N\ ïöa 131* Jaargang. 1888. W oensdag 11 Juli. BEKENDMAKINGEN. N at i o nale 1V1 ilitie. Middelburg 10 Juli. Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw, Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1,50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van verlofgangers der lichting 1886. MIDDELBURGSCHË COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van den Peitl, te Zierikzee: A. C. de Mooxj en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Vorder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook bet algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb R amp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8 Mei 1888, A no. 618/1, 3de afdeeling (Provinciaal blad no. 41); roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1886, be- boorende tot de 13e compagnie van bet 4e regi ment vesting-artillerie, om op den tijd en de plaats als in de aan ben uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, doorben bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, ten einde recht streeks naar bun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Vrijdag den 20 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van bun verlofpas, teneinde de. noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op bet bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den be paalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandigheid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis be- hooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich bij bun korps, Middelburg, den 10 Juli 1888. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Volgens bet verslag van den toestand der pro vincie Zeeland over 1887 werd de provinciale bibliotheek dat jaar verrijkt met 467 deelen tegen 476 in 1886, nl. 272 door aankoop en 195 door geschenk. Behalve van vele wetenschappelijke inrichtingen en openbare lichamen werden van de onderstaande heeren geschenken ontvangen TI. A. Auer, te Mid delburg, mr E. W. Brevet, idem, J. A. Dorrenboom, te Sluis, mr J. P. N. Ermerins, te Zierikzee, mr E. Fokker, te Middelburg, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te Oostkapelle, M. Nijhoff te 's Gra- venbage, W. v. d. Os, te Utrecht en H. L. Gerth van Wijk, te Middelburg. Het aantal bezoekers bedroeg 120 tegen 107 in bet vorige jaar, nl. 95 uit Middelburg, 11 uit 't overige Zeeland, 7 uit de andere provinciën en 7 uit het buitenland. Door hen werden 403 .be zoeken gebracht; in 1886 beliep dit aantal 409. Ofschoon ook weer in het afgeloopen jaar vele bezoekers de boeken in de leeszaal der bibliotheek raadpleegden, bedroeg het aantal uitleeningen van boeken toch nog 420, dus 66 meer dan in 1886, toen dit 354 beliep. Het getal lagere scholen in de provincie bleef in dit jaar, evenals in 1886, 199, en wel163 openbare, van welke 108 alleen voor de vakken afc en 55 ook voor éen of meer der vakken lt, vermeld in art. 2 der wet36 niet-gesubsi- diëerde bijzondere, waaronder 22, in welke ook in éen of meer der vakken l—t onderricht word gegeven. Gesubsidieerde bijzondere scholen bestonden niet. Voor godsdienstonderwijs werd in 17 gemeen ten, evenals in 1886, van de lokalen der open bare school gebruik gemaakt. In alle arrondissementen, behalve Oostburg, is het getal leerlingen aan de openbare scholen toegenomenin het geheel steeg de bevolking dier scholen van 27,037 tot 27,397, zoodat eene vermeerdering van 360 kan worden geconstateerd. Het getal leerlingen aan de bijzondere scholen is toegenomen met 123. In het geheel vermeer derde dus de schoolgaande bevolking met 483, d. i. 1.548 van de schoolbevolking op 1 Jan. 1887 de bevolking der provincie vermeerderde in 1887 met 1.025 In verhouding tot de ge- heele bevolking der provincie bedroeg de school bevolking op 1 Jan. 1888 15.84 tegen 15.66, 15.70, 15.77 en 15.79 op 1 Jan. van elk der jaren 1884, 1885, 1886 en 1887. Er is dus een langzame vooruitgang waar te nemen. Ook nu weder moet er op gewezen worden, dat tengevolge van het schoolverzuim, hoofdzakelijk jn verhand met den veldarbeid, in de zomer maanden het getal leerlingen belangrijk minder bedraagt. Te St