N\ 173 131e Jaargang. 1888; Dinsdag 24 Juli. Middelburg 23 Juli. s FEUILLETON, Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, p ar Aslia Van mevrouw ALEXANDRA SHABELSKY MIDDELBIIRGSCHE COI R VM. Agenten te Vlisaingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van den Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou en te Tliolen: W. A. van Nieuwenhuuzen. Verder -worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van dsb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dahbe Cie., John F. Jones, opvolger. De beer W. de Sitter schrijft aaü bet Hbld. in verband met bet Dinsdag in de kamer door den beer Domela Nieuwenhuis gezegde, dat tus- scben zijn aftreding als lid der Eerste kamerj en zijne betrekking bij de Ned. bank geen verband, boe ook genaamd, bestaat. - De -wegens baar schoonheid boog geroemde koningin van Servië, die ook wegens baar jongste lotgevallen de aandacht van geheel Europa trekt, is Zaterdag avond te 7 uur ongeveer te 's Gra- venhage aangekomen. Tal van bloemruikers en losse bloemen, werden baar uit de coupé le kl. waarin zij de reis van Parijs bad gemaakt, na gedragen. De op bet perron aanwezigen groetten koningin Nathalie, die een zwart reisgewaad droeg, eer biedig, welke beleefdheidsbetuigingen met een minzaam hoofdknikje beantwoord werden. De koningin reist onder den naam van gravin Tokova en beeft in bet Hotel des Indes baar in trek genomen. Binnen een paar dagen wordt ook prinses Gbika, de zuster der koningin, aldaar verwacht. Eene hofdame vergezelt de koningin, wier ge. volg overigens bestaat uit een kamerdienaar en eene kamenier. Koningin Nathalie is tevens voornemens zich in Scbeveningen op te houden. Gisteren woonde de koningin de godsdienst oefening in de Russische kapel bij. Na afloop van den dienst werden verscheidene der aanwe zige dameB en beeren aan H. M. voorgesteld. Aan bet prospectus der geldleening (zie achter staande advertentie), ten behoeve der gemeente Ylissingen, rentende 3 percent, tot conversie van de 4 percents gemeenteschulden en tot bestrijding van eenige buitengewone uitgaven, is bet vol gende ontleend De obligatiën zijn ter grootte van 1000 op verlangen splitsbaar in 2 a ƒ500, rentende 3 percent 's jaars en aflosbaar a pari binnen twee en veertig jaren. Zij zullen voorzien worden (van halfjaarlijksehe coupons, verschijnende op 1 Sep tember en 1 Maart van ieder jaar. De rente van de eerste coupon zal gerekend worden in te gaan op 1 September 1888. De obligatiën zullen worden uitgeloot en afbe taald binnen twee en veertig jaren a pari als volgt: Yoor de eerste 12 jaren m. minst. 6 oblig. p.j. volg. 9»» 8 s 7 >10»»» 6 >12»»» 6 14 laatste 2 15 De uitloting geschiedt in eene openbare zitting NOVELLE. II. Pieter stond verbluft met neerhangende armen, midden op het erf. Wat moest hij doen? Haar bij de haren trekken en nog meer schudden? Neen, dat kon hij niet. Niets zeggen Maar zoo zou zij heelemaal de baas in huis worden. En de arme man betreurde het dat hij niet een beetje beschonken was, dat zou hem moed ge geven hebben; maar om haar zoo in koelen bloede te gaan slaan, dat was hem te nieuw. En toch moest hij haar een les gevenhij had besloten om te handelen en deed eenige stappen in de richting van het huis. Paraska stond dicht bij de deur het linnengoed van haar man en kinderen te mangelen. Hare wenkbrauwen waren nog dichter bij elkaar dan gewoonlijkmet een zenuwachtig gebaar had hij haar muts afgerukt en nu was haar hoofd slechts met een klein doekje bedekt, waaronder haar mooi zwart haar uithing. Hij kreeg medelijden met haar. Iedereen wa s ter ruste gegaan. Zjj alleen werkte nog. Maar hjj was de man en zij was slechts de vrouw. Zijn eigenliefde als moujik kreeg de overhand. Als zij op dat oogenblik het hoofd opgeheven had, zou hij haar geslagen hebben, maar zij werkte van den gemeenteraad, in de maand Mei van ieder jaar te