Verspreide berichten. Kerknieuws Burgerlijke stand. «V stuursleden hadden aangenomen, doch dat de heer Polet daarvoor had bedankt. Er werd besloten de vacature te vervullen bij gelegenheid eener buitengewone algemeene ver gadering, waarschijnlijk in October te houden. Het nieuwe bestuur constitueerde zich als volgt: P. M. de Ligny, voorzitter, W. van Uije, vice- voorzitter, C. J. J. A. van Teijlingen, penning meester, en H. J. E. Gerlach, secretaris. Tot leden der commissie van onderwijs werden benoemd de heeren J. A. Frederiks, W. Gilde, P. Sonius en P. D. Koning en tot leden der commissie van finantiën, tevens bouw-commissie, de heeren J. C. van den Broecke, C. J. J. A. van Teijlingen en D. G. Kröber jr. In het jaar 1887 is in de spaarbank van het Ned. Onderwijzers Genootschap in 848 plaat singen 420,531.03 ingebracht en bij 420 terug betalingen 230,704.40 uitgehaald. Op 30 Dec. A. P. bedroeg het gezamenlijk tegoed der inleg gers 2.352.542.29*. Opmerkelijk is het dat de spaarbank gedurende den geheelen duur van haar bestaan nog slechts eenmaal, door ontrouw van een makelaar, een verlies heeft geleden van 138. De behaalde rente bedroeg 4'/, Het aantal deelnemers, waaronder ook die van de hulpspaar banken, is 1240, Een klein 50-tal onderwijzers reisden jl. Vrijdag en Zaterdag op eigen kosten naar Bui tenpost om daar voor de klasse werkzaam te zijn. 't Waren allen sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer te Augustinusga, salaris 450. Er waren er bij, die reeds een 40 maal te ver geefs gesolliciteerd hadden. Op het Zuiderzendingsfeest den 11 Juli a. op het landgoed Goeree bij Bergen op Zoom te houden, zullen als sprekers optredends B. J. Zwaan te Gouda, openingsrede; ds W. H. Gispen te Am sterdam P. Groote te Utrechtds C. Hatting te Apeldoorn ds D. J. Karres te Bruinisseds E. Kropveld te Alblasserdamds C. J. Lammerink te Scheveningende heer W. Lelie te 's Graven- hagede heer mr O. J. graaf v. Limburg Stirum te 's Gravenhagede heer T. M. Loomans te Amsterdam ds H. Metz te Schiedamds P. van Paassen te Franekerde heer Schorl te Amster dam ds A. Voorhoeve te Amsterdam. (St.) Van 21 en 22 Juni. Middelburg. BevallenJ. Hollebrandse, geb. Marteijn, d. M. van Brakel, geb. Boers, d. M. M. de Kam, geb. Vos, d. Overleden A. P. van Gelder, d. 2 m. J. Hama kers, man van P. C. Heeroldt, 58 j. W. H. Tallier, wed8 van F. W. Arnoldus, 74 j. Het Middelburgsch kunstmuseum mag zich, naar men ons meldt, andermaal verheugen over een geschenk van eene elders wonende voormalige stadgenoote, mejuffrouw M. Forsten te's Graven hage, bestaande uit een schilderij, voorstellende »een oud man, de courant lezende", en vervaar digd door den Engelschen in Brussel verblijf houdenden schilder C. M. Webb. Het zoo welwillend aangeboden geschenk is met dankbaarheid aanvaard en reeds in de verzameling opgenomen. Gisteren namiddag is alhier gevankelijk in het huis van bewaring overgebracht J. P., wonende te Terneuzen, verdacht van kinderdoodslag. Donderdag geraakte te Yerseke op de Dam- sche straat een span paarden voor een mestwagen op hol door het afloopen van een .der wielen. Een koopman met een karretje, die de dieren zag aanrennenhaastte zich om op een zij weg te komennatuurlijk verwachtende dat de paarden den weg rechtuit zouden volgen. Maar deze draaiden hetzelfde zijpad op, zeker omdat zij een paar dagen uit een zich daar bevindende schaapskooi mest gereden hadden. De kar van den koopman werd door den mest wagen verbrijzeld en zijn waren over den weg verspreid, hij zelf geraakte met de beneden helft van zijn lichaam onder een der neerstortende paarden en een gedeelte van den brekchden wagen. Dank zij de omzichtigheid der helpenden liep het verder boven verwachting goed af, zoodat de koopman met een paar zeer lichte kwetsuren en den schrik vrij kwam. Zijn schade aan kar en koopwaren zal door den eigenaar van het span vergoed worden. De paarden en de voer man, welke laatste tijdig van den wagen sprong hebben geen letsel bekomen. Bij den Donderdag avond te Stavenisse plaats gehad hebbenden inzet van landerijen van wijlen mej. de weduwe A. de Wilde varieerden de prijzen, in eerste instantie geboden, van 300 tot 435 per gemet van 39.24 A. Gemiddeld werd geboden 375 ad 39.24 A. Over 14 dagen heeft de finale toewijzing plaats. Te Etten-Leur en omstreken is een insect verschenen, dat zijn vernielzucht bij voorkeur botviert aan de jonge beetwortelplantjes en geen geringe schade veroorzaakt. Sommige velden zijn letterlijk met deze diertjes bezaaid. Een exem plaar is ter onderzoeking aan de landbouwschool te Wageningen gezonden. Uit inmiddels ont vangen beschrijvingen en afbeeldingen blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met de beruchte Sylpha opaca, welke in den laatsten tijd op de beetwortelvelden der Fransche noordeljjke departementen zulke schrikbarende verwoestingen aanricht. De collecten, op de zendingsfeesten gehouden, werden tot heden geregeld onder verschillende