N\ ITO. 131® Jaargang. 1888: V ri jdag O Juli. r Middelburg 19 Juli. Kerknieuws. Gemeenteraad van Middelburg. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per®regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden ber ekend naar laatsruimte. MIDDELBURGS» COURANT. w w /W Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Niel wenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen: en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B, van de® amp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datoe Cie., John F. Jones, opvolger. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede ka mer werden tegen het voorstel van deheerenDe Beaufort c. s. tot uitgave van een kort verslag van de Handelingen der kamer verschillende beden kingen geopperd. Men vreesde, dat de korte verslagen tot evenveel klachten over onnauw keurigheid en partijdigheid zouden aanleiding geven als thans tegen de verslagen der grootere dagbladen geopperd worden. Dit was in België dan ook gebleken. Men wees erop hoeveel hier afhing van de keuze van de personen, met het opmaken van het analytisch verslag te belasten. Het scheen bedenkelijk een zaak op touw te zetten, die staat en valt met het bezit van zeer zeld zame persoonlijke eigenschappen, en men betwij felde of geschikte personen voor dit werk te vinden zouden zijn. Haddenzoo vroeg men, heeren voorstellers zich hieromtrent reeds ver gewist Daarenboven zou de uitgave alleen ten bate komen van die dagbladen, welke nog op den dag der beraadslaging zelve een overzicht daarvan verlangen te geven. Deze zouden dan hun ver slaggevers kunnen missen en het door de kamer bezorgd analytisch verslag kunnen overnemen. Maar het scheen inderdaad niet op den weg van den staat te leggen deze enkele bladen aldus te bevoordeelen. Ook was het vervallen van de onaf hankelijke verslaggevers dezer bladen op zich zelf niet vrij van bedenking. Eindelijk meende men dat de voordeelen, aan het uitgeven van een kort verslag verbonden, niet opwogen tegen de groote kosten, welke daarvan het uitvloeisel zouden zijn. Men verzocht de heeren voorstellers alsnog in bijzonderheden op te geven, welke uitgaven uit de aanneming van hun voorstel zouden voortvloeien. De meeste leden, die zich over het voorstel uitlieten, achtten echter het uitgeven van een kort verslag van de handelingen der kamer eene nuttige en wenschelijke zaak of waren althans geneigd een proef daarmede te nemen. Men wees van deze zijde op het voorbeeld van België. Daar had de instelling nu ettelijke jaren bestaan en goed voldaan. Dat de analytische verslagen der groote bladen niet zelden te wenschen overlaten, kon moeilijk anders; vooreerst was volstrekte onpartijdigheid niet te verwachten van organen eener bepaalde politieke richtingmaar vooral was de onnauw keurigheid van deze verslagen het gevolg van de onmogelijkheid om van de journalisten-tribune de sprekers gemakkelijk te volgen, inzonderheid wanneer zij technische bijzonderheden of bereke ningen van financieelen aard mededeelden, terwijl het niet doenlijk is aan de journalisten eene betere plaats te verschaffen. Toch eischt het algemeen belang dat de handelingen van de leden der kamer behoorlijk gekend en op juiste wijze gewaardeerd worden. Het eenige middel om hiertoe te geraken was de uitgave van korte verslagen van het verhan delde, bewerkt door vanwege de kamer aangestelde ambtenaren, en uit te geven in een handzaam formaat. Men drong er dan ook met nadruk op aan dat de prijs van het kort verslag niet hooger zou worden gesteld dan op 0.50 's jaars. Een der leden hoopte dat bij de aanwijzing van het personeel der verslaggevers de verschillende poli tieke