Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Het voorstel van D. N. om èen cömmissie van vijf leden te benoemen, die de zaak zal onder zoeken, vindt bij hen wel ingang, indien niet zij de onjuistheid van zijne opgaaf aan haar moeten bewijzen, maar hij de juistheid ervan wil staven. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot verhooging der staatsspoorwegbegrooting voor 1888 werd gevraagd: welke de oorzaak was dat de aanbestedingen van het tweede spoor van Kruiningen naar Middelburg eerst zooveel latei- konden worden gehouden dan aanvankelijk ver wacht werd. Bij hetzelfde onderzoek van het wetsontwerp tot verlenging met een jaar van de voorloopige regeling van het onderwijs bij de koninklijke militaire academie, betwijfelden sommige leden of het aangevraagde uitstel wel gewettigd kon geacht worden, welke twijfel door de meeste leden niet gedeeld werd, wijl 't mogelijk was dat de regeering zich niet ten volle had vereenigd met het ontwerp van 23 Januari jl. en haar de tijd tot indiening van een nieuw ontwerp ontbroken had. Buitendien werd deze wet meer beschouwd als een noodwet, ingediend in het belang van de ouders dergenen, die in dit jaar tot de koninklijke militaire academie wenschen toegelaten te worden. Op de bedenking, die sommige leden hadden tegen een partieele regeling van het militair onderwijs in de phase, waarin zich thans de rege ling onzer levende strijdkrachten bevindt, werd geantwoord dat beroeps-officieren wel nimmer zullen kunnen worden gemist en dus regeling hunner opleiding in elk geval noodig blijft. 'De commissie, den 16 Juli 11. benoemd tot het ontwerpen eener herziening van het reglement van orde voor de vereenigde zitting der Eerste en Tweede kamer, heeft getracht zich zoo spoe dig mogelijk van hare taak te kwijten. Bij de toelichting van het ontwerp wenschtde commissie op den voorgrond te stellen, dat zij belast is, niet met het samenstellen van een nieuw reglement, maar met eene herziening van het bestaande. Volgens haar gevoelen is het bestaande van kracht, totdat het wordt gewijzigd. Tengevolge van de herziening der Grondwet is verandering in het reglement noodzakelijk. De Grondwet van 1887 geeft in art. 95 aan aan beide kamers «zoowel ieder afzonderlijk als in vereenigde vergadering het recht van onder zoek (enquête), te regelen door de wet." Intus- schen dient wijziging der wet van 5 Aug. 1850 (Stbl. no 45) aan het vaststellen van reglemen taire bepalingen op de uitoefening van het recht van enquête door de vereenigde vergadering van de beide kamers vooraf te gaan. Waar de door den koning aangewezen com missarissen, waarvan artt. 110 der Grondwet ge waagt, in het reglement genoemd worden, behoort de terminologie van dat artikel gevolgd te worden. De onderscheiding van zitting en vergadering, in de herziene grondwet gehuldigd, moet even eens in het reglement van orde worden in acht genomen. Art. 112 der grondwet lost eene vraag op, die in 1850 bij de vaststelling van het reglement van orde tot verschil van zienswijze heeft aanleiding gegevenhet geeft aan «de vereenigde vergade ring der staten-generaal" het recht wijzigingen in een voorstel des konings te maken. Dienten gevolge behoort het reglement van orde van de vereenigde vergadering bepalingen te bevatten tot regeling der uitoefening van het recht van amendement. De formulieren in art. 45 van het bestaande reglement dienen met formulieren der nieuwe grond wet in overeenstemming te worden gebracht. Voor zoover in het bestaande reglement arti- kelèn der grondwet zijn aangehaald, behooren de nommers dier artikelen door de nommers van de correspondeerende artikelen der gewijzigde grond wet te worden vervangen. De spelling der heeren De Vries en Te Winkel is thans aangenomen. Het ontwerp handhaaft overigens, met wijziging van eenige betrekkelijk ondergeschikte punten, recht spraken over den vader van dezen of genen scholier. «Weet ge wel dat men uw vader gaat straffen?" zei de eene jongen tot zijn makker, waarop deze dan schreiende naar huis