N8J 142, 131s Jaargang. 1888. Maandag 18 J uni. BUITENLAND. Laatste Berichten. Middelburg 16 Juni. Algemeen Overzicht. Kerknieuws. Verspreide berichten Burgerlijke stand, Moopinp en YerpacMnp in Manj. Ingezonden stukken. YerWten en aaietomea Schepen- Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels 1.50; iedere regel meer ƒ0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL Weerkundige Waarnemingen. GEMEENTE-BELANGEN. Agenten te Vlissingen: P. G. de Veï Mestdagh Zoon, te G-oes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van des Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Tkolen: W. A. van Nieuwenhuijzen. Verder worden door alle postkantoren en boekhandelaren abonnementen en ad vertentiën aangenomen; en nemen ook het algemeen advertentiebureau van Nijgh van Ditmab. te Rotterdam, en de firma B. van de» Kamp te Groningen, voor de Noordelijke provinciën, annonces aan. Hoofdagenten voor bet Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube Cie., John F. Jones, opvolger. De verslagenheid in bet Duitscbe rijk o ver bet verlies van keizer Frederik is, zooals zicb denken laat, groot. Alle bladen wjjden artikelen vol vereering en liefde aan den vorst, dien zijn volk geleerd bad wegens zijn vele deugden te achten en zijn beminnelijke hoedanigheden hartelijk lief te hebben. De weinige regeeringsbandelingen van keizer Frederik, zoo schrijft de Foss. Ztg., leggen ge tuigenis af van zijn schitterenden geestde weinige daden, die hem gegund waren te volbrengen, vol maken bet beeld, dat onder bet volk leeft. Korte tijd was hem bescheiden, maar deze was vol doende om te bewijzen, dat de keizer geen ander geweest is dan de troonopvolger een man, een man des volks. Onverschillig omtrent den glans van roem rijke schitterende daden wilde bij voor zijn volk leven, een trouw en rechtvaardig koning in goede en slechte dagengetooid met de lauweren van den held, verlangde bij naar de palm voor een vreedzaam streven. Ieder was hem even lief; voor hem gold geen rang, geen stand, geen geloof, geen vermogen, en wanneer ooit een vorst bestemd is geweest, alle partijen te verzoe nen en alle klassen te vereenigen, tweedracht en twist te verbannen, zoo zou keizer Frederik deze roem zijn ten deel gevallen. Es licit nicht sollen seinDe vorst, die zelfs zijn tegenstanders liefde inboezemde, wien alle harten lief hadden, wien allen toegedaan waren, hij wordt vroegtijdig door het onverbiddelijk noodlot weggerukt. Wat de Duitscbe natie in hem verliest, dit kan en waagt niemand te beschrij- ven. Wat de menscbbeid in dit verlies betreurt, zal eerst de geschiedenis vermelden." De Freis. Ztg. schrijft«Nimmer waren grootere en rechtvaardiger verwachtingen op den erfge naam van een troon gebouwd en geen beeft zich zoo ernstig en degelijk en met zoo veel plichtge voel op zijn taak voorbereidt. Unser Fritz zeide het volk trotsch en teeder in het gelukkig be wustzijn van een zeker bezit. Een held was unser Fritz, die op bloedige slagvelden gevaar en nood met de zijnen gedeeld bad en te midden van alle verschrikkingen ook voor den nedrigste een bemoedigend woord en een vriendelijk lachje had. Een met overwinningen en lauweren ge kloonde held was unser Fritznaar wiens stem geluisterd werd in de raadsvergaderingen dei- beproefde veldheeren. En toch hield hij dezen prijs niet voor den hoogsten Hooger nog schatte hij de werken des vredes den roem des geleerden, het genie van den kun stenaar bewonderde hij oprecht en bevorderde het naar beste vermogen. Niets menschelijks was hem vreemd, het minste de menschelijkheid zelve, het kleinste was in zijn oog gewichtig wanneer hierdoor het algemeen belang bevorderd werd en warm klopte zijn hart, dat altijd tot helpen bereid was, voor elk leed. »Niet te vergeefs had bet volk gehoopt en gewacht. Was ook 's keizers mond tot zwijgen veroordeeld, het vernam toch zijn stem helder en duidelijk en zijn warm hart sprak uit elk zijner woorden. Keizer Frederik vervulde, wat Unser Fritz beloofd had. Maar ook hij wilde de stem van zijn volk