De assistent-geneesheer. Kerknieuws. Verspreide berichten. BIJVOEGSEL MIDDELBURGSCHECOURANT Donderdag 28 Juni 1888. N°. 151. Middelburg 27 Juni '3 F E U I L L ETON. DOOK D* CHATELAIN. VAN DE VAN Door de Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen is aan den gemeenteraad liet vol gende adres verzonden »Geeft met eerbied te kennen, de Maatschappij tot exploitatie van grondente Ylissingen dat zij zich, bij overeenkomst van December 1887, verbond om binnen een jaar na dat tijdstip, op bet duin zes villas te bouwen dat de aanbouw daarvan nog niet begonnen is, omdat bij de aanbesteding in Januari dezes jaars gebleken is, dat de inschrijvingsommen zóo enorm veel hooger waren dan bet crediet, hetwelk de directie was toegestaan, en dan het bedrag hetwelk bij de indiening der primitive plannen daarvoor geraamd was, dat geen toe wijzing geschieden kon dat door de directie aan de algemeene verga dering, Maandag 25 Juni jl. gehouden, het voor stel godaan is, om de noodige gelden beschikbaar te stellen, om aan de ontworpen plannen uitvoe ring te geven; dat evenwel in deze vergadering overwogen werd, hoe de ontworpen daarstelling van eene aanleg- en wandelpier, voor het terrein, alwaar de villa's geplaatst zouden moeten worden (ook met het oog op het verkrijgen van een onbelem- merden toegang naar de pier eene wijziging van het plan der villa's noodzakelijk zou kunnen makenterwijl zij bovendien de stellige overtui ging bezit, dat, indien deze wandelpier tot stand gekomen zal zijn, de behoefte aan logies zeer groot zal worden, zoodat de aanbouw van een tweede hotel, daar ter plaatse, meer practisch en meer in overeenstemming met het algemeen be lang zou kunnen blijken, dan het bouwen van villa's dat de algemeene vergadering daarom van oordeel was, dat het tot stand komen van deze wandelpier, speciaal ook door annexatie van een zóo belangrijk vreemd kapitaal, van zóo over wegend belang is voor de ontwikkeling van Ylissingen, en daardoor indirect ook in't belang van alle eigenaars van vaste goederen, neringdoenden enz. dat zij vermeent hare bouwplannen onderge schikt te moeten maken aan de plaatsing, in richting en behoefte van de »Pier"terwijl zij van hare overtuiging en belangstelling hierin bewijs gaf door met algemeene stemmen te be sluiten tot het verleenen eener subsidie van 12,000 in den vorm van inschrijving voor ge wone aandeelen dat daarom de uitkomsten van de pogingen om den aanleg- en wandelsteiger te scheppen afgewacht behooreu te worden Het is op grond van de vorenstaande beschou wingen dat adressanten uwe vergadering beleefd verzoeken haar te vergunnen de uitvoering dei- overeenkomst voor den tijd van een jaar te willen schorsen." Wij namen dit verzoek in zijn geheel op om dat daardoor een kort en goed overzicht verkregen wordt van den loop der zaken betreffende het bouwen van zes villas op het duin te Ylissingen; waaromtrent allerlei verkeerde voorstellingen de ronde doen en waarvan de aanbouw tot hiertoe te vergeefs te gemoet werd gezien. Zooals wij gisteren in 't kort meldden is door de regeering een wetsontwerp ingediend strek kende om voor alle bier met een extractgehalte boven de 15 kilogram de afschrijving bij uitvoer van 1 met 7 cents per kilogram boven dat Vit het Fransch. XIII. Twee dagen later ging de dokter naar de Accacia-Yilla, vreeselijk geslingerd tusschen hoop en vrees. De toestand kwam hem hoe langer hoe hachelijker voor. Er was blijkbaar iets aan de hand. Waarom was dat meisje, dat vroeger zoo lief en eenvoudig was, thans zoo hoogmoedig en minachtend Den heelen winter had zij zijne huldeblijken aangenomen en nu schijnen ze haar te hinderen en foltert zij hem met hare onver klaarbare grillen. Nu en dan komen hem de voorspellingen van zijn vriend Jan in de gedach ten en is hij ten prooi aan een ongekende ziele- smart; dan