richtingen zooveel mogelijk zouden worden vertegenwoordigd. Het denkbeeld om het kort verslag te doen opmaken uit de stenographische aanteekeningen nadat dezen door de leden waren nagezien vond weinig bijval. Men wenschte dat de voorzitter der kamer deel uitmaakte van de in het voorstel bedoelde commissie, die de ambte naren, met het opmaken van het verslag belas^ zal benoemen en verder voor de uitgaven de noodige maatregelen zou nemen. Naar men verneemt, heeft de heer jhr mr J. van Doorn, procureur-generaal te Paramaribo, per laatste mail zijn ontslag aangevraagd, met ver zoek, ingeval van inwilliging, hem het bericht te telegrafeeren. Volgens gerucht zou aanleiding tot dit verzoek wezen het feit, dat in plaats van hem die krachtens zijn ambt den gouverneur van Suriname vervangt, de heer Tonckens, gouvernements-secretaris, is aangewezen om, na het vertrek van den heer Smidt, diens plaats te vervullen. Een allerkeurigst bewerkt programma, dat dei- drukkerij van de beeren J. C. W. Altorffer alle eer aandoet, brengt ons kondschap van het bui tengewone concert, dat Dinsdag a., des avonds* te half acht uur, in het Schuttershof alhier zal plaats hebben. Met recht mag dit een feestconcert heeten, want het is het tweehonderdste der sedert 1852 in den hove gegeven zomerconcerten. Te gelijker tijd zal dan de herinnering plaats hebben aan het dertigjarig bestaan van den muziektempel en de aanbieding in 1858 van de prachtige met goud geborduurde fluweelen banier aan de Confrérie, door de dames Sprenger, Van der Mieden, Van Kinschot, Muschart, Van Sons- beeck, Van Reigersberg Versluijs, Boogaert, Schuur- beque Boeije, Van den Broecke (1858, Singelstraat) Van der Graft, Van Burg, Van den Broecke (1858, Lange Delft), Van Heeckeren van Brand- senburg, Van Citters, Ermerins en Stroobant Janse. Het concert zal worden gegeven door het stafmuziekkorps van het derde regiment infanterie uit Bergen op Zoom, directeur de heer N. A. Bouwman, aan de confrérie van St. Sebastiaan welwillend aangeboden door heeren officieren van genoemd regiment, in garnizoen te Middelburg. Tot de bijwoning daarvan worden uitgenoodigd de leden der in den hove gegeven wordende zomerconcerten, met hunne dames, alsook de heeren officieren in garnizoen te Middelburg en Vlissingen, ofschoon geen leden der concert- vereeniging. Alleen vreemdelingen buiten Walcheren woon achtig kunnen geïntroduceerd worden. Het programma bestaat uitWillem III, marche militaire, Bouwman ouverture de l'opéra Mignon, Thomas Künstler-Leben, wals, Straussfantaisie de l'opéra LaTcmé, Delibesouverture Zu Zakun- tala, Goldmark Gavotte, entr'acte en Loin du Bal, intermezzo, beide van Gillet; tbême varié de la Serenade, Beethoven en fantaisie dramatique de l'opéra Les Huguenots, Wieprecht. In de gisteren avond gehouden vergadering van den raad der gemeente Goes, die werd ge presideerd door den heer mr J. G. de Witt Hamer, waren tegenwoordig 10 leden; afwezig waren de heeren Lambrechtsen, dr Moens en G. v. d. Hoek, allen wegens uitstedigheid. Door den voorzitter werd o. a'. medegedeeld dat door mej. A. Steketee aan het gasthuis is ge schonken eene som van 500, zijnde eene gift van wijlen haren broeder dhr A. Steketee; en dat door burg. en weth. is benoemd tot ,&Lerkaan de gasfabriek J. Risseeuwdat door L. de Jonge een adres is ingediend om verlenging van pacht van de weide bij den molen »de Korenbloem" en dat dit adres door burg. en weth. wordt voorbe reid ter behandeling. De rekening der openb. gezondheids-commissie, die in de vorige vergadering op voorstel van den heer Ramondt werd aangehouden om te kunnen onderzoeken wie het plakzegel verschuldigd is: de