Laatste Berichten. B UÏTE N LANTDT Onderwijs. Verspreide berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Weerkundige Waarnemingen, wijs moet veranderd worden, en in de leer plannen dier H. B. scholen wijziging gebracht. Trouwens in een 25jarig tijdvak is er gelegen heid genoeg geweest om de leemten te ont dekken, die bij de regeling van ons middelbaar onderwijs bestaanen men heeft zich de daarin verkregen ervaring ruimschoots ten nutte ge maakt. De tijden zijn echter voor eene reorganisatie in het belang van dat onderwijs niet gunstig. Eene regeering en een meerderheid in onze Tweede kamer, die onze hoogere burgerscholen geen goed hart toedragen eene sterke macht, die uit eigenbelang of uit gewoonte met hand en tand zal vasthouden aan bestaande toe standen, ziedaar ongunstige teekenen. Daarom zal- de tweede vraag, door den heer Voorwaarts gedaan „naar welke school mijn zoon thans te zenden?" nog voor jaren kunnen gelden. En een antwoord daarop is niet gemakkelijk. Het ligt voor de hand dat daarbij bespiege lingen geen reden meer hebbeu. Men staat hier voor den feitelijken toestand dat jongens, die voor Willemsoord of een ander vak lee- ren, zullen moeten voldoen aan een bepaald programma, waarbij van goed- of afkeuren geen sprake mag wezen. Het is in het belang van die jongens dat zij aan de voorgeschreven vereischfen voldoen, zoo uitstekend mogelijk. Is nu een jongen reeds gezakt, dan dient eerst de vraag be antwoord hoeveel tijd en hoevele malen heeft hij nog gelegenheid om terug te komen? Ver volgens kan een nader overleg met directeur en leeraren der Hoogere burgerschool, waar hij onderwijs genoot, de verder te volgen ge dragslijn bepalen. Wellicht kent men zijne zwakke zijde, die vaak in de wiskunde te zoeken is, en is door privaatlessen het ge- wenschte doel te bereiken. Zoo niet, dat men dan overga tot liet mid.lel dat stellig helpen kan een drilschool. Maai dat men daarbij goed uit de oogeu zie, opdat men niet valle in handen van Warmer en cousor- ten. Er zijn gelukkig ook nog goede scholen. En mocht men dan nog hooren van mis bruiken zooals Tiszoo die ons leert kennen, dat dan de ouders der jongelui niet te onge- loovig zich toonen tegenover hunne kinderen maar ernstig naar de waarheid onderzoeken en, zoo die hun is gebleken, de handeu in elkaar slaan om die misbruiken te openbaren. Er staan hierbij groote belangen op het spel, die van onze jongens, welke eenmaal mannen moeten worden. Veel belangrijker dan menig vraagstuk, dat enkele hoofden bezighoudt of pcuucu ir. bowogiag hrpngrf, is dat wat liszoo heeft aangeroerd. Straks zullen Warmer c. s. met verschillende getuigschriften, alleen op grond van verkregen resultaten afgegeven, de oogen verblinden en velen weer tegenover zooveel roem niet durven spreken van ondervonden bejegening. En toch is spreken plicht als waarschuwing voor anderen, die de belangen van hun jongens hebben te behartigen, en als middel om den dag te verhaasten, die thans helaasnog in ver verschiet ligt, waarin aan ons middelbaar onderwijs de eereplaats zal worden toegekend, die het zoo eerlijk toekomt. De Middelburgsclie gemeenteraad zal Woensdag a., des namiddags te 2 uren, zitting houden ter behandeling van ingekomen stukken, vaststelling der rekening van 1887 en begrooting 1889 dei- godshuizen voorstel der gascommissie tot aan schaffing eener brandkast; wijziging der begrooting van de gasfabriek 1888voorstel van burg. en weth. betreffende den welput in de Koestraat en betreffende een stukje bleekveld bij den Veerschen singelbezwaren van Ged. staten tegen de gewij zigde verordening op de brandweer, (zoo mogelijk) met rapport van de commissie voor de strafver ordeningen. Nog is aan de orde de rioleering der achter gracht de overeenkomst met Koudekerke betref fende onderling hulpbetoon bij brand(zoo mogelijk) voorstel betreffende den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en eindelijk eene missive der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs, betreffende de reorganisatie van het