weer beschuldigt hij zich zelf. »Ik ben de schuldige", zegt hij, »ik ben altijd zoo vervuld met mijn werk dat ik zeker linksch en afgetrokken in haar tegenwoordigheid ben geweest; zij is bang dat zij niet meer de eerste plaats in mijn hart bekleedt en dat heb ik niet opgemerkt. Jan zegt dat men de vrouwen altijd, gelijk moet geven en hare tekortkomingen op zich nemen. Misschien heeft hij het bij het rechte eindeik ben nog een kind en alle vrouwen gelijken niet op mjjne moeder. O, moederHoe gaarne zou ik u in mijne armen sluiten en aah uwe borst uitweenen." gehalte te verhoogen. Er worden hl. in den laat- sten tijd bieren van zwaarder gehalte (o. a. Yol- lenhoven's stout), uitgevoerd ofschoon niet in groote hoeveelheid, zoodat dan ook het verschil voor het tegenwoordige niet meer dan 700 a j 800 per jaar zal bedragen. Yerder is voorgesteld het cijfer der afschrijving voor azijn van 30 gram watevvrij azijnzuur per liter van 0.621 te brengen op 0.80. De uit voer van azijn is van weinig beteekenis, doch te lage afschrijving erlangt eenig meerder gewicht doordat zij ook geldt voor den azijn, afgeleverd aan loodwit- en andere fabrikanten met vrijdom van den accijns. Eindelijk wordt nog voorgesteld art. 5 der wet van 1876 af te schaffen, waardoor het verkrijgen van hoogere afschrijving dan van 0.62J aan zekere formaliteiten was gebonden. Men raamt de meerdere afschrijving van accijns voor bier en azijn volgens dat ontwerp op ƒ2000 's jaars. Nog is, naar aanleiding van de klachten van azijnfabrikanten dat het invoerrecht op azijn niet verband houdt met den accijns, omdat de buiten- landache fabrikanten azijn kunnen invoeren tot elke sterkte boven 2 graden voor hetzelfde tarief, door de regeeving voorgesteld het recht van 3 te behouden voor alle gewone azijnen, dat zijn azijnen die geen hoogere sterkte hebben dan 100 gram azijnzuur per liter, en de andere azijnen evenredig hooger te heiasten in verhouding tot hunne werkelijke sterkte. Het bepalen der sterkte van ingevoerden azijn zal bij alg. maatregel van inwendig bestuur worden geregeld. Yerder wordt voorgesteld voor gekristalliseerd azjjnzuur een recht te heffen van ƒ30 per 100 kilogram, op natrium acetaat van 13.20 en op calcium acetaat van ƒ20.40 per 100 kilogram te heffen. Voor de schatkist zal deze regeling eer voor- deelig dan nadeelig zijn, daar thans meestal die soorten van azijnen werden ingevoerd, waarvoor het recht in verhouding van de sterkte het laagst is. Volgens het Vad. moet het voornemen be staan de Kamers in vereenigde zitting bijeen te roepen, om het allereerst de voogdij wet te be handelen. Bij de vervulling van het vacante ontvangkan toor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zierikzee c. a. zal daaraan vermoe delijk worden verbonden een vast traktement van 3200 's jaars, en eene voor bureaukosten van 900 's jaars. Zoo wordt dit kantoor ge rangschikt in de 4de klasse. Bij kon. besl. is tot referendaris bij den raad van state benoemd de commies hij dien raad mi- C. Bake. De gep. luitenant-generaal jhr G-. M. Yerspijck» adjudant-generaal van Z. M. zal weldra naar Berlijn vertrekken met eene bijzondere zending des konings bij Z. M. keizer Wilhelm II van Duitschland, koning van Pruisen, in verband met de troonsbeklimming van dezen vorst. Genoemde opper-officier zal daarbij vergezeld worden door den len luit. der infanterie baron Yan Heekeren van Molecaten, ordonnans-officier van Z. M. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de heeren A. C. Groeneveldt Jzn., rentmeester van het kroon domein in het rentambt Oosterhout, en J. J. de Jongh, hoofdcommies, chef de bureau, bij de ad ministratie van het kroondomein. De verveners hebben in eene te Heerenveen gehouden bijeenkomst besloten, het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis om een scheids gerecht van vijf personen te benoemen, aan te nemen. Gisteren is de mail aangekomen gedateerd 26 Mei. Yolgens het verslag der voornaamste gebeurte nissen in Atjeh en onderhoorigheden, loopende van MejuffrouwA ngelika is nog altijd even schoon, maar de ijskorst is niet gesmolten. Er heerscht een zekere spanning. Niemand voelt zich op zijn gemak. Weldra begeeft de professor zich naar zijn studeerkamer en de mama zit met koortsachtigen ijver te breien, zonder een woord te zeggen: het gerammel harer naalden is het eenige geluid dat de stilte verbreekt. De Russen zeggen van zulke oogenblikken dat er een engel door het vertrek zweeft; hier is het geen engel, maar een sterk gevoel van onbehagelijkheid. »Wat is de lucht drukkend" zegt de oudste dochter, »het is hier oAite stikken. Gaat gij mee naar den tuin, mijnbeer Rainal Zij wandelen samen den tuin rond, hij is on gerust, en ziet haar ter sluiks aanzij is zenuw achtig, gejaagd, verfrommelt een takje seringen tusschen hare vingers en schopt gemelijk de steentjes weg, die hare zusjes op het pad gestrooid hebben. »Men vertelt mooie dingen van u in de stad, mijnheer." »Van mij, wat dan vraagt hij onthutst. »Ja, houd u maar zoo dom niet, ik waar schuw u, dat ik niets om uw praatjes geef. Wie is dat meisje »Welk meisje »Ja, ja, dat meisje uit het hospitaal, in de St. Elisabeths-zaal no 12. Gij ziet dat ik goed ingelicht ben. Het is schandelijk mijnheer. Men hield u voor een model-studentHa ha ha 't is wat fraais." Die laatste woorden sprak zij met een scham- 28 April tot en met 12 Mei werden in Groot-Atjeli verschillende posten in de linie nu en dan meer of minder beschoten. Een dwangarbeider, belast met het aansteken der lantaarns te Sabang en Pagani, werd door een vijandelijken kogel doode- lijk getroffen. Nu en dan werden schoten gelost op de stoomtramvooral was zulks het geval tusschen de versterkingen Lamreng en Lampeneroet. Het verkeer van de bevolking buiten met die van binnen de linie wordt steeds zooveel mogelijk door volk uit Pedir afkomstig belemmerd. Buiten de linie werden enkele Atjehers, die binnen de linie geweest waren, tot straf gewond of gedood. In de onderhoorigheden werd den 23en April de lieden van Telok Kroet, die Lagen op Toekoe Oemar hadden heroverd, op vier punten tegelijk door benden van dezen laatste aangevallen. De menschen van Telok Kroet hielden den geheelen dag stand doch waren 's avonds, tengevolge van gebrek aan. munitie, verplicht op Patti terug te trekken. Het verlies der met ons bevriende At jehers moet hebben bedragen zes dooden en vijf gewonden. Lagen is sedert weer in de macht van Oemar, die volgens ingekomen berichten schaars van levensmiddelen en munitie moet voorzien zijn. Onze versterking te Melaboeh en de passer aldaar werden nog hij afwisseling door vijandig gezind volk beschoten, dat nu en dan door gra- uaAsvanr verdreven werd. Volgens op den 4en Mei van den Imam van Tenom ontvangen berichten, zijn te Rigas nog slechts 2 bentings in het bezit van Oemar, ter wijl de overige door den Imam genomen werden. Oemar zou gewond en 3 aanzienlijke panglima's ven dezen gesneuveld zijn; deze berichten ver dienen echter nog geen onvoorwaardelijk geloof. Tusschen Passangan en Samalanga kwam het op de grens van Samalanga nogmaals tot een treffen. Het volk van Passangan werd met verlies teruggeslagen. Tusschen de staatjes Bagoh en Oleh Gadjah braken vijandelijkheden uit. Verscheidene malen kwam het te Bagoh tot een treffen. Worden partijen niet door andere staatjes gesteund, zoo is het te voorzien dat het plegen van vijande lijkheden tusschen Oleh Gadjah en Bagoh al spoedig zal worden gestaakt. In de laatste dagen werd Segli nu en dan vrij hevig beschoten en zelfs het versterkt wachthuis dat tot bescherming dient van de putboring ten Noorden van de versterking, in den