hooren, zonder vrees en zonder schroom zou het tot hem spreken, zonder terug houding en met vol vertrouwenHet was zijn laatste wensch, en hij zou onvervuld blijven, nimmer meer zal hij de stem van zjjn volk ver nemen, waaraan hij zijn laatste verlangen als een plechtige laatste wilsbeschikking heeft achterge laten. Het was een schoone droom, te schoon om waar te kunnen zijn". Op een andere plaats in ons blad vinden de lezers over de laatste oogenblikken des keizers nadere bijzonderheden. Gisteren namiddag vond in bet slot Friedrichskron een zitting van bet ge- heele staatsministerie onder voorzitting van kei zer Wilhelm II plaats, welke ook bijgewoond werd door keizerin Yictoria. Omtrent den toestand op Donderdag wordt door de Nordd. Allg. Ztg. het volgende medege deeld In den loop van den namiddag was de toestand des keizers eerder gunstiger dan erger. Hij bleef steeds ten volle bij kennis. In zijn nabijheid bevonden zich behalve de doctoren de keizerin en de luitenant-generaal Yon Mischke, ook de kroonprins. Daar het dien dag wat ge regend had en de temperatuur gedaald was, had men de patient tegen den avond van het slaap vertrek aan de parkzijde weder naar de slaap kamer aan den Sandhof overgebracht. De keizer schreef veel op en gebruikte 's namiddags een chinaasappel. Zijn bijzondere vreugde gaf bij over bloemen hem geschonken, te kennen. Tegen dezen tijd, nu de waterleliën bloeien, placht hij in gezonde dagen een begin te maken met de koude baden in de badinrichting aan de Havel. Bij bet eerste bad, dat bij nam, vond hij steeds zijn badkamer met waterleliën getooid. Nu is die tijd weder aangebroken de waterleliën bloeien, maar de kroonprins uit die dagen keert niet weder. De keizer ligt op zijn ziekbed uitgestrekt. Maar dat men op de plaats, waar hij zoo lang een aange name uitspanning vond, zich zijner nog herinnerde, dit toonden de zwemmeesters door hem een mand waterleliën te zenden, waarmede zij helaas zijn hadkamer niet meer konden tooien. 's Namiddags op oogenblikken dat hij bij kennis was, gevoelde de keizer zich nog krachtig genoeg om eenige wenschen op block-notes te schrijven; op een dezer briefjes werd ook de wensch geuit den koning van Saksen te zien. In ieder geval staat vast, dat gedurende deze laatste uitingen bij vol bewustzijn nog staatsaangelegenheden den keizer bezig bielden, wat ifit deze aanteekeningen blijkt. Wanneer men de berichten uit Sofia kan ver trouwen, staat de ininisterieele crisis aldaar in vollen bloei. De aanleiding is bekend zij betreft den overste Popoff, een officier die zicb in den oorlog tegen Servië zeer onderscheidde en latei- voor den prins van Battenberg steeds groote ge hechtheid aan den dag legde. Het laatste was voldoende om hem, zooals zijn vrienden beweren, een valsche aanklacht wegens verduistering van gelden van den staat op den hals te halen en hem tot degradatie en gevangenisstraf te doen veroordeelen. Omtrent de toepassing dezer straf heerschte onder de ministers verdeeldheid, terwijl vorst Ferdinand zelf niet besluiten kon haar te bekrachtigen. Stamboeloff daarentegen, die Popoff haat en misschien dezen dapperen officier en trou wen aanhanger van prins Alexander evenzeer vreest, wenscht Popoff zoo spoedig mogelijk van het Boelgaarsch politiek tooneel te doen ver dwijnen. Omtrent Stamboeloff doen allerlei kwade ge ruchten de ronde, doch daar elke aangelegenheid, aan den Balkan, elke persoon, die een werkzaam aandeel neemt in de zaken aldaar, meer nog dan ergens elders aan een valsche beoordeeling bloot staat tengevolge van de politieke sympathieën en antipathieën, welke daarbij in het spel komen, moet de toekomst leeren, in hoeverre deze ge ruchten op waarheid gegrond zijn. Yolgens mededeelingen aan den Temps zou Stamboeloff onderhandelingen aangeknoopt hebben met de Russisch-gezinde partij van Zankoff, ja met Rusland zelve. Onlangs weigerde Zankoff in contact te treden met Karaveloff en Radoslavoff, de leiders der oppo sitie bij moet echter tegenover de regeerings- partij onderStamboeloff tot toenadering