N#. 156. 131® Jaargang. 1888. Woensdag Frans en Mieke. 4 Juli. Middelburg 3 Juli. FEUILLETON. Onderwijs, Kerknieuws. Landbouw, Dit blacl verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSOHE COURANT. Agenten te Ylissingen: P. G. de Vey Mestdagh Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Krniningen: P. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhüijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmae te Botterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicity étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. Ter vervulling van de opengevallen betrek king van kantonrechter te Oostburg, is door de arr.-rechtbank te Middelburg opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling mr F. J N. van Dam, griffier bij het kantonge recht te Hulstmr G. S. van Delden, griffier bij het kantongerecht te Gooren mr C. Lucasse, advocaat en procureur te Middelburg. Bij kon. besluit is de kapitein W. A. J. van der Hurk, commandant van het algemeen depót van discipline, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 'sjaars; en is benoemd bij het wapen der infanterie, tot commandant van het algemeen depót van discipline, de kapitein A. J. R. de Yrede, van het 3e regiment infanterie. (Deze berichten zijn reeds in een deel der oplaag van ons vorig nommer opgenomen.) Vrijdag verleent de minister van marine geen audiëntie. Bij ministerieele resolutie is, met ingang van 1 Aug., de heer J. J. Goetzee, surnumerair bij de directe belastingen alhier, overgeplaatst naar 's Gravenhage. In het verslag van de zitting van den gemeente raad van Middelburg meldden wij dat de heer Den Bouwmeester zonder kennisgeving afwezig was, dit is niet juistde heer Den Bouwmeester had bericht ingezonden dat hij wegens uitstedigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. Onder de passagiers, die Maandagavond per s. s. Prins Hendrik der Mij. Zeeland hunne reis naar Londen voortzetten, bevond zich sir Horace Rum- bold, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van H. M. de koningin van Engeland bij ons hof. Ter aanvulling van het voorloopig overzicht van het verhandelde in de gisteren door den ge meenteraad van Ylissingen gehouden zitting meldt men ons nog het volgende De benoeming van een hoofd voor school E, voor meer uitgebreid lager onderwijs, had plaats bij tweede vrije stemming. Bij de eerste stem ming was geen volstrekte meerderheid verkregen en waren de stemmen verdeeld als volgtop den heer W. J. Frijling te Tholen 7, J. W. C. Bos man te Ylissingen 6 en S. F. Kleinbentink te Burg op Texel 2 stemmen. Bij tweede stemming kreeg de benoemde, de heer W. J. Frijling 8, de heer Bosman 5 en de heer Kleinbentink 1 stem. De voordracht was samengesteld als volgt W. J. Frijling te Tholen, S. F. Kleinbentink te Texel, J. W, C. Bosman te Vlissingen, G. Veenman te Lekkerkerk en P. Hofstede te Zaandam. Novelel uit het Duitsch. Van BERTHA VON SUTTNER. »Ons lievelingsspel was het volgende Aglae stelde Frans voor en ik de zeventienjarige Seraphine. Zoo werden er comediestukken opge voerd, die uren duurden. Wij verzonnen de meest verschillende toestanden, waarin de ont moeting, de herkenning en ten slotte de veree- niging van dit belangwekkende paar plaats vonden. De handeling viel nu eens voor op mjjn slot, waar Frans als jager in dienst genomen werdof in de smidse van zijn vadersomtijds ook op het slagveld, waar ik als liefdezuster den gewonden geliefde verpleegde. Hier eindigde het stuk vaak met zijn dood en het is ongeloofelijk zooveel tranen als ik dan vergoot. Aglae stierf ook al te mooi, niemand zou haar dat breken der oogen, dat adem uitblazen nagedaan hebben. In de gelukkige tooneelen was zjj eveneens onver beterlijk. Wanneer ik mij bekend maakte als degene die hij van den dood gered had en hem zelve mij en mjjn millioen, met afgewend gelaat, op het presenteerblaadje mijner liefde aanbood, dan wist zij een kreet te slaken en aan mijne voeten neer te zinkenverrukkelijk. In dit oogenblik voelde ik wat het