Maopiien en VerpaiMiip ia Zeelaal. Laatste Berichten. Verspreide berichten Burgerlijke stand t Rechtszaken. eritüQpingen en aanbestedingen- Weerkundige Waarnemingen, betrekking tot de ambtsdragers werd vastgesteld, dat zij door de classen moeten worden vermaand en gewaarschuwd, en dat indien zij blijven vol harden, ook na vermaning en waarschuwing, van hun dienst in geen geval gebruik mag worden gemaakt. Natuurlijk zijn dit algeuieene regelen, geen beoordeeling der vele onderscheidene gevallen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens b e 1 e e d i g i n g H. Z., 32 j., hvr. van J. V., arbeidster Heinkenszand, tot 1 b. s. 1 d. h. beleediging van een ambtenaar: Ch. M., 4-9 j., arbeider Hansweert, tot 0.50 b. s. 1 d. h. beleediging en slaan van eenamb ten a a i G. D.. 23 j., N. W., 22 j., J. W., 20 j., L. O., 16 j., L. W., 19 j., W. v. d. P., 19 j., en J. S., 22 j,, allen arbeiders Baarland, ieder tot 5 b. s. 5 d. b. slaan van een ambtenaar: B. d. S., 21 j., L. d. S., 19 j., en F. D. V., 20 j., werk lieden Koewacht, alhier gedetineerd, de le tot 1 jaar, de 2e en 3e ieder tot 9 m. gev. huisvredebreuk: C. B., 26 j., polder werker, en M. v. D,, 19 j., arbeider, beiden Elle- woutsdijk, ieder tot 3 d. gev. mishandeling; J. B., 20 j., arbeider Goes, tot 7 d., P. J., 21 j., timmermansknecht Oostka- pelle, tot 14 d., en S. d. P., 17 j., landbouwer Domburg, tot 3 m. gev.J. C., 18 j., boerenknecht Terneuzen, tot 5 b. s. 5 d. h., en J. B., 20 j., landbouwersknecht Terneuzen, tot 3 b. s. 3 d. b.; mishandeling van een echtgenoot: A. L. d. S., 20 j., hvr. van A. Z., Sluis, tot 1 b. s. 1 d. b. vernieling van eens anders goed; P. G., smid Scboondijke, tot 3 b. s. 3 d. b. diefstal: A. W. E., machinist Amsterdanq alhier gedetineerd, tot 6 m. gev. en koppelarij: C. C. H., 30 j., hvr. van A. A. d. Cb., bierhuishoudster Middelburg, tot 1 m. gev Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn S. d. L., 19 j., arbei der Baarland, beklaagd van beleediging en slaan van een ambtenaar; J. J., 24 j., landbouwer Oost- kapelle, beklaagd van mishandeling, en A. V., 26 j., arbeider, V. J. v. V., 20 j., zaakwaarne mer, en L. d. T., 20 j., landbouwersknecht, allen Eede, en H. S., 22 j., arbeider Maldeghem, be klaagd van buisvredebreuk. Het gerechtshof te Amsterdam beeft gisteren in booger beroep in de zaak-Enuma contra bet Niemvs van den Dag en De Standaard bet vonnis van de arrond. rechtbank bevestigd, op grond dat bet doel om te beleedigen ontbrak in bet betrekkelijk bericht. Het belang van vrouwen en meisjes te behartigen was blijkbaar bet doel van de opneming van dat bericht. Den appellant werd zijn vordering 2500 en de kosten) ontzegd. Donderdag avond vielen te Vlissingen twee" jongens al stoeiende in het water aan de Kaaskade. De 14-jarige Cornells van Hoepen sprong onmid dellijk geheel gekleed te water en bad spoedig beiden te pakken. Een van ben riep echter «laat mij los, ik kan zwemmen", en wist zich dan ook zelf te redden. Van Hoepen hield den anderen drenkeling met de tanden vast en zwom met hem naar den kant, waar hij door een dei- omstanders verder op den wal geholpen werd. Zooals bekend is, heeft de familie Van Hoepen, zoo vader als zoons, zich naam gemaakt door bet redden van drenkelingen. De serg.-maj.