Philipsland werden verbodsbe palingen, als bedoeld in art. 82, le lid, der wet op het L. O., vastgesteld er zijn thans 5 gemeenten (Cats, Colijnsplaat, Kloetinge, Nisse en St Philips land), waar dit heeft plaats gehad. In 21 gemeenten werden belooningen en eereblijken uitgereikt, of werden de kinderen onthaald door hen te doen deelnemen aan een schoolfeest of een uitstapje. Gunstige resultaten verwacht men van een te Ylissingen genomen maatregel. Daar zijn door de commissie van toezicht op het L. O., in overleg met de besturen der bijzondere scholen, de werkgevers uitgenoodigd, geene jongens in dienst te nemen dan die, blijkens een over te leggen diploma, den geheelen cursus eener open bare of bijzondere school hebben doorloopen, terwijl tevens den ouders der schoolgaande kin deren is aanbevolen, deze de school niet te doen verlaten, dan nadat zij minstens een jaar in de hoogste klasse zijn geplaatst geweest. Door een der grootste werkgevers te Ylissingen is reeds aan de uitnoodiging der commissie voldaan. Het geheele getal onderwijzers aan de openbare lagere scholen bedroeg op 1 Januari van elk dei- jaren 1885, 1886, 1887 en 1888 resp. 499, 530, 554 en 577 daaronder waren resp. 8, 9, 8 en 9 onderwijzers begrepen, verbonden aan de leer school hij de rijkskweekschool te Middelburg. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap voor de uitwatering van de Vereenigde polders der Sluis tegen den Magdalena polder onder Biervliet P. L. Dosschetot lid van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de Sluis aan den Oosterlandpolder G. J. van den Boschtot ge zworen van het waterschap Baarland J. Nieuwen- huyse; tot dijkgraaf van den Bijleveldpolder C. Polderdijktot dijkgraaf van den Suzannapolder (Nieuw en St. Joosland), C. Polderdijk. Bij kon. besluit is benoemd tot vice-president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr E. Bergsma. thans rechter in gemeld college. Yerder is Th. G. G. Yalette, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Hoorn, met ingang van 1 September 1888, benoemd tot lee raar aan de R. H. B. S. te Gouda, met mach tiging tot gelijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het progymnasium te Gouda. Bevorderd tot officier van gezondh. le kl. de off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht C. J. P. Verhoeff, Aan den officier van gezondheid der 2de klasse R. M. van Steenbergen, van bet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. Een zeer lijvig boekdeel is ons uit Samarang gezonden door den beer mr P. Broosbooft, hoofd redacteur van de aldaar verschijnende Locomotief. Het is een eerste gedeelte van eene memorie van den toestand in Indië. Deze memorie strekt ter begeleiding van den open brief, die den 7 Maart 1888, op initiatief van mr Brooshooft, door 1255 ingezetenen van Nederlandsch-Indië gezonden werd aan 12 Nederlandsche heeren (de hh. mr W. E. baron van Dedem, E. B. Kielstra, mr J. de Louter, P. N. Muller. G. Bosscher, Ch. Boisse- vain, C. E. van Resteren, mr L. W. C. Keuche- nius, mr J. van Gennep, mr A. Kerdijk, mr R. Macalester Loup en mr G. van Hamel). De on derteekenaars van dit schrijven vragen daarin van deze heeren het oprichten en organiseeren van eene Indische hervormingspartij in Nederland. De algemeene richting, waarin die partij zich zou bewegen, is in den brief aangegeven bij het vaststellen van een meer uitgewerkt program voor de beoogde partijvorming kunnen echter eenige inlichtingen over den tegenwoordigen stand van zaken in de koloniën gewenscht zijn. Die inlichtingen te verstrekken, is het doel van deze memorie welke is samengesteld door mr Broos- hooft. Omtrent den inhoud deelt de schr. mede»De toestand in Indië" wordt volgens het titelblad behandeld. Wellicht doet dit opschrift meer ver wachten dan de inhoud geeft. De toestand, d. w. z. alles wat de Indische samenleving aangaat, wordt niet volledig besproken. Men leze »de toestand, geschapen door ons regeerstelsel." De twee hoofd momenten daarvan zijnonze lasten en de vervul ling onzer behoeften. Deze twee hoofdpunten, en wat daarmede verhand houdt, zullen ons eigenlijk onderwerp