zeggen wil Jiet toppunt van aardsch geluk te bereiken. Voor de behandeling der leeningvoorstellen, werd op een verzoek van L. Bakker aldaar besloten aan hem te verkoopen een terrein bouwgrond ter breedte van vijf en ter diepte var. twintig metod, gelegen aan de Aagje Dekenstraat, voor de som van 250terwijl aan den kooper de verplichting is opgelegd tot eene bijdrage van 92 voor het aanleggen van een trottoir van vjjf meter lengte bij vier meter breedte. Vooraf werd verklaard dat dit terrein voor den publieken dienst niet benoodigd is. Aan het dagelijksch bestuur werd tegelijkertijd een crediet van 60 verleend voor het doen afgraven van den te hoogen grond aldaar. Na de gehouden vergadering met gesloten deuren, werd in de heropende zitting medege deeld: dat met den heer Julius Oppenheim, bankier te Groningen, eene leening gesloten is van ƒ400.000 nominaal, rentende 3 'sjaars tot den koers van 88 aflosbaar binnen 42 jaren; intrest betaalbaar halfjaarlijks op 1 September en 1 Maart, ten kantore van den gemeente ontvanger en van een nader aan te wijzen bankierskantoor te Amsterdam. De obligatiën worden uitgegeven in bedragen van ƒ1000 en 500. De aflossing a pari is geregeld als volgt de eerste 12 jaren ƒ6000, de volgende 9 ƒ8000, de volgende 7 10.000, de volgende 6 12.000, de volgende 6 14.000, de laatste 2 15.000j alles per jaar. De uitloting geschiedt in de maand Mei van ieder jaarde uitgelote obligatiën worden terugbetaald op den len September daaraan volgende. De opbrengst dezer leening is bestemd tot af lossing van de 4 leeningen van 1880, 1883) er zijn t w e leeningen van 1883 1885 en 1887, pro resto groot ƒ271.000, en voorts ter bestrijding der kosten voor den bouw eener nieuwe school, geraamd op 28.000 subsidie voor de constructie eener pier ƒ12.000bestrating plantsoen, verlenging van den Zeeboulevard enz. 35.000, het restant ter bestrijding van kosten der leening, en verevening van bereids toegestane uitgaven. De lasten, voor de gemeente daaruit voort vloeiende, bedragen hoogstens 18.000 per jaar. Er werd besloten om het saldo der leening in te schrijven in het groothoek der Nationale Schuld, om daarover te beschikken naar gelang der be hoefte. Het resultaat dezer operatie is dat de gemeente in het eerste jaar 440 minder behoeven zal voor den dienst der schuld dan op de loopende begrooting daarvoor is uitgetrokken terwijl ook later daaruit geen vermeerdering van lasten voor de gemeente zal voortvloeien. De voorstellen betreffende deze leening werden zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen en de ver gadering daarna gesloten. De minister van financiën heeft beslist, dat gebouwen met de erven van inrichtingen van Aglae hield de rol, die wij onzenheld toedichtten, vol met een consequentie, welke een Duitsehe roman schrijfster haar zou benijd hebben. Het gemoed van dien edelen jongeling kende niets dan edele opwellingen dapperheid, rechtschapenheid, rein heid, gezond verstand, dat waren zijne kleinste hoedanigheden. De hoofdtrek van zijn karakter was «grootheid." Hij voelde onstuimig, dacht verheven, handelde edel en dat stak des te meer af bij den eenvoud zijner boerentaal en zijn frissche natuurlijke, kinderlijkheid. Aglae had slechts een trek noodig gehad om er dit schoone karakter op voort te bouwen, namelijkzijne weigering der belooning voor mijn redding dat was toch «grootsch.Wanneer men van een anti-diluviaanschen vogel een vlerk opgraaft, die twee meter lang is, kan men daarnaar de grootte van den geheelen vogel berekenen en gerust aannemen dat hij geen musschensnavel of een zwaluwstaart zal hebben. Eveneens was die gebleken onbaatzuchtigheid Aglae genoeg geweest om zich een denkbeeld te vormen van de edele ziel van Frans en haar een duidelijke voorstelling te geven zijner zedelijke reusachtigheid. Ik had mij zoodanig in de comedie verdiept dat de held, door mijn vriendin in het leven ge roepen, werkelijk voor mij bestond en Aglae ging van haar kant zoo geheel in haar rol op dat ook in haar zoodra ons