m i6o. 131s Jaargang. 1888: 9 Juli. Maandag Middelburg 1 Juli. Onderwijs, Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/rn. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regelsƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant bchooren twee BIJVOEGSELS. COURANT. MIDDELBURG Agenten te Ylissingen: P. G. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Moou en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Yerder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nij&h van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van de* Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Nadat zoo schrijft men ons de hezinking en bestorting van den oever van den Onrust polder op Noord-Beveland slechts enkele dagen voltooid is, heeft dezer dagen, tusschen het nieuwe verdedigingswerk en den ouden Camperlandschen veerdam, weder eene oeverafschuiving plaats ge had wel een bewijs dus dat die oever sterk wordt aangevallen. Een gedeelte zeedijk van den Anna-Frisopolder (Noordkust vftn Noord-Beveland), waarvan eenigen tijd geleden een deel tot in den buitenberm in de diepte verdween, is door de stormen der vorige week zoodanig beschadigd dat spoedige voltooiing der verdediging van clen inlaagdijk, waaraan men reeds isbegonnen, wel gewenscht is. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Zutphen jhr mr D. O. Engelen, thans substituut officier bij de arr.-rechtbank ie Almelo; benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken jhr J. C. van de Poll, oiviel- ingenieur, opzichter 3e kl. bij den aanleg van staatsspoorwegen. Yoorts zijnbij het wapender cavaleriebenoemd: bij het le regiment huzaren, tot ritmeester, de eerste- luitenant W. P. Boogaeit, van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire academie bjj het 2e regiment huzaren, tot kolonel, de luitenant-kolonel F. Ypey, commandant van het korps en is de ritmeester H. M. Werner, van het le regiment huzaren, op non-activiteit gesteld. Met betrekking tot de bankwet verneemt het Dagblad dat, volgens het gewijzigd ontwerp, het bankoctrooi is beperkt tot een tijdvak van 20 jarenhet bedrag der buitenlandsche wisselpor tefeuille is gelimiteerd dat de verplichte metaal dekking, in afwijking van het oorspronkelijk ontwerp, voorloopig bepaald blijft op 2/5 der opeischbare schulden, en de staat een deel krijgt van de vermeerdering van het reservefonds. Yolgens de Arnh. Ct., zal het hoogste pensioen voor weduwen van burgerlijke ambtenaren, vol gens de thans in wording zijnde nieuwe wet op de pensioenen, 600 bedragen. Aan de Tweede kamer is een wetsontwerp aan geboden tot aanvulling en verhooging der be grooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen dienst 1888, met 414000, noodig voor het maken van het tweede spoor tusschen Kruiningen en Middelburg, met alle daarmede in verband staande uitgaven. Middelen tot bestrijding van deze verhooging der uitgaven behoeven, zegt de minister van waterstaat, niet te worden aangewezen, omdat de beschikbare gelden voor 1887 niet zijn ver bruikt en het saldo van rekening over dat jaar dus hoven het bij de begrooting voor 1888 ver melde cijfer, nog een genoegzaam overschot zal geven om de thans aangevraagde som te dekken. Eergisteren kwam de mail, gedateerd 1 Juni, aan. Uit een zeer goede bron wordt aan het Bat. Hand. bericht, dat er bij de Ind. regeering geen spraak is van het verlaten onzer vestiging in Atjeh. Wij deden reeds vroeger opmerken, schrijft het blad, dat zulk een handeling zoowel door een wijze staatkunde als om financieele redenen ten zeerste moest worden afgekeurd. Na de plaats gehad hebbende concentratie is het ons gelukt onze troepen zoo te legeren, dat aan de Atjehers de gelegenheid benomen is voordeelen van belang te behalen. In weerwil van het woeden der beri-beri is onze stelling in Atjeb ongerept ge bleven nooit heeft de vijand met zijn aanvallen eenig wezenlijk succes kunnen behalen. Met de laatste poging, welke daartoe te Slegli is aange wend, is het niet beter gegaan. Hoe slim ook overlegd en over welke groote macht de vijand bij die gelegenheid ook beschikken kon (particu liere berichten gewagen van een 1000 man sterke bende), de poging