-titul. J. C. Lagas van bet korps genietroepen, die in April jl. met goed gevolg examen beeft afgelegd voor opzichter van fortificatiën, is thans benoemd tot opzichter van fortificatiën 3e klasse te Helder. Genoemde Lagas; afkomstig van Kapelle, is een dergenen,die opjl2jarigen leeftijd in Juli 1877 bij de oprichting der pupillenschool te Nieuwersluis zijn militaire loopbaan is ingetreden. Te Yerseke vielen Donderdagavond twee broertjes van 6 en 3§ jaar van een steiger in de Ooster-Schelde, zonder dat iemand er getuige van was. Hoe lang zij in bet water gelegen hebben is dus niet precies te zeggen, maar een voorbij ganger bracht hen op bet droge. Het oudste had zich aan bet meertouw van een roeiboot zooveel mogelijk boven water gehouden, en was dan ook spoedig buiten gevaar, maar bij bet andere ge lukte betondanks langdurige pogingen volgens de bekende methode, niet de levensgeesten weer op te wekken. Te Colijnsplaat overleed Woensdag de heer Jacob Zwart, de oudste burger der gemeente in den ouderdom van ruim 91 jaren. Hij werd aldaar den 29 December 1796 geboren, in 1813 in dienst getreden behoorde bij tot de reserve en lag met een afdeeling van bet leger te Doornik, toen de slag bij Waterloo plaats bad. In 1865 beeft hij van wege den koning bet zil veren kruis ontvangen, ter gelegenheid der reü nie van oudstrijders te Leiden. De beer J. Goedegebuure en zijne vrouw Trijntje Bal vierden zoo schrijft men ons uit St. Annaland Woensdag bun 60-jarige bruiloft. Beiden zijn bijna 82 jaar en verschillen slechts éen da.g in leeftijdbeiden mogen zich nog in gezondheid naar lichaam en ziel verbeugen. Zij hebben 9 kinderen en aanbebuwdkinderen, ruim 20 klein- en ruim half zooveel achterkleinkinderen. Twee hunner zonen zijn meer dan 25, bun dochter is meer dan 30 jaren getrouwd. Twee broeders van den man zijn bijna 54 en 56 jaar getrouwd; zijn vóór bijna twee jaar overleden zuster bad ook baar gouden bruiloft reeds gevierd. Niet te verwonderen is dus, dat ook anderen dan de familie bun belangstelling toonden in dit betrekkelijk zeldzame feest door bet uitsteken der vlaggen van huizen en schepen. De muziek- vereeniging Accelerando zou den feestvierenden echtgenooten eene serenade gebracht hebben, zoo de ernstige ongesteldheid van een der jeugdige bewoners van bet buis dit niet berhinderd bad. Woensdag avond waren te Tbolen eenige jongens dicht aan den waterkant aan bet spelen. Op eens viel een knaapje van 6 jaar in bet water en verdween in de diepte. Schipper P. Bout, boorende roepen dat er een kind in bet water lag, liep onmiddelijk den dijk af, sprong gekleed te water en bad bet geluk bet kind van een ge- wissen dood te redden. Bij bet onweder, dat in bet begin dezer week ook over Zeeuwsch-Vlaanderen hevig woedde^ zijn in de omstreken van Kieldrecbt, aan de Neder- landscb—Belgische grens, door een vreeselijken hagelslag alle veldvruchten vernield. Landbouwers, die daags te voren nog velden met schoon vlas hadden staan, zagen daarvan niets anders dan de stoppels, wat ook met alle andere veldgewassen bet geval was. Het zesde jaarfeest van den Noord-Brabant- scben bond der vereeniging Het Metalen Kruis zal dit jaar te Breda plaats hebben. Zij, die ge rechtigd zijn tot bet dragen van bet Metalen Kruis kunnen zich wenden tot een der navolgende heeren J. hl. H. Dommers, bol.