BUITENLAND. Laatste Berichten Briefwisseling. Mtopinp en TerpacMinpi in Zeeianl. Ingezonden stukken. 7ertfotoji_ aantetmnen Mep. Handelsberichten. Verkoop'mgen en aanbestedingen. Weerkundige Waarnemingen. ff U Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. waarvoor hun dank werd betuigd. Zoowel te Noordgouwe als te Zierikzee was de ontvangst allerhartelijkst. Na veel genoten en slechts matigen hinder van het minder gunstige weêr gehad te hebben, werd te 6 uren de tocht huiswaarts aanvaard. Woensdag avond vergaderde de gemeente raad te Yerseke uitsluitend ter behandeling van het voorstel van een der leden om de kermis af te schaffen. Bij de discussie werden geen nieuwe motieven, noch van de voor- noch van de tegen standers, aangevoerd. De voorzitter verklaarde zich persoonlijk voor het behoud. Bij stemming werd het voorstel met 4 tegen 3 st. aangenomen zoodat de »markt" ook hier tot het verledene behoort. Er was veel publiek om de beslissing te vernemen. - Door het bestuur der landbouwvereeniging te Rilland zijn sedert Mei jl. 6000 musschen en musscheneieren tegen i cent het stuk opge kocht. (N. v. d. D.) De inschrijving op de Witte Kruisloten moet een goed resultaat gehad hebben. Binnen kort zal de toewijzing geschieden. Ter Amster- damsche beurze werden de loten verhandeld a 12.75. Te Ameide is een aanvallig twee-jarig meisje in eenen pot met kokend zeepwater gevallen en spoedig daarna aan de gevolgen bezweken. Te Warsage, nabij Eisden (Limburg) kregen de vorige week twee schooljongens ruzie, die zoohoog liep dat de een den ander met een pennemes een doodelijke wonde in den onderbuik toebracht. De ongelukkige overleed reeds Zondag, onder de hevigste pijnen, tengevolge van buikvlies-ontste king. De dader is 11, zijn slachtoffer 10 jaren oud. Te Middelbert heeft het dezer dagen zoodanig gevroren, dat er ijs in de slooten lag, en dat het gras wit was van de vorst. Bij dag heerscht er midden in den zomer geen zomerweer, maar echt herfstweer, zoodat het schijnt dat de Middel - berters dit jaar geen zomer zullen hebben. Tot heden hebben zij nog slechts 8 warme dagen in het jaar 1888 gehad Veel meer hebben wij trouwens ook niet gehad Het British Medical Journal is gemachtigd mede te deelen, dat ingevolge de wenschen van zekere personen, die Mackenzie wil eerbiedigen, de Engelsche geneesheer voorloopig het rapport zijner Duitsche collega's niet zal beantwoorden, alleen laat hij mededeelen, dat het verslag vele onjuistheden en onwaarheden bevat, welke hij te gelegener tijd zal weerleggen. Het verdient nog de aandacht dat het rapport niet geteekend is door de Duitsche doctoren Krause, Leyden, Senator, Wegner en Schrader, noch door Virchow. Volgens bericht aan de Post wordt Mackenzie voor het oogenblik belet te antwoorden met het oog op de positie der keizerin-moeder. Naar men verzekert zullen de professoren Von Bergmann en Gerhardt door den Duitschen keizer gedecoreerd worden. Beiden voeren in het rap port de heftigste polemiek tegen Mackenzie. Felix Pyat zal bij de Fransche kamer een voorstel indienen, strekkende tot verkoop van alle bezittingen der families Orleans en Bonaparte. De opbrengst zal bestemd worden voor een asyl van behoeftige ouden van dagen. Bismarck heeft zijn vertrek uit Berlijn op nieuw uitgesteld. Lórd Salisbury heeft na een ijverig debat bij de tweede lezing van de reformbill van het hoogerhuis in het huis der lords dit wetsontwerp ingetrokken, wijl de tijd tot verdere behandeling in deze ziting ontbreekt. De oogziekte der groot-hertogin van Baden schijnt in den laatsten tijd zeer verergerd te zjjn, zoodat haar toestand reden tot ernstige bezorgd heid geeft. Omtrent de aanleiding tot de bloedige too- neelen in het Belgische stadje Boom wordt nog het volgende medegideeld: Den 16en October van het vorige jaar had de liberale partij bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Boom over de clericale partij gezegevierd. Hoewel de verkiezingen volkomen volgens den regel hadden plaats gehad, eischten