on en Laatste Berichten BUIT E N L ANDT ie zeeii Weerkundige Waarnemingen, Algemeen Overzicht. vastgesteld in ontvang op 48076.34 en in uit gaaf op 41999.97, dus met een goed slot van 1076.37. Vervolgens wordt goedgekeurd de begrooting voor 1889 van betzelfde bestuur op f 41.260.97 in ontvang en uitgaaf. Van de gascommissie is een schrijven ontvan gen waarbij zij verzoekt om voor het bergen der hoofdboeken een brandkast aan te schaffen, waar voor eene uitgaaf van 350 noodig wordt. Burg. en weth. hebben tegen het verleenen van het gevraagde crediet geen bedenkingen. Conform dit voorstel wordt besloten. Nog is van de gascommissie een schrijven in gekomen houdende voorstel tot wijziging der begrooting der gasfabriek voor 1888. Ofschoon de commissie de mogelijkheid dat de 5000 voor de hoofdleiding benoodigd geheel uit de exploitatie-rekening over 1888 zou kunnen worden bestreden niet ontkend, moet zij bp hare meening blijven, dat gemeld bedrag volgens usance, teneinde kapitaal en exploitatie-rekening niet te vermengen, niet uit den gewonen dienst behoort te worden bestreden. Hoewel het gevoelen der commissie te dien opzichte niet is veranderd, zal de comriiissie zich bij het voorstel van burg. en weth. neerleggen, t. w. om ook de J 5000 voor nieuwe werken op den gewonen dienst te brengen. Het voorstel wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. In verband met de daarover in de vorige ver gadering gevoerde discussiën stellen burg. en weth. thans voor om den welput, aan het einde van het slob, uitgang gevende aan eenige per- ceelen van de Koestraat, niet te verhuren en dus afwjjzend te beschikken op de adressen, te dezer zake door Klap en Sanders ingediend. De heer Den Bouwmeester zegt vernomen te hebben dat adressant Snijders eigenmachtig de poort, die toegang tot de welput geeft, gesloten houdt en vraagt inlichtingen. De voorz. deelt mede dat de sluiting aan de gemeente behoort en het zeer wenschelijk is dat die gang, even als andere sloppen, 's avonds gesloten blijft. Zoolang Snijders de sleutel heeft kan hjj dus sluiten. De heer Den Bouwmeester repliceert en zegt dat hij het zeer goedkeurt dat die poort 's avonds gesloten blijft, maar meent dat dan de sluiting van wege de gemeente diende te geschieden. De voorzitter wijst erop dat de bedoelde slob toegang geeft tot de woning van Snijders en het moeilijk is om dat gezin aan een zekere soort gevangenschap te onderwerpen. De heer W. J. Sprenger geelt ook nog eenige inlichtingen. De bewoners, wier huizen uitko men in die poort, zijn allen in het bezit van een sleutel. Na deze discussie wordt conform het voorstel van burg. en weth. besloten. Door J. Jongepier, tot 1 Juli erfpachter van een stukje bleekveld der gemeente, kadastraal bekend sectie T no 1952, is verzocht om dien grond weder in erfpacht te mogen bekomen. Op genoemd bleekveld heeft de bewoner van perceel F no 1999 (wijk T no 53), thans adressants zoon, uitgang, terwijl adressant het perceel sectie F no 1874 bewoont. Op grond van deze omstandigheid komt het burg. en weth. beter voor om het bleekveld aan adressant niet in erfpacht doch in huur af te staan voor een jaar, ingaande den len Juli met bepaling dat de huur zal worden geacht telken jare met 1 Juli weder voor gelijk tijdvak te zullen zjjn ingegaan, bijaldien die niet, hetzij door burg. en weth. hetzij door adressant, 3 maanden te voren is opgezegd. De huursom stellen burg. en weth. voor te bepalen op 2.50. Alzoo wordt besloten. Alsnu komt ter tafel een schrijven van ged. staten, houdende bezwaren tegen de gewijzigde verordening op de brandweer, benevens het rap port der commissie voor de strafverordeningen De commissie tot het ontwerpen van verorde ningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, stelt, naar aanleiding der opmerkingen van Ged. staten, voor de navolgende wijzigingen in de genoemde verordening te brengen en ze daarna in haar geheel vast te stellen. Art. 1 te lezen als volgt Het personeel der brandweer bestaat uit a twee commissarissen, van welke een uit de leden van den gemeenteraad wordt gekozen en voorzitter i3, b een opperbrandmeester en een adjunct- opperbrandmeester, c den