zich bereid getoond hebben. Niet waarschijnlijk is bet, dat Zankoff zulk een schrede zou gedaan hebben zonder hiertoe van hooger hand, d. w. z. door St. Petersburg gemachtigd te zijn, Berusten deze berichten van het Fransche blad werkelijk op waarheid, zoo staan we misschien voor een oplos sing der Boelgaarschekwestie, die wellicht Rusland voldoening schenkt voor vroegere teleurstellingen. Of dit dan ook met Oostenrijk het geval zal zijn, is een tweede vraag. Maar kan het den «eerlijken makelaar," die, naar het gerucht tevens wil, opnieuw tusschen Rusland en Oostenrijk zoekt te bemiddelen, niet gelukken, zijn trouwen bondgenoot te overtuigen dat een tevredengesteld Rusland de voorkeur verdient boven een mokkend Rusland Beroepen bij de Nederl. Herv. gemeente te Zaamslag, de beer ds. J. A. van Boven te Oost en West-Souburg. Yoor den. pleiziertrein, die morgen naar Rot- tercwun ióopt, zijn nier 825 kaarten genomen. De aanvraag was veel grooter. Waarschijnlijk zullen zij, die ditmaal teleurgesteld zijn, gelegen heid hebben Zondag 24 Juni a. van een derge- lijken trein te profiteeren. Omtrent de laatste levensuren van keizer Frederik deelen de Beriijnsche bladen nog bet volgende mede. De keizer bracht Donderdag nacht om 12 uur nog een half uur in een leuningstoel door en gebruikte wat voedsel. Tegen drie uur had de zwakte een bedenkelijke hoogte bereikt en werden alle leden van bet keizerlijk gezin gewaarschuwd. Vanaf één uur was keizerin Yictoria alleen in het ziekenvertrek gebleven, henevens dr Hovell. De keizer was bij zijn volle kennis. Tegen 1 ure schreef hij op een blaadje papier aan dr Hovell »hoe staat het met mijn pols zijt gij er over tevreden Daarna schreef hij weer iets anders, dat hij echter hield. Tegen den ochtend verer gerde de toestand. Nu en dan geraakte de adem haling beklemd op andere oogenblikken was zij weder ruimer. Zoo streden de laatste lichaams krachten tegen den naderenden dood. Yolgens andere bladen waren de kroonprins en de erfprins van Meiningen den gebeelen nacht niet van het bed des zieken geweken. Des ocbtens te 8 uren was de gebeele familie weder bij het ziekbed bijeen. De keizer herkende nog ieder hunner, maar was zoo zwak, dat hij dit slechts kon doen blijken door met de oogen te wenken. Zonder strijd is de keizer te 11 u. 12 m. overleden. Tien minuten later werd de vlag op slot Friedrichskron neergelaten. Keizer Frederik beeft 99 dagen geregeerd, V Ov^oais? clo zjcdI op w ennc/k. t en aa Ixciaor Frederik zijn lijk op eenvoudige wijze in de Friedenskirche te Postdam worden bijgezet, en zal zijn lijk in de garnizoenskerk aldaar worden tentoonggesteld, waarin Frederik de Groote be graven ligt. Aan de N. R. Ct wordt uit Berlijn geseind -. Prin3 Bismarck heeft heden in het paleis Friedrichskron eene geheime conferentie met den nieuwen keizer gehad, In geene geringe span ning wordt diens proclamatie aan het volk te gemoet gezien. Omtrent den inhoud er van ont breekt het natuurlijk niet aan vermoedens. Het meest verbreide gevoelen is, dat in dit stuk eene vredelievende buitenlandsche politiek zal worden verkondigd, aan wier strikte voortzetting hier overigens ook geen ernstig man zal twijfelen. Yolgens een nader bericht zal de proclamatie de verklaring bevatten, dat Duitschland zijne bui tenlandsche politiek zal voortzetten in denzelfden geest als onder de keizers Wilhelm I en Frederik, waarbij alle twist zal worden vermeden en de voornaamste zorg gericht zal zijn op handhaving der bestaande tractaten. Algemeen heerscht de overtuiging, dat Wilhelm II in zijne binnenland- sche politiek eene ten volle gematigde richting zal volgen. Aan een terugkeer tot een streng conservatief tijdperk wordt voorsalsnog niet geloofd. Intusschen wordt het van conservatieve zijde betwist dat wegens de ti-oonsverwisseling terstond het parlement zou moeten worden bijeengeroepen. De rijks grondwet bevat daaromtrent geen voor schrift voor den rijksdag. Wel moet de nieuwe koning bij de Pruisische kamers den eed op de Pruisische grondwet afleggen, maar