om het verhoogde wachthuis af te Joopen en de benting aan te vallen zijn yerydeld en wel zoodanig, dat den vijand in den eersten tijd wel de lust zal zijn henomen tot een vernieuwd brutaal optreden. Zonder de beri-beri zouden wij dus nu veel beter clan voor de concentratie in staat, zijn g«-« dv.ldig de onderwerping van den Atjeher af te wachten en ofschoon op dit oogenblik nog niets de hoop rechtvaardigt, dat die ziekte eenmaal met succes zal zijn te bestrijden, mag men toch niet wanhopen aan een gunstig resultaat van de voortgezette wetenschappelijke onderzoekingen naar den aard der ziekte. Op grond hiervan blijven wij het hoogst onraad zaam achten onze stelling voor een ook maar eenigszins meer beperkte prijs te geven. Voor het eerste toelatings-examen der R. H. B. school alhier hebben zich 23 candidaten aange meld, waaronder 2 voor enkele vakken. Naar men ons meldt zijn te Middelburg be noemd tot leden van de jury voor de werkstuk ken, door de leerlingen der Ambachtsschool aldaar te vervaardigen, de heeren W. van Uije, M. C. Roest en G. L. van Sorge voor het timmervak, en de heeren W. Gilde, Th. J. Peters en G. A. Klinge voor het smidswerk. Te Utrecht is voor het theoretisch apothekers examen geslaagd, de heer J. C. van der Harst van Middelburg. Naar wij vernemen zal den 15en Augustus de Zeereerw. heer J. F. Bernsen, pastoor der Roomsch- katholieke gemeente te Middelburg, den dag gedenken waarop hij voor 25 jaar tot priester werd gewijd. Het zal den waardigen man dan zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De heer dr. J, W. F. Gobius du Sart te Nieuw en St. Joosland is beroepen te TYilnis. Door stemgerechtigde leden der Nederd. Geref. kerk (doleerende) van Vlissingen is het volgende zestal voor predikant gekozen D. Koffijberg, gods dienstonderwijzer te Amsterdam; ds J. J. Westerbeek van Eertsen te Mijdrechtds J. A. van Boven te O. en W. Souburg G. Meijer, pred. bij de vrije Geref. gem. te Geldropds W. K. P. Goeree te Kerkwerve, en ds C. W. J. van Lummel te Waarder. (Zeeuwsche Kerkb.) Morgen (Zondag) middag te 2 uren geeft bet muziekkorps der dienstdoende schutterij op bet Molenwater alhier weder eene openbare uitvoering, Het programma ia samengesteld als volgt Neêrlandsche schutterij-officieren Marsch, J. ScholtensOuvertureLustspiel, ICéler Béla Wals, WaldteufelFantaisieFledermaus, Strauss; Festival Parade-marsch, J. Scholtens Aria Stabat mater, Rossini; Pandora Wals, Kroll; Finale. Galathee is op hare rondreis door Nederland ook hier gearriveerd en heeft hare tent in het Schuttershof opgeslagen. De meeste onzer lezers kennen zeker wel de fabel, die de vertooning te zien geeft. De beeld houwer Pygmalion zoo verhaalt de ondernemer van de optische tooverij vervaardigde een beeld, verliefde erop en bad de godin der liefde dat beeld leven te geven. Zijn gebed werd verhoord, maar hij vond bij het levende wezen geen weder liefde, wijl het op een zijner knechts verliefde. Hij verzocht toen de godin de vrouw weder in een beeld te veranderen. Ook nu weer was de godin goedgunstig. De knecht bad eveneens om metamorphose; die geschiedde maar daarbij veran derde Galathee in een bloemtuil. De verandering van het beeld in een meisjes hoofd en omgekeerd zoowel als die in een cor- beille met bloem.en is verrassend en wordt heel aardig bewerkstelligd, zoodat niet te veel eischende kijklustigen het Schuttershof voldaan verlaten. Wij zagen het bij dag maar geven bun, die een kleine uitgaaf zich willen getroosten om de fabel belichaamd te zien, den raad bjj voorkeur de avonduren te kiezen. De Middelburgsche kermis belooft dit jaar nog niet veel. De gewone kramen zijn te wachten; tal van carroussels nemen aan de loting voor plaats deel, ook de bekende scheepjesmolen; verschillende velocipedetenten hebben plaats ge vraagd, een panopticum, panorama's en enkele andere spellen deden betzelfde. Op de Loskaai wordt een groot Theatre Mexicain verwacht. De toestand van J. G.. G., den verwonde in het gasthuis alhier, bljjft voortdurend dezelfde. Er bestaat nog steeds gevaar voor zjjn leven. De vreugde over bet verleenen der voorge stelde provincia le subsidie aan den tram Schoon- dijkeIJzendijkeBelgische