BUITENLAND. Moopp ei yerpacMinp ii Zeeiaifl. Laatste Berichten. Verspreide berichten. Rechtszaken. Weerkundige Waarnemingen, Algemeen Overzicht. ƒ1892.76, de uitgaven, behoudens een enkele memoriepost, bedroegen ƒ2329, zoodat, wijl een goed slot van 445.17s bestond, de uitgaven door de inkomsten kunnen gedekt worden. De voorzitter bracbt den penningmeester dank voor zijn gehouden bebeer en voor de moeite en zorgen, door hem aan de tentoonstelling besteed. Ten slotte werd overgelegd eene circulaire van het Ned. landbouw-comité, waarin de wensche- lijkheid en noodzakelijkheid wordt betoogd van de stichting van een centraal orgaan voor den Nederlandschen landbouw", waarna de vergadering werd gesloten. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg van 26 Juni is J. A. C. P., 27 jaren, geboren te Koewacht, dienstmeid, wonende te Terneuzen, thans alhier gedetineerd, verwezen naar de open bare terechtzitting dier rechtbank, ter zake dat zij op 1 Juni jl. omstreeks den middag, liggende in eene sloot aan den openbaren weg te Terneuzen, het kind van het vrouwelijke geslacht, dat zij had ter wereld gebracht, uit vrees voor de ontdekking harer bevalling, onmid dellijk bij de geboorte, nadat zij het had hooren schreeuwen, opzettelijk van het levenheeft beroofd, door het eene prop gras met aarde en bladeren in den mond te stoppen, tengevolge waarvan het door verstikking is gestorven. De heer mr D. van der Yliet, advocaat te Mid delburg, is aan de beklaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd. De bode van de levensverzekeringmaat schappij Conservatrix te Amsterdam ontving van twee leden, die in gebreke bleven de premiën te betalen, de polissen terug, en hij betaalde verder uit eigen beurs de premiën. In Jan. '87 overleden die 2 personen en toen heeft hij de verzekerde sommen, 50 en 100, ontvangen en voor zich behouden. Toen later de directie der maatschappij dit vernam, heeft zij een aan klacht tegen hem ingediend. De officier van justitie te Groningen vorderde zijne veroordeeling wegens oplichting tot 1 jaar gevangenisstraf; maar de rechtbank sprak hem vrij. De officier van justitie kwam in appel, en nu heeft de adv.-gen. bij het gerechtshof te Leeuwar den, gevorderd, dat beklaagde wegens verduistering zou veroordeeld worden tot 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger zag in de feiten geen strafbare daad, maar alleen rekenplichtigheid van bekl. aan de erven der verzekerden en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Het hof heeft het vonnis bevestigd. Jl. Vrijdag bevond zich aan het station te Roozendaal een Zuid-Bevelandsch boertje, dat door zijne kleederdracht de aandacht trok van eenige Engelsche heeren. Een hunner vroeg aan het boertje of hij zijne platen (zilveren broek stukken) aan hem verkoopen wilde, doch daar het boertje geen Engelsch verstond, bracht een der conducteurs de vraag iii lici Ilollcvndaoli óver, waarop het boertje ten antwoord gaf»ja, voor 60 gulden." Dit aanbod werd aangenomen en het boertje ontdeed zich van zijne stukken, waarna hij zijne hemdsknoopen eveneens verkocht voor 25 gulden, hoewel hij den Engelschman gewaarschuwd had, dat zij niet van goud waren. Hij verkocht derhalve voor 85 gulden wat slechts eene waarde had van 12 gulden. Een bod op zijn broek moest hij afslaan, daar de trein in aantocht was en hem dus geen tijd restte om die voor een heeren pantalon te verwisselen, dien hij nog eerst had moeten koopen. GCrt.) Van de Zaterdag opengestelde afdeeling »oude kunstnijverheid" der Tentoonstelling te 's- Gravenhage gehouden, geeft het Dagblad de vol gende korte schets »In de voorzaal is een kostbare collectie van antieke voorwerpen, schilderijen, zilverwerk enz. tentoongesteld, waarbij eenige fraaie oude en goed gevulde porseleinkasten. Door een klein met ijzer werk gemonteerd deurtje naast het antieke orgel ik spring in 't waöter of ik ledig den gifbeker!" De lamp bleef onverbiddelijk. Daar verscheen ik in mijn volle pracht. Frans slaakte een kreet, terwijl de vader, die mij niet herkende, voor die vreemde