BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Verkoojingen ei VeipAtiiiei ii Zeslaiü. m in Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen'van Effecten. Eene weerlegging. Meer dan ooit staan in Frankrijk de beide fraction der republikeinsche partijde opportunisten en radicalen vjjandigtegenover elkander. Naarmate bet Boulangisme aan kracht en invloed verliest, ont waakt bij de opportunisten de oude onverdraag zaamheid en uit zich op meer onverholen wijze de haat tegen de mannen, die herzien en her vormen willen. Twee veelbeteekende feiten getuigen van het nieuwe leven onder de opportunisten. In den senaat hebben ze Vrijdag den minister van justitie een bitteren pil te slikken gegeven. De zaak is deze. Bij een verkiezing te Carcassonne had de maire zich schuldig gemaakt aan knoeierijen bij de verkiezingen en was daarvoor tot een maand gevangenisstraf veroordeelddaar hij weigerde zich in hechtenis te begeven, liet de substituut officier van justitie Crozal hem door gendarmes arresteeren. Dientengevolge had de minister den heer Crozal verplaatst. De heer Ferrouillat beproefde den door hem genomen maatregel te rechtvaardigen, maar de senaat wensckte zijn verdediging niet aan te hooren en nam met algemeene stemmen eene motie aan, het leedwezen der vergadering over den maatregel uitsprekend. Na dit votum verwachtte men niets anders, dan dat de minister van justitie zijn ontslag zou nemen. In den ministerraad is echter besloten dat de heer Ferrouillat niet zal aftreden, wijl het in strijd met het gebruik is, dat stemmingen van den senaat het kabinet of enkele leden tot heen gaan verplichten. Het is nog onzeker, of het voorval te Carcas sonne aanleiding zal geven tot een interpellatie in de kamer. Waarschijnlijk is dit niet. Wel willen de vrienden der regeering haar de gelegenheid aanbieden zich van den smet der willekeur schoon te wasschen, terwijl zij tevens hopen tegenover het votum van den senaat een stemmig der kamer ten gunste van het ministerie te erlangen, maar zij vreezen op dit oogenblik een ministerieele crisis uit te lokken. Floquet zou dan antwoorden en in het licht stellen, hoe de ruwheid van den substituut-officier van justitie te Carcassonne, die den maire; ziek en lijdend, te middernacht uit zjjn bed liet halen en naar de gevangenis overbrengen, oorzaak was van den maatregel der regeering. Het echec in den senaat is het eerste veelbe- tëëkenend feit. Het tweede is de benoeming van de begrootingscommissie. In strijd met het vorige jaar werd ditmaal de commissie niet bij tcrutin de liste maar door de bureau's verkozen. Er heerschte allerzijds bij deze verkiezing groote opgewondenheid De samenstelling der nieuwe budget-commissie belooft weinig goeds voor het kabinet-Floquet. Onder de 33 leden, die Zater dag gekozen werden, bevinden zich 20 opportunis ten. Alzoo 20 felle tegenstanders van Peytrals be grooting. Slechts 14 leden der vroegere commissie maken deel uit van de nieuwe. De uiterste linkerzijde is door vier, de radicale linkerzijde door zeven leden vertegenwoordigd. Alle minis ters, behalve Floquet, waren tegenwoordig. De minister van financien verzocht hem niet naar zjjn begrooting te beoofdeelen, wjjl de verwer ping van zijn wetsontwerp betrekkelijk den aanvang van het rekenjaar op 1 Juli door den senaat, hem verhinderd had die hervormingen aan te brengen, welke hij nog hoopte door bij zondere wetten daar te stellen. Veranderingen, ja zelfs vele veranderingen zal het budget, eer het wet wordt, moeten ondergaan, want op dit oogenblik valt het in niemands smaak. De radicalen betreuren het gemis van hervormingen; de opportunisten beklagen zich over het ontbreken van bezuinigingen. En her vormingen en bezuinigingen zullen ook ditmaal de spil zijn, waarover de debatten loopen. Het bljjft de vraag of de vijf maanden, welke de beide kamers ter beraadslaging over het budget hebben, een vruchtbaren arbeid opleveren, vooral wan neer meer partijbelang en personenkwestiën bij de discussiën de