houden, terwijl de aflossing zal plaats hebben op 1 September van ieder jaar. Rente en aflossing zullen plaats vinden ten kantore van den gemeente-ontvanger van Ylis singen en van een door burgemeester en wethouders aan te wijzen kantoor te Amsterdam. Ter verzekering van de geregelde betaling der rente en aflossing wordt jaarlijks het daarvoor benoodigd bedrag op de gemeentebegrooting uit getrokken, terwijl alle middelen der gemeente daarvoor verbonden zijn. Houders van aflosbaar gestelde obligatiën zullen bij de inschrijving de voorkeur genieten, om hunne schuldbrieven te verwisselen tegen de nieuwe 3 obligatiën. «Inschrijvingen op deze geldleening worden aangenomen tot en met Donderdag den 26 Juli 1888, van des morgens 9 tot des nm. 4 uur, te Ylissingen ten kantore van den gemeente-ont vanger, en bij de heeren C. R. C. Wibaut en P. JSiegerste Amsterdam ten kantore van de Associatie-Cassa en te Groningen ten kantore van den heer Julius Oppenheim, alwaar prospec tussen, inschrijvingsbiljetten, verwisselings-for- mulieren en nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. »De prijs van inschrijving, is bepaald op 88|%. »De storting moet geschieden op den len September a. «Houders van aflosbaar gestelde obligatiën ge nieten bij de inschrijving de voorkeur, om voor het reëel bedrag hunner obligatiën in de nieuwe geldleening in te schrijven. »Indien de inschrijvingen het, na aftrek der volgens het recht van voorkeur gevorderde obli gatiën, beschikbaar gebleven bedrag overschrijden, geschiedt de toewijzing der zonder recht van voor keur ingeschrevene obligatiën zooveel mogelijk pondspondsgewijze. »Bankiers, makelaars en commissionairs in effecten, genieten een vierde ten honderd van verwisselingendie door hunne tusschenkomst geschieden en van de inschrijvingen die hun wor den toegewezen." Door den heer W. H. Martin, concessionaris voor het daarstellen van een aanleg- en wandel steiger te Ylissingen, is eene circulaire verspreid waarbij hij kennis geeft voornemens te zijn, zoo als ook blijkt uit de advertentie in dit nommer van ons blad, eene naamlooze vennootschap op te richten met het doel dien steiger tot stand te brengen. De zetel der vernootschap zal ge vestigd zijn te Londen, met een maatschappelijk kapitaal groot 18.000 verdeeld in6000 4 hypothecaire aandeelen, 6000 6 preferente aandeelen, 6000 gewone aandeelen. Van bovengenoemd kapitaal zijn geplaatst 6000 4 hypothecaire aandeelen, 6000 6 preferente aandeelen, 5000 gewone aandeelen. Aan het kapitaal ontbreekt nog een bedrag van 1000 pond sterling 12000, waarom belangheb benden en belangstellenden in de gelegenheid gesteld worden voor dat nog ontbrekende bedrag voort en hij maakte er toch een gewetenszaak van om een vrouw onverhoeds aan te vallen >als een lafhartige vijand", zei hij, zich verwijderende, tot zich zelf. Hij ging op eenigen afstand van de izba zitten. Zonder het te willen luisterde hij naar het geluid van den mangel en weer naderbij komende zag hij Paraska met het jongste kind op den arm staan. Het kind trachtte met zijn handje zijn bloote been te pakken, de rimpel tusschen de wenkbrauwen der jonge moeder was verdwenen, zij streelde het blonde kopje van haar zuigeling. Pieter ging snel heen, hij gevoelde niet de minsten lust om zijn vrouw te slaan en was zelfs niet meer boos op haar. Het uur van naar bed gaan was gekomenhet was reeds donker. Hij hoorde Paraska luid tegen zijn moeder spreken, die wat doof was. Wat te doen? Hij moest haar toch straffen. Hij liep even het huis in, nam een kussen en zijn tou- loupa en begaf zich naar de korenschuur. Daar ging hij op den drempel voor de deur liggen maar hij kon niet slapen. Op een naburig erf hoorde hij een vrouwenstem een liedjejzingen dat zeer droefgeestig klonk. Pieter richtte zich op zijn elleboog op en luisterde. Het was Khimka, de vrouw van den jongen Strélelj, die zong. Zij waren