147. 131s Jaargang* 1888. Zaterdag 23 Juni. Se assistent-geneesheer. Middelburg 22 Juni "FEUILLETON. Rechtszaken. Verspreide berichten. Verkoopïngen en aanbestedingen» Gemeenteraad van Vlissingen. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, Door D* CHATELAIN. O ISIIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten te Vlissingen: P. G. de Vet Mestdagh Zoon, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. vandeb Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Thölen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Botterdam, en de firma B. van de-r Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Datjbe Cie., John P Jones opvolger Da vergadering, Donderdag door de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland te Wemeldinge gehouden, werd zoo schrijft men ons bijgewoond door 25 leden. De voorzitter, de heer Vereeke, burgemeester van Waarde, opende de vergadering met een welkom aan de leden en herinnerde met een enkel woord eraan, dat dit jaar die vereeniging 10 jaren bestaat. In 'tkort wees hij er op, waarom deze vereeni ging is opgericht, op het vele goede dat zij tot stand heeft gebracht, op den goeden klank dien zij bezit in de administratieve wereld, op den voor uitgang van het ledental, terwijl hij ten slotte den wensch uitte dat de leden met denzelfden geest mochten bezield blijven om den bloei der vereeniging te helpen bevorderen. Ook met een kort woord herinnerde hij aan de verliezen, die de vereeniging heeft geleden door den dood van de heeren Dominicus, jhr Yan Swinderen, jhr Yan Citters, e. a. Daarna werden de notulen der vorige verga dering goedgekeurd, en brieven van de zuster- vereenigingen van Drenthe en Noord-Holland voorgelezen, waarbij zij kennis gaven dat aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering geen gevolg kon gegeven worden. Die van het voor malig 4e district hadden de heeren Neeteson en Van Walchren afgevaardigd. Door den heer H. G. Hartman Jzn werd vervol gens de vraag ingeleidHebben de administra- tiovo vereenigingen reclrfc va.-n haaiASLn 9 Na een kort overzicht omtrent het ontstaan van 't gemeentewezen vanaf de grafelijke regee ring tot heden gegeven en erop gewezen te heb ben dat kort na 1848 langzamerhand de wen- scheljjkheid tot het oprichten van administratieve vereenigingen op den voorgrond trad, wees hij erop dat er thans 25 vereenigingen van dien aard bestaan en toonde hij met bewijzen aan de ver beteringen die plaats hebben gehad tengevolge van opmerkingen, door die vereeni gingen gemaakt Eindelijk herinnerde hij nog aan het nut van het examen voor secretarissen, enz., en hij kwam tot de conclusie dat die vereenigingen wel degelijk recht van bestaan hebben. Hierop ging men over tot de keuze van een bestuurslid, daar de heer Timans zijne be noeming niet had aangenomen. Op de aanbeve ling kwamen voor de heeren Van der Mandere, Mulder en Dekker, burgemeesters van Kapelle, Ovezande en Wemeldinge. Eerstgenoemde had verzocht niet in aanmerking te komen. De heer Dekker werd daarop met 21 stemmen benoemd, en nam zijne benoeming aan. Ten slotte werd mededeeling gedaan dat in de Friesche vereeniging zijn behandeld de door deze Uit het Fransch. IX. Rainal verbleekte, toen hij die vreeselijke woorden van die rooskleurige lippen hoorde vloeien. Hij wilde betoogen, verklarenhet was onnoodig. Juffrouw Angelika hoorde hem onge duldig, schouder ophalend aan en toen hij zweeg, kwam zij onherroepelijk op hetzelfde terug »Denk er over na, het is nog tijd." »Neen, het is onmogelijk. Bovendien heb ik het mijn moeder beloofd." »Uw moeder heeft verkeerd gedaan. Zij kent de gewoonten niet en heeft geen stem in het kapittel. Zou zij heel trotsch zijn op een zoon, wien iedereen den rug toekeert?" O, mejuffrouw «Neen, laten wij het hierbij laten. Ik ben moede. Ga naar huis, overweeg mijne woorden en kom morgen terug om berouwvol en nederig vergiffenis te vragen Die laatste woorden gingen met