N°. 167. 13le Jaargang. 1888. Dinsdag 17 Juli. Frans en Mieke. BEKENDMAKINGEN. GEMEENTERAAD. Middelburg 16 Juli. EltlLLETOM B1J TOE G S E L IHIDDELBIIRGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 18 Juli 1888, des namid dags te 2 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 16 Juli 1888. De Burgemeester voornoemd, SCHOKEE. Het de vorige week in de Tweede kamer voor gevallene geeft het Handelsblad de vraag in de penWat heeft de eerste week van ernstig debat geleerd Reeds bij de allereerste ontmoe ting, waarbij het de kwestie van het reglement van orde goldwist de meerderheid het niet verder te brengen dan tot een ordelijken aftocht. De tegen het onhandige voorstel van de heeren Lohman en Schaepman geopperde bezwaren wer den als »partij-manoeuvre" voorgesteld, zoodat de eigene vrienden, die mede van het ontwerp der beide leden volstrekt niet gediend waren, in zeer moeilijken toestand werden geplaatst. Men wist zich niet anders te redden dan door een aftochteen uitstel tot de nieuwe zitting. De tweede ontmoeting had plaats op militair gebied. Liberalen en anti-revolutionairen willen eigenlijk beiden de plaatsvervanging afschaffen. Maar de anti-revolutionairen moeten de katho lieken te vriend houden, die er tegen zijn. In de militaire kwestie wordt nu het geheele land feitelijk geregeerd door ongeveer een kwart dei- kamer: de 25 of 26 katholieken. En ziedaar, waarom men de legerhervorming op de lange baan heeft geschoven door het benoemen eener staatscommissie. Een fraaie toestand voorwaar, zegt het Amsterdamsche blad, wel geschikt om de oogen der kiezers te openen voor de gevolgen hunner keuze in Maart. De katholieken hebben bewerkt, dat de portefeuille van oorlog in handen is van een hunner partijgenooten. De nieuwe minister heeft Vrijdag verklaard, dat hij wel degelijk «eene bepaalde overtuiging" heeft om trent de legerorganisatiemaar toen naar den inhoud dier overtuiging gevraagd werd, antwoord de de heer Schaepman voor hem, dat hij niet moest antwoordenAls het waar is wat men beweert, dat de minister zelf een aanhanger is van persoonlijken dienstplichtis zijne positie zeker weinig benijdenswaard. Maar evenmin de positie van het land. Eene hervorming, die door de groote meerderheid, blijkens de verklaringen tijdens de verkiezingen, wordt verlangd, ziet men nu tegengehouden terwille van het clericale Novelel uit het Duitsch. Van BERTHA VON SUTTNER. «Eenige dagen later kreeg ik een brief van graaf Paul, dien ik woordelijk heb afgeschreven »»Zeer geëerde freule, Wanneer twee jongelieden, die elkaar niet kennen, door hunne ouders met het oog op een huwelijkscontract te zamen gebracht worden, dan gebeurt het vaak dat een van beiden niet meer vrij is, en vol vertrouwen tot den ander zegt Wees zoo goed en wijs nijj af. Het is mij bekend dat u weet, met welk doel ik mij in uw huis zal laten voorstellen. Doch nu ver keer ik in bovengenoemd geval. Ik koester een groote genegenheid maar ik heb mijne redenen om voorloopig schijnbaar den wensch mijner moeder na te leven en naar uwe hand te dingen. Daardoor bevind ik mij echter ook in de noodzakelijkheid van u te verzoeken »laat mij een blauwtje loopen!" Ik vind dat de zaak voor ons beiden gemakkelijker is, wanneer zij reeds bjj onze eerste ontmoeting geregeld is. De pijnlijke veronderstelling vervalt dan dat de afwijzing om persoonlijke redenen gevraagd of gegevenjwordt. Het geval is ook denkbaar en na alles wat ik van uwe schoonheid en bevalligheid hoor zelfs zeer waarschijnlijk, dat het mij als ik u eenmaal gezien heb, zeer moeielijk zou vallen om u het bovengenoemde verzoek te doen. Voorts is het derde geval het allerwaarschiju- partijverbond. Ziedaar, zegt het Hdbld., de eerste bittere vrucht trouwens geene onverwachte en duidelijk genoeg voorspelde van den uitslag der