144. 131" Jaargang. 1888. W oensdag 20 Jnni. De assistent-geneesheer. FEUILLETON. Middelburg 19 Juni Rechtszaken Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruim te. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Door D* CHATELAIN. Provinciale staten van Zeeland. MIDDELBURGSC COURANT. Agenten te VlissingenP. G. de Vet Mestda&h Zoon, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningctt: P. van deb Peijl, te Zierikzee: A. 0. de Mooij en te Tholen: W. A. van Nieuwenituijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en advertentiën aangenomen; en aemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmar te Rotterdam, en de firma B. van deb Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor het Buitenlandte Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John P. Jones, opvolger. Dezer dagen is door de administratie van het weduwenfonds voor geëmployeerden, tot het alge meen bestuur behoorende een belangrijk besluit genomen in het belang van gepensioneerde amb tenaren. Tot "dusver werden die ambtenaren gelijkgesteld met ieder particulier, d. w. z. bij het aangaan van een huwelijk, nadat zij gepensioneerd waren, waren zij verplicht, wilden zij hun echtge- nooten na hun overlijden pensioen verzekeren, een betrekkelijk groote som te storten, zoodat de deelname schier onmogelijk werd gemaakt. Die bepaling nu is hij bovenbedoeld besluit op geheven en worden de gepensioneerde ambtenaren gelijk gesteld met die in functie zijn, zoodat ze tegen de gewone contributie hun echtgenooten pensioen kunnen verzekeren. Uit het Fransch. In de 28 Juni te Vlissingen te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der maatschappij Zeeland zal een uitkeering van dividend over 1887 worden voorgesteld. De punten van behandeling zijn het verslag, benevens de balans en de winst en verliesrekening en het nieuwe met de Neder- landsche regeering gesloten postcontraet. (Ilbld.) Het Nieuws van den Dag meldt De gedenksteen, welke eerlang op het graf van Simon Gorter aan de Grebbe, bij Rhenen, geplaatst zal worden, is voltooid. Het is een eenvoudige steen van arduin hij draagt in een gebeeldhouwden bladerrand, met wijsheidsvogels in de hoeken> het volgend opschrift, onder een gouden ster »Simon Gorter 11 Dec. 1838. 5 Juni 1871. Al wat hij schreef, getuigt van een ernstig streven, om reine gedachten in schoone vormen uit te drukken. Eenige vrienden en vereerders." Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens vernieling van eens anders goed: J. P. S., 22 j., landbouwer, en E. L., 20 j., arbeider, heiden St. Jansteen, ieder tot ƒ10 b. s. 6 d. h. beleediging: S. P., wed. C. L. E., 54 j., arbeidster Tzendijke, tot 3 b. s. 3 d. h.; beleediging van ambtenaren: P. H. v. C., 48 j., arbeider Retranchement, tot 3 d. gev., en Th. W., 21 j., schipper Graauw, tot/12 b. s, 8 d. h.; wederspannigheid en slaan van ambtenaren: J. P., 37 j., werkman Sluis, •n A. L., 31 j., lanclbouwersknecht St Anna ter Muiden (Sluis), de le tot 2 m. en de 2e tot 8 d. gev.; slaan van een ambtenaar: H. J., 48 j., werkman Axel, tot 7 d. gev., en mishandeling: P. M.( 20 j., landbouwer VI. In die pastorie, op de teekenirig voorgesteld, was Rainal geboren, daar was hij opgegroeid en in die akelige dagen, waarin het heimwee hem kwelde, had hij daarnaar gezien en uit den aanblik van dat geliefde huis nieuwen moed en frissche krachten geput. Gelukkig degeen wien de herinneringen der kindsheid niets dan vreugde biedenWanneer hij, terneergedrukt dooi den levensstrijd, wars van het tegenwoordige, be angst voor de toekomst, als een verdoolde zwer veling een lichtje zoekt dat hem leidt, een ster die hem zegt dat er achter de wolken altijd een firmament schittert, dan wendt hij zich tot die herinneringen. Die zullen hem zijn kalmte weergeven en het reine beeld van een moeder, die over een bedje gebogen zit om het avondgebed te doen, is een baak, die vele schipbreuken kan voorkomen. «Neen," zei de jonge dokter bjj zichzelven, en P. K., 23 j., landbouwersknecht, beiden West- Souburg, ieder tot ƒ5 b. s. 5 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken zijn: J. M. B., 40 j., h/v. van P. W., zonder beroep, en P. W., koop man, heiden Vlissingen, de le beklaagd van mis. handeling, [de 2e van mishandeling van een eigen kind. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeldM. K,, Arnemuiden, wegens het bevisschen der Zeeuwsche stroomen zonder consent tot 1 b. s. 1 d.W. K., Mid delburg, J. W. P. huisv. van M., Vlissingen, we gens het werpen van vuilnis in eene haven ieder tot 0.50 b. s. 1 d.J. G., Vlissingen, wegens het loopen op een weiland in Mei, tot ƒ1 b. s. 1 d.C. v. d. W., Middelburg, wegens het wateren buiten de bakken tot 0.50 b. s. 1 d.J. P., Westkapelle, wegens het rapen van schelpdieren tot ƒ1 b. s. ld,; W. J., Westkapelle, wegens het verwekken van rumoer des nachts tot 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschapA. H., L. B., Vlissingen, J, C., M. v. d. H., Domburg, J. Ph., M., M. J. S., Middelburg, ieder tot 1 b. s. 1 d.; J. G. P., Vlissingen, tot 2 maal 5 d. h.A. E., Vlissingen, tot 15 b. s. 3 d. (vrijspr. van de verzw. omstandigheid)S. N., Vlissingen, tot 10 b. s. 3 d.P. A. L., Vlissingen, tot ƒ5 b. s. 2 d.J. J. L., Vlissingen, tot 2 maal 1 week h. W. C. V., Vlissingen, tot 5 b. s. 2 d., C. S., Vlissingen, tot 3 b. s. 2 d.C. N., Vlissingen, tot 1 week hecht.C. R., Vlissingen, tot 5 d. h.J. S., Vlissingen, tot 15 b. s. 3 d. en allen in de kosten van het geding. In de a. zomervergadering dier staten zal o. a. benoemd moeten worden een lid der staten, be doeld bij art. 89 der provinciale wet, en komen de volgende voorstellen van Ged. staten ter tafel tot toekenning van een jaarlijksche subsidie gedurende drie jaren ad 200, aan E. W. Mus te Zierikzee tot instandhouding van zijne ambachts- en industrieschool aldaar, mits Zierikzee minstens eene gelijke bijdrage verleene; tot het inrichten van een bergplaats voor steenkolen en het stichten van een gebouw ten behoeve "fan den-provincialen stoombootdienst te Vlissingen om aan de stokers hij den stoombootdienst op de W'ester-Schelde P. Blaas en D. Christiaanse reeds met ingang van 1 Aug. a. pensioen te ver- leenen naar aanleiding van een adres der afdeeling Bruinisse van de Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij, om vrijstelling voor de mossel- en oeatervisschers van de betaling van steigergeld voor het gebruik van den provincialen steiger te Zijpeged. staten adviseeren dit ver zoek in hunne handen te stellen tot nader on derzoek. nopens het verzoek van de algemeene verga dering van het waterschap voor de uitwatering van de polders Willem c. a. in JVoord-Beveland, tot wijziging van het reglement op het beheer dier uitwatering omtrent de aanvraag van den voorzitter van het comité ter bevordering van den aanleg van een tramweg van Schoondijke naar IJzendijke naar de Belgische grens in de richting Caprijcke - Eeclo, om vrijdom van tol voor alle tramrijtuigen terwijl hij het ouderlijk huis bekeek, »het is on mogelijk Wat zouden zjj daarginds zeggen Er behoort meer moed toe om het te weigeren dan om het aan te nemen en dien moed zal ik hebben. De wereld is zoo blind nietde verstandige lieden zullen mijn partij kiezen." Een weinig bedaard door die overpeinzingen ging hij naar beneden. Het was het uur van het middagbezoek en de welkomstgroetjes, waarmede hij door de zieken ontvangen werd, deden hem goed. No 12 was niet erger en niet heter. Haar toe stand was sedert verscheiden dagen onveranderd. Zij klaagde nooit, leed in stilte en, altijd erken telijk voor alles wat men voor haar deed, dankte zij de zuster steeds met een glimlach. Als zij redelijk was bracht men haar in den grooten leuningstoel bjj het open raam, waar zij het jonge groen der linde- en kastanjeboomen kon zien ontluiken. Men hoorde er ook kinderstemmen, het geraas van rijtuigen en somtijds heel in de verte het orgel van den draaimolen op de groote markt. Het contrast tusschen het leven op straat en de stilte van een hospitaalzaal is groot. Daar buiten schreeuwt men, loopt men hard en lacht luid; daarbinnen fluistert men, loopt op de toonen, kucht achter zijn zakdoek, weent onder de lakens. gedurende den tijd der exploitatie, op den Schoondijke naar IJzendy-ke ibu om subsidie uit, de provinciale fondsen. omtrent de heffing van tol op wegen in onder houd hij de provincie omtrent de aanvraag van de vergaderingen van ingelanden van den Zonnemaire- en den Dreischor- polder, om een renteloos voorschot voor wegsver- betermg Gedeputeerde staten stellen voorde aanvragen in te willigen en rentelooze voorschotten te ver strekken aan den Zonnemairepolder ad ƒ6703 en aan den Dreischorpolder van f 8720; omtrent eenzelfde aanvraag van de vergade ring van ingelanden