-bomm. in de 3e mil. afd., voorz. van de feestcommissie, te Breda A. A. Vorsterman van Oyen, ceremoniemeester van den bond, te 's Gravenhage of J. N. Winter, voorz. van den bond, te 's Hertogenboseh. De spoorweg-maatschappijen hebben reductie toegekend voor deelnemers en gerechtigden tot het dragen van bet Metalen Kruismits voorzien van een bewijs van deelneming. Te Amsterdam zal in de volgende maand een nationale wedstrijd worden gehouden in beq. schrijven, voor jongens en meisjes van 12 tot 15 en van 15 tot 17 jaren. Dit concours, dat voor zeker kan bijdragen om bij jonge lieden den lust op te wekken om zich eene goede scbrijfband eigen te maken, is verdeeld in drie afdeelingen schoonschrift, vlugschrift en randschrift. Voor elke afdeeling, die in onderafdeelingen zijn ge splitst voor jongens en meisjes afzonderlijk, zijn verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles en ook getuigschriften als prijzen beschikbaar gesteld. De jury zal bestaan uit de heeren prof. J. A. Alberdingk Thijm, J. H. Carsten, D. Hek ker jr., J. H. Hinse, C. Petri en J. I. H. Corne- lisse, de vier eersten hoofden van scholen en de laatste leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Yoor belanghebbenden zijn inlich tingen en prospectussen te bekomen bij de heeren Alex. B. Barends, O. Z. Achterburgwal 205 en Louis Bos, Amstelstraat 49 te Amsterdam. De ongelukken door onweder vermeerderen nog steeds. Te Elden, nabij Arnhem, sloeg de bliksem in drie nabij elkaar gelegen woningen die alle verbrandden. Verder werden op vele plaatsen dieren in de weide gedood en hoornen vernield. Te Alkmaar sloeg bet hemelvuur in bet buisje van een molenaar zonder echter brand te ver oorzaken, maar bet trof den man, wiens baard werd geschroeid. Te Andel baande de bliksem zich in de woning van een arbeider een vreemden weg. Na eerst een gat in den muur te hebben geslagen en twee schilderijtjes aan den tegenovergeatelden wand te hebben omgekeerd, wierp de straal de tafel onderst-boven, scheurde toen een vloermat middendoor, keek vervolgens op een hangklok boe laat het was, d. w. z. verbrijzelde die, en verliet ten slotte door de deur de woning, zonder brand te veroorzaken. Dit alles was het werk van een halve seconde. Niemand werd gedeerd. Te Kessel werd eene koe door den bliksem in bet veld gedood, terwijl een ingezetene van Lith, komende van de Osscbe weekmarkt, vóóraan in Oscb, zittende in eene herberg, door den bliksem aan arm en been getroffen werd, zoodat bij niet kan loopen. Het merkwaardigste is dat genoemde persoon geen letsel aan de kleeren, maar wel aan bet lichaam beeft. De andere personen, in de herberg vertoevende, bleven ongedeerd. Een boom, vóór de deur staande, werd van boven tot onderen opengespleten. Een driejarig knaapje werd door den ijzeren wagen der gemeente-reiniging te Zwijndrecht overreden. Het achterwiel ging over bet hoofd van bet kind, dat onmiddellijk een lijk was. Onder Prinsland geraakte een slager uit Rozendaal, die daar voor zaken was, met paard en wagen op bol, doordien bet beest schrikte. De slager sprong uit bet rijtuig, en wilde bet paard grijpen, doch struikelde, en kwam onder bet woeste dier terecht. Yreeselijk verwond werd bij opgenomen. Zijn toestand is hopeloos. Op den Tolsteegsingel te Utrecht geraakten Woensdag twee knapen, die aldaar viscbten, aan bet vechten met bet gevolg, dat beiden al wor stelende in bet water vielen. Nadat een hunner zich weder op bet droge had gewerkt, baalde hij ook zijn tegenpartij uit bet water, waarna beiden met hun nat pak huiswaarts keerden. Te Batenburg bepaalde de raad o. a. dat vrouwen na zonsondergang zich in geen herberg mogen