spel begon een ander leefde. Het was voor ons beiden een al- geheele transfiguratie, in éen woord een mysterie. Het denkbeeld, dat ik ooit mijn hand aan een onderwijs voor doofstommen of blinden en andere hulpbehoevenden, van grondbelasting behooren vrijgest&d te worden, indien zij overigens vol doen 'A&h'de wettelijke bepalingen. De minister van financiën zal bij zijne memorie van antwoord een gewijzigd voorstel betreffende de verlenging van de concessie der Nederlandscbe bank aan de Tweede kamer inzenden. Eene nieuwe suikerwetgeving, naar aanleiding van de jongste suikerconferentie te Londen, wordt aan het departement voorbereid. De heer Oktna, lid van de Tweede kamer der staten-generaal, uit Wolvega, is, naar men ons mededeelt, voornemens de stukken over zijne schorsing publiek te maken, opdat de kiezers zelf zullen kunnen oordeelen. Zoowel onder de voor als tegenstanders van den heer Okma zijn er namelijk die beweren, dat door de schorsing zijne positie zoodanig is verzwakt, dat hij zijn man daat zou moeten nederleggen. HaarlCrt.) Lantaarn no 13 bevat een plaat: Een Engel des goeds en des kwaads. (Werkstaking in de Yenen.) Teekening van J. Holswilder. En verder Twee schrijfsters van naam (Catharina Alberdingk Thijm en Louise Stratenus) door Willy. Nieuwe bijdragen tot de kennis der Nederlandscbe litte raire Fauna, door Heis. De Afgeleefden. Holland- Ylaanderen. Briefwisseling tusschen G. H. Priem en Lucifer. De Globe van Juli bevatDe kunst in Japan. Een gekroonde dichteres (Carmen Sylva.) De doodenbezwering. De eeuw van den stoom. Ada en Paoletto. Het GroningerWeekblad, radicale courant voor Nederland, wordt van at 1 Juli niet meer door een genootschap, maar voor rekening van den hoofdredacteur, den heer Joan A. Nieuwenhuis, ïütgegfión'.- Met deze verandering is -ook de uitgave in zooverre gewijzigd, dat voortaan het bijblad ver valt, en slechts een beperkte ruimte voor adver tentiën wordt afgestaan, terwijl een belangrijk deel der courant in kleiner letter als tot heden wordt gezet. Bij het gisteren en heden, ten overstaan van de hoogleeraren v. Herwerden, Moltzer en Lorentz gehouden eindexamen aan het gymnasium alhier zijn de leerlingen der zesde klasse M. Pleune en J. L. Goemans, die zich voor dit examen hadden aangemeld, beiden geslaagd. Met ingang van 1 September 1888 is de heer R. Ten Raa, gewezen leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Sneek, voor den tijd van éen jaar benoemd tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde en de aardrijks kunde aan de koninklijke militaire academie te Breda. Door den minister van koloniën is de heer- ander zou kunnen schenken, kwam niet bij ons op dat zou heiligschennis geweest zijn. Want wij waren een paar deugdzame jongedochters, die een verheven opvatting hadden van liefde en trouw- Een edel vrouwenhart mocht niet tweemaal be minnen en het zou een schanddaad wezen om aan een ander toe te behooren, dan hem, van wien men den eersten kus ontvangen had. Yooral Aglae was zeer streng in dit opzicht. De om standigheid dat mijn mond niet meer onbesmet was, zou mij in hare oogen iets afschuwelijks gegeven hebben, indien zij niet overtuigd ware geweest dat - die smet van dien kus weer kon uitgewischt worden door een huweljjk met den medeschuldige. Ik moest mij dus wel als de verloofde van Frans beschouwen, al ware het alleen om haar genegenheid te behouden. Als ik er slechts een woord van gerept had dat ik als adellijke dame en rijke erfgename, wellicht toch aanspraak zou mogen maken op een hetere partij dan die met een smidszoon, zou Anglae mij haar vriendschap opgezegd heb ben. En waarom zou ik ook aan een andere mogelijkheid denken Grooter geluk kon het lot mij toch niet bereiden dan de vereeniging met hem, dien het mjj beschoren hadwant het stond onwrikbaar bij mij vast dat die stier met opzet door het lot uitgezocht was om mjj ten onderste boven te loopen. Aankomende meisjes zijn altijd fatalistisch. «Onder de vele variaties, die onze verbeelding op hetzelfde