snelde. Op zekeren dag liep het gerucht dat ergens heel ver weg te Akhtirka het gemeentehuis afge brand was, maar dat zich onder de geredde papieren het decreet van keizer Alexander be vond, waarbij deze aan Akhtirka, aan Malievka enz. het vrije genot van den grond verleende. Advocaten hadden op zich genomen om te pleiten voor het herstel dier rechten en indien Akh tirka erin slaagde om zijn land van de kroon terug te bekomen, zouden andere gemeenten dit voorbeeld volgen. Dit gerucht werd op allerlei wijzen opgesmukt. Men zei onder anderen dat het decreet met gouden letters geschreven was, dat alle andere papieren verbrand waren, maar dat men 's anderen daags dit decreet ongeschonden in een hoop asch ge vonden hadhet vuur had het ontzien. «Het goed recht der boeren wordt niet door het vuur verteerd, noch door het water ver zwolgen", zei de een. «En de Starshina heeft het niet opgegeten", voegde Paul Gorbatenko er bij, waarover iedereen moest lachen. En de Starshina had inderdaad het document niet opgegetenmaar de advocaten die toegeschoten waren, openden muilen als haaien en legden een eetlust aan den dag, die het eenvoudig karakter, waardoor het bestaande reglement gekenmerkt wordt. Onder verwijzing naar de advertentie in dit no. deelen wij mee dat voor hen, die nog onbekend zijn met de inrichting van den heer Van Lin- schoten in de Lange Noordstraat alhier, op de dagen, waarop jdeovergangs-examens plaatshebben, gelegenheid bestaat om er kennis mede te maken. Door het kiescollege der Ned. herv. gem. te Goes is het volgende drietal opgemaakt. Ds. J. van Belkum, Steenwijkds. J. Bouvin, Alkmaar en W. Pikaar, Rhenen. De heer Gangel te Aalten zal in de uitspraak van het gerechtshof te Arnhem berusten. In het begin der volgende maand zal nu de overgave van het archief en der kerkelijke en armengoe- deren plaats hebben, nadat eerst een behoorlijke inventaris opgemaakt en rekening en verantwoor ding gedaan is. Te Nijkerk had Maandag in tegenwoordigheid van de advocaten van partijen, in der minne de overgifte plaats gehad van het archief van den kerkeraad en van de diaconie, alsmede van de diaconiefondsen der Ned. hervormde gemeente aldaar, door de voormalige aan de tegenwoordige kerkeraadsleden. Een inzender schrijft in de Zw. Crt. «Tegenspoed maakt vindingrijk" zeiden de ouden. Nu dezer dagen in ons grasrijke vaderland voor tien-, ja honderdduizenden guldens aan hooi verloren gaan, vraagt de belangstellende leek is het hooi alleen goed, als het gras in het open veld heeft liggen bleeken en drogen Kan het ook versch door inkuiling worden bewaard, en zoo ja, is dit te omslachtig, om de kosten ondoenlijk En mocht men hooi, geen inge kuild gras behoeven; maar mocht voorde deugd van het hooi drogen in de open lucht niet noodig zijneilieve, is er dan in onzen tijd van uitvin dingen geen landbouw-Edison, een inrichting aan gevende, waarin op groote schaal het versche gras kunstmatig voor den berg wordt voorbereid Laat M. de Red., een melkboer, die nu toch in de lucht staat te kijken, deze vragen eens beant woorden. Uit Brieven uit de Transvaal in de Arnh. Ct. is de volgende behartigenswaardige waar schuwing ontleend De Hollandsche vereeniging te Johannesburg nam op haar laatste vergadering het besluit, door een schrijven in de vaderlandsche couranten sommige liefhebbers naar Transvaal ernstig te waarschuwen, dat vooral zij die slechts met de pen kunnen omgaan, dus boekhouders, klerken, ook winkelbedienden zeer moeilijk hier een betrekking vinden. Yelen, die zonder het minste vooruitzicht op een betrekking naar Transvaal zijn gekomen, hebben reeds sinds weken en maan den niets te doen, en betreuren hun overijld besluit. Wie zaken wil doen, moet geld mee brengen, om zijn zaken op te richten, en, zoo noodig, eenige maanden buiten verdiensten kun nen zijn. Ambachtslieden maken een uitzonde ring, in bijna alle vakken zijn zij nog noodig zij kunnen zoo goed als zeker zijn overal werk te bekomen. De Haagsche briefschrijver van het U. D. schrijft »Als men