dame zijn pet afnam. Nu volgde de ontknoopingik pakte mijn millioenen uitFrans werd bijna dol van vreug de de vaderlijke tegenstand was natuurlijk ge broken en wij knielden deemoedig voor de lamp neder. »Er verliepen drie jaar, onze spelen werden van lieverlede minder kinderachtig, maar zij duurden steeds voort. De statiekoets en het purperen kleed vervielen, maar de kern van het geheel, de liefde voor Frans en mijn voornemen om zijn vrouw te worden die bleven onveran derlijk bestaan. De diensttijd van mijn minnaar (achter zijn rug) liep ten einde en wij waren jonge dames geworden, bij wie verscheiden aan bidders aanklopten. Ik zei echter vastberaden dat ik nog geen lust had om te trouwen en was tegenover de jongelieden, die mij desniettegen staande het hof maakten, zóo koel dat het bijna lomp werd, geloof ik. Ik beminde een ander, ik was onherroepelijk voor dien ander bestemd en dus zou het ontheiliging mjjner persoon ge weest zijn vooral in de oogen van Aglae, indien ik gedoogd hadde dat een ander mij ten huwe lijk vroeg. »Zjj zelve, die goede Aglae, die intusschen een komt men in een reeks vertrekken uit verschillen de tijdperken van vorige eeuwen, allen streng in den stijl en naar de gebruiken des tijds gebouwd, betimmerd en gemeubeld. De voorwerpen, die tot de inrichting zijn gebezigd, zijn allen echten kostbaar, afkomstig uit de Rijks-musea en parti culiere verzamelingen en met kennis aangebracht. De eerste vertrekken zijn in gothischen stijl in gericht van daar komt men in een eetkamer, die dagteekent uit het tijdperk van Frans I en waarin een trap naar een slaapkamer leidt. On der de trap is een gang, die naar een herberg voert en aan de andere zijde een gang, die den bezoeker naar een wapen- of wachtzaal brengt, van waar men weder in een oud-Hollandsche herberg komt, met haar in 't donker verscholen buffet, ruw houten stoelen en tafels, waar een lieve deerne in oud-Hollandsche kleederdracht den bezoekers de dranken toedient, die de rood wangige herbergier uit zijn vaten en flesschen tapt. In de bovenbedoelde eetzaal is een oud-Hol landsche maaltijd aangericht. Brood, ham, erw ten en kreeften vormen de hoofdschotels, terwijl als nagerechten oesters, noten, aardbeziën, sinaas appelen en tulband op een andere tafel gereed staan. De tafelbenoodigdheden zijn eveneens in overeenstemming met het ameublement." De eerste honden-eigenaar, die-tg Amster dam terecht stond wegens overtreding der ver ordening door het gebruik van een stads-muilkorf, toen de rijks-korf was voorgeschreven, was een bode van 't stadhuis. In dezelfde zitting van 't kantongerecht kwam een man voor, die een kruiwagen vol vuilnis in de Heerengracht had uitgestort. Hij dfoeg aan den arm een band, waarop stond A. S. 31 (Am- sterdamsche straatreiniging Dblv. Ned.) In een fabriek te Leiden kreeg Zaterdag een 14jarige arbeider een gewicht van ca 5 kilo op het hoofd, hetwelk op eene tamelijke hoogte in een takel hing en door eene onbekende oorzaak naar beneden viel. Bewusteloos is hij naar het academisch ziekenhuis gebracht en men vreest voor zijn leven. Tegen een onderwijzer zonder betrekking in de gemeente Achtkarspelen (Fr.) is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der drankwet. In qualiteit van kellner op een boereboel- dag schonk hij Schiedammer in eene localiteit zonder »Vergunning". Heb je van den zomer al gebaad Ja, herhaalde malen in Scheveningen. Hoe vond je het water? Hoe ik het water vond? Wel je kunt niet missen, je ziet het overal vlak voor je Te Alicante zjjn twee stoomschepen aange komen, welke de bemanning aan boord hadden van de Nederlandsche bark Johanna, die in het gezicht van Kaap Palos schipbreuk geleden heeft. Tot Pruisisch minister van binnenlandsche zaken is benoemd de onder-secretaris Herrfurth. Door deze benoeming heeft keizer Wilhelm volgens de Köln. Ztg zijn eerbied betuigd tegen over zijn vader, doordat bij den minister Von Pufrtkamer niet in zijn ambt herstelde, terwijl hij tevens dezen laatste de voldoening schonk zijn eersten medearbeider tot zijn opvol ger te