bevinden. Zoo iets ging ged. staten van Gelderland te ver en zij vroegen van den koning vernietiging van dit besluit. Deze beeft echter thans uitgemaakt dat er voor vernietiging geen termen zijn. Eenigen tijd geleden werd, zooals reeds ge meld is, een kersenboomgaard bestaande uit 165 scboone boomen toebehoorende aan den heer B. den Ouden, burgemeester te Opijnen, geheel vernield. Thans beeft een kwaadwillige weder een paard van den beer Den Ouden staart en manen afgesneden. Voor eenige dagen deelden wij een schrijven uit Straatsburg aan de Frankf. Ztg. mede, klachten bevattend over de nieuwe pasmaatregelenop nieuw bevat dit blad een brief over dezelfde zaak, ditmaal uit Metz. Ten bewijze van de omnenschenlijke toepassing der paswet wordt o. a. verhaald, boe een 18jarig meisje, in Lotha ringen geboren, dat sinds zes maanden in Frank rijk vertoefde en opgeroepen werd om aan bet doodbed barer moeder te verschijnen, de grenzen niet mocht overschrijden, omdat zij geen pas bad. Het meisje smeekte knielend den politie-commis- saris baar te laten gaan, doch te vergeefs, de ambtenaar was door zijn nauwkeurige instructiën gebonden. De burgemeesters mogen aan leden hunner gemeenten bewijzen medegeven, dat ze inwoners zijnvergeet zulk een plattelandsburgemeester echter in dat bewijs te vermelden, dat de persoon, voor wien bij bet opstelt, een Duitscher is, dan mag deze niet de Duitsobe grenzen over alvorens, langs telegraphischen weg, zijne nationaliteit is vastgesteld. Dagelijks worden er lieden, die in goed vertrouwen met bun bewijs op reis gaan, aan de grenzen aangehouden. »Het is onmogelijk" gaat de schrijver uit Metz voort, »dat men in de toongevende kringen kennis draagt van de stemming, die door dezen maatregel opgewekt fis, want anders zou men niet in bet belang der Germaniseering van bet land zich aan een voor schrift houden, dat slechts schadelijk werkt en gewerkt beeft". Keizer Wilhelm zal voortaan Sanssouci tot zomerresidentie kiezen, alzoo ook in dit opzicht Frederik den Grooten navolgen. Yerbouwingen in bet slot zijn dientengevolge noodzakelijk. Dezen zomer blijft bet keizerlijk paar bet Marmorpalais te Potsdam bewonen. De Fransche kamer nam met 273 tegen 237 stemmen een voorstel aan, waarbij bepaald wordt, dat de begrootings-commissie en andere commis- siën geen besluiten mogen nemen, wanneer niet de volstrekte meerderheid der leden tegenwoordig is. De beslissing moet dan in een volgende zitting der commissie plaats vinden. Rouvier bestreed het voorstel. Bij de tweede lezing van de kanaal-tunnel bill in bet Engelscb lagerhuis stemden 307 leden tegen en 165 voor. In Bengalen en Noordelijk Engelscb Indië heerscht groote droogte. Wanneer niet spoedig regen valt, is de oogst verloren. De Spaanscbe kamer van afgevaardigden verwierp met 135 tegen 54 stemmen een voorstel der conservatieven strekkende tot verbooging dei- invoerrechten. Ontzettende verwoestingen hebben de over stroomingen in Mexico aangericht. Het meest hadden de steden Leon en Silao te lijden. De hevige regen, die de overstroomingen veroorzaakte, viel zonder ophouden van den 17 tot den 20 11. Het eerst stroomde het water Silao binnen. Te Leon bielden de dijken aanvankelijk stand, maar in den nacht van den 18en op den 19en braken drie door en werd de halve stad overstroomd. Door bet water ondermijnd begonnen spoedig de buizen in te storten en de verschrikte bewoners in bun nachtgewaad te