van het waterschap Groote Boom en Goodsvliet; omtrent het adres der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland, tot het erlangen van subsidie uit de provinciale kas voor te nemen maatregelen in het belang der paardenfokkerij in dit gewest naar aanleiding van een adres van het gemeen tebestuur van Nisse om (in vereeniging met 's Heer Abtskerke) uit de provinciale kas subsidie te erlangen ter voorziening in de behoefte aan ge neeskundige hulp tot wijziging der begrooting van de enkel pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1888 Nog komen ter tafel bericht en raad van gede- puteerde staten omtrent het voorstel van het lid der staten den heer Snijders, betreffende de exploitatie van den stoom-tramweg Ylissingen Middelburg, de verantwoording van gedeputeerde staten wegens de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1886 en de begrootingen voor 1889, terwijl verder nog in behandeling zal komen een voorstel tot bepaling van den afstand der afpaling van eene eendenkooi onder de gemeente Oosterland. Omtrent laatstgenoemd punt stellen Ged. staten voor den afstand der palen op 600 meter te be palen. Aan het bericht en raad van gedeputeerde staten ordent 't voorstel het lid der staten den heer ■Onyuers, betreffende de exploitatie van den stoomtramweg Middelbur gY1 i s s in- g e n is het volgende ontleend »De voorsteller wenscht ged. staten door de prov. staten te zien uitgerioodigd om een billijken ter mijn te bepalen, binnen welken de stoom tramweg ook naar en van het lokaal- en het havenstation te Ylissingen in exploitatie moet zijn gebrachthij is van oordeel dat het college van ged. st. krachtens art. 13 in verband met art. 37 van het reglement op de tramwegen die bevoegd heid bezit. Ware art. 13 van het reglement hier van toe passing, zoo zouden ged. st. niet alleen die be voegdheid bezitten, maar zelfs reeds lang in verzuim zijn geweest zich van hunne verplichting tekwijten; immers, dat artikel is niet facultatief, maar im peratief. Ter verantwoording geroepen krachtens art. 163 der provinciale wet, zouden zij bezwaarlijk afdoende motieven voor het niet naleven van het reglement hebben kunnen aanvoeren. Kende daar entegen het reglement hun slechts eene bevoegdheid toe. zonder dat het tot handelen de verplichting oplegde, zoo zou van eene van de prov. staten uitgaande uitnoodiging aan het adres van ged. st. om gebruik te maken van hunne bevoegdheid geen gunstig gevolg kunnen worden gewacht, daar ged. st,. ook na overweging der toelichting van den voorsteller, eenstemmig van oordeel zijn dat art. 13 van het reglement hier niet van toe passing is. Kennisneming van de artikelen uit de voorwaar den van concessie zal de prov. st., naar ged. st. zich vleien,de overtuiging schenken dat de concessie voorziet in het geval dat ten aanzien van aanleg en exploitatie niet aan de voorwaarden is voldaan. Daarbuiten vroolijke groepjes, gezang, levenslust; daarbinnen afzondering, snikken, vrees voor den dood. Ja, zoo is het en toch sterft men nergens met meer berusting dan in een hospitaal, waar schijnlijk omdat voor het grootste aantal dier ongelulckigen het leven niet zooveel aantrekke lijkheid heeft, dat anderen noopt om het te be treuren. Dat was zeker het geval met no 12. Een bed, zelfs een hospitaalbed, is zoo zacht, na zooveel jaren van ellende. Men lijdt naar het lichaam, maar de wonden van het vleesch zijn niets in vergelijking met de wonden van het hart en de oplettendheden eener liefdezuster, de vriendelijke handdruk van den medelijdenden dokter zijn weldaden voor een schipbreukeling van het bestaan. VII. Zooals alle dagen kwain de assistent, na afloop van zijn bezoek in de zaal, bij het bed van het jonge meisje zitten en evenals alle dagen begon zij te babbelen dat een nestje met jonge musschen het haar niet zou verbeterd hebben. Dat was niet te verwonderen. Jonge meisjes, al zijn zij ziek, hebben altijd een heele boel te vertellen. »Gij zijt droefgeestig van daag, dokter", riep De concessie voorziet in- .dat punt op andere wijze dan de artt, 13 en 17 van het reglement. Wat geschieden zal wanneer de werken niet op den gestelden termijn zijn aangevangen of aangevangen doch niet voortgezet zijn, welke boete beloopen kan worden wanneer de onderneming niet op den bepaalden tijd in exploitatie is gebracht of wan neer de exploitatie gestaakt of onbehoorlijk uit