zegt, dat geheel Scheveningen thans op de muziek der Philharmonische kapel drijft, dan moet er éen uitzondering worden gemaakt: er is nog eene instelling, waarop storm en regen en kou in het geheel geen invloed uitoefenen, nl. de speelbank, welke onder den naam van Club de Scheveningue in een zijvleugel van het Kurliaus wordt gehouden, en waar dagelijks tot diep in den nacht de kaarten worden gekeerd en het balletje in de roulette draait en het goud over de groene tafels stroomt. Ik heb de ƒ20,000 niet disponibel, die men beschikbaar moet stellen om in dat heiligdom te worden geïntroduceerd, de geheele gemeente, met inbegrip de bevrijde landen, dreigde op te slikken. Dit bericht deed niettemin den moed der Maliévtzys herleven. Zij vielen allen hun Star shina aan, en iedereen wist iets van hem te ver tellenwant hij had al de gemeentezaken in handen en met behulp van zijn schoonzoon, den herbergier, hield hij geheel Malievka in zijne netten verstrikt. «Gij wildet niet naar mij luisteren", riep Paul Gorbatenko, «toen ik u zeide dat gij u aan Shershene moest houden." Maar wie was die Shershène Gedurende twintig jaar was hij jaar op jaar herkozen als Starshina, in den tijd toen het dorp nog welvarend was. Hij had met veel moed ge werkt voor het heil van Malievka. Hij was naar Kharkoff gegaanhij zou zelfs naar Petersburg getrokken zijn om de rechten zijner gemeente te verdedigen, indien de autoriteiten hem niet gelast hadden zich stil te houden. Yan dat oogenblik af hield hij zijn dorp voor verloren. Eigenlijk heette hij Kavalenkomaar men had hem den bijnaam van Shershène gegeven om zijn driftig, hardvochtig karakter en om zjjn manier van spreken op een zachten, gonzenden toon als een horzel. Hij was een flink gebouwd man, met krulhaar in zijn jeugd was hij zeer schoon geweest. Hij was streng en onverbiddelijk voor elke onrecht vaardigheid. Evenals de aartsvaders onderscheidde en de demon der speelzucht heeft mij gelukkig nooit aangegrepen, zoodat ik niet uit aanschou wing spreken kan, maar de verhalen, die rond gaan over de fortuinen, welke des nachts in die club worden verspeeld, zijn van dien aard, dat men het bijna zou gaan betreuren, dat de wet het oprichten van een openbare speelbank ver biedt, waar dan tenminste de controle der pu blieke opinie op de spelers zou worden uitgeoe fend. Hoe het mogelijk is, dat zulk een clan destien speelhuis onder de oogen der politie wordt geduld, verklaar ik echter niet te begrijpen; er wordt een zonderlinge lankmoedigheid mede betracht, of de heeren spelers zijn buitengewoon goed bekend met de mazen der wet". Op het Aardsche veld bij Assen wierp een koe, die schrikte, zijn geleider omver waarbij deze zoodanig inwendig gekneusd werd, dat hij reeds een paar uren later overleed. Terwijl de ouders van huis waren, geraakte Zon dagmiddag een 2 J jarig kind te Oosteinde, gemeente Aalsmeer, te water en werd levenloos opgehaald. De dienstbode, aan wie de zorg was toevertrouwd, had zich onledig gehouden met huiselijke bezig heden. De kassier P. te Wageningen, die de liqui datie van zijn zaak aankondigde, is gearresteerd. Een hoofd der school te Wijlré is door den gemeenteraad aangeklaagd wegens verkoop van schoolbehoeften, die door de gemeente werden geleverd om aan de kinderen gratis te worden verstrekt, terwijl hij het hiervoor ontvangen geld ten eigen bate zou hebben aangewend. Daarenboven zou hij zaken, voor zijne kost leerlingen bestemd, mede op de gemeenterekening hebben gebracht. Eerst had de raad besloten den onderwijzer niet te vervolgen en zijn eervol ontslag aan te bieden mits hij 1000 schadevergoeding zou uitkeerenmaar daarvan is hij teruggekomen. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat de positie van vorst Ferdinand van Boelgarije zeer bedreigd is. De zaak-Popoff moet eigenlijk een regeeringscrisis ten gevolge gehad hebben. Stamboeloff zoekt meer en meer een toenadering met Rusland, die natuurlijk alleen op kosten van vorst Ferdinand kan tot stand komen. De afgevaardigde Basly wilde bij de Fransche kamer indienen een voorstel tot amnestie voor de werkstakers van Decazeville, Montceau-les- Mines enz. en voor personen veroordeeld wegens misdrijven als misdaden gequalificeerd, wegens politieke wanbedrijven of wegens overtreding in woord en geschrift. De regeering is bereid aan de veroordeelden van Decazeville de helft van hun straf kwijt te schelden. Wat de veroordeelden van Montceau- les-Mines betreft, daar deze in Jan. 11. reeds kwijt schelding van straf kregen, acht het ministerie geen nieuwe strafvermindering noodig. Na deze beslissing van het ministerie is Basly van zijn voornemen om een amnestie-voorstel in te dienen, teruggekomen. In Spanje duurt de beweging tegen de alco- holwet voort. Te Barcelona hebben de herber giers nog geen besluit genomen, maar het meeren- deel is genegen om alle inrichtingen tot drank verkoop te sluiten. Zij weigeren voorloopig de belasting te betalen. Indien de regeering niet tegemoet komt aan hun grieven zullen zij öf hun prijzen verhoogen öf hun inrichtingen sluiten. Het Engelsche geneeskundige tijdschrift The Lancet waarschuwt de reizigers ernstig, Milaan te bezoeken, alwaar volgens dat blad de typhus en de pokken vrij hevig optreden. Volgens dat blad laten de geneeskundige voorzorgen en sani taire verhoudingen aldaar veel te wenschen over. Onder de Indianen te Nagelton, Britsch Columbië, is een oproer uitgebroken. Verscheidene blanken moeten vermoord zijn. Troepen worden er heen gezonden. De Fransche maires moeten met zeer aan gename herinneringen #an het gastvrije Parijs naar de provincie zijn teruggekeerd. Zondagavond werden zij door de gemeente Parijs in het Hotel de Ville ontvangen. De president Carnot was eveneens tegenwoordig, Mouliérat, van de Opéra- Comique-, zong de Marseillaise; de eerste regels hij zich door de vurige liefde, welke hij zijne gemeente en den boeren in het algemeen toedroeg. Gedurende vijftien jaar had zijn vrouw hem niets dan dochters geschonkenhij verlangde vurig naar een zoon en al de liefde, die hij voor dezen zou gekoesterd hebben, bracht hij op zijn dorp overhij was streng jegens zijn dochters en behandelde zijn baba (echtgenoot), die hem geen enkelen werkman bezorgd had, met nederbuigende inschikkelijkheid. De arme vrouw gevoelde leven dig haar minderheid, vroeger was zij altijd vroolijk en zong voortdurend, thans kende zij slechts één gedachte, haar man onderdanig te dienen en onver poosd te arbeiden. Zij was ontzaglijk goed en meegaande voor de armenhaar liefde voor al wat schoon is in de natuur was vroegtijdig in haar onderdrukt en ondanks de diepe minachting van haar echtgenoot voor tooverij, zou zij daarin vergoeding voor haar leed hebben willen zoeken, «maar zij was een fraaie toovernaarster, zei hij, een vrouw, die niet eens een zoon ter wereld kon brengenHij bespotte haar gestadig en toch wendden velen zich voortdurend tot haa1' om hulp. Zij kon op het water fluisteren, bloed uitstortingen stuitenbenauwdheden genezen, ledematen lenig makenzij behandelde de zieke vróuw door haar op den grond te laten liggen en de ledematen te wrijven met warme ijzers zonder ooit pijn te veroorzaken verwijderde zij met de tong iets dat in het oog gewaaid was; bovenal was zij zacht en goed. Haar groot van elk couplet geknield. Toen hij eindigde met Amour sacré de la patrie Conduis, soutiens nos bras vengeurs steeg het enthousiasme der aanwezigen ten top» De kunstenaar was gedwongen het couplet te herhalen. Luidens een telegram uit Weenen van 13 dezer aan de Times, is Zuid-Hongarije door een allerhevigsten storm met hagelslag geteisterd; 30 mensclien kwamen daarbij om en vele anderen werden zwaar gekwetst. De oogst en tal van huizen zijn verwoest, zware boomen ontworteld. Het land zag er uit als een onmetelijk ijsveld. Uit de Alpenstreken komen berichten van sneeuwvallen. Nog 160 man worden in de De Beers-mijn vermist. Te Berlijn in de nabijheid van het Bellevue station werd Zondagnamiddag een twaalfjarige knaap door vier groote wachthonden bijna letterlijk verscheurd. De