Onderwijs, Kerknieuws. Rechtszaken. Verspreide berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. I Uit Philippine wordt ons gemeld 1 Nu de voorgenomen aanleg van een straat- I weg van af de haven alhier, via het spoorweg- I station, (circa een uur afstand van hier), aan- I sluitende aan den grintweg langs het kanaal van I Terneuzen naar Sas van Gent, zijn beslag heeft I verkregen, door een getroffen overeenkomst met I den minsten inschrijver bij de openbare aanbe- I steding, den heer L. F. Willems te Selzaete, om I dit werk voor 45.000 te verrichten, bestaat I het gegrond vooruitzicht, bij verdere wegsverbe- I tering, binnen eenige jaren eene gewenschte I communicatie te verkrijgen tusschen het Westelijk I en het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen I (voormalig 4e en 5e district). Men zal dan be- I vrjjd wezen eene gedwongen reis door een gedeelte I van België te maken, tot wederkeerig bezoek I voor zaken als anderszins, althans bij winterdag, I als de gewone aardewegen van IJzendijke naaï I Philippine en verder naar Sluiskil of Sas van Gent I als het ware niet begaanbaar, nog minder be- I rijdbaar zijn. van Saksen verwijlde den ganschen dag aan liet ziekbed, totdat prins Frederik Leopold was aan- I gekomen. De erfgrootbertog van Oldenburg en zijn echtgenoote kwamen eerst op Albrechtsburg, toen de lijderes was overloden. De prins van Saksen-Altenburg moet ontroostbaar zijnzijn huwelijk met de ontslapene was zeer gelukkig. Heden had de begrafenis plaats. In de Zaterdag te Arnhem gehouden jaar- lijksche vergadering van de vereeniging voor de statistiek in Nederland bracht de secretaris dr W. P. J. Bok, verslag uit over den toestand der vereeniging. Het getal leden bedraagt thans 634. Op meer belangstelling wordt aangedrongen en vermeerdering van inkomsten noodig geacht. Uit het verslag van den penningmeester, mr. A. D. van Assendelft de Coninck, bleek, dat het vereenigingsjaar sloot met een lager batig slot dan het vorigede toetreding van nieuwe leden zal echter de inkomsten weder doen stijgen. De volgende vergadering zal worden gehouden te Rotterdam. Tot leden van den raad van bijstand van het statistisch instituut werden herkozen de heeren B. Heldring en mr. A. Kerdijk. Honderd achttien nieuwe leden der vereeniging werden ten slotte benoemd. Eigen Haard van deze week geeft eenige afbeel dingen betrekking hebbende op de stoomvaart maatschappij Zeeland. Ze dienen ter illustratie voor het derde stuk van Onze Maildienstendoor den heer W. Voormalen geschreven. Voorts geeft dit nommer een afbeelding van den overleden Duitschen keizer en van Carmen Sylva, de Roemeensche vorstin, in haar studeer vertrek. In het verslag van den Vlissingschen gemeen teraad vermeldden wij dat tegen de subsidie voor den aanleg- en wandelsteiger werd gestemd door de heeren Harder en Mortier. Dat is onjuist; de heer Mortier stemde voor en behalve de heer Harder stemde de heer Loois tegen. De heer J. du Cloux uit Eikerzee ging na gehouden examen over van het le tot het 2e studiejaar aan 's rijks veeartsenijschool. De heer C. Staal Pzn., hoofd 'der school met den bjjbel te Yerseke, heeft de benoeming tot hoofd der school voor Chr. Hat. Ond. te Tiel aangenomen. Te Amsterdam is Zaterdag bij het theore tisch geneeskundig examen geslaagd de heer N. J. Hocke Hoogeboom. Beroepen bij de Chr. ger. gemeente te Cam- perland, gemeente Wissekerke, de heer C. Steketee te Veere. Door het provinciaal kerkbestuur van Zee land werd in eene buitengewone vergadering dhr I. H. M. G. Wolf, gewezen predikant van Gameren, thans woonachtig te Veere en sinds eenigen tijd opgetredenals predikant der doleerende gemeenten te Serooskerke, Gapinge en Vrouwepolder, »het heilig