N°. 153. 1888. 30 Juni. Zaterdag 131* Jaargang. BEKENDMAKINGEN. Middelburg 29 Juni. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels/1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GEMEENTERAAD. MIDDELBURGSGHE dOURANT. w M Agenten te Ylissingen: P. G-. de Yet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Boliand, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhtjijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Maandag den 2 Juli 1888, des namid dags te uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 29 Juni 1888. De Burgemeester voornoemd, SCHORER. Het beroep, door bet voor Wolvega zitting hebbende kamerlid R. K. Okma te Jutrijp, ge meente Wijmbritseradeel, ingesteld van een besluit van gedeputeerde staten van Friesland, waarbij bij is vervallen verklaard van bet lidmaatschap van den raad der gemeente Wijmbritseradeel (we gens het doen van leverantiën aan de gemeente, niettegenstaande hij wethouder en lid van den raad was) is, zooals onze lezers weten, ongegrond - verklaard en het besluit van gedeputeerde staten van Friesland door den koning gehandhaaft. Daar is derhalve niets meer aan te veranderen. De heer Okma is openlijk geschandvlekt. Hij beeft eene wet des lands, die hij bezworen had te zullen handhaven, met listig overleg trachten te schenden. Pleit dit niet voor zijn persoon en mag men hem nu moeilijk langer den titel van hoogedelmogende toekennen, het pleit evenmin voor de moraliteit zijner kiezers. Toen hij candidaat gesteld werd lag hij reeds onder verdenking van gedaan te hebben, waarvoor hij nu gestraft is met vervallen verklaring van het lidmaatschap van den raad zijner gemeente. En toch ijverden zijne geestper- wanten voor hem en riepen ze zelfs de hulp der radicalen in. Yan de oprechte" Friezen had men iets beters mogen verwachten. En zal deze man nu nog den treurigen moed hebben lid der kamer te blijven Het zou de spuigaten uitloopen. (De Wageninger). Bij Prov. blad no 59 deelt de commissaris des konings aan de burgemeesters in Zeeland mede dat bij aanleiding gevonden beeft weder over te gaan tot toepassing van bet laatste lid van art. 2 van bet koninklijk besluit, dd. 25 Augustus 1880 Staatsblad no 164), evenals in 1887, voor de ge- beele provincie. Dientengevolge worden de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren van de bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, toren- kauw, torenka, de huismusch, de ringmuscb, boom-, berg- of veldmusck, voor de gekeele provincie Zeeland opgeheven, en zulks van 1 Juli 1888 tot en met 31 Maart 1889. In de Maandag middag te half drie uur te houden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg komen ter tafel ingekomen stukken en een voorstel van burg.en wetk. omtrentket adres van dr Riemens om eervol ontslag als leeraar in de Hebreeuwscke taalterwijl dan zal plaats hebben de benoeming van een lid in de commissie voor de suatie van polderwater door de stads vesten (vacature mr W. A. van Hoek.) De, in de gisteren te Ylissingen gehouden alge- meene vergadering der maatschappij Zeeland goedgekeurde, overeenkomst tussohen den staat der Nederlanden en de stoomvaart-maatschappij Zeeland wegens het postvervoer met de tusschen Ylissingen en Queensborough varende stoomsche pen dezer maatschappij, bepaalt, dat de maat schappij verplicht is tot dat einde te onderhou den zeven stoomschepen van de le klasse en van minstens 800 tonnen, die met de beste booten van gelijken tonneninhoud op andere lijnen tus schen Engeland en het vasteland kunnen wed ijveren. Indien er van die zeven stoombooten éen of meer buiten dienst geraken, zal de maatschappij verplicht zijn, om voor de huiten dienst geraakte binnen 12 maanden even zoo veel andere boo ten beantwoordende aan de eischen hierboven vermeld, in de plaats te stellen. Zoolang het nieuwe materieel niet gereed is en de geregelde uitvoering van den dienst het in gebruik stellen van booten, om tijdelijk in de vaart te worden gebracht, noodig maakt, zal daarin door en voor rekening van de maatschappij worden voorzien. Deze tijdelijk in dienst te stel len stoomschepen behoeven de Nederlandsche ylag niet te voeren. Eventueel nieuw te houwen booten moeten in Nederland gebouwd worden zoo er alsdan vol doende zekerheid bestaat, dat door een of meer Nederlandsche werven aan de eischen van