MIDDELBURGSCHECOURANT 14 en 15 Juni te Goes. Middelburg 15 Juni V BIJVOEGSEL VAN DE VAN Zaterdag 16 Juni 1888. N°. 141. (Van onzen eigen verslaggever.) II. Jupiter Pluvius was Donderdag in tweeërlei opzicht met de landbouwers. Berst gaf hij bun, waar zij reikhalzend naar verlangden, regen, later schortte hij zijne buien op om hun den rit door »Zeelands tuin" genoeglijk te doen maken- De rit door »Zeelands tuin" zeiden wij daar zoo even en we hebben er het recht toe, waar de Wilhelminapolder het leeuwendeel kreeg. Of schoon niet de ganscMë' uitgestrektheid van den ruim 1400 hectaren grooten polder kon beschouwd worden, kregen toch de talrijke deelnemers aan den rijtoer een vrij goed overzicht van wat onder de directie van den heer G. J. van den Bosch daar op het gebied van intensiven landbouw wordt gedaan. Bovendien had de directie de beleefd heid de leden der Zeeuwsche landbouivmaatschappij kennis te laten maken met den stoomploeg en hun een door twee locomobiles in werking ge bracht cultivator te cfoen zien. De stoomploeg werkte niet, doch een vriende lijke cicerone verzekerde ons dat daarmede per dag 6i a 7 hectaren kunnen worden geploegd. Wat de cultivator doen kan, zagen wij met eigen oogen en wij kregen de overtuiging dat de stoom, vernuftig aangewend, en geholpen door een viertal personen, op groote bedrijven met uitstekend succes kan worden aangewend. Het ligt niet op onzen weg de verrichting van den cultivator en de wijze waarop hij werkt uit te meten, vakmannen weten het en buiten het vak staanden het duidelijk te maken gaat buiten ons boekje. Liever zeggen wij het vele onbekende grootheden na: »komt, ziet en oordeelt." Alvorens wij in een der 43 rijtuigen stapten, werd onze aandacht gevestigd op eene kudde Lincoln schapen, die in de nabijheid graasden. Zij deden het veld waarop zij weidden eer aan, en maakten een gunstigen indruk. Op de hofstede Hongersdijk werd eenoogenblik pauze gehouden en den dorstigen een smakelijke lafenis geboden. Tevens werd gelegenheid gege ven, om de nette inrichting der voorraadschuur en van de stalling te bewonderen. Nog werd het oog aangenaam aangedaan door eene kudde vee van echt Friesch en Durham ras, waaronder tal van schoone exemplaren. Na door verschillende polders gereden te zijn werd weder een oogenblik halt gehouden op Schengehof, waar vanwege don heer J. M. Kake- beeke de deelnemers aan den rijtoer graeieuselijk werden gerecipieerd. De president van den rjjtoer, de heer L. M. van Campen, stelde een heildronk in ter eere van de heeren G. J. van den Bosch en J. M. Kakebeeke, die de leden zoo vriendelijk ontvingen en alge meen vond die dronk instemming. Met evenveel enthousiasme geschiedde dit een oogenblik later, toen de ridderlijke heer Yan Hombach op de gezondheid der dames van Schen gehof dronk. Nu dienen wij gewoonte legt ons die ver plichting op met een enkel woord ook te zeggen wat wij vernamen omtrent den stand der gewassen in de streken, die wij doorreden. In tegenstelling met hen, die eerst in details treden, geven wij vooraf den algemeenen indruk en die is dat de stand der gewassen veel te wen- schen overlaat. Vooral de wintervruchten, de tarwe en de gerst werden »dun" genoemd. De zomervruchten, erwten, haver en boonen kunnen vrij voldoende heeten, terwijl van de kleine zomervrucht, als mangels, peëen enz., die nog in de geboorte is, weinig te zeggen valt. De weilanden beloven een beneden 't middel matige hooi-opbrengst, de aardappelen iets meer. De saprijke kers zal, indien het weder niet een spaak in 't wiel steekt, een goeden oogst geven. De appel doet minder verwachten en de peer komt waarschijnlijk niet boven het middelmatige. Wij zijn echter profeten die brood eten en wij wenschen gaarne dat de uitkomst onze profecy logenstraffe. Dank zij de vriendelijke ontvangst, hier en daar ondervonden, was het klokje van zevenen reeds koud, toen we in Goes terugkeerden. Gelukkig daarom dat het gebruik van 't d i n e r, dat ons in de sociëteit Van Ongen. Vrij was gereedgemaakt, niet veel tijd vorderde, want had het aantal schotels aan onze niette hoog gespannen verwachting beantwoord, dan had het concert, dat Euphonia in V. O. V. gaf, eerst na de pauze een veertigtal hoorders meer geteld. Nu echter ook genoten die niet zeer velen van het geheele program, dat en het is geen gelegenheidscompliment verdienstelijk werd uitgevoerd. Den directeur, den heer J. Kooiman, daarvoor in de eerste, den dillettanten in de tweede plaats dank. Na het concert, dat in den sierlijk aangelegden en keurig verlichten tuin werd