gezondheids-commissie of de leverancier waar op de heer jhr Flugi gewezen had, werd on veranderd goedgekeurd, nadat jhr Flugi als zijne overtuiging had uitgesproken dat de leverancier de belastingschuldige was en niet de commissie (gemeente), en de voorzitter een tegenovergesteld gevoelen had kenbaar gemaakt. De begrooting der gascommissie,'in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 21409.51, zal worden behandeld bij de gemeente-begrooting. De aanvrage van het bestuur van het gasthuis tot wijziging van en af- en overschrijving op de begrooting voor 1887 werd, op advies der fin. commissie en voorstel van burg. en weth., goed gekeurd. Gelijk besluit werd genomen ten opzichte van de door den gemeente-ontvanger ingezonden staten van oninbare posten en restanten van den hoof- delijken omslag en der belasting op de honden over 1886 en 1887, alsmede de aanvragen om afschrijving van den hoofd, omslag over 1888, waarbij dhr. Flugi herinnerde om de erven Dan- ckaerts op het suppletoir kohier te brengen. De voorzitter gaf te kennen dat dit ter zijner- tijd zal geschieden. Het verzoek van B. Remijnse, om voor 10 jaren opnieuw in onderhandsche huur te mogen ont vangen het stukje grond achter zijne woning in de zoogenaamde Achterhaven, werd toegestaan. Voorts werd aan J. de Jager, koopman te Goes, vergund de cijnsen af te koopen, rustende op zijne perceelen sectie C no 13 groot f 1.50 en sectie C no 12 groot 1 tegen de penning XX. De verordening op de straten, gewijzigd ten gevolge der invoering van het nieuwe Strafwet boek en enkele opmerkingen van den commis saris van politie, werd onveranderd vastgesteld, evenals het le suppletoir kohier van den H. O. voor 1888, op een bedrag van 801.51 en dat der belasting op de honden op een bedrag van 32. Benoemd tot gemeente-geneesheer van Hoede- kenskerke, Baarland en 's Gravenpolder de heer A. Spruitenburg, arts. De benoemde zal zich ves tigen te Hoedekenskerke, waar, gelijk men weet, met dit doel een huis is gebouwd. Door zijne komst zal in een schrijnende behoefte voor de omgeving worden voorzien. Bij koninklijk besluit is de kapitein-admini strateur van kleeding bij de kon. mil. academie J. Bogaerts, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1495 'sjaars. Tot president der synode van de Ned. herv. kerk is benoemd ds. M. A. Perktot vice-presi dent dr. G. J. van der Fliertot secundus voor den vice-president dr. W. F. C. J. van Heel. Vergadering van Woensdagmiddag 2 uren. (Slot.) De discussie over de rioleering der Achtergracht wordt voortgezet. Aan de orde is de vraag of voor rekening der gemeente een waterdichte beerput voor de stal houderij van Van der Weele zal worden gemaakt. De heer Van Hoek vraagt of de kosten daarvan bekend zijn, wat door den heer W. J. Sprenger ontkennend wordt beantwoord. De heer Tak vraagt of er niet iets onbillijks in gelegen is om Van der Weele boven andere be woners te bevoordeelen De voorzitter deelt mede dat het hier een bij zonder geval is. Eene stalhouderij als waarvan hier sprake is, kan niet gelijk gesteld worden met de andere bewoners, voor wat betreft invoe ring van bet tonnenstelsel. De heer Van Hoek stelt voor te bepalen dat op dezelfde voorwaarden als bij andere bewoners der Heerengracht de inrichting van een gierput ten behoeve van den heer Van der Weele door de gemeente en door den betrokken persoon ieder voor de helft zal worden betaald. De heer Schorer verklaart zich hier tegen. De andere bewoners komen voor eene uitgaaf van p. m. ƒ7, terwijl Van der Weele, door zijn be drijf gedwongen een afvoer kanaal te hebben, genoodzaakt wordt tot eene uitgaaf van p. m. ƒ125. De toestand is dus niet gelijk. De