toch de clericalen, dat zij onwettig verklaard zouden worden, terwijl zij dreigden, zoo dit niet geschiedde, zich bij de ver kiezingen voor de wetgevende macht tegen 12 Juni van stemmen te onthouden. Juist één dag vóór deze verkiezingen verscheen in den Moniteur het koninklijk besluit, waarbij de gemeenteraads verkiezingen te Boom voor onwettig verklaard werden. Ondanks deze manouvre ter wille van de cleri calen behaalden de liberalen de overwinning bij de verkiezingenhunne 7 candidaten werden ge kozen. Dit succes vervulde de liberalen met groote vreugde, de vlaggen werden uitgestoken en een optocht georganiseerd, waaraan tal van vereeni- gingen uit de omliggende plaatsen kwamen deelnemen. Wat verder volgde deelden wij in hoofdzaak reeds mede. Tot gisteren heerschte er groote opgewondenheid onder de bevolking! der plaats. Onder een grooten toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen, ook van buiten af, had gisteren de teraardebe stelling van het eene slachtoffer plaats. Verschei dene toespraken werden gehouden, waarvan enkele een heftige aanklacht tegen de regeering bevatten. De orde werd echter niet verstoord. Langzamerhand herneemt alles zijn gewoon uiterlijk. Men vreest niet langer voor nieuwe wanordelijkheden. Tot hiertoe hebben 1700 van de 2900 maires en 290senatoren en afgevaardigden de uitnoo- diging der regeering, tot bijwoning van het ban ket na de revue op 14 Juli a. te Parijs, aan genomen. Het jongste bezoek van koning Leopold van België aan Londen brengt men in verband met pogingen tot het sluiten van een leening met zijn aanzienlijke bezittingen in België als onder pand, want, ofschoon de koning zeer rijk is, schijnen toch zijn speculaties met den Congo hem duur gekost te hebben. Truth verneemt, dat Duitschland binnen kort met Engeland onderhandelingen zal aan- knoopen over den afstand van Helgoland. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft met bijna eenparige stemmen eene dooi den minister president Crispi aangenomene motie goedgekeurd, inhoudende dat de kamer, acte ne mende van de verklaringen der regeering be treffende de hervormingen in het gemeentelijke en provinciaal bestuur, overgaat tot de beraad slaging over de afzonderlijke artikelen dei voor dracht. Bij het station Hansdorf zijn door een sneltrein uit Berlijn drie postbeambten overreden, twee werden gedood, de derde is zwaar gewond. Over de jongste overstroomingen der Gele rivier in China verneemt men de volgende bijzon derheden. De stad Chung Mau werd letterlijk van den aardbodem weggevaagd. Nadat het water weggevloeid was, was de plaats met een 50 voet dikke slijklaag overdekt. Ook de stad Cho Chia Kou leed verschrikkelijk 65.000 personen moesten door de regeering onderhouden worden. In 't geheel kwamen 1.600.000 personen om het leven en 5 millioen zijn aan de publieke welda digheid overgelaten. In het circus Herzog is te Mainz de kunst rijdster Renz bij het springen van haar paard gevallen. Haar toestand is bedenkelijk. Te Chamounix, Interlaken, Ragatz en op andere Zwitsersche veel bezochte plaatsen worden tegenwoordig in de hotels waaiers als menu ge bruikt. Naast elk couvert ligt zulk een waaier. Deze nieuwe vorm van reclame heeft veel succes, daar de vreemdelingen op hun wandelingen hun menu-waaiers medenemen en met elkander dan de spijskaarten vergelijken. De waard, die het beste menu geeft, kan verzekerd zijn den volgenden dag vele nieuwe gasten aan de table dhbte te zullen zien. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke, gemeente Hoek, werd Woensdag aldaar, bij enkele inschrijving, in twee perceelen aanbesteed lo het maken van werken tot zee wering enz. met het jaarlijksch onderhoud, en 2o het onder profil brengen en begrinnen van 660 M. lengte binnenberm van den zeedijk, met het onderhoud daarvan tot 30 April 1889. Aannemers werdenvoor het eerste perceel de heer L. Koole te Terneuzen, voor f 1119, en voor het tweede perceel de heer Jac. de Meester te Hoekvoor 623. 