gemeente-bouwmeester, tevens belast met het toezicht op de bluschgereedschappen, d brandmeester en onder-brandmeesters, e dienstplichtige manschappen, tot de bedie ning der brandspuiten benoodigd. Art. 2. Het bestuur over de brandweer is samengesteld uit a de commissarissen, b den opperbrandmeester en adjunct-opper- brandmeester, c den gemeente-bouwmeester, tevens belast met het toezicht op de bluschgereedschappen. Het wordt bijgestaan door eenen secretaris en bediend door eenen bode. Art. 3. De benoeming geschiedt (blijft) b van de beambten in art. 1 sub b end genoemd en van den secretaris door burg. en weth. uit dubbeltallen enz., c van de dienstplichtige manschappen door burg. en weth. na voorafgaande loting enz. De bode enz. Art. 4. SlotalineaDie tot eene vrjjheidsstraf van 4 jaren of langer veroordeeld is enz. Art. 21. Slotalinea; vervalt. Art. 32. De opperbrandmeester, de adjunct- opperbrandmeester, de brandmeesters en de onder- brandmeestera zijn ieder afzonderlijk bevoegd van iedere overtreding tegen den inhoud dezer veror dening op hunnen ambtseed relaas op te maken. De brandmeesters en onderbrandmeesters zenden hun relaas aan het bestuur over de brandweer, door welks tusschenkomst hetzelve wordt opge zonden aan den bevoegden ambtenaar van het openbaar ministerie. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt tot de wijziging besloten en daarna de verordening op nieuw vastgesteld. Thans is aan de orde de behandeling van het voorstel omtrent de rioleering van de Achtergracht in verband met adres van den heer J. J. Brandt c. s. Het voorstel der commissie van fabricage, dat in de laatste zitting is aangehouden, heeft de volgende strekking »lo Aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht de vraag te stellen of het, bij den tegenwoordigen stand der wetenschap op hygië nisch gebied, verantwoord zoude zijn, voor de terreinen tusschen de Heerengracht, Seisplein, Achtergracht en Noordpoortstraat, de faecale stoffen met het spoelwater in doorzijgende beer putten op te vangen. Bij een bevestigend antwoord zouden dan van gemeentewege het noodige getal zoodanige beerputten, in de straat bezuiden de Achtergracht behooren te worden daargesteld en daarop worden gebracht als de nu van de Achter gracht afgesneden riolen afvoerende privaatstoffen, gier en menagewater. Voorts zoude voltooid moeten worden het onderhanden Engelsch aardebuizen riool voor hemel- en spoelwater, ingericht als hiervoor ge zegd met bezinkingsbak en grondfilter en op dit riool voor gemeenterekening worden aangesloten de afvoerbuizen voor het menagewater van die per- ceelen, waar tonnenstelsel voor de secreten bestaat, »2o Is het antwoord van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht beslist ontken nend, dan meent de commissie, dat het denkbeeld van doorzijgende beerputten moet worden ver laten, en schiet er niet anders over, dan in hoofdzaak het tonnenstelsel, in de bedoelde perceelen toe te passen, met tegemoetkoming in de kosten van gemeentewegebij voorbeeld ten bedrage van de helft, mits de verandering der privaten en wat daartoe in de verschillende ge bouwde perceelen mocht noodig zijn, geschiedt op door burg. en weth. goed te keuren wijze. «Om de financieele gevolgen, voor de gemeente hieruit voortvloeiende, te kunnen overzien, zou het zaak zijn, na het onderzoek, hiervoren reeds genoemd, door den gemeente-bouwmeester in te stellen naar de mogelijkheid tot invoering van het tonnenstelsel, eene globale raming van kosten te doen opmaken van hetgeen voor die invoering vereischt wordt. »Na de invoering van het tonnenstelsel voor de privaten van de bedoelde perceelen, kunnen de riolen, het menagewater van die perceelen afvoerende, aan het Engelsch aarde-buizenriool voor hemel- en spoelwater worden aangesloten Voor zooveel hiertoe de werkzaamheden vallen in de straat bezuiden de Achtergracht zouden de kosten voor gemeenterekening moeten komen. >3o Waar voor enkele perceelen het tonnen stelsel onmogelijk uitvoerbaar blijkt te zijn, of, zooals bijvoorbeeld voor de stalhouderij van Van der Weele, een gierput niet kan worden gemist, dient een waterdichte gier- of beerput in de straat van