buitenlandT Laatste Berichten, 3 FEUILLETON. F» ar^islia Rechtszaken. Verspreide berichten. Burgerlijke stand, Weerkundige Waarnemingen. Algemeen Overzicht. bonden, stelselmatig dit belangrijke vraagstuk laten rusten en de militaire kwestie in infini tum verschuiven, omdat zij het daarover oneens zijn. En de heer Rutgers van Rozenburg had het sterkste geschut tot het laatste bewaard, toen bij er op wees dat door dit kabinet regeling van den dienstplicht eenmaal op den voorgrond is gesteld, dat van de gecombineerde rechterzij is uitgegaan een program van actie waaruit zoowel bet kabinet als de clericale meerder heid is voortgesproten, dat de ratio en basis is van beider bestaan en waarin deze tirade voorkomt: „Plaatsvervanging verlaagt denveer dienst tot een dier lagere akkefietjes, waar men alleen den minderen man toe roept, en waarvoor de zoon van beteren huize zich zeiven te goed acht. En dit juist is de fout." Vergat vroeg de heer Rutgers dr Schaepmann de zinsnede van dat program: „Op het graf der plaatsvervanging worde het vaandel van ons volksleger geplant?" Behoort dus al of niet de dienstplicht ook tot de sociale kwestie Maar op al zijne vragen kreeg de heer Rutgers geen afdoend antwoordzelfs niet toen hij de regeering categorisch afvroeg of zij het op dit punt en aangaande zijn plan van werk zaamheden met dr Schaepman eens was. Zijn eenigeü troost moest hij zoeken in dit vage antwoord van den minister van binnen- landsche zaken: „bet is niet de meening der regeering om de behandeling der defensie in de allereerste plaats te stellen, met achter stelling van de behartiging van alle andere belangen, en evenmin zal zij eerst voor deze laatste zorgen om daarna de defensie ter hand te nemen, maar, evenals bij haar optreden gezegd werd, neemt de defensie eene voor name plaats in onder de verschillende onder werpen van wetgeving, die door haar dienen ter hand genomen en behartigd te worden." Wij kunnen ons begrijpen dat regeering en rechterzijde zich bij deze discussie niet aan genaam gestemd zullen gevoeld hebben; maar dit was lang niet enkel de schuld der liberalen. De aandrang van dr Schaepman op eene nieuwe schoolwet brengt het kabinet in een moeilijk parketen te lastiger wordt dit nu de katholieke organen met dien aandrang luider en luider hunne instemming gaan betuigen. Dr Schaepman als woordvoerder der rech terzijde, als mentor van de regeering, als de man die het kabinet de wetten voorschrijft; hoe zal dat der meerderheid en dit ministerie bevallen Toen hij in Mei zijn commentaar op de openingsrede leverde, wezen wij reeds op het geen in deze ons te wachten stond. En de ervaring leert dagelijks dat hij de man is, die in de politieke kringen den toon zal aangeven. De anti-revolutionnairen buigen voor hem. Zal de minister van oorlog dit ook doen Och, de heer Schaepman heeft hem de grootste moeilijkheid: verloochening van zijn beginsel bespaard. Den eigen partijgenooten heeft hij in den eersten tijd geen aanstoot te geven; en voor een échec behoeft hij niet te vreezen, het grootste struikelblok is van de baan. Voor hoe lang echter? Wat men ook doe om met kunst en vliegwerk de zwakke zijden te bedekken; en hoe ver men het ook moge sturen met het regelen van kwesties van zuiver practischen aard; eenmaal zal er noodzakelijk een tijd komen dat de vrienden elkaar moeten afvallenen dan De liberalen kunnen dat oogenblik geduldig afwachten en middelerwijl meewerken om te helpen tot stand brengen, en in hun richting te sturen, wat in het belang van het land is. De eerste ernstige ontmoeting tusschen linker- NOVELLE. Van mevrouw ALEXANDRA SHADELSKY II. Paraska had ook spoedig de verhouding door zien en er ontstond een voortdurende, doch stille strijd tussehen hen. In dén beginne van kaar huwelijk had zij, getroffen door de liefde die Pieter haar toedroeg, getracht