nacht van 3 op 4 dezer aangevallen. De vijand liet zes dooden en eenige wapens bij of onder het wacht huis achter, terwijl dezerzijds geen verlies werd geleden. De weersgesteldheid was afwisselend. De stand der beri-beri was eenigszins ongunstiger dan gedurende den vorigen verslagtijd. Het ziekte- cijfer was hooger; het sterftecijfer gelijk. Omtrent de beri-beri verneemt het B. H. dat de ingenieur Pijpers en de ongeveer zes maanden geleden naar Atjeh vertrokken officier van gezondheid Kessier van het oorlogstooneel met die kwaal zijn moeten worden geëvacueerd. Dat de ziekte nogal veel voorkomt onder de doctoren en het hospitaalpersoneel stemt tot nadenken. Met dezelfde mail, waarmede die tijdingen uit Indië kwamen, is van daar met pensioen ver trokken de generaal-majoor J. H. Romswinckel, die uit de gelederen tot dien hoogen rang is op geklommen en als »vechtmajoor" een van de meest beminde officieren in het leger was. Zonder wetenschappelijke opleiding heeft hij het tot generaal gebracht, dat bewijst zeker wel voor zijne groote talenten en voortreffelijke hoedanigheden, maar niet dat het Indische leger het wel zonder wetenschappelijk gevormde mannen stellen kan, merkt de Javabode op. Door de centrale commissie voor het Nederl. Israëlietische kerkgenootschap zijn tot het zittings jaar 1888/89 gekozen tot voorzitter mr D. Polak Daniels, te 's Gravenhage, en tot ondervoorzitter de heer A. C. Wertheim, te Amsterdam. peren lach uit. Rainal was doodsbleek geworden. »Lach niet, mejuffrouw, uw lach zou hei ligschennis zijn. Dat jonge meisje is een arme zieke, die op sterven ligt. Zij heeft genegenheid voor mij opgevat, waarom weet ik niet ik stel belang in haar, omdat zij niemand op de wereld heeft. Al wat men u heeft kunnen ver tellen is laster." »Mjjnheer, het spreekwoord zegtmen noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan en een vrouw, die gij pas eenige dagen kent, geeft u blijken van haar haar vertrouwen in de geneeskunst wellicht Blijken van vertrouwen aan mij »Wel zeker, houd u maar verwonderd. Heeft zij u misschien geen kruis gegeven, dat zij vroeger nooit afdeed En hebt gij niet gedaan gekregen wie weet door welke middelen dat u na haar dood haar lijk moet schouwen »De feiten zijn juist, mejuffrouw, maar gij geeft er een verkeerde uitlegging aan. Ik zweer u dat dat meisje mij ten eenenmale vreemd is. Zij heeft mij gedwongen om als gedachtenis een nietig koperen kruisje aan te nemen een ge zegend kruisje dat ik uit medelijden aangenomen heb. Yoorts had zij een doodelijken angst om na haar dood naar de snijkamer gezonden te worden; op het laatste oogenblik is er nu iemand ver schenen die haar opeischt, dat is al." »Wie is die iemand? En hoe hebt gij dat gedaan gekregen?" »Dat is een geheimvergeef mij, ik mag het niet zeggen." De voorioopige synode -der Ned. geref'. kerken (doleerende) in Nederland kwam Dinsdag namiddag te twee uur in de Oosterkerk te Utrecht samen. Zij werd geopend door ds G. Ringnalda aldaar, daartoe door den kerkeraad gecommitteerd, die, na zang en gebed, naar aanleiding van Jesaj a LIY een openingstoespraak hield. Vervolgens werden de geloofsbrieven nagezien en in orde bevonden, waaruit bleek, dat ter vergadering tegenwoordig waren 28 met keurstemmen afge vaardigden. Voorts was nog tegenwoordig prof. Dosker, afgevaardigd door de Dutch Reformed Church in Amerika, de oudste dochter der marte laarskerk. Nu werd het moderamen gekozen, waarin zitting verkreeg ds P. van Son, pred. te Amsterdam als praeses, ds G. ran Goor, pred. te Bunschoten als assessor, ds J. C. Sikkel, pred. te Hijlaard, als eerste scriba en ds J. C. van Schelven, pred. te Dieren, als tweede scriba. Ten slotte werden bepalingen omtrent de vol gende zittingen gemaakt. De Camera lucida van den heer Yan Enat, die reeds op onderscheidene plaatsen in