Frans en Mieke. Verspreide berichten. FEUILL ETON. Kerknieuws. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen Burgerlijke stand, Provinciale staten vau Zeeland. De heer P. Steuvoer, hoofd der school te Drie wegen, besprak vervolgens: Wat kan de onder wijzer doen om het geleerde niet te doen ver vliegen. Hij wees daarbij op kerhalings onderwijs en leerplicht en gaf eenige wenken. Discussie werd hierover niet gevoerd. Na afloop der werkzaamheden, die met gezang onder leiding van den heer A Visser uit Kapelle, werden afgewisseld, werd een rijtoer gemaakt over Kloetinge, Kapelle enz. en vereenigde men zich later aan een gemeenschappelijken maaltijd. Tot leeraar in de aardrijkskunde en geschie denis aan het Erasmiaansch gymnasium te Botter dam is benoemd de heer dr G. M. Slothouwer, te Leeuwarden. Toezegging van beroep naar Woudsend (Fries land) ontvangen door den heer J. Willemse, pre dikant te 's Heerenhoek. Benoemd tot hoofd der christ. school te Yerseke, in de plaats van den heer C. Staal Pzn., die den len September naar Arnhem vertrekt, de heer J. A. Ket, onderwjjzer te Delft. Hij zal den 4en September in functie treden. Er waren voor die betrekking 17 sollicitanten. Beroepen bij de Ned. herv. kerk te Scker- penisse de heer C. W. A. Nonhebei, cand. te Apeldoorn. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden stond ter openbare zitting van die recht bank terecht A. T. H. de R., 44 j., te Aarden burg, het beroep van veearts uitoefenende, beklaagd van in een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartsenijknnst, afgegeven aan zijn vader, vóór de letter H (voorletter van zijn vader) te hebben geplaatst de letters A en T, zoodat het den schijn moest hebben als of dat bewijs aan hem was afgegeven, en van dit stuk gebruik te hebben gemaakt. Het O. M. meende, op grond van een rapport van deskundigen, dat het feit wettig en overtuigend was bewezen, en vorderde de veroordeeling van den bekl. tot 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr F. N. v. d. Bilt, advokaat te Middelburg, verzocht vrijspraak, op grond dat uit het rapport van de deskundigen niet vol doende bleek dat de schrijver van de letters A en T, hierboven vermeld, de persoon van beklaagde moest zijn, waarvoor hij de verdediger-- zich nog op verschillende onjuistheden van dat rapport beriep. Terzelfde zitting stond ook nog terechtJ. D. 39 j., koopman te Goes, thans alhier gedetineerd, ter zake van verschillende diefstallen met braak, in de maand Februari jl. te Goes gepleegd. Beklaagde bekende volledig de hem ten laste gelegde feiten. Het O. M. vorderde, in verband met de reeks van straffen, door bekl. bereids ondergaan, eene gev. straf van 6 jaren. Eveneens stond terecht de mede voor een ander "feit gedetineerde J. F. G., sjouwer te Middelburg, ter zake van oplichting. In deze zaak werd door het O. M. voor bekl., die bekende het feit te hebben" gepleegd en die zeer zeker op een gunstig verleden niet kan bogen, gevorderd eene gev. straf van 6 maanden. In zake A. N., werkman te Yerseke, mede alhier gedetineerd, beklaagd van diefstal, welk feit door hem werd bekend, werd door het O. M. gevorderd eene gevangenisstraf van 1 jaar. De verdediger van dezen bekl., mr C. Lucasse, advocaat te Middelburg, concludeerde tot ver zachtende omstandigheden. In al deze zaken zal de rechtbank heden over 8 dagen uitspraak doen. Naar wij vernemen hebben de gearresteerden J. M. de R. en E. P. Y. bekend de mishandeling op J. G. G. gepleegd te hebben. De toestand van den gewonde is hoogst zorgelijk. Volgens een aan enkele Hollandsche bladen gezonden bericht zal het tweede spoor op het Novelel uit het Duitsch. Van BERTHA VON SUTTNER. Met een stomme buiging trad de jonge man ter zijde en ik snelde de trap op. Ik had hem dus toch ontzag ingeboezemd. Dit voorval was mij niet onaangenaam en ik schreef het terstond met alle bijzonderheden in het dagboek. Als deze jonge heer mij nu ook het hof ging maken en hij zag er waarlijk niet kwaad uit dan werd de comedie nog ingewikkelder en verma kelijker En welk een heerlijk bewijs mijner liefde kan ik Frans geven, wanneer ik dien edelen ridder om zijnentwille versmaadde't Is waar, die zou de kamenier wel niet met eerlijke bedoelingen naderen des te strenger, koeler en trotscher zou ik hem behandelen. 