drijfveer zjjn dan het waarachtige kend werd nog kort geleden in de algemeene vergadering van de Maatschappij der 2Vederlandsche letterkunde op 21 Juni 11. aan den heer De Jonge van Ellemeet het eerelidmaatschap dier maat schappij aangeboden. Een man als De Jonge van Ellemeet was een waardig vertegenwoordiger van een kring, die, helaas, aan het uitsterven schijnt. De vermogende, beschaafde, kunstlievende landedelman is een hoogst gewichtige schakel in de'maatsehappelijke samenleving, gelijk de Nederlanders in onzen gou den tjjd zóó goed hebben begrepen en zóó duide lijk hebben bewezen. Door hen wordt de land bouwende stand,, die de stoffelijke vrucht der natie vertegenwoordigt en wiens verval de ondergang van een volk is, verbonden met de hooge ont wikkelde kringen. De boeren weten dat dergelijke grondbezitters, met wie zij vertrouwljjk omgaam hun belangen op het hart dragen en altijd bereid zijn om die te bevorderen. De Jonge van Ellemeet, de man met de waardige houding, het fijn besneden gelaat, getuigende van beschaving des geestes en welwillendheid des gemoeds, het helder en vriendelijk oog, waarin, geljjk Beets het zeide, »de gloed van het leven tintelde" en het zilveren haar op het hoofd, zoo ongebogen, is in Zeeland, ja, in Nederland, een indrukwekkende persoonljjkheid geweest dieniet spoedig zal vergeten worden. X, verlangen om het vaderland en de republiek te dienen. Frankrijk is niet het eenige land, waar de binnenlandsche politieke toestand ingewikkeld en gevaarlijk voor de rust van het land is. Kwade noten werden den laatsten tijd gekraakt over den staatkundigen toestand in Servië'. De regeering van koning Milaan heeft het noodig geacht deze in Europa verspreide ongunstige geruchten te doen tegenspreken. Men heeft gezegd dat koning Milan overhoop ligt lo met de Skoepschtina, die het budget niet wilde goedkeuren en welker zittingen verdaagd zijn, 2o met den metropoliet van Belgrado, die weigert in verschillende geestelijke en kerkelijke kwestiën naar den zin der kroon te beslissen 3o met het ministerie Christitch, dat de koning op verschillende punten de grondwet betreffend weer stand biedtmen heeft gezegd dat koning Milan, ten hoogste geëergerd over deze teekenen van oppositie, besloten is de grondwet te schorsen, een coup d'état uit te voeren en een uitsluitend persoonlijke regeering in te stellen. Aan al deze booze geruchten geeft de Servische regeering een démenti in den vorm van een rondschrijven, aan haar vertegenwoordigers in het buitenland gericht, teneinde den ongunstigen indruk weg te nemen welke bovengennoemde berichten zouden kunnen teweeg brengen. Wel bestaat er tusschen koning Milan en de meerderheid der Skoepschtina verschil van gevoelen en is zij ver daagd, en wordt zij misschien ontbonden, maar het ligt daarom volstrekt niet in de bedoeling des konings in strijd met de grondwet en zijn eed te handelen. De onderhandelingen met den metropoliet duren voort en hebben kans van slagen. Wat de betrekkingen van den souverein met den heer Christitch betreft, deze zijn uitstekend. De koning heeft van het ministerie nooit iets anders verlangd dan handhaving der orde. En ten slotte de financieele toestand deze is geenszins zoo ongunstig, een financieele crisis bestaat niet. Yolgens de verklaring der regeer ing is het in Servië alzoo pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles In de heden middag gehouden raadszitting, die gepresideerd werd door den heer jhr rnr L. Sehorer, waren afwezig de heeren Van Berlekom met en Den Bouwmeester zonder kennisgeving. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering deelde de voorzitter mede dat van de commissie van finan ciën bericht ontvangen is dat de ter vorige vergadering aangehouden vernietiging van obli- gatiën thans voortgang hebben kan. De voorzitter noodigde de heeren mrs E. P. Sehorer en W. H. Snouck Hurgronje uit zich met die vernietiging te belasten. Onder de ingekomen stukken behoorde een schrij ven van de commissie voorde oudheidkundige verza meling, houdende bericht dat van verschillende per sonen we der geschenken aan die verzameling zijn gemaakt, te weten door de heeren M. C. Roest, van gevelsteenen, J. J. Hendrikse van een oud uithangbord, J. J. Worrell van een oud embleem, C. W. Bauer van photographieën, het bestuur der godshuizen van twee houten blokken en van andere schenkers gedruktens. Op advies van de commissie voor de oudheid kundige verzameling werd goedgevonden een der twee houten blokken, geschonken door het be stuur der godshuizen, in bruikleen af te staan aan het Zeeuwsch genootschap der loetenschappen en werden verder burg. en weth. uitgenoodigd der schenkers dank te betuigen voor het ge- schonkene. Nog werd mededeeling gedaan van een brief van mevr. de wed. De, Kanter, houdende berichi van het overlijden van haren oudsten zoon, den heer H. P. de Kanter. Dit schrijven is met een brief van rouwbeklag beantwoord. Verder werden overgelegd brieven van dank betuiging van de heeren P. O. de Jager en I. Snoep, eerstgenoemde voor zijne overplaatsing naar school C, laatstgenoemde voor zijne benoeming tot makelaar. Deze brieven werden voor kennisgeving aan genomen. Op voorstel van burg. en weth. en advies van den inspecteur en van curatoren over het gymna sium werd aan den heer dr J. Riemens, op zijn verzoek, met ingang van 1 September a., eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium. Nog werden overgelegd adressen van de heeren M. L. Jacobson en W. N. de Brakke, waarbij zjj verzoeken te worden benoemd tot makelaar. Deze zullen om advies gesteld worden in handen der kamer van koophandel. Overgelegd werd de rekening over 1887, die in handen werd gesteld der commissie van financiën. Ook werden overgelegd eenige jaarverslagen. Als nu was aan de orde de benoeming van een lid in de commissie voor de suatie van polder water door de stadvesten (vacature rnr. W. A. van Hoek). Wijl de vergadering die benoeming niet zelve wenschte te doen, noodigde de voorzitter den heer mr A. P. Snouck Hurgronje uit daarvan deel te willen uitmaken. Deze verklaarde zich hiertoe bereid. Na eene zitting met gesloten deuren werd door de commissie, belast met de vernietiging van obli- gatiën, rapport uitgebracht en daarna de zitting gesloten. Vlissingen. In de heden middag gehouden zitting van den gemeenteraad, door alle leden bijgewoond ea den burgemeester gepresideerd, werd tot hoofd der school E benoemd de heer W. Frjjlink te Tholen met 8 stemmen. De heer J. W. C. Bosman verkreeg vjjf stem men, de heer Kleinbentink 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was. De voordracht bestond, zooals bekend was, uit de heeren E. Brink te Vollenhoven, S. F. Kleinbentink te Burg op Texel, G. Veenman te Lekkerkerk, J. W. C. Bosman te Vlissingen, P. Hofstede te Zaandam en W. Frijlink te Tholen. Tot lid in de commissie voor het middelbaar onderwijs werd herbenoemd de heer C. Kloos. Met algemeene stemmen werd een concept adres aan Z. M. den koning goedgekeurd, waarin verlenging verzocht wordt van het verleend uit stel tot oprichting van een burger dagschool in deze gemeente. Het vroeger verleend uitstel expi. reert met 1 September a. s. Het verzoek van de Maatschappij tot exploitatie van gronden alhier om voor het bouwen van villas op het duin éen jaar uitstel te verleenen werd ingewilligd. Eveneens werd met algemeene stemmen aan genomen een voorstel van burg. en weth. tot wijziging van verschillende posten op de begroo ting voor 1888, als een gevolg van in den laatsten tijd genomen en goedgekeurde raadsbesluiten. Aan de orde kwam een voorstel tot het aan gaan eener geldleéning. Dit werd behandeld in een geheime zitting. Er werd besloten met den heer Julius Oppen- heim te Groningen, ter aflossing van verschillende 4 pet leeningen van 1880, 1883, 1885 en 1887, resto 271.000, en voor verschillende publieke werken, een leening aan te gaan groot f 400.000 nominaal ad 88 pet tegen een rente van 3 pet. Wij komen hierop nader terug. 