vluchten. Yelen werden onder de instortende woningen bedolven en van verschrikkelijke tooneelen was men getuige. Den volgenden dag geleek de gebeele streek éen groot meer. Bovendien verbreidde zich een verpestende stank. Overal ziet men ontelbare lijken drijven. Hulp wordt van vele zijden geboden om de over levenden, die zonder dak zijn, te steunen. Nog steeds worden van heinde en verre rouw kransen ter herinnering aan keizer Frederik naar Postdam gezonden. Onder de laatst aangekome ne bevindt zich een uit bloemen gevlochten van de graven van bet Ebrentbal bij Saarbrucken, waaronder de gesneuvelden van de Spicherer Höhen rusten, een groet van dezen aan den overwinnaar van Sadowa en Wörth. Een te Charlottenbnrg verschijnend blad be vat eene oproeping om een gedenkteeken op te richten voor keizer Erederik. Het zou worden geplaatst te Charlottenburg, de plaats waar de overleden keizer de teugels van 't bewind in banden nam en waar hij bet grootste deel van zijne te vroeg geëindigde regeering doorbracht. De met warmte geschreven oproeping is van oordeel, dat het standbeeld vóór bet slot Char lottenburg zal worden opgerichtde harten van bet Duitsche volk, zoo eindigt bet stuk, zijn genoeg vervuld met vereering en dankbaarheid voor keizer Frederik om dit plan te verwezen lijken. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 80 Juni Kloetinge, Hout, De Vos. 30 Middelburg, Sigaren, Zoeller. 3 Juli Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 8 ff Vlissingen, Meubels, De Wolff. 4 Middelburg, Hofstede, Tak. (Middelburg), 4 Melislcerke. Huis en Inspan, Loeff. 6 ff Grijpskerke, Op 't Zand, Vrucht, t. velde, Slegt. 10 ft Hofstede, Tak. (onder St. Laurens), 11 Rilland, Hofstede enz., M. Houwer, 11 Serooskerke, Hofsteedje enz.. Tak. 12 Middelburg, Huizen, Verhuist. 13 ft Yerseke, Vruchten, IJe Vos. 18 Oostburg, Hofstede, Hammacher. 18 t, Vromvepolder, Hofstede, Tak. 20 ff Middelburg, Hofstede, Tak Slegt. 24 Serooskerke, Hofstede, Tak. 25 ,r Yerseke, Beestiaal enz., De Vos. 25 ft St. Laurens, Inspan, Tak. 27 ff Middelburg, Inspan, Tak. 31 ,f Serooskerke, Inspan, Tak. 1 Aug. Grijpskerke, Inspan, Tak. Van 28 en 29 Juni. Middelbueg. Getrouwd: G. C. J. Bruker,jm. 31 j. met W. 0. Bergman, jd. 33 j. Bevallen E. J. S. Robijn, geb. Le Sage ten Broek, d. J. E. de Troije, geb. Kulderij, z. J. de Keijser, geb. Van Gemert, z. en d. (tweel.) C. M. Matzinger, geb. Krijger, z. OverledenJ. P, Fiegen,. man van T. Huij- brechtse, 58 j. G. Klein, vrouw van W. C. Steevens, 85 j. Donderdag avond werden, ten overstaan van den notaris D. Verbuist, op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging aan den Groote Markt alhier in het openbaar geveild de navolgende onroerende goederen, allen staande en liggende te Middel- bnrg, te wetenlo twee buizen en erven, aan den hoek van de Krommeweelen, wijk L n°s 35 en 36, verkocht voor 24-002o een buis en erf aan de Zuidzijde van den Dam, wijk G no 100, verkocht voor 1690 3o een buis en erf, aan de Hoogstraat, wijk I no 126, verkocht voor 1500 4o een buis en erf, aan den hoek van de Varkenmarkt, wijk K no 40, verkocht voor 19005o een buis en erf, aan de Lange Breestraat, wijk Q no 150, verkocht voor 14116o een buis en erf met tuin, aan de Brakstraat, wijk Q nos 259 en 260, verkocht voor 2700 7o een buis en erf aan de Kapoenstraat, wijk B no 36, verkocht voor/950; 8o een buis en erf met bleekveld, aan de 'Koe straat, wijk K