'Gjj zjjt zeker verbaasd dat ik, nog zoo jong, al zoo wjjs over dergelijke dingen dachtmaar gij moet niet vergeten dat ik mijne wereldwijs heid, die met de grootste naïveteit vermengd was, geput had uit de talrijke romans en come- diestukken, die ik sedert injjn twaalfde jaar verslonden had. »Hier staan ook mijne beschouwingen over die twee ontmoetingen; baanvak Biezelinge— Middelburg, in den loop van September, dat op het spoorweggedeelte Biezelinge—Kruiningen tegen November a. gereed komen. Op sommige oesterperceelen in de Zeeuwsche stroomen moet, naar meB ons meldt, weêr eene groote hoeveelheid mosselzaad gevallen zijn, het geen den pachters eene enorme schade zal be rokkenen. Men schrijft ons uit Stavenisse Vele gemoederen zijn in den laatsten tijd in onze gemeente in beweging gebracht, veel is er gesproken misschien nog meer gedacht over de telephoongeleiding alhier, die onze gemeente verbindt aan het telegraafnet m en buiten ons rijk. Wat de reden hiervan geweest is, werd reeds in enkele vorige nommers gemeld. Nu schijnt de kwestie ten einde te zijn want de vroe gere adsistente, mej. W. Hout alhier, is thans be last met de waarneming van den telephoondienst in hetzelfde perceel aan de Voorstraat, als waarin die sedert de aanlegging gevestigd is geweest. Met pr° Juli is het onder haar directie gekomen, zoodat er zelfs van tijdelijke sluiting geen sprake is. Eere in deze zaak aan het gemeentebestuur, dat bij de H. regeering de pogingen heeft aan gewend om het kantoor alhier te behouden. De rechtbank te Assen heeft den beschuldigde Geert Roo uit Meppel, wegens gepleegden moord op zijn eigen kind, tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen, dat het kind van R., genaamd Jitse, door het gebruik van rattenkruid is gestorvendat beklaagde op den 12 April 11. aan zijn eigen kind een paar uur voor diens dood een hoeveelheid rattenkruid heeft toegediend met het doel dat kind te dooden dat beklaagde vooraf het plan beraamd had het kind te dooden. Beklaagde gaf aan den rijksveldwachter, die hem weder in de gevangenis bracht, te kennen, dat het hem nog al meeviel. ,,Ze konden mij ook wel 80 jaar gegeven hebben", zeide hij. De eisch was levenslange gevangenisstraf. Te Moergestel trok Woensdag namiddag eene zware donderbui van het Noorden naar het Zuiden. De bliksem sloeg in de naald van den toren, rukte verscheidene leien af, sloeg in een der galmgaten, verbrijzelde een balk en verwijderde zich door een der galmgaten, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Dezelfde bui kwam te 8 uren terug met zware donderslagen en weerlicht, vergezeld van hagel zoo groot als erwten. Er werd verder geen schade aangericht. De Meiningers hebben hunne voorstellingen in het Thécitre de la Monnaie te Brussel geëindigd. Er is een nadeelig saldo van 15,000 francs. In Rotterdam echter gaf hun spel 35,000 en in Ant werpen 22.000 francs winst. Als bewijs hoever de Duitsch conservatieven het brengen met hun stelsel van verdachtmaking kunnen, als nieuw staaltje, dienen de sedert eenige dagen in sommige conservatieve bladen voorkomende ongeloofelijke mededeelingen, vol gens welke keizer Friedrich, gedurende de laatste dagen zijner regeering, zoodanig verzwakt ge weest zou zijn, dat, door vrouwelijke hulp daartoe in staat gesteld, eigenlijk leiders der Duitsch- vrijzinnige partij, achter Bismarck's rug, plotseling den val van Puttkamer zouden hebben doorge zet. De bekende brief des keizers, welke Putt- kamers ontslag ten gevolge had, zou door den