Verspreide berichten. 8 F EUILL E TON. Par^iska Van mevrouw ALEXANDRA SHABELSKY. De opstijging der luchtballon te Goes schijnt maar een mager genoegen opgeleverd te hebben. Het vullen begon laat en duurde vre'eselijk lang, waardoor de ballon ook, zooals men weet, verre over den vastgestelden tijd omhoog ging. En vóór dat de meeste toeschouwers thuis waren, was het luchtgevaarte al weer beneden. Er ontbrak nog maar aan dat de aeronaut deed zooals in Nijmegen en, in plaats van zand, steenen als ballast had meegenomen. Deze of gene toeschouwer had dan, tot belooning voor zijn geduld, nog een paar steenen op het hoofd kunnen krijgen. Te Nijmegen werden ten minste daardoor een paar pannen op het dak van een der ingezetenen gelukkiger wijs een lid van den gemeenteraad verbrijzeld en een der dienstboden van den eigenaar door een neervallend stuk pan aan het hoofd getroffen. Daar deze soort van ballast nog ernstiger gevolgen had kunnen hebben, heeft de burgemeester be paald, dat, bij volgende opstijgingen van lucht ballons, de ballast alleen uit zand mag bestaan. Te Hansweert werd men Woensdagmorgen te elf uur overvallen door een zwaren stortregen, die met hagelsteenen gepaard ging en totomstreeks twee uren des namiddags duurde. Yërscheidene inwoners moesten door het vele in huis stroomende water hunne meubelen gedeeltelijk opbergen en later het water met emmers vol uit de huizen brengen. Vele moestuinen, alsook enkele hooi en weilanden in den omtrek aldaar, staan gedeel telijk onder water. Tengevolge van dien regen is de waterstand in den Kruiningschen polder 50 duim boven het zomer peil. Te Burgh werden als raadslid herkozen de heeren C. van Zuijen met 23 en W. Speelman met 17 van de 26 geldige stemmen. Er zijn 59 kiezers. Bij de gisteren te Overslag, wegens perio dieke aftreding der heeren D. Mattelé, burge meester en B. Buijsse, gehouden verkiezing voor twee leden van den raad, kwamen van de 27 kiezers er 20 op, van wie 17 den heer Mattelé herkozep. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren F. Apers die 9 en B. Buijsse die 6 stemmen verkreeg. De muilkorven kwestie in Amsterdam is eene eigenaardige phase ingetreden. Tal van aan klachten wegens overtredingen moesten worden ingetrokken wegens gebrek aan bewijs. De politie had er namelijk niet aan gedacht, dat de overtreding van een algemeen strafrechtelijk voor schrift moet worden gestaafd door twee getuigen, en dat de verklaring van éen agent, geen onbe zoldigd rijksveldwachter zijnde, geen wettelijk bewijs oplevert. Men had het algemeene voorschrift blijkbaar beschouwd als eene gewone gemeente-verordening en de overtreding eenvoudig door éen agent doen constateeren Het resultaat was, dat de vervol gingen werden ingetrokken, wanneer de beklaagde niet voor den kantonrechter verscheen; alleen zij, die verschenen, en door hunne bekentenis het bewijs voltooiden, werden veroordeeld. In Leiden heeft zich weder eene merkwaar dige proeve voorgedaan van bureaucratische sleur en gebrek aan samenwerking. Het Waalsche ziekenhuis erlangt water uit de duinwaterleiding; de quitantiën worden maandelijks aangeboden en betaald. Zij moeten echter eerst gefiatteerd worden door de regenten, die om de veertien dagen of maandelijks vergaderen. Door afwezig heid der regenten of verhindering werd de qui- tantie niet gefiatteerd, en kon dus niet betaald worden. Er volgde eene waarschuwingde directie van het ziekenhuis bewaarde die ook voor heeren regenten en eenige dagen later werd de water leiding afgesloten. Toen er geen water kwam, werd echter de quitantie ongefiatteerd betaald, maar zij was nu verhoogd met 5 voor het afsnijden en weer in orde maken der leiding. Men zal erkennen, dat de eerste directie de andere waard is. NOVELLE. Toen de vrouw van Shershene zestien jaar ge trouwd was, schonk God haar eindelijk den zegen van een zoon en toen geloofde haar man waarlijk aan de tooverkunst zijner gade. Er waren zulke groote feesten bij gelegenheid van den doop dat het heele dorp er in deelde. Men besproeide de ge lukkige moeder met brandewijn en het scheelde weinig of men hielp