12 Juli, des morgens te 8 uren, Verwacht: N.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 12 Juli 's morgens 8 uren 54. gr. 's middags 12 uur .7 gr. *8 avonds 4 uur 57 gr. F Datum. Plaats. Voorwerpen. lnforraatiën. 13 Juli Yerseke, Vruchten, De Vos. 13 r/ Middelburg, Scheepsafbraak, Tak. 13 Westkapclle, Weiland, Loeff. 13 Vlissingen, Tjalkscbip, De VVoIff. 17 v M iddelburg, V rueht. t. velde, Verbeij. 17 18 Middelburg, Goud enz., Notarishuis. 18 Oostburg, Hofstede, Hammacher. 18 Middelburg, Hofstede, Verhulst. 18 ff Terneuzen, Huis enz., Dronkers. 18 Boschkapelle, Erwten, Fercken. 19 H Domburg, (verp.) BouwL, Tak. 20 H Middelburg, Hofstede, Tak Slegt. 20 H Nieuwland, Meubels, De Vos. 21 U Zoutelaude, Hofstede, Verheij. 23 H Domburg, (verp,) Laud, Gemeentebest. 23 Zoutelande, Beestiaal enz., Verheij. 24 H Serooskerke, Hofstede, Tak. 24 H Middelburg, Aandeelen enz.. Verbuist. 24 Vlissingen, Huis, De Wolff. 25 Yerseke, Beestiaal enz., De Vos. 25 St. Laurens, Inspan, Tak. 26 v Middelburg, Huis, Tak. 27 Middelburg, Inspan, Tak. 27 Vlissingen, Pakhuis, De Wolff. 28 Vrouwepolder, Hofstede, Tak. 28 Koudekerke, Hofstede, Loeff. 31 Serooskerke, Inspan, Tak. 1 Aug. Grijpskerke, Inspan, Tak. 3 U Koudekerke, Inspan, Tak. 's ürravenliag-e. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de minister van koloniën nadere mededeelingen gedaan aangaande de onlusten in Bantam. Het feit, dat de patrouille zoo nabij Serang en Tjilegon met de muiters slaags is geweest, bewijst den spoed, waarmede de resident van Bantam gehandeld heeft, terwijl het feit dat ook Inland- sche hoofden zijn gevallen, bewijst dat de opstand niet enkel tegen het Europeesch gezag is gericht. De regeering onderstelt thans wel dat elk verzet is gebroken. De aanleiding tot de onlusten is der regeering nog volkomen onbekend. Misschien kan tot geruststelling strekken, dat het hoofd van het inlandsch bestuur te Anjer hetzelfde inlandsch hoofd is, dat op verzoek van den assistent-resident van Buitenzorg dezen werd toe gevoegd om een onderzoek in de zaak Sol-De Sturler te leiden. Na aanneming van verschillende ontwerpen kwam het ontwerp tot verlenging van den militie diensttijd in behandeling. De heer Seijffardt drong aan op maatregelen tot verzekering van de vermeerdering der strijd krachten en critiseerde, met den heer Kerdijk, de instelling der staatscommissie voor het defensie- vraagstuk, daar deze tot vertraging zal leiden. De aandrang van den heer Kerdijk op persoon lijken dienstplicht werd krachtig bestreden dooi den heer Van Baar. De heer Van der Feltz achtte de buitengewone omstandigheden voor eene dienstverlenging niet aanwezig en wilde de ver lenging slechts tot 1 Nov. verleenen. De heer Reuther ontkende dat afschaffing van plaatsvervanging noodzakelijk is en eischte recht vaardigheid. Ijonilen. De Daily News verneemt dat de czaar gaarne den vorst van Montenegro tot vorst van Boelgarije benoemd zag. De Standaard meldt uit Weenen, dat Rusland zijn actief leger aanmerkelijk uitbreidt. Hadritl. Het verzet tegen het ontwerp der alcoholwet duurt voort. De handelaars te Sara- gossa dreigen met staking van het bedrijf in geval van aanneming. Weenen. Volgens de Neue Fr. Pr. zal Bis marck met Kalnoky een samenkomst hebben! het is echter nog onbekend waar. O'Donnell heeft met zijn rechtsgeding tegen den Times geen dienst bewezen aan Paruell. Bij velen is zelfs de gedachte gerezen, of het proces geen ondergeschoven werk was tusschen het city- blad en O'Donnell. In ieder geval voor Parnell, en met hem voor de geheele Iersche nationale partij, ook voor de Engelsche radicale partij, welke hem steunt, heeft deze zaak een onaange naam resultaat opgeleverd, en een voortzetting hiervan staat voor de deur, te beginnen in het parlement om misschien toch te eindigen voor de rechtbank. Zooals men zich herinnert heeft de Times het vorige jaar Parnell beschuldigd van deelgenoot- sehap aan verschillende aanslagen der fenians. Het blad heeft voor den Ierschen leider zeer comprometteerende brieven