dienstwerk" volgens art. 53 A. R. verboden de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten ontnomen, en hij van zijn lidmaatschap der Nederlandsche hervormde kerk ontzet. (N. R. Crt.) Na een langdurig onderzoek der zaak, is eerst door de rechtbank te Assen en daarna door het gerechtshof te Leeuwarden geweigerd, den door het openbaar ministerie gevorderden rechtsingang te verleenen tegen H. K., vroeger telegrafist aan het station te Meppel, thans treincontroleur te Groningen, die verdacht was, in den avond van 2 Januari van dit jaar de botsing tusschen de twee personentreinen bij station Ruinerwold te hebben veroorzaakt, doordat hij als telegrafist aan het station te Meppel had verzuimd, tien minuten vóór het vertrek van den uit Zwolle komenden sneltrein per telegraaf veilig" voor dien trein te vragen aan het eerstvolgende station Ruinerwold, en had verzuimd, dadelijk het ver trek van dien trein uit Meppel te seinen aan het station Ruinerwold, hebbende hij dat eerst geseind ongeveer drie minuten na het vertrek van dien trein. H. K. is buiten vervolging gesteld, omdat niet is gebleken, dat die door hem gepleegde ver zuimen de botsing tusschen de twee treinen bij het station Ruinerwold hebben veroorzaakt. De milicien B.C. L., van het garnizoen te Middelburg, die Zondagmiddag de onvoorzichtig heid had, om tegen het bestaande verbod voor militairen, niet zonder toezicht te gaan zwem men of baden, is omstreeks 4 uur in het Arne- kanaal verdronken. De aangewende pogingen om hem te redden bleven vruchteloosvermoedelijk is hij bezweet te water gegaan en dientengevolge door kramp overvallen. De geneeskundige dienst, die spoedig op de plaats aanwezig was, mocht er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. De ongeluk kige was eerst sedert Mei onder de wapenen. Het is te hopen dat dit treurig geval andere baders en zwemmers tot voorzichtigheid zal aan sporen. In het kanaal alhier is naast de zwem school een publieke zwemplaats en met genoegen merkten wjj op, dat daarop door de politie zooveel mogelijd toezicht wordt gehouden. Daar bestaat geen gevaarin andere gedeel ten van het kanaal wel. Yan den goedkoopen trein die gisteren van Vlissingen naar Rotterdam liep werd niet zoo druk gebruik gemaakt als de vorige maal. Thans wer den slechts 398 passagiers vervoerd nl.van Vlis singen 104, Middelburg 160, 's Heer Arendskerke 3, Goes 61, Kapelle-Biezelinge 5, Ylake 7, Krui- ningen 6, Krabbendijke 7 en Bergen op Zoom 45. Zondag morgen is van Vlissingen naar Kinderdijk vertrokken de vrachtgoederenstoomboot Industrie XXIII, welke boot aan de fabriek der koninklijke Maatschappij de Schelde hare ma chine en stoomketel heeft ingenomen. De type der machine is eene tweelingschroef, gewoon com pound hooge druk zonder condencatie met 3 cylinders en voorwarmer. De boot is op de werf der firma L. Smit Zoon te Kinderdijk gebouwd en zal daar geheel gereed voor den dienst worden gemaakt. De aanbouw is geschied voor rekening van de Oberrlieiniscke Schiffjahrt Gesellschajt te Keulen, en is bestemd voor het goederenvervoer op den Rijn tusschen Rotterdam en Frankfort. Ze is de laatste van het drietal dat achtereenvolgens te Vlissingen machine en ketel heeft ingenomen- Verleden jaar is gebleken dat, na de in- dienststelling van de nieuwe aanlegpontons in de buitenhaven te Vlissingen, de kleppen, die toegang geven naar de bruggen, bij hitte zoo glad waren- dat ongelukken niet achterbleven. Thans wordt vanwege den rijks waterstaat aan dezen toestand een einde gemaakt, daar deze kleppen nu worden bedekt met houten strooken, die op onderling gelijke afstanden aan de kleppen worden bevestigd. Vrijdag jl. herdacht de heer M. J. Souten- dam den dag, waarop hij vóór 35 