haar met al die vreugdeblij ken naar de andere wereld. Op het oogenblik waarop ons verhaal begint is Pieler, de zoon van Shershene, getrouwd met een mooi meisje, Paraska (verkleinwoord van Praskovia, Pauline). Paraska is levendig, opge wekt, druk en een weinig onafhankelijk. De oude Shershene maar laat ons niet vooruit- loopen de lezer zal later wel vernemen hoe de schoonvader zich tegenover zijne schoondoch ter gedroeg. II. Juli was gekomen met al zijn angsten en be slommeringen; want het is een noodlottige maand voor den moujik. De boeren loopen dan, zooals men zegt, voortdurend langs het rijpend koren; bekijken het, plukken een paar halmen, wrijven ze fijn, wegen de korrels op de hand, kauwen die, schudden bet hoofd Uit het onderzoek, door den geneeskundi gen inspecteur te Amsterdam ingesteld omtrent de kinderbewaarplaatsen aldaar, blijkt dat vele dezer inrichtingen in een treurigen toestand ver- keeren. Zoo zitten b. v. in eene dezer inrichtingen, tevens winkel en woonvertrek, zes kinderen van 's avonds 6 uren op eene bank. Achter de deur staat een »stilletje", en een emmer drinkwater wordt tegen l£ ct. te huis bezorgd. Meestentijds zijn in bedompte en kleine woon vertrekken, waarin tevens »stilletjes" geplaatst worden, een groot aantal kinderen opgehoopt. Er werden 14 bewaarplaatsen bezochtdaarvan waren er 2 goed, 6 redelijk en 6 slecht. Van de 45 onderzochte bewaarscholen waren 16 goed, 25 redelijk en 4 slecht. De inspecteur dringt er op aan, dat aan kin derbewaarplaatsen bepaalde eischen zullen gesteld worden. Aan een der politie-bureelen te Rotterdam hadden Zondag zooveel beschonken personen een onderkomen gekregen, dat er plaatsgebrek kwam. Met het oog op den aanhoudenden toevoer, werden toen degenen, die het minst beneveld waren, uitgezocht en naar hunne woning teruggebracht. Te Hindeloopen, met 1100 inwoners, en Stavoren, met 800 inwoners, kwam in Juni geen enkel sterfgeval voor. Als 't zoo voorgaat, verliezen beide plaatsen nog haar naam van doode steden aan de Zuiderzee. De burgemeester eener Limburgsche gemeente werd Zondagmiddag door den deurwaarder, ver gezeld van de maréchaussée uit Gulpen, in de kom zijner gemeente aangehouden en wegens schuld in gijzelling naar de gevangenis te Maas tricht overgebracht. Bij een te Ommen voltrokken huwelijk konden noch bruidegom, noch bruid, noch de ouders van den bruidegom, noch de moeder der bruid hun naam schrijven, zoodat alleen de getuigen de akte konden onderteekenen. Toen dezer dagen een kermisgezelschap met een eigen schuitje de Heldersche kermis verliet, werd een tweejarig kind vermist. In doodsangst zochten de ouders overal. Ook het bedienend personeel en de schipper deden al hun best om de kleine op te sporen. Men dacht niet anders of het kind zou verdronken zijn. Reeds wilde men de politie van de vermissing in kennis stellen, toen een der knechts een inval scheen te krijgen. Hij werkte de goederen uit elkaar en haalde eindelijk een kastje naar boven. Om 't kind, dat in slaap was geraakt, voor botsingen te behoeden, had de ijverige knecht 't in een kastje gelegd, waar het nog sliep als een roos. De man had er doodeenvoudig verder niet meer aan gedacht. Te Drimmelen is bij het jongste onweer in de nabijheid van een der keeten, waar 's nachts lieden verblijven teneinde peeën te wieden, door den bliksem een diepe klove in den grond geslagen, terwijl een aardmassa eene aanzienlijke hoogte werd opgeworpen. De 22jarige dochter van zekeren Thijssen, uit Made, schrok hiervaif zoo hevig, dat ze sprakeloos is en men voor 't behoud van haar leven vreest. Felix Pyat heeft gisteren de Fransehe re geering geïnterpelleerd over de inbeslagneming van den brief van den graaf van Parijs en ver langd, dat de goederen der prinsen van Orleans ten voordeele van den staat zouden onteigend worden. Ploquet verdedigde den maatregel der regeering, die ten doel had den graaf van Parijs te verhinderen geheime koninklijke bevelen aan ambtenaren te geven. Het incident was met de verklaring der regeering geëindigd. Bij het vertrek van koningin Nathalie uit Weenen had de politie