heer Van Hoek verdedigt zijn voorstel. Van der Weele wordt een recht ontnomen en ontvangt daarvoor eenige tegemoetkoming niet alleen maar ook terrein. Nadat de heer Van Berlekom nog had opge merkt dat de put niet zoo groot zal behoeven te zijn komt het voorstel van den heer Van Hoek in stemming. Met 8 tegen 6 stemmen wordt het aangenomen. Door den voorzitter wordt verder gevraagd of de raad medegaat met het denkbeeld van burg. en weth. om de Achtergracht geleidelijk te dempen. De heer Van Hoek zou, wanneer de kosten niet te groot zijn, liever spoediger tot demping overgaan, waar de raad misschien weldra voor een geldleening staan zal, vraagt hij of ook voor dit buitengewoon werk geen geld zou te vinden zijn. Na discussie zegt de voorzitter dat de kosten niet zoo groot zullen zijn dat daarvoor eene lee ning zal behoeven te hulp genomen. De heer Van Hoek stelt alsnu eene motie voor, strekkende dat de Achtergracht in 1889 geheel gedempt zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt die motie aangenomen. De heer De Ligny zegt dat het menagewater van het gasthuis sueert op de Heerengracht en hij vermoedt dat verschillende perceelen in de Noord poortstraat hunne faecaliën loozen op die gracht. Moet vraagt deze spreker, —waar nu het ge sticht niet meer op de gracht loost ook niet in die huizen het tonnenstelsel ingevoerd worden Burg. en weth. zeggen ten deze een onderzoek toe. De heer Van Hoek brengt alsnu, naar hij meent namens zijne medeleden, der commissie van fa bricage dank voor haar uitstekend rapport in deze zaak uitgebracht. Verder geeft dit lid in overweging de vraag of liet niet mogelijk zijn zou bij invoering van het tonnenstelsel een ander model ton te gebruiken. De aandacht van burg. en weth. zal hierop ge vestigd blijven. Hierna komt in behandeling een voorstel van burg. en weth. om met den raad van Koudekerke eene overeenkomst aan te gaan betreffende onder ling hulpbetoon bjj brand. Dit voorstel wordt aangenomen. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van burg. en weth. in zake herhalingsonderwijs. De volgens de commissie van toezicht op de lagere scholen wenschelijke reorganisatie van het herhalingsonderwijs zou eene jaarlijksche uitgaaf van 350 a 500 eischen; burg. en weth. wenschen te vernemen of de raad genegen is die som toe te laten. Het college van het dag. bestuur meent ofschoon niet unaniem niet te kunnen adviseeren tot die verhoogde uitgaaf te besluiten. Burg. en weth. achten het echter wel noodig aan het personeel der herhalingsscholen eene onderwijzeres in de nuttige handwerken te ver binden tegen eene jaarlijksche belooning van 50, terwijl zij het billijk zouden vinden het hoofd der herhalingsklassen eene jaarlijksche toelage van 100 toe te kennen. De heer van Hoek zegt niet te kunnen mede gaan met de denkbeelden der commissie voor het herhalings onderwijs. Hij meent dat, worden die denkbeelden gevolgd, nog minder gebruik van het herhalingsonderwijs zal gemaakt worden dan nu het geval is. Genoemde heer licht dit in het breede toe, keurt de localen af, waarin thans het onderwijs wordt gegeven, en acht het onnoodig aan de herhalingsklassen twee hoofden aan te stellen. Hij zou de herhalingsklassen liever gevestigd zien in de school van den heer Nierse aan de Nieuwe Haven, Wel verklaart de spreker zich voor het denk beeld om een onderwijzeres in de nuttige hand werken aan te stellen. De voorzitter geeft inlichtingen, waarna met algemeene stemmen besloten wordt tot geene uit breiding over te gaan maar wel om eene onder wijzeres in de nuttige handwerken aan te stellen. Daarna stelt de heer Van Hoek voor om der commissie van toezicht advies te vragen of