien geeft. Men denke erom dat voor den wedstrijd een of meer proeven dienen genomen te worden of de vlieger, al naar in welke categorie men wil deel nemen, aan de vereischten voldoet om, wanneer de dag van den strijd daar is, goed beslagen op het terrein te komen. De vereeniging rekent op u, Middelburgsche jongens, dat ge evenals voor twee jaar toonen zult dat ge prijs stelt op hetgeen zij voor u doet; aan medewerking, van haar kant om den dag voor u feesteljjk en prettig te maken zal het niet ontbreken. Gij, die bij een vorige gelegen heid gelukkig genoeg waart, een prijs te winnen, blijft niet op uw lauweren rusten maar denkt eraan dat uwe kennissen voordeel hebben gedaan met hetgeen zij van u afzagen, tracht dus met nog iets nieuwers, nog iets beters voor den dag te komengij die niet bekroond werdt, zet nu uw beste beentje voor wie weet of de kans niet keert De lading zout van den op den 12 dezer te Ylissingen wegens lekkage binnengekomen Deenschenschoener Wïilemina, gezagv.Middendorff, zal in beschadigden toestand eerstdaags verkocht worden. De firma wed. J. O. Massee en Zn te Goes is te Arnhem nog met een eersten prijs, verguld zilveren medaille, bekroond voor karn werktuigen. Vrijdag vierden J. Wessels en zijne vrouw te St. Annaland hun gouden huwelijksfeest. De oude luidjes, de man ridder van het Metalen Kruis, verkeeren in behoeftige omstandigheden. Sommige ingezetenen toonden hunne belangstelling door het uitsteken der vlag, anderen ook door stoffelijke blijken. Accelerando bracht het gouden bruidspaar eene serenade. Een landgenoot, die op reis is in Zwitserland, meent zegt het Utr. Dagbl. dat het wellicht voor velen belangrijk is te vernemen, dat men daar vele bezwaren ondervindt bij de betaling met Belgisch en Fransch bankpapier. Meestal neemt men het aan met 1 pet. korting, doch in sommige hotels wordt het geheel geweigerd. Alleen goud en zilver wordt algemeen in betaling aan genomen, evenzoo aan de stations. Te Soest viel een tweejarig kind uit het raam der bovenverdieping. Een paar uur later overleed de kleine aan de gevolgen. Te Venloo stond de Maas in den nacht van Zaterdag op Zondag 4.30 M. boven nul, terwijl de was nog aanhield. De laag liggende bouw landen begonnen onder te loopen. Zondag kwam de stand tot 4.40 M. boven 0. Al de oevers, wei- en bouwlanden staan nu onder, evenals de lijnpaden. De was houdt langzaam aan bij aanhoudende hevige regenbuien en Z. W. wind. De man te Harlingen die, zooals wij gemeld hebben, aan zijne vrouw verscheidene wonden met een scheermes toebracht en gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. Wijl de toege brachte wonden slechts vleesohwonden zijn, wordt het geval als mishandeling eB niet als poging tot moord beschouwd. De vrouw is aan de beterende hand. Een jongmensch, die zijn hond in de stads gracht aan den Noordersingel te Leeuwarden iets wilde laten apporteeren, geraakte daarbij in het water. Ofschoon hij er betrekkelijk spoedig werd uitgehaald, waren zijne levensgeesten reeds ge weken. Het gedaan onderzoek heeft aangetoond, dat hij onder den invloed van sterken dra.nk had verkeerd. 1 De Fransche begrootings-commissie heeft een voorstel van een harer leden tot opheffing van het budget van eeredienst met 11 tegen 6 stem men verworpen. In den ouderdom van 76 jaren is de Fransche senator Duclerc tevens oud-minister-president, overleden. Hij was zijn loopbaan begonnen als corrector bij het blad le Bon Sens, waarvan hij spoedig een der redacteuren werd. In 1838 ging hij als redacteur over bij de Revue du Progrès en werkte tevens mede aan de in 1842 verschenen Dictionnaire politique, tot welks uitgave hij met Garnier-Pagès het denkbeeld had opgevat. In 1877 werd hij benoemd tot een der vice- presidenten van den senaat en behoorde tot hen, die zich verklaarden tegen de onder het kabinet-De Broglie gevraagde ontbinding dei- kamer. Boulanger is in zeover hersteld, dat hij Zaterdag in een open rijtuig vervoerd is van de woning van zijn vriend, graaf Dillon, naar zijn huis in de Rue Dumont di Urville. Behalve eenig geroep van »leve Boulangerhad geen