gepubliceerd, welke hij aan verschillende fenians en o. a. aan een dei- moordenaars van lord Cavendish en Thomas Burke, in Mei 1882 in het Phoenixpark te Du blin vermoord, zou gericht hebben. Bij het proces van O'Donnell tegen den Times heeft de procureur-generaal eveneens brieven voorgelezen, aan Parnell toegeschreven, waarvan echter Par nell in het parlement de echtheid heeft ont kend. Een eisch tot gerechtelijke vervolging van den Times schijnt Parnell niet te willen instellenwat tot verschillende uitlegging van zijn gedrag aanleiding geeft. Wantrouwt Parnell de onpartijdigheid der Brit- sche justitie Of vreest hij een grondig onder zoek in deze zaak Hoe het zij hij heeft een anderen weg ingeslagen en in het lagerhuis aangedrongen op het benoemen van een speciale commissie van Engelsche en Schotsche leden, die onderzoek zal doen naar de echtheid der brieven, door den Times medegedeeld. Yan de zijde der regeering vond dit verzoek weinig steun. Zij verklaarde zich Maandag bij monde van den heer Smith tegen het onderzoek, wijl hiervoor volgens haar verzekering onpartij dige rechtbanken bestaan. Parnell zal nu een bepaald voorstel indienen, en naar men verzekert worden in invloedrijke kringen pogingen aange- gewend om het gouvernement te bewegen een gunstige beschikking op het voorstel van Parnell te doen nemen. Niet alleen het proces van O'Donnell tegen den Times heeft weder de algemeene aandacht op den leider der Iersche nationale partij gericht. Bijna nog van grooter beteekenis is een schrijven van hem aan een zekeren heer Rhodes, waarin hij zich bij de toekomstige Home Rule voor Ierland verklaart ten gunste van het behoud der Iersche leden in het parlement van Westminster. Men weet, dat juist dit punt het groote en gevaarlijke wapen der unionisten is tegen de Ieren en de radicalen. Waar Parnell zelf dezen knoop heeft doorgehakt, zal het Gladstone niet moeilijk vallen eveneens te volgen. Voor de Home Rule beweging kan deze verklaring van Parnell ten gunste van het eenheidsbeginsel niet anders dan goede resul taten opleveren. Niet langer toch zal menige Brit, die in principe Iersche Home Rule goedkeurt maar terugdeinst voor het schrikbeeld der los scheuring van Ierland van het Vereenigd Konink rijk, zich in de armen der tories of scheurmakende liberalen laten jagen. Nu eenmaal Parnell in Engeland weer de held van den dag is, doen natuurlijk allerlei alarmee- rende geruchten de ronde Zoo seint de Londen- sche berichtgever van de Inde'pendance, dat er te Londen een gerucht liep, dat Parnell vermoord was. Dit bericht is nog van geene zijde bevestigd. In het kamp der radicalen vleit men zich steèds met de hoop, dat de dagen van het tory-kabinet geteld zijn. Ja, een zeker teeken van hot nade rend einde der regeering zien de optimisten onder de radicalen in haar houding in het parlement. Op haar voorstel heeft het lagerhuis besloten den overigen tijd dezer zitting aan regeerings- ontwerpen de voorkeur bij de behandeling te geven, echter heeft c!e regeering verschillende voorstellen ingetrokken en toont zich voorts zeer geneigd tot verdere concessies bij de Local Go vernment Bill. Voorts is op wensch van het gouvernement besloten, dat het parlement in Augustus uiteen zal gaan om in October terug te keeren. Een najaarszitting is een ge beurtenis, die altijd een bijzondere beteekenis heeft. Het officieel programma van keizer Wilhelm's reis naar St. Petersbui-g is gedeeltelijk bekend. Daaruit blijkt, dat keizer Wilhelm morgen avond, Vrijdag, Berlijn met een talrijk gevolg verlaat. Den anderen dag, 's voormiddags, zal hij te Kiel aankomen, waar hem de burgerlijke en militaire autoriteiten benevens het corps officieren begroeten. Hij begeeft zich per rijtuig naar de aanlegplaats der booten, scheept zich op het keizerlijk jacht de Hohenzollern in, en vaart voorbij alle in de haven liggende schepen. De gezamenlijke vaar tuigen der eerste en tweede divisie der vloot zullen voorbij het jacht des keizers defileeren, dan zal de