gemeentewege gemaakt te worden, en door het tijdig leegpompen of ruimen daarvan van gemeentewege te worden gezorgd." Daarbij deelt de commissie nog mede dat zij voorshands meent niet te kunnen instemmen met het door den gemeente-bouwmeester, ten behoeve der stalling van B. C. van der Weele, opgemaakt ontwerp van een gierput, waarvan de kosten ge raamd zijn op 140, wijl die put zonder gemetselde of waterdichte bodem is ontworpen en dus gegrond is op doorzijging van de gier in den bodem, ten ware het antwoord van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht op de te stellen vraag bevestigend mocht zijn, in welk geval de commissie met het plan van den gemeente-bouwmeester zich kan vereenigen. Eindelijk geeft de commissie nog in overweging bij de herziening der plaatselijke verordening van politie de bedoeling en strekking van art. 22 te verduidelijken, door in plaats van de 2e alinea te lezen het volgende »Die er op staan mogen behouden blijven tot dat de raad daaromtrent anders beslistvernieu wing of herstel mag niet plaats hebben, zonder schriftelijke vergunning van burg. en weth." Yan den waarn. inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht, wiens advies is gevraagd, is een schrijven ontvangen waaruit blijkt dat «bij den tegenwoordigen stand der wetenschap op hygië nisch gebied" het niet verantwoord zoude zijn voor de bedoelde terreinen de faecale stoffen, met het spoelwater in doorzijgende, beerputten op te vangen. Overigens refereert de inspecteur zich aan zijn vroeger geuitte meening. De heer W. J. Sprenger geeft, naar aanleiding van door den heer E. P. Schorer gedane vragen, eenige inlichtingen omtrent feiten betrekkelijk de loozing van hemel- en spoelwater van woningen aan de Heerengracht en omtrent dergelijke loozing op het Spui en in de lange Noordstraat. De heer Schorer dankt voor de ontvangen in lichtingen. De voorzitter vraagt alsnu of van gemeentewege het noodige aantal doorzijgende beerputten zullen worden aangemaakt met de gevolgen van dien. De heer Tak vraagt of burg. en weth. ten deze een voorstel doen. De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. van meening zijn dat de raad, die ten deze de noodige inlichtingen gevraagd heeft, zonder voor stel van burg. en weth. kan besluiten. De heer F. G. Sprenger komt ter vergadering. De heer Tak vraagt of bjj verwerping van de doorzijgende beerputten het rationeel gevolg is dat tot het tonnenstelsel zal worden besloten. De voorzitter zegt dat na behandeling dezer vraag zal beslist worden of het tonnenstelsel wordt ingevoerd dan wel iets anders. De heer Tak acht dit moeilijk, wijl nu het standpunt niet zuiver is. Spreker wenscht daarom liever te voren uitgemaakt te zien, waaruit de vergadering de keus hebben zal. Hij wijst er verder op dat hij in de vorige vergadering gead viseerd heeft niet aan den gen. inspecteur en niet aan de gezondheidscommissie de vraag te doen, die gedaan is, wijl het antwoord als bekend mocht worden verondersteld. Het is hier niet de vraag of de bodem verontreinigd is of dat schadelijk is, maar het geldt hier de vraag waar door zal men de gezondheid der ingezetenen meer benadeelen door het verder veront reinigen van den bodem of door invoering van het vreeselijke tonnenstelsel. Spreker wijst er op dat bij invoering van het laatste, waar de faecaliën bevattende tonnen door keukens, huis- en slaapkamers zullen moeten verwijderd worden, verontreiniging van den bodem verre te verkiezen is boven zoodanige pest in de wbningen. Niet alleen de bewoners van de Heerengracht maar ook die van de Noordstraat zullen billijkerwijs in denzelfden toestand komen. De heer Yan Berlekom zegt van doorzijgende beerputten in de buurt van de Heerengracht in de eerste jaren geen dood en pestillentie te ver wachten, maar in algemeenen zin komt door ver betering in den afvoer van vuil uit hygiënisch oogpunt vooruitgang en worden bronnen van infectie verwijderd. Spreker protesteert verder nog tegen de mee ning van den heer Tak dat de verwijdering der tonnen schadelijk zal zijnonaangenaam zal die in den beginne zeker wezen maar bij eene flinke exploitatie kan daarin veel verbetering worden gebracht. Dit