MIDDELBURGSCHECOURANT Verspreide berichten. BIJVOBQSËL. Middelburg 20 Juli. VAN DE VAN Zaterdag 21 Juli 1888. N°. 171. Op kalrnen toon, en daardoor veel waardiger dan Dinsdag, lieeft in de kamerzitting van gis- teren de heer Domela Nieuwenhuis geaproken, tevena amende honorable doende tegenover den heer Gleichman, en de heeren Sehaepman en Van Houten beantwoordende. Volgens het Vad. erkende hij dat het beter ware geweest, indien hij er zich toe had bepaald te constateeren, dat 't »dea te beter" was dat de heer Gleichman geen aandeel houder der bank was. De opschudding in de zaal deed hem de woorden ontvallen, dat men zijn aandeelen anders ook wel kon overschrijven. In dien de heer Gleichman hecht aan een verklaring zijnerzijds, dan wil spreker wel zeggen, dat alles wat de heer Gleichman insinueerends in die woorden zag, door hem wordt teruggenomen. Het deed hem leed, dat de heer Gleichman heeft volgehouden, dat men zeer wel ala aandeel houder der bank in de kamer kon meespreken hij houdt de waarheid vol van 't woord, dat men geen twee meesters dienen kan. Verder erkende de heer Nieuwenhuis dat de heer Sehaepman te voornaam is om zich op éen lijn te stellen met spreker, maar toch vindt hij het vreemd, dat die spreker hem op zoo hoogen toon heeft toegesproken, zonder dat hij als censor der kamer is aangewezen. Die spreker gaf hem een les en inderdaad kan dit zijn nut hebben. Want spr. is nog niet geheel op de hoogte. Hij is gewoon in anderen kring te sprekenmaar bjj vergelijking komt liet voordeel aan de volksver gaderingen, waar meer orde heerscht dan in de kamer. De toon van spreker voldeed den heer v. Houten niet; dit ia wederkeerig. Hij begreep ook niet wat de helft van hetgeen de heer v. Houten aanvoerde, ter zake deed. De bank niet de leer der socialisten was aan de orde. Hij houdt intusschen, wat de zaak betreft vol, dat hij met recht heeft gesproken van »roof." Dat is een hard woord, maar beroofd te worden is nog harder. En dat hooge winst »woeker" en eigen dom diefstal" is, hield de heer D. Nieuwenhuis tegenover den heer Sehaepman vol met een beroep op den H. Ambrosius en den H. Heronymus. Tegenover de bewering van roof stelde de heer Van Houten gisteren nog de algemeene erkenning dat het een fout was, dat de staat geen aandeel heeft bedongen in de winst der bank, terwijl thans die winst wel bedongen is. Roof is er nooit geweest, want het doel van Thorbecke en Betz was niet het land te berooven maar in 't publiek belang bedongen zij geen winst, om zich het recht te reserveeren, als de bank werkeloos bleef, een andere bank naast haar in 't leven te roepen. rOok kan er reeds daarom geen roof zijn, omdat het productief vermogen der natie door de activiteit der bank belangrijk is toegenomen en daarvan heeft de bank een aandeel gehad; of dat aandeel te groot is, daarover kan men twisten, maar men mag, volgens den heer van Houten, van deze zaak geen karikatuur maken. Als naar gewoonte schitterden de meeste leden van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland bij de Donderdag avond gehouden algemeene vergadering door hunne afwezigheid. Behalve een viertal bestuursleden toch waren slechts acht gewone leden tegenwoordig, wat, bij de belangrijkheid der agenda, zeker niet van belangstelling getuigt. Een excuus echter geldt de tijd van avond-vergaderingen mag gerekend worden voorbij te zijn. De vergadering geopend zijnde, deelde de voor zitter, de heer A. A. Mes Gz., mede dat door den heer Boudewijnse de benoeming als bestuurslid der afdeeling is aangenomen, en hij heette dezen/die ter vergadering tegenwoordig was, welkom. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken was aan de orde de benoeming van twee leden der afdeeling om deel uit te maken eener com missie van de vereeniging Uit het volkVoor het volk ter voorbereiding eener Zeeuwsche tentoon stelling van kunst- en nijverheid, in 1889 te Middelburg te houden. Alvorens betuigde het bestuur, bij monde van zjjn voorzitter, zijn sympathie met het idee der vereeniging L it het volkVoor het volk. Ter benoeming beval het bestuur het volgende grostal aan, de heeren A. A. Mes Gz., J. H. Will, J. W. de Baad, G. Alberts Lz., C. de Broekert, P. C. Doesburg, W. Heijboer, D. G. Kröber, P. D. Koning, Ant. Mes, B. Neelmeijer, P. Ragut, H. P. v. d. Ree, M. C. Roest, C. J. van Schaik en W. van Uije. Benoemd werden de heeren Mes en Will ieder met 7 stemmen. Yerder werden uitgebracht op de heeren De Raad 3, Yan de Ree 2 stemmen, terwijl een stem verkregen de heeren Van Ujje, Kouion, Ragut, Alberts en Kröber. Als afgevaardigde ter 37e algemeene vergadering) te houden te 's Gravenhage op Maandag en Dinsdag 6 en 7 Augustus e. k., werd' met 8 stem men benoemdjde heer J. H. Will. De heer J. A. Frederiks bekwam 2 stemmen, de heer Baart had een stem en een briefje was blanco. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd met 6 stemmen benoemd de heer A. A. Mes Gz. Op den heer Baart waren 2 stemmen uitgebracht en op verschillende andere heeren 1 stem, terwijl een briefje blanco was. Aanbevolen waren als afgevaardigde de heeren J. H. Will en J. A. Frederiks, als plaatsvervan gers de heeren A. A. Mes Gz. en D. G. Kröber. De laatste verklaarde voor de stemming niet in aanmerking te willen komen. Na deze benoemingen kwamen de punten van beschrijving aan de orde. Goedgevonden werd den afgevaardigde een imperatief mandaat te geven. Eindelijk werd gevraagd eene opgave van werklieden, voor te dragen ter verkrjjging van een vereerend getuigschrift of medaille, die 25 jaren of meer zijn werkzaam geweest bij denzelfden patroon of dezelfde firma. Door de ter vergadering aanwezige leden werden opgaven gedaan. Nog werd overgelegd een rapport van eene commissie uit de afd. Utrecht naar aanleiding vaA de volgende vragen lo Is de aanstelling van fabrieksinspecteurs hier te lande wenschelijk 2o Wat zal hun taak moeten zijn, en aan welke eischen van geschiktheid enz. zullen zij hebben te beantwoorden In een breed gemotiveerd schrijven komt die commissie tot de volgende conclusiën: de aanstel ling van fabrieksinspecteurs hier te lande is hoogst wenschelijk, ja noodzakelijkhun taak zal moeten zijn in hoofdzaak drieledig, en om vatten voorbereidend onderzoekvoorlichting der regeering en van den fabrikanttoezicht op de naleving der wettelijke bepalingen en handhaving van deze; zij zullen, behalve de noodige algemeene, persoonlijke geschiktheid en kennis, eene zoo hooge mate van kunde en ervaring op het gebied van technologie, gezondheidsleer en scheikunde moeten bezitten, dat die niet wel in éen persoon vereenigd ondersteld kan worden, waarom het wenschelijk is hen in gelijken getale, ter voortdurende samen werking, te kiezen uit wetenschappelijke indu- strieelen, technologen en specialiteiten op genees kundig hygiënisch gebied. Door de Rotterdamsche commissie is een akte als vroedvrouw uitgereikt aan mejuffrouw L. Rij kaard te Goes. De luitenant ter zee le kl. C. J. G. de Booy, behoorende tot de rol van Zr Ms torpedo-instructie vaartuig Marnix en gedetacheerd aan boord van Zr Ms logementschip Amstel, wordt met den 26en dezer op non-activiteit gesteld en met dien datum vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. L. Boelen- De luit. ter zee le kl. P. A. R. Hennequin en die der 2e kl. P. H. Brocx, W. C. J. Smit, allen die nende aan boord Zr Ms fregat Evertsen, en de luit. ter zee 2e kl. H. T. Hoven, dienende aan boord Zr Ms stoomschip Johan Willem Frisoworden met 1 Aug. a. s. op non-activiteit gesteld, terwijl de luit. ter zee 2e kl. A. L. de Kruyff en J. B. A. Jonck- heer, laatstgenoemde dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, resp. met 26 dezer en 1 Aug. a. s. worden geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en Zr. Ms. stoomschip Johan Willem Friso. De erfprins van Bentheim en familie zijn gis teren per extratrein van het Loo naar Bentheim vertrokken. De ingenieur W. Yerweij Az., benoemd hoofd ingenieur bij de Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij, zal zich a. s. Zaterdag te Amsterdam per stoomschip Wilhelmina inschepen naar zijn bestemmingsplaats, Pretoria. Bij koninklijk besluit is aan vrouwe J. G, W. van de Poll, weduwe van den eerste-luitenant der infanterie D. L. Jonquière, laatstelijk gede tacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, een pensioen toegelegd van 450 's jaars. De schoolkinderen uit Goes, die gisteren den middag aan het strand te Vlissingen doorbrach ten, waren vergezeld door het muziekgezelschap Euphonia, dat nu en dan ter verhooging dei- feestvreugde een nummer ten beste gaf. Ook de leden van het comité' tot wering van schoolverzuim en de onderwijzers begeleidden ge- bruikelijkerwijze de kleinen. De pacht van de gronden, door burgemeester en wethouders van Goes jl. Zaterdag verpacht, is toegewezen aan de hoogste inschrijvers, behalve de grond achter school B waarvan J. de Jonge voor 140 per jaar pachter is gebleven. De pachter van het stuk weiland aldaar, waarop de luchtballon van den heer L'Hoste neer kwam, heeft tegen den luchtreiziger een actie ingesteld om 50 schadevergoeding, omdat bij hetneerkomen der ballon een groote menschenmassa naar de weide kwam, het land vertrapte en de afsluiting stuk brak. De reizigers hebben aan dien eisch

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5