laatste verkiezingen. Nederland geregeerd door een verbond van onderling oneenige min derheden, die bij een der hoogste staatsbelangen elkander schaakmat zetten De Tijd neemt natuurlijk een ander standpunt in. Die noemt eigenaardig, den afloop van het in de Tweede kamer gehouden debat voor de rechterzijde alleszins bevredigend. De aanval, door de linkerzijde met buitengewone felheid ondernomen en welke kennelijk ten doel had om reeds bij den aanvang der zitting verdeeld heid te zaaien bij hare tegenstanders, werd zoowel door de regeering als door de sprekers der rech terzijde met goed gevolg afgeslagen. Het is slechts het standpunt waarop men zich plaatst Naar aanleiding van een opmerking van het Vaderland schrijft de Haagsche briefschrijver in de Arnh. Crt. het volgende proscriptum onde1' zijn jongsten brief: »Ik bied iedereen mijne bekentenis van schuld en bede om vergeving aan, dat ik wijlen prinses Hendrik de laatste levens/aren (in plaats van maandenvan haren eersten gemaal heb doen verhelderen. In mijn eerbied voor de nagedach tenis van den prins, wien ik dit zoo gaarne ge gund had, schreef ik aldus, meer hartelijk dan juist. Maar ik gevoel mijn vergrijp diep en vind dus ook geen troost noch vrijspraak in de ge dachte, dat de heeren regelmatige dagbladschrij vers in het vaderland (kleine v als 't u belieft, zetterzich wel eens erger hebben vergist." Men schrijft aan het U. D De nieuwe regeling van het kiesrecht heeft aan 's lands kas eene niet onbelangrijke schade be rokkend. Voor de heffing der grondbelasting nl- heeft tweemalen 's jaars, in het voor- en najaari eene opneming plaats van nieuw gebouwde of verbouwde perceelen. De naj aars-opneming nu heeft in 1887 niet plaats gehad, omdat de for maliteiten, die aan het ten kohiere brengen dei- posten moeten voorafgaan, niet konden zijn afge- loopen vóór het tijdelijk gewijzigd tijdstip waarop het kohier voor 1888 moest zijn in orde gebracht en aan den rijksontvanger ingezonden, teneinde dezen ambtenaar in staat te stellen, intijds de gevorderde opgaven aan het gemeentebestuur voor de samenstelling der kiezerslijsten te doen. Hier door is veroorzaakt, dat voor huizen, in of na Juni 1887 gebouwd, in dat jaar evenmin als in 1888 eenige grondbelasting is betaald, en de opneming, die omstreeks Sept. 1887 had moeten geschieden, teneinde de belastingschuldigen op het kohier der grondbelasting voor 1888 te kunnen brengen, thans eerst plaats vindt of onlangs is lijkste, dat gij mij uit eigen beweging een blauwtje zoudt laten loopen en ook die, voor mijn ijdelheid krenkende, mogelijkheid wordt door dezen mijn stap voorkomen. Wist ik niet door uwe vriendin Aglae dat gij even geestig als schoon zijt, zoo zou ik het nooit gewaagd hebben zoo open met u te spreken. Nu hoop ik echter dat gij mij zult begrijpen en goedgunstig beschouwen als uwen toegenegen, afgewezen Paul Lotz."" »Aha", sprak de luitenant. «O, gij behoeft niet zoo slim te lachen en te kijken alsof gij alles doorziet, lieve jongen. Natuurlijk meent gij geraden te hebben dat die geheime liefcle Mieke Schulze gold. Ik dacht n het eerste oogenblik hetzelfde. Die hevige schrik bij mijn val uit het raam deed wel een groote genegenheid vermoeden maar van den anderen kantwat wist de graaf van die Mieke, dat zij hem zooveel liefde kon inboezemen en wat was zij Een mal kind dat daar uit de lucht was komen vallen en na twee dagen weer wegliep nadat ze in dien tijd een tuinjongen had nageloopen Toen reeds had hij aan zijn moeder verteld dat hij een vrouwenbeeld in zijn hart droeg ozeker, hjj beminde een dame uit de groote wereld, waarschijnlijk een ge trouwde vrouw, en hjj had zeker slechts een beetje gekheid met dat kameniertje willen maken om eenige afleiding te zoeken. Zoo zijn die jonge heeren, dat wist ik genoeg uit mijne romans. Met groote