kiezen. Tegenover wien de piëteit van keizer Wilhelm hierbij wel het grootst is, tegen over keizer Frederik of den heer Von Puttkamer? De nationaal-liberale Straszburger Post ver klaart in een uitvoerig artikel over de pasmaat regelen, dat deze uitsluitend de eerlijke en vredelievende lieden treffen, die naar Elsasz- Lotharingen komen om handel te drijven, maar niets uitwerken bij hen, waartegen zij eigenlijk gericht zijnde onruststokers. Naar aanleiding van het afkeurend oordeel, in verschillende bladen uitgesproken over den maatregel ten aanzien der passen voor den Elsasz, antwoordt de Nordd. Allgem. Ztg. dat de inlijving van den Elsasz op grond van strategische over wegingen is geschied, ter bescherming tegen eenen Franschen inval, en dat deze indruk langs de grenzen in de Vogezen krachtiger gemaakt moet worden, en in zijne uitwerking verscherpt. In beeldschoon meisje was geworden, coquetteerde verschrikkelijk met de jonge heeren, die bij ons aan huis kwamen. Zij was vrij en zonder smet. Op hare lippen had nog niet zulk een kus ge brand als die welke mij in hare oogen altijd de mogelijkheid benam om een vrije keuze te doen. Zij kon gerust een huwelijk in haar stand doen, niets ter wereld noopte haar om haar toekomst te wijden aan een erfgenaam van een dorpssmid. »En zij maakte van die vrijheid gebruik om hare hand te geven aan den zoon van een adel lijken grondeigenaar. Dit was voor een meisje zonder vermogen, zooals zij, in alle opzichten een groot geluk en ik deelde er van ganscher harte in. Van den anderen kant had ik mede lijden met haarwant hoe onbeduidend was haar lot bij het mijne vergelekenzij was wel is waar verliefd op haar aanstaande, maar eerst sedert acht dagen en zeer oppervlakkig wat was dat vergeleken bij mijn innige, trouwe liefde van drie jaren En dan was zij arm en haar bruidegom rijk zij zou alle aardsche goederen door haar man krijgen; terwijl mij de heerlijke voldoening wachtte van met eigen hand de hoorn des overvloeds over mijn echtgenoot te kunnen uitstorten. Aglae was niet zelfzuchtig, dat moet ik van haar getuigen. Nu zij zelf in een gelukkige haven was binnengeloopen was haar grootste wensch dat ik nu ook mijn doel bereikte. Zjj had immers gezworen dat zij haar leven aan die richting werkt de dwang op het stuk dei- passen, doch nog niet in voldoende mate. Er zullen andere maatregelen moeten volgen, van blijvenden aard, zal men den Elsasz systematisch los kunnen maken van Frankrijk. Het Duitsche rijk loopt Elsasz-Lotharingen niet nahet richt zijne politiek op de bescherming der grenzen, zonder zich te storen aan de gevolgen, die daaruit kunnen ontstaan. Zaterdag ontving keizerin Victoria een deputatie van den Berlijnschen gemeenteraad. In antwoord op de betuiging van leedwezen van den heer Von Forckenbeck verklaarde de keizerin, dat wanneer iets haar tot troost verstrekken kon in haar verlies, het de algemeene droefheid is over den dood van haar overleden echtgenoot. Zij hoopte, indien haar kracht zou geschonken worden, haar liefdewerken voort te zetten. De keizerin leeft in volslagen afzondering met haar drie dochters. Dagelijks bezoekt zij tweemaal de FriedensTcirche. Italië heeft een gezant, kaptein Cecchi, naar Zanzibar gezonden met verzoenende instructies. Hij eiseht echter verontschuldigingen wegens den beleedigenden brief, door den sultan aan koning Humbert geschreven. Indien geen verontschuldi gingen worden gemaakt, zal een tuchtiging volgen. Tot voorzitter der Fransche budget-commissie is Rouvier gekozen, die de benoeming met een kleine toespraak aanvaardde, waarin hij o. a. ver zekerde, dat elk gouvernement op de medewerking der commissie, die geen politieke rol te spelen heeft, kan rekenen. Tot vice-presidenten werden Casimir Perier en Yves Guyot gekozen. Heden zal Sagasta in de Spaansche cortes het koninklijk besluit tot sluiting der kamers voorlezen. Het is zijn voornemen de cortes in De cember weder bijeen te roepen en dan de voor stellen betrekkelijk het algemeen stemrecht en de militaire hervormingen in te dienen. Bij de verkiezing