uitmaken. Als derde deel zullen daaraan worden toegevoegd eenige denkbeelden over den besten weg tot bet verkrijgen van ver betering." De memorie zou aanvankelijk als éen geheel verschijnen. Met het oog op den omvang, dien bet werk onder bet schrijven verkreeg, is bet eerste gedeelte alvast afzonderlijk verschenen. Het tweede en derde gedeelte zullen over eenige maanden volgen. De inhoud van het eerste ge deelte is aldus samen te vattenhoofdstuk I. Vermogenstoestand van den inlander. II. De algemeene druk der belastingen. -III. Eerste belasting op den inlandschen landbouw. De landrente, met een aanhangsel over de munt- quaestie. IV. Tweede belasting op den inland schen landbouwde koffiecultuur op hoog gezag. V. Derde belasting op den inlandschen land bouw. De heeren- en dessadiensten. VI. De lasten op en belemmeringen van den Europeeschen landbouw, met een aanhangsel over de Indische spoorwegpolitiek. VII. De opiumpacht. VIII. Eenige kleinere belastingen. De pandhuispacht. Het zout-monopolie. De bedrijfsbelasting. Het hoofdgeld wegens afgeschafte heerendiensten. Wellicht is er aanleiding op dit belangrijk werk later terug te komen. De commissie, benoemd in de vergadering van het Nederlandsche landbouwcomité van 7 Juni 1887, teneinde nader zelfstandig te overwegen, of het steunen van het denkbeeld der oprichting van een Nederlandsche Landbouw-courant wenBche- lijk, en het plan uitvoerbaar ware, heeft rapport uitgebracht en daarin te kennen gegeven, dat zij, na herhaalde bespreking en gezette overden king, eenparig van oordeel is geworden, dat in Nederland werkelijk behoefte bestaat aan een goed ingericht algemeen landbouw-blad. Nt% 'altijd ontbreekt toch een geregeld over zicht van hetgeen in het buitenland voor en door de landbouwers wordt gedaan, zoodat meer voor deel kan worden geput uit de ervaringen, die elders met behulp van de wetenschap worden verkregenbovendi en komt wat in eigen land geschiedt, niet voldoende ter algemeene kennis, en behoort dus eene meer stelselmatige en weten schappelijke richting ernstig bevorderd te worden. Wel schuilt er eenig gevaar dat de plaatse lijke belangen nu en dan minder zullen worden besproken, doch dit bezwaar acht de commissie stellig niet overwegend tegenover de verbetering, die door de uitgaaf van een algemeen landbouw blad zal kunnen worden verkregen. Zij vertrouwt bovendien dat door de samenstelling eener com missie uit de verschillende deelen van het land het bezwaar tot een minimum zal kunnen worden terugggebracht. Voor de kennisneming der marktberichten zal het een groote aanwinst zijn. Die berichten, met de meest mogelijke zaakkennis en onpartijdigheid opgemaakt, worden een vertrouwbare vraagbaak voor de belanghebbenden. Wel blijft nu nog over, dat voor de uitvoeriger mededeelingen en berichten, die door de provin ciale maatschappijen ter kennis harer leden be- hooren te worden gebracht, niet voldoende ruimte in het blad zelf zal aanwezig zijn, maar hiervoor zal eene geschikte en goedkoope gelegenheid kunnen worden opengesteld, in den vorm van bijbladen. De kwestie der uitvoerbaarheid acht de com missie moeilijker. Daaromtrent geeft zij echter enkele ideeën aan, en wenscht zij het gevoelen van hoofdbesturen der maatschappijen te verne men en haar plan te doen bespreken in de afdeelingsvergaderingen en algemeene landbouw- vergaderingen. Het blad zou sorgaan" moeten zijn van het Nederlandsch landbouwcomité en van liefst alle aanverwante maatschappijen en vereenigingen. Er worden pogingen aangewend om naast de Vereeniging van Directeuren van Levensverzekering- Maatschappijen eene vereeniging op te richten van de deskundigen der verschillende levensverzeke ring-maatschappijen een vereeniging, die zich ten doel stelt verband te brengen tusschen prac- tijk en theorie, die er naar streven wil de toepas sing der theorie mogelijk te maken door zich op de hoogte te stellen van de practijk, en zoodoende deze te zuiveren van misbruiken en verkeerde beschouwingen te verhinderen. De Verzekeringsbode, dit mededeelende, verklaart^ het denkbeeld zeer toe te juichen. De Spectator geeft, naar aanleiding van het