onder stoom liggende torpedovloot zich bij de Hohenzollern voegen en deze tot in zee begeleiden. Vervolgens plaatst zich het keizer lijke jacht aan het hoofd van het eskader en zal er gedurende vier dagen gemanoeuvreerd worden. Naar St. Petersburg vergezellen echter slechts eenige sehepen de Hohenzollern, die aldaar den 18 Juli landen zal. Niet meer dan een klein ge deelte van het gevolg, waaronder graaf Herbert von Bismarck, doet de reis ter zee medehet personeel keert van Kiel naar Berlijn terug om zich den 16den per spoor naar St. Petersburg te begeven. Ten minste vier dagen zal keizer Wilhelm zich in Peterhof ophouden. Ook de terug reis wordt weder met de Hohenzollern aanvaard. Na behouden terugkomst in het vaderland zal de jonge monarch vooreerst zijn militaire neigingen volgen en troepenmanoeuvres bijwonen. In den herfst begeeft hij zich naar den Elsasz en op het laatst van September of in het begin van October naar Weenen om den keizer van Oostenrijk te bezoeken. Een officieus bericht aan de Köln. Ztg. meldt dat het bezoek aan den tweeden bondge noot, den koning van Italië, met het oog op het betere jaargetijde waarschijnlijk tot het voor jaar wordt uitgesteld. Hetzelfde blad laat zich uit St. Petersburg melden, dat er van huwelijksplannen van den czarewitsch nog geen sprake is. De jonge Rus sische troonopvolger moet nog een jaar aan zijn wetenschappelijke opleiding wijden en zal daarna groote reizen, o. a. een reis om de wereld maken. Mijnheer de Redacteur In een nieuw zakwoordenboekje van J.F. Thieme wordt von X. de volgende definitie gegeven »De groote onbekende die in de cijferkunst des levens vaak verkeerd en te haastig gezocht wordt". Verkeerdelijk ingelicht door anderen, heb ik in mijn artikeltje over mopperaars, ten onrechte de redactie van De Zeeuw, de verantwoordelijk heid over de bij haar ingekomen klachte ten aanzien van den optocht van Euphonia door de straten van Goes op zich laten nemen. Ten onrechte, want ook dit ingezonden artikel blijft «buiten verantwoordelijkheid der redactie". X. verklaart zich de schrijvei te zijn. Schrijver dezea kan zich dus ook al onder de mopperaars rekenen; hij moet mopperen op zichzelf, omdat hij werkelijk de groote onbekende »verkeerd" en »te haastig" heeft gezocht. De redactie van De Zeeuw neme daarmede mijne excuses aan. Uw correspondent. Een «vriend van orde en vrede" beklaagt zich bij ons over de verregaande baldadigheid der jongelings-vereeniging te Nieuw- en St. Joosland. Dat die zich noemende »brave jongens van den emmer en de flesch" om de twee maanden bijeen komen, en hunne contributie verdrinken is na tuurlijk hun zaak, maar dat zij rustige voorbij gangers molesteeren, zooals jl. Zaterdag nog is gebeurd, en de nachtelijke rust van kalme burgers verstoren, dit gaat de perken te buiten en daar tegen dient het publiek te worden beveiligd. Wij twijfelen niet of de bevoegde macht zaL nu daarop haar aandacht is gevestigd, maatre gelen nemen om dergelijke schandalen verder te voorkomen. Vlissingen 12 Juli. Hedennacht alhier door twee sleepbooten binnengesleept de Engelsche bark Aneroid gez. N. Lee, komende van Philadelphia en bestemd naar Duinkerken. Genoemd schip, voor de haven van Duinkerken ten anker liggende, is gisteren door stormen van zijne beide ankers geslagen en door twee Duinkerksche sleepbooten alhier als noodhaven binnen gesleept, tevens met defect aan het ankerspil. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse Sommelsdijk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, den llden dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. Middelburg, 12 Juli. Tarwe was bjjna het eenige dat uit Walcheren nog al ruim werd aan geboden en tot 0.10 hooger langzaam werd ge kocht van 6.70 a ƒ6.80 extra puike daarboven zomergerst bij partij tot 5.10 geveildbruine- boonen weinig getoond en 10.50 verkocht. Ove rige artikelen nominaal eender. Boter 1.— a 1.10 per kilo. Eieren ƒ3.50 per 100 stuks.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 3