herhalingsonderwjjs. De raad der gemeente Goes zal a. s. Woensdag des avonds te half negen uur, eene openbare vergadering houden om de navolgende punten te behandelenaanvrage van het bestuur van het gasthuis tot wijziging van af- en overschrijving op de begrooting dier instelling voor 1887 en staten van oninbare posten en restanten over 1886 en 1887 van den hoofd, omslag en'van de belas ting op de hondenaanvragen om remissie van aanslag in den hoofd, omslag voor 1888; verzoek van B- Remijnse om vernieuwing der pacht van een perceeltje grond in de Achterhaven; afkoop van cijnzen door S. de Jagerverordening op de straten enz.; eerste suppletoir kohier van den hoofd, omslag en van de belasting op de honden voor 1888. Heden middag te 2 uren was weder een aantal schoolkinderen op de bovenvoorzaal van de socië teit de Vergenoeging alhier bijeen, thans die van A, hoofd de heer P. G. de Jager, om van wege de Vereeniging tot wering van schoolverzuim beloond te worden voor hun getrouw schoolbezoek. Het geheel aantal ingeschreven leerlingen op deze school was 315 waarvan gedurende 't ge heelejaar aan 't onderwijs deelnamen 210, die alzoo in aanmerking kunnen komen voor eene belooning; (de overige zijn in Aug. 1887 geplaatst of in den loop van 1887 van school gegaan en kunnen alzoo niet voor eene belooning in aanmerking komen.) Van bovengenoemde 210 leerlingen met hoog stens 5 willekeurige verzuimen, werden 196 be loond, en daaronder met geen enkel willekeurig verzuim 155. Een geldelijke belooning van een gulden ont vingen 29, eene belooning van 75 cent 88, en eene van 50 cent 15 leerlingen. Aan den rijtoer op 20 Juli a. nemen 64 leer lingen der 5e en 6e klasse deel. Als gewoonlijk werd de bijeenkomst geopend met een liedje dat 't is geen complimentje aan den onderwijzer en de leerlingen flink werd gezongen, evenals de overige liedjes, die door de leerlingen werden ten beste gegeven. Op de gewone wijze sprak de heer Sibmacher Zijnen de trouwe schoolbezoekers toe, wenschte hun geluk en uitte de hoop dat zij op den inge slagen weg, trouwe plichtsvervulling, steeds zullen blijven voortgaan. Moge daarom de jeugd beseffen wat zij zong Wat jonkheid zaait, Wordt later ruim en rijk gemaaid. In gelukkige afwijking met de gewoonte was thans eene lieve jonge dame de weldoende fee, die den kinderen hunne belooning overhandigde. De heer P. G. de Jager, die weldra school A verlaat, sprak een woord van dank aan de veree niging, die hem gedurende jaren in staat stelde nuttig werkzaam te zijn. Dit gaf den heer Sibmacher Zijnen aanleiding om hulde te brengen aan dezen verdienstelijken onderwijzer en den kinderen uit te noodigen te zijner eer een drie voudig hoezee uit te brengen. Con amove werd daaraan door de kinderschaar voldaan. De pleiziertocht met de Middelburgsche boot naar Antwerpen, op gisteren, is naar wij vernemen goed geslaagd. De passagiers hadden goed weder, veel genot en keerden tijdig huiswaarts. Door den Vlissingschen loodsschoener no. 2 schipper G. C. But, is Zaterdag in de Noordzee drijvende gevonden het wrak van een groot schip, de boei van Thortonrif in peiling NW. 1 Duitsche mijl afstand. Men kon niets ontdekken van naam of nationaliteit. Een der loodsen is aan boord van het wrak geweest. Niet minder dan 5 pleizierbooten: Telegraaf IV, Prinses Stephanie, John Bull, John B. Maas en Catharina brachten Zondag uit verschillende plaatsen van België, een 900 tal pleizierreizigers te Ylissingen aan, waaronder zich drie muziek gezelschappen bevonden St. Pancratius, Vondels- kring en Ilandelshring. Op verschillende stads pleinen werden muzieknummers ten beste gegeven, hetgeen veel levendigheid teweegbracht. Ook aan het strand ging het prettig toe vele Belgische reizigers verfrischten zich door het nemen van een bad. Overal heerschte eene aangename stemming, waartoe zeker ook veel toebracht de gunstige verandering in de weers gesteldheid. Tusschen 4 en 5 uur vertrokken de reizigers weder naar hunne resp. woonplaatsen. Vrijdag werd een groot deel van Walcheren