grens, uitte zich Yrijdag te IJzendijke in het wapperen der driekleur van vele woningen, terwijl het muziekgezelschap op de Markt eenige nummers ten beste gaf. De scherpschutters-vereeniging voor Vaderland en Koning te Terneuzen besloot onlangs tot her ziening van hare statuten, welke nieuwe statuten de vorige maand door den koning zijn goedgekeurd, terwijl aan de vereeniging daarop rechtspersoon lijkheid is toegekend. Op grond der bepalingen van de gewijzigde statuten trad het geheele bestuur af en werd eene verkiezing van bestuursleden uitgeschreven, welke in de deze week gehouden algemeene vergadering plaats had. Tot bestuursleden werden gekozenuit de ge wone leden de heeren M. Eijke, J. A. van Rompu, J. F. de Cooker, A. van Gelderen en A. Leunis, en uit de buitengewone leden de heeren L. J. Blankenbijl en J. Riemens. Een huishoudelijke wedstrijd tusschen de ge wone-, buitengewone- en eereleden, Yrijdag aan gevangen, werd heden, Zaterdag, geëindigd. De aardebaan in de Beoosten blijsche straat van af den provincialen weg bjj bet station te Axel en verder langs en over den Ouden zeedijk tot in de buurt Kijkuit, behoort tot de geschie denis. In dezen weg is eene kunstbaan aangelegd, bestaande aan het begin en het einde respectie velijk uit 50 en 20 M. keibestrating en over de overige 5990 M. uit begrinting. Was vroeger deze weg gedurende het vervoer van suikerbieten en nog lang daarna als het ware onberijdbaar, thans zal men daar voortdurend een goeden weg hebben. Te Cadzand werd Yrijdag middag der school jeugd door den nieuw benoemden burgemeester een feest bereid. Te twee uren trokken de kinderen, zingende met een paar vlaggen voorop en begeleid door hnnne onderwijzers, naar het strand, waar zij in het raadhuis onthaald werden. Nadat zij den burgemeester een welkomstgroet hadden toegezongen, werden zij door hunne onder wijzers op het strand met verschillende spelen beziggehouden. Gedurende dien tijd en ook daarna werden de kinderen ruimschoots getrakteerd. Na afloop van ieder spel werden den overwin naars cle prijzen uitgereikt, .doch niemand werd teleurgesteld, daar er voor ieder een prijsje was. De vreugde der kleinen was algemeen en het aan tal toeschouwers groot. Beiden waren den burge meester zeker zeer erkentelijk voor dit aardige feest. Naar aanleiding van het schrijven van Mac kenzie aan dr Krause, waarin hij ontkend, dat hij in een gesprek met den vertegenwoordiger van het Iiaagsche Dagblad over de ziekte van den Duitschen keizer zou hebben verklaard, dat een regentschap waarschijnlijk zou *ijn ingesteld, indien hij de ziekte van den hoogen lijder als kanker had erkend, schrijft het Dgbld. »Onze repliek zal duidelijk zijn. Tegen twee uren in den namiddag van 20 Juni trof onze ver slaggever dr Mackenzie in de hal van het Hotel des Indes aan, en gaf hem een naamkaartje, waarop zijne qualiteit vermeld was. Dr Mackenzie stond hem een oogenblik te woord, en gaf hem toen tegen 8 uren in den avond bescheid in het hotel. Hij kende dus de positie vam den ondervrager en had ruimschoots tijd tot voorbereiding. Het was niet onze verslaggever, die over een eventueel regentschap begon te ondervragendr Mackenzie zelf bracht het eerst die kwestie en dat woord in het gesprek en deed zulks geheel overeenkomstig het in het Dagblad vermelde. Wij nemen daar geen woord van terug. Hij sprak zelfs veel langer en veel scherper over het onderwerp dan we gemeend hebben te moeten vermelden. De vertegenwoordiger van het Dagblad heeft zich in zijne werkelijke hoedanigheid kenbaar ge maakt bij is zes uren later door dr Mackenzie in gehoor ontvangenhij heeft terstond na het ondex-houd aanteekeningen gemaakt van het ge sprek en die daarop dadelijk uitgewerkt. »Een ieder drage dus de verantwoordelijkheid zijner daden en woorden." De hoofd-commissaris van politie te 's-Gra- venhage waarschuwt bij herhaling, dat men op zijne hoede zij bjj het aanknoopen van handels- relatiën met H. F. J. Schumacher, L. Timmer mans, F. D. Bastet, W. J. Geervliet, J. Grenaat en J. IJ. Bekker, die schrijven op advertentiën waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. opvolger. Te Amsterdam werd dezer dagen het volgen