er bij haar bezwaar is om de herhalingsklassen over te brengen naar de school op de Nieuwe Haven en tevens wie als hoofd moet optreden. De heer Tak vraagt eenige inlichtingen omtrent deze laatste kwestie, die hem uit het schrijven der commissie, uit het voorstel van burg. en weth. en uit de hier gevoerde discussie niet duidelijk is. Deze zaak wordt aangehouden totdat het advies van de commissie zal zijn ontvangen. Nog komt ter tafel een schrijven namens de commissie van toezicht op den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers, houdende bericht dat de commissie na rijp overleg besloten heeft te advi seeren om den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers in stand te doen blijven. Wel zal het aantal deelnemers in den volgenden cursus waarschijnlijk minder dan 20 zijn, doch zij blijft overtuigd dat zoodanige inrichting voor velen onmisbaar is. Intusschen heeft zij gemeend in overweging te moeten geven de onderwijsuren eenigszins te ver minderen. Onderwijs en opvoeding is geene vereischte meer voor de hoofdakte, dit kan vervallende lessen in aardrijkskunde en geschiedenis zijn zoo weinig, dat men daarvan geene goede resultaten kan verwachten. De kennis daarvan kan boven dien ook wel door eigen studie worden verkregen. Alleen de wiskundige aardijkskunde dient behou den te blijven, maar kan zonder vermeerdering van lesuren den hr. dr Japikse opgedragen worden. Om die reden stelt zij de commissie, in overleg met den directeur, voor de verordening op den cursus te wijzigen, en wel in art. 3 b en te doen vervallen en c te lezende kennis dei- natuur, de allereerste beginselen der scheikunde en wiskundige aardrijkskunde. Daar de deelnemers door deze wijziging min der onderwijs ontvangen, acht de commissie het billijk dat hunne contributie lager gesteld worde, waarom zij ten slotte adviseert in art. 9 der ver ordening 24 te vervangen door 20. Worden de denkbeelden van de commissie van toezicht op den cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers, neergelegd in haar schrijven van heden; verwezentlijkt, dan zal zeggen burg. en weth. dientengevolge aan de leeraren in de geschiedenis (den heer H. Snijders) en in de aardrijkskunde (den heer L. A. E. van der Leij) een eervol ontslag moeten worden toegekend. De kosten van den cursus zouden dan, te be ginnen met Sept. a. s., eendeels ƒ4 per leerling hooger, anderdeels, wegens het onslag van twee leeraren, 2000.30 X 200 140 lager wezen. De zuivere kosten (nl. na aftrek van de bijdra gen der bezoekers en van de 30 rijksvergoe ding) hebben bedragen: in 1883 128.61$; in 1884 ƒ117.95; in 1885 196.70 in 1886 387.10; in 1887 ƒ239.50. Het aantal bezoekers bedroeg in September 1883 28; 1884 33; 1885 20; 1886 15; 1887 15. In September 1888 zal het aantal bezoekers waar schijnlijk niet meer dan 15 zijn-. Wat burg. en weth. betreft, zij hebben tegen opvolging van het advies der oommissie geene bedenking. Immers het bedrag der zuivere kosten over 1887 tot maatstaf nemende, zullen deze dan over 1889 ongeveer 160 bedragen. De raad blijkt de denkbeelden der commissie te deel en en ontslaat de heeren Snijders en Yan Leij eervol uit hunne betrekkingen tot den cursus. De vergadering gaat over in eene met gesloten deuren. Na heropening der vergadering deelt de voor- ziiter mede dat hij verlof heeft om de gemeente te verlaten tot 1 September a., en dat het daardoor moeilijk zal zijn om in de maand Augustus eene raadsvergadering te hebben hij stelt daarom voor de eerstvolgende vergadering te houden den eersten Woensdag in September. Dit wordt goedgevonden en daarna de zitting gesloten.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1