raadslid zou nog verder willen gaan en algemeen het tonnenstelsel willen invoeren, waar sueering op grachten en vesten bestaat. De voorzitter erkent wel dat het tonnenstelsel bezwaren heeft, maar wijst ook op het groote nut dat het heeft voor de hygiëne. Wanneer de faecaliën om de drie dagen worden weggehaald is de last niet zoo groot als de heer Tak dit doet voorkomen. Hij acht het werkelijk een algemeen belang tot invoering van het tonnenstelsel voor de huizen der Heerengracht over te gaan. De heer De Ligny breekt eveneens eene lans voor het tonnenstelsel dat, wanneer dit goed is ingericht, weinig of geen last veroorzaakt, en hij zou gaarne dit ook in de andere deelen der ge meente zien ingevoerd. De heer Tak wijst erop dat, zoo er een zuivere bodem was, hij zou medegaan met hen die dien bodem zuiver wilden houden. Maar hier, waar de bodem sedert misschien 200 jaren is veront reinigd, waar een sloot gedurende die twee eeuwen feitelijkbeerput was, acht hij het thans voorge stelde minder noodig. De spreker zet nog in het breede uiteen de lasten die, volgens het rapport van den gemeen tebouwmeester, zullen drukken op de bewoners door wier woning het verveer der tonnen zal moeten plaats hebben. Niet in ieder geval veroordeelt spreker het tonnenstelsel maar hij wenscht zooveel mogelijk voor elke zaak het beste te kiezen en nu acht hij hier het invoeren van het tonnenstelsel niet het beste. D e heer Van Berlekom wijst nog op het ge vaar dat doorzjjgende beerpuiten opleveren, wanneer de bodem uitdroogt. Eindelijk haalt deze spreker nog aan dat het hem in de praktijk gebleken is hoe sommige bewoners, die van het tonnenstelsel gebruik ma ken, er niet zooveel hinder van schijnen te hebben. Of het systeem van doorzijgende beerputten zal worden gevolgd, wordt alsnu in stemming gebracht en verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Ervoor stemden de heeren W. J. Sprenger en Tak. Vervolgens komt in behandeling de vraag of tot invoering ran het tonnenstelsel zal worden overgegaan, zooals dat in het voorstel der com missie is omschreven. Met algemeene stemmen wordt in dien geest besloten. Morgen geven wij het slot van het verslag. Wjj melden alleen nog dat besloten werd de kosten voor een gierput ten behoeve van den heer Van der Weele te doen dragen voor de helft door hem en voor de andere helft door de gemeente. Nog is op voorstel van den heer Van Hoek besloten dat de achtergracht in 1889 zal worden gedempt. Het voorstel van burg. en weth. om met den raad van Koudekerke eene overeenkomst aan te gaan betreffende onderling hulpbetoon bij brand werd aangenomen. Het idee van de commissie van toezicht om over te gaan tot reorganisatie van het herhalings- onderwijs werd afgekeurd. Eehter werd goed- goedgevonden eene onderwijzeres in de nuttige handwerken te benoemen. Eindelijk werd besloten den cursus ter oplei ding van hoofdonderwijzers in stand te houden met wijziging van het aantal lesuren en dei- contributie. Aan de heeren Herm. Snijders en L. A. E. v.d. Leij werd eervol ontslag verleend uit hunne be trekking aan dien cursus. 18 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 18 Juli 's morgens 8 uren 62 gr. 'a middags 12 uur 63 gr. 's avonds 4 uur 66 gr. F Dal am. Plaats. Voorwerpen. Information. 19 Juli Domburg, (verp.) Bouwl., Tak. 20 Middelburg, Hofstede, Tak Slegt. 20 0 Nieuwland, Meubels, De Voi. 21 U 'Zoutelande, Hofstede, Verheij. 23 0 Domburg, (verp,) Land, Gemeentebest. 23 0 Zoutelande, Beestiaal enz., Verbeij. 23 0 0. W. Soub., Meubels, De Vos. 24 0 Serooskerke, Hofstede, Tak. 24 0 Middelburg, Aandeelen enz.. Verhulst. 24 Vlissingen, Huis, De Wolff. 25 0 Yerseke, Beestiaal enz., De Vos. 25 0 St. Laurens, Inspan, Tak. 25 0 V eere, (verp.) Tienden, Verhulst. 26 0 Middelburg, Huis, Tak. 26 0 Schore, Hofstede, Pilaar. 26 0 Goes, Hofstede, Pelle. 27 0 Middelburg, Inspan, Tak. 27 0 Vlissingen, Vlissingen Pakhuis, De Wolff. 27 0 (verp.) Tienden, Loeff. 28 ff Vrouwepolder, Hofstede, Tak. IVieu wei-kerk. Bij de gehouden verkiezing voor een raadslid zijn 86 geldige stemmen uitge bracht. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Leendert Koopman die 24, en Job van der Have die 22 stemmen kreeg. 