bezocht door het zanggezelschap uit Borssele. Heeren en dames, ten getale van ongeveer 40 personen, maakten in vier gerijen hun jaarlijkschen pleiziertocht om het een en ander te genieten van natuur en kunst en gaven hier en daar blij ken van hun vorderingen in de zangkunst. De gemeenten Nieuw en Sint Joosland, Vlissin- gen, Koudekerke, Biggekerke, Westkapelle, Dom burg, Grijpskerke en Middelburg werden bezocht. Terwijl een weduwe te Goes, die winkel doet, en eene andere bij haar inwonende weduwe van huis waren, kwam gisteren eene buurvrouw in den winkel door middel van een sleutel van een gangdeur. Toen een der bewoonsters thuis kwam, vond zij de bedoelde buurvrouw voor de toonbank met een blijkbaar gevulden zak. Op navraag koos de vreemde het hazenpad, doch de politie, wier hulp inmiddels was inge roepen, ontdekte spoedig dat zij een pak tabak ontvreemd had. De zaak is in handen van de justitie. Te Yerseke is naar men ons schrijft een niet alledaagscli proces aanhangig. Onder de leden eener aldaar bestaande oester maatschappij, genaamd Zelden van pas, ontstond oneenigheid. Sommigen der leden meenden dat de directeur zijn plicht verzuimde en de zaak liet verwaar- loozen. Men riep eene vergadering van aandeel houders bijeen, zette den directeur af en benoemde een ander. Deze nam de betrekking aan en ging aan het werk. Bij onderling contract nu was door de Mij bepaald datzoo een hunner de onderneming benadeelde, hij eene boete verbeurde van 5000. De afgezette directeur nu meende dat hij geheel ten onrechte beschuldigd waszelfs dat hij op goede gronden het tegendeel kon bewijzen. Hjj heeft nu een aanklacht ingediend op grond le dat de vergadering ontijdig en onwettig is belegd, ten 2e dat eveneens op die vergadering onwet tige besluiten zijn genomen en ten 3e dat geen der leden het recht heeft te werken of oesters te korren buiten zijn weten op de perceelen van de Mij., waaarvan hij de wettige pachter is. Men is zeer benieuwd naar den uitslag van dit geding. Zondag ankerden te Hansweert een vjjftal Belgische jachten op de reede met pleiziergasten voor die plaats. Circa kwart voor zes des Zondags zag men een luchtballon, komende uit het N. O., in de verte nederdaleB naar gissing op de slikken in de Oosterschelde. a Eenige dagen geleden had de beurtschipper van Tholen op Middelburg het ongeluk dat zijn schip door den hevigen wind van zijn anker sloeg en zoo vast op het Bergsche schor door het slin geren geraakt is, dat men het tot heden er nog niet af heeft kunnen krijgen. Men zal nu be ginnen met het schip langs de geheele schor tot aan het diep te ontgraven. De heer M. Ribbens is Zaterdag van Ter- neuzen naar Transvaal vertrokken, met voornemen zich aldaar als onderwijzer te vestigen. Donderdag bemerkte men te Krimpen a/d Lek, een zeilvaartuigje dat op de rivier onbe heerd ronddreef. Eenige lieden spoedden zich derwaarts en vonden op den bodem van het scheepje een persoon in bewusteloozen toestand. Het bleek een schipper uit Schoonhoven te zijn, ,die, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, niet meer bij machte was, het schuitje te besturen. Zorgvuldig verpleegd, werd hij naar zijne woon plaats vervoerd; hij verkeert in bedenkelijken toestand. De echtgenoote van den vroegeren halte-chef Wolters te Ruinerwold, thans werkzaam te Zwolle heeft, van wege dc exploitatie-maatschappij van staatsspoorwegen eene belooning van f 25 ontvange i voor hare cordate houding en hulpvaardige en trouwe diensten, bewezen bij het spoorwegongeluk op 2 Januari 1888. Een zonderlinge boom. In de bosschen van Oenarang nabij Semarang namelijk komen boomen vror, die vogels vangen. Volgens de beschrijving zouden vogels verward raken tusschen de bloemen, die aan een trosvor mige bloeiwijze zijn gezeten en waardoor een kleverige stof wordt afgescheiden. Eenmaal met deze stof in aanraking, kunnen zij zich niet meer verwijderen en sterven en verteren totdat de beentjes ten slotte alleen overblijven. Dat wij hier met een vogelvangenden boom te doen heb ben is