in het najaar getrouwd en hij was in het voorjaar naar den Don getrokken en had haar alleen gelaten. Wat zou hij bedroefd zjjn daarginds en hoe gewone aandeelen, verdeeld in 200 aandeelen ad 5 (vijf pond sterling) in te schrijven, tegen den koers van 100 ten kantore van de heeren: J. A. Zip te Middelburg, P. J. Siegers te Ylissingen en C. R. C. Wibaut te Ylissingen. De inschrijving is slechts tot Dinsdag 24 Juli a. opengesteld. De concessionaris vleit zich vóór dien tijd door voldoende inschrijvingen in staat te worden gesteld dit voor Ylissingen en omstreken zoo belangrijk werk te kunnen ondernemen. Bij onvoldoende belangstelling van het publiek zou hij moeten besluiten de zaak niet te laten doorgaan. Hoewel bij gunstig zomerseizoen het niet on waarschijnlijk is dat de zaak rendabel zal blijken te zijn, durft de concessionaris geene gunstige financieele verwachtingen, althans in de eerste jaren, uitspreken en is de oprichting dezer zaak meer te beschouwen als eene voor Walcheren bijna kosteiooze uitspanning, die tevens strekken moet tot ontwikkeling en welvaart van deze streek. De feestelijke opening van de stoomtramlijn Antwerpen—Bergen op Zoom, zal plaats hebben Zondag 26 Augustus. Men meldt ons uit Hoedekenskerke Tot groote blijdschap der ingezetenen is van den heer A. Spruitenburg bericht ingekomen, dat hij de benoeming tot gemeente-geneesheer van Hoedekenskerke, Baarland en 's Gravenpolder aanneemt en 15 Aug. e. k. in functie hoopt te treden. Yoor de betrekking voor hoofd van school A alhier hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. Aan de gemeente Koewacht is van 's rijks wege eene subsidie verleend van 2750, ter ge- moetkoming in de kosten van het onderwijs. Bij het examen te Arnhem voor de hoofd onderwijzers-akte is geslaagd de heer J. van Ballegooijen te Zierikzee. Beroepen te 'sHeer Hendrikskinderen c. a. de heer E. Loen, predikant te Grijpskerke. Naar wij vernemen had gisteren avond in de Lange Geere alhier een oploop plaats, naar aanleiding van een familietwist, die in huis aangevangen op straat-werd voortgezet. Het hoofd van het twistende gezin, zekere De L., loste in zijne opgewondenheid uit een achterlaadgeweer een schot in de lucht, dat de nieuwsgierigen spoedig naar alle zijden deed heenstuiven. Nadat dit schot gelost was en De L. intusschen zijn geweer opnieuw had ge laden, werd hij door de inmiddels toegeschoten politie onschadelijk gemaakt en het geweer, nadat weemoedig klonk haar lied I Pieter dacht hier over na en richtte onwillekeurig den blik naar de deur van zijn izbazij stond open. Zal Paraska er uitkomen? vroeg hij zieh af en Khimka ver volgde haar treurzang: En hij doodde den doffer En maakte zich meester van de duif. Met die woorden, die als een zucht gerekt werden, stierf het lied weg. Het hart van Pieter kromp ineen. De maan kwam op en verlichtte de hut met een zilveren glans. Yan de plaats waar hij lag kon hij de kerseboomen in den boomgaard onder scheiden, de kleine takjes schenen elkaar iets in het oor te fluisteren en hij zag ook hoe de scha duw van zijn huis zich als een reusachtige hand over het huis van zijn buurman uitstrekte. Yer- derop teekenden zich de omtrekken der kerk in een doorschijnenden nevel tegen den horizont af. De lucht was zoel. Pieter begon verteederd te worden. Hij hield onafgebroken de oogen op de deur gericht. Zij zal komenzij zal niet ko men zou het mogelijk zjjn dat zij niet kwam Eindelijk verscheen er een slanke gedaante op den drempel. Zijn hart sprong op van vreugde. Hij wilde roepen, maar bedwong zich, ofschoon het hem heel wat kostte. Zij kwam in de schaduw van de schuur en begaf zich naar den regenbak. «Waar gaat zij heen? Zal ze mij voorbij loopen dacht Pieter. Hij deed alsof hij haar niet herkende en riep: »Wie is daar?" een der omstanders het had afgeschoten, in be slag genomen. Heden middag omstreeks 12 uur -geraakte