gegeven, weerklonk in de societeitszaal, waar een zeer fraaie decoratie was aangebracht, de vroolijke opwekkende dans muziek, waardoor in weinig tijd de tuin verlaten en de zaal gevuld werd. Zij bleef dat nog lang, want er was voor dén dienst van de godin Terpsichore veel animo. Het was een goed eind van een aangenaam doorgebrachten dag. (Men zie verder de courant zelve). In het Kunstmuseum alhier zullen tijdelijk ter bezichtiging zijn een 12 stukken, welwillend dooi den heer Heijse te Zierikzee afgestaan en een drietal schilderijen, dank zij de vriendelijke tus- schenkomst van mevrw. Anschütz alhier. Tevens zullen geëxposeerd worden eenige aquarellen van den heer W. J. Schiftz. Wij hopen dat niet alleen leden en begunsti gers maar ook vele anderen door een druk bezoek zullen bewijzen de ijverige bemoeiingen der com missie van de Zeeuwsche openbare verzameling van hedendaagsche kunst op prijs te stellen. Wanneer het publiek op duidelijke wijze zijn belangstelling in de kunst toont, gaat het Kunstmuseumdat eenmaal een sieraad van Middelburg moet worden, een goede toekomst te gemoet. Maandag, des namiddags te 3 uren, houdt de Middelburgache kamer van koophandel eene vergadering. Bij de Tweede kamer is opnieuw onveranderd ingediend het in de vorige zitting onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering van de toepassing van bij het wetb. van strafvordering toegelaten vrijheidsbeneming. Bij koninklijk besluit van 12 Juni zijn benoemd a. bij het personeel der militaire administratie en wel bij de kwartiermeesters, tot majoor-kwar- tieïmeester bij het 4e regiment infanterie, de kapitein-kwartiermeester W. H. van der Meer, van het korps tot kapitein-kwartiermeester bij het 3e regiment huzaren, de eerste luitenant kwartiermeester D. C. Offenberg, van het le regi ment infanterie b. bij het wapen der koninklijke marechaussee en wel bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, tot kapitein, de eerste luitenant N. Dorsman, van die divisie. De buitengewoon gunstige opbrengst der rijks middelen over de maand Mei, ƒ10.172.000 tegen ƒ8.436.000 verleden jaar, is, zegt het Vaderland hoofdzakelijk te danken aan de ongeëvenaard hooge opbrengst van het successierecht, dat ƒ1.927.000 afwierp tegen ƒ684.000 verleden jaar. Intusschen ook de overige cijfers rijn nagenoeg alle hooger dan in Mei 1887. De accijnzen toonen zonder uitzondering een stijging aan suiker met ƒ110.000, gedistilleerd met ƒ81.000, zout met ƒ15.000, zeep met ƒ14.000, bieren en wijnen met ƒ7000, geslacht met niet minder dan 28.000, wijn alleen nog geen ƒ1000. Zij gaven tezamen de zeer hooge uitkomst van 4.189.000. Ook de invoerrechten en loodsgelden stegen niet onbe langrijk. Postwezen en telegrafen blijven mede vooruitgang toonen. De grondbelasting, die eenige maanden achtereen wat achterlijk was, vloeide ook weer beter, en het patent gaf weder iets meer. Yan de indirecte belastingen verdient op merking, dat het registratierecht ƒ742.000 ople verde tegen ƒ662.000 verleden jaar. Nagenoeg alle middelen geven over de thans afgeloopen vijf maanden een vrij bevredigende uitkomst. Het totaal is 2,173,000 hooger dan in 1887 en is bij de raming nog maar ƒ1,162,000 ten achteren. Dat de directe belastingen en accijn zen de raming nog niet bereikt hebben, is een in de eerste helft des jaars gewoon verschijnsel. De invoerrechten en indirecte.belastingen hebben ze reeds overschreden, de laatste niet alleen door het ruime vloeien van 't successierecht, maar ook door de registratierechten (de zegelrechten alleen blijven iedere maand bij de blijkbaar to hooge raming achter). Yan de opbrengst der posterijen schijnt de raming hoog genoeg hoe goed de baten zÜni Uij 't vorige jaar vergeleken, ten volle wordt de raming nog niet bereikt. De opbrengst der telegrafen daarentegen is er niet onbelangrijk boven. Met het eindresultaat kan de minister van finan ciën tevreden zijn. Onze koningin moet plan hebben in September Maastricht te bezoeken. In dit jaar kunnen zes jongelieden geplaatst worden als aspirant-administrateur bij de konink lijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Juli e. k. zal worden afgenomen, worden toege laten jongelieden, Nederlanders zijnde, die op den le September van het jaar, waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar neg niet zijn ingetreden. Het schriftelijk examen wordt aan al Je aspi ranten gelijktijdig afgenomen te 's Gravenhage op 19 en 20 Juli aanstaande, en worden aan alle aspiranten dezelfde vragen ter behandeling ge geven.

Middelburgsche Courant | 1888 | | pagina 5