jaren als komman- dant van de schuttery te Goes werd benoemd, terwijl hij tevens 58 jaren het vaderland onaf gebroken dient. Het uitstapje naar Vlissingen mat de Goesche schooljeugd, dat van het comité tot wering van schoolverzuim uitgaat, is op Donderdag 5 Juli bepaald. Te Heinkenszand kreeg Vrijdag in de school een meisje, dat met een griffel in de hand haar hoofd steunde, een stoot tegen haar arm, waar door de griffel bij haar oog in het hoofd drong. Aan spoedig ingeroepen heelkundige hulp mocht het haar gelukken genoemd voorwerp uit het hoofd te verwijderen. Naar omstandigheden is het meisje vrij goed. Zaterdag wilde te Yerseke iemand een voor werp, dat onder het ledikant gerold was, met een geweer, dat geladen in zijn kamer stond, naar zich toehalen. Daarbij stootte de haan tegen een poot van het ledikant en sloeg neer. Het schot verbrijzelde hem de pink der linkerhand en richtte nog eenige schade in de kamer aan. Die dwaze onhandigheid had slechter kunnen afloopen! Door den gemeenteraad van Kruiningen werd I tot gemeente-geneesheer benoemd de heer C. E. Friedeldij, arts te Amsterdam, op eene jaarwedde van 800. Bij de te Cats gehouden herstemming voor een lid van den raad verkregen de beide eandi- daten, de heeren C. M. Augustijn en C. van der Maas, elk 21 stemmen. Er waren 43 briefjes ingeleverd, waarvan 1 blanco. De heer C. M. Augustijn is als oudste in jaren gekozen verklaard. Zondag middag passeerden te Ter Neuzen de sleepbooten Goliath en Sultan, komende van Gent, met bestemming naar Ostende, aan boord bevonden zich ruim een 300tal plezier- reizigers, grootendeels behoorende tot den socia- I listischen bond Vooruitgang te Gent, met hun I muziekkorps. Gedurende het oponthoud bij het I doorschuttenaan de Westsluis, hadden zich enkelen I aan wal begeven, en verspreiden onder het daar I verzamelde publiek exemplaren van hun orgaan I de Vooruitgang, Het plan bestond om per spoor- I trein van 6 uur van Ostende via Brugge naar I Gent terug te keeren. Uit IJzendijke schrijft men ons in tegenspraak I met een bericht in ons vorig nummer Bij het lezen der tijding in het nummer van I 23 Juni dat geen enkele partij vlas in deze stre- I ken het koopen waard was, voor hen die iets I goeds wilden hebben, sloeg menigen boei de schrik I om het hart. Hun vrees week evenwel spoedig, toen bekend I werd welke zaken werden gedaaner werd toch I vlas verkocht tot fr. 500 235, per gemet. I Daaruit zou moeten volgen dat de koopman, waar- I van in bovenbedoeld bericht sprake was, veel I meer zal moeten besteden dan op andere jaren, I omdat de prijzen van die van vroeger weinig I verschillen. I In eene correspondentie uit Brussel aan de N. I R, Crt. wordt gezegd, dat de door sommige Neder- landsche spoorwegmaatschappijen aangekondigde retourbiljetten voor Brussel met 8 dagen geldig heid, op Belgisch gebied slechts twee dagen gel dig zijnde duur van 8 dagen geldt slechts binnen de Nederlandsche grens. Op tal van plaatsen in ons land heeft in de vorige week een ernstig onweer gewoed en sloeg de bliksem ingelukkig echter voor het meerendeel zonder ernstige ongelukken te veroor zaken. Te Bennekom, te Hummeloo en onder Hengelo werde echter door het inslaan van den bliksem brand veroorzaakt, waardoor een huis en twee boerderijen, alle met inboedel, in de aseh werden gelegd. Te Arnhem ging Vrijdag middag een zwaar on weer, waarbij de bliksem op twee plaatsen in sloeg, gepaard met een wolkbreuk die erge ver woestingen aanrichtte. Geweldige watermassa's stroomden van de heuvelen af, naar de lager gelegen aangrenzende wegen en straten. Daar stond in een oogenblik tot twee en drie voet water. Het gevolg was, dat van de woningen de kelders en de benedenverdiepingen werden