Verspreide berichten. Onderwijs, Het mondeling examen, dat evenzeer te's Gra- venhage zal worden gehouden, zal aanvangen op 27 Juli aanstaande, duurt een dag, en wordt af gelegd door groepen van drie adspiranten. Voor een tweejarige opleiding aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord wordt betaald 600, te voldoen in vier gelijke termijnen, en wel op den len September en den len April van elk studiejaar. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het eerstvolgend examen mededingen, dienen voor den len Juli a. s. een verzoekschrift in aan den minister van Marine. (Voor nadere bijzonderheden zie Staats-Courant van 14 dezer.) Twee jaren geleden werden op de kust van Nieuw-Guinea de gezagvoerder van een Hollandsch stoomschip, te Makasser thuis behoorende, en twee andere schepelingen, verraderlijk door een troepje roofzuchtige inlanders vermoord. Uit een particulier schrijven van een broeder van dien gezagvoerder uit Indië verneemt het D. v. N. dat de moordenaar is aangesteld als gouverrementshoofd, nadat hij aan een hoofd ambtenaar eerst een pas geroofd slavinnetje en eenige zakken schildpad geleverd had. De veront waardiging daarover is vrij algemeen. Het is te hopen dat de regeering een onderzoek instelle naar de waarheid van deze zonderlinge wijze van straffen. Omtrent den toestand van Curasao deelt de Standaard eenige bijzonderheden mede, die zeker niet algemeen hier te lande bekend zijn. Voor eerst heerscht daar op schromelijke wijze het nepotisme en verregaande drukpersvervolging. Zeer zonderling zijn de gedragingen van 's konings vertegenwoordiger. Op hondsche wijze zou deze o. a. zijn adjudant hebben behandeld, zoodat deze hem had doen weten, dat hij hem een oorveeg- zou hebben gegeven, als hij het niet had gelaten vanwege de straf die er op stond, terwijl hij verder weigerde dienst te doen. Voor een raad van eer gebracht, werd de adjudant in 't gelijk gesteld en had de gouverneur hem zijn excuses moeten aanbieden. Nog een ander feit werd den gouverneur verweten." Hij zou een traktenients- verhooging van 400, een opzichter toegekend, hebben geschrapt, omdat gezegde opzichter iets gedaan had, wat hem mishaagd had, enz. Het hof van justitie sprak den beklaagde vrij van schuld, omdat de ten laste gelegde feiten niet wettig en overtuigend bewezen waren. Volgens het Vaderland hebben de besturen dei- kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en Arnhem van het ministerie van binnenland- sche zaken aanschrijving ontvangen, dat zij van het jaar 1890 af niet langer op rijkssubsie kunnen rekenen. Een dames-lid der Vereeniging voor lijkver branding heeft ƒ200 gestort in het »fonds voor lijkovens," waardoor zij recht verkrijgt op crematie voor rekening der vereeniging. In het geheel hebben nu elf leden (waaronder vier dames) zich, op deze wijze, dat recht gekocht. Een jongetje te 's Gravenhage stopte in een automatische krantenbus, waarin men tien cents moet werpen om een krant te bekomen, een half centje; met het gunstig gevolg dat de blikken bus zich ook opende en een exemplaar van de courant naar buiten kwam. Door telkens een half centje in de bus te werpen eigende de knaap zich voor 1| cent drie nummers van de courant toe. De politie heeft tegen dezen knaap proces verbaal opgemaakt wegens diefstal op den open baren weg. Het zal ons benieuwen, hoe de rechtbank hierover denkt. De machine kan men beschouwen als leverancier, en deze scheen met een half centje tevreden. De heer E. Domela Nieuwenhuis heeft tot dusver taal noch teeken doen hooren in' antwoord op de uitnoodiging van heeren verveners in het district Schoterland, om in eene met hem te houden samenkomst van gedachten te wisselen over zijne beweringen, den 14- April jl. in de Tweede kamer geuit. Wel zal hij in Groningen op verschillende X>laatsen optreden om te behandelen het onder werp: »Noch klerikaal noch liberaal." Te Tilburg is in den nacht van Woensdag op Donderdag de heer Killer, adjunct-chef bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen te Roosendaal, door een noodlottig toeval te water geraakt en verdronken. Het lijk is Donderdag morgen opgehaald. Bij allen, die den heer Küler in zijn werkkring kendenhad hij zich bemind weten te maken; de deelneming is algemeen. Met het oog op de botsing te Ruinerwolde wordt door een opzichter van 's rijks waterstaat in De Ingenieur in overweging gegeven, nu en dan op belangrijke punten looze seinen te geven. Zoo zou men de machinisten dwingen, steeds attent te zijn. De toestand der personen, die bij den brand in de fabriek der heeren gebr. Palthe, te AlmelOj gewond werden, is zeer bevredigend. Een der verpleegden zal binnen een paar dagen waar schijnlijk naar huis gaande anderen, indien zij in beterschap blijven toenemen zooals thans, ongeveer over 3 weken. Geen van allen zijn zij zoodanig verminkt, dat ze voor hun leven onge lukkig zouden zijn. Men meldt dat de Zwitsersche justitie rechts ingang heeft verleend tegen den heer inr J. H. J. Hoek, te Lugano, naar aaleiding van eene dooi den gepensionneerden luit.