's (xravenliage. Benoemd tot betaalmeester te Groningen de heer P. W. C. Maclaine Pont, thans te Middelburg, te Middelburg de heer H. A. Sjjpkens, thans te Hoorn, te Hoorn de heer jhr G. A, J. van Spengler, wiens benoeming te Almelo is ingetrokken. Parijs. In het departement De la Charente is de Bonapartist Gellibert des Séguins tot afge vaardigde gekozen. In het dep. Loire moet herstemming plaats hebben. De radicaal Lacroix verkreeg 21868, de conservatief Daumas 24010, de opportunist d'Eich- tal 20528 stemmen. Aan het Journal des Débats wordt uit Weenen gemeld dat Rusland en Duitschland samenstem- men over de oplossing der Boelgaarsche kwestie. Na terugkomst van keizer Wilhelm uit St. Petersburg zal de czaar gewichtige mededeeling hierover doen aan de onderteekenaars van het Berljjnsch tractaatook Frankrijk ondersteunt het voorstel. Mijnheer de redacteur. Naar aanleiding van het bericht uit Yzendijke, voorkomende in het nommer van uw blad van den 29en dezer, betreffende het verleende subsidie van 150 der gemeente Schoondijke aan de aan te leggen tram SchoondijkeEecloo, zou ik gaarne van den inzender van dat bericht willen weten in welke vergadering van den gemeenteraad be paald is dat deze gemeente ƒ400 heeft bestemd voor de lijn SchoondijkeEecloo. In de notulen toch is daarvan niets te vinden en volgens ver klaring van een der wethouders en een paar raadsleden blijkt ik was toen nog niet hier dat indertijd bij het verleenen van de f 400 sub- sibia aan de lijn BreskensMaldeghem is opge merkt dat slechts dit bedrag wordt voorgesteld om later, ingeval de Maatschappij eene zijtak mocht leggen naar Yzendijke, daaraan een subsidie van 200 te verleenen. Dat het subsidie nu slechts f 150 bedraagt, is alben daaraan toe te schrijven dat de Prins Willempolder besloten heeft 300 gedurende tien jaren bij te dragen, want men móet weten dat de meeste pachters dit bedrag moeten op brengen om reden dat zij de lasten moeten betalen en niet de eigenaars, zoodat deze personen dubbel gedrukt worden. Het is misschien den inzender te doen geweest om den gemeenteraad tegenover een hooger college in een verkeerd daglicht te plaatsenof is het om de leden der prov. staten over te halen om toch een aanzienlijk subsidie te verleenen? Wenscheljjk ware het misschien dat uw bericht gevers in deze zaak van den beginne af beter ingelicht geweest warenwant naar mijn be scheiden oordeel is er nog al eens eene onwaarheid medegedeeld. Indien uw berichtgever hierop wenseht te antwoorden, zoo verzoek ik hem zulks te doen bij onderteekend ingezonden stukdaar iemand, die zulke leugens in de wereld zendt, zijn naam wel bekend mag gemaakt worden. Schoondijke, J. Neeteson, 30 Juni 1888. Secretaris. IJzendjjke, 1 Juli 1888. Mijnheer de Redacteur! Is het u wel eens overkomen naar bed te zijn gegaan in de meening een fatsoenlijk man te zjjn en 's morgens na aankomst van de post te ont waren dat gij een leugenaar zjjt? En welken invloed had dit op u? Het brevet van leugenaar, door den heer Neeteson aan mij uitgereikt, heeft mjj koud gelaten, aangezien zeggen, zelfs van een gemeente-secretaris, geen bewijzen is en iemand die veel, en om die reden misschien gaarne schrijft, daarom nog het recht niet heeft zich als rechter in hoogste instantie op te werpen. Dat de heer Neeteson de geschiedenis van de subsidie stoomtram Breskens—Maldeghem niet heeft helpen opteekenen is mij bekend; wat hjj dus mededeelt daaromtrent, heeft hij, evenals uw correspondent, van hooren zeggen. Niettemin hoop ik u van de groote waarschijnlijkheid van mijn bericht dd. 29 Juni te overtuigen. De gemeente Breskens (1560 inwoners) gaf 700, Schoondijke (1828 inwoners) gaf 400, Oostburg (1941 inwoners) gaf 750 subsidie aan de lijn Breskens—Maldeghem. Het geringe bedrag, door Schoondijke toegekend, springt dadelijk in het oog en met het aantal inwoners rekening houdende, zoowel als met de omstandigheid dat deze gemeente een kruispunt zou worden van twee tramlijnen, is het te laag. De sommen, door Breskens en Oostburg