bevolen van het hotel naar het station door achterstraten te rijden. De koningin gebood om te keeren en over de Ring- strasze te rijden. Naar de Temps verneemt laat koning Milan een memorie ontwerpen, waarin bewezen wordt, dat de koningin de hand gehad heeft in politieke intriges. Deze memorie met verschillende bewijsstukken zal door bijzondere Nu eens rijpt het te langzaam, dan is de aar licht, of uitgedroogd door de'warmte of bedorven door den regen en dan die verwenschte scharre- bijter wat heeft die al een kwaad bloed gezet Dit jaar was het een laat voorjaar geweest, de warmte was kort op de koude gevolgd, en welk een- warmte. Gedurende een heela maand geen wolkje aan den hemel. Het gras, dat pas opkwam, werd geelhet vlas, zoo hoog als een hand, zat vol bloemen, doch zonder vrucht. De hooitijd kwam lang, voordat men er op gerekend had en nauw was het gras gemaaid of het begon te stortregenen, zoodat menige boer zijn hooi niet kon binnen halen. De weilanden werden ten tweeden male groen; de korenhalmen groeiden ten nadeele van de aren. Het was droevig om tusschen dat heldere groen die zwarte hoopen verrot hooi te zien. Shershene, Gorbatenko en de starshina hadden gezamenlijk tien roeden land van den barina gepacht om rogge te zaaien en zij werkten met hun allen met zulk een ijver dat niemand in twee dagen warm eten geproefd had. De bran dende Augustuszon ging bijna onder, de lucht was niet meer zoo helder als_'s morgens en scheen door een zilverachtig stof beneveld. De reeds gemaaide akkers hadden een geelachtig waas hier en daar staken dreigend eenige lange distels omhoogde gierst, die nog niet gemaaid was, slingerde zich als een verguld lint tusschen de roodgeaderde groene boekweit. De gemeenschap pelijke akker, met rogge gezaaid, lag naast het bosch van Gratchina, de helling van den heuvel gezanten aan verschillende souvereinen overhan digd worden. De koning protesteert tegen het gerucht, dat hij een tweede huwelijk zou willen sluiten. Boulanger had Dinsdag koorts, die echter gisteren nog maar zeer gering was. Gisteren avond zou een consult plaats hebben. In het Engelsch hoogerhuis betuigde lord Carnarvon zijn leedwezen over den dood van presilent Brand. Namens de regeering verklaarde lord Knutsford, dat Brand steeds een oprecht vriend van Engeland was geweest. Zijn dood is bovendien een groot verlies voor geheel Zuid- Afrika. Te Parijs was het gerucht verspreid, dat Herbert von Bismarck naar Parijs zou komen en dat diens komst met voorstellen tot ontwapening in verband stond. Het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken laat mededeelen, dat het geenerlei mededeeling daaromtrent ontving. De zitting der Fransehe kamers is gisteren ge sloten. De regeering der Vereenigde staten heeft bericht ontvangen, dat er in Venezuela eene om wenteling is uitgebarsten. De Vereenigde staten zien rustig toe wat ginds voorvalt, maar ontdekken pog niets in den toestand, wat hunne tusschen- komst zou rechtvaardigen. De gezant van Haïti te Parijs laat bekend maken dat de poging tot het te voorschijn roepen van een opstand te Port-au-Prince, verijdeld is en dat. de orde geheel is hersteld. Door de Nordhauser Ztg. was melding gemaakt van de loopende geruchtten over ver dwenen papieren van keizer Frederik. Naar aanleiding daarvan is op dat blad beslag gelegd en had een huiszoeking zoowel op het bureau der courant als in de woning van den verantwoorde lijken redacteur plaats naar het manuscript. Dit werd vrijwillig uitgeleverd. Tegen den redacteur is een vervolging wegens majesteitsbeleediging ingesteld. Ten gevolge van de toepassing der wet op de sterke dranken zijn te Tarragona onlusten uitgebroken. Eene opgewonden menigte wondde verscheidene ambtenaren van de schatkist, die door gendarmes en troepen geëscorteerd werden. De gewonden zijn in het bureau der finantiën gevlucht. Te Toulon zijn interessante proeven met militaire luchtballons genomen. Men wilde weten, of luchtballons dienst kunnen bewijzen aan boord van schepen om den vijand op grooten afstand te bespieden. Dinsdag liet men een ballon op, in de mand