zendings-vereenigingen verdeeld. Uit de gelden, welke voor het programma worden betaald, zijn steeds de verschillende onkosten, ook die van het meubilair, bestreden. Niettegenstaande daarvoor vrijwat noodig was, is er toch de laatste jaren na, ieder zendingsfeest een overschot geweest, dat door den jjverigen penningmeester is belegd geworden, en waarvan het bedrag nu tot ƒ5000 is opgeloopen. Het bestuur van het zendingsfeest heeft gemeend, bij gelegenheid van het 25e Christelijk nationaal zendingsfeest, aan deze gelden een bepaalde bestemming te moeten geven besloten is, er een fonds van te stichten voor weduwen van Nederlandsche zendelingen. A.Ct.) De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft, bij gelegenheid van het 25jai'ig bestaan van deze stichting, aan feestgaven uit geheel ons land ontvangen de som van ruim 26,000. Voorts ontving hij uit Samarang door mej. H. J 350, uit Meester-Cornelis door C. A. ƒ250, van N. N. uit Jeruzalem 1 cert. Nat. W. Sch. ad 200 nom. 2jj van S. N. ƒ100, Q. N. ƒ100, en nog een aantal giften van minder bedrag. De graanhandelaar De V. te Zwaluwe heeft zijne betalingen gestaakt. Men spreekt van een deficit van 80 mille. Te Barneveld vervoegden zich Dinsdagavond laat twee kooplui in postpapier bij den burge meester, baron Van Nagell, op den huize Schaf- felaar en verzochten den burgemeester om onder stand, wat geweigerd werd. Toen een hunner door de deur wilde binnendringen en werd tegen gehouden, greep hij den heer Van Nagell aan. Er ontstond toen eene worsteling, waarop de broeder van den burgemeester toeschoot, die met eenen stok den landlooper trachtte te verwijderen. Toen vervolgens de klok van het kasteel geluid werd, kwam er hulp genoeg opdagen, om de per sonen in verzekerde bewaring te brengen. Beiden werden gevankelijk naar Utrecht getransporteerd. Een visch is een visch, maar een bliek van 17 pond, zooals te Akkrum in »de Putten" bij het station gevangen werd, is toch eene groote zeld zaamheid en wel eene eervolle vermelding waard. Uit Massouah wordt het bericht van den dood van koning Johan's zoon bevestigd. Ras Area Selasie moet vergiftigd zijnde Negus moet verscheidene hoofden van deelgenootschap in deze misdaad verdenken. Kort na den dood van keizer Frederik liet prinses Victoria alle bedienden van haar vader bijeenkomen, ieder gaf zij een goudstuk met zijn beeld er op en zeide»Papa heeft mij opgedra gen u te danken voor alle liefde en trouw, waar mede gij hem hebt gediend en elk van u een aandenken aan hem te geven." Behalve het slot Charlottenburg moet keizer Frederik aan zijn ge malin gedurende haar leven vermaakt hebben het Kronprinzenpalais te Berlijn en het paleis te Homburg. Bij de uitdeeling der eere-diploma's te Bologna werd koning Humbert plotseling onge steld. Toen de koningin hem zag verbleeken en ineenzakken riep zij om een stoel, waarin hij machteloos neerviel. Nie ttegenstaande de doctoren den koning volkomen rust hadden voorgeschreven begaf hij zich toch 's namiddags met zijn gemalin naar de tentoonstelling teneinde alle verontrus tende geruchten te logenstraffen. De stamvader van de tegenwoordige keizerin van Duitschland Storen Matthisen was koster aa n een kerk te Kopenhagen. Hij leefde van 1653—17 40. De beroemde schaakspeler Zukertort is plot seling overleden. Omtrent de overstroomingen in den Mexi- kaanschen staat Guanajuato wordt nader gemeld, dat het water steeds wast. In de stad Silao zijn 300 huizen ingestort en twintig personen verdron ken. Op verscheidene plaatsen zijn de rails door het water omgewoeld zoodat hier en daar het spoorwegverkeer is gestremd. Vorst Ferdinand, benevens zijn moeder brengt een bezoek aan Philippopel, waar hij, vergezeld van eenige ministers, Woensdag is aangekomen. Te Berlijn is, volgens de Pos. Ztg., een doc torale dissertatie door de philosophisehe faculteit afgewezen, omdat zij op te slecht papier was gedrukt. De promotie werd evenwel niet uitge steld, maar de dissertatie moest opnieuw worden gedrukt. Het besluit der faculteit berust op eene ministerieele aanschrijving uit den laatsten tijd, waarin wordt voorgeschreven, dat dissertaties moeten zijn gedrukt op goed papier. De overleden Keizer Frederik heeft, zooals bekend is, in zijn jeugd het boekdrukkersvak geleerd, en niet maar in naam. Hij was een be kwaam letterzetter. Toen hij, als 14jarige knaap» met zijne moeder de drukkerij van Hanel, te Berlijn, bezocht, kreeg hij veel liefhebberij in het boek drukkersvak. Zijn tante, de toenmalige Koningin, gaf hem een drukpers met toebehooren ten ge schenke, en nu kwam een meesterknecht dei- drukkerij van Hanel dagelijks onderwijs in het zetten en drukken geven aan den jongen Prins, die goede vorderingen maakte. De Prins, later Keizer, bleef steeds veel belang stellen in het boekdrukkersvak, en betuigde meer malen zijne bewondering over de vorderingen in den laatsten tijd door de typographic gemaakt- - 1 Gedrukt bij D, G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6