toegestaan, duiden voor Schoondijke op een evenredig bedrag, zijnde 800, Dat een bepaald voorstel in optima forma in den raad aanhangig is geweest om dat bedrag te halveeren zal ik niet bewerenmaar dat met voorbedachten rade de helft is voorgesteld, is wèl waar. De man, die daaromtrent voldoende inlichtingen zou kunnen geven, is niet meer onder de levenden, maar Schoondjjke bezit nog wel iemand, die stellig niet door den heer Neeteson geraadpleegd is, maar toch daar wel meer van zou kunnen vertellen. De aanvrage Dibbits voor de lijn Schoondjjke— IJzendijkeBelgische grens kwam geljjktjjdig in met die voor de thans in exploitatie zjjnde; men werd dus aan eene aan sluiting van IJzendjjke herinnerd en vond daarin te meer reden om te verdeelen. Mjj de macht toe te kennen een gemeenteraad tegenover een hooger college (welk in een ver keerd daglicht te kunnen plaatsen is uit den aard der zaak belacheljjkde leden der provin ciale staten over te halen een aanzienlijk subsidie te verleenendaar waar gedeputeerde staten voorstellen f 3000 toe te staan, zou onzin zjjn. Neen, mjjn bericht vond enkel zjjn grond in de zucht om mede te werken tot het tot standkomen der ljjn SchoondjjkeIJzendjjkeBelgische grens, door de toelagen zoo hoog mogeljjk op te voeren. In de hoop dat de heer Neeteson beter dan hij nu getoond heeft, bescheidenheid en hoffeljjkheid in zjjn wapen zal weten te voeren en dat de deugdelijkheid der diensten, die hjj aan de ge meente Schoondjjke bewjjst, in rechte evenredig heid staat tot de hevigheid waarmede hjj ver meend onrecht, haar aangedaan, bestrijdt, heb ik de eer te zjjn Uw Correspondent. Datum. 3 Juli 3 f 4-» rf- 4 tt 6 H 10 11 <f 11 f, 12 13 14 18 18 20 24 25 25 - 27 31 1 Aug. Plaats. Middelburg, Vlissingen, Middelburg, Meliskerke, Grijpskerke, Op 't Zand, Rilland, Serooskerke, Middelburg, Huizen, Yerseke, Vruchten, Westkapelle, Weiland, Oostbnrg, Hofstede, Vronwepolder, Hofstede, Middelburg, Hofstede, Serooskerke, Yerseke, St. Laurens, Middelburg, Serooskerke, Grijpskerke, Koudekerke, Voorwerpen. Informatiën. Inboedel, Balans D 4. Meubels, De Wolff. Hofstede, Tak. (Middelburg), Huis en Inspan, Loeff. Vrucht, t. relde, Slegt. Hofstede, Tak. (onder St. Laurens), Hofstede enz., M. Houwer. Hofsteedje enz., Tak. Hofstede, Beestiaal enz., Inspan, Inspan, InspaD, Inspan, Inspan, Verhulst. De Vos. Loeff. Hammacher. Tak. Tak* Slegt. Tak. De Vos. Tak. Tak. Tak. Tak. Tak. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: lederen dag. Aanmelding bjj de stadsboden of concierge. Verzamelingen van het Zeënwschgenoot- schap der wetenschappen, o. a. oud- Walchersch boerenvertrek. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrij- dags van 10 tot 1 en van 3 tot 6 uren (des winters tot zonsondergang), des Zondags van 12 tot 5 uren (of tot zonsondergang). Toegangs prijs 0.25; voor ambachtslieden eri tot den werkenden stand behoorende personen 0.10. Aanmelding bjj den concierge van het Museum, Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Aanmelding bjj mej. Oosthout, Schuttershof. Zeeuwsche tapijtenbehangsels in de ver gaderzaal der staten van Zeeland (Abdij). Iederen dag. Aanmelding bjj de boden. Tapjjtbehangsels (Gobelins) in het gerechts gebouw op het Hofplein. Iederen dag wan neer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bjj den concierge. Rotterdam, 2 Juli. De aanvoeren waren ge ring. Prijzen hetzelfde. Tarwe 6.10 a 6.75 rogge 4.90 a 5.30 gerst, beide soorten, ƒ4.10 a ƒ4.50; haver 2.70 a 3.20; erwten ƒ7.— a 7.25 mesting ƒ6.20 a 6.30 chevalier ƒ5.25 a 5.80kanariezaad f 6.75 a 7.50witte boönen 10 a 13bruineboonen 8 a ƒ9.25, paardenboonen J 5.25 a ƒ5.50. Amsterdam 30 2 Staatsleeningen Juni. Juli. Nederland. pCt. Bedrag stukken. Cert N.W.Sch. 21/s 1000 785/s 783/g dito dito 3 1000 905^ dito dito 31/s 1000 lOU/s 101 dito Obl. Sl/3 1000 1011/4 IOU/4 Hong. O, L. 1867 5 fl. 120-1200 1001/8 dito Goudl, 5 ir 100 Italië, Ins.'62/81 5 Lir, 100-100000

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2