was een officier gezeten, die met uitstekende kijkers voorzien langs telephonischen weg seinde, wat hij aan den horizont waarnam. De stad Jezierrany in Gallicië werd bijna geheel door brand vernield. Te Chicago zijn in een woning door de politie 12 dynamietbommen, een revolver en een degen ontdekt. Drie bewoners van het huis werden gearresteerd. Een van hen is een anarchist, die een werkzaam aandeel nam in de vorige dynamiet- aanslagen. Men zegt, dat meer dan 20 personen in het complot moeten betrokken zijn. Ongelijke verdeeling. Terwijl wij ons be klagen over dezen zomer in wintercostuum en te vergeefs naar een vriendelijken verwarmenden zonnestraal uitkijken is de hitte te Soeakim on- verdragelijk en komen tallooze gevallen van zon nesteek voor. Ook in Griekenland, vooral te Athene, heerscht de laatste dagen een brandende hitte. Een ver schroeiende wind doet de druiven verdrogen, zoo dat men vreest, dat de krentenoogst geheel mis lukken zal. Tal van sterfgevallen doen zich in de hoofdstad voor, en ook in de andere deelen van het land schijnt de overgroote hitte bij velen den dood te verhaasten. De correspondent van den Times schrijft, dat de temperatuur aan zijn venster, waar nooit de zon op staat, na zonson dergang negen-en-negentig graden bedroeg. Op den Acropolis te Athene is een heerlijk bas-relief gevonden, Pallas Athene met helm en speer voorstellend. Op het gelaat der godin ligt een trek van diepe droefheid. en de vlakte aan den anderen kant werden nooit bebouwddat was een van die onontgonnen velden waarop de Klein-Ruslanders zoo trotsch zijn; tusschen het donkere groen, dat het over dekt, glinsteren de zilveren draden van het pluimgras. Er heersehte diepe stilte. De boeren werkten zonder iets te zeggen, uitgeput van vermoeienis: men hoorde niets dan het dof gesis van den zeis en de hijgende ademhaling der vrouwen. Het was alsof de zon aan den horizont was blijven staan. Een zachte bries stak van den kant van het dorp op in de verte, achter het nog niet gemaaide graan, liet zich een kwartel hooren, met zijne lang uitgehaalde, steeds sneller wor dende trillersiemand bootste zeer bedriegelijk het geluid der wijfjeskwartel na; de mannetjes antwoordden op schorren toon en kwamen om het hardst aanvliegen. »Wat haasten zij zichzei Pieter het hoofd opheffende en luisterende. »De zoon van den priester heeft gefloten", zei de jonge Gorbatenko, zijn buurman in het werk en zijn beste vriend. Pieter was groot, met sluike haren en zwaren zwarten baard en een ietwat gebogen neus; zijne fijne, droge lippen geleken op die van zijn vader, maar van zijn moeder had hij een gevoelig, dichterlijk gemoeddoch zonder haar geduld en zachtheid. Hij kon niet in koelen bloede aanzien dat een vrouw weende en beminde de zijne hartstochtelijk. Hij had haar nog nooit geslagen, integendeel hij gevoelde haar overwicht. Hij was zoo goed, zoo vol vertrouwen, zoo onergden- De Fransehe beeldhouwer Antoine Etex is overleden. Hij werd in 1808 geboren. Hij was bovendien een schilder van talent en nam een werkzaam aandeel aan de Juli en Februari revo luties. Prof. Herkomer, de beroemde schilder van miss Grant's portret, is weder bezig in zijn vrije uren aan het schrijven van een nieuw tooneel- spel, dat in het voorjaar van 1889 op zijn tooneel in Bushey opgevoerd zal worden. Evenals b'ij zijn eerste stuk zal Herkomer niet alleen de muziek daarbij componeeren maar bovendien als regisseur fungeeren en een der hoofdrollen spelen. Don Carlos heeft een nieuw manifest in het licht gegeven. De pretendent begint met er in te verklaren, dat hij een aantal personen uit zijn partij heeft gejaagd die hem ongehoorzaam zijn geweest. Aan de partijgenooten wordt een dracht aanbevolen. Spanje dorst naar gerechtig heid, orde en vrijheid en alleen de Carlistische partij kan het land dit alles schenken. Wij maakten onlangs melding van een te Madrid gepleegden moord op een oude dame, van welke misdaad de bedrijvers onbekend bleven, Onder verdenking stond echter haar 24jarige zoon, een verloopen sujet, dat zich toen ter tijde in de gevangenis moest bevinden doch