de straattooneeltje opgevoerd. In de Markergracht, hij de Yalkenburgeratraat, was een 12jarige jongen aan 't zwemmen. Een agent van politie, die voorbijging, waarschuwde den knaap uit het water te komen. De jongen, vreezende gearresteerd te zullen worden, durfde zulks niet te doen en de agent nam nu de kleeren van den jongen, die op een zolderschuit lagen, mede. Daar tegen verzetten zich echter eenige burgers, die den agent te lijf gingen. Andere agenten scbotea toe en een gevecht was weldra in vollen gang. Met stukken hout en planken trok men op de politie los, zoodat deze van de blanke sabel ge bruik moest maken. Tot laat in den avond was het op 't Rapenburgerplein rumoerig en was er een groote menigte volk op de heen. Woensdagavond hoorde men te Rhenen den stadsomroeper den volke verkondigen, dat er een big zoek was geraakt. Niemand kwam met het dier opdagen toen de eigenaar zich evenwel ter ruste begaf, hoorde hij eenig geknor in de bed stede, en bleek, dat het dier zich rustig op het hoofdkussen had neergevleid. Hoe het in de bed stede is gekomen, is nog een raadsel. Te Eelderwolde is een kind 'van twee jaar in eene regenton verdronken en te Nieuwe-Pekela verdronk een dame, die aldaar tot herstel van haar gezondheid vertoefde. Men vond hare schaar en haren hoed op den wal; waarschijnlijk is zjj du sbij het plukken van eene bloem voorover in het water gestort. Te Dinteloord was de achtbare raad saam. om over eene vergrooting der le openbare school te spreken. Terwijl de burgemeester de beden kingen van een lid weerlegde, voegde een ander hem toe: »Ik verkies dat je uitscheidt met dat uitleggen je denkt dat je de baas bent,je bebt niets te zeggen, wij zijn baas." Dit kinderachtige en minder .parlementaire woord gaf den burgemeester aanleiding proces verbaal op te maken tegen den sprekerhij meende door den uitval belemmerd te zijn in eene Handeling, ondernomen ter uitvoering van zjjn wettelijken plicht. Wij betwijfelen of hij veel succes op die verba liseering zal hebben. In de Amersf. Ct. leest men de volgende advertentie »Dames. Een ongehuwd winkelier, P. G., 30 jaar, vraagt 5000 gulden ter leen. Hij is ook niet ongenegen, na wederzijdsck goedvinden, een Huwelijk aan te gaan." Te Valkenburg had Donderdag namiddag de heer v. G., laatstelijk ontvanger der belastin gen te Amsterdam, het ongeluk van eene trap te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij onmid dellijk een lijk was. De Tribuna bevestigt het bericht dat Crispi binnenkort naar Duitschland vertrekt en voegt er aan toe, dat sedert het onderhoud op Frie- drichsruh een feit van het hoogste belang de be trekkingen tusschen zekere groote mogendheden heeft gewijzigd en dat de reis van den Italiaan- schen minister-president ontspruit uit den wensch zich nauwkeurig op de hoogte van den toestand te stellen. Een aantal Parijsche handeldrijvenden or- ganiseeren rop 14 Juli a. een banket als protest tegen het officieele banket op bet Marsfeld en hebben generaal Boulanger het voorzitterschap aangeboden, dat door dezen is aangenomen, Uit Sofia verneemt de Frankf. Ztg. dat ver leden Donderdagavond in het buiten de stad gelegen kamp drie kapiteins, vief luiteBants en de kampkommandant, allen tot het Alexander- regiment behoorendein arrest zijn genomen. Onder hen bevindt zich de broeder van den thans weder in vrijheid gestelden majoor Popoff, die .compagniechef in bedoeld regiment was. De 'regeering is aldaar een wijd vertakte samenzwe ring op het spoor gekomen, die ten doel had, als het over Popoff gevelde vonnis ten nitvoer 'gelegd was, Sofia te omsingelen en het geheele ministerie gevangen te nemen. Sedert weken reeds was er een sterke agitatie ten gunste van Popoff in het Alexander-regiment waar te nemen en herhaaldelijk hielden de officieren geheime vergaderingen. Een jong luitenant deelde de zaak aan Stamboeloff mede, die het complot ver ijdelde en een gestreng onderzoek heeft doen instellen. In Berlijn bereidt men de uitrusting van een Afrika expeditie ter bevrijding van Emin bey voor, nu gebleken is dat Stanley's expeditie niet diens redding maar Khartoem ten doel had,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1