daaromtrent is geen termijn voorgeschreven. Ter bijwoning der begrafenis, die Maandag in de Friedenskirche te Potsdam zal plaats hebben wordt slechts een kleine kring van naaste bloed verwanten en andere vorstelijke personen uitge- noodigd. De tentoonstelling van het lijk zal, blijkens nader bericht, niet in de garnizoenskerk, maar in het paleis Friedrichskron plaats hebben. Het lijk wordt gebalsemd, waarbij de heeren Bergmann en Wegner aanwezig zullen zijn. Welk resultaat de lijkopening heeft opgeleverd, is nog niet bekend. Het parlement wordt in de volgende week bijeengeroepen. Yan 14 en 15 Juni. Middelburg. Ondertrouwd: G. C. J. Braker, jm. 31 j. met W. 0. Bergman, jd. 33 j. Getrouwd: J. C. Julianus, jm. 30 j. metA. E. Scheermeijer, jd. 25 j. Bevallen: L. H. de Jong, geb. Eiff, z. M. J. Helder, geb. Haccou, z. Overleden: P. J. van Yelthoven, z. 2 m. Yan 9 tot 16 Juni. Vlissingen. Gehuwd: H. J. Loo, jm. 30 j. met E. Weug, jd. 19 j. J. v. den Bergen, jm. 45 j. met A. I. P. Gillissen, jd. 39 j. A. Streefkerk, jm. 27 j. met M. Stroo, jd. 23 j. BevallenG. Weijberg, geb. Schunselaar, d. J. M. M. Mommaas, geb. Van Boekhout, z. F. C. Danneel, geb. Smit, d. A. I. P. Vader, geb. Gil lissen, d. G. Geelhoed, geb. Saaij, d. P. M. Gan- derheijden, geb. Van der Harst, d. (levenl.) OverledenA. Schout, d. 5 m. C. Klouwers, wede van M. de Zeeuw, 66 j. F. E. Klijnsoon, man van C. S. Zeijger, 48 j. M. Oele, ongeh. z. 20 j. Datum. Plaats. Voorwerpen. lnformatiën. '9 Juni IJzendijke, Hofstede, Brevef. 19 Vlissingen, Huis, De Wolff. 19 Meliskerke, Meubels enz., Loeff. 19 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 20 n Koudekerke, Hofstede, Loeff. 20 h Domburg, Scheepsafbraak, Burgemeester. 20 Middelburg, Huizen, Slegt. 25 Vlissingen, Huis, De Wolff. 27 Vrouwepolder Hofstede, Slegt. 27 Goes, Huis, Mr v. d. Vliet. 28 Middelburg, Huizen, Verhulst. 3 Juli Middelburg, Inboedel, Balans D 4. 4 Middelburg, Hofstede, Tak. (Middelburg), 6 n Grijpskerke, Vrucht, t. velde, Slegt. 10 Op 't Zand, Hofstede, Tak. (onder St. Laurens), 16 Juni, des morgens te 8 uren» Verwacht: N. wind. Thermometer stand te Middelburg. 16 Juni 's morgens 8 uren 53 gr. 's middags 12 uur 57 gr. avonds 4 uur 5/ gr. JLV. Met genoegen zullen niet alleen de bewoners van de Langeviele, maar voorzeker allen die gebruik maken van de passage in die straat, bemerken dat er van gemeentewege, door bet aanbrengen van een tweede klinkerpad, een flinke verbetering wordt tot stand gebracht. Het was dan ook hoog noodig dat daarin eenige verandering kwam en vooral op het gedeelte van de Pottenmarkt is de toestand, voor een veilige passage, onhoudbaar. Indien er aanteekening was gehouden van het getal dergenen, die daar door het afloopen der straat zijn gevallen, dit getal zou vrij hoog geweest zijn. Deze week had dit nog met 3 personen plaats, onder wie heden morgen een vrouw die zoo bloedde, dat door een der bewoners hulp moest worden verleend. Zullen zij, die indertijd getracht hebben om op de Pottenmarkt van gemeentewege een trottoir te doen leggen, bet blijven betreuren dat op dit verzoek door den gemeenteraad den 6en Maart 1882 afwijzend is beschikt, thans hopen zij dat een meer practische verbetering der bestrating mogelijke ernstige ongelukken zal voorkomen. Middelburg, 15 Juni B. Het te Vlissingen in lossing zijnde Novascottan driemastschip Austria zal, na ontlossing zijner lading petroleum, naar Middelburg vertrekken om aldaar in het droge doogdok te worden ge koperd. Aksel, 16 Juni. Ter graanmarkt van heden wa ren de prijzen als volgttarwe 8.25 a 8.50 rogge ƒ5.00; a 5.25 erwten 6.40 -. a 6.60; haver a boonen f 7.25 a 7 50 boter -eieren ƒ2.50. In de Vrijdag gehouden vergadering van in gelanden van den Koningspolder werden behandeld en vastgesteld de rekening over het afgeloopen diensjaar en de begrooting voor 1888/9. De rekening sloot in ontvang met 388.44^ in uitgaaf met 351.91. In de begrooting wer. den de ontvangsten en uitgaven geraamd op een

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 1