dieren waren losgebroken en hebben den ongelukkigen jongen aan het hoofd, de armen en den rug zoo gebeten, dat aan zijn herstel getwijfeld wordt. De World verneemt uit Halifax, dat daar een expeditie van vrijbuiters wordt uitgerust tegen de regeering van Yenezuela, ten gunste van generaal Oresco, den gewezen president dier republiek, die bereid is Engelands eischen bij het geschil tusschen Engeland en Yenezuela over de grenzen van Guyana in te willigen. Generaal Brialmont, de Belgische inspecteur voor fortversterkingen, heeft aan een verslagge ver te Brussel zeer belangrijke mededeelingen gedaan omtrent het bouwen van metalen forten. Voor de 21 forten, die in België ter verdediging van het Maasdal zullen worden gebouwd (een maatregel die uitsluitend dient om België's neu traliteit en onafhankelijkheid te verzekeren), wordt metaal tot het maken van koepeldaken aangewend en dit zal, naar de generaal gelooft, de fortbedekking der toekomst worden. Zij zijn tegen het grootste kanon bestand. Reeds heeft Duitschland ze algemeen ingevoerd en het laat zich aanzien, dat ook andere landen spoedig dat voorbeeld zullen volgen. Verder sprak de generaal zijn oordeel uit om trent de kracht van ontplofbare stoffen. Naar zijn oordeel is aan die kracht een grens. De nieuwe uitvindingen in deze richting blijven elkander vrij wel gelijk. Doctor Hintzpeter, de gewezon gouverneur van den tegenwoordigen Duitschen keizer, heeft omtrent zijn vroegeren leerling een studie het licht doen zien, waaruit blijkt dat de kenschetsende eigenschap van keizer Wilhelm II is: het gevoel van plicht verbonden met een hooge mate van individualiteit en wilskracht. Noch de artistieke natuur zijner moeder, noch de vrijzinnigheid des vaders kon op dit onbuigzame karakter eenigen invloed uitoefenen. Nu en dan scheen het of die invloed zich deed gevoelen, doch het was slechts schijnbaar. Wat men deed om hem liefde voor kunst, wetenschap en het burgerlijk leven in te boezemen, hij bleef hoewel het studenten leven beminnende soldaat in zijn hart. Als een bewijs van zijn wilskracht haalt de schrijver o. a. aan, dat hij ondanks de machte loosheid van zijn linkerarm, leerde zwemmen en schieten als de beste. Door den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee werden Dinsdag de volgende perceelen bouwland en weiland, gelegen in den polder Bruinisse, verkocht per 40 aren 33 ca. (oud Duivelandsch gemet), behalve de 12 pet. onkosten, te weten 1 perc. bouwland groot 2 h.a. 08 a. 40 c.a. voor 425, 1 perc. id. groot 98 a. 80 c.a. voor 325, 1 perc. id. groot 1 h.a. 79 a. 90 c.a. voor 300, 1 perc. id. groot 89 a. 60 c.a. voor 327, 1 perc. id. groot 1 h.a. 18 a. 50 c.a. voor 335, 1 perc. id. groot 86 a. 40 c.a. voor 350 en 1 perc. weiland groot 78 a. 10 c.a. voor ƒ376. ste geluk was om bij de barina geroepen te wordendaar vond haar gevoel voor het schoone bevredigingzij bekeek alle voorwerpen van nabij, raakte ze voorzichtig aan en luisterde gretig naar het gesprek. Men vroeg haar om volksliederen te zingen en legenden te verhalen, daarin muntte zij uit. Dan sprak uit hare groote blauwe oogen al de vroomheid harer zielzij sprak op geheimzinnigen toon van de schatten in het bosch verborgen door Gratch, den rooverhoofdman, naar wien het bosch nog Gratschina genoemd wordt. Maar hoe zou daar thans een toevluchts oord voor een roover te vinden zijn Geen vos kan er meer verschuilenal de groote boomen zijn gekapt en de jonge olmen meêdoogenloos geveld om er karrewielen van te maken. Zij hield van oude liederen. Niemand behalve zij kon het heerlijke lied der Haïdamacks met zijne sombere plechtige melodie zingen. Van nieuwe liederen hield zij niet; maar zij wist alles wat er vroeger in haar land geschied was, toen de Tartaren oorlog voerden en het volk vrij was. Zij was ook de eenige die zich nog op groote feestdagen met de witte namitka kapte, een groten witte sluier, zooals vroeger de rijke boerinnen droegen. (Wordt vervolgd.) Gedrukt bij D. G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6