een knaapje van een jaar of vijf, dat aan de Heeren gracht bij de Noordpoorstraat alhier speelde, te water. Een aankomende jongen slaagde erin het knaapje op het droge te brengen. Men deelt ons mede dat de heer Swart, districts veearts voor Zeeland, Zondag jl. teBieze- Enge, gemeente Kapelle, is geweest tot het instel len van een onderzoek naar een varken dat zoo men zegt aan besmettelijke vlekziekte lijdt. Uit Heinkenszand vertrekken binnen kort weêr eenige ingezetenen naar Noord-Amerika om aldaar hunne positie te verbeteren. Uit Kloetinge vertrekt deze week ook eene familie naar de Yereenigde Staten in gezelschap van familie die daar in een twaalftal jaren fortuin maakte. Omtrent het drama dat achter het rijksmuseum te Amsterdam is afgespeeld verneemt men dat gebleken is dat de opgehaalde jonge vrouw Cato Zijlstra was genaamd en woonachtig was in do Gerard-Doustraat. Zij leefde buiten echt met een diamantslijper, aan de Achtergracht woon achtig en, zoo het schijnt, was Zondag 11. tus schen hen oneenigheid ontstaan. Die diamant slijper, die door de politie wordt gezocht, wordt sedert Donderdag uit zijne woning vermist. Er is reden voor de onderstelling, dat hij zich ver dronken heeft. Door den prefect van politie te Parijs is Zaterdag de verkoop verboden van een nieuw lied A bas la Ghambre. Bij den tekst was een illustratie gevoegd, generaal Boulanger voorstel lende, terwijl hij een oude vrouw geeselde op wier rugChambre te lezen stond. Naar de New-Yorlc Herald bericht, heeft de heer Edison zijn octrooi voor de phonograaf voor meer dan een millioen dollars verkocht aan zijn mededingers, de eigenaars van de graphopboon. Truth verhaalt dat een uitgevers-syndicaat 5000 pd st. aan sir Morell Mackenzie heeft aange boden, zoo hij een boek wilde schrijven over de ziekte en de behandeling van wijlen keizer Frederik waarvan dan 50,000 exemplaren zouden worden gedrukt, maar dat de dokter dit aanbod heeft afgeslagen. In het bezit van een neger te Nashville, Tennessee (vereenigde staten) is een «Magdalena" van Correggio ontdekt. Door de regeering der Yereenigde staten is aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat er te Port au Prince den 4 dezer een groote brand heeft gewoed. Den 7den stond de stad opnieuw in brand en het grootste gedeelte dei- plaats is vernield. De eerste brandstichting, want het is het werk van brandstichters, had plaats in de kamer van afgevaardigden, terwijl deze zitting hield. De Fransche matrozen hielpen het vuur blusschen en bewaakten het gezantschap. Het huis van afgevaardigden der Yereenigde staten heeft met 162 tegen 149 stemmen hettol- »Ik ben het, Pieter." »Wat wilt gij?" vroeg hjj, nog altijd den vertoornden echtgenoot spelende. »Ik kom u een schoon hemd voor morgen brengen", zei Paraska, den stoep naderende. Uit haar stem sprak liefde en onderdanigheid. Wie zou haar hebben kunnen weerstaan. Pieter sloeg zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. »En de Starshina?" fluisterde zij. »Laat hem woedend wordenGij zijt mijn Starshina." En na die onverwachte, en voor de eigenliefde van een echtgenoot zeer gewaagde bekentenis, traden zij beiden onder het afdak en men hoorde niets meer dan lachen en kussen. III. Eenigen tijd voor Maria-Hemelvaart begon men te spreken van de kermis te Sviatii-Gorys. Dat klooster ligt drie en twintig wersten van Ma- lièvka af. Den dag voor het groote feest zei de oude vader tot zijn zoon dat hij zich gereed moest maken om naar de kermis te gaaner moesten twee paarden verkocht en een span ossen gekocht worden. Paraska werkte dien dag met dubbelen ijver; want zij brandde van verlangen om haar man te vergezellen. De heilige bergenmet hun prachtig uitzicht, de witte kerken, die als boven de Donetz zweven, dat alles was het ideaal der vrouwen niet alleen uit Malievka, maar in den

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1