in de Charente van den Bonapartist Gellibert des Seguins, die met 37.636 stemmen verkozen werd, verkreeg de republikein Weiller 27.306 en de Boulangist Déroulède 11.699 stemmen. Het is aan de dubbelzinnige houding der Boulangisten te wijten, dat de republikeinen de nederlaag leden. Het adres van den Pruisischen Landdag, in antwoord op de troonrede, begint aldus Aller durchlauchtig ster Grossmachtigster Kaiser und KönigAllergnadigsten Kaiser, König und Herr! en het slot luidt In tiefster Elirfurcht ersterben wir als Eurer Kaiserliclien und Königlichen Majesteit allerunter- thanigstes, treu gehorsamstes Haus der Abge- ordneten. Een speelwagen met twaalf kinderen is te Wiener-Neustadt bij het passeeren van een af grond naar beneden gestort, met het gevolg dat de koetsier op de plaats dood bleef' en al de kinderen zeer ernstig werden gewond. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 4 Juli Middelburg, Hofstede, Tak. (Middelburg), 4 II Meliskerbe. Huis en Inspan, Loeff. G *t Grijpskerke, Vrucht, t. velde, Slegt. 10 H Op 't Zand, Hofstede, Tak. (onder St. Laurens), 11 II Rilland, Hofstede enz., M. Houwer. 11 t1 Serooskerke, Ilofsteedje enz., Tak. 12 (f Middelburg, Huizen, Verbuist. 13 II Yerseke, Vruchten, De Vos. 13 II Middelburg, Scbeepsafbraak, Tak. 14 Westkapelle, Weiland, Loeff. 18 U Oustburg, Hofstede, Hammacher. 18 II Vrouwepolder, Hofstede, Tak. 18 H Middelburg, Hofstede, Verhulst. 20 H Middelburg, Hofstede, Tak Slegt. 24 H Serooskerke, Hof.-tede, Tak. 25 U Yerseke, Beestiaal enz., De Vos. 25 u St. Laurens, Inspan, Tak. 27 II Middelburg, Inspan, Tak. 31 u Serooskerke, Inspan, Tak. 1 Aug. Grijpskerke, Inspan, Tak. 3 II Koudekerke, Inspan, Tak. 3 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: Z.W. wind. Thermometerstand te Middelburg. 8 Juli 's morgeus 8 uren 61 gr. 's middags 12 uur 68 gr. 's avonds 4 uur 67 gr. F mijn dienst zou wijden en al was zij ook ontrouw geworden aan haar voornemen om voor zich zelf van de liefde af te zien, om zich alleen in de mijne te verheugen, zij bleef toch standvastig in haar streven om mij met den edelaardigen Frans vereenigd te zien. Ofschoon haar aanstaande haar zeer goed beviel en zij allerlei voortreffelijke eigenschappen in hem waardeerde, zooals be schaving, verstand, geestigheid, fijngevoél enz. gaf zij een ding volmondig toegroot was hij niet. Nu moesten wij scheiden. Als bruid en nog veel minder als getrouwde vrouw kon zij niet langer de rol van een verliefden jongeling ver vullen. De Frans mijner verbeelding, mij door den dagelijksehen omgang zoo dierbaar gewor den, zou voor mij verloren gaanhet was dus dringend noodzakelijk dat zag Aglae zelf in dat ik met den werkelijken Frans in aanraking kwam. De omstandigheden wilden dat Aglae in de gelegenheid was om mij inderdaad bjj te staan. {VKordt vervolgd 's Gravenhage Benoemd tot ontvanger van 's rijksbelastingen te Heinkenszand de heer W. van Limborgh, thans te Grave. Er vertoonen zich aan den politieken hemel verschijnselen, die een nieuwe phase in de Boel- gaarsche kwestie, nieuwe onderhandelingen over dezen twistappel in Europa aankondigen. In verband hiermede is het niet van belang ontbloot, te vernemen, hoe in Rusland over de Boelgaren, hun tegenwoordigen toestand en hun toekomst geoordeeld wordt. Wij doen dit aan de hand van den Special Commissioner door de Pall Mall Gazette naar Frankrijk, Duitschland en Rusland gezonden om in deze rijken zelve een onderzoek in te stellen naar de kansen van vrede of oorlog. De heer Stead is van zijn zending teruggekeerd en deelt in uitvoerige artikelen het resultaat van zijn onderzoek mede. In een der laatste nommers van zijn blad zet hij het standpunt van Rusland tegenover Boel garije uiteen. Bij kennisneming zijner mededee- lingen zie men echter niet over het hoofd, dat de Pall Mall Gazette in zake buitenlandsche politiek meer een Russisch orgaan dan een Engelsch mag heeten. Of derhalve de redacteur Rusland niet een al te fraaie en onzelfzuchtige rol hier toekent, blijve ter beoordeeling der lezers. Wat