onze ge meente ter bezichtiging werd gesteld, heeft thans een uiterst geschikt plaatsje op de groote Markt gekregen. Gaf vroeger het kanaal een fraai beeld op de witte tafel, tooverde een andermaal het zonlicht onze smaakvolle singels en bolwerken daar op, nu krijgen wij een alleraardigst stukje stadsleven te zien. De groote Markt en de daar op uitloopende straten, waar steeds de meeste drukte heerscht, worden natuurgetrouw afgebeeld en de altijd af en aanrijdende rijtuigen en karren en de bezige Middelburgers leveren eene bewegelijke stoffage. Een kijkje er te nemen bevelen wij onzen mede burgers dringend aan. Zoo sterk is de reproductie dat men zelfs bij de omwonenden, wanneer de ramen geopend of- de gordijnen opgehaald zijn, een kijkje neemt in de kamers. Zij mogen daarom wel oppassen den kijklustigen niet te veel te zien te geven. De brand te Westkapelle, waarvan wij gisteren melding maakten, is veroorzaakt dooi den bliksem. Tegen de stoomtramwegmaatschappij Tho- lenBergen op Zoom—Antwerpen is een eisch tot schadevergoeding ingesteld door een inwoner nit Tholen, wiens rijtuig werd beschadigd door het schrikken der paarden, toen de tram voorbij kwam op een oogenblik dat zg niet rijden mocht. (N. R. Crt.) Te Amsterdam is eene afdeeling van den JSed. Werkgeversbond opgericht. Er is een bestuur gekozen en besloten om, zoodra do statuten van den hond dit veroorloven, drie der thans uitslui tend uit leden en begunstigers gekozen bestuur ders door werklieden te doen vervangen. Met het oog op eene eventueele wijziging der honds statuten is daarom art. 15 van het afdeelings- reglement aldus geredigeerd, dat dit aan het opnemen van werklieden in het bestuur niet in den weg staat. Zooals men zich wellicht herin nert betreft dit hetzelfde bezwaardoor ons indertijd tegen de statuten van dien bond geopperd. In de opengestelde inschrijving op 200 aan deelen in de Amsterdam-Borneo-Tabakmaatschappij is voor het gevraagde bedrag deelgenomen. In de Haarlemmermeer is een bron gevonden waarvan het water sterk ijzerhoudend werd be vonden. Bij nader onderzoek is gebleken dat die bron reeds sedert vele jaren vloeit en, ook in zeer warme en droge zomers, dagelijks eenige duizend liter ijzerhoudend water levert, dat ook bij strenge koude of zeer hooge zomerwarmte steeds een constanten warmtegraad behoudt. Binnen kort hoopt men de analyse van het water mede te deelen, waaruit wellicht zal blijken, dat het in samenstelling voor vele dergeljjke wateren van het buitenland niet onder behoeft te doen. Bergen op Zoom is aangewezen als plaats voor het 42e landhuishoudkundig congres in 1889. »En dat kostbare kleinood, mag ik dat zien »Ik heb het niet bij mij." »Wat zal er met dat meisje na haar dood geschieden »Zij zal begraven worden." »Hier »Ja, hier." »Gaat gij mee naar het kerkhof?" »Dat is mijn foornemen." «Bedenk wel wat gij doet, mijnheer. Ik ben geen vrouw, die de liefde, welke gij beweert voor mij te gevoelen, met een ander wil deelen. Gij zorgt dat dat meisje van daag nog naar een andere afdeeling wordt overgebracht gij hebt zooveel te zeggen dat u dit geen moeite zal kosten of alles is uit tusschen ons." Dat was te veel. De dokter nam zijn hoed af en ging doodsbleek heen, zonder haar te ant woorden. Zij had ongetwijfeld verwacht dat hij om genade zou smeekenwant ziende dat'hij haar den rug toekeerde wierp zij kHorrig haar seringen takje weg en bleef als aan den grond genageld staan, totdat zij het tuinhek achter hem hoorde dichtvallen. XlY. Een leeuw in een hok opgesloten, is somber en droomt van zonnige uitgestrekte vlakten. Uren lang loopt hij in zijn engen kerker rond. Hij mist de ruimtemet het hoofd omlaag, een onrustig oog en den staart tusschen de beenen schuurt hg telkens langs de zware tralie»Daar

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5