deze* overeenkomst voldoende stoomschepen kunnen worden gebouwd en zij in prijs kunnen wedijveren met bekende buitenlandscbe werven. De plannen van de in de vaart te brengen nieuwe booten zullen aan de goedkeuring van den staat moeten onderworpen worden. De postadministratie regelt de uren van ver trek der booten, in verband met de behoeften van bet postverkeer. Zij is bevoegd, die uren te allen tijde te wij zigen, mits der maatschappij 8 dagen vooraf daarvan kennis gevende. Bij vertraagde aankomst van den posttrein, in aansluiting op de te Ylissingen of te Queensborough gereed liggende boot, wordt minstens éen uur op de aankomst van den trein gewacht. De maatschappij Zeeland geniet voor het over brengen der post de navolgende betaling lo. Yoor de Nederlandsche brievenmalen in de beide richtingen, eene som van veertigduizend gulden 40.000.— in het jaar; 2o. voor de brieven malen van en aan buitenlandsche postadministra- tiën, de daarvoor bij verdrag tusschen de leden der Algemeene Postvereeniging vastgestelde of nader vast te stellen betaling3o voor de pakketpost, vijf cent voor elk pakket, het gewicht van 3.178 kilogr. niet te boven gaande; en tien cent voor elk pakket, van een gewicht boven 3.178 kilogr. en tot 5 kilogr. Het vervoer der zakken, manden, kisten, va liezen of dergelijke, die voor de verzending der post dienen of gediend hebben, geschiedt kos teloos. De staat waarborgt aan de Maatschappij tor zake van de sub 2 hiervoren. vermelde brieven malen, eene jaarlijksche opbrengst van ƒ260,000. Indien de sub 2 vermelde betaling wegens de door buitenlandsche postadministratiën verschul digde gelden de gewaarborgde som van 260.000 in het jaar mocht te boven gaan, zal de helft van het overschot aan de Nederlandsche post administratie ten deel vallen. Het vervoer van brieven, huiten de brieven malen door de maatschappij of door de beman ning der stoomschepen, is uitdrukkelijk verboden. Het is verder aan de Zeeland uitdrukkelijk ver boden, om ziob met eenig ander postvervoer dan uit krachte dezer overeenkomst plaats vindende te belasten. Zij zal dus te dezer zake met de Britscbe of eenige andere postadministratie geene schikking mogen aangaan. De staat is bevoegd, deze overeenkomst na 1 October 1892 op te zeggen, bijaldien de transit- rechten wegens de buitenlandscbe brievenmalen gedurende een vol kalenderjaar de helft der gewaarborgde som van ƒ260.000 niet mochten bereiken, mits daarvan een jaar vooraf aan de maatschappij kennis gevende. De staat is voorts bevoegd, deze overeenkomst te allen tijde op te zeggen, bijaldien de maat schappij in de nakoming van de voorwaarden en bepalingen daarvan mocht te kort schieten, behoudens vergoeding aan den staat van schaden en interessen en onverminderd betaling der be- loopen boeten. De Zeeland wordt geacht te kort te schieten, indien zij, na herbaalde aanmaning en beboeting, in gebreke blijft, de voorwaarden dezer overeen komst regelmatig en behoorlijk te vervullen, in dier voege, dat op de nauwkeurige uitvoering van den dienst en op eene geregelde overkomst op de uren en binnen den tijd, bij deze overeenkomst bepaald, niet voldoende staat kan worden gemaakt. Behoudens gevallen van overmacht, is de maat schappij aan verschillende boeten onderworpen. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van tien jaren, te rekenen van 1 October 1800 acht en tachtig, met welk tijdstip vervallen de met de maatschappij gesloten overeenkomst wegens het vervoer van brievenmalen, van 1 April 1885, bekrachtigd bij de wet van 23 Juli 1885 (St. bi. no 152), alsmede de overeenkomsten tot het vervoer van voorwerpen der pakketpost, dd. 20/27 Maart 1886 en 26 Juni/1 Juli 1886. Bij kon. besluit is herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg J. G. Gerritsen; benoemd tot notaris binnen het arrond. Hee renveen, ter standplaats Drachten, gem. Smal- lingerland, J. Posthumus, cand.-notaris te Am sterdam, en tot notaris binnen het arrond. Almelo, ter standplaats de gem. Goor, W. Verwey Mejan, cand.-notaris te Zaandam; de tijdelijke off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht E. F. W. Lebman, wegens eindiging van zijn vierjarig dienstverband bij de marine, eervol uit den zeedienst ontslagen. Verder zijn, bij bet wapen der artillerie, be noemd bij bet 2e reg. vest.-art., tot kapt., de le luit.