een allerbe- koorlijksten glimlach gepaard; maar dien zag Rainal niet. Hij vertrok diep teleurgesteld met een verward hoofd. aan de Nederlandsche vereeniging van gemeente belangen gezonden stellingenlo. Wenschelijk ware het door wijziging van art. 7 der gem. wet een anderen dag voor de verkiezing te- bepalen en 2o. Wijziging van artt. 95 en 106 der ge meentewet. Op verschillende gronden werd door eerstge- melde vereeniging wijziging van art. 7 nietmaar van artt. 95 en 106 wel wenschelijk geacht. Na afloop der vergadering werd door welwil lende medewerking van den heer Lindenbergh wethouder van Wemeldinge, een watertochtje naar St. Maartensdijk gemaakt, en bezochten de leden het gemeentehuis, de kerk, enz. aldaar. De ontvangst, welke der vereeniging te Wemel dinge ten deel viel, was zeer hartelijk. Zag men de driekleur van den toren en van vele huizen wapperen, ook het gemeentehuis was zoowel van binnen als van buiten zeer net met groen en bloe men en toepasselijke opschriften versierd. De zaal waarin het diner plaats had muntte in dat op zicht uit. Het fanfarengezelschap Oefening kweekt lcunst luisterde bovendien, door een 10-tal nummers ten gehoore te brengen het feest op, dat met een vuur werk werd besloten. Yoor een en ander komt inzonderheid den bur gemeester, den wethouders en het hoofd der school den heer Sauer, een woord van lof toe. (Voor het overige binnenland zie men Tiet bijvoegsel.) Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: J. K., 42 j., dienstknecht Clinge, (Zeeland), tot 8 d., en A. C. C. v. O., 28 j., werk man 's Gravenpolder, tot 1 m. gev. mishandeling: F. d. J., 18 j,. arbeider L 1 r- «1. i atMpv 'jOvs. venpolder, J. N., 22 j., boerenknecht Biezelxnge, en J. K., 25 j., boerenknecht 's Heer Arendskerke, ieder tot 8 b. s. 6 d. h. en A. S., 50 j., koop man, en A. S. Az., 20 j., metselaar, beiden Goes, ieder tot 5 b. s. 3 d. h. mishandeling van een ambtenaar: J. d. G., 26 j., arbeider Hoek, tot 5 b. s. 5 d. h., en J. C. v. W., 44 j., visscher, enA.C. v. W., 22 j., beiden Terneuzen, ieder tot 1 m. gev. beleediging van een ambtenaar: C. K., 21 j., arbeider, en P. S., landbouwersknecht, beiden Kapelle, ieder tot f 12 b. s. 10 d. h.en wederspannigheid: J. B., 20 j., land- bonwersknecht Terneuzen, tot 14 d. gev. Allen in de kosten. Heden middag hadden eenige jongens in de Lange Delft alhier het ongeluk aan opzet of baldadigheid willen wij liefst niet denken om een juffrouw omver te loopen, die daardoor viel en zich zoo ernstig bezeerde dat zij door den heer G. aldaar in zijn woning en verder per rijtuig naar haar huis moest worden gebracht. X. In het park voor het hospitaal, langs de welige grasperken, loopt een dame van zekeren leeftijd, geheel in 't zwart met koortsachtige gejaagdheid. Haar vermagerd gelaat teekent hevige bezorgd heid en af en toe beweegt zij hare lippen zoo snel dat men op een afstand kon denken dat zij in zich zelf praatte. Eensklaps slaakt zij een kreet. Uit een andere laan ziet zij een jong mensch aankomen, die met gebogen hoofd en neergeslagen oogen voortloopt, zonder op iets om zich heen te letten. «Mijnheer Rainalmijnheer RainalDe assistent blijft staan en opziende bevindt hij zich vlak tegenover de dame in het zwart. «Mijnheer Rainal! Het is vreeselijk! Ik ben geheel ontdaangaat zij voort, zonder hem den tijd te gunnen om haar te groeten. «Weet gjj wat ons overkomen is «Neen mevrouw. Ik weet van niets. Er is toch niemand ziek bij u aan huis «Ziek niet, maar er zal zeker spoedig een sterfgeval zijn. Gij weet wel, die akelige diphte- ritis-epidemie die in de stad heerscht en al zooveel kinderen ten grave gebracht heeft Gij weet toch zeker ook dat de kinderafdeeling in het hospitaal vol isverleden week is er een verpleegster ge storven en de assistent, die de ziekte ook overgeërfd heeft, is pas overleden. En nu is mijn zoon, die boven aan de ljjst stond als zjjn opvolger, gisteren in dienst getreden. Wel wetende