overstroomd. Onder-de-Linden vertoonde al» 't ware een ruïne. Van alles dreef er rond uit de aangelegen woningen, zelfs lijkkransen, afkomstig van de kerkhoven daar, zag men door het water meegesleurd worden. Het huisraad kon men ternauwernood in veiligheid brengen. Het vee in de stallingen, zooals varkens, geiten en melk koeien, moest in der haast worden losgesneden. In eene woning was bij dat werk bijna eene vrouw om het leven gekomen. Overmand door het plot seling opkomende gevaar overviel haar eene flauwteindien niet bijtijds een paar mannen waren toegeschoten om haar uit het water te trekken, zou zij zeker zijn verdronken. Ook in de voorsteden Klarendal en St .-Marten zijn tal van kelders ondergeloopen. Aardappelen, boter, alles dreef dooreen. Tegelijkertijd woei daar zulk een hevige wind dat een kuip met water, die op een balkon stond, een halven meter werd verplaatst. De te Amsterdam gevestigde Duitschers hebben het voornemen opgevat, ter herinnering aan keizer Frederik een Kaiser-Friedrich-Sti,tung op te richten. Het doel dezer instelling zal zijn, aldaar wonende Duitschers, die buiten hun schuld in ongunstige omstandigheden verkeeren, te onder steunen, in de eerste plaats door hen te gemoet te komen bij het betalen hunner huur. Het plan is ontworpen door den Deutschen Ilülfverein, die daarvoor reeds van gegoede Duitschers, te Amster dam gevestigd, aanzienlijke bijdragen heeft ont vangen. De heer F. Lhoste steeg Zaterdag met zijn luchtballon de Zuiderzee uit de parktuin in Tivoli te Utrecht op. Als passagier maakte de heerL. Schuurbeque Boeije de reis mee. Gisteren (Zondag) zou te Assen een parade van infanterie en schutterij worden gehouden ter gelegenheid der uitreiking van de insigniën van ridder der Militaire Willemsorde aan een gega- geerden fuselier van het Ned.-Indisch leger. Er kwam echter een aanschrijving van den minister van oorlog om haar niet te laten door gaan, maar uit te stellen tot Maandag a. Een zevental schutters hadden gemoedsbezwaren om op Zondag parade te maken. Zij zouden in plaats daarvan Maandag a. aan de gewone oefeningen deelnemen. Dat zevental moet bij den minister van oorlog hebben gerequestreerd, ten gevolge waarvan die aanschrijving moet zijn ontvangen. Naar de Amsterdamsche bladen melden wacht den werklieden, die, op het gerucht dat er te Hamburg groot gebrek zou bestaan aan schrijnwerkers en timmerlieden, zich derwaarts mochten begeven, niets dan teleurstelling, wat dan ook reeds met velen die er heen gingen het geval was, daar de oogenblikkelijke behoefte slechts het gevolg was eener tijdelijke werkstaking. Een scharenslijper te Lochem, die in tegen woordigheid van getuigen bekende zijn bruid vóór eenige weken onder de gemeente Laz-en te hebben verdronken, welke dood door verdrinking destijds is geconstateerd, is gevankelijk naar Zutfen gebracht. Te Texel wordt een onderzoek ingesteld in hoever het beweren, dat sedert eenigen tijd loopt, waarheid bevat, als zou daar een petroleumbron gevonden zijn. De heer C. P. Roskes, gepensioneerd kapi tein bij het O.-I. leger, thans te 's Gravenhage, is benoemd tot chef van exploitatie derLeidsche tramweg-maatschappij. Vrijdag wilde de vrouw van een baanwachter op de lijn BredaRozendaal (nabij Zegge), de hekken sluiten, toen zij op eenigen afstand een kind tusschen de rails opmerkte, dat daar lag te slapen. Hoewel de trein nabij was, liep zij er heen en had hot genoegen het kind te redden. De vrouw werd evenwel door de locomotief ge kwetst, doch gelukkig niet ernstig. «Hoeveel ook de kunst der geneesheeren ver mocht om het zware ljjden van den overleden Duitschen keizer Frederik dragelijk te maken, en zelfs om zijn levensduur te verlengen", schrijft de Müncliener