N\ 148. 131g Jaargang. 1888 Maandag 25 Juni. Middelburg 23 Juni Kerknieuws. Verspreide berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentie n 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsrui m te. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Burgerlijke stand, IIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. Gr. de Yey Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van deb. Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Vu-der worden door alle postkantoren en "boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab te Botterdam, en de firma b. van deb K amp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Uit Assen schrijft men aan de Haarl. Ct. aan gaande de benoeming van mr Pijnacker Hordijk tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dat men, hoewel er door verrast, zich over de keuze, door het ministerie gedaan, niet verwondert. Gedurende de drie jaren tocb dat de heer Pijnacker aan het hoofd der provincie Drenthe stond, deed hij zich buiten zijne wetenschappelijke waarde, waarvoor de reeds op jeugdigen leeftijd door hem bekleede betrekkingen van boogleeraar in de rechten, eerst te Amsterdam, daarna te Utrecht, een waarborg zijn aan ieder kennen als een in administratieve zaken uiterst bekwaam man, die zich daarbij in aller genegenheid mag ver heugen. De heer Pijnacker is thans ruim 40 jaren oud. Naar de riss. Crt. verneemt, zal de nieuwbe noemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië over 3 maanden te Batavia moeten zijn en dus hoogstens over 6 weken als commissaris des konings moeten aftreden. Bij kon. besluit is op zijn verzoek aan W. H. de Braijn van Melis- en Mariekerke eervol ontslag verleend als 2e-luit. bij het le bat. der rustende schutterij in Zeeland, op grond van art. 64 der gemeente wet en benoemd bij het 2e bat. der zelfde schut terij, tot 2e-luit. A. J. Bierens, thans schutter; is aan mr E. W. Guljé, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arr.-rechtbank te Maastrichtbenoemd tot pres. der arr.-recht bank te 's Gravenhage mr A. A. Weve, thans vice-pres. der arr.-rechtbank te Botterdambe noemd tot subst.-off. van justitie bij de arr.- rechtbank te Tiel mr C. M. Schram de Jong, thans subst.-off. van justitie bij de arr.-rechtbank te Winschoten benoemd tot ambt. van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arr. Boermond, ter standplaats Boermond, mr E. B, H. Begout, adv. en proc. te Maastricht. Yerder is aan dr P. C. Donders, met ingang van 18 Sep tember, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten met wijziging van Zr Ms besluit van 15 September 1887, dr Th- W. Engelmann, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, belast met bet onderwijs in de physiologic met wijziging van Zr Ms besluit van 30 Jnni 1881, dr C. A. Pekelharing, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, belast met het onderwijs in de alge- meene physiologie en de vergelijkende biologie, de weefselleer en het experimenteele gedeelte der pharmacodynamie, bepaaldelijk de medische toxicologie tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de ziektekunde en de ziektekundige ontleedkunde, benoemddr C. H. H. Spronck, lector in de geneeskunde aan gemelde rijksuni versiteit aan wien met ingang van den dag waarop hij zijne lessen als hoogleeraar zal heb ben aangevangen, eervol ontslag verleend wordt als lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht. aan dr W. Koster, op zijn verzoek, met in gang van 18 September 1888, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen dienstenen in zijne plaats benoemd dr Emil Bosenberg, gewoon hoogleeraar aan de universiteit te Dorpat. In het polderhuis in de Abdij alhier had heden morgen de opening plaats van de Donderdag alhier en Vrijdag te Westkapelle ingeleverde stembriefjes voor de keuze van zes commissarissen van den polder Walcheren. Yan de 142 te Middelburg en 13 te Westka pelle ingeleverde briefjes werd een van onwaarde verklaard, zoodat het getal 'geldig uitgebrachte 154 en de volstrekte meerderheid 78 was. Herkozen werden de heeren J. Minderhoud Pz. te Aagtekerke met 145, D. Coppoolse te Bigge- kerke met 143, jhr mr