incident plaats. Voor zijn huis bleef een troepje geruimen tijd staan. Te Bern is niets bekend van stappen der Fransche regeering bij de Zwitsersche republiek om den graaf van Parijs het verblijf te Vevey te ontzeggen. De Gaulois schijnt weer gephantaseerd te hebben. Een vergiftiging op groote schaal is voor gekomen onder de soldaten van drie forten in de nabijheid van Lyon. Dertien van hen zijn naar het hospitaal gebracht en de anderen worden in de infirmerieën verpleegd. De verschijnselen van vergiftiging, welke zich bij bijna al de man schappen hebben voorgedaan, komen met die, veroorzaakt door de Nachtschaden (Belladonna) overeen. De Duitsche socialisten zullen een geschie denis hunner party sedert het bestaan dei- socialistenwet in het licht geven. Dit geschrift zal den 21en October a. verschijnen, den tienden verjaardag van de aanneming der wet. Het huwelijk van den hertog van Aosta met zijn nicht, prinses Laetitia Bonaparte is op 11 Aug. bepaald. Op de Brusselsche tentoonstelling heeft vol gens de Réforme een ergerlijk schandaal plaats gehad. Het in de Boulangerie nationale gebakken brood werd in twee zijlokalen te koop aangebo den, waarover zich zekere Mackenzie Ross, aan wien de heer Somzée het uitsluitend recht voor den verkoop van eet- en drinkwaren had verkocht, bij de uitvoerend» commissie beklaagde. Dien tengevolge ontving de zetbaas der bakkerij een schrijven van den secretaris van den heer Somzée, hem verwittigende, dat hij eene schikking tot schadeloosstelling met den heer Mackenzie—Ross te treffen had, op straffe van tegen hem »ex officio maatregelen van geweld" te zien toepassen. Deze bedreiging is letterlijk uitgevoerd. Don derdagavond heeft een aantal werklieden onder- bevel van den heer Corneli, agent van den heer Somzée, alles in de Boulangerie vernield en boven dien omliggende uitstallingen zeer beschadigd. De verontwaardiging onder de Belgische expo santen is begrijpelijkerwijze groot. Met moeite gelukte het den Belgischen commissaris Vrijdag morgen de gemoederen tot kalmte te brengen, tevens den benadeelden belovende niets te zullen verzuimen om hun recht te verschaffen. Ter uit voering dezer belofte heeft de heer de Savoie gisteren terstond eene klacht bij het parket der Brusselsche rechtbank ingediend. De heer Cor neli, agent van den ondernemer, die het werk der verwoesting geleid heeft, liep in den tuin der tentoonstelling een flink pak slaag van een koopman op. Sedert eenigen tijd vertoonden zich bij de arbeidsters op de rijstvelden der Lommellina plotseling toevallen, vergezeld van pijnen, die door het volksbijgeloof bezoekingen van den boozen geest werden genoemd. Een door een gezond heidscommissie ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht dat deze booze geest de honger was. De arme vrouwen moesten bij de grootste hitte 16 uur werken en ontvingen daarbij een zeer karig voedsel, uit weinig'brood bestaande. Door vermoeidheid en uitputting leden zij ten laatste aan zenuwtoevallen. Van de ongunstige weersgesteldheid der laatste weken meent de Engelsche meteoroloog Archibald de oorzaak te kunnen opgeven. Een aantal cyclonen of depressies hebben dit jaar over onze streken hun weg genomen, terwijl wij gewoonlijk in dit jaargetijde ons onder den invloed bevinden van een anti-cycloon, die op den Atlan- tischen oceaan in den omtrek van Ierland zijn gebied heeft. Dit jaar nu bevindt die anti cycloon (gebied van hooge drukking) zich veel noordelijker en de depressies die rondom dat ge bied heerschen, nemen over onze hoofden haar weg. Waarom echter de anti-cycloon eene andere plaats heeft opgezocht dan gewoonlijk, dat is een moeielijk vraagstuk. Men brengt het in verband met het feit, dat de ijsbergen van IJsland en Groenland dit jaar veel zuidelijker in den Atlan- tischen oceaan zijn afgedreven dan andere jaren. Hetzelfde schijnt in 1879 te hebben plaats gehad. Men zou, om de geaardheid der zomers van Noordwest Europa te kunnen voorspellen, onafge broken waarnemringen betreffende de beweging van het ijs moeten doen. Gedrukt bjj D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6