de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland betreft, van deze is volgens den journalist-afgezant voor den vrede van Europa geen gevaar te duchten, zoolang Duitschland maar Duitschland blijft en geen Oostenrijk is. Er be staat oorspronkelijk in Rusland geen antagonisme tegen Duitschland, de Russen coquetteeren allee» met Frankrijk in het geloof dat Duitschland zijn degen aan Oostenrijk verkocht heeft. Ten opzichte van Boelgarije koestert 'Rusland de eerlijkste bedoelingen. Het denkt er niet aan naar Boelgarije te gaan of uit dit vorstendom een Russische provincie te maken. Rusland verlangt niets van Boelgarije, het is gewild den Boelgaren vrijheid te laten hun eigen aangelegenheden te beredderen, slechts onder deze eene voorwaarde: indien Rusland zijn handen thuis houdt moet Oostenrijk hetzelfde doen. Op dit oogenblik echter bevindt Boelgarije zich in de macht van een Oosten- rijksch agent. Prins Ferdinand van Coburg is een Oostenrijker en een roomsch-katholiek, wat in strijd is met het Berlijnsche tractraat, dat behelst, dat de vorst van Boelgarije tot de orthodoxe kerk moet behooren. Prins Ferdinand, een Oostenrijker, bovendien de agent der jezuïtische propaganda, het werktuig van personen uit de omgeving van keizer Frans Joseph, bekleedt een onwettig ambt hij moet vertrekken. Zoolang hij te Sofia blijft, wil Rusland geenerlei betrekkingen met Boelga rije aanknoopen. Behalve Oostenrijk draagt lord Salisbury schuld in het oog van Rusland (of den heer Stead?) dat prins Ferdinand niet reeds lang van het politiek tooneel verdwenen is en zijn zij alzoo aansprakelijk voor het feit, dat Boelgarije nog altijd de rust en den vrede van Europa bedreigt. Hadden Oostenrijk en Engeland niet hun mede werking geweigerd aan het gemeenschappelijk protest dat de mogendheden, op initiatief van Rusland, tot vorst Ferdinand zouden richten, dan ware reeds lang een oplossing gevonden. De Coburger moet allereerst heengaan en de Boelgaren terugkeeren tot den wettigen toestand, voorgeschreven bij het Berlijnsche tractaat dan eerst is Rusland bereid de moeilijkheden terege len. Maar hoe? Volgens den Engelschen jour nalist zal Rusland, nadat prins Ferdinand ver dwenen zal zijn, voorstellen een Turksch en een Russisch commissaris naar Sofia te zenden om de verkiezing van een nieuwe Sobranja voor te bereiden, die een nieuwen vorst heeft te benoemen, aannemelijk voor alle mogendheden. Wie dit zal zijn Ofschoon de vorst van Mingrelië om meer dan éen reden, niet het minst ter wille van den vrede, de voorkeur zou verdienen, heeft Rus land deze candidatuur opgegeven. Van alle overige candidaten, wier namen reeds genoemd werdende prins van Oldenburg, een Zweedsche prins, bezit naar Ruslands meening, omdat een Russisch generaal op den Boelgaarschen troon niet van alle zijden geaccepteerd zou worden, Bozo Petrovitch, de eerste Montenegrin na vorst Nikolaas alle eigenschappen, welke hem in de gegeven omstandigheden voor den Boelgaarschen troon geschikt maken: hij is Slavoniër en orthodox. Ziehier Ruslands bescheiden wenschen ten op zichte van Boelgarije Wij twijfelen of Oostenrijk grif de candidatuur van Bozo Petrovitch zal goedkeuren. Montenegro is voor het oogenblik niet veel meer dan een vazalleustaat van Rusland. Ook Servië zal ongaarne een lid van de Monte- negrijnsche dynastie in zijn onmiddelijke nabuur schap zien. Maar indien de geruchten waarheid spreken en Rusland en Duitschland het eens zijn geworden over de regeling der Boelgaarsche kwestie zal Oostenrijk dan iets anders over blijven dan deemoedig het hoofd te buigen voor den wil van zjjn bondgenoot Waarschijnlijk zal na het bezoek van keizer Wilhelm te St. Petersburg, die aldaar in het midden dezer maand wordt gewacht, blijken in hoeverre het gerucht betrekkeljjk een definitieve overeenkomst tusschen Rusland en Duitschland over Boelgarije waarheid bevat en wat over Hekuba-Oostenrjjk besloten is. Op het Balkan schiereiland zelf is hetluidens de laatste berichten weder geducht aan het gisten,

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2