hoe ongerust Men schrijft ons uit Zaamslag Een ingezeten dezer gemeente, een kenner van vlas-, die reeds jaren een belangrijken handel in dat artikel drijft, vertelde mij, dat hij verschil lende plaatsen van Walcheren, geheel Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is doorgetrokken om in- koopen te doen, doch nergens iets heeft gevonden, dat ook maar aan de matigste eischen kon voldoen. Die reis op zichzelve is al een bewijs, hoe slecht het ook in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met het vlas geschapen staat. Nu zal hij een reisje naar Groningen maken om te zien of daar de vlasteelt beter gelukt is. Bij de verkiezing voor den Franschen Senaat, ter vervanging van wijlen den heer Carnot, va der van den president der republiek, is bij de tweede stemming gekozen de republikeinsche maire van Rijssel, Legrand. Bij koninklijk besluit is de Pruisische land dag tegen den 27 dezer bijeen geroepen. Omtrent de verbanning der twee Fransche journalisten uit Berlijn laten de Parijsche bladen zich kalm uit. Intransigeant en Evenement alleen eischen, dat de Fransche regeering represailles zal nemen. De Matin verklaart alleen depeches van den Berlijnschen correspondent ontvangen te hebben. De correspondent van den Gaulois had geschreven, dat keizerin Victoria voornemens was geweest een geschrift uit te geven over de ware betrekkingen tusschen keizer Frederik en Bis marck, doch dit plan had opgegeven onder voor waarde dat het huwelijk van haar dochter met den prins van Battenberg doorgang zou hebben. Voorts stelt deze correspondent het voor alsof Bismarck den keizerjevenals den koning van Beieren heeft laten vermoorden. De conservatieven hielden gisteren te Londen p^gvergadering onder voorzitterschap van laag der regeering in het lagerhuis in de kwestie der politie-contröle, den afval laakte van eenige conservatievenhet zou beter geweest zijn, zeide hij, indien zij ruiterlijk hunne bezwaren tegen het voorstel der regeering hadden uiteengezet, alvorens tegen haar hunne stem uit te brengen. Gemis van eendracht, waar het op handelen aan komt, zou allicht tot eene nederlaag der regee ring kunnen leiden, welke haar noodzaakte een beroep te toen op het land. Smith verklaarde, dat hij bereid was de taak van partijleider in het lagerhuis neder te leggen, indien hij als zoodanig niet het vertrouwen dei- conservatieven bezat. De vergadering heeft ten slotte eene motie aangenomen, waarin zij haar volste vertrouwen uitspreekt in lord Salisbury en in Smith. Sedert Jules Grevy als president der repu bliek aftrad, heeft men weinig meer van hem gehoord. Nu wordt gemeld, dat hij evenals elk ander jaar zich op het laatst van deze maand naar zijn landgoed Mont-sous-Vaudrey zal begeven. Zijn gezondheid moet veel te wenschen overlaten, ofschoon er geen reden tot ernstige bezorgdheid bestaat. ik mij zou maken heeft hij het voor mij verborgen gehouden, maar ik heb het bij toeval toch ver nomen. Mijn arme jongen zal ook sterven, daar ben ik zeker van die ziekte is zoo besmettelijk. Het is vreeselijk Wat moet ik zonder hem beginnen En zijn arme broertjes Hij is als een vader voor hen. Hjj is alleB voor ons. O GódOGod «Maar mevrouw, iedereen sterft er niet aan, Karei is voorzichtig, stel u dus gerust. Dat is de schaduwzijde van ons beroep en men moet er bjj tjjds aan wennen." «Er aan wennenO mijnheer Rainal Kan ik er aan wennen om hem te zien sterven? Benik gewend aan het verlies van zijn vader? En zijn broertjes die niemand anders op de wereld hebbenHjj is voorzichtig, zegt gij voor anderen, jamaar niet voor zich zelf. Ik ken hem. Hij zal zich opof feren als altjjd O mijn jongen, mijn brave jongen De arme vrouw wrong in wanhoop hare handen en begon luid te snikken tot groote verbazing van een troep kinderen, die in de buurt daar speelden. Zij staakten hun spel en kwamen nieuwsgierig naderbij. «Geef mij een arm, mevrouw," zei de dokter zacht, «en laat ons een eind