zeker, maar een groote vraag is het, voedt die boom zich met het vleesch der vogels Hoogstwaarschijnlijk is hier de Uitjaoe (tjauw) bedoeld. Pisonia excelsa BI. Bij onderzoek is gebleken, dat het z. g- suikerballetje, waardoor een meisje te Nijmegen is gestikt, bestond uit meel, gips en eene kleine hoeveelheid suiker met het bekende kleursel Daardoor mislukten de pogingen om het balletje door warm drinken en andere oplossingsmiddelen te doen smelten. De snoepgoedkoopman, die deze balletjes pas ten verkoop had ontvangen, heeft het overschot vernietigd. De berichten over den toestand van generaal Boulanger luiden gunstig. De patiënt heeft geen koorts en bevindt zich zeer goed, doch nog steeds blijftket gevaar bestaan, dat zich nog andere ziekte verschijnselen voordoen. Het bulletin, dat La France over een toestand geeft, luidt: Ernstig maar zonder onmiddelijk gevaar. De heer Floquet heeft reeds eenige malen naar den toestand van den generaal laten vragen en zijn getuigen Clémenceau en Perin zijn zelfs naar Neuilly gegaan, ten einde te hooren, hoe het Boulanger gaat. De Italiaansche kamer nam het regeerings- voorstel aan om het kiesrecht voor gemeentelijke en administratieve betrekkingen te verleenen aan dezelfde kiezers die het politieke kiesrecht hebben. Een voorstel om gelijk stemrecht aan vrouwen te verleenen, door een lid der rechterzijde en een lid der uiterste linkerzijde gedaan, werd verworpen. In Napels moeten ziektegevallen zijn voor gekomen, die men als cholera beschouwde. Het is echter niet vastgesteld, of het werkelijk Azi atische cholera was. Koning Milan is tot Bicske zijn zoon te gemoet gereisd. Na een kort oponthoud te Pest werd de reis voortgezet. Tusschen den Hongaarschen minister van onderwijs en den primaat, kardinaal Simor is een belangwekkend proces aangevangen. Deze is 91,000 florijnen schuldig aan jaarlijksehe bijdragen voor het onderwijs, die hij reeds sinds het jaar 1867 weigerde te betalen. In de staatkunde staan de minister en de primaat tegenover elkaar. Te Brussel heeft een koffiehuis grooten toeloop omdat er boven staat»hier brandt de kachel weer." De drie zonen van prins Araedeo uit zjjn eerste huwelijk zullen aan prinses Laetitia, ter gelegenheid van haar huwelijk met hun vader, een prachtig halssieraad van 7 snoeren witte paarlen aanbieden, met een gouden slot, in welks midden een groote parel staat, omringd van diamanten. Dit juweel heeft een waarde van 300,000 francs. Te Neustadt bij Coburg wilde eene burger vrouw, oud ijzer bijeenzoekende om te verkoopen, het ijzeren beslag van een ouden koffer afslaan, toen haar plotseling uit een geheim vak er van eene menigte, in eene half vergane linnenlap gewikkelde goudstukken in den schoot rolden, meest Hollandsche munten van het jaar 1750. Zij zagen er uit alsof zij pas van de munt waren gekomen. 16 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: verand. wind. Thermometerstand te Middelburg. 16 Juli 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 12 uur 71 gr. 's avonds 4 uur 71 gr. F Van 14 tot 16 Juli. Middelburg. OndertrouwdJ. Pouwer, jm. 20 j. met C. Philipse, jd. 23 j. Bevallen S. de Keijzer, geb. Perre, d. M. C. Jongepier, geb. De Visser, z. S. de Voogd, geb. Maas, z. Overleden: A. A. J. Scheers, d. 17 m. J. M. Leenpoel, z. 3 j. A. J. de Groote, vrouw van L. Massée, 67 j. Van 7 tot 14 Juli. Goes. Bevallen N. Slimmens, geb. Verplakke, d. J. de Pree, geb. Glerum, d. F. de Jonge Mulock Houwer, geb. Dominicus v. d. Bussche, d. OverledenF. Klijnhoud, wede van J. van Buisse, 83 j. Zierikzee. GehuwdJ. J. Vermeulen, jm. 24 j. met M. J. Flikweert, jd. 24 j. Bevallen W. C. van Wanrooij, geb. De Smidt, z. J. Heuseveldt, geb. Vliegenthart, d. M. Tromper, geb. Phernambucq, d. J. Stoutjesdijk, geb. Ver schoor, d. OverledenC. A. J. T. van Loon, ongeh. d. 21 j. L. Bakker, z. 15 m. C. J. In den Bosch, d. 7 m. 