L. Schorer te Middelburg met 139, P, de Visser te Aagtekerke met 138 en P. Melis Pz. te Serooskerke met 128 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusscben de heeren C. J. J. A. van Teijlingen te Middelburg, die 61 en M. Bakker, te Zoutelande, afgetreden commissaris, die 50 stemmc-a verkreeg. I' Yerder verkregen de heeren J. Borsius 9, G. Geschiere 8, J. Biemens Lz. 7, H. W. Allaart 6, Ij. Simonse 5, J. Louwerse Cz. 4 en J. Wisse 5 stemmen, terwijl verschillende andere per sonen een kleiner aantal stemmen verkregen. Naar men ons uit Zierikzee seint zijn al de aftredende hoofdingelanden van het waterschap Schouwen als zoodanig herkozen. De 2e luit.-kwartiermeester W. P. van Leeuwen, van het 6e reg. infanterie, tijdelijk gedetacheerd hij de permanente spoorweg-commissie, is over geplaatst bij bet le reg. van het wapen. Yan de hand van prof. Molenschott zal ver schijnen een levensbeschrijving van prof. Donders. Tot het afleggen van het dit jaar te houden notarieel Staatsexamen hebben zich aangemeld 416 adspiranten, aldus verdeeld 167 voor het le gedeelte, 29 voor het le en 2e, 15 voor het le, 2e en 3e, 24 voor het 2e, 62 voor het 2e en 3e, 119 voor het 3e gedeelte. De heer H. M. van Beem, godsdienstleeraar bij de Israëlitische gemeente alhier, herdacht heden, onder vele blijken van belangstelling, zoo van zijn geloofsgenooten als van andersdenkenden, zijn 40jarige ambtsvervulling. In de namiddag-godsdienstoefening sprak de waardige jubilaris voor een talrijke scharehij sloeg een terugblik op bet wel en wee gedurende de 40jarige vervulling van zijn gewichtig, heilig ambt. »Een gebed tot U Heer gericht in den tijd der genade," met deze woorden ving hij aan, en aan de hand dier spreuk gaf hij rekenschap van hetgeen hij deed zoowel in deze als in andere gemeenten, waar hij als voorganger optrad. Hij schetste den band tusschen leeraar en ge meente, een innerlijke onzichtbare overeenstem ming. Hij wees op den uitgebreiden werkkring die veel toewijding eischt, die veel offers vergt, die veel liefs maar ook veel leeds oplevert. De woorden >Hoe schoon zijn uwe tenten o Jacob uwe woningen o Israëlals tekstwoord nemende, verklaarde bij na den 40jarigen dienst in de kerk nog niet mat en nog niet moede te zijn, zich gaarne opnieuw tot dien dienst te verbinden en smeekte hij daartoe Gods onmisbaren zegen af. Hij vroeg verschooning voor de tekortkomingen, die hij zich zooals ieder mensch wel zal te ver wijten hebben, en dankte de parnassijns en bestuurders der verschillende genootschappen voor de hulp en den steun, door hen hem steeds getoond. Niet alleen die besturen maar ook allen die hem dezen feestdag tot een overgeteljjken hebben willen maken bracht de spreker dank, daarbij zijne beste wenschen voor zijne gemeente voegende. Die wenschen uitte hij ook voor het vorstelijke huis, voor provinciale- en gemeentelijke autori teiten, voor allen zonder onderscheid van geloof of richting. In den namiddag vereenigden zich vele vrienden en vereerders van den jubilaris in bet Schuttershof waar deze met zijne familie receptie hield. Namens de commissie, die zich gevormd had om den heer Yan Beem dezen dag een cadeau aan te bieden, sprak de beerM. S. F.Langendijlt een kort woord. Den jubilaris hartelijk geluk wenschende met zijn feestdag, sprak hij het uit hoezeer diens werk in Israël wordt gewaardeerd, hoezeer zijne hulpvaardigheid, zijne welwillend heid op hoogen prijs worden gesteld. »God de Algoede" zoo eindigde hij »ver- lenge uwe dagen tot heil van u, van uwe familie en van ons." Na het uitspreken zijner rede bood de heer Langendijk, namens hen die er toe bijdroegen, den heer Yan Beem aan een mahoniehouten ge bogen buffetkast met een tafelservies in zilver, benevens een porseleinen theeservies, waarbij ge voegd was een album, bevattende de namen dei- gevers. De heer Yan Beem sprak daarop zijne erkente lijkheid uit zoo voor het goede, hier steeds ge noten, als voor de feestgave van heden. De zoon van den jubilaris sprak vervolgens nog eenige diepgevoelde woorden van erkentelijk heid en gaf de verzekering dat het geschenk, aan zijn vader vereerd, steeds in de familie blijven zal. Een aardig