den oude te naderen, maar daar deze steeds elk blijk van genegenheid terugstiet, voelde zij niets dan zijn hardvochtigheid en onrechtvaardigheid. Negen maanden na haar huwelijk beviel zij van een zoon, het volgende jaar van een tweeden en achttien maanden later van een derden. Groot vader scheen zachter gestemd te worden en het zou Paraska niet zoo heel veel moeite gekost hebben om hem voor zich te winnen, maar zij was verbitterd, en voelde meer en meer elk onrecht dat men haar aandeed. En wat kon men haar verwijten Jong, schoon, ijvrig in het werk, was zij in dit gezin, waar tot nog toe bijna niets dan meisjes geboren waren, drie zoons komen schenken. En wie kan haar in het werk evenaren Wie durft zeggen "dat hare kinderen niet zindelijk en rechterzijde heeft de zwakheid hunner tegenstanders genoeg aan het licht gebracht zoodat zij met kalmte de dingen, die komen' zullen, kunneu tegemoet zien. Men schrijft ons uit Noord Beveland Volgens een bericht in de jongste G. Crt. werd uw blad door mij niet juist ingelicht omtrent den toestand van de kuip in den polder Anna Friso. Immers »ingeloopen is de kuip niet." En werke lijk, dat is zoo. Niet de kuip is ingeloopen, maar 't water. En dat staat volstrekt niet gelijk. Wel is een kade op den binnenteen van den, over een lengte van naar gissing 70 a 80 M. verdwenen zeedijk, weggeslagen geworden, maar men legde een nieuwe. Wel is het zeewater ook daar overheen gegaan, »zijn de dijkspalen gevuld," »ligt het meerendeels laag gelegen land dras" en denkt de aannemer over »droogmalen", maar ingeloopen is de kuip niet. Of echter de berichtgever de in dras staande aardappels, de ondergeslikte suikerbieten en de rood geheten garst en tarwe ook zal weten te rectificeeren, moet ik blijven betwijfelen. De kolonel Hardenberg, commandant van het 3e regiment infanterie, vergezeld van den kapitein Petter, kwam gisteren avond te Vlissingen iTasi en heeft, door zeer schoon weder begunstigd, heden morgen te half negen zijne inspectie aan gevangen over het 4e bataljon van bovengenoemd korps, aldaar in garnizoen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) deed deze rechtbank uitspraak in de, de vorige week door ons uitvoerig mede gedeelde, zaak tegen J. R. 38 j., schipper, We- meldinge en H. O., 37 j., zonder beroep, Yerseke, beiden gedetineerd alhier. Wegens diefstal met braak en inklimming, bij de wed. De Roo te Goes gepleegd, werden beiden, overeenkomstig den eisch van het openbaar ministerie, tot zeven jaren gevangenisstraf veroordeeld. Verder zijn nog veroordeeld wegens: schaking: W. F. H. V., 30 j., koopman, Vlissingen, tot 2 jaren gev. met verlies van bur. gerrechten gedurende 5 jarenen mishandeling: F. B., 30 j., landbouwer, Heinkenszand, tot 2 m. gev. Allen in de kosten. De agent van p olitie der 2e kl. P. Adriaanse alhier is heden door den burgemeester bevorderd tot agent le kl. (hoofdagent). Donderdag werd onder Nisse een boeren- inspan verkocht, waarbij alles duur van de hand ging, uitgezonderd de varkens. Het hoogste paard bracht 400 op en de beste koe t 151. Jong vee en gereedschappén naar evenredigheid. Drie omstandigheden zullen niet vreemd gebleven zijn aan dit gelukkig verschijnsel. Vooreerst de kwaliteit van het verkochte, daarna het seizoen en eindelijk de kooplust van den nieuwen boer, die o. m. eigenaar werd van acht koeien en de beste paarden. Te 's Heerenhoek werden Woensdag 2.33.36 hectare te veld staande tarwe in den polder Borssele in publieke veiling verkocht voor een gemiddelden prijs van 195 per hectare. De opbrengst werd hoogstens geschat op 32 hectoliter per hectare. Kanthooi bracht 15 per hectare op. Gisteren namiddag om half vijf is de Hohen- zollem op de kleine reede voor Kronstadt onder de saluutschoten van alle forten en oorlogschepen aangekomen. Terstond daarop had de begroeting