opgewondenheid, in angstige span ning, zag ik het feest te gemoet, waarop ik I'au^ verricht, om ze op dat voor het jaar 1889 te plaatsen. Aanvullings-kohieren, zooals voor de personeele en patent-belasting worden opgemaakt, vervaardigt men ter invordering van grondbelas ting niet. Als men nu weet, dat de grondbelasting voor gebouwd eigendom ruim 7 pet bedraagt van de huurwaarde, dan kan men nagaan, dat er nog al wat voor 's rijks schatkist is verloren gegaan. Natuurlijk hebben ook de finantiën der gemeenten, die opcenten heffen op de grondbelasting, door den maatregel geleden. Het ontijdig openbaar geworden amendement der heeren De Beaufort c. s. op de bankwet, schijnt door eene vergissing der Landsdrukkerij te zijn geëxpedieerd. De regeering heeft de gewone opgaaf verstrekt over de nalatenschappen, waarvan in 1887 recht van successie en overgang is betaald. Te zamen bedroeg het actief dier 9104 boedels 264.4 millioen, waarvan 175.7 in de rechte lijn vererfde. Het passief was te zamen 27.1 millioen, ongeveer evenveel als in elk der vier voorafgaande jaren. Het actief wisselde in die vier jaren af van 260 tot 289 millioen. De activa bestonden uit 89.8 millioen aan roe rend goed, 41.2 millioen aan rentegevende schuld vorderingen, 33 millioen aan binnenlandsche en 64 millioen aan buitenlandsche fondsen, 36.3 millioen aan andere roerende zaken. Naar wij vernemen en onder voorbehoud mede- deelen, worden er nog pogingen aangewend om den aanleg van een wandelsteiger voor Ylissingcn te verzekeren en zou een der belanghebbende maatschappijen niet ongenegen zijn daartoe mede te werken. (VI. Ct.) Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom J. Kuypers, te Harlingen aan A. W. Heidema, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Verder is een pensioen verleend van 1086 1s jaars aan J. J.^fcaal, verificateur le categorie bij 's rijks belastingen. De luitenant ter zee le kl. J. Haremaker en die der 2e kl. G. L. H. Luyten, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Donderdag geen audiëntie bij den minister van oorlog. Er schijnen ernstige klachten ingekomen te zijn omtrent de geschiktheid der voor de artillerie hier te lande aangekochte paarden. Op last van den minister van oorlog heeft de commandant zou wederzien. Ik verheugde mij op die ont moeting en zag er toch ook tegen op. Eerst gemaskerd en dan de herkenning het zou zeker buitengemeen belangrijk worden. Ik zond den graaf het volgende antwoord »»Goed; de zak ligt gereed doch hij zal met vergeet-mij-nietjes gevuld zijn. Dit raadsel begrijpt gij niet. De oplossing ontvangt gij op het bal. Sehaphine."" Vóór het bal maakte de graaf natuurlijk een bezoek, doch werd slechts door mijne voogden ontvangen ik bleef op mijn kamer. Dien heelen dag ging ik ook niet uit, om hem niet vóór den avond wellicht tegen te komen. Mijne vriendinnen hadden zich allen bereid verklaard om gemaskerd te verschijnen, waarvan zij zich veel genoegen voorstelden. De groote avond was aangebroken. Ik had een rococo soubrettenpakje gekozen en mijn ge laat achter een zijden masker verborgen. Het feest was zeer vroolijk allen vermaakten zich uitstekend. Door mijn masker was ik ont heven van den plicht om de gasten te ontvangen en beleefd tegen hen te wezen 'tgeen mij dit maal moeielijk zou gevallen zijn, bij mijn opge wondenheid en dus kon ik in een hoekje verborgen blijven en onafgebroken het oog op de deur gericht houden, om den zoo vurig ver beide te zien binnenkomen. En hij kwam Hoe deftig en indrukwekkend zag hij er uit in zijn galacostuum, met een bouquet vergeet-mij-nietjes in het knoopsgat «Hij naderde mjjn pleegmoeder, de eenige ongemaskerde dame in het salon, en zij had hem der bereden artillerie daaromtrent een plaatselijk onderzoek ingesteld. Zaterdag is te 's Gravenhage op bjjna 68-jarigen