klein jongetje reciteerde verder met gepaste vrijmoedigheid een toepasselijk gedichtje, waarin hij, als leerling van den jubilaris, hem dank bracht als de trouwe herder die sedert 40 jaren een sieraad was der kerk, die sedert zijn verblijf in Middelburg bij allen, van welk geloof <f welke richting ook, sympathie wist te vinden. Aan het einde zijner toespraak bood het knaapje den heer Yan Beem een fraai cognacstel aan. Ook vanwege bet kerkbestuur werd de leeraar beden morgen gecomplimenteerd, terwijl een Amsterdamsche vriend het "bewijs gaf dat de afstand de vriendschap niet schaadt door den jubilaris een schoonen zilveren beker aan te bieden. Donderdagavond geraakte een vierjarig kind aan de Houtkaai alhier te water. Yerschillende personen snelden toe om hulp aan te brengen en een hunner, een löjarige jonkman, A. H. Snoep, kort van beraad maar kloek van besluit, sprong gekleed en wel te water, greep het kind en bracht het behouden op het droge. Op de gisteren avond in het lokaal Kuijpers te Vlissingen gehouden vergadering van de leden der Seherpschutters-vereeniging Vlissingen werd tot bestuurslid (waarnemend-secretaris) gekozen de heer I. Andriesse, in de plaats van den heer C. Macquelin, die als zoodanig zijn ontslag had genomen. De gekozene was echter niet op de vergadering aanwezig. Een voorstel van eenige leden tot wijziging dei- statuten werd verworpen. Te Goes is heden morgen door de politie gearristeerd door twee particulieren, in den poel een soldaat gevangen genomen, die uit de klas van discipline te Ylissingen was ontvlucht. Yan vermoeienis zakte de man ineen. Meldde men ons verleden jaar dat de ker mis te 's Heerenhoek tot het verledenen ging behooren thans schrijft ..men ons dat pogingen zijn aangewend om haar zoo mogelijk in stand te houden doch in eene andere gedaante. De uitslag was niet ongunstig. Terwijl den eersten dag (Zondag) levendigheid en vroolijkheid zullen worden gewekt door schietoefeningen met pijl en hoog, opgeluisterd door muziekzal Maandag eene ringrijderij met paarden plaats hebben. De ruime deelneming getuigt dat dit volksver maak op prijs wordt gesteld. Vrijdagavond hield de gemeenteraad te Yerseke eene vergadering hoofdzakelijk ter eind beslissing omtrent de verbetering der Paarden markt. Vooraf deelde de voorzitter den uitslag mede van dien namiddag gehouden aanbesteding van eenige gemeentewerken. Voor perc. 1reparatie lijkenbuisje en hek begraafplaats (raming ƒ47.69) was de hoogste inschrijver L. Laban 65.70 en de laagste A. Marteijn 46perc. 2reparatie der dokters woning en omtuining bij school 2, h. inschr. W. Goeman 30.75, 1. i. C. Bidderhof 26.35 (ram. 49.39£), perc. 3.gedeeltelijke bestrating ach terweg en verlegging van den opril-dam (raming f 441.15) b. i. A. Foudraine te Goes 497 en 1. i. L. Laban 461perc. 4verbetering Paar denmarkt met een trottoir van Belg. kl. en ver der bestorting met Holl. ballast (raming 884.82) b. i. P. Dronkers te Kapelle J 840, 1. i. L. Laban 778 perc. 5 id. gebeel met Belg. klinkers (raming 1054.65) b. i. J. de Jonge te Kapelle 1100, 1. i. L. Laban 998 perc. 6 bet maken nieuwe beschoeiing bij de haven (raming 277.84) h. i. C. Bidderhof 308, 1. i. A. Marteijn ƒ215. Yerder deelde de voorzitter mede, dat alle per- eeelen aan de laagste inschrijvers werden gegund met uitzondering van hej; 4e en 5e, waaromtrent de raad nog moet beslissen. B. en W. stelden voor de paardenmarkt buiten den keiweg geheel te laten beklinkeren, hetwelk met 5 tegen 2 st. werd aangenomen. Daardoor wordt L. Laban aan nemer van perc. 5 voor ƒ998. Bij de rondvraag deed een der leden een voorstel tot afschaffing der kermis, doch op verzoek van den voorzitter werd de behandeling daarvan door denvoorsteller tot de volgende vergadering uit gesteld. In de Vrijdag te Terneuzen gehouden zitting van den gemeenteraad is aan den heer J. van Pienbroek Jz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-, genees-, heel- en verlos kundige aldaar, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan de gemeente en de armen bewezen. Blijkens mededeeling van het dagelijksch bestuur zijn de goedkeuringen ontvangen van de spoorweg maatschappijen MechelenTerneuzen