van keizer Wilhelm door czaar Alexander plaats. Na de begroeting voeren de beide keizers op het Russische jacht Alexandria onder het lossen van saluutschoten Kroonstadt voorbij, naar de landingsbrug voor Peterhof. Keizer Wilhelm verliet de Alexandria het eerst en snelde de Russische keizerin tegemoet, die op de landings brug stond en welke hij de hand kuste. Aan de landingsbrug stond een schitterend gevolg, alsmede eene eere-compagnie van de garde gehouden worden, dat haar izba vuil is, dat haar kool minder groeit of hare kippen later leggen dan die van hare buren Zij kan haar man om haar vinger winden en zou slechts een woord behoeven te spreken om hem zijn familie te doCS verlaten en zich te vestigen waar zij wilmaar zij zal dat woord niet sprekenzij is een goede moeder en troost zich met het denkbeeld dat, terwijl zij op het veld is, hare kinderen door grootmoeder verzorgd en opgepast worden en zij is ook te trotsch om partij te trekken van iemands zwakheid. Al voelde zij het overwicht dat zij op haar man had, zij maakte er nooit misbruik vanzij was goedig en liefderijk tegen hem, altijd gedwee en zachtmoedig jegens haar schoonmoeder, maar haar schoonvader verfoeide zij. Indien hij echter vrede had willen maken, zou zij bereid geweest zijn om alles te vergevenmaar hij vervolgde haar onophoudelijk en de oorlog duurde voort in het heele dorp zou men geen twee wezens gevonden hebben, die elkaar meer verwijten deden dan de oude Shei-Bhene en zijn schoondochter. Paraska was groot, ofschoon minder lang dan haar echtgenootzij had een mooi figuur en boven hare levendige uitdagende oogen liepen de wenkbrauwen ineenhare tanden glinsterden als parelen als zij lachte, of sprak maar haar grootste bekoorlijkheid lag in haar glimlach, der marine. Het muziekkorps speelde het Duitsche volkslied. Keizer Wilhelm werd op Russische wijze het welkom toegeroepen. De beide keizers bestegen het wachtende rijtuig en begaven zich naar het keizerlijk kasteel. In het eerste rijtuig zaten de beide keizers, in het tweede prins Hendrik van Pruisen en de Russische grootvorst-troonopvolger. Door eene groote menigte menschen werden de majesteiten met de levendigste geestdrift begroet. President Carnot werd te Ckambery op har telijke wijze ontvangen. De aartsbischop aan het hoofd der geestelijkheid kwam den president der republiek begroeten en wisselde met hem zeer welwillende woorden. De gouverneur van Lyon en de commandant der 28e divisie verzekerden Carnot van den trouw en de vaderlandsliefde dei- armee. Hoe het eigenlijk Boulanger gaat, schijnt niemand recht te weten. Terwijl zijn vrienden eenig gevaar ontkennen, luiden de berichten der geneesheeren nog geenszins zoo geruststellend. Naar men nader verneemt had hetBoulangistisch comité, toen de maires op 14 Juli 11. van het Marsveld naar het station St. Lazare reden, een aantal schreeuwers langs hun weg opgesteld, die »leve Boulanger" moesten roepen,opdat de »provin- cialen" zouden denken, dat Parijs met nod brav general dweepte. De Gauloïs verneemt dat de graaf van Parijs zijn plan om naar Yevey te gaan, heeft opgegeven ingevolge stappen, door den Franschen gezant te Bern bij den Zwitserschen bondsraad gedaan. De Gaulois doet deze mededeeling vergezeld gaan van heftige uitvallen tegen Zwitserland, dat vorstenmoordenaars een schuilplaats verleent en hem, die de orde in Frankrijk wil herstellen, een oponthoud op Zwitsersch grondgebied ontzegt. De Soleil publiceert, als demonstratie tegen de door Felix Pyat in de kamer gehouden rede tegen de prinsen van Orleans, een toespraak van den graaf van Parijs aan een dertig Parijsche arbeiders, die hem op Slieen-Iiouse een adres overhandigden. De pretendent tracht daarin te bewijzen, dat de republiek niets gedaan heeft en niets doen kan en dat alleen de nationale monarchie in staat is den