loopen, dat zal u kalmeeren. Ik weet misschien een middel om u te helpen en dat zal ik beproevenechter op deze voorwaardedat gij aan niemand zegt dat gjj mij gesproken hebt." «O dank u! Goed, ik neem het aan. De Door den minister van financiën is bij de Fransche kamer het budget voor 1889 ingediend; Maandag wordt de begrooting commissie benoemd. De raming der gewone inkomsten bedraagt 3.011.392.675 frcs, der gewone uitgaven 3.010.375.652 frcs. Het budget voor buitengewone uitgaven beperkt zich tot de kosten voor de landsverdedi ging, voor oorlog 178.652.260 frcs en voor marine 14.298.000 frcs. De Kieler stoomboot.Nord geraakte Dinsdag kort na het verlaten der haven, nabij Howacht in brand. De equipage, uit acht man bestaande, zocht tegen het uitdrukkelijk bevel van den ka pitein zijn heil in de boot, doch deze sloeg om en allen verdronken. Ook de stuurman kwam om het leven, ofschoon het niet bekend is of hij ver brandde of verdronk. Er werd weldra hulp ver. leend zoowel door de stoomboot Stormarn als door het pantserschip Baden, die er in slaagden den brand te blusschen en de boot, waarop de kapitein ongedeerd gebleven was, naar Frie- drichsort te slepen. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het vernieuwen van de vaste brug no 5, over het zijkanaal naar Hulst, in den weg genaamd De tweede verkorting behoorende tot de werken van de rijkswaterleiding beoosten het kanaal van Terneuzen, en geraamd op ƒ3150. Voor dit werk werd ingeschreven door de heeren 0. F. van Fraeijenhove voor ƒ3600, M. D. de Putter voor 3400, C. van der Hooft voor ƒ3394, en A. Tholens Dz. voor 3389. Alle inschrijvers wonen te Terneuzen. Bjj de heden te Yerseke gehouden aanbe steding der bestrating van den Achterweg en den opril van den Dam, werd aannemer de heer Laban heer Martejjn voor ƒ215. Te Tholen is Donderdag door den architect A. Ie Clercq, yan Kruiningen, aanbesteed eene vernieuwing aan de graanschuur op het hof Niche in den Anna Jacoba polder. Daarvoor was inge schreven door de heeren Z. van Verre te Kruiningen voor 2800, W. J. Walpot te Tholen voor 2695, J. M. Lammeree voor ƒ2549, J. B. van Acker voor 2516, P. J. Staal voor ƒ2498, P.Dronkers te Kapelle voor 2495 en A. Goedemond voor ƒ2479. Zij, bij wier naam geen woonplaats is gemeld, wonen te Hansweert. De begrooting beliep 2596. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Vergadering van heden, Vrijdag middag te '2 ureo. Voorzitter de heer A. Smit. Tegenwoordig alle leden. Na lezing der notulen wordt mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, brieven houdende bericht van goedkeuring van raadsbesluiten. hemel zij gezegend dat ik u op mijn weg ge vonden heb. Gij zijt zoo goed 1" «Dat is dus afgesproken niet dat ik goed ben, maar dat gij niets zult zeggen. Men moet ons niet samen zienvaarwel mevrouw, houd moed en vertrouw." Zij ging gerustgesteld heen en hij sloeg den korsten weg naar het hospitaal in. «Ik ben goed, ik ben goed" m ompelde hij tusschen zijne tanden «dat arme meisje van nummer 12 zegt het ook. De anderen zeggen dat ik laf ben Zou dat dan samen kunnen gaan Een kwartier later betrad hij de zaal der kinderafdeeling. De nieuwe assistent bevond er zich juist. «Zoo Rainal, zijt gij daar 7 Welke wind drijft u hier heen «De wind der zelfzucht. Ik kom u een grooten dienst verzoeken, een blijk van vriendschap." «Van ganscher hartewat moet ik doen «Veel of weinig, zooals gij het nemen wilt. Laat ons van afdeelingen ruilen?" «Ruilen! Maar dat is onmogelijk!" riep de ander verbaasd." «Niet als de directeur er in toestemt. Bovendien vraag ik het niet voor goed. Kinder ziekten zijn mijn zwakke punt en ik zou deze gelegenheid gaarne te baat willen nemen om den diphteritis grondig te bestudeeren. Daarbjj wil ik openhartig zijn. Gij hebt ongetwijfeld welhoo- ren spreken van mjjn twist met Stirman; ik verfoei dien man en in mjjn afdeeling, waar hij

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1