en Gent Terneuzen, voor wat betreft de aansluiting van den nieuw te maken toegangsweg naar bet alationsplein bij het station Terneuzen en van het betrokken polderbestuur voor zooveel betreft bet daarvoor maken van duikers, en zijn tbans definitief de plannen vastgesteld voor de spoedige daarstelling van dien weg. Yerder is besloten voortaan, zooveel mogelijk, den dag, het uur en de te behandelen punten dei- openbare raadsvergaderingen in de Temeuzensche Courant bekend te maken. Yrijdag viel te Botterdam aan den West zeedijk een spreeuw neer op een 5jarig knaapje, waardoor bet kind zoQdanig schrikte, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Enthoven bevinden zich op het Markt plein twee kolossale lindeboomen, die eeuwen oud zijn. Het merkwaardige daarvan is, dat in een dezer boomen, die geheel hol is, een andere lindeboom is opgegroeid die eveneens eenflinken omvang heeft; zijn stam schiet loodrecht naar boven, heeft zich boven in den ouden boom een uitweg gebaand en vermengt zijn takken als ware het slechts éen boom met die van den ouden stam. Daar bet benedengedeelte van deze boomen met een planken beschot is omhuld, dat nu ver nieuwd wordt, heeft men deze merkwaardigheid niet vroeger ontdekt. Tijdens een kortstondig, maar zwaar onwe- der, is Donderdag avond te Willemstad in een huis door den bliksem een gat in het dak ge slagen, zonder brand te veroorzaken. Een stuk van de goot werd verbrijzeld, benevens een hard- steenen paal nabij de woning. Een 99jarige persoon te Oudheusden maaid deze week zelf met eene zeis eenig hooiland, dat achter zijne woning is gelegen, en een paar dagen later kon men hem zijn hooi zien verzamelen, op een wagen stapelen en huiswaarts voeren. De keizer en keizerin van Duitschland zullen dezen zomer geen reis ondernemen, wijl keizerin Augusta-Yictoria in Augustus a. haar bevalling- wacht. Het laatste nummer van de Nouvelle Revue bevat onder den titel Lepérü maritime een arti kel, waarin zonder omwegen op de gebreken der Pransche marine gewezen wordt. De slotsom van den schrijver is, dat de Pransche vloot in een oorlog niet tegen de gezamelijke vloten van Duitschland en Italië opgewassen is. Het artikel maakt zeer veel opzien. Een deputatie van de Académie Franfaise, be staande uit Jules Simon, Barthelémy-Saint-Hilaire, Pasteur e. a., hebben gisteren tot Floquet bet verzoek gericht het decreet betrekkelijk de ver banning van den hertog van Aumale op te heffen, De minister-president verklaarde, dat hij van het verzoek kennis nam, met de aan het Instituut verschuldigde hoogachting, echter deze aangele genheid niet beschouwen kon zonder haar politiek karakter tevens in het oog te houden. Alleen de ministerraad kon in deze een besluit nemen. Floquet beloofde zijn collega's de vraag voor te leggen. De Fransobe senaat nam de buitengewone begrooting van bet departement van oorlog voor 1888 met algemeene stemmen aan. De National Zeitung verneemt dat de kroning van keizer Wilhelm en keizerin AugustaVictoria als Koning en Koningin van Pruisen in den herfst te Koningsbergen zal plaats hebben. Volgens de Duitsche bladen is prinses Marie van Saksen-Altenburg overleden tengevolge van kraamvrouwenkoorts De beer De Bonne fon, correspondent van den Gaulois, geeft als reden voor zijn uitzetting uit Berlijn op: lo een artikel over een vergelij king tusscben den aartshertog van Oostenrijk en kroonprins Wilhelm in April 11.2o een brief aan keizerin Victoria over Elsasz-Lotbaringen en met minder vleiende zinsneden betrekkelijk den rijks kanselier en 3o bet aan den dag leggen van vijandelijke bedoelingen jegens den nieuwen keizer. Yan 16 tot 23 Juni. Ylissingen. GehuwdP. Lenis, wedf 51 j. met M. W. Noordhoek, jd. 49 j. Bevallen: E. de Bruijne, geb. De Zeeuw, z. L. A. J. Gadeijne, geb. Seghers, z. J. Koolwijk, geb. Bakker, z. L. Gillissen, geb. Koene, d. N. W. Jansen, geb. Bakker, z. E. Willeboordse, geb. Boogaard, d. E. J. van der Pijl, geb. Droogendijk, d (levenl.) E. de Witte, geb. Lust, z. (tweel.) OverledenM. Vos, vrouw van J. Walrave, 63 j. H. de Pagter, z. 20 d. J. W. Woltering, vrouw van M. J. Ooks, 71 j.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1