geoefend wordt, dit alles is in de artt. 2 en 11 der concessie bepaald en uitgewerkt. In de toelichting wordt door den voorsteller er op gewezen dat in de concessie niet is bepaald bin nen welken termijn de vergunning bij gebreke van gelieele exploitatie vervallen verklaard moet worden. Gaarne geven ged. st. toe dat dit geval niet met zoovele woorden in de concessie is aan gegeven doch dit behoefde ook niet, daar dit geval begrepen is onder de in de concessie wèl genoemde gevallen. Immers, de concessiegever is, wanneer tegen zijn wil slechts een deel wordt geëxploiteerd, ten volle gerechtigd te beslissen dat »de" exploitatie van de concessie in haar geheel nog niet is aangevangen, of wel dat de exploitatie «onbehoorlijk uitgevoerd wordt". Doch al ware de vervallenverklaring in de concessie minder volledig dan in het reglement uitgewerkt, dan zou daardoor art. 13 jet. art. 37 van het reglement nog niet van toepassing zjjn. Art. 37 bepaalt niet dat de meer volledige regeling van een of ander punt in het reglement tot aanvulling zal dienen van de regeling van datzelfde punt in de concessie het artikel strekt veeleer om die punten te doen regelen, omtrent welke geene regeling in de concessie wordt aan getroffen. Bij de concessie, verleend bij besluit van den gemeenteraad van Ylissingen dato 3 Augustus 1880, is voorzien, doch op andere wijze, in het hij de artt. 13 en 17 van het reglement geregelde punt. Nu blijft de regeling van de concessie gelden. Ook uit andereu hoofde moeten ged. st. aanne ming van het voorstel ontraden. Zooals "uit de concessie blijkt, woest 1 April 1881 het werk aangevangen en 1 September 1881 de onderneming in exploitatie gebracht zijn was dat niet het geval, dan kon de gemeente aanspraak maken op de gedeponeerde som van 2500. Die gedeponeerde gelden zouden door een waarborg fonds van 1200 worden vervangen na het in exploitatie brengen van den tramweg. liet reglement op de tramwegen is in werking getreden 8 December 1881. Op l September 1881, derhalve vóór dat het reglement in werking trad, hadden burgemeester en wethouders van Ylissingen krachtens art. 2 dei- voorwaarden te beslissen, terwijl de concessionaris beroep had hij den gemeenteraad. De concessie is toen niet ingetrokken, is toen niet vervallen- verklaard, de gedeponeerde gelden zijn toen niet aan de gemeente vervallen. En zou nu in 1888 eene andere autoriteit dan de concessiegever (terwijl inmiddels met uitdrukkelijke toestemming van het gemeentebestuur de gedeeltelijke exploi tatie is aangevangen en voortgezet, en de gede poneerde gelden door het waarborgfonds van 1200 zijn vervangen) de bevoegdheid, neen de verplich ting hebben om, krachtens eene na 1 September 1888 in werking getreden overgangsbepaling in het reglement, dit alles als ongedaan te beschou wen, het in elk geval ongedaan te maken Ged. st. antwoorden ontkennend en vinden dan ook geen vrijhei^ om de prov. st. bijvoegingen of wijzigingen in het reglement voor te stellen die tot het door den voorsteller beoogde doel zouden móeten leiden. Y oor zoover regelementswijziging aan het college van ged. staten de bevoegdheid zou moeten ge ven [om vóór 8 December 1881 verleende conces sies aan te vullen of te wijzigen, ook al acht de zjj eensklaps uit, «scheelt er wat aan «Ik 1 Neen, waarom vraagt gij dat »Gij luistert niet naar mij. Mijn gebabbel verveelt u zekermaar ik zie toch wel dat gij iets hebt. Er zal toch niemand zoo slecht zijn om u verdriet te doen »De wereld wordt immers slechts door brave lieden bewoond Men zou zeggen dat gij alleen met engelen omgegaan hebt." »0! ik tel niet mee-, maar met u is het heef wat anders. Gij zijt zoo goed Hij vergenoegde zich met te glimlachen en ten einde aan dit ondervragen te ontkomen vertrok hij, een weinig opgefrischt door haar deeelneming. Het was heerlijk weer. Verlokt door het jonge groen en de vooijaaralucht ging hij een wandeling onder de bocmen maken. Niets herstelt de gemoeds rust zoo goed als de vrije natuur. De kalmte van buiten bedaart de onstuimigheid daarbinnen. Door het jonge groen heen zag hij de onder gaande zonin de lanen speelden kinderen, op een bank zaten een paar grijsaards, met de handen op hunne stokken geleund, over den ouden tjjd te praten en werklieden in hunne hemdsmouwen, met groote hoeden op, waren bezig om het gras te maaien. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1