's Grravenliag-e. In de heden gehouden vereenigde zitting der staten-generaal boden de ministers van binnenlandsche zaken en justitie het ontwerp op de voogdij aan, waarbij de konin gin tot voogdes wordt aangewezen, bijgestaan door een raad van voogdij, waarvan 4 leden worden benoemd door den koning en 5 hooge staatsambtenaren door de wet worden aangenomen. Teneinde te voorzien in de toeziende voogdij en tevens rekening te houden met de bevoegd heid van den vader om aan de langstlevende moeder een bijzonderen raadsman toe te voegen wordt voorgesteld een raad van voogdij. De heilige rechten van den vader zullen daarbij het best worden geëerbiedigd door aan zijne wijze keuze de benoeming van vier leden over te laten, terwijl vijf hooge staatsdienaren, die mogen ge acht worden aan hun ambt voldoenden waarborg te ontleenen voor nauwgezette vervulling, mede zitting zullen hebben in dien raad. Overigens zijn met enkele noodzakelijke uitzon deringen, de bepalingen van het burg. wetb. betrekkelijk de voogdij hierop toepasselijk verklaard. »Moge het ontwerp, zoo luidde het daarin, nimmer of slechts in verwijderde toekomst be hoeven in werking te treden." Het ontwerp is naar de afdeeling verzonden. Er is een commissie benoemd tot wijziging van het regrement van orde voor de vereenigde zitting. Tusschen de reis van den Duitschen keizer en de gebeurtenissen te Parijs is aller belangstelling verdeeld. Keizer Wilhelm heeft volgens pro gramma Vrijdagavond Potsdam verlaten om zich naar den czaar te begeven. Den volgenden morgen om 9 uur te Kiel aangekomen reed de jonge monarch direct naar de haven en scheepte zich op het keizerlijk jacht in. Tegen tien uur begon het defileeren der vlootom half twaalf zette de Hohenzollern zich in beweging en verliet de haven van Kiel. Op zijn terugreis van St. Petersburg zal keize Wilhelm een bezoek brengen aan het Deensche en Zweedsche hof. Te Stockholm en te Kopen hagen is men ijverig in de weer alles voor 's keizers komst voor te bereiden. Het programma van ontvangst en der feestelijkheden aan het Russi sche hof is nog niet bekendalleen weet men dat de ontvangst in alle opzichten luisterrijk zal zijn, daar de onkosten voorloopig op een millioen roebel zijn geraamd. Over de beteekenis en de gevolgen van keizer Wilhelms bezoek aan den czaar tast men nog in het duister. Bij haar bericht over het vertrek van keizer Wilhelm uit Berlijn naar Kiel verzekert de Köln. Ztg. nog eens nadrukkelijk, dat de reis des keizers naar St. Petersburg geen politieke schik kingen ten doel heeft, welke de Duitsche keizer met zijn Russischen bloedverwant en nabuur wil aangaan, maar dat niettemin deze reis een groote daad in den dienst van het vaderland is, daar zij beoogt een persoonlijken band tusschen beide keizers aan te knoopen, waardoor bij eventueele moeilijkheden den regeling vergemakkelijkt zal worden [en een goede oplossing is gewaarborgd Dit is de hooge beteekenis, welke de reis des keizers voor de verzekering van den Europeeschen vrede heeft. Naar de Post verklaart is de beteekenis der reis van keizer Wilhelm naar Rusland wellicht grooter dan de meeste toeschouwers gelooven. Zij zal het ook dan nog zjjn, wanneer de politieke onderhandelingen door de feestelijkheden geheel op den achtergond worden gedrongen. Dan toch zou men aan beide kanten weten, dat er geen middel bestaat om de wegen, waarop men zich reeds voortgetrokken ziet, met andere te verwis selen. De Post blijft echter alles hopen van wel dadige indrukken en ingevingen, die ongetwijfeld vruchten zullen dragen tot heil van ons werelddeel Terwijl keizer Wilhelm Zaterdag zijn hart ver$ blijdde bij den aanblik van de zich ontwikkelende Duitsche oorlogsvloot, vond ook te Parijs een schitterend militair schouwspel plaats. Een on afzienbare menigte had zich op het Longchamps verzameld om de groote revue der troepen bij te wonen. Omstreeks drie uur waren de troepen opgesteld. Tegelijkerdijd verscheen president Carnot, vergezeld van de ministers van oorlog en marine. Een paar minuten later verschenen ook de .ministers Floquet en Goblet; de eerste werd stormachtig begroet. Op de tribune van

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2