toestand der arbeiders te verbeteren. Yan 19 en 20 Juli. Middelburg. OndertrouwdC. H. Langejan, jm. 26 j. met W. Klopmeijer, jd. 34 j. BevallenP. Leijnse, geb. De Lange, z. J. S. Mes, geb. Dries, z. E. J. Knuijt, geb. Flinten, z. OverledenB. M. de Bruijn, wedr van E. Ser- vaas, 72 j. Kierilizee. Heden had alhier de begrafenis plaats van den heer H. G. Mulock Houwer. Een drietal kransen dekten de kist, terwijl de lijkwagen gevolgd werd door drie koetsen, waarin familie-leden waren gezeten, en een, waarin de burgemeester, de wethouder, de secre taris en de bouwmeester der gemeente hadden plaats genomen. Op de begraafplaats bevonden zich leden der loge, die de lijkbaar droegen van den ingang van het kerkhof tot aan het graf, leden van den gemeenteraad, de ambtenaren ter secretarie, be stuursleden van de sociëteit Nut en Genoegendie van het begrafenisfonds, van het Nuts-departe- ment en een groot aantal belangstellenden, onder wie ook van elders. Aan het graf werd het woord gevoerd door den burgemeester, de voorzitters der afdeelmg Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland en van de socië teit Nut en Genoegenterwijl de ;heer Olivier namens de leden der loge sprak. Allen brachten om het zeerst hulde aan de edele hoedanigheden van den overledene, aan zijn ijver en toewijding voor alle s wat het algemeen belang kon bevorderen. De oudste zoon betuigde, innig bedroefd, na mens de familie, zijn dank voor de eer, der na gedachtenis van zijn diep betreurden vader bewezen. Roozendaal, Heden morgen circa 7 uren had de leerling conducteur P., van eenstilstaandentrein die de strenge uitdrukking van haar gelaat ver zachtte. Haar werkkracht was bijzondermen behoefde slechts een oogenblik toe te zien, hoe handig en vlug zij het koren hijeen raapte en samenbond. »Uw vrouw doet alleen het werk achter twee maaiers," zei Paul Gorbatenko tot zijn vriend. De vrouw van Paul was klein, ineengedrongen met breede schouders en een wipneuszij was zeer bekrompen van geest en daar zij niet van Paraska hield, trachtte zij haar man van de Shershenes af te houden, maar hij was recht schapen en goed en van ganscher harte aan zijne buren gehechtopvliegend als buskruit, kon hij den Starshina niet uitstaan en stoof bij de minste onrechtvaardigheid op. Hij was niet gelukkig want zijn vrouw was dwaas en daar zijne oudste kinderen dood waren en het vee verleden jaar gestorven was, vertrok hij naar den Don, doch kwam nog armer terug dan hij weggegaan was. Ofschoon de Gorbatenko's en Shershenes de tegen standers van de familie van den Starshina waren belette dit hem niet om in hetzelfde veld te werken zij waren er dus met hun achten, de twee zoons van den Starshina met hunne baba's (zij hadden meer land dan de anderen), Gorba tenko met zijn vrouw en de Shershenes. Niet ver van de maaiers hingen drie wiegen aan drie palen, die in den grond gestoken boven aan alhier het ongeluk in aanraking te komen met een personentrein, binnenloopende van Rotterdam. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig, waarna de gewonde naar het gasthuis werd ver voerd, alwaar hij te 10 uren is overleden. 's «Sravenliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is het debat voort gezet over het ontwerp tot verlenging van het bankoctrooi en wel over de artikelen. Art. 1 stelt voor verlenging met 20 jaar en verder stilzwijgende verlenging, telkens voor 10 jaar, behoudens opzegging. Een amendement van den heer De Beaufort en 6 anderen wil eene verlenging van 10 jaar. De heer Yan der Loeff lichtte dit amendement toe en betoogde dat eene verlenging van 10 jaar ruim voldoende is, daar de bank geen lange verbintenissen heeft of zich nieuw heeft in te richten, terwijl ook voor alle eventualiteiten een korte termijn geWenseht is. Een amendement van den heer Huber en 3 anderen wil 15 jaar, daar anders, met