no 294, verkocht voor 1400 en 9o een buis en erf met tuin, aan de Heerengracht, wijk M no 17, opgehouden op ƒ3600. Bij de Donderdag te Wolfaartsdijk, ten overstaan van den notaris Pilaar, gehouden ver pachting van bouw- en weilanden en dijken, aan komende de Hervormde kerk en bet armbestuur te Wolfaartsdijk, zijn verpacht aan verschillende personen voor de Hervormde kerk 76 perceelen bouw- en weiland en dijken ter gezamenlijke grootte van 74.58.90 HA. voor 4526.41; 2 per ceelen bleven onverpacht, en voor bet armbestuur: 27 perceelen bouw- en weiland en dijken ter gezamenlijke grootte van 19.26.80 HA. voor 1132.28. De pachtprijzen varieerden hoofdzakelijk tus scben de 50 en 90 per hectare; enkele stukken nieuwe grond en perceelen, dicht bij bet dorp gelegen, brachten over de f 100 per hectare op. Woensdag avond bad te Stavenisse de finale toewijzing plaats van den verkoop der landerijen uit den boedel van wijlen de wed. De Wilde, welke landerijen de vorige week ingezet waren op 375 gemiddeld. Er werd nu besteed voor bet Blooisob gemet, 39.24 A., ruim 404 dooreen genomen. De hoogste prijs ad ƒ480 per 39.24 A. werd besteed voor een blok van 2 gem. 144 R. de laagste prijs ad 300, alles onverminderd de 12 onkosten, benevens de kosten van gelag. Woensdagmiddag werd in bet logement, be woond door J. F. Adriaansens, te Walzoorden, gemeente Hontenisse, in bet openba ar aanbesteed bet herstel, de vernieuwing en bet onderhoud tot 30 April 1889 van de aarde-, kram-, rijs-, en glooiingwerken, aan de waterkeering van bet calamiteuse waterschap Walzoorden. Ingekomen waren 14 biljetten, terwijl bet minst was ingeschreven door den beer P. J. Verbist te Hontenisse voor ƒ14,187. De begrooting was- ƒ14,518.60. Door den ontvanger der registratie en domeinen te Hulst werd Donderdag, ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken, te Terneuzen bij opbod publiek geveild, bet aandeel van den staat in den in 1887 bedijkten polder in bet Axelscbe Gat, groot ongeveer 56 hectaren nieuw ingedijkten grond, verdeeld in 16 kavels. De totale opbrengst bedroeg 60.660, terwijl bieron der volgt de grootte van ieder kavel, de ver koopprijs en naam van heeren koopers: kavel 1, 3,56,70 H., 3200, C. van der Hooft2, 3,00,00 H., ƒ3440, Jao. de Feijter; 3, 3,9S,70 H., 4960, de zelfde; 4, 3,57,70 H., ƒ5210, C. van der Hooft; 5, 3,16,70 H., f 5740, dezelfde; 6, 2,76,10 H., 4710, W. van Tatenboven te Zaamslag7, 2,31,50 H., ƒ4230, dezelfde; 8, 3,30,00 H.,5600, D. de Koeijer9, 3,65,90 H., f 4420, dezelfde 10, 4,74,09 H., 4800, G. Wieland11, 4,10,00 H., 3520, dezelfde; 12, 3,95,40 H., 3700, Jac. de Feijter; 13, 4,57,20 H., 4000, G. Wieland 14, 3,98,50 H., 2010, M. Jurry15, 3,41,30 H., 810, dezelfdeen 16, 2,37,80 H., 310, de zelfde. Waar geen plaats bij vermeld is, zijn de koopers woonachtig te Terneuzen. 29 Juni, des morgens te 8 uren. VerwachtW. wind. Thermometerstand te Middelburg. 29 Juni 's morgens 8 uren 57 gr. 's middags 12 uur 07 gr. 's avonds 4 uur 85 gr. F Budapest. Tisza heelt bij de sluiting der zifting de aandacht der delegatiën gevestigd op bet feit dat alle gewone militaire uitgaven una niem goedgekeurd zijn en de hoop geuit op bet behoud van den vrede. *4 loonden. Volgens den Times zal bet samen komen van den czaar met keizer Wilhelm niet plaats hebben. Sofia. Vorst Ferdinand beeft bet vonnis te gen Popoff bekrachtigd.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2