Mediz. Wochenschrift, »het voortwoeke ren der doodelijke kwaal beletten kon zij niet, reeds lang was de treurige zekerheid verkregen dat de wetenschap der doctoren ten slotte toch onmachtig zou blijken te zijn. Moge met den keizer tevens de weerzinwekkende strijd begraven zijn, die de doctoren aan het keizerlijk ziekbed verdeelde, moge vooral de onverdiende haat rusten, die den arts vervolgde, die een geheel jaar lang trouw zijn buitengewoon zwaren plicht vervuld heeft bij den hooggeplaatsten zieke Al kan ook de partij-hartstocht zich nimmer tot een onbe vangen oordeel over de handelingen en de woorden von dr Mackenzie verheffen, wij geneesheeren, willen hem althans niet zonder de verzekering van onze Waardeering en hoogachting uit Duitsch- land laten vertrekken." Jammer voor de Duitschers dat er zich onder hen weinige zoo verstandige en gematigde men- schen bevinden als de schrijver van dit artikel toont te zijn. Het onderhoud, dat een redacteur van het Dag blad van Zuid-Holland met sir Morell Mackenzie had, heeft opnieuw de bladen, die zich bij de Mackenzie-IIetze het meest weerden, in rep en roer gebracht. De verklaring van Mackenzie dat hij het bestaan van kanker bij den overleden keizer geloochend heeft, om de eventueele instel ling van een regentschap buiten den overleden vorst om onmogelijk te maken, wekt in hooge mate hun ergernis op. In het oog der Nationalztg is het een mis daad, dat deze geneesheer zich als buitenlander in Duitache politieke aangelegenheden gemengd heeft en het Duitsche volk maanden lang heeft belogen. De Fr eis. Ztg verzekert niet het bestaan van eenig reglement te kennen, dat een aan kanker lijdend troonsopvolger buitensluit van de regee ring in Pruisen, vindt echter, wanneer zulk een reglement bestaat, het zeer verklaarbaar waarom zekere personen en kringen van den beginne af zich beijverd hebben aan de wereld luide het bestaan van kanker te verkondigen. De veree ring van de Duitsche natie voor den overleden keizer was echter zoo diep en algemeen, dat men volgens Richters orgaan het ook niet gewaagd zou hebben, zelfs wanneer in Maart geconstateerd was, wat nu de sectie tot resultaat gaf, tegen den wil van keizer Frederik een regentschap in te stellen. De Kreuzzeitung betwijfelt nog de juistheid van het interview, omdat anders bewezen zou zijn, dat de overleden keizer volgens politieke inzich ten, en niet naar het beste geneeskundig gewe ten behandeld werd. TeJ gelijkertijd met de tijding dat Stanley gewond is, ontvangt de Times uit Soeakim be richt, dat een «blanke pacha" waarschijnlijk Stanley in de Soedaneesche provincie Bahr- el-Gazel is aangekomen en deze zegevierend doortrekt. De Fransche ministerraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek tot intrekking van het verbanningsdecreet betrekkelijk den hertog van Aumale. De Spaansche kamer van afgevaardigden heeft het voorstel, strekkende tot ofiicieele deelneming van Spanje aan de Parijsche tentoon stelling in 1889, verworpen, maar een crediet toegestaan van 500.000 fres tot ondersteuning van Spaansche inzenders. De Oostenrijksche delegatie heeft de be grooting voor buitenlandsche zaken zonder debat aangenomen. De rapporteur had doen uitkomen, dat de aanneming der begrooting een bewijs zou zijn van vertrouwen in de politiek van graaf Kalnoky. Voorts heeft de delegatie ook de be grooting van gewone uitgaven voor het leger aangenomen. De Vlaamsche letterkundige dr J. C. H. Nolet de Brauwere van Steeland, is in den ouderdom van 73 jaar overleden. De Berlijnsche Börsen-Kurier kondigt de ver zoening tusschen den Duitschen keizer en den hertog van Cumberland aan. De laatste zou afstand doen van den Hannoverschen troon en de regeering over het hertogdom Brunswijk