Duitsch-vrijzinnigen afgevaardigde Schrader ge schreven en door keizer Friedrich onderteekend zijn, zonder daarvan ten volle kennis te nemen. Door 5 deskundigen zou het handschrift herkend zijn. Wie zoo positief durft beweren dat keizer Frederik, iets teekende, »zonder daarvan ten volle kennis te nemen" moet daarbij tegenwoordig zijn geweest, en hij dient dan met zijn naam op die bewering het zegel der waarheid te drukken. Het geheel verhaal wordt echter beschouwd als een verkiezings manoeuvre en dan is dit alweer een droevig bewijs hoe de politiek de menschen vaak tot de onzedelijkste middelen vervoert. De keizer van Duitschland ontving Donderdag namiddag generaal Verspyck en diens ordonnans officier baron Van Heeckeren, die hem een eigen handig schrijven van den koning der Nederlanden »»Ik heb HEM dus gezien Is HIJ dat? Het is zonderling. In Aglae be minde ik hem meer dan thans in zijn eigen persoon. De indruk van het oogenblik was zeker te overweldigend Nu ben ik weer kalm en voel ik de oude, onverzwakte liefde terugkeeren. Wat zeg ik, onverzwakt? sterker, dieper. Ja, dat pijpjesrooken zal ik hem afleeren het was alsof zijn kleeren naar tabak riekten, terwijl de jonge graaf zeker juist uit een eau de cologne- bad gestapt was. Een aardig mensch die jonge graaf wat was hij eerst driest en met welk een hoffelijkheid maakte hij later plaats voor mij. Ik heb hem ontzag ingeboezemd. Binnen kort zal hij mij wel weer naloopen. Dat kan interessant worden. Als ik niemand anders beminde zou hij gevaarlijk voor mij kunnen zijn maar dan zou ik ook niet hier zijn. Dien krommen rug zal ik hem ook afwennen Frans bedoel ik die ander heeft de houding van een Engelschen hertog. Ik heb wel is waar nog nooit een Engelschen hertog gezienmaar ik stel hem mij zoo voorvoornaam, gentleman like, een weinig aanmatigend en toch zachtzinnig. Goed dat ik ongevoelig ben voor de voor rechten van alle anderen Frans, u behoor ik toe Gjj hebt mij het leven gered, dus is het niet meer dan billijk dat ik u dat leven wjjdDer Mensch liébt nur einmal, und nachher is gar brachten, in hetwelk de koning den keizer geluk wenscht met zijne troonsbestijging. In het lasterproces van O'Donnell tegen de Times heeft de jury eene beslissing genomen ten gunste van genoemd dagblad. Door het O. M. bij het hof te Leipzig is gisteren conclusie genomen in de zaak van Dietz en anderen, beschuldigd zich te hebben laten omkoopen om aan Frankrijk inlichtingen te ver schaffen omtrent de Duitsche legermacht, in ver band met spoorwegcontracten. De eisch is: 14 jaren tuchthuisstraf voor Dietz, 7 jaren voor zijne vrouw en 8 jaren voor Appell; buitendien verlies der burgerschapsrechten. De uitspraak zal aanstaanden Maandag middag plaats hebben. Te Keulen is bij het schijfschieten een sol daat doodgeschoten. Hij stond naast de schijf en werd door een kogel in de borst getroffen. Te Kortrijk zag een mo eder van zes kinderen een barer kleinen op de spoorbaan spelen toen er een trein kwam aanrijden. Zij snelde toe, om het kind te redden, en het gelukte haar om het weg te trekkenmaar juist op dat oogenblik werd zij zelve door den trein omvergeworpen en verpletterd. Het feestmaal van Eiffel, op diens toren gegeven, watd bijgewoond door 150 heeren in een paviljoen op de eerste verdieping van dien toren, de tweede verdieping is bijna gereed. De gasten moesten daartoe 347 treden klimmen. Eiffel nam plaats tusschen Hébrard en Berger en er werd druk getoost, op de pers, op Eiffel enz. Zeer dikwijls wordt het publiek herinnerd, dat het niet zijn eigen rechter mag zijnin Lyon gaven twee advocaten op dit punt een slecht voorbeeld. Nadat zij elkaar voor de balie in hunne pleidooien ettelijke zuurzoete opmerkingen hadden gemaakt, werden zij bij het uitgaan der rechtszitting handgemeen. Met groote moeite scheidde men hen, nadat zij elkaar met vuisten en stokken deerlijk hadden gehavend. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur alhier aanbesteed lo. het leggen eener keibestrating ten dienste van de lós- en laadplaats aan de Noordzijde van het zijkanaal naar de Passluis te Westdorpe, geraamd op 1600. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren: C. F. van Fraijenhove voor 1610 en C. van der Hooft voor 1545; beiden wonen te Terneuzen. en 2o. het leveren en storten van steen en het maken eener laagwaterbezetting tot voortzetting van de oeververdediging vóór Terneuzen, geraamd op 12.200 Hiervoor werd ingeschreven door de »Bazalt- maatschappij" te Rotterdam voor 12.666, en verder door de heeren J. van Eek te Hardinxveld voor 12.100, J. Tollenaar voor 12.005, A. Tholens Dz. voor 11.930P. A. van de Velde voor 11.920, C. F. van Fraijenhove voor 11.890 en M. van den Hoek voor 11.830. De vijf laatstgenoemden wonen te Terneuzen. Bij de Woensdag, ten overstaan van den notaris A. M. Tak, op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier gehouden veiling zijn ver kocht eene hofstede in de gemeente Middel burg aan den Veerschen weg, groot 7 heet. 59 a. 90 cent. voor 14.200 38 a. 30 cent. bouwland voor 513 34 a. 70 cent. bouwland voor ƒ485 een huis en erf met tuingrond voor 101146 a. 30 cent. bouwland voor 60669 a. 40 cent. bouwland voor 77743 a. 90 cent. bouwland voor 60029 a. weiland voor 5312 heet. 32 a. weiland voor 1900 2 heet. 7 a. 80 cent. weiland voor f 15892 heet. 78 a. 80 cent. wei land voor ƒ2026; 52 a. 10 cent. bouwland voor f 682 1 heet. 14 a. 10 cent. weiland voor ƒ901 1 heet. 65 a. 90 cent. weiland voor 115587 a. 10 cent. weiland voor 801 en 1 heet. 41 a. 50 cent. weiland voor ƒ1150. Al deze perceelen zijn gelegen in de gemeente Middelburg. Verder 2 heet. 33 a. 90 cent. bouw- en weiland, liggende in de gemeente Veere, voor 26912 heet. 29 a. 20 cent. weiland, liggende in de ge meente Middelburg, voor 2050 1 heet. 80 a. 10 cent. weiland, liggende in de gemeente Veere, voor 17001 heet. 22 a. 80 cent. bouwland »De volgende bladzijde vereeuwigt mijn tweede gesprek met Frans, dat nog dienzelfden middag plaats had. De gravin was uitgeredenik was vrij om te gaan wandelen en maakte van die gelegenheid gebruik om mij in den tuin te be geven. Misschien zou ik den geliefde van verre zien. Ja, daar was hij, bezig met gieten. Ik beantwoordde zijn «goeden avond, juffer Mieke," met een hoofdknik en een zijdelingschen blik, die zijn hart moet doorboord hebben. Ik had een boek meegenomen en ging in een prieel aan het einde van den moestuin zitten. Gelukkig was mij intijds ingevallen dat ik niet tot de groote lui" maar tot het dienstpersoneel behoorde en dus niet in het park mocht gaan zitten. Hier tusschen de vruchtboomen, groente bedden, sperges en peterselie mocht ik plaats nemen, zonder onbescheiden te schjjnen. Hier kon Frans mij opzoeken, als hjj wilde. En dat deed hij ook. Ik had nog geen tien minuten gelezen zonder er iets van te begrijpen toen het voorwerp mijner gedachten voor mjj stond met een ruikertje in de hand. »»Daar heb je een paar blommetjes, juffer, maar niet voor de gravin, voor je zelve."" »»Dank je wel Hubinger."" »»Noem me Frans asjeblieft."" Ik schrikte. »»Heel gaarne, Frans."" O, hoe gemakkelijk vloeide die naam mij van de lippen »inaar dan moet gjj mij ook Mieke noemen.'' aldaar voor 15731 heet. 41 a. 40 cent. wei land aldaar voor 1500 en 80 a. 40 cent. wei land, liggende in de gemeente Middelburg, voor 1010. Van 5 en 6 Juli. Middelburg. Ondertrouwd: I. Kandel,jm. 25 j. met M. Murk, jd. 22 j. C. Godeschalk, wed'56 j. met S. Wouterse, wede 55 j. K. J. Kraamer, wed' 51 j. met J. A. Peterson, wed' 34 j. BevallenE. M. Siebols, geb. Steendam, d. N. Z. M. Oosse, geb. Stouthamer, z. F. S. Tilroe, geb. Onderdjjk, z. C. Gillisse, geb. De Konink, z. J. Pluijmers, geb. Nagelkerke, z. W. Krijger, geb. Trieller, z. OverledenA. J. Wiessner, man van L. J. Ciebrand, 61 j. M. H. C. Polak, d. 15 j. M. C. Seeboldt, wed' van A. Broekhoven, 72 j. H. H. Claassen, d. 4£ m. Vergadering van heden morgen te 10 uren. Voorzitter de commissaris des konings. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Afwezig was de heer Pompe van Meerdervoort, die door ambtsbezigheden verhinderd was maal later toch ter vergadering verscheen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat zijn benoemd tot voorzitter der le afdeeling de heer Van der Have, ondervoorzitter de heer Van Lijnden; tot voor zitter der 2e afdeeling de heer Hoogenboom, on dervoorzitter de heer Dronkers;tot voorzitter dei- Se afdeeling de heer Risseeuw, ondervoorzitter de heer Van Ujje Pieterse. Nog deelt de voorzitter mede dat de samen stelling der afdeelingen van gedeputeerde staten onveranderd is gebleven. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna is aan de orde de benoeming van het lid der staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Het stembureau wordt samengesteld uit de heeren Van der Vliet, Van Teijlingen, Hammacher en Huvers. De heer J. M. Kakebeeke wordt benoemd met 34 stemmen. Op de heeren Van Lijnden, Pompe van Meerdervoort en Dronkers was een stem uit gebracht. Een briefje was blanco. Vervolgens wordt overgegaan tot de behande ling der verschillende voorstellen. Het voorstel van Ged. staten tot toekenning van een subsidie aan E. W. Mus te Zierikzee tot instandhouding van zijne ambaehts- en industrie school wordt, nadat het door den heer Huvers is bestreden en door den heer Van Berlekom verde digd, aangenomen met 33 tegen 5 stemmen. Met algemeene stemmen op een na, die van den heer Snijders, wordt eveneens aangenomen het voorstel van Ged. staten tot het inrichten van een bergplaats voor steenkolen en het stichten van een gebouw ten behoeve van den provincialen stoombootdienst te Vlissingen. Zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming wordt aangenomen het voorstel van Ged. staten tot pensioeneering van de stokers bij den stoom bootdienst op de Wester-Schelde P. Blaas en D. Christiaanse. Op gelijke wijze wordt ingewilligd het verzoek der afdeeling Bruinisse van de Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij om vrij stelling van betaling van gelden voor het gebruik van den steiger te Zijpe. Ook wordt aangenomen het voorstel van Gede puteerde staten tot bepaling van den afstand der afpaling van eene eendenkooi onder de gemeente Oosterland. Gelijk besluit wordt genomen op het voorstel van Ged. staten om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering van de polders Willem c. a. tot wijziging van het reglement voor het water schap voor de uitwatering van de polders Willem c. a. in Noord-Beveland. Het voorstel van Ged. staten omtrent de heffing van tol op wegen in onderhoud bij de provincie wordt met algemeene stemmen aangenomen, nadat met 27 tegen 11 stemmen was aangenomen een amendement van den heer Snijders strekkende om uit art. 94 te laten wegvallen de woorden -. [Deze vrijdom geldt alleen] «voor den tolpaal of den tolboom welke het naast gelegen is bij de plaats van waar het vervoer plaats heeft en alleen" voor het beladen voertuig met de bespanning, en nadat door Ged. staten daarop deze gansche alinea was ingetrokken. «Dat laat ik me geen tweemaal zeggen. En dan kom ik een beetje bij je zitten, Mieke." »»Ja, ja, maar niet zoo dicht als je blieft."" »»Is 't zoo ver genoeg?"" «Gijrookt zeker geen lekkere sigaren?"" >»Ikik rook pijpen. Jongens, wat heb jij voor oogen ««Laat mijne oogen nu maar rusten, Fran3 en vertel mij eens iets van uw diensttijd en wat uwe toekomstige plannen zijn?"" ««Mjjne wat?"" ««Hoe gij u uwe toekomst voorstelt."" «Lieve hemel, ik hoop dat ik eenmaal tuinman en dan tuinmanshaas zal worden."" »»Zoudt gij niet liever grondeigenaar zijn ««Hou je me voor den gek? Ik wil niet boven mijn stand gaan ik ben heel tevreden zoo."" fVordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2