-adj. H. baron van Hogendorp, van bet 2e reg. veld-art.; bij het 4e reg. vest.-art. tot majoor, de kapt. J. J. Meijen, van bet 2e reg- vest.-art.; en is de majoor L. M. C. Rollin Cou- querque, van het 4e reg. vest.-art.. op non-activiteit gesteld. De assistent-resident Yan Assen, door den minis ter Keuchenius ontboden, heeft reeds 19 Juni Penang verlaten en wordt dus met de helft der volgende maand in het vaderland verwacht. Volgens een schrijven in het Hblad. zouden zijn plannen, waarvoor hij bij denbeer Yan Rees geen ingang kon vinden, neerkomen op terugtrekken naar Oleh-leh, wederbezetten van Samalangan en Telok Semawê, een militaire vestiging op Poeloe Way en het in werking brengen der vroegere scheepvaartregeling als kustcontrole, terwijl dan Toeanka Daoed te Kotta Radja zon komen zetelen. De tuchtiging der kampongs op Selaroe (Timor Laut), door Zr Ms oorlogsschepen Van Speyk (kapt. ter zee De Brauw), Java (luit. ter zee le kl. Ellis) en Flores (luit. ter zee le kl. W. M. J. Visser), heeft met den gewenschten uitslag plaats gehad. Een paar kampongs zijn bij die gelegenheid ver nield moeten worden door eene landingsdivisie, onder het bevel van den kapt.-luit. ter zee Fiohet. De Van Speyk kon al spoedig naar Java terug- keeren en deed op dien tocht Bima en Probolingo aan. Vooral op den sultan van Bima maakte het schip een grootschen indruk. Tijdens de reis naar en het verblijf bij Selaroe was de resident van Amboina, onder wiens leiding de onderhandelingen werden gevoerd, aan boord van bet gouvernements-stoomschip Arend. In de opgelegde boete werd berust, onder bekentenis van schuld. (N. R. Ct Naar het Vad. verneemt, zullen op de aanstaande Indische begrooting bet traktement en de uitrns- tingskosten voor den gouv.-generaal tot belangrijk lagere sommen worden uitgetrokken, dan de ge woonte is. Het traktement wordt van 160,000 op 132,000 teruggebracht. Betreffende het voorstel van de heeren De Sa- vornin Lobman en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde der Tweede kamer is thans tegelijk verschenen een voorloopig verslag van 30 bladzijden met eene afzonderlijke nota van den heer E. Cremers van 9 bladzijden, een memorie v. antwoord van de voorstellers van 22 bladzijden en een gewijzigd voorstel van die heeren, waarbij de door ben aangegeven wijzi gingen in hoofdzaak zijn behouden en uitgebreid in verband met verschillende opmerkingen in de afdeelingen. Naar aanleiding van bet te Groningen gebeurde met den overleden betaalmeester, door wiens wanbeheer de staat een verlies van 56.000 lijdt, vindt het R. Nbld. het treurig dat de con trole over de staatskas niet voorkwam, dat zoo aanzienlijk verlies als mogelijk voorondersteld kan worden. Men zegt, dat in vele jaren geen zorgzame inspectie van aanwezige kasgelden heeft plaats gevonden. Sommigen schrijven die slor digheid toe aan gevoelens van kieschheid anderen meenen, dat die niet als verzachtende omstan digheid mogen worden aangemerkt, daar, zoo de kas prompt om de 3 maanden werd nagezien, er niets kwetsends in die controle te veronderstellen zoude zijn en het tekort niet zulken omvang zoude hebben kunnen bereiken. Er gaan stem men op, die meenen, dat de betaalmeesters zouden moeten afgeschaft worden en bun werkzaamhe den naar de Nederlandsche bank dienden te worden overgebracht, zoo ter besparing van on kosten als tot meerdere zekerheid voor den staat. De heer dr Joh. Dyserinck, pred. te Rotterdam is benoemd tot lid van het Provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen. Volgens de N. R. Crt. hebben nog slechts drie der onderteekenaars van de aan den beer Domela Nieuwenhuis gerichte uitnoodiging zich bereid verklaard, hunne boeken ter beschikking te stel- .len van de te benoemen commissie. Het buitengewoon Duitsche gezantschap, dat onzen koning kennis moest geven van de troons- bestijging van keizer Wilhelm II, is gisteren op Het Loo door Z. M. ontvangen en heeft zich van zijne taak gekweten. Er was ter zijner eer gala diner. Bij die gelegenheid zijn de beide gezanten ge decoreerd aan generaal Yon Miscbke verleende de koning bet grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, en zijn adjudant, baron Cbelius werd benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. In het Vaderland van heden komt een inge zonden stuk voor van den