artikel van dr Th. Swart Abrahamsz, over Mul- tatuli in de Gids van deze maand, als teekening «Droogstoppels Ideaal." Ed. Douwes Dekker ligt daar als dik en vet op een luierstoel, onder genot van een manilla en een glas champagne, te ge nieten van een pensioentje van 20.000. »Wat had er heel wat anders kunnen groeien uit den talentvollen knaap, wanneer hij onder strenge tucht en gezonde liohaamsdiaethetiek wat langer onderwijs had kunnen genieten" woorden ont leend aan het artikel leest men onder de geestige teekening. Fiorre délla Neve levert in het nommer van heden van het Dagblad een protest tegen die beschouwing van dr. Abrahamsz. Geslaagd bij' het examen voor vroedvrouw mej. J. W. Boot van Burgh, laatst leerlinge aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Het plan bestaat om op Poerworedjo eene »Keuchenius school" te stichten. Het plan gaat uit van de gereformeerde zending. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Vlis singen, in de vacature Klomp, de heer A. B. ter Haar Romeny te Dedemsvaart. Beroepen tot predikant bjj de herv. gemeente te Aagtekerke de heer O. W. A. Nonhebei, cand. te Apeldoorn. Zondag is te Zoutelande het orgel in de Ned. Herv. kerk ingewijd. De predikant, de heer B. Jonker, hield eene toepasselijke rede naar aanlei ding van Ps. 33 vers 3. Zooals men weet dankt men dit orgel aan de vrij willige bijdragen van velenvooral van mevrouw de douairière Van Willes geb. Janse van Zoute lande en den heer W. H. de Bruijn van Melis-en Mariekerke, burgemeester. Het orgel is vervaardigd door de firma J. van der Tak te Rotterdam, en voldoet zeer goed. De commissie, die zich voor dit doel had ge constitueerd, werd in deze welwillend bijgestaan door den heer J. P. Klein, van Middelburg. Aangenomen het beroep hij de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland door den heer P. A. van Schaick, predikant te Groote-Lindt. Ter voorziening in de vacature, in de Nederd. Herv. gemeente te Zierikzee, ontstaan door de aanneming van het beroep naar die gemeente te Leeuwarden door ds P. J. Romijn, is door het kiescollege geformeerd het navolgende zestal van predikanten J. Bouvin te Alkmaar, H. A. E. Heinecken te Amerongen, A. J. Kan te Velp, J. C. Reese te Vlissingen, A. J. Ruijs te Scher- penzeel, en S. L. van Stein Callenfels te Heerde. In de Zutf. Ct. lezen we de volgende nabetrach ting. Het heeft weinig gescheeld, of het provinciaal kerkbestuur van Gelderland ware door de Zutfen- sche classicale vergadering van 27 Juni met een reeds sedert eenige maanden overleden ouderling begiftigd geworden. De heer M. Vos uit Doorn spijk, wiens overlijden voor eenige maanden dooi den Wageninger was aangekondigd, verkreeg 49 stemmen tegenover mr P. R. Pennink, die met 52 stemmen gekozen werd. Een Schouwenaar schrijft ons In droogte en regen Ligt vaak groote zegen. Dit gezegde bevat eene onomstootelijke waar heid, ofschoon, zooals het in alles gaat, het enkele woordje te eene belangrijke wijziging in de betee- kenis van dit gezegde brengen zou. Te veel of te weinig toch schaadt. Hierover wil ik met weinige woorden gewagen, met het oog op den landbouw in het algemeen en tevens een vergelijking maken tusschen de eilanden Schouwen en Tholen in het bijzonder. Het is den landbouwers van oudsher bekend dat te groote droogte vooral bij bet uitzaaien der voorjaargewassen, zooals velen dit jaar ervaren, zeer schadelijk is, en de koude die zich daaraan paarde slechte vooruitzichten op een goeden oogst opent. De ingevallen regen kwam ditmaal weer eenigszins hieraan te gemoet en hief de grootste bezwaren op, ofschoon het voor vele gewassen te laat was om nog een gunstig resultaat te bevor deren. In de laatste dagen heeft echter de plan tengroei zich sterk ontwikkeld en, als men langs de akkers gaat, ontwaart men het verblijdend verschijnsel dat de vruchten aan den landbouwer een goed vooruitzicht openen. Indien de regen echter nog eenige dagen aanhield zou het woordje te veler hoop verijdelen. Wanneer toch de planten en gewassen eenmaal diep genoeg wortel hebben geschotenkunnen zij

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1