's CSra-venlrag-e. Staten Generaal. In de heden gehouden vereenigde zitting zijn tot leden der commissie van rapporteurs over de voogdijwet benoemd de heeren Fabius, E. Cre- mers, Kappeyne. Beelaerts. Rutgers, W. Cremers en Gleichman. De vereenigde vergadering is daarom tot nadere bijeenroeping gescheiden, zullende wijzigingen van het reglement van orde in de eerste bijeenkomst worden behandeld om te kunnen werken bij de behandeling der voogdijwet. Het was in een doolhof, waar de Heilige. Stoel verward geraakte, toen deze zich mengde in de Iersche kwestie. Nog is het niet duidelijk, hoe Leo XIII zich verder uit deze moeilijkheid zal redden. Zoodra zijn veroordeeling van het Plan of Campaign en het boycotten verscheen, rees algemeen twijfel, of de wijze en diplomatieke kerkvorst zijn doel zou bereiken, - en de wer kelijkheid heeft tot dusver de twijfelaars in het gelijk gesteld. Van af de geestelijkheid niet slechts de lagere, maar ook de bisschoppen tot de afgevaardigden en het volk in Ierland, allen legden op zeer duidelijke wijze hun onte vredenheid over de daad van den Heiligen Vader aan den dag. De clerus deed dit met zeker voor behoud, onder het masker van onwankelbare gehoorzaamheid aan het hoofd der kerk schemerden de ware gevoelens zichtbaar door. Duidelijker spraken de politieke leiders, die ronduit verklaar den dat Ierland wel het geloof, maar niet de politiek uit Rome wilde ontvangen. Op deze algemeene beweging in Ierland tegen de inmenging van den paus volgden van diens zijde langs officieusen weg eenige geruststellende verzekeringen, dat zijn sympathieën ten volle het Iersche volk golden en hij niet de nationale zaak veroordeelde, maar alleen het vonnis geveld had over daden, die uit het oogpunt der moraal af keuring verdienden. Bovendien heeft Leo XIII het noodzakelijk geacht in een schrijven aan de Iersche bisschoppen, dat Zondag 11. van alle kan sels voorgelezen is, zijn leedwezen te betuigen over de wijze, waarop in Ierland het geschrift der Heilige congregatie is ontvangen en de onge hoorzaamheid, welke zich in verband daarmede tegen zijn macht had geopenbaard. De paus ver klaart voorts, dat het Plan of Campaign en het boycotten niet dan na grondig onderzoek en rjjpelijk overleg zjjn veroordeeld, terwijl de Heilige vader den bisschoppen nadrukkelijk opdraagt het Iersche volk in te lichten omtrent zijn wenschen en het te overtuigen van het misdadige in han delingen, die in strijd zijn met de burgerlijke en kerkelijke wetten. Het is de eisch van den paus, dat het Iersche volk zijn wettige belangen door wettige middelen tracht te bevorderen, zooals het goeden Christenen en gehoorzamen zonen der kerk past, deugden waarin Ierland ten allen tijde troost en kracht heeft gevonden. Men zal moeten toegeven dat het moeilijk valt deze deugden te betrachten, wanneer men ervaart, hoe de uitvoerders dier wet alle voorschriften der menschenliefde met voeten treden. Te Arklow werd o. a. dezer dagen een man uit huis en hof gezet wegens twee jaren achterstallige pacht. Door de emergencymen, d. z. de helpers der politie bij die uitzettingen, werden vijf naakte kinderen, waarvan het oudste 7 en het jongste éen jaar was, ondanks de wanhopende worsteling der moeder, met ruw geweld uit de hut op straat gedreven De nationale Ieren zijn ten zeerste over 's pausen bemoeiingen ontstemd en laten niets achterwege om het volk tot de overtuiging te brengen, dat de protestantsche mr Parnell een beter Iersck patriot is dan de paus te Rome. In het lagerhuis is Maandag het debat over de bill begonneB, die de regeering zal indienen ter benoeming van een uit rechters bestaande commissie tot onderzoek naar de echtheid van de door den Times ingebrachte beschuldigingen tegen Parnell. En de leider van het lagerhuis, de heer Smith èn de leider der Ieren legden hierbij een groot gemis van zelfbeheersching aan den dag, zoodat het in de zitting niet aan ru moerige tooneelen ontbrak. In het begin der zitting wenschte Smith van Parnell te vernemen, of hij het voorstel der regeering aannam of verwierp. In het eerste

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2