thema uitdacht, kwam de volgende J. De Jongh gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde krasse daar te lande. In de classicale vergadering, 11. Woensdag te Goes gehouden, werd door den voorzitter, den heer Hage, een krachtig pleidooi gehouden voor' de erkenning van het recht der verschillende richtingen in de hervormde kerk, en werd, bij aanleiding van een voorstel van de synode om gemeenten met meer dan éen predikant in wij ken te verdeel en, die elk haren predikant en kerkeraadsleden benoemen, de volgende conside ratie door den beer Huet voorgesteld «De classicale vergadering, waardeerende het streven van de synode om in het bestaande on gelijk, aan de minderheden aangedaan, herstelling aan te brengen, is van oordeel dat, in plaats van verdeeling in kerkelijke ivijlcen van gemeenten met meer dan éen predikant, de verdeel ing moet plaats hebben in twee of drie verschillende dee- len volgens de verschillende hoofdrichtingen in de kerkin gemeenten met twee predikanten in twee deelenrechtzinnig en vrijzinnigin ge meenten met meer dan twee predikanten in drie deelengereformeerd, evangelisch en modern, elk met zijn eigen hijzonderen kerkeraad, en met gemeenschappelijken kerkeraad voor het admini stratieve, en wensoht dat de synode haar voor stel, in dien zin gewijzigd, voor de classicale vergaderingen zal brengen." De consideratie werd met 32 van de 50 stem men aangenomen. (G. Crt.) Heden morgen te elf uren werd, onder presi dium van den heer E. van den Bosch, in de Prins vm Oranje te Crues eene algemeene vergadering gehouden van de afd. Heinkeinszand der Mu tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Na opening der niet zeer druk bezochte ver gadering door den voorzitter werden de notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst gelezen en goedgekeurd. In verhand met de notulen, waarin de voorbe reiding der tentoonstelling te Goes wordt vermeld, werd door den voorzitter dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt om de onlangs gehouden tentoonstelling te doen welslagen, de inzenders, de verschillende commissiën, niet het minst de feestcommissie en de leden der afdeeling. Daarna was aan de orde het verslag van de voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur en van het verhandelde op de zomervergadering van datzelfde bestuur. Vervolgens werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen, premiën, medailles en eervolle ver meldingen, behaald op de jongste tentoonstelling. De penningmeester gaf hierna eën overzicht van den stand der kas. De ontvangsten beliepen het meest voor: Ik naderde den geliefde, als een meisje van zijn stand verkleed. Hij leerde mij liefhebben en wilde met mij trouwendoch zijn vader wei- gerde zijn toestemming te geven, omdat ik geen cent bezat. Frans was ongelukkig, zwoer mij eeuwige trouw, totdat hij zijn eigen meester zou zijn en mij kon trouwen. Op zekeren dag- trok ik mijn pronkgewaad aan, (meestal purper fluweel met hermelijn, of hemel blauw damat met paarlen) nam plaats in een statiekoets met vier schimmels, of zwarten (naar gelang van het toilet) en reed naar de smidse van den hard- vochtigen vader. Zijn zoon was juist bij hem, ten einde weer te trachten hem te vermurwen en terwijl de vader op een paardenhoef hamer de, hamerde de zoon op het vaderhart. Ik trad stil binnen, zij stonden met den rug naar mij toe en zagen mij niet. «Vaoder sprak AglaeFrans tot een groote bronzen lamp, die mijn aanstaanden schoonvader voorstelde, «wees toch barmhartig Zonder mijn Mieke kan ik niet leven... Wat? Gij schudt het hoofd (het was alsof ik de ballon zag heen en weer gaan). Wilt gij niets hooren? Om dien akeligen mammon? (Aglae vermengde namelijk altijd eenige hoog dravende woorden met het boerendialect, dat zij op mijn aanwijzing Frans liet spreken). Gjj weet niet hoe ze mien hart gestolen heeft, die weer- gaische meid, dat door de gratiën zoo rijk be gaafde wezenIk maak mij van kant, vaodert

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1