het oog op den opzeggingstermijn, de eerste verlenging slechts 8 jaar zou duren, terwijl de heer Borgesius bij amendement voorstelde in geen geval een stilzwijgende verlenging te behouden maar een vasten termijn wil bepaald zien, waarna over eene verlenging de wet zal moeten beslissen. De minister van financiën bestreed alle amen dementen, behalve dat van den heer Huber het welk hij aan de beslissing der kamer overliet, zijnde die termijn van 15 jaar aanvankelijk door de vorige regeering voorgedragen, doch toen door de bank onaannemelijk gevonden. D e heer Patijn stelde nog een amendement voor om eene verlenging van 15 jaar te bepalen zon der stilzwijgende opzegging. Bij stemming werden verworpen met 64 tegen 27 stemmen het amendement-De Beaufort c. s., en met 48 tegen 43 stemmen het amendement- Pat jjn. Aangenomen daarentegen is met 87 tegen 5 stemmen het amendement-Huber. De amendementen tot het doen vervallen of wijzigen van alinea 2 van artikel 1 werden verworpen, en daarna werd art. 1 zelf goedge keurd. Maandag te half twee uur voortzetting. 20 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 20 Juli 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 12 uur 72 gr. 's avonds uur 69 gr. F Zondag zullen de kiezers in het Ardêche-depar- tement ter stembus opgaan. Zij hebben te kiezen tusschen drie candidaten den opportunist Beaus- •ier, den radicaal Juveneton en den Boulangist Boulanger. Een oogenblik is sprake geweest van een vierde candidatuur, die van een monar chist. Maar de reactionnairen in de Ardêche zijn zeer spoedig tot de overtuiging gekomen, dat deze candidatuur overvloedig is en slechts hun eigen zaak zou schaden, daar hierdoor de stemmen der vijanden der republiek zouden verdeeld worden bij de demonstratie, welke dezen tegen haar onder den naam van Boulanger op touw hebben gezet. Wat behoeft men een monarchistisch candidaat, wanneer de dappere generaal in het strijdperk treedt Kan men zich onverzoenlijker vijand der republiek en der tegenwoordige regeering denken Het is een zeer wijze berekening, die de reaction nairen maakten, maar tegelijkertijd werpen zij een bijzonder licht op Boulanger's candidatuur, dat de oogen aller republikeinsche kiezers in het departement moet openen. Het is jammer, dat de republikeinen het onder ling over een candidaat niet eens hebben kunnen worden. Hun succes wordt onder deze omstan digheden twijfelachtig. Brengen zij het echter tot een herstemming, dan is alles gewonnen, want in dat geval trekt zich de republikein, die de minste stemmen verkreeg, ten gunste van zijn mededinger maar politieken partijgenoot bij de nieuwe stemming terug, zooals dit Zondag in het Loiret-departement gebeurde. De radicalen hebben voornamelijk een candidaat gesteld, omdat zij vreesden dat de stemmen der meest geavan ceerde republikeinen op Boulanger, als faute de mieux zouden uitgebracht worden. Juveneton dient als 1t ware als reservoir voor de republi keinsche stemmen, die anders gevaar loopen voor de republiek verloren te gaan. verbonden warenal de vrouwen hadden zuige lingen, behalve die van Gorbatenko, die zwan ger was en zich zeer mat voelde. Zij had pijn in den rug en gezwollen beenenzjj was knorrig en keek naar alle kanten rond om iemand te zoeken, met wien zij twist kon maken. De ge legenheid bleef niet uit. De oudste zoon van den Starshina, Kondratti, wiens voren aan die van Gorbatenko grensde, stootte haar, met opzet, Of bij ongeluk. »Zijn de oogen, die gij in uw hoofd hebt, niet van u riep de jonge vrouw. Zeker zijn zij van mij", antwoordde lijj en maaide kalm door. »Kijk dan beter wat je doet, drommelsche jongen, waarom stoot gij de menschen >Ik zie heel goed uit mijn oogenmaar gij moogt wel goed op de uwe passen, anders kondt gij ze wel eens verliezen." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2