-kol. van het O.-I. leger C. G. Knoote ingediende klacht over lasterlijke aantijgingen te zijnen aanzien een paar maanden geleden geuit. Te Kessel geraakte een 3-jarig knaapje onder een met hout beladen wagen. Het werd zoodanig gekwetst, dat de dood onmiddellijk volgde. Aan de gemeente-badinrichting te Bergen op Zoom draagt de onderofficier zwemmeester Raepman door zijne schitterende proeven van be kwaamheid in het zwemmen ieders bewondering weg. Bij een examen voor adsistenten, waaraan door verscheidene bekwame zwemmers werd deelge nomen, en waarbij o. a. naar drie, in het 2.5 M. diepe water geworpen steenen moest worden ge doken, mocht geen der adspiranten er in slagen ze te vinden, waarop de meester te water sprong en dadelijk met alle drie boven kwam. Doch Dinsdag overtrof hij de stoutste verwach tingen. Een heer nl. deelde hem mede zijnen gouden ring met juweelen steen bij het zwemmen ver loren te hebben. Onmiddellijk begaf R. zich te water om te trachten den kostbaren ring terug te vinden. Hij dook en bleef zoo lang onder» dat men reeds voor hem begon te vreezen, kwam echter boven, doch onverrichter zake. Andermaal dook hij en was thans gelukkiger. Tot ieders verbazing verscheen hij met den ver loren ring aan de oppervlakte. (N. R. Gt.) Te Harlingen kwam Woensdag uit Engeland een zeilvaartuig, zoo klein als daar te voren nog niet over zee is gekomen. Het is een scherp gebouwd plezierjacht, metende over steven mis schien 30 vt. en breed op het midden p. m. 6 vt. Het geheele ruim is als kajuit ingericht en het scheepje is van twee masten voorzien. Hoewel te Steenwijkerwold, zoo wordt aan.de Zw. Ct gemeldover het geheel genomen de toestand in de veenderijen kalm schijnt te zijn, zit bij vele arbeiders nog steeds een wrok, dat zij voor zoo'n geringe loonsverhooging weder het werk moesten hervatten. Gebrek, dat velerzijds al begon te heerschen, dwong hen echter daartoe. Cylinderhoeden van stroo zijn te Londen de haute nouveauté van dit seizoen. Zij hebben ge heel denzelfden vorm als de vilten hoeden, zijn lichtgrijs en niets minder dan smaakvol. --Op de burgerschool.— Juffrouw, wat weet u van de familie der Orchidaeën Mama heeft me bepaaldelijk verboden, juf frouw me met familiepraatjes in te laten. Rij genoegzame deelneming zullen door het departement Woerden der Maatschappij tot Dut van V Algemeen arbeiderswoningen werden ge bouwd, die later het eigendom der huurders zul len worden. Omtrent de wijziging van het ministerie in Egjrpte loopen de beoordeelingen wijd uiteen. Terwijl van de eene zijde de val van Nubar pacha op rekening van Engeland geschreven wordt, verheugen zich sommige Fransche bladen even eens over zijn ontslag en beschuldigen Nubar pacha van oneerlijkheid. De Times zoekt achter het gebeurde intriges van Turkije. Het Engelsche kabinet zou voornemens zijn te Konstantinopel aan te dringen op de terugroeping van Moekhtar pacha, den Turkschen vertegenwoor diger te Londen, wien men te Londen de schuld van de ministerieele crisis en van Nubar pacha's val toeschrijft. Hofraad Chronegk, de intendant der Meinin- gers, gaat van Brussel naar Amerika, om in persoon te onderhandelen over gastvoorstellingen van het gezelschap in de Yereenigde Staten. Yoor de reizigers, die een uitstapje naar Zwitserland in het vooruitzicht hebben, zal het aangenaam zijn te vernemen, dat Woensdag de Bruning-spoorlijn van Brienz naar Alpnaeh ge opend is. Yan de acht geneesheeren, die denDuitschen keizer behandelen, vieren er vier in dit jaar ge denkwaardige feesten. Sir Morell Mackenzie is dertig jaar lid van het Royal College te Londen. De beroemde geneesheer heeft, den keelspiegel in Engeland ingevoerd en te Londen het hospitaal voor keellijders opgericht, dat dit jaar een kwart eeuw bestaan heeft en waarin in dien tijd meer dan honderdduizend lijders verpleegd zijn. Dr. Bardeleben is 20 jaar professor aan de Ber- lijnsche hoogeschool en directeur der chirurgische afdeeling van het hospitaal aldaar. Prof. Senator is 30 jaar arts en 20 jaar lector aan dezelfde hoogeschool, terwijl professor Leyden dit jaar zijn 30-jarig docters-jubilé hoopt te vieren. Uit de koffers van de hertogin van Edinburg werden op de ljjn Cordova-Granada verscheidene kostbare oorringen en een met diamanten omzet medaillon van groote waarde ontvreemd. Sarah Bernhardt begint den 12 Juli a. te Londen haar gastvoorstellingen met La Tosca. Gedrukt bij D, G. Kröber Jr., te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 6