door vei-- scheidene personen op straat was gezien. Bij het algemeene wantrouwen tegen de justitie te Madrid nam de pers de zaak ter hand en fungeerde als rechter van instructie, met het gevolg dat Vrijdag de directeur van de cellulaire gevangenis gear resteerd werd. Deze bewaker van het eerste tuchthuis in het Spaansche koninkrijk heeft den jongen Juan Varela niet alleen veroorloofd de gevangenis te verlaten, maar het dienstmeisje, dat bij haar doode meesteres gevonden werd, be wogen te verklaren dat zij den moord pleegde om den moedermoordenaar te redden. Toen de directeur in het bijzijn van het meisje gebracht werd, vloog hij op haar af en wilde haar met een dolk doorsteken. Deze ambtenaar der justitie, tevens de gunsteling van den president van het opperste gerechtshof, ontving den moordenaar eenige uren na zijn misdrijf, terwijl het opviel, dat hij sedert dien tijd zeer veel geld uitgaf, zoodat niemand er aan twijfelt, of de moordenaar is het werktuig van den directeur der gevangenis geweest. Bij deze gelegenheid herinnert men zich te Madrid een ander proces, dat van Mo- nasterio, toen eveneens de moordenaar, de erfge naam van millioenen, de gerechte straf ontging en later den toenmaligen en tegenwoordigen minister van justitie Alfonso Martinez een prachtig lustslot ten geschenke gaf. Te Brugge had Zondag de onthulling van de beelden aan het voetstuk van het Breydel en De Conink gedenkteeken met groote feestelijkheid plaats. Een correspondent der Köln. Ztg geeft een beschrijving van dien dag te Brugge en ver haalt o. a. hoe zich in den optocht ook het muziekkorps Apollo uit Sluis bevond, dat met talrijke bewoners en bewoonsters de laatsten in haar schilderachtige kleederdracht van Sluis naar Brugge waren gekomen om de verbroedering van Noord en Zuid mede te vieren op een feest, dat ook bij hen historische herinneringen in het geheugen riep, daar de Zeeuwen eveneens tegen woordig waren op het slachtveld in 1302. Dezer dagen vonden eenige muzikanten bij Annaberg, in Saksen, een boschwachter dood in zijn bloed liggen, blijkbaar door een strooper neergeschoten. Ijlings er bij gehaalde houtvesters bedienden ontdekten in de nabijheid bloedsporen en vonden in een dicht boschje bij een vetten reebok het lijk van den strooper, een werkman uit een Boheemsch grensdorp. Zijn afgeschoten geweer lag naast hem. De man was waarschijnlijk na den boschwachter te hebben vermoord, met zijn buit in allerijl gevlucht en struikelende met den slaap op een uitstekenden afgebroken wortel stronk gevallen, zoodat hij op de plaats dood bleef. kend, dat hij niet eens opmerkte, welk een stillen strijd er bijna dagelijks gevoerd werd tusschen zjjn vader, den ruwen, strengen despoot, en Paraska. De oude man, die vroeger geheel ver vuld was met de gemeentebelangen, had, sedert hij daar niet meer mee te maken had, al de liefde van zijn hartstochtelijk gemoed op zijn zoon overgebrachtmaar ook hem ontzag hij niet zelf onvermoeid in het werken was hij steeds iedereen voor en zijn zoon moest hem volgen. Maar Pieter overtrof zelfs nog de eischen van zijn vader. De familie werd rijker. Alles ging naar wensch tot op het oogenblik toen Pieter verliefd werd op Paraska. Zij en haar zuster Maroussie waren alom bekend als de schoonste meisjes van Hoog- en Laag-Malievkade oude Shershene had niets tegen het huwelijk in te brengen, de familie was rijk en had een goeden naam de zaak kwam in orde. Maar zoodra de schoondochter in huis kwam, voelde de vader werktuigelijk dat hij zich tegen over een macht bevond, waarmede hij rekening moest houden. Paraska was begaafder dan Pieter en hij kende diens zacht karakterhij begreep dat de oude man weldra niet meer de baas in huis zou zijn, maar Paraska en dat denkbeeld was onverdragelijk. Hij, die zijn geheele leven had doorgebracht te midden van vrouwen die beefden als hij zijn stem slechts verhief, zou voor een vreemde moeten zwiehten en daarmede nog niet tevreden ontstal zij hem ook het hart van zijn zoon, den eenigen schat die hem op zijn ouden dag overbleef! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2