leeftijd overleden de heer J. D. Sachse, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. De erfprinses van Bentheim-Bentheim, zuster van onze koningin, vertoeft thans met hare vier jonge kinderen op het Loo, waar zij waarschijnlijk tot Donderdag blijven. De heer Gubbels, assistent-resident te Tjilegon, welke met zijn gezin door de muitelingen van Anjer vermoord is geworden, is een Limburger en afkomstig van Tegelen, bij Venloo. Uit Genua wordt aan het JV. v. d. D. gemeld, dat met de stoomvaartmaatschappij Nederland onderhandeld wordt over het aandoen van Genua door de schepen van genoemde maatschappij, in plaats van of nevens Marseille. Men hoopt te Genua zeer, in het belang van de haven, dat de Italiaansche regeering de gevraagde concessie zal toestaan Uit Grand Rapids schrijft ons een oud-Zeeuw Het was een schoone morgen toen wjj den4en Juli stadwaarts gingen, om de vrijheidsfeesten bij te wonen. De thermometer teekende ten 8 uur aan mijne, 90 voet boven de rivier gelegene, wo ning slechts 71 graden. Vele rijtuigen en dui zenden feestgangers daalden naar het in een dal gelegen Grand Rapids af, en verlustigden zich reeds in het uitzicht op de prachtige omgeving met hare weeldrig begroeide heuvelen en dalen. Het uitzicht op het 50 jaren oude Grand Ra pids is verrukkelijkmeer dan 70 kerken ver heffen zich boven de duizende gebouwen, en deze en vele particuliere woningen staken hunne met vlaggen voorziene spitsen in de lucht. De meer dan 200 schoorsteenen der fabrieken benevelen het uitzicht nu niet, want alles heeft deze dag het werk gestaakt. De trams wij hebben hier stoom-, kabel- en paardentrams zijn overvol, doch daar er lager reeds 10 graden meer warmte heerscht zal ik wachten tot er een plaats te vinden is, om mij een half uur ver voor 5 ct te doen verplaatsen, wat mij na eenig wachten gelukt. Twee paarden trekken den voor 40 personen be stemden, nu 60 personen bevattenden wagen voort, en brengt ons spoedig in het oudste, op Europee- sche wijze gebouwde gedeelte der stad, waardoor een allegorische optocht moest trekken. Die op tocht duurde juist een uur, en daarin waren, be halve militairen, politie en brandweer, alle moge lijke neringen en fabrieken vertegenwoordigd. De voortbrengselen der nergens zoo groot bestaande meubelfabrieken werden op talrijke wagens, waarop ze uitgestald waren, tentoongesteld; en om iets te noemen, zag ik ver over de honderd slagers te zeker verklapt waar ik te vinden waswant hij kwam regelrecht op mij af. »Ik begon hevig te beven. »»Ereule"", sprak hij met een buiging, »»de gastvrouw heeft de goedheid gehad mij naar u te verwijzen. Vergun dat ik mij aan u voorstel ik heb reeds de eer met u in brief wisseling te staan, ik ben Paul Lotz"" »Ik boog. »Ik was er niet op voorbereid hier een gemas kerd bal te vinden. Behoort dat ook tot het raadsel der vergeet-mij-nietjes Ik was mijzelve weer eenigszins meester ge worden en antwoordde »»Ja zeker en als gij mij volgen wilt, graaf Lotz, zult gij de oplossing ontvangen. Hier kunnen wij niet ongestoord spreken."" »»Ik ben bereid u naar de Noordpool te volgen, schoon masker aan moed ontbreekt het mij niet. Uwe stem zou mij ook nog verder kunnen lokken ik weet niet welke herinne ringen die bij mij opwekt." «Herinneringen Dat zjjn misschien de beloofde vergeet-mij-nietjes Hier heen."" Ik bracht hem door al de volle kamers naar mijn niet voor de gasten geopend boudoirkier liet ik hem binnen gaan en de portière viel achter ons neer. Het vertrek, geheel met rooskleurig satjjn be hangen met rooskleurige meubels en een wit tapijt werd slechts door een hanglamp met matglazen ballon verlicht en was vervuld met seringengeur. Het was mjjn verjaardag en ik had hier al de bloemen heengebracht, die ik gekregen had.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5