aanvaar den. Het bericht verdient bevestiging. Volgens berichten uit Cork is de haring- visscherij op de Zuidkust van Ierland dit jaar zoo slecht, dat de visschers gedwongen zijn te bedelen, indien zij niet van honger willen omkomen. Volgens een telegram uit New-York is de hitte aldaar ondragelijk. Gisteren kwamen ver scheidene gevallen van zonnesteek voor. William Kington, onder-voorzitter van de internationale vereeniging van letterkunde, heeft de stad Parijs een standbeeld van Shakespeare ten geschenke gegeven. Volgens de Post bedroeg het honorarium van dr. Mackenzie te San Remo, Charlottenburg en Frederikskroon 1500 Mark per dag. De beroemde geneesheer zou voor de behandeling van Keizer Fre derik in het geheel ongeveer 250 000 Mark ont vangen hebben. Uit het Reptiliënfonds is dit geld zeker niet betaald. Een verschillende uitwerking maar gelijk diepen indruk heeft de dood van keizer Frederik op drie koninginnen gehad. Toen koningin Victoria het telegram van haar dochter ontving, dat slechts de woorden »Frits is doodik ben wanhopig" inhield, was zij zóo smartelijk aan gedaan, dat zij half bewusteloos in een stoel neerzonk en men de hulp van geneesheeren moest inroepen. Een weinig bijgekomen, zeide Victoria snikkend»Het doet mij thans veel leed, dat ik steeds rouwkleederen heb gedragennu kan ik niet meer door uitwendige teekenen uitdrukking geven van mijne diepe smart. Maar iets geef ik hem in het graf mede, namelijk den vroolijken lach, welke mij van tijd tot tijd nog op de lip pen kwam." Door haar is order gegeven het graf van haren gemaal te openen, dat zij spoedig wilde bezoe ken, want daar «wilde zij ook den geliefden zoon beweenen." Toen koning Humbert in hevige ontroering de doodstijding aan zijne gade overbracht met de woorden»Onze vriend is de eeuwige rust inge gaan," riep koningin Margherita herhaaldelijk met eene door tranen verstikte stem»Arme Victoria, beklagenswaardige dochters." De vorstin snelde dadelijk naar hare schrijftafel om der keizerin-weduwe Victoria schriftelijk hare deelne ming te betuigen en schreef de volgende regelen »De omstandigheid dat de geheele wereld thans in rouw is gedompeld, moet uwe smart lenigen. Laat het u tot troost strekken, dat, thans een ieder met u over den geliefden doode treurt." De koningin van Spanje barstte bjj het verne men van de doodstijding in luid snikken uit en riep »Hoe raadselachtig zijn de beschikkingen des hemelsde beide mannen, die nog vóór eenige jaren in den bloei des levens, gezond en levens lustig met mij aan den diseh zaten Alfonso en Frederik zjj zijn niet meer." Hoes. Door het gasthuisbestuur is heden aan besteed de leverantie gedurende het tweede half jaar van 1888 en als volgt gegundkoffie ad 1 aan B. Janse, Basterd suiker ad ƒ0.44 aan M. C. J. Pilaarwitte suiker ad 0.52 aan B. Janse; siroop ad 0.17 aan J. Ossewaardewitte kaas ad ƒ0.61 aan denzelfden; bier-azijn ad ƒ1.50 per 40 liter aan C. Duvekotzoute visch ad 0.32 en stokvisch ad 0.37 aan J. Os- senwaardegroene zeep ad 8.00 per 30 kilo aan Joh. Geensenrijst ad ƒ12.25 per 100 kjlo aan C. Duvekot. De hoeveelheid, die niet aangegeven staat, is per kilo. Over de levering van gort is nog niet beslist. Verder werd voor het 3de kwartaal aanbesteed. Tarwe brood ad ƒ0.09 per kilo aan D. Cappon rundvleesch ad ƒ0.59 en kalfsvleesch ad 0.80 per kilo aan E. Sloover. De levering van 35.000 stuks korte turf tegen 0.43) per 100 stuks en van 200 ton lange turf tegen ƒ0.26 per ton aan E. J. Blaauw. Van 23 tot 25 Juni. Middelburg. Bevallen: P. M. M. Mink,geb. Van Schaik, d. J. C. Damman, geb. Geilman, z. R, P. Onwijn, geb. Foree, d- (levenl.) OverledenH. Pk. de Kaater, ongeh. z. 23 j.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 2