beer Martin van Raalte, waarin bij kennis geeft dat de heer Sa lomon Eckerling bet land beeft verlaten. Op zijn verzoek betuigt de beer Van Raalte uit zijn naam den innigen dank van den beer Eckerling voor de in ons land ondervonden menschlievende hulp. Waarheen dit jaar op reis? en Wat zal mij dat kosten Op beide vragen geeft een bij den uit gever M. M. Couvée te 's Gravenhage verschenen boekje antwoord. Onbekendheid met de gecom bineerde rondreisbiljetten, de goedkoopste wijze van reizen, bovendien de wel wat omslachtige manier van samenstelling, is oorzaak, dat vele touristen onnoodig geld aan de spoorwegmaat schappijen offeren. Om aan deze bezwaren te» gemoet te komen droeg de uitgever een ambtenaar van bet spoorweg-wezen op een 170 rondreizen gereed te maken door Nederland, België, Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, Frank rijk en Italië, alsmede uitstapjes naar bet Harz- gebergte, Saksisch Zwitserland, Thuringen, Tyrol en langs den Rijn. Achter de tour vindt men de opgave van bet aantal KM. afstand, den geldig heidsduur en den prijs van le, 2e en 3e klasse. Over 't algemeen dunkt ons de keuze gelukkig, leemten zijn echter aan te wijzen. Zoo zochten wij om een enkel voorbeeld te noemen te vergeefs naar een tour naar en door het Salzkam- mergut, waarbeen toch zoovele reislustigen tegen woordig de schreden richten. Maar niets is in den beginne volmaaktbij een tweeden druk van deze handige «bloemlezing" van rondreizen zal onge twijfeld het ontbrekende zooveel mogelijk aange vuld worden. Yoor wie nog geen keuze dit jaar deed, bevelen wij de uitgave van den beer Couvée aan. De lieer W. Klereq, pred te Koudekerke, beeft voor bet beroep naar Goes bedankt. Op de classikale vergadering, te IJzendijke ge houden en bijgewoond door 29 predikanten en ouderlingen, is als lid van bet provinciaal kerk bestuur herkozen de heer C. M. van der Weijde, pred. te Zuidzandebenevens zijn secundus A. Scholte, pred. te Oostburgbij bet classikaal bestuur tot gecommitteerde S. G. Geertsema Beckering, pred. te Schoondijke, tot diens secundus A. Scholte, pred. te Oostburg. Herkozen werd als gecommitteerde de heer J. R. van Eerde, pred. te St. Anna ter Muiden, benevens diens secundus H. G. Wittebol, pred. te Aardenburg verder is herkozen de ouderling J. E. Hennequin te Sluis en tot diens secundus J. F. Henry te Aardenburg, benevens de quaestorde heer G. P. Wijnmalen te IJzendijke, en diens secundus H. C. van Riet, pred. te Retranchement. Te 's Gravenhage is beroepen de heer C. B. Oorthuijs, pred. te Katwijk a/zee. In de vierde zitting van de voorloopig e synode van Ned. Geref. kerken werd ter tafel gebracht het concept-schrijven aan de a. s alg. synode van de christelijk gereformeerde kerk, Twelk met eenige wijziging werd vastgesteld, doch uit den aard der zaak vooralsnog voor geen publiceering vatbaar is. De ter visie gelegde rapporten kwamen hierna in behandeling. Dat van deputaten voor 't examen werd, behoudens enkele particuliere zaken, die later in behandeling komen, goedgekeurd. Het rapport der oommissie van advies over de onderwerpen van school, studie en examens kwam achtereenvolgens in behandeling. Om de synode van 1889 te dienen van advies over de verhouding tusschen school en kerk werden tot deputaten aangewezen de heeren De Hartog, Yan den Bergh en Yan Goor. Yooral de examina naar art. YIII werden uitvoerig besproken en besloten bet dienaangaande op bet synodaal convent beslotene nog eens weder in de Heraut te plaatsen met duidelijke toelichting. De behandeling van dit rapport werd gestaakt om 't rapport te behandelen der commissie van advies over de verhouding der doleerenden tot nog onder het Synodaal bestuur van 1816/1852 verkeerende leden, ambtsdrager,kerken. Hierover is eene langdurige discussie gevoerd, waarvan als resultaat kan worden meêgedeeld, dat erkend werd, dat zulke kerken niet eo ipso door het blpven onder het Synodaal verband, plaatselijk tot valsche kerken werden, maar dat zij elk af zonderlijk moeten worden beoordeeld naar de kenmerken der ware en valsche kerkdat wat de leden aangaat